Jakým olejem naplnit šnekovou převodovku kultivátoru?

Konstrukce převodovky jednotky

Převodovka je jednou z nejdůležitějších součástí vašeho agregátu. Všechny modely ji mají. bez ní by stroj nikdy nefungoval. Funkcí převodovky je plynulý přenos výkonu z motoru na kola prostřednictvím klínového řemene. Mění také rychlost a směr jízdy stroje. Jinými slovy, zajišťuje pohyb a řízení stroje.

Převodovka se skládá ze soustavy hřídelí a ozubených kol spojených řetězem. Hřídele přijímají otáčky a jsou přenášeny řetězem. Vstupní hřídel je vybavena pákou a vidlicí, které přepínají mechanismus. Plastové a šroubované pouzdro chrání díly před nečistotami a prachem.

jakým, olejem, naplnit, šnekovou, převodovku

Kultivátory jsou nepostradatelnými pomocníky v domácnosti

Všechny součásti jsou vyrobeny z kovu a vyžadují mazání. Při nedostatečném mazání se prudce zvýší zatížení spojovaných dílů, což může vést k rychlé poruše. Včasná výměna oleje v převodovkách zaručuje jejich správnou funkci a bezporuchový provoz stroje.

Typy olejů

Oleje se dělí podle typu (minerální, polosyntetické, syntetické), způsobu použití (motorový olej, převodový olej), ročního období (letní, zimní). V převodovkách se používají převodové oleje s různými aditivy.

Převodové oleje se dělí podle oblasti použití:

  • GL-1 jsou minerální oleje bez aditiv a složek pro extrémní tlak. Vhodné pro použití při nízkých rychlostech a zatíženích. Pro použití v převodovkách s čelním, šnekovým a kuželovým ozubením.
  • GL-2 jsou „minerální oleje“ se zvýšenými požadavky na protismykové vlastnosti, tj. odolnost proti otěru. Používá se u šnekových převodů, jejichž práce je doprovázena neustálým třením součástí o sebe. Může obsahovat speciální aditiva proti tření.
  • plastické mazivo GL-3 s vysokou odolností proti opotřebení a extrémnímu tlaku, tj. zabraňuje přilnavosti styčných ploch. Vhodné pro střední rychlosti a zatížení. Používá se ve spirálových kuželových ozubených kolech.
  • oleje GL-4 s vysoce kvalitními aditivy pro extrémní tlaky. Navrženo pro vysoké otáčky v kombinaci s nízkým točivým momentem a naopak. Používá se v hypoidních převodovkách osobních a nákladních automobilů.
  • GL-5 a GL-6 obsahují aditiva pro extrémní tlak obsahující síru a fosfor. Navrženo pro vysoké rychlosti při nízkých krouticích momentech a rázovém zatížení zubů pastorku. Oleje GL-6 jsou určeny také pro vertikálně posunuté převody. Použití v hypoidních převodovkách automobilů.

Výměna oleje je rychlá

Hlavní typy kultivátorů

Před nákupem kultivátoru je důležité znát typy a druhy (možnosti) kultivátorů:

  • světlo − se používají k obdělávání pozemků o rozloze do 12 hektarů. Takové kultivátory se snadno přemisťují, protože váží jen málo (do 30 kg). Jejich asi největší nevýhodou je, že nejsou schopny zpracovat půdu do velké hloubky (hloubka by neměla být větší než 20 cm);
  • Středně velké váží více (až 90 kg) a zvládnou větší pozemky (až 50 ha);
  • Těžké. tento typ mluví sám za sebe, jedná se o kultivátory s hmotností přesahující 90 kilogramů. Těžké kultivátory mají jednu skvělou vlastnost. lze k nim připojit řadu dalších přídavných zařízení, což znásobuje technické možnosti stroje.

Podle typu zabudovaného motoru se kultivátory dělí na:

  • Jsou poháněny benzinem, jejich hlavní výhodou je provozní spolehlivost, ale je tu i nevýhoda. náklady na palivo. jejich silnou stránkou je jednoduchost a snadná obsluha. Tyto jednotky však mohou pracovat na malých plochách a v blízkosti domova, protože jsou závislé na zdroji energie. Délka napájecího kabelu hraje důležitou roli v jejich mobilitě a dobrý výkon vyžaduje kvalitní elektrickou síť bez výpadků proudu.
  • Hlavním „trumfem“ tohoto typu kultivátorů je mobilita a nezávislost na elektřině a jakémkoli palivu (po nabití mohou dlouho pracovat samostatně).

Při výběru kultivátoru vždy zohledněte velikost své zahrady. Pro malé plochy není špatné zvolit elektrický kultivátor, mimochodem, je velmi dobrý ve sklenících a na záhonech. Pro velké pozemky je vhodnou volbou benzínový motor (střední nebo těžký typ), ale nezapomeňte mít dostatek peněz na jeho doplňování, nebo akumulátorová baterie (i když není tak výkonná jako benzínový motor).

Při nákupu si nezapomeňte vybavení vyzkoušet, rukojeti by měly být pohodlné a vyrobené z kvalitního materiálu a jejich povrch by měl být opatřen drsnou vrstvou, aby ruce při jízdě neklouzaly (důležité zejména v horkém počasí). Všechny ovládací prvky musí být viditelné a snadno použitelné.

Nejdůležitější věc. je pohodlí stroje a správná péče o zahradní techniku.

Jaký olej pro kultivátor lze použít pro motor nebo převodovku?

Venku se často používají kultivátory a motorové kypřiče. Tyto stroje jsou kombinací motoru a převodovky. Údržba motoru zahrnuje včasnou výměnu oleje. Jejím úkolem je snížit tření mezi jednotlivými součástmi a zajistit dodatečné chlazení. Kultivační olej lze vybírat podle řady různých kritérií.

Který olej pro kultivátor můžete naplnit do motoru nebo převodovky?

Mnoho nových majitelů motorových kypřičů má otázky ohledně používání olejů v zemědělských strojích. Podívejme se, jaké složení je vhodné pro mazání mechanismů motorových kypřičů a jak je použít pro stabilní provoz a prodloužení životnosti stroje.

Jakým olejem naplnit šnekovou převodovku

Jakým olejem naplnit převodovku.

Volba oleje závisí na okolní teplotě a provozním režimu převodovky.Výrobci doporučují pro šnekové převodovky typu Ch, 2Ch, 1Ch, Ch2, 2MCh následující maziva:

Doporučená CS: GO-19 GOST 9243-75 od minus 10 do plus 50, mazivo „Transol-100“ TU 38.USSR201352-84, MS-20 GOST 21743-76 a pro teploty od minus 40 do 0 ASZp-6 TU 38 10111-70, ASZp-10 TU 38 101267-72.

Výrobce šnekových převodovek typu 5Ch doporučuje vícestupňový olej LUKOIL Tm-5 (SAE 85W-90).

Výrobci šroubových převodovek typu NMRV a NRV doporučují následující

Výrobci čelních převodovek typu 1TsU, TsU, 1Ts2U, 1Ts3U, Ts3U doporučují:

Velikost převodovky Objemové. oleje, l Třída oleje Okolní teplota
1TS2U-100 1,1 Průmyslové silnice I-40A a I-50A 45-15
1C2U-125 1,4 GOST 20799-88
1C2U-160 s hliníkovým krytem. 2,9 Převodový olej TAP-15B a TAD-17 50-20
1C2U-160 s litinovým pláštěm. 4,5 GOST 23652-79 50-25
1TS2U-200 9
1TS2U-250 15

Lze použít i jiné oleje s viskozitou nejméně 40 cSt při 50 a 5 cSt při 100. Teplota oleje v tělese převodovky by neměla překročit 80 stupňů. Doporučuje se také doplnit IRP-150, ITP-200 při 50-10, UTP-300 při 50-5 a TSp-10 GOST 23652-79 při 50-40, Dentax 90 od SHELL, Mobilube C 90 od MOBIL.

Výrobci čelních převodovek doporučují: Industrial 50 GOST 1707-51, traktorový olej AK-15 GOST 1862-63, kompresorový olej M GOST 1861-54.

Jak naplnit převodovku motorového kultivátoru

Před nalitím nového oleje do převodovky je třeba vypustit starý olej. Přesně takhle se mění olej v převodovce kultivátoru Salyut, jehož video najdete na internetu, stejně jako u dalších modelů kultivátorů.

Postup činností je následující:

  • Jednonápravový traktor postavte na vyvýšené místo, aby bylo možné snadno vypustit olej z převodovky.
  • Na převodovce jsou dvě zátky. vypouštěcí zátka ve spodní části převodovky a plnicí zátka. Nejprve odšroubujte plnicí víčko, které se nachází v horní části skříně (na převodovce).
  • Vezměte dostatečně velkou nádobu (stačí stará láhev od převodového oleje) a vložte ji pod vypouštěcí zátku převodovky.
  • Opatrně vyšroubujte vypouštěcí zátku, načež začne olej vytékat do naší nádoby. Počkejte, až olej zcela vyteče, a zašroubujte vypouštěcí zátku zpět. Poté utáhněte klíčem vhodného průměru až na doraz.
  • Vložte nálevku do plnicího otvoru. Pak vezměte vhodný převodový olej a naplňte převodovku.
  • Po naplnění převodovky na optimální úroveň zašroubujte zátku zpět. Zátka má speciální měrku a je dlouhá asi 10 cm. Po doplnění oleje je třeba zkontrolovat jeho hladinu. Provedeme to tak, že zašroubujeme měrku, pak ji vyšroubujeme a znovu zkontrolujeme.
  • Pokud je olej na špičce měrky, nemusíme jej dolévat.

Olej je obvykle nutné měnit každých 100 hodin provozu. V některých případech může být tento postup nutný každých 50 hodin.

Jinými slovy, intervaly výměny oleje závisí na modelu kráčejícího traktoru, takže všechny potřebné informace naleznete v průvodní dokumentaci kráčejícího traktoru.

Kultivační olej: Výběr a změna

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících motor je olej a jeho včasná výměna. Pro určení nejlepšího oleje pro váš kultivátor je nutné plně porozumět principu fungování samotného zařízení. Teprve pak je možné přesně určit, který olej je pro vás nejvhodnější.

Schémata a metody mazání ozubených kol a šnekových převodů

Pro maximální výkon převodovky je důležité zvolit schéma a způsob mazání. V závislosti na typu zařízení používaného v charkovských podnicích nebo například v pohonných jednotkách provozovaných v soukromé praxi v Dněpropetrovsku se používá konkrétní mazací schéma. To přispívá jak k usnadnění pohybu speciálních polohovacích mechanismů, tak k plnění funkce chlazení. Nejčastější možnosti jsou:

Mazání ozubených kol probíhá tak, že se mezi zuby přenáší srážející se množství oleje. Pouzdro slouží jako zásobník této směsi, která vyplní prostor do výšky 2-3 zubů.

Druhá metoda. Použití přídavného pastorku, který se otáčí na ose upevněné ve skříni a spojuje se s jedním z ozubených kol. To platí v případě, že se hnané kolo pohybuje rychlostí menší než 15 m/s.

Metoda objemového čerpání. Ochranný povlak zde stéká po vnitřním povrchu převodovky a je odváděn vypouštěcím otvorem oleje. Tato metoda zajišťuje přesné tryskání do místa záběru zubů pro maximální produktivitu.

Metoda obrábění úzkým kolem se skládá z jednotlivých trysek. Zde je také možné individuálně nanášet mazivo na body ok.

Мотокультиватор Oleo-Mac MH 197 RK (збірка)

Potřeba nákupu optimálního oleje pro konkrétní hnací ústrojí je tedy přímo spojena s výrazným zlepšením výkonu jednotlivých komponent (hřídelí, kol, ložisek) a celé jednotky.

Olej pro šnekové převody

Šnekové převody jsou dnes velmi rozšířené, protože jsou součástí různých strojů. Hlavní aplikací je přímý přenos výkonu z elektromotoru na přímou řezací hlavu. Princip fungování je založen na interakci dvou nebo více prvků, které jsou trvale v síti. Nadměrné používání při zatížení a nízká hladina oleje v převodovce vede k opotřebení klíčových součástí. Proto je nutné zvolit správný olej pro šnekové převodovky a včas ho vyměnit.

Jakým olejem naplnit šnekovou převodovku

Při výběru nejvhodnějšího oleje pro převodovku je třeba vzít v úvahu nejméně 2 faktory:

Okolní teplota prostředí, ve kterém je pohon provozován;

Vzhledem k teplotnímu režimu by se v nejchladnějším podnebí měly upřednostňovat syntetické materiály. Na internetových stránkách se prodávají tyto typy výrobků: CA 2-100 a CA 2-100 Spray, odolné proti rychlému poklesu teploty a stárnutí, s univerzálním použitím v převodovkách řady CA 2 a dalších, vyráběné společností Kluberbio. Při vyšších teplotách jsou vhodnější oleje na minerální bázi, podobně jako řada GEM s modifikací 1-46. 680 N odolný vůči všem zatížením, včetně opotřebení a vlhkosti. Všechna námi nabízená maziva prošla potřebnými testy a splňují specifické požadavky z hlediska řady vlastností a úrovně bezpečnosti. Důležitá je také volba provozních podmínek, kde je třeba zohlednit kritérium zatížení před bodováním (nejméně 10-12 atd.).д.).

Mazivo pro šnekové převody

Výběr maziva pro šnekové převody podle technických třecích a mazacích vlastností. Hlavním rozdílem u šnekové převodovky je použití šnekových kol pro přenos točivého momentu. Šnek je speciální lichoběžníkový šroub, který může být válcový nebo kulovitý. Šnekové převody jsou často vyrobeny ze dvou různých materiálů (zuby a jádro), což umožňuje použití šnekových převodů v mechanismech, které vyžadují vysoký točivý moment při nízkých úhlových rychlostech.

Šnekové převodovky pracují v podmínkách vysokého tření, takže správná volba maziva hraje rozhodující roli pro fungování mechanismu.

Mazivo pro ozubená kola Mapsol-R je zahuštěný olej na ropné bázi se speciálně vybraným komplexem přísad, který zajišťuje vysoké protiotěrové a extrémní tlakové vlastnosti, což umožňuje použití maziva v silně zatížených třecích jednotkách otevřených pastorků a dalších částech průmyslových ozubených kol.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS