Kolik metrů vlasce se vkládá do cívky vyžínače trávy?

Jak vyplnit řádek v sekačce na trávu: několik jednoduchých rad

Moderní elektrické nářadí nabízí mnoho příležitostí, jak omezit ruční práci. Patří mezi ně i strunová sekačka, která výrazně usnadňuje sekání trávy a péči o trávník. Tento nástroj zkracuje čas potřebný k práci na zahradě tím, že mění těžkou fyzickou práci v zábavu. Jako řezný nástroj se v zastřihovači používá rybářský vlasec. Je napnutá, a tak dokáže posekat téměř jakoukoli výšku trávy. Obsluha elektrického nářadí je poměrně snadná, ale problém nastává, když dojde řezný materiál. Ne každý ví, jak vložit strunu do strunové sekačky hned. Může to být jednoduchá operace, ale někdo, kdo s tímto úkolem začíná, nemusí vždy vědět, jak správně navinout cívku. V příručce je ještě méně informací o tom, jak vybrat a vyměnit vedení.

Výběr linie

Abyste mohli snadno navinout vlasec na cívku vyžínače trávy, je třeba zvážit, jaké úkoly bude zahradní nářadí plnit. Čím silnější čáru do hlavy vložíte, tím obtížnější úkoly může plnit. Je třeba poznamenat, že se často používá univerzální vlákno o šířce nejvýše 2 mm. Na druhou stranu můžete rozměry určit pomocí následujících metod:

  • přečtěte si informace v návodu výrobce;
  • Vhodnost šňůry zkontrolujte sami tím, že ji zkusíte zasunout do otvoru cívky;
  • Informace o povolených průměrech cívky si prohlédněte na cívce.

Podle typu motoru můžete zvolit, jaký vlasec se bude do cívky strunové sekačky přivádět. Například příliš silné vlákno může způsobit zvýšení rotačního odporu. Tím se motor dodatečně zatěžuje, což se jistě projeví na kvalitě a životnosti motoru.

Není obtížné vyhnout se negativním důsledkům. Všimněte si, že průměr vedení 1,2 mm je vhodný pro elektromotory do 500 W. Pokud ji nemůžete sehnat, můžete použít 1,6mm šňůru. Naproti tomu 2 mm šňůra je vhodná pro motory s výkonem vyšším než 1 kW. Všimněte si, že 2 mm šňůra se často používá k omotání kolem ohnuté sekačky. Pokud má benzinová jednotka přímý hřídel, měl by být použit závit 2,5 mm nebo 3 mm. Nejsilnější řádky lze namontovat pouze na stroje s výkonem 1,3 kW nebo vyšším.

V neposlední řadě je to průřez linky. Při výběru je třeba vzít v úvahu specifické potřeby vašeho zahradního nářadí. Existuje několik oblíbených variant průřezů:

  • Kroucený vlasec. má nízkou pevnost v tahu, a proto je vhodný pouze pro mladou trávu;
  • zubaté. vyznačují se ostrými hranami vhodnými pro práci v přerostlém plevelu;
  • kulatý. nejběžnější průřez. Tyto linky jsou vhodné pro čerstvou trávu, ale ne pro keře a mrtvé dřevo;
  • Obdélníkový, čtvercový a hvězdicový průřez. kvůli nízké pevnosti v tahu se používají pro práci na trávnících.

Nejpevnější a nejuniverzálnější je dvoudílná šňůra s kulatou částí a jádrem uvnitř. Toto vlákno je vhodné pro většinu aplikací. Rybářský vlasec, drát a další cizí materiály jsou nebezpečné pro životní prostředí, ale je třeba mít na paměti, že použití rybářského vlasce a holého drátu jako vlákna je nebezpečné pro třetí osoby.

Typy strunových hlav

Žací hlava na trávu je válcová cívka, do které je vložena cívka s vlascem (vláknem). Tuto konstrukci lze instalovat na benzinové i elektrické vyžínače. Existují 3 typy hlavic, podle toho, jak je vlasec veden a navlékán.

  • Automatické. Podávání vlákna se provádí poté, co uživatel sníží otáčky motoru. Automatický podavač vláken je však užitečný, pokud jsou na stroj kladeny vyšší nároky, ale automatický podavač vláken má tu nevýhodu, že spotřebuje více vláken než automatický podavač.
  • Poloautomatické. Tento typ hlavy nevyžaduje od uživatele žádnou složitou manipulaci. Jejich princip fungování je navržen tak, že se šňůra automaticky prodlužuje, zatímco zařízení pracuje na plné obrátky. Stačí lehce udeřit hlavou vyžínače o zem (tím se uvolní pojistka struny) a struna se odstředivou silou uvolní z cívky a pomocí nože na krytu se ustřihne na správnou délku.
  • Manuální. Pro prodloužení linky je nutné stroj zastavit a linku vytáhnout ručně.

Na základě výše uvedeného jsou nejlepší volbou poloautomatické cívky. Měli byste také vzít v úvahu, že travní vyžínací cívky mohou být jednopramenné (používané pouze k sekání trávy) a dvoupramenné, které se používají k sekání vysoké trávy a malých, tenkostébelných keřů.

Jak odstranit linku

Chcete-li vyměnit vlasec na zastřihovači, sejměte kryt hlavy. Za tímto účelem stiskněte prsty západku na obou stranách víčka a vytáhněte ji nahoru. To umožní přístup k cívce. Poté jej vyjměte tahem nahoru podél osy, na které leží. Pokud konce vlasce trčí z drážek hlavy, zvedněte cívku kolem její osy a vytáhněte zbývající vlasec z drážek hlavy. Díl je nyní volný, lze jej snadno vyjmout a odstranit zbývající vlákno.

Cívka je rozdělena středovým výřezem na dvě části. Velikost dílů se liší v závislosti na modelu, proto zkontrolujte, kolik vlasce můžete na cívku navinout. Délka cívky se pohybuje mezi 1 a 4 m.

Příprava. vyjmutí a demontáž cívky

U většiny elektrických nebo benzínových vyžínačů je třeba pro výměnu vlasce vyjmout cívku. Nářadí FUBAG (elektrické vyžínače a řetězové pily) umožňuje tento krok vynechat. Aby byl tento návod univerzální, podíváme se na něj blíže:

Zajistěte hřídel. Zasuňte zajišťovací díl do příslušného otvoru. Může to být tenký šroubovák nebo kovová tyč.

Odšroubujte cívkové pouzdro. V našem příkladu striktně ve směru hodinových ručiček.

Odšroubujte kryt ve směru uvedeném na krytu.

Přípravná fáze je u konce. Nyní můžete navinout šňůru.

Sundejte cívku ze strunové sekačky

Malé elektrické vyžínače trávy se spodním motorem (při práci u země) mají obvykle dvě tlačítka po stranách bubnu. Stiskněte je a oddělte jednu polovinu těla cívky od druhé poloviny, která zůstane na zastřihovači. Spolu s první polovinou se odstraní vnitřní část, na které je navinut vlasec. Při demontáži buďte opatrní: uvnitř je pružina, která může vypadnout a ztratit se.

U elektrických a benzínových vyžínačů s ohnutou tyčí (tyto vyžínače ještě nemají nůž) je třeba jednou rukou držet samotné tělo navijáku a druhou rukou začít otáčet knoflíkem na navijáku proti směru hodinových ručiček. Tím je cívka připevněna k hřídeli strunové sekačky. odšroubujte křídlový uzávěr, opatrně vyjměte celou cívku a dávejte pozor, abyste neztratili pružinu uvnitř.

Na elektrických a benzínových vyžínačích s přímou hřídelí a převodovkou na jejím konci (na takové vyžínače trávy lze kromě vlasce nainstalovat i nůž) se hledá otvor pod cívkou, vložte do něj například šroubovák, klidně otáčejte cívkou, dokud se šroubovák nedostane ještě hlouběji, a cívka bude upevněna. Nyní otočte celou cívkou ve směru hodinových ručiček (protože nit je vlevo) a vyjměte ji ze strunové sekačky. Nyní cívku demontujte. Lze jej sestavit pomocí svorek nebo šroubu s palcem. pokud je cívka na západkách, zatlačte na strany západek tak, aby se ohnuly a uvolnily jednu polovinu těla cívky od druhé. Stačí vyšroubovat křídlovou matici. Mezi oběma polovinami takové cívky může existovat i třetí typ spojení: když je nutné uchopit jednou rukou spodní část a druhou horní část a začít s nimi otáčet v opačných směrech. Při demontáži takové cívky je třeba dbát na to, abyste neztratili pružinu uvnitř.

Více než 200 různých zastřihovačů za nejnižší ceny. Stiskněte a podívejte se

Po vyjmutí a demontáži cívky ji můžete znovu navinout.

Správné navíjení vlasce na cívku vyžínače trávy

Při prvním navlékání vlasce se tento proces může zdát poměrně zdlouhavý, ale s postupem času a dovedností se stává mnohem rychlejším.

K navíjení vlasce je třeba

  • Vezměte cívku, odšroubujte uzávěr. Některé cívky mají závit vlevo, takže je třeba odšroubovat víčko správným směrem.
  • Odměřte pět metrů vlasce;
  • Přeložte tento kus čáry na polovinu, tj. určete, kde je střed;
  • Poté umístěte tento prostřední kus vlasce do otvoru na cívce;
  • Navíjejte šňůru ve směru šipky;
  • Pokud jsou k dispozici dvě navíjecí místa, měla by být první část vlasce navinuta na jedné polovině cívky a druhá část na druhé polovině;
  • Oba konce vlasce prostrčte otvory v cívce;
  • Zašroubujte víko.

Příprava na navíjení vlasce

Před navíjením vyjměte cívku vlasce z těla. V závislosti na výrobci, výkonu a typu (elektrický nebo benzínový) existují tři typy vyžínačů:

Tento model má možnost připojení nože. Pro vyjmutí cívky u těchto modelů se do těla cívky zasunou dvě tlačítka, která cívku uvolní. Pro montáž nože ořezávače cívky je třeba zarovnat otvor v cívce a hřídel a vložit ocelový kolík (šroubovák, železná tyč). Jakmile je cívka bezpečně upevněna, lze její tělo snadno odšroubovat rukou ve směru hodinových ručiček.

Mnoho majitelů a dalších lidí si pochvaluje snadnou manipulaci a snadné navlékání jednoduchého stožáru. V závislosti na výrobci může být vedení dlouhé 2 až 5 metrů. Konec vlasce se zasune do hlavy speciální technologickou drážkou nebo otvorem a navíjí se v opačném směru, než je pracovní otáčení cívky. Většina cívek má na vnější straně pouzdra šipky, které ukazují směr pohybu cívky vyžínače plevele.

Po navíjení ponechte 15-30 cm volného konce, aby se zvýšila odstředivá síla, která je rozhodující pro navíjení ořezového vlasce v automatických a poloautomatických cívkách. Provlékněte zbylý konec pracovním otvorem cívky a sestavte hlavu.

Střihací hlava se dvěma knoflíky cívky

Po vyjmutí cívky z těla cívky určete počet navíjecích drah nití (1 nebo 2). Mezi cívkou s jednou a dvěma drážkami není zásadní rozdíl, ale neopatrné navíjení do dvojité drážky může způsobit provozní problémy. Vzhledem k možnosti prolínání sousedních řádků na nástroji může být nemožné získat nové řádky po opotřebení pracovních zubů.

Bez ohledu na počet řádků se pro navlékání používá řádek o délce nejméně 1 cm².5 až 3 metry. Navíjení by se mělo provádět při opačném otáčení hlavy, protože obrácené navíjení by způsobilo, že by vlasec nevyjel z cívky. Po navlečení vlasce do cívky strunové sekačky je třeba provléknout volné konce (15-30 cm) otvory v cívce. Znovu sestavte hlavu v opačném pořadí než při demontáži a zkontrolujte, zda funguje. Nemusíte se obávat, že by konce obou úponků byly příliš rozdílné velikosti, protože nůž nasazený na ochranném krytu nože přebytečné části při spuštění vyžínače odřízne.

Hlava strunové sekačky s automatickým navlékáním vlasce

Některé modely na trhu mají cívku s automatickým podáváním vlasce. Stačí správně zastrčit a zajistit konce v hlavě a nástroj sám navíjí vlasec, jakmile začne pracovat. U strunové sekačky s touto hlavou je prakticky nemožné navinout vlasec nesprávně, protože cívka určuje polohu úponů nezávisle na sobě. Výhodou automatické strunové hlavy je snadné plnění žacího vlákna, zatímco nevýhodou je časté poškození mechanismu kvůli složité konstrukci a vysoká cena.

  • tloušťka vlasce. na trhu se nejčastěji vyskytují vlákna o tloušťce 1,2 až 4 mm. tenká šňůra, max. 1,6 mm, pro zastřihovače s výkonem do 0,8 l. с. Tato šňůra se nejčastěji používá v případech, kdy máte elektrickou sekačku s nízkým výkonem, strunou a nožem. Šňůry o průměru do 2 mm až 2,6 mm se používají pro zastřihovače s výkonem 1 až 1,8 l. с. tyto linky jsou schopny úspěšně odstraňovat nejen čerstvě vyrostlé, ale i poměrně staré, uschlé porosty. silnější struny o průměru 3 mm nebo více jsou určeny pro použití v kombinaci s benzínovými dlouhými sekačkami o výkonu nejméně 3 HP. с. Provázek této tloušťky se dobře osvědčuje při sečení rozsáhlé nebo husté divoké vegetace;
  • Tvar žacího vlákna sekačky. tento faktor je rozhodující, protože žací vlákno stébla neseká, ale při sekání na ně opakovaně naráží. Tvar žacího vlákna ovlivňuje rychlost sečení trávy a její čistotu. kruhové sekací linky jsou nejběžnější na trhu. Tato šňůra je vhodná pro všechny druhy listů. Čtvercová nit je na trhu méně častá. Nejlépe se hodí k odstraňování velkých, tvrdých stonků a často se používá k sekání divokých keřů. Na trhu je také řada s hvězdičkou. Vyznačuje se nízkým travním porostem, a proto je nejvhodnější pro péči o okrasné přírodní trávníky;
  • materiál. ve většině případů výrobci používají nylon, polypropylen a polyamid pro řezací šňůry. Levnější střihací vlákna jsou vyrobena z nylonu s přídavkem polyethylenu, který výrazně snižuje odolnost vlákna proti opotřebení a teplotě.

Po provedení těchto úkonů je třeba nasadit cívku na strunovou sekačku a spustit ji. Abyste zkontrolovali, zda je závit pevně upevněn, je třeba páčku plynu stisknout úplně dolů, aby motor dosáhl maximálních otáček. Pokud vlasec nevypadne z hlavy, je bezpečně zajištěn a při řezání nevyletí z cívky.

Jak vyjmout cívku z vyžínače trávy?

Chcete-li vyměnit nebo převinout řezné vlákno na cívce, je nutné jej vyjmout.

Obtížnost odstranění závisí na modelu nástroje:

  • Nízko umístěný nástroj. Motor je téměř u země. Chcete-li cívku vyjmout, stiskněte tlačítka na boku vyžínače plevele. Stisknutím těchto tlačítek se otevře kryt, ve kterém je umístěna cívka vlákna.
  • Vyžínač trávy s ohnutou lištou. Zde je třeba otočit speciálním šroubem proti směru hodinových ručiček. Naviják a pružina v něm jsou poté vyjmuty.
  • Nástroj s rovným výložníkem. Hřídel se drží v klidu pomocí šroubováku nebo jiného předmětu. Otočením ve směru hodinových ručiček jej vyjměte. Poté se nástroj rozebere a cívka se vyjme.
  • Při použití nástroje s jedním zákrutem jsou zapotřebí přibližně čtyři metry nitě. Nit prochází otvorem v cívce, kde ji lze upnout. Jeden konec šňůry je pak veden ve směru šipky. Po sejmutí cívky se konec vlasce upevní do drážky na cívce. Je to proto, aby se nit při sestavování cívky neodvíjela. Pokud není drážka, přidržte vlasec rukou a sestavte cívku.
  • Pokud se používá nástroj s dvojitým úhelníkem, zkontroluje se nejprve počet drážek.

Pokud je naviják vybaven poloautomatickým mechanismem, navíjí se vlasec takto:

  • Nit je provlečena otvorem na vnitřní straně;
  • Konce šňůry upevněte do drážek na tělese.
  • Sestavte cívku a stiskněte tlačítko cívky;
  • Linka se pak začne sama navíjet správným směrem.

Vždy pamatujte na to, aby se řezná šňůra nepřibližovala k tvrdým předmětům. Tím se prodlouží jeho životnost.

Pokud toto pravidlo nedodržíte, budete muset často přerušit práci, vyjmout cívku a vyměnit vlákno za nové.

Jak vložit šňůru do vyžínače plevele?

Naplnění žacího bubnu žacím vláknem pro strunovou sekačku není obtížné, ale začínající zahrádkáři budou potřebovat určitou praxi, aby mohli v budoucnu rychle vložit vlákno do stávající domácí strunové sekačky. Žací hlavu sekačky lze nabíjet pouze několika způsoby. První metoda je nejjednodušší a je nejvhodnější pro začínající zahradníky. V takovém případě se vlasec do cívky zavádí v tomto pořadí: Nejprve je třeba ze společné cívky navinout asi 6 m vlasce pro vyžínač a poté tento kus vlasce rozříznout na polovinu. Výsledkem by měly být 2 prameny vlasce, každý o délce 3 m. Poté je třeba na jednom konci první části vytvořit jakýsi háček a vložit jej do jednoho z průchozích otvorů umístěných v horní části cívky; poté začněte navíjet vlasec na cívku ve směru naznačeném šipkou. Při navíjení dbejte na to, aby vlasec ležel rovnoměrně na povrchu cívky a nepřesahoval její horní část. Není nutné jej navíjet až do konce, v rukou byste měli mít asi 15 cm vlasce; volný konec vlasce vložte do zářezu v horní části cívky; poté proveďte stejný postup s druhou délkou vlasce. Bude navinut na spodní část cívky; nenavíjejte vlasec až na spodní část jako v prvním případě. Zbývající kousek nitě je třeba vložit do druhé drážky cívky. Po dokončení montáže nasaďte cívku na strunovou sekačku a naviňte ji. Chcete-li zkontrolovat, zda je závit pevně upevněn, je třeba stáhnout páčku plynu úplně dolů, aby motor dosáhl maximálních otáček. Pokud vlasec nevypadne z hlavy, je bezpečně zajištěn a při sekání nevyletí z cívky.

Mnoho řemeslníků si vymýšlí vlastní metody navíjení. Zvažte například způsob provedení úkolu pomocí vrtačky. K tomu potřebujete hřebík, který se dobře vejde do otvoru pro cívku, a 7 mm silný kus gumy.5 mm.

Gumový štítek se vloží do středu pryže a umístí se do cívky. Upněte cívku do sklíčidla vrtačky nebo elektrického šroubováku. Šňůra je v cívce upevněna uzlem.

Jednou rukou držte cívku a nit za středový otvor a druhou rukou držte vrtačku. Navíjení se provádí ve směru hodinových ručiček nastavením otáček sklíčidla. Jak správně navinout vlasec na naviják pomocí tohoto zařízení? Stačí vést vlasec nahoru a dolů a dbát na to, aby ležel rovnoměrně.

Jak funguje strunová hlava křovinořezu Proč potřebujete znát princip fungování?

V závislosti na výrobci se hlavice liší nejen fyzicky, ale i vnitřně. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Zde je návod na demontáž hlavy strunové sekačky bez pružiny, tj.е. na ruční navíjecí hlavě. Princip demontáže poloautomatické hlavy navijáku s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše popsaným návodem.

Princip fungování poloautomatického vyžínače trávy je následující:

  • Na hlavě je cívka, která je upevněna na drážkách zabraňujících volnému pohybu cívky
  • Cívka je poháněna pružinou, která ji přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
  • Na olovu je navinut vlasec, jehož délka závisí na samotném nástroji. Tato délka je obvykle 1 až 4 metry
  • Pokud je třeba prodloužit délku vlasce, je ostruhová část cívky při použití stlačena dolů, takže se uvolní z drážek. Při odvíjení vlasce z cívky se jeho délka zvětšuje
  • Po uvolnění potřebného množství vlasce uvolněte svorku a pokračujte v sečení

Výhodou nářadí power-line je, že tento spotřební materiál není třeba brousit tak často jako kovový nůž. Pokud se navíc do cesty postaví kámen nebo dřevo, vlasec se jednoduše utrhne, aniž by došlo k negativnímu ovlivnění převodovky a motoru, jako je tomu u kovových řezných kotoučů.

Jakmile znáte konstrukci a provedení typů žacích nebo strunových hlav, musíte se nyní zabývat procesem navlékání vlasce do cívky strunové sekačky. To je bod, se kterým má většina majitelů elektrického nářadí potíže.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS