Jaký vliv má krouticí moment elektrického šroubováku?

Dlouhá doba nabíjení baterie

Doba nabíjení se u jednotlivých modelů liší. Profesionální nástroj potřebuje asi hodinu. Amatérské 5-7 hodin. Koupit elektrický šroubovák, který se déle nabíjí než pracuje, je pro domácího kutila odpustitelná chyba. Tento nástroj se používá zřídka. Dlouhá doba dobíjení není nepříjemná. Pro profesionály. dlouhá doba nabíjení zmaří veškerou jeho práci. Doba nabíjení se může lišit v závislosti na vlastnostech baterie a nabíječky.

AKUMULÁTOROVÝ ŠROUBOVÁK. NASTAVENÍ NASTAVITELNÉHO KROUTICÍHO MOMENTU. PRÁCE S MALÝMI A VELKÝMI SPOJOVACÍMI PRVKY

Všichni víme, že běžná vrtačka s regulací otáček a zpětným chodem je schopna pracovat na utahování a vyšroubování šroubů. Ale čím větší šroub, tím větší zatížení motoru, tím nižší otáčky, tím horší chlazení motoru, motor se zahřívá a může se porouchat. Aby se tomu zabránilo, je akumulátorová vrtačka vybavena planetovou převodovkou, jakousi spojkou. Její hlavní funkcí je přesný pohon šroubů, matic a vrutů tak, aby nedošlo k prasknutí materiálu nebo zlomení hlavy šroubu. V závislosti na zvoleném pracovním režimu a velikosti šroubu akumulátorová vrtačka šroub zasune do určité hloubky a poté se zásuvka uvolní. Motor běží dál, ale sklíčidlo se neotáčí. Pro hlubší zašroubování šroubu je třeba přepnout ovládání krouticího momentu do polohy „stop“

Regulátor točivého momentu na spotřební vrtačce má 5 až 15 nastavení, poslední režim vypíná spojku, používá se pro vrtání otvorů a je charakterizován maximálním točivým momentem vrtačky. U vrtaček profesionální třídy dosahuje hodnota přednastaveného krouticího momentu 25-30 režimů, což samozřejmě umožňuje přesnější zašroubování šroubů. Točivý moment se udává v newtonmetrech (Nm). Čím vyšší hodnota, tím je šroubovák výkonnější, a tím i náročnější práce, jako je šroubování delších a silnějších šroubů. Většina spotřebních akumulátorových vrtaček má relativně nízký krouticí moment přibližně 17 Nm. Výjimkou jsou klíče HAMMER PREMIUM (až 36 Nm), SKIL PREMIUM (až 40 Nm). Profesionální vrtačky jsou výkonnější, protože jsou určeny do extrémnějších podmínek. Krouticí moment je až 80 Nm (Makita).

Společnost Metabo vybavila některé své šroubováky dodatečnou pulzní funkcí. S touto funkcí lze díky pravidelně se zvyšujícím otáčkám s malou námahou zašroubovat velké šrouby a vyšroubovat zaseknuté nebo zrezivělé matice. Všechny akumulátorové vrtačky jsou vybaveny zpětným chodem, který umožňuje nejen šroubování, ale i vyšroubování šroubů, a elektronickým regulátorem otáček (zatlačením), díky němuž je počáteční fáze šroubování pohodlnější

Při výběru šroubováku byste se měli nejprve rozhodnout, jaký typ a rozsah práce bude provádět. Pokud se chystáte montovat nábytek, obkládat obložení vany, pak stačí 15-20 Nm. Pokud chcete upevnit klády k sobě, položit podlahu v novém domě nebo použít nářadí jako míchačku, měl by být krouticí moment šroubováku mnohem vyšší.

To vše je při výběru akumulátorové vrtačky důležité, ale nesouhlasíte s tím, že je mnohem jednodušší a rychlejší zašroubovat šroubovák do předvrtaného otvoru? Ale jak víme, čím vyšší točivý moment, tím nižší otáčky a vrtání (zejména do dřeva) není příliš pohodlné. A zde mohou být nenahraditelnými pomocníky DVOJITÉ RYCHLOSTNÍ SIMULÁTORY.

Vlastnosti výběru

Při výběru výkonu je třeba brát v úvahu nejen jmenovitý výkon elektrického šroubováku uvedený v informacích výrobce. Příliš velký výkon může šrouby pohánět příliš silně, což způsobí, že se jejich hlavy zabodnou do povrchu. Výsledkem je zhoršený vzhled povlaku a spojovací prvek, který je v případě potřeby téměř nemožné odšroubovat.

jaký, vliv, krouticí, moment, elektrického, šroubováku

Při rozhodování, jaké napětí je pro elektrický šroubovák nejlepší, je důležité mít na paměti, že napětí je hlavním parametrem zařízení. Například elektrický šroubovák Makita DDF343SHE má výkon motoru 700 W, napětí 14,4 V, kapacitu baterie 1300 mAh a točivý moment 36 Nm. Zatímco jiný Hammer ACD182 má slabší motor (22 Nm) a menší kapacitu baterie (1200 mAh). tento se zdá být o 40 % slabší. S napětím 18 V však kladivo dokáže utáhnout více spojovacích prvků bez nutnosti dobíjení, i když má jeho konkurent menší kapacitu baterie.

Malým výpočtem pochopíte, proč je zdánlivě horší šroubovák horší než výkonnější:

Při výběru šroubováku je vhodné zvážit, zda je součástí balení náhradní baterie. Některé modely mají dokonce 2 náhradní baterie. Na jedné straně bude taková sada dražší (tím spíše, že náklady na baterii tvoří až 80 % ceny zařízení), ale bude se s ní pracovat mnohem pohodlněji. Pro domácí práce není nutná další baterie. doba práce se šroubovákem málokdy přesáhne 1 až 2 hodiny. Při běžném používání (např. při renovačních pracích nebo montáži nábytku) nepřeruší druhý akumulátor vaši práci na více než několik minut. Vybitá baterie se vloží do nabíječky a náhradní baterie se vloží do zařízení.

Pokud nepotřebujete šroubovák na delší dobu práce, není model s přídavnými bateriemi jedinou možností, a to nejen kvůli vyšší ceně. Prostě provozní životnost takové baterie je malá a už za pár let si uživatel bude muset koupit novou součástku, aniž by vyčerpal byť jen polovinu zdrojů té staré.

Jak vybrat elektrický šroubovák

Elektrická vrtačka je nepostradatelná věc pro opraváře i pro běžného uživatele, který čas od času musí vyvrtat díry pro zavěšení obrazu nebo sestavit základní kus nábytku: polici nebo jednoduchou skříňku. Zkusme zjistit, jaké druhy vrtáků existují a jak si vybrat ten správný.

Rozdíly mezi elektrickou a běžnou vrtačkou

Hlavním rozdílem mezi tímto nástrojem a běžnou vrtačkou je povinná funkce šroubováku. Je to velmi všestranný nástroj, protože umožňuje provádět více úkolů najednou.

Šroubováky se nejčastěji prodávají jako akumulátorové verze. Jsou výhodné, protože umožňují pracovat nezávisle na elektrické síti a nezamotávat se do kabelů. Existují také bezdrátové modely, které jsou napájeny ze sítě. Pokud tedy chcete pracovat dlouho a nemusíte se obávat, že se vám vybije baterie, je akumulátorová vrtačka tou správnou volbou.

Vlastnosti ovlivňující výběr elektrického šroubováku

Napětí, kapacita a typ akumulátoru (pro akumulátorovou vrtačku/šroubovák)

Napětí baterie, která se používá k napájení nářadí, určuje výkon nářadí.

Kapacita baterie rozhoduje o provozní době nářadí: čím vyšší je kapacita baterie, tím delší je provozní doba nářadí.

Typ baterie pro provoz zařízení: Ni-Cd, Ni-MH, Li-Ion, Li-power a Li-HD.

Nikl-kadmiová (Ni-Cd) baterie má nízkou cenu, může pracovat při teplotách pod bodem mrazu. Nevýhody: Relativně krátké cykly nabíjení/vybíjení, samovybíjení až 20 % za měsíc, paměťový efekt. Ni-Cd baterie musí být plně nabita/vybita, aby se nesnížila životnost nástroje na jedno nabití.

Nikl-metal hydridové (Ni-MH) se stejnými rozměry jako Ni-Cd, mají vyšší kapacitu a samovybíjení 3 až 7 %, snížený paměťový efekt, jsou určeny pro práci při teplotách pod bodem mrazu.

Li-Ion baterie nemá paměťový efekt, samovybíjení je přibližně 1 % za měsíc, ale v chladných podmínkách se vybíjí velmi rychle.

Nová generace baterií Li-power a Li-HD může být používána při teplotách až do.18 и.30o C bez rychlého vybíjení.

Při výběru baterie doporučujeme zvážit, zda již vlastníte akumulátorové nářadí. V takovém případě si můžete vybrat vrtačku bez baterií a nabíječky ve standardní výbavě a ušetřit peníze použitím vhodného elektrického nářadí z vašich stávajících zásob.

Čím vyšší točivý moment, tím větší rozsah práce.

Hodnota točivého momentu Doporučená velikost nástroje, mm Maximální povolené rozměry nástrojů, mm
Až 20 Nm 3,550 3,550
Až 30 Nm 450 5150
Až 35 Nm 4,560 6200
Až 40 Nm 5100 6280
Až 48 Nm 5120 6300
Až 60 Nm 6200 8240
90-110 Nm 8350 10600

Pro vrtání do ledu lze použít rázové utahováky s vyšším krouticím momentem 110 Nm a vyšším.

Počet rychlostí více rychlostí vede k vyšší účinnosti nástroje. Vysoké otáčky se obvykle používají k vrtání, nízké otáčky k šroubování/odšroubování.

Počet otáček Maximální počet otáček motoru za jednotku času. Vysoký počet otáček znamená vysoký výkon i při nízkém výkonu.

Jaký moment je na momentové spojce aku vrtacího šroubováku?

Počet kroků krouticího momentu ovlivňuje schopnost regulace utahovacího momentu. Čím vyšší je počet nastavení krouticího momentu, tím větší je pravděpodobnost, že všechny šrouby a vruty budou zašroubovány do správné hloubky.

Typ šroubovákového sklíčidla Šroubovákové vrtačky běžně používají sklíčidla:

Reverse Tato funkce změní směr otáčení nástroje zprava doleva. Lze použít pro krouticí nástroje.

Impulsní režim K dispozici pouze s nářadím Metabo. Podstatou impulsního pracovního režimu je, že se vřeteno otáčí trhavě, což vede k dočasnému zvýšení točivého momentu. Práce v impulsním režimu zvyšuje účinnost nástroje.

Podsvícení Slouží k bodovému osvětlení pracovní plochy.

Pracovní režimy Příklepové a bezpříklepové vrtačky jsou k dispozici od výrobců.

Impulzní funkce díky rotačnímu vratnému pohybu usnadňuje a urychluje vrtání do tvrdých materiálů, zejména do betonu. Stále však ztrácí na výkonnosti. Zvažte tedy, zda potřebujete příklepovou vrtačku, nebo zda je lepší levnější vrtačka bez příklepu a speciálně navržený nástroj pro práci s betonem.

Maximální průměr vrtáku Charakteristika udává maximální možný průměr vrtáku do dřeva, kovu a dřevěných konstrukcí.

Pokud máte po přečtení specifikací pochybnosti, vždy zvažte ergonomii nástroje: jeho hmotnost, tloušťku a tvar rukojeti atd.д. Pomůže vám vybrat si konečně to, co chcete, a koupit si nástroj, který se snadno používá, je odolný a spolehlivý.

Jak vybrat vrtačku?

Vrtačka je jedním z nejoblíbenějších stavebních nástrojů. Je těžké si představit nejen renovační práce, ale i běžné domácí situace, jako je zavěšení poličky nebo závěsu. Rozmanitost modelů na trhu však může snadno zmást i profesionální šroubováky, o amatérech nemluvě. Proto se pokusíme představit co nejúplnější nabídku vrtaček moderních výrobců a pochopit, jak si z tohoto moře modelů vybrat ten správný.

Jak vybrat klíč

Rázový utahovák je ruční nářadí pro práci se šrouby různých průměrů. Výběr správného nástroje pro vaši aplikaci může být stejně snadný jako pochopení vlastností a možností produktu.

Elektrické vrtačky pro domácnost: jak si vybrat?

Domácí vrtačka musí umět všechno, ale musí být také praktická, odolná a. pokud možno. levná. Doma často potřebujete přišroubovat polici ke zdi, sestavit nový nábytek nebo opravit starý, a jen tak provést opravy. to vše se neobejde bez vrtačky. Podívejme se na hlavní funkce a vlastnosti nástroje, které vám pomohou správně se rozhodnout.

Power

Podle způsobu napájení se šroubováky dělí na:

Nářadí napájené ze sítě je napájeno ze zásuvky, do které se zapojuje pomocí kabelu. Při výběru tohoto druhu dbejte nejen na délku, ale také na kvalitu drátu. Nedostatečnou délku lze snadno napravit použitím prodlužovacího kabelu. Pokud však šňůra není dostatečně pružná, může dojít k poškození izolace, zejména při práci v chladném počasí. Při výběru věnujte pozornost místu spojení mezi vodičem a elektrickým šroubovákem, protože zde mohou nejčastěji vzniknout problémy.

Ale ať se snažíte vybírat sebevíc, šroubováky se šňůrou jsou vždy méně pohodlné než akumulátorové šroubováky, protože šňůra vám při práci překáží. V minulosti to bylo kompenzováno nižší hmotností, ale nyní je mezi akumulátorovými a šňůrovými modely malý rozdíl, protože moderní baterie jsou kompaktnější a lehčí.

Hned na začátku je třeba říci, že pohodlí je relativní pojem. Pokud však provádíte pokrývačské nebo jiné práce ve výškách nebo jen stojíte na žebříku, stává se použití jakéhokoli poháněného nářadí problematickým a někdy i nebezpečným.

Baterie

Elektrické nářadí bývá vybaveno různými typy baterií. Některé z nich se rychle vyčerpají a mají omezený maximální výkon. V současné době jsou téměř všechny elektrické šroubováky vybaveny li-ionovými bateriemi. Rychle se nabíjejí, dobře se nabíjejí a mají dlouhou životnost.

Výběr akumulátorového elektrického šroubováku. zvažte následující faktory:

doba do úplného nabití (tento bod je méně důležitý, pokud je součástí balení hlavní a náhradní baterie);

možnost zakoupení náhradní a/nebo nové baterie.

Poslední faktor by neměl být podceňován. Životnost samotného elektrického šroubováku je často mnohem delší než životnost baterie. Z toho vyplývá další úskalí: výrobce může poskytnout jinou záruční dobu na nářadí a na baterii. Tyto informace byste si měli vyžádat při nákupu.

Provozní doba na jedno nabití závisí na kapacitě baterie. Šroubováky pro domácnost jsou obvykle vybaveny baterií s kapacitou 1.2 3 Ah. Profesionální modely mají kapacitu baterie až 5 Ah. Pokud považujete za důležitý faktor délku provozu, pak 2 baterie po 1.5 Ah je lepší než 1 při 3 Ah. V prvním případě byste baterii jednoduše vyměnili a pokračovali v práci, v druhém případě byste museli počkat na dobití.

Napětí baterie je důležité, ale není nutné ho sledovat. Na něm závisí krouticí moment (popis této vlastnosti viz níže) elektrického šroubováku, ale tento vztah je relativní. S vyšším napětím se zvyšuje točivý moment, ale i při stejném napětí může být točivý moment různý. Porovnejme například 2 elektrické šroubováky s 18V 2Ah baterií: Ryobi ONE R18DD3-120S a DeWALT DCD709D2T. Točivý moment je 24 Nm u prvního a 65 Nm u druhého motoru.

Nabíjecí modely se někdy prodávají bez baterie. Vyplatí se je koupit, pokud již vlastníte elektrické nářadí od stejného výrobce se stejným typem napájení. Baterie pak můžete používat v různých spotřebičích. Okamžitě si všimněte, že kompatibilita se liší v závislosti na tvaru a napájecím napětí.

Pneumatické šroubováky

Není mnoho modelů, které by pracovaly se stlačeným vzduchem. Jedná se o jednu třídu profesionálních šroubováků, které jsou připojeny ke kompresoru. V domácnosti nemají žádnou výhodu, ale používají se v továrnách nebo dílnách, kde je k dispozici pneumatický pohon.

Jak vybrat elektrický šroubovák

Elektrický šroubovák je univerzální elektrické nářadí, které se používá k utahování šroubů a vrtání do měkkých materiálů, jako je dřevo, plast, sádrokarton, tenký plech atd. Neobvyklým použitím elektrického šroubováku je vrtání děr do ledu při zimním rybolovu a míchání nepříliš hustých stavebních směsí.

Elektrický šroubovák je považován za víceúčelové nářadí, protože se používá k různým účelům: renovace, dekorace, broušení povrchů, montáž nábytku a různých konstrukcí, práce se sádrokartonem, dřevem atd. nástroj lze použít jak v interiéru (v bytě, altánu, garáži), tak v exteriéru.

Konstrukce všech elektrických šroubováků je stejná: elektromotor s převodovkou, která přenáší otáčky na vřeteno a příslušenství, určitý typ sklíčidla a elektronický řídicí systém. Má také spojku pro regulaci krouticího momentu a dobíjecí baterii (u modelů napájených z baterie) pro napájení. Výběr nástroje, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám, vyžaduje pečlivé zvážení. Jaký typ elektrického šroubováku koupit pro domácí nebo profesionální použití, náš článek.

Přehled oblíbených výrobců šroubováků

Při rozhodování, jaký elektrický šroubovák zvolit pro práci doma nebo na stavbě, hraje důležitou roli značka a výrobce. Uživatelé si obvykle chtějí koupit nářadí známé a renomované značky, aniž by přepláceli za kvalitu. Výběr nejlepších značek byl ovlivněn zpětnou vazbou od skutečných uživatelů.

Bosch. německá značka pro vysokou kvalitu a robustnost, která je známá již po generace. Všechny modely jsou vybaveny robustními motory s vysokým točivým momentem. třídy nářadí jsou k dispozici v barvách: nářadí pro domácnost v zelené barvě, profesionální nářadí v modré barvě. Akumulátorové i síťové modely.

Makita je japonská značka profesionálního stavebního a opravárenského vybavení. Spolu s firmou Bosch patří k oblíbeným výrobkům řemeslníků a domácích uživatelů. Výrobky se vyznačují dobrým výkonem, dlouhou životností a dlouhodobou spolehlivostí.

DeWALT je americká značka, která je považována za jednu z nejlepších v oblasti šroubováků. Stroje se vyznačují všestranností, kvalitním a výkonným motorem a bezpečnou manipulací díky sníženým vibracím. Akumulátorové i akumulátorové šroubováky v sortimentu výrobků. Působí v profesionálním stavebnictví.

„Interskol je tuzemská značka elektrospotřebičů, která vyrábí cenově výhodné řady šroubováků a dalšího nářadí pro stavbu a opravy. Levné modely jsou univerzální a dostatečně výkonné, aby zvládly zátěž. Zařízení Interskol se používá hlavně při domácích opravách nebo jako náhradní nástroj pro profesionální opravy. Bezdrátové a akumulátorové verze s 1 nebo 2 bateriemi.

STANLEY je starobylá značka stavebních strojů, která je k dispozici jako amatérská i profesionální řada. Ve výrobě se používají nové technologie a pokaždé se zlepšují technické vlastnosti nástroje. Prvotřídní kvalita a snadné používání, které dlouhodobě oceňují uživatelé po celém světě.

PATRIOT je dalším americkým výrobcem elektrického nářadí a různých speciálních zařízení v segmentu cenově dostupných produktů. I profesionální modely mají ve srovnání s jinými známými značkami poměrně nízkou cenu. Stroje používají motory, které jsou dostatečně robustní a spolehlivé, aby vydržely značné zatížení.

Metabo je známá německá značka speciálního vybavení v tmavě zeleném krytu. Rozsáhlý sortiment akumulátorových a síťových šroubováků. Akumulátorové nářadí využívá nejvýkonnější technologii LiHD (4 až 8 Ah), která zajišťuje vysoký výkon po velmi dlouhou dobu.

Domácí a profesionální šroubováky

Než si vyberete konkrétní model elektrického šroubováku, musíte určit, jakou práci chcete provádět. Pokud potřebujete nástroj pro nepřetržitou práci po dobu několika hodin, je lepší věnovat pozornost profesionální verzi a pro drobné domácí práce (zavěšení police, montáž nového nábytku) si můžete koupit levnou verzi pro domácnost.

Použití pro šrouby, svorníky a vruty. Jejich technické parametry jsou skromné, nízký točivý moment, relativně nízká kapacita baterie a cenová dostupnost. Používá se pro drobné opravy v domácnosti nebo jako doplňkové nářadí k hlavnímu nářadí.

Profesionální šroubováky

Výkonnější a silnější. Šroubuje spojovací materiál a může vrtat otvory do dřeva, plastů, tenkých a měkkých kovů. Tyto modely jsou obvykle vybaveny dvou- nebo třístupňovou převodovkou pro optimální pracovní podmínky a jejich točivý moment dosahuje hodnot až 130 N∙m. Systém rychlé výměny bitů je standardem. Také profesionální modely mohou být vybaveny bezkartáčovým motorem, který má vyšší účinnost a menší rozměry. Je dražší než domácí motor, ale při trvalém používání se vyplatí.

Síťový a akumulátorový elektrický šroubovák

Všechny klíče pracují na elektřinu, liší se pouze zdrojem napájení: síťové modely jsou napájeny elektřinou prostřednictvím kabelu a zásuvky. Akumulátorové šroubováky mají odnímatelný akumulátor, který se nabíjí ze stejnosměrného zdroje (také ze zásuvky).

Jak nastavit krouticí moment na elektrickém šroubováku

Při utahování šroubů nebo vrutů pomůže elektrický šroubovák, který proces urychlí. Tento kompaktní přístroj napájený ze sítě nebo z baterie má dostatečný výkon pro práci se spojovacím materiálem. Důležitou vlastností je krouticí moment elektrického šroubováku.

Jedná se o parametr, který je třeba zohlednit při výběru konkrétního nástroje.

Typy šroubováků

Elektrické šroubováky mají široké uplatnění v mnoha oblastech:

  • Ve stavebnictví;
  • v interiérové výstavbě;
  • při výrobě a instalaci nábytku, závěsných větracích systémů atd. д.;
  • pro opravy automobilů a jiných strojů.

V obchodech je k dispozici široká škála typů a modelů šroubováků. Takový nástroj se nejčastěji kupuje pro drobné domácí práce, ale existují i výkonné profesionální systémy, které mají vysokou spolehlivost a jsou mnohem dražší.

Všechny moderní šroubováky se dělí do dvou skupin podle způsobu napájení:

  • Zařízení napájená z baterií. Základem elektrického šroubováku je baterie. Jejich mobilita by však měla být považována za důležitou výhodu (to je důležitá vlastnost pro instalační práce).
  • Elektricky poháněné nářadí. Jsou výkonné, ale lze je používat pouze v blízkosti síťové zásuvky.
jaký, vliv, krouticí, moment, elektrického, šroubováku

Při výběru nástroje je nejdůležitější vzít v úvahu jeho rychlost otáčení. Tato charakteristika napoví, jak přesně lze daný model použít.

Co je točivý moment

Krouticí moment je technická specifikace, která popisuje nosnost nástroje. V průměru se pohybuje mezi 5 a 10 Nm, což uživateli umožňuje provádět různé technické úkony.

To je typické pro domácí šroubováky a poloprofesionální šroubováky. Krouticí moment je dostatečný pro šrouby a samořezné šrouby, míchání malty a vrtání středně velkých kovových desek.

Nástroj se správným krouticím momentem pro většinu aplikací? Odpověď na tuto otázku závisí na tom, kde a jak hodláte nástroj používat. Pokud například uživatel požaduje víceúčelový nástroj, který lze použít pro mnoho prací. Lepší volbou je nástroj s nejvyšší možnou rotační silou. Takový nástroj dokáže šroubovat šrouby libovolné délky, a to i do tvrdých materiálů (kov, tvrdé dřevo, plast).

Pokud si uživatel kupuje elektrický šroubovák pro práci s běžným dřevem, je vhodný výrobek s nejnižším krouticím momentem. Šrouby může pohánět i zařízení s otáčkami 500 ot/min. Pro náročnější povrchy je nejlepší zvolit nástroj s otáčkami 1300 ot/min. Takový elektrický šroubovák dokáže vrtat i do těch nejtvrdších materiálů.

Otáčky a průměr šroubu

Při pořizování elektrického šroubováku je třeba zvlášť posoudit poměr průměru šroubu a otáček. K tomu potřebujete vědět, že:

  • U šroubů o průměru 6 mm je utahovací moment 10 Nm. To se může lišit v závislosti na tvrdosti materiálu. V některých případech to může být až 25 Nm.
  • 27 Nm pro tvrdé materiály a 11 Nm pro měkké materiály, pokud je použit šroub o průměru 7 mm.
  • Při průměru šroubu 8 mm (nejvyšší nastavení) dosahuje točivý moment 30 Nm.

Správný točivý moment motoru umožňuje průvodci rychlou práci. Takové nářadí má delší životnost a méně poruch. Čím vyšší je točivý moment, tím méně úsilí musí kutil vynaložit.

U šňůrového nářadí není tak důležitý krouticí moment. U akumulátorových šroubováků je to naopak velmi důležitý parametr, který určuje, jak rychle se baterie vybije.

Změřte si sami točivý moment motoru

Zkoumali jsme, proč je důležité nepřekročit maximální točivý moment motoru. Co tedy dělat, když si myslíte, že váš motor na to nestačí?? Nebojte se! Máme pro vás projekt, který vám ukáže, jak měřit točivý moment servomotoru (v následujícím článku).

Před přidáním servomotoru do projektu dvakrát zkontrolujte jeho točivý moment. Ušetříte si tak spoustu práce při montáži a předělávání.

Točivý moment

Točivý moment je definován jako síla působící na pevné těleso při otáčení. Například šroub se šestihrannou hlavou je třeba utáhnout. Klíč je určen k tomuto úkolu a vyžaduje použití síly. Součin této síly a délky momentového klíče je krouticí moment. Větší páka zajišťuje vyšší točivý moment. Měří se v newtonech na metr.

Utahovací moment 10 Nm lze znázornit jako hmotnost 100 g na konci metrové páky nebo lze délku páky zkrátit na 10 cm zvýšením hmotnosti břemene na 10 kg.

Pokud je v technickém listu nástroje uveden maximální krouticí moment 25 Nm, znamená to, že motor přenáší sílu rovnající se rázové síle 2 Nm.5 kg hmotnosti na páce dlouhé jeden metr.

Význam vyššího krouticího momentu u spojovacích prvků s větším průměrem a délkou je dán vysokými třecími silami, které vznikají při šroubování do Čím hlouběji je spojovací prvek do materiálu zaražen, tím vyšší je krouticí moment.

Z tohoto důvodu je krouticí moment jedním z nejdůležitějších parametrů nástroje. Tato hodnota přímo souvisí s velikostí spojovacího prvku nebo průměrem vrtaného otvoru. Zjednodušeně řečeno, vysoký krouticí moment znamená vysoký výkon samotného nástroje, a tedy větší rozsah dostupných možností. Takový produkt je pro uživatele potenciálně zajímavější.

Co ovlivňuje krouticí moment elektrického šroubováku?

Jak vybrat elektrický šroubovák

Tento nástroj je velmi oblíbený v profesionální oblasti i mezi domácími řemeslníky. V běžném životě se pod pojmem „elektrický šroubovák“ obvykle rozumí „vrtačka“, ale ve skutečnosti se jedná o různé nástroje.

elektrický šroubovák je určen pouze pro práci se spojovacím materiálem. sklíčidlo s hloubkovým dorazem (pro sádrokarton) nebo pružinové rychloupínací sklíčidlo pro bity je standardním nastavením tohoto nářadí.

Elektrické nářadí má vestavěný mechanismus, který zastaví otáčení sklíčidla právě v okamžiku, kdy odpor proti tomuto otáčení dosáhne maxima. Mnoho klíčů se také spouští stisknutím šroubu, aniž by bylo nutné použít spoušť. Práce se spojovacím materiálem je tak mnohem snazší a šetří čas. Rázové utahováky jsou lehčí a přenosnější než šroubováky, a pokud nepotřebujete funkci vrtání, měl by být vaší volbou elektrický šroubovák. Tento nástroj je velmi žádaný mezi pracovníky se sádrokartonem.

Pro ještě větší pohodlí jsou k dispozici dílenské šroubováky. Šrouby se nakládají jako „kulometný pás“, což ještě více usnadňuje a urychluje práci.

Jak jste možná uhodli, otvory lze vrtat také pomocí elektronického šroubováku. Podívejme se na tento nástroj podrobněji níže.

Kartáčové motory prošly zkouškou času. Přes všechny své výhody však mají i řadu nevýhod. Kartáče se rychleji opotřebovávají, v kontaktu mezi kartáči a kotvou často dochází k obloukovému výboje a vzniká teplo. Spotřeba energie je výrazně vyšší než u bezkartáčových motorů.

Bezkartáčové motory nemají tyto nevýhody. jsou při stejném výkonu menší, vyzařují méně tepla, při provozu nezpůsobují jiskření a nemají žádné opotřebitelné díly. Více informací o bezkartáčových motorech najdete v samostatném článku.

Pokud si musíte vybrat mezi bezkartáčovým a střídavým motorem, je lepší volbou bezkartáčový motor.

Krouticí moment určuje oblast použití. Elektrický šroubovák je poměrně univerzální nástroj, který dokáže zašroubovat šroub i vyvrtat otvor.

Široká škála speciálních bitů, které ještě více rozšiřují nabídku nářadí. Dokážou dokonce proměnit elektrický šroubovák v řezačku kovů.

jaký, vliv, krouticí, moment, elektrického, šroubováku

Šikovní řemeslníci samozřejmě posouvají hranice ještě dál.

Zpět na točivý moment. měřeno v Nm (newtonmetrech) Čím vyšší je točivý moment, tím větší sílu může nástroj překonat, a tím je výkonnější. Krouticí moment je dán výkonem nářadí, který závisí na motoru a baterii. V dokumentaci stroje je obvykle uveden maximální možný průměr a délka šroubu. Průměrný krouticí moment domácího šroubováku se pohybuje mezi 10 a 30 N/m. To stačí ke zvládnutí většiny úkolů. Profesionální elektrický šroubovák může mít krouticí moment 100 N/m nebo vyšší.

Poměr točivého momentu k průměru šroubu.

Velmi důležitou vlastností dobrého elektrického šroubováku je možnost nastavení krouticího momentu. Tato spojka slouží k nastavení hnacího momentu a tím k volbě přesného momentu, při kterém chcete s nářadím pracovat.Pokud není výkon nářadí dostatečně dimenzován, může dojít k poškození hlav šroubů a bitů. proto se používá seřizovací spojka s 20 nebo více seřizovacími stupni. Čím vyšší je úroveň, tím větší je síla nástroje při práci.

Otáčky udávají počet otáček pracovního nástroje za jednotku času. Je třeba poznamenat, že pro běžnou práci se šrouby a samořeznými šrouby postačují běžné otáčky 450-550 ot/min nebo ještě méně. Pokud se akumulátorový šroubovák používá k vrtání, musí mít otáčky alespoň 1000 ot/min.

Tyto otáčky jsou relativně nízké, protože například úhlová bruska může dosahovat otáček až 11 000 ot/min.

Často. Rychlost vrtání.Sklíčidlo elektrického šroubováku lze nastavit stisknutím „spouště“. Některé nástroje však mají 2 nebo 3stupňovou převodovku, která se přepíná speciálním přepínačem.

Elektrické šroubováky mohou být vybaveny jednokotoučovým rychloupínacím sklíčidlem nebo dvoukotoučovým sklíčidlem.

V případě dvouspojkového sklíčidla musí být nástroj upnut a dotažen, aby se do něj vešel. Jednou rukou musíte kroužkem otáčet a druhou držet sklíčidlo. Což není příliš pohodlné.

Většina elektrického nářadí je nyní k dispozici s rychloupínacím jednozásuvkovým sklíčidlem. Sklíčidlo nemusíte držet, abyste upnuli vrták. To je zajištěno aretací vřetena. Pokud je vřeteno v pracovní poloze, není vypínač aktivní. Jakmile se však elektromotor zastaví, aktivuje se bezpečnostní pojistka. Ruční otáčení vřetena je nemožné. Výměna šroubovacích bitů je díky tomu výrazně jednodušší. Jednoduše vložte nástroj do sklíčidla a utáhněte jej.

Přestože tato konstrukce sklíčidla dělá z akumulátorového šroubováku univerzální nástroj, může být zároveň i překážkou. protože se zvětšuje velikost nástroje. Aby tento problém vyřešili, vybavují výrobci modely rychloupínacím sklíčidlem. Sklíčidlo lze rychle vyjmout uvolněním kroužku v zadní části a vložit bity.

Při výběru elektrického šroubováku pro použití v domácnosti se ne vždy dbá na tyto parametry. Samozřejmě, pokud používáte elektrický šroubovák párkrát za měsíc, nejsou kritické. Pokud však budete stroj používat téměř každý den po dobu několika hodin, je pro vás zásadní hmotnost a ergonomie.

Čím ostřejší je úhel mezi rukojetí a pracovní částí, tím rychleji se vytvoří mozol a tím rychleji se ruka při používání unaví. Pokud ji používáte jen krátkou dobu, není to velký problém, ale pokud ji používáte delší dobu, je to velký problém.

Takový zdánlivě bezvýznamný detail může mít nepříjemné následky.

Čím těžší je nástroj, tím snadněji se šrouby zarážejí do tvrdých povrchů. Ale ruka se unaví mnohem rychleji. Malý nástroj je vhodnější pro použití v těžko přístupných místech, ruka se tak rychle neunaví, ale ztrácíme sílu. Makita vyrábí také specializované nářadí pro práci v těžko přístupných místech, jako jsou úhlové vrtačky a šroubováky.

Šroubováky lze napájet ze sítě nebo z baterie.

Pokud pracujete na stálém pracovišti s přístupem k elektrické síti, je praktické použít elektrický šroubovák napájený ze sítě. Akumulátorové šroubováky jsou však díky svým výhodám stále žádanější. Jsou mobilní, napájecí kabel nepřekáží a není třeba mít v místě použití zdroj napájení.

Podívejme se blíže na baterie a jejich rozdíly.

Kapacita, napětí a typ baterie

Nikl-kadmiové (NiCd) baterie jsou zastaralým typem baterií, které hlavní výrobci postupně vyřazují ve prospěch kvalitnějších baterií.

Nikl-metalhydridové (Ni-MH) baterie jsou také zastaralé, s malými rozdíly oproti NiCd, a jsou minulostí.

Lithium-iontové baterie (Li. ) je nový typ baterie, který se aktivně používá v moderním akumulátorovém nářadí. Jedná se o nejlepší typ baterie, který je dnes k dispozici. Cena stojí za dlouhou životnost. Jejich výměnou můžete také ušetřit peníze. Kupte si například bateriový elektrický šroubovák a úhlovou brusku bez baterie a používejte je střídavě.

Čím vyšší je napětí baterie, tím vyšší je maximální krouticí moment nářadí. Minimální napětí je 9,6 V a používá se ve šroubovácích nebo akumulátorových šroubovácích. K dispozici jsou tyto baterie: 10,8 V, 12 V, 14,4 V, 18 V a 24 V. 24 V baterie jsou dostatečně výkonné a používají se již v akumulátorových úhlových bruskách nebo rotačních bruskách. Maximální napětí je 36 V, ale takové akumulátory se používají zřídka, protože těchto 36 V představuje riziko pro osoby a vyšší riziko výbuchu.

Kapacita baterie se měří v ampérhodinách (Ah) a doba provozu nářadí závisí na této hodnotě. Minimální kapacita je od 1,5 Ah do 3Ah. Je samozřejmě obtížné říci, jak dlouho bude přístroj pracovat na jedno nabití. Provozní dobu může ovlivnit mnoho faktorů, například zatížení nástroje, okolní teplota a mnoho dalších. Čím vyšší je kapacita, tím delší je provozní doba na jedno nabití, ale čím vyšší je kapacita, tím vyšší je hmotnost. Většina akumulátorových vrtaček pracuje na jedno nabití 3-4 hodiny při středním zatížení a nabíjí se méně než hodinu (mnoho akumulátorových vrtaček Makita se pomocí moderní nabíječky DC18RC nabije za 22 minut).Pokud se rozhodnete pro vysokokapacitní baterii, budete muset delší dobu pracovat s velkou zátěží. Proto je výhodné, když je možné během přestávek nabíjet baterii s nižší kapacitou. Samozřejmě, pokud se chcete dostat do kondice, aniž byste museli chodit do posilovny, je baterie s větší kapacitou jistě správnou volbou.

Příklepový režim mnohonásobně zvyšuje krouticí moment, což výrazně zvyšuje možnosti nářadí při vrtání i šroubování.

Toto sklíčidlo má speciální západku, která zabraňuje jeho vyšroubování během provozu. Tato možnost je velmi užitečná při práci s nástroji s vysokými krouticími momenty.

Často se stává, že je třeba utáhnout šroub nebo vyvrtat otvor v místě, kam nedosáhne světlo v místnosti. Obsluhovat svítilnu s baterkou je přinejmenším nepohodlné. Toto podsvícení výrazně zjednodušuje tyto úkoly.

Užitečné pro veškeré akumulátorové nářadí. Zabraňuje vybití nářadí v nejhorším možném okamžiku během vrtání. Znalost stavu nabití baterie usnadňuje plánování práce.

Nutnost pro výkonnou akumulátorovou vrtačku/šroubovák. Při vrtání na tvrdém povrchu získáte dodatečný doraz, bez kterého je vrtání velmi obtížné a nepohodlné.

V sadě vrtáků.elektrický šroubovák se obvykle dodává s kufříkem. Makita vyrábí kompletnější balení. Například akumulátorová elektrická vrtačka Makita BDF458RFJ se dodává se 2 bateriemi BL 1830, nabíječkou, rychloupínacím sklíčidlem, tryskou, boční rukojetí a kufříkem Makpac. Se sadou dvou akumulátorů Makita můžete prodloužit výdrž střídáním obou akumulátorů. Výměnnost lithium-iontových akumulátorů Makita B vám také umožní ušetřit spoustu peněz při nákupu nářadí bez akumulátoru. Jako je úhlová bruska DGA452Z.

Vrták.Elektrický šroubovák je velmi oblíbeným nástrojem pro profesionální i domácí použití. Nezapomeňte, že nejdůležitějším kritériem při výběru je typ práce a úkoly, které chcete vykonávat. Pokud pravidelně pracujete se sádrokartonovými konstrukcemi, je lepší volbou elektrický šroubovák. Pro tvrdší materiály a větší průměry šroubů je lepší zvolit vrtačku, se kterou můžete v případě potřeby šroub předvrtat.

Všestrannost nástroje je jednoznačně výhodou, ale pokud potřebujete pravidelně zatloukat hřebíky, nevyplatí se kupovat sekeru.

Málokdo kromě profesionálů věnuje pozornost krouticímu momentu elektrického šroubováku, který je rozhodujícím faktorem pro přizpůsobení „síly“ šroubování typu šroubovaného materiálu a délce a tloušťce použitého šroubu.

Většina řemeslníků se při výběru konkrétního modelu elektrického šroubováku nebo elektrické vrtačky řídí cenou a klíčovými parametry. Mezi nejdůležitější patří jmenovité napětí, typ a kapacita baterie a typy doplňkových funkcí. Největší vliv na kvalitu, efektivitu a bezpečnost práce má však krouticí moment elektrického šroubováku.

Hodnota točivého momentu elektrického šroubovákuTočivý moment. je součin délky ramene (v tomto případě je rameno rovno poloměru průměru šroubu) a síly působící na jeho konec, vyjádřené v newtonmetrech (Nm). Čím vyšší krouticí moment je na elektrickém šroubováku nastaven, tím delší a silnější šrouby lze do materiálu vrazit a tím jsou v každém případě tvrdší a tvrdší.

Hodnota krouticího momentu musí být nastavena v souladu s plánovanou prací. V závislosti na modelu elektrického šroubováku se krouticí moment nastavuje pomocí spojky, rychlostí, převodů nebo snímačů síly. Počet možných nastavení krouticího momentu elektrického šroubováku dokazuje jeho všestrannost a schopnost pracovat s širokou škálou šroubů a materiálů.

Krouticí moment a pracovní účinnost Nesprávně nastavený krouticí moment může způsobit provrtání šroubu materiálem, neopravené hlavy šroubů, zkroucení šroubů, ulomení nýtů a poškození torxových sedel šroubů do té míry, že je nelze vyjmout nebo dokonce identifikovat.

Znalost šroubovacího momentu je naprosto nezbytná pro udržení vysoké úrovně výkonu. Šroubovací moment je faktor, na který je třeba nastavit krouticí moment elektrického šroubováku.

Znalost hodnoty šroubovacího momentu zabrání mnoha komplikacím při práci. Tato informace nám také ušetří čas, který bychom museli věnovat hledání vhodného způsobu šroubování do určitého povrchu.Každý ze šroubů DMX má stanovenou hodnotu krouticího momentu na základě testů provedených na dřevě C24. Protože je tato hodnota relativně nízká, je možné je instalovat i slabším šroubovákem.

Krouticí moment elektrického šroubováku a šroubovací moment šroubuKontrola nastavení elektrického šroubováku vůči šroubu chrání před poškozením konstrukce, na které pracujeme, a umožňuje nám plně zachovat její estetické přednosti. Při rozhodování o konkrétní poloze nastavení krouticího momentu elektrického šroubováku je třeba mít na paměti, že tato hodnota musí být vždy větší než záběrný moment šroubu.

Pamatujte si ! Nikdy neupevňujte elektrickým šroubovákem s momentem nižším, než je moment pro zašroubování.

Jaký je točivý moment

Krouticí moment je technická vlastnost, která udává nosnost nástroje. Průměrná hodnota se pohybuje v rozmezí 5-10 Nm, což umožňuje technikovi provádět různé technické úkony.

To je typické pro domácí šroubováky a poloprofesionální šroubováky. Tento krouticí moment je dostatečný pro šrouby a samořezné šrouby, míchání malty nebo vrtání středně velkých kovových desek.

Nástroj se správným krouticím momentem pro většinu aplikací? Odpověď na tuto otázku závisí na tom, kde a jak bude nástroj používán. Pokud například uživatel potřebuje víceúčelové zařízení, s nímž může vykonávat různé práce. Pak je lepší koupit nástroj s maximálním točivým momentem. Dokážou zašroubovat šrouby libovolné délky, a to i do tvrdých materiálů (kov, tvrdé dřevo, plast).

Krouticí moment elektrického šroubováku

Pokud si uživatel kupuje elektrický šroubovák pro práci s běžným dřevem, je správnou volbou nástroj s nejnižšími otáčkami. Šrouby mohou pohánět i zařízení s 500 otáčkami za minutu. Pro náročnější povrchy je lepší zvolit nástroj s hodnotou krouticího momentu 1300 ot/min. Takový elektrický šroubovák dokáže vrtat i do těch nejtvrdších materiálů.

Jaký je točivý moment elektrického šroubováku?

Pokud jste obeznámeni s charakteristikou jakéhokoli elektrického šroubováku, jistě se setkáte s parametrem zvaným točivý moment, který se měří v newtonmetrech (Nm). Ne každý si pamatuje, co to znamená ze školní fyziky. V tomto článku se pokusím vysvětlit, jaký je krouticí moment elektrického šroubováku.

Krouticí moment elektrického šroubováku je jednoduše řečeno maximální síla, kterou lze přenést na poháněný šroub nebo šroubovák. Je zřejmé, že čím vyšší je točivý moment, tím vyšší je i hodnota.

to vše má vliv na? délku a průměr šroubu nebo samořezného šroubu, který můžete do materiálu zavrtat. Kromě toho, pokud vezmete dva elektrické klíče s různými krouticími momenty a provedete stejnou práci, pak ten větší bude mít menší opotřebení mechanismu toho s vyšším krouticím momentem. Dalo by se tedy říci, že hodnota krouticího momentu ovlivňuje také životnost nástroje.

elektrický šroubovák pro domácnost a práci. Moje tipy pro váš výběr (napětí, příkon atd.).д.)

Elektrický šroubovák je nástroj, s nímž lze velmi pohodlně otáčet samořeznými šrouby, a právě to je jeho hlavním účelem. Funkčnost tohoto užitečného nástroje však není omezena pouze na vrtání do dřeva, kovu a dokonce i do cihel (pokud je k dispozici funkce foukání).

Samozřejmě není nutné mít doma elektrický šroubovák, když máte vrtačku, ale pokud často pracujete se samořeznými šrouby, je šroubovák nezbytný.

Dělí se na 2 hlavní typy. bezdrátové a síťové.(O síťovém šroubováku pro domácnost si můžete přečíst zde.) Samozřejmě, že naprostá většina lidí si kupuje bezdrátové, protože je lze používat tam, kde není elektřina. Například na dače, když ještě nejsou žádné dráty. Ať se na to díváte jakkoli, akumulátorový elektrický šroubovák je nezbytným a velmi užitečným nástrojem. Jak si tedy tento nástroj vybrat, na co se zaměřit, jaké vlastnosti a jaké značky sledovat?? Odpovědi najdete v tomto článku.

Pokud jste někdy byli v obchodě s nářadím, viděli jste, že šroubováky se dodávají v 9 variantách.6 V, 12 V a také 14 V.4, 18 a dokonce 24 V. Co všechny tyto údaje znamenají a co znamenají pro vaši práci?? Napětí přivedené na baterii určuje výkon nářadí.

Jednoduše řečeno, čím vyšší napětí, tím vyšší výkon. Čím vyšší je výkon, tím pomaleji se baterie vybíjí. Protože vybíráme nářadí pro domácnost, neměli bychom si vybírat to nejvýkonnější, protože bude těžké. K čemu potřebujeme těžký nástroj, když ho budeme používat pouze k utahování šroubů??

Pro domácí použití je 12 V dostačující, ale za nejlepší považuji 14 V.4. cenový rozdíl mezi 12voltovým a 14voltovým šroubovákem.4 volty jsou zanedbatelné, takže je lepší přeplatit a získat trochu větší výkon. Ani v točivém momentu však není velký rozdíl, 14.4 bude o 20 procent výkonnější. Nejprve si tedy promyslete, jaký druh práce budete vykonávat, a na základě toho si vyberte model určitého napětí.

Zjednodušeně řečeno se jedná o nejzákladnější parametr šroubováku. Měří utahovací moment v Nm (newton na metr). Většina domácích modelů má točivý moment maximálně 18 Nm. Jak velká síla je zapotřebí k pohonu šroubů? To je zajímavá otázka.

U silných šroubů je zapotřebí mnohem vyšší utahovací moment než u tenčích šroubů. Vezměme si například 3mm samořezný šroub.5 mm (standardní dřevo) a 6 mm silná střešní krytina.3 mm. Rozdíl v tloušťce je značný. Musíme také vzít v úvahu délku šroubu, nesouhlasíte s tím, že jedna věc je 30 mm nebo 100 mm?

Pro standardní černé šrouby do dřeva stačí nízký krouticí moment; obvykle mají všechny 12voltové šroubováky pro domácnost krouticí moment 10-15 Nm. To je dostatečný točivý moment pro pohon šroubu do dřeva o délce až 150 mm.

Jiná situace však nastane, pokud hodláte zastřešit svůj letní dům pomocí střešních šroubů. Bývají velmi silné (4.8 и 6.3 mm), takže utahovací moment musí být výrazně vyšší.

Jak jste již pochopili, 15 Nm zde nestačí, proto vybírejte modely s vyšším utahovacím momentem, obvykle od 20 Nm výše. Zde začíná zmatek, elektrický šroubovák se zdá být silný, 18 voltů, ale točivý moment je slabý. A naopak, 12voltový elektrický šroubovák má krouticí moment 28 Nm. Jak k tomu dochází?? Podívejme se na to.

Ačkoli není co řešit, logicky platí, že čím vyšší napětí, tím vyšší točivý moment. U profesionálních modelů to však neplatí. Všechny 12voltové modely mají solidní hodnotu 24 Nm a vyšší. Aby bylo možné dosáhnout utahovacího momentu alespoň 20 Nm, musí mít elektrický šroubovák zvýšený příkon, nejčastěji 18-24 V.

Také různé modely mají 1 nebo 2 baterie. Při koupi elektrického šroubováku se zamyslete nad tím, zda potřebujete druhou baterii. To je často užitečné, pokud máte hodně práce. Zatímco s jednou baterií pracujete, druhou je třeba nabíjet. Pokud je první baterie prázdná, vložíte druhou baterii a pokračujete v práci bez přerušení, ale prázdnou baterii ihned vložíte do nabíječky.

Pokud pracujete jen asi 20 nebo 30 minut denně, můžete pracovat s jednou baterií zdarma a bez přeplácení.

Model se dvěma bateriemi stojí o 20 až 30 procent více. Nejdražší součástí nářadí je baterie, která stojí 80 procent ceny nářadí. Například baterie 14.Čtyřvoltový model Black and Dekker stojí kolem 1800, zatímco akumulátorový šroubovák s 1 baterií stojí 2400.

Upozorňujeme, že životnost akumulátorů je pouze 2 roky, takže pokud neplánujete nářadí často používat, nekupujte ho se 2 akumulátory. Bez ohledu na to, jak často nářadí používáte nebo ne, bude mít baterie po 2 letech velmi nízkou životnost nabití.

Kapacita baterie se měří v ampérhodinách a čím vyšší je tato hodnota, tím déle vydrží baterie nabitá. Když to takhle dáte, do baterie se toho vejde víc. Standard pro domácí modely je 1.2- 1.3 Ah. Pro domácí nářadí je tato kapacita dostatečná, na 1 baterii můžete pracovat 2-3 hodiny. K dispozici jsou pouze profesionální modely se zvýšenou kapacitou až o 1.5 Ah a dokonce až 2 Ah, což je poměrně hodně.

elektrický šroubovák s kladivem stojí za příplatek?

Kromě běžných modelů bez pohonu jsou na trhu i nárazové varianty. Analogie je stejná jako u příklepové vrtačky, kde je úder vyvolán mechanickým působením částí motoru proti sobě. Potřebujete funkci kladiva?? Otázka je řečnická.

Pokud nemáte příklepovou vrtačku, má smysl koupit si elektrický příklepový šroubovák. někdy může být potřeba provrtat cihlu. Beton se neujme, ani se o to nepokoušejte. Pokud máte vrtačku, pak nemá smysl kupovat šroubovák s příklepem, je dražší než běžný a příklep je prakticky k ničemu. K odstranění zaseknutého šroubu můžete potřebovat také kladivo. Lepší je pořídit si speciální rázový šroubovák.

Šroubováky jsou k dispozici s 1 a 2 rychlostmi. Levnější modely nejsou vybaveny druhou rychlostí. Standardní rychlost je 750 otáček za minutu, zatímco druhá rychlost je zvýšena na 1200 otáček za minutu. Potřebujete druhou rychlost??

Můj osobní názor je, že ji nepotřebujete, protože rozdíl mezi 750 a 1200 otáčkami za minutu je téměř neznatelný. Samozřejmě by bylo vhodnější pracovat v režimu vrtačky s vyššími otáčkami, ale není to kritické, stejnou práci byste dělali, kdybyste měli jak jednorychlostní, tak dvourychlostní nástroj.

Jaký je rozdíl mezi elektrickým šroubovákem a vrtačkou??

Najednou poznám rozdíl v ráčně, která je u šroubováku a není u vrtačky.

Mnoho lidí se takto rozhoduje, protože nechápe rozdíly mezi šroubovákem a vrtačkou. Koneckonců, vrtačka může dělat stejnou práci jako šroubovák, a to: vrtat do dřeva, kovu, zašroubovat, vyšroubovat šroub.

O vrtání, ano, není žádný rozdíl, i když vrták vrtáte, například kov, mnohem rychleji, protože počet otáček ve vrtačce vyšší než 2400 proti 750 u elektrického šroubováku. A tady se šroubováním šroubů je to jiná věc s vrtačkou kroutit velmi obtížně, protože neexistuje žádné tření.

Tření je západka, která se spustí, když síla dosáhne zvolené hodnoty. Řekněme, že jedete samořezným šroubem, ten dojede až na plocho a pak se zapne tření, které mu zabrání jet dál, slyšíte ráčnu, motor jede dál, ale bit se neobjede.

Stroj byl správně sestaven a krouticí moment je nastaven na libovolnou délku, protože šroub jde až dolů a aktivuje se tření, které zabrání jeho dalšímu pohybu. Krásné na tom je, že se bity prakticky neopotřebovávají, protože se nekroutí na samořezném šroubu, když už je zašroubovaný.

U vrtačky tomu tak není, protože bity se do hlav šroubů zarážejí při vrtání a obsluha často nemá čas uvolnit vrták před jeho utažením. Proto se bity elektrických šroubováků velmi rychle opotřebovávají.

Pokud vybíráte šroubovák pro domácí použití, doporučujeme vám podívat se na následující značky:

Společnost Black and Dekker je vždy nejlepší, její šroubováky jsou vynikajícím nářadím, nejvhodnějším popisem kvality a ceny. Obzvláště žádané jsou modely pro domácnosti:

Varianta EPC 12CA s 1 baterií, minimálním vybavením a

EPC 12 CAB také, ale se 2 bateriemi.

Modely Skil, Hammer, Zubr, Interskol také nejsou špatné. Za pozornost stojí také modely těchto společností. Elektrické nářadí Zubr má mnoho pozitivních ohlasů, poměr ceny a výkonu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS