Jaký typ kompresorové sušičky zvolit?

Výpočet kapacity chladicích sušiček. Kalkulačka.

Tento informační materiál byl připraven a zveřejněn na našich webových stránkách s konkrétním cílem jednoduše a srozumitelně vysvětlit, čemu je třeba věnovat pozornost při výběru sušičky stlačeného vzduchu. Jak správně vypočítat průchodnost sušičky a jaké jsou důsledky takových chyb. Sušičky stlačeného vzduchu se dělí hlavně na Chlazení и vysoušeč (rozdělené na studené a horké) a rozdíly mezi nimi byly podrobně vysvětleny v našich dalších článcích. Proto tuto stránku přeskočíme a přejdeme přímo k výpočtům a výběrům.

Chladicí sušičky se díky své spolehlivosti a nízké ceně hojně používají téměř ve všech odvětvích průmyslu. Velmi často však slýcháme stížnosti, že chladicí sušička „nedrží“ cílovou hodnotu rosného bodu, což může ohrozit kvalitu výrobků v závodě. Chyba však zpravidla není na straně sušičky, ale na straně toho, kdo ji vybral, protože dimenzování sušičky je založeno na určitém vzorci, který zahrnuje několik důležitých korekčních faktorů. Podívejme se, jaké jsou tyto faktory a na čem závisí. Na samotný vzorec se podíváme později.

Korekční faktor v závislosti na tlaku vzduchu na vstupu do sušičky

Tlak, bar 4 5 6 7 8 10 12 14
Faktor F1 0.77 0.86 0.93 1.00 1.05 1.14 1.21 1.27

Z fyziky víme, že ochlazením vzduchu pod tlakem můžeme zkondenzovat podstatně více vody než při ochlazení téhož vzduchu za atmosférického tlaku. Proto je chladicí sušička mnohem účinnější, když je tlak vzduchu vyšší než standardní tlak (nad 7 barů).

Korekční faktor pro změny okolní teploty

Okolní teplota, °C 30 35 40 45
Faktor F2 1.00 0.95 0.88 0.79 0.68

Všechny chladicí sušičky lze provozovat v určitém povoleném teplotním rozmezí. Obecně mezi 5 °C a 50 °C. Její účinnost se však výrazně zvyšuje, pokud se okolní teplota pohybuje mezi 5 °C a 15 °C. Z tohoto důvodu se důrazně doporučuje dobré větrání prostor, kde je odvlhčovač nainstalován. V některých případech lze i pouhým otevřením okna „odlehčit“ pracovní podmínky odvlhčovače a zvýšit jeho účinnost.

Korekční faktor pro změnu teploty vzduchu na vstupu do odvlhčovače

Teplota vzduchu, °C 35 40 45 50 55
Faktor F3 1.11 1.00 0.81 0.67 0.55 0.45

V chladicí sušičce se po ochlazení stlačeného vzduchu sráží kondenzát. Čím účinněji jej ochladíme, tím více vodních a olejových par se odvede. Čím nižší je teplota vzduchu vstupujícího do odvlhčovače, tím účinnější je odvlhčování. Pokud naopak přivádíme horký vzduch, kvalita sušení výrazně klesne. S tímto problémem se nejčastěji setkáváme u pístových kompresorů, které vypouštějí stlačený vzduch při relativně vysokých teplotách.

Korekční faktor v závislosti na hodnotě rosného bodu

Rosný bod, °C 3 5 7 10
Faktor F4 0.91 1.00 1.10 1.26

Jak víte, hodnota rosného bodu nás informuje o zbytkovém obsahu vodních a olejových par v jednom metru krychlovém vzduchu. Čím vyšší je hodnota, tím více je ve vzduchu vodní páry. Několik příkladů: rosný bod 20 °C, zbytek vodní páry přibližně 53 gramů na metr krychlový; rosný bod 3 °C, zbytek vodní páry nejvýše 6 gramů. Čím přísnější jsou požadavky na vzduch, tím obtížnější je pro sušičku je splnit. Pokud je však sušička vybrána podle vzorce, který zohledňuje všechny výše uvedené faktory, nezpůsobí při sušení stlačeným vzduchem žádné problémy.

Jaký typ odvlhčovače je lepší použít?

Ve špatně větrané místnosti se relativní vlhkost blíží 100 %. Za těchto podmínek se na povrchu předmětů tvoří kapičky vody, které ohrožují patogenní mikroorganismy. Odvlhčovače mají za úkol snížit teplotu na příjemných a bezpečných 40-65 %. Přebytečnou vlhkost lze odstranit více způsoby, takže se liší i technologie sušení.

Asimilační odvlhčovač

Tento typ odvlhčovačů nahrazuje vlhký vzduch suchým vzduchem přiváděným zvenčí. Za suchého počasí lze nucené větrání považovat za poměrně účinné pro odvlhčování. Za deště nebo mlhy nefunguje tak, jak má.

Asimilační sušička.

Vysoušecí sušička

Tato zařízení spoléhají na schopnost práškových nebo porézních materiálů absorbovat vlhkost. Takto fungují sáčky se silikagelem vložené do krabic od bot nebo domácích spotřebičů. Tyto odvlhčovače se skládají z odnímatelných kazet, které je třeba vysušit nebo vyměnit, jakmile se nasytí.

Vysoušecí sušička.

Odvlhčovač kondenzace

Toto zařízení pracuje na principu nízkoteplotní kondenzace par. Kapičky vody se srážejí na stěnách chladiče, když jím prochází vlhký vzduch. Vtékají do speciální nádoby nebo zásobníku, který se musí pravidelně vyprazdňovat. Modely tohoto typu jsou stále oblíbenější.

Odvlhčovač kondenzace.

Jejich hlavní výhody:

Moderní kondenzační sušičky jsou jednoduché a robustní. Jsou uživatelsky přívětivé, protože je lze snadno nastavit a nevyžadují velkou údržbu.

Konstrukce kondenzačního odvlhčovače vzduchu

Základní princip kondenzačních odvlhčovačů:

Kondenzační odvlhčovače jsou nejlepším typem odvlhčovačů pro domácí použití.

Typy odvlhčovačů

Existují 3 typy sušiček stlačeného vzduchu:

První typ funguje tak, že ochlazuje vzduch; voda, kterou obsahuje, se přitom mění na led a je odstraněna. Výhody těchto zařízení. Nízké náklady, tichý provoz a snadná údržba.

Absorpční odvlhčovače „pohlcují“ vodu pomocí adsorbentů, které je třeba pravidelně regenerovat. Poskytují vysoce kvalitní sušení a jsou vhodné do extrémních podmínek. V zařízeních s regenerací za studena však tyto jednotky způsobují ztráty vzduchu.

Druhý typ má nízkou kapacitu, a proto se častěji používá v domácnostech. Kondenzát se odstraňuje pomocí membránového systému s vlákny. Tento typ je vhodný také pro instalaci na kompresory používané v potravinářském průmyslu. Ztráty vzduchu však mohou dosahovat až 20 %.

Na tomto odkazu naleznete široký katalog sušiček vzduchu. Chcete-li získat pomoc s výběrem, zavolejte nám na číslo 8 (800) 333-47-93.

Výběr správné sušičky stlačeného vzduchu

Než se podíváme na několik typů sušiček, zamysleme se nad tím, co je třeba vzít v úvahu při posuzování, který typ sušičky stlačeného vzduchu je nejvhodnější pro vaše potřeby.

Zjistěte, jak přesně se bude stlačený vzduch používat. Výběr parního odvaděče nejlépe provede odborník, který si je vědom konkrétního konečného použití, množství vlhkosti, které může vzniknout stlačením, a množství vlhkosti, které je třeba odstranit, aby bylo dosaženo požadované úrovně. Vzduch, který může být považován za suchý v jedněch podmínkách, nemusí být dostatečně suchý v jiných podmínkách. Suchý vzduch je relativní. I v pouštích je vlhkost vzduchu. V systému stlačeného vzduchu je vždy určitý stupeň vlhkosti, bez ohledu na stupeň vysušení.

U stlačeného vzduchu se suchost nejlépe určuje pomocí teploty požadovaného rosného bodu. Proto jsou k dispozici různé typy sušiček s různými teplotami rosného bodu.

Znát teploty. Abychom mohli určit, zda stlačený vzduch zůstane dostatečně suchý, musíme vědět, kde se bude stlačený vzduch používat a při jaké okolní teplotě se bude provozovat. V průmyslových provozech, kde se okolní teplota pohybuje v rozmezí 21 °C nebo vyšším, může být dobrým řešením odvlhčovač schopný dosáhnout teploty rosného bodu o 10 °C nižší.

Při letních teplotách nemusí být teplota rosného bodu na rozdíl od zimy příliš nízká. V zimě se při nízkých okolních teplotách mění teplota vzduchu v odvlhčovači. To ovlivní velikost sušičky, protože stejná sušička musí efektivně pracovat při letních i zimních teplotách.

Mnoho chemických závodů, rafinerií a elektráren má rozvody stlačeného vzduchu vedené mimo budovy. Za těchto okolností lze říci, že v jednom systému existují dva teplotní stavy. Odvlhčovač, který účinně pracuje při vysokých denních teplotách, může navíc neúčinně pracovat i při nižších nočních teplotách. V oblastech, kde může být teplota nižší než 0 °C, může být vyžadován nižší rosný bod. Obecně platí, že rosný bod by měl být nastaven přibližně o 7 °C nižší než nejnižší okolní teplota, aby se zabránilo možné kondenzaci a zamrznutí. Systém určený k odvlhčování vzduchu v chladném počasí výrazně zvyšuje provozní náklady, pokud se používá celoročně.

U vzduchu z výroby a vzduchu ze spotřebičů jsou hlavními faktory při výběru sušičky kondenzace a mráz. Vlhkost v proudu vzduchu by se neměla vyskytovat v systémech, kde může docházet k vnitřní korozi potrubí.

Existuje mnoho dalších aplikací stlačeného vzduchu, které vyžadují odstranění vlhkosti při nízkém rosném bodu. Například železniční cisterny přepravující kapalný chlor jsou plněny stlačeným vzduchem, aby se zajistilo pneumatické vypouštění. Chlor se mísí s vodní párou a vytváří kyselinu chlorovodíkovou; proto musí mít stlačený vzduch minimální obsah vlhkosti, aby se zabránilo silné korozi. Kapičky vlhkosti ve vzduchu v aerodynamickém tunelu při vysokých zkušebních rychlostech mohou mít kulový efekt a způsobit roztržení zkušebních modelů. Vlhký vzduch používaný pro nízkoteplotní aplikace (např. Zkapalňování dusíku nebo kyslíku) může na chladicích cívkách zamrznout, což vyžaduje odmrazování. Čím nižší je vlhkost vzduchu, tím delší je doba mezi zapnutím odmrazovacího systému.

Jak si sami vybrat sušičku stlačeného vzduchu

V tomto článku se blíže podíváme na odvlhčovače: jak si je vybrat, jaké jsou rozdíly mezi absorpčními a chladicími odvlhčovači a podrobnosti o jejich použití.

Systém úpravy stlačeného vzduchu se skládá ze vzduchového kompresoru, sušičky a filtračního systému. V předchozím článku jsme si řekli, jak vybrat správný kompresor vzduchu. V tomto článku se blíže podíváme na chladicí sušičky a popíšeme rozdíly mezi chladicími a vysoušecími sušičkami.

Existují dva typy chladicích sušiček:

  • Chladicí sušičky, které mohou sušit stlačený vzduch až do rosného bodu 3 ℃.
  • Adsorpční sušičky, které umožňují sušit stlačený vzduch na rosný bod minus 70 ℃.

Odkaz. Sušičky stlačeného vzduchu, které umožňují vysušení stlačeného vzduchu na 3 ℃ rosného bodu, mohou být zabudovány do kompresoru nebo mohou být samostatné.

Výrobci kompresorů často nabízejí svým zákazníkům kompresor s integrovanou chladicí sušičkou jako prostorově úspornou alternativu.

Vestavné chladicí sušičky.Sušičky jsou zastoupeny v modelech se středním výkonem kompresoru (od 10 do 110 kW). U větších strojů se vestavěné sušičky používají méně často, protože způsobují problémy s chlazením kompresorové jednotky.

Chladicí sušička stlačeného vzduchu funguje na principu chladničky a chladničku, jak víte, nelze umístit ke zdi. Chladič je umístěn v zadní části jednotky a musí být chlazen přirozenou konvekcí okolního vzduchu. Pokud dojde k přerušení přívodu vzduchu, může dojít k poruše zařízení.

U výkonnějších modelů kompresorových zařízení není možné namontovat integrovaný ref.Sušičky v tělese kompresoru právě z důvodu nedostatečného chlazení. Vysokokapacitní kompresory a sušičky vyžadují pro správný provoz velkou místnost s nuceným přívodem a odvodem vzduchu. V malé místnosti se okolní vzduch poměrně rychle ohřívá, což může způsobit selhání nebo vypnutí systému úpravy stlačeného vzduchu.

Jedním z vedlejších účinků ref.Vyšší rosný bod vzduchu produktu (3 ℃ nebo více) v horkých podmínkách, což může mít později negativní vliv na provoz adsorpčního generátoru. Může selhat.

Adsorbent v adsorpčním generátoru je velmi citlivý na vlhkost. Čím vyšší je rosný bod vzduchu vstupujícího do generátoru, tím více vlhkosti obsahuje. Vlhkost se může hromadit v granulech vysoušedla a snižovat účinnost. Čím více vlhkosti. Čím nižší je kapacita a čím nižší je koncentrace dusíku a kyslíku v produktu.

Adsorpční sušička pracuje na principu adsorpčního generátoru. Sloupce sušičky obsahují adsorbent, který zachycuje vlhkost ze vzduchu a odvádí ji ze systému. Získáváme nízký rosný bod na výstupu, od minus 40 ℃ do minus 70 ℃. Tento vzduch je vhodný pro mikroelektroniku a laserové řezání.

Druhou stránkou činnosti sušičky je odstraňování kapek vody.

Pro zajištění bezproblémového provozu všech typů odvlhčovačů je nutné předem zajistit odstranění odkapávající vody. Čím nižší je rosný bod. Čím více vlhkosti je třeba z odvlhčovače odvést. V menších kompresorových stanicích stačí chladicí systém pravidelně vypouštět.Odvlhčovače v ručním režimu a pro výkonnější stanice doporučujeme připojit odvlhčovač k systému provozní vody/kanalizace.

V případě, že není předem zajištěn odtok vody. Odvlhčovač se může zastavit nebo může dojít k poruše. V případě, že kompresor a sušička nejsou připojeny ke společnému řídicímu systému dusíkové/kyslíkové stanice, může vzduch obcházející sušičku proudit přímo do generátoru a způsobit jeho poruchu.

Tento článek se zabývá výběrem a instalací sušičky svépomocí. Našim zákazníkům nabízíme kompletní řešení se všemi systémy kontroly kvality pro plynný produkt (vzduch, dusík a kyslík) a jednotný řídicí systém pro zařízení.

Bezpečnostní systém dodávaný s našimi stanicemi upozorňuje obsluhu na případné problémy a vypíná zařízení, pokud není problém rychle vyřešen. Takový přístup šetří peníze na budoucí údržbu a opravy.

V předchozím článku jsme se zmínili, že nezávislý výběr kompresoru vyžaduje připočtení 30% ztráty ke kapacitě a 2 barů k požadovanému tlaku na vstupu do jednotky pro separaci plynu. Sušička stlačeného vzduchu je klíčovým zdrojem ztrát v systému úpravy stlačeného vzduchu.

Vysoušeče stlačeného vzduchu jsou podstatně dražší než chladicí vysoušeče stejného výkonu. Důvodem jsou rozdíly v jejich konstrukci.

Údržba vysoušecích sušiček je jako údržba vysoušecích generátorů. Pokud budete provádět servis stroje sami, nepotřebujete další znalosti. Doporučujeme však, aby jejich servis prováděli naši odborníci.

Vysoušecí sušičky

Odvlhčovače se dělí na dva typy: studené a horké vysoušecí odvlhčovače.

Co je to „adsorpce“?? Jedná se o absorpci látky povrchovou vrstvou, adsorbátem.

Zařízení pro studenou regeneraci používají jako adsorbent aktivovaný oxid hlinitý se zeolitem; jedná se o „houby“ vyrobené z hlinitokřemičitanu na bázi vápníku a sodíku.

Vysoušeč je navržen se zaručeným rosným bodem až do.Vysoušecí sušička o teplotě 40 °C se skládá ze dvou paralelně umístěných vertikálních sloupů. Pracují střídavě. Cykly se střídají a trvají 5 až 10 minut. K nastavení času se používá monokrystalický mikropočítač PIC. Snadno se používá a spolehlivě funguje. První sloupec slouží k „vysušení“ stlačeného vzduchu, zatímco druhý sloupec pracuje v desorpčním režimu (tj. Odstraňuje molekuly absorbované látky. Adsorbátu. Ze svých pórů).

Účel odlučovače vody v kompresorech

Abyste zvýšili účinnost pneumatického nářadí a prodloužili jeho životnost, musí být vzduch, který je do něj přiváděn, určité čistoty. Vzduch tedy musí být zbaven vodních a olejových částic. K jejich odstranění se používá vzduchový filtr, známý jako vysoušecí, který se instaluje na vstupu do kompresoru.

jaký, kompresorové, sušičky

Vždy je třeba mít na paměti, že vodní pára začíná kondenzovat, když klesá teplota vzduchu a zároveň se snižuje objem vzduchu. Tím se snižuje schopnost vzduchu absorbovat vlhkost.

Příklad: Kompresorová jednotka nasává 10 m3/min vzduchu o teplotě 20 °C. S relativní vlhkostí 60 %; vzduch tedy obsahuje přibližně 104 g kondenzátu. Vodní pára. Při stlačení vzduchu v poměru 1:10 na absolutní tlak 10 barů se vyrobí 1 m3 stlačeného vzduchu. Při kompresní teplotě 85 °C může vzduch obsahovat 353 g (1 000 g). Vlhkosti v 1 m3 v páře. Protože je 104 g., pak má vzduch relativní vlhkost kolem 30 %, je poměrně suchý a nedochází ke kondenzaci. Chladič na konci kompresoru snižuje teplotu stlačeného vzduchu z 85 °C na přibližně. 30 °С. 1 m3 vzduchu pak může pojmout jen asi 30 g vlhkosti, proto zbývajících 74 g. Přejde do kapalné frakce a zkondenzuje. Za osmihodinový pracovní den se vyprodukuje až 35 litrů kondenzátu. Při použití chladicí sušičky se ochlazením vzduchu na 3 °C získá přibližně 11 litrů kondenzátu. Stlačený vzduch se na výstupu stlačeného vzduchu ze sušičky ohřívá přibližně. Na okolní teplotu, její vlhkost se v důsledku nedostatečného nasycení pohybuje kolem 20 %. V reálných podmínkách, např. V létě. Červenci, se při teplotě sání 30 °C a relativní vlhkosti 80-85 % situace radikálně mění: před dosažením kompresní teploty 75-77 °C (počáteční doba chodu kompresoru) vlhkost kondenzuje již v kompresorové jednotce; vzhledem k vyšší teplotě na výstupu z kompresoru se hlavní úsilí při odsávání vlhkosti přesouvá na odvlhčovač. Srovnání vlastností sušiček stlačeného vzduchu musí vycházet z tlakového rosného bodu, a proto je třeba přepočítat jakýkoli stanovený (atmosférický) rosný bod.

Uvažujme krychli s 1 m3 vzduchu o teplotě 20 °C a relativní vlhkosti 20 %. Tyto podmínky odpovídají 3 gramům vodní páry a vzduch může obsahovat maximálně 15 g/m3 při 20 °C (nasycení vlhkostí v závislosti na teplotě).

V případě A (atmosférický rosný bod):

Tlak zůstává konstantní (1 bar), krychle se ochladí na teplotu rosného bodu. 3 g vodní páry lze také pojmout v 1 m3T jako při počáteční teplotě, zatímco proces ochlazování snižuje schopnost vzduchu pojmout vlhkost. At3.2 °C, mohou být ve vzduchu pouze 3 g vodní páry. Krychle vzduchu dosáhne rosného bodu a začne uvolňovat kondenzát. Tento rosný bod se nazývá atmosférický rosný bod (-3.2°Ctr), protože proces probíhá za atmosférického tlaku.

V případě B: (tlakový rosný bod):

Tlak se zvýší na 3 bary, což způsobí, že se objem krychle zmenší na 1/3 její původní velikosti. I po stlačení si krychle vzduchu zachovává hmotnost vodní páry 3 g (žádná vlhkost nebyla přidána ani odstraněna), takže hodnota absolutní vlhkosti je nyní: 3 g/(1/3m3) = 9 g/m3. Protože teplota je stále 20 °C a nasycení (maximální možná vlhkost) závisí pouze na teplotě, může být v krychli vzduchu obsaženo 15 g/m3 vodní páry. Relativní vlhkost 9/15 = 60 % RH, t.Е. Změna tlaku z 1 baru na 3, což má za následek trojnásobné zvýšení relativní vlhkosti. Ochladíme-li stlačenou krychli vzduchu, dosáhne rosného bodu již při 12 °C, kdy vzduch dosáhne bodu nasycení (9 g/m3 = max. Případná vlhkost).

To jasně ukazuje, že vyšší tlak zvyšuje teplotu rosného bodu. Při konstantní procesní teplotě je tedy vzdálenost od kritické hodnoty (teplotní vzdálenost od rosného bodu) menší!

Základní charakteristika

Z hlediska kvality čiření je klíčovým parametrem velikost frakce, kterou je filtr schopen vyčistit. Čistírna průmyslových vod je schopna prosévat částice o frakci až 5 μm. Ve většině případů se však jedná o 10-15 µm. Vyčištění pomocí standardních vysoušecích prostředků. Důležitou charakteristikou je také tlak, který lze udržet. Obecně platí, že filtr odlučovače vlhkosti pro středně výkonný kompresor pracuje při tlaku 6-8 barů. Tato hodnota nemá přímý vliv na výkon, ale musí být zohledněna s ohledem na vhodnost filtru pro kompresor. Srovnání se provádí na základě výkonů a zatížení, které vznikají při cirkulaci stlačeného vzduchu pod tlakem.

Tři běžné typy odvlhčovačů vzduchu. Patří mezi ně vířivé filtry, odlučovače vlhkosti a oleje a modulární čisticí systémy. Mezi zvláštní vlastnosti odlučovačů vlhkosti a oleje patří schopnost dosáhnout účinného odlučování nejen vody a pevných látek, ale také oleje. Tato verze je vhodná zejména pro kompresory se vstřikováním oleje, jejichž části mohou být vystaveny intenzivnímu mazání. Pro větší instalace kompresorů jsou k dispozici také modulární filtrační systémy. V těchto komplexech odlučovač vlhkosti pro kompresor nahrazuje jednu z funkčních součástí, ale sám o sobě není funkčním filtrem. Modulární systémy jsou obvykle řízeny z řídicí jednotky, která dává příkazy i dalším typům filtrů.

V Moskvě

V Moskvě si můžete zakoupit kompresorovou sušičku od takových organizací, jako jsou:

  • „Kompresor“:
  • Oficiální webové stránky: http://compressor.Msk.Ru;
  • Adresa: Vavilova 9A, Moskva;
  • Telefon: 7 (499) 703-04-41.
  • Oficiální webové stránky: https://rotorsnab.Ru;
  • Adresa: Saikina 6/5, Moskva, místnost 1P, pokoj 5;
  • Telefon: 7 (495) 786-16-56.
  • Oficiální webové stránky: https://air.Stanki.Ru;
  • Adresa: město Moskva, ulice Bolšaja Semenovskaja, 40, budova 13;
  • Telefon: 7 (495) 134-51-53.

V Petrohradě

Odvlhčovače tohoto typu prodávají v Petrohradě následující společnosti:

  • „PnevmoAlliance“:
  • Oficiální webové stránky: http://www.Pnevmo.Com;
  • Adresa: Petrohrad, Prospekt Nepokobrenykh 49;
  • Telefon: 7 (812) 441-36-44.
  • Oficiální webové stránky: http://pnevmo-tools.Com;
  • Adresa: Město Petrohrad, 23 Laboratory Avenue, kancelář 324;
  • Telefon: 7 (812) 545-45-98.
  • Oficiální webové stránky: https://spb.Starkraft.Ru;
  • Adresa: Sedova 11, Petrohrad;
  • Telefon: 7 (812) 313-28-94.
jaký, kompresorové, sušičky

Rádi bychom znovu upozornili, že výběr sušičky vzduchu pro kompresor by měli provádět pouze vysoce kvalifikovaní odborníci s odpovídajícími znalostmi a dovednostmi. Pokud tak neučiníte, může to mít za následek vážné finanční náklady způsobené poruchou zařízení, poškozením výrobku nebo úplným zastavením výroby.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS