Kultivátor s radlicí – hloubkový kypřič k čemu?

Široký kultivátor KPSH-9: schéma a nastavení

Připravte radlici a hloubkový kypřič na práci na rovném terénu, když jsou připojeny k traktoru. Přednastavení pracovního nářadí na požadovanou pracovní hloubku umístěním tyčí o tloušťce odpovídající pracovní hloubce pod kola nebo pásy pásového podvozku, případně pod opěrná kola nářadí, s ohledem na hloubku zanoření kol do země (přibližně 2-3 cm). Spusťte nářadí a pomocí spirály regulace hloubky spusťte radlici až na zem. Kontakt nožů radličky s plošinou musí být úplný po celé délce. Při práci na těžkých půdách nastavte hroty tak, aby jejich zadní konce byly 1 až 2 cm nad zemí. Při práci na sypkých půdách nastavte radličky vodorovně.

Čepele dláta by měly být umístěny o 10-15 mm níže než povrch radlice. Ke změně úhlu sklonu hrotů se používá dorazový šroub [obr. 1], je třeba povolit šrouby upevňující nohy radlice k rámu.

Přednastavení nářadí na KPP-2.2 se provádí stejným způsobem jako u hlubokého kypřiče. Nastavení rámu kypřiče do vodorovné polohy se provádí pomocí mechanismu regulace nářadí a následně se poloha radliček nastavuje pomocí dorazových šroubů (obdoba nastavení mělkého kypřiče/radličky KPH-250). Zvýšení tlaku v pneumatikách na 0,18-0,22 MPa.

Při připojování kultivátoru s radlicí k traktoru je nutné připojit tažné oko kultivátoru s radlicí k tažnému oku traktoru pomocí dvojice čepů, což umožňuje eliminovat potřebu napínacího zařízení na radlici. Chcete-li sestavit pár nebo více radličkových kypřičů, vyznačte si na spojce montážní body. Překrývání nástavců je zajištěno vzdáleností 205 cm mezi spojovacími body nářadí. Radličkové kypřiče jsou spojeny ve spřáhle ve dvou bodech: napínací tyčí a tažným třmenem (třmen je upevněn jedním čepem) [obr. 1]. 2]. Nastavte délku napínací tyče tak, aby byla rovnoběžná s polohou radlice vzhledem k ose symetrie stroje. Každý rám kultivátoru musí být zajištěn přídavným závažím (cca 150 kg), aby byl zajištěn dobrý výkon pluhu (zejména na těžkých půdách).

Nastavení pracovních prvků hloubkového kypřiče-hnojiva KPH-2,2 se provádí v nastavené hloubce kultivace na rovném terénu na stejném principu jako u kultivátoru-rozmetadla KPP-2,2.

Pro nastavení dávky hnojiva zvedněte levé kolo a umístěte nádoby pod zásobníky na dávkovací jednotce. Poté naplňte zásobník hnojiva a nastavte páku seřizovače (podle tabulky nastavení) na značku a 10krát otočte kolečkem. Shromážděné hnojivo musí být zváženo. Pro stanovení skutečné dávky (Hf) se použije vzorec:

Porovnejte výsledek s cílovou dávkou, a pokud je rozdíl větší než 5 %, posuňte páku nastavení výsevku na požadovanou stranu a test opakujte. Rovnoměrnou distribuci hnojiva po celé pracovní šířce zajišťuje vysokotlaký ventilátor poháněný hydraulickým motorem.

U kultivátoru KPE-3,8 vybaveného výložníkem PCP-3,8 musí všechny hroty přiléhat svým ostřím k povrchu plošiny. K tomu slouží speciální šroub umístěný v upevňovacím mechanismu rámu kultivátoru. Vyrovnávací pružiny musí být napnuty stejnou silou po celé délce (200 mm). V tomto případě by se při zatížení cca 0,9. 1 kN na špičku radlice měla radlice vychýlit o 35 až 40 mm. Pracovní hloubka se zablokuje posunutím zarážky vřetena na hydraulickém beranu, dokud se mechanický ventil zcela neuzavře. Tlak v pneumatikách kol je monitorován a v případě potřeby upraven na 0,15 MPa.

Výběr podpovrchových eradikátorů

Podkopávače jsou nepostradatelným nástrojem každého půdoznalce. Jsou určeny k odstranění hustších svrchních vrstev půdy tím, že rozvolňují. Půdní bagry obohacují půdu o kyslík. Lze je také použít jako zařízení k vytrhávání plevele a odstraňování kořenů ze země.

Zkušení zemědělci používají podrýváky před orbou i po sklizni. Včasné nezpracování půdy vede ke kvalitativnímu a kvantitativnímu zhoršení půdních vlastností a ke ztrátě úrodnosti. Jejich výběr může být založen na šířce podorničí (2-5 m) a pracovní hloubce (45-65 cm). Základním materiálem je vysoce kvalitní ocel, která zaručuje dlouhou životnost.

Hroty jsou jednou z hlavních součástí podrýváku. Jejich velikost je přímo závislá na pracovní hloubce podloží. Váleček je druhým důležitým prvkem nářadí, který má na svém povrchu jehlicovité části. Válec má za úkol odstraňovat hrudky z povrchu půdy. Podrývák je vybaven hroty, které jsou skloněny pod úhlem 45°⁰. To umožňuje pohodlnější pronikání do půdy v kratším čase.

Princip práce podrýváku je velmi jednoduchý. Jehlový válec se otáčí a kypří půdu na horním povrchu. Současně hroty pronikají hluboko do půdy a zvedají stlačenou půdu do podloží. Válec půdu rozdrtí na částečky.

Za zmínku stojí také dláto a radlice. První z nich se používá k pomocnému drcení půdy. Druhý je určen k horizontálnímu řezání spodní strany a rozbíjení velkých průměrů hrud. Současná funkce hrotů a válečků. Díky tomu se zabrání přítomnosti hrudek v zemi a na zemi.

kultivátor, radlicí, hloubkový, kypřič

Většina podorničních pluhů se používá s traktory, proto je důležité zkontrolovat jejich kapacitu. Požadovaný objem se pohybuje od 180 litrů do 250 litrů.С. Pro lepší přehled o sortimentu lze podrýváky rozdělit do následujících kategorií:

Těžké a lehké;

Jednozubé a vícezubé;

Speciální a všeobecné použití.

K dispozici je široká škála podpovrchových eradikátorů, které umožňují vhodný výběr z hlediska nákladů a funkčnosti. ATTILA, WARKA a ARTIGLIO se těšily zvláštní důvěře vlastníků půdy.

Rádi bychom se blíže podívali na model podrýváku Warka, který dokáže kombinovat dvě funkce: okysličování půdy během kopání a sekání kořenů. Používá se ve spojení s traktorem vybaveným tříbodovým závěsem. Výsledkem použití takového zařízení na zahradě je výrazné zlepšení vlastností půdy.

Technické vlastnosti se liší v závislosti na modelu:

Příkon. 30-95 kW;

Počet hrotů. 2 až 4.;

kultivátor, radlicí, hloubkový, kypřič

Pracovní hloubka. 70 cm;

Vzdálenost mezi hroty je 80 cm;

Maximální výška hrotů je 100 cm;

Hmotnost. 180-370 kg.

Nejdůležitějším úkolem pro každého zemědělce je nákup podrýváku. Vždyť stav půdy a plodin je přímo závislý na této technologii.

Podkopávačka.Doc

Podrývák: účel, použití a typy

Hlavní úkoly zemědělské výroby. Zvýšení výnosu plodin. To přímo souvisí s vytvářením příznivých podmínek pro růst rostlin, tj. S pěstováním rostlin

Půda. Obděláváním půdy se rozumí mechanické působení pracovních orgánů strojů a nářadí na půdu s cílem vytvořit optimální životní podmínky pro pěstované rostliny, zlikvidovat plevele a chránit půdu před erozí. Zpracování půdy je hlavní agronomickou metodou pro regulaci půdních podmínek, intenzity biologických procesů a především pro udržení dobrého fytosanitárního stavu půdy a plodin. Dobré obdělávání půdy zvyšuje úrodnost půdy a zvyšuje výnosy plodin.

Obděláváním půdy se dosahuje těchto cílů

(hustota, pórovitost atd.).), které by vytvořily příznivé podmínky pro růst rostlin a mikroflóru vodního, vzdušného, živinového a tepelného režimu;

  • Udržování dobrého fytosanitárního stavu půdy a plodin: vysévání semen, sekání plevelů a likvidace škůdců plodin;
  • Prevence erozních procesů, nadměrného utužování půdy, snižování ztrát vody, humusu a živin z půdy s cílem udržet potenciální úrodnost a chránit půdu před erozí.
  • Zpracování půdy se používá k prohloubení a zpevnění svrchní vrstvy půdy, ke kypření podloží ornice a také k zapravení organických a minerálních hnojiv pro regeneraci a rekultivaci půdy.

Kultivace půdy zlepšuje provzdušnění půdy, zásobování rostlin vláhou, aktivuje činnost půdních organismů rozkládajících celulózu, vázajících dusík a dalších půdních organismů a zvyšuje dostupnost vláhy a živin pro rostliny. Zkypřením a urovnáním povrchu půdy se vytvoří nejen dobré seťové lůžko, ale také optimální podmínky pro růst plodin, kvalitní práci na poli: setí, péči o rostliny a sklizeň.

Ve stepních suchých podmínkách a na svazích přispívá hluboké kypření půdy k akumulaci vlhkosti z atmosférických srážek v kořenové vrstvě. Naopak v oblastech s nadměrnou vlhkostí může být půda schopna odvádět přebytečnou vodu z pole, což vede ke zlepšení vzdušného režimu v půdě.

Obdělávání půdy má však někdy negativní důsledky. Dynamická rovnováha v ekologickém systému „půda. Rostlina. Prostředí“ může být při mechanickém ošetření narušena. Intenzivní obdělávání půdy například aktivuje půdní mikroflóru a urychluje rozklad humusu, což zvyšuje ztráty živin a energie potřebné pro tvorbu plodin.

V současné době je však během roku při obdělávání půdy asi 90 % plochy polí zasaženo koly traktorů a zemědělských strojů, jejichž hmotnost se neustále zvyšuje, což má za následek nedostatek asi 20 % půdy. 50 % úrody [78, 124, 127]. Pohyb strojů a nářadí zhutňuje půdu a vytváří vrstvu, která velmi ztěžuje vsakování vody do půdy. To má za následek erozi na svazích a zamokření v údolích a vyplavování snadno rozpustných minerálních živin z horních vrstev půdy. Zhutnění podorniční vrstvy se projevuje zejména u půd s těžkou strukturou, které jsou nasycené. Tento zhutněný horizont leží v hloubce 0,35 mm. 0,60 m a jeho hustota 1,5. 1,9násobek hustoty půdy na povrchu [124].

Kromě zhutňování půdy pohonem a opěrnými plochami zemědělských strojů může ke zhutňování půdy a tvorbě hustých podorničních vrstev docházet také přirozeně v důsledku gravitačních sil. To se ve větší míře projevuje u půd slatinného, podzolového a solonetového typu, kde jsou jílovité částice vyplavovány do hlubších vrstev půdních vrstev s tvorbou illuviálního horizontu, jehož hustota dosahuje 1800 %. 2000 kg/i [ 61 ]. Hloubka výskytu zhutněných mezer a jejich hustota pro některé typy půd podle B.И.Mičurina [ 61 ]. Výše uvedená tabulka udává hustotu půdy. I.I.

Přítomnost kompaktních stmelených mezivrstev (bahnitých jílů, jílovců atd.) v půdě.), které vznikají vlivem půdotvorného procesu a nacházejí se v malé hloubce (do 1 m), rovněž nepříznivě ovlivňují vodně-vzdušný režim půdy a život rostlin [ 88 ].

Závislost propustnosti půdy pro vodu na její hustotě podle I.Б.Revuta [ 88 ], zobrazený na obr. I.I. Z toho je patrné, že i při mírném zhutnění těžkých půd klesá jejich vodopropustnost na nulu.

Opakovaný pohyb těžkých strojů a nářadí na poli způsobuje nadměrné zhutnění orniční vrstvy půdy a vede ke zhoršení jejích vlastností, intenzivnímu odtoku vody, smyvu půdy, zejména na svazích, a snížení její úrodnosti. V případě zhutnění se snižuje nekapilární pórovitost, zvětšuje se objem jemnějších kapilárních pórů, kontakt semen s půdou je těsnější. V suchých podmínkách snižuje provzdušňování půdy, odpařování vlhkosti a zajišťuje lepší zásobování klíčících semen vodou a rychlý vzrůst sazenic. V oblastech s nedostatkem tepla se zhutněná půda na jaře lépe prohřívá. Upevnění půdy pomocí válců s různými pracovními plochami a dalších nástrojů.

Hlavním cílem pěstování je udržet úrodnost, regulovat vodní režim a chránit půdu před erozí.

Vlivem nářadí se mění fyzikální stav a vlastnosti půdy, které jsou charakterizovány řadou technologických operací. Hlavními úkoly zpracování půdy jsou: kypření, kypření, míchání, hutnění, urovnávání povrchu půdy, sekání plevele a vytváření mikroreliéfu (hřbety, prohlubně, brázdy, rýhy atd.).Д.) a zadržování strniště.

Rozvolnění půdy je změna uspořádání půdních částic (hrud, agregátů) s tvorbou větších pórů. Zvyšuje nekapilární pórovitost a provzdušnění. Rozrýváním se zlepšuje propustnost vody a vzduchu, mění se tepelný režim, což aktivuje činnost půdních mikroorganismů. Za těchto podmínek se zvyšuje dostupnost vláhy a živin pro rostliny, usnadňuje se pronikání kořenů rostlin do hlubších vrstev půdy a tolerance vůči suchu. Pro řádkové plodiny a v menší míře pro plnohodnotné plodiny je zapotřebí kypřejší půda.

Výběr podrýváků

Podrývák se často používá v kombinaci s těžkou kultivační technikou. Je připojen k základnímu vybavení vozidla (např. Traktoru, motorovému grejdru, buldozeru), což usnadňuje provoz. Abychom lépe pochopili rozdíly mezi jednotlivými modely podrýváků, je nutné znát různé verze podrýváků.

Podzemní pluhy mohou být

  • Mohou být přívěsné nebo závěsné;
  • Těžké;
  • Lehké;
  • Médium;
  • Těžké;
  • Kolová a pásová;
  • Jednozubé a vícezubé;
  • Speciální a všeobecné použití.

Moderní podrýváky však nabízejí širokou škálu funkcí, včetně. Mnoho modelů má například hydraulický pohon, který zajišťuje:

V závislosti na finančních možnostech si můžete pořídit podrýváky vybavené tlumiči nárazů (které snižují přenos dynamického špičkového zatížení) a systémem řízení polohy prstů.

Ať už jsou technické vlastnosti a možnosti jakékoli, pro podzimní práce na polích se nejlépe hodí nářadí pro hluboké kypření všech modelů. Tyto rozrušovače půdy rozrušují příliš pevné vrstvy půdy a umožňují důkladné nakypření polí. Práce s podrývákem vede k lepšímu pronikání živin, živin a zimní vláhy.

Hlavní pěstování. Pluh a hloubkový kypřič. Který stroj si vybrat?

Struktura půdy není konstantní a mění se pod vlivem přírodních faktorů (srážky a poškození pěchovače způsobují zhutnění půdy, mráz a kořeny rostlin způsobují její kypření) i lidské činnosti (orba a pěchování půdu zhutňují, orba, kultivace a kypření ji kypří). Hlavním cílem tohoto ošetření je optimalizovat jeho strukturu.

Pro optimální výživu rostlin musí mít půda správnou strukturu. Co potřebují pro život? Poskytování vzduchu, vlhkosti a živin v dostupné formě. Ty se přeměňují na přístupnou formu díky činnosti mikroorganismů, které ke svému životu potřebují vzduch a vlhkost.

Každý agronom má svou vlastní strategii. Střídání plodin, pole, plodiny, technologie. Na všem záleží.

Než se budeme zabývat některými základními metodami kultivace (hluboké kypření, orba), rádi bychom se věnovali problematice uzavření vláhy po sklizni. V posledních letech se na venkově orba na strništi používá jen zřídka. Více než 40 /l, ne všichni agronomové mohou odůvodnit význam tohoto postupu. A mezitím, když je úkolem zachovat vlhkost a zlepšit rozklad rostlinných zbytků. Tato technika je nenahraditelná!

Orba strnišť seká strništní plevele, podřezává podzemní orgány vytrvalých oddenkatých a rhizomatózních plevelů, což vede k vyčerpání jejich kořenových systémů. Kromě toho odstraňování velkého množství organismů způsobujících choroby a škůdce z plodin. Kromě toho se půdní vlhkost lépe zadržuje a lépe ukládá během dešťů. Orba zvyšuje kvalitu drobení při orbě, zejména na půdách s malou vlhkostí. Po odlupování se i suché půdy zvlhčí kondenzací vzdušné vlhkosti během noci do té míry, že je zajištěno uspokojivé drobení. Když se taková neoraná půda zorá, povrch orné půdy je pokryt velkými trsy hlíz.

V důsledku loupání. Půda se stává méně nákladnou pro následné zpracování, což vede k až o 30 % menšímu odporu pluhu a výraznému zvýšení produktivity při současném zlepšení kvality orby a snížení nákladů na pracovní sílu a palivo.

Orba strniště zkracuje dobu potřebnou k orbě a sluneční energie je lépe využita pro tvorbu organické biomasy (klíčení semen plevelů a samovolně rostoucích zrn).

Pěstování vysoce výnosných řádkových plodin je zvýšeným důrazem na hloubku hlavního zpracování půdy.

Jedná se o metodu kypření, která půdu nakypří, rozdrtí a částečně promíchá, ale nezabalí ji. Е. Obdělávání půdy se provádí bez radlice a bez zakrývání vrstev půdy.

Při této metodě zůstává na povrchu půdy strniště (zbytky plodin), které půdu fixuje a zabraňuje jejímu rozfoukání větrem. Hloubka uvolnění od 15 cm.

Obdělávání půdy je způsob zpracování půdy pluhem, který zajišťuje rozmělnění, kypření a obracení kultivované vrstvy půdy o 135° nebo více.

Orba zapracovává hnojiva a rostlinné zbytky, co nejvíce rozděluje půdní vrstvy, vyrovnává rozdíly v jejich úrodnosti, omezuje plevel a dezinfikuje půdu.

Hlavní pěstování cukrové řepy

Jestliže u obilovin je z ekonomického hlediska v některých případech oprávněné provádět hlavní kultivaci mělce. 10-12 cm, u cukrové řepy je to nepřijatelná hloubka kultivace.

Hlavní zpracování půdy se provádí s cílem vytvořit pro rostliny cukrové řepy optimální hydrofyzikální vlastnosti půdy, aplikovat minerální a organická hnojiva, rostlinné zbytky do požadované hloubky, co nejvíce omezit plevel na polích, snížit počet nahromaděných škodlivých patogenů. Kvalita tohoto

Této technologické operace do značné míry určuje výběr a provedení následných pěstitelských metod, jakož i produkci stejnorodých a uniformních klíčků

Kvalita práce sklízecích strojů, produktivita kořenových plodin.

V roce 2018 uspořádala společnost LEMKEN v Menzelinském okrese Republiky Tatarstán ukázku kultivátoru. Karat12/700, pro základní pěstování cukrové řepy.

AF „Menzelinskie zori“, tmavě šedá lesní půda, těžké jílovité mechanické složení, hloubka orničního horizontu 21-27 cm. Doba zpracování půdy: 10-15.09.2018

Rychlost 7 km/h, pracovní šířka 7 m, spotřeba paliva 22,5 l/ha

Karat 12/700 má své výhody:

V roce 2018 provedla společnost Lemken v Zainském okrese Republiky Tatarstán ukázku obracecího pluhu Diamant 11V_81 L100 mimo brázdu pro hlavní zpracování půdy pod cukrovou řepou.

AF „Vostok“, půda černozem, hlína, orniční horizont 30-40 cm.

Orba do hloubky 30 cm_10-14.09.2018

Jak nekupovat padělky?

Ve snaze využít popularity pluhu Fokin začali někteří bezohlední podnikatelé vyrábět a prodávat jeho nekvalitní padělky. Na první pohled je těžké rozeznat padělek od originálu, ale při pečlivém zkoumání nástroje to není obtížné.

Následující informace vám mohou napovědět, že se setkáváte s padělkem:

  • Omalovánky. Původní nástroj není k dispozici malovaný. Pokud je na nástroji nátěr, je to jednoznačné znamení, že se jedná o padělek. Neměli byste si ji kupovat, protože barva se rychle odlupuje a nástroj bude vystaven korozi. Na rozdíl od originálu není jeho povrch ošetřen látkami zabraňujícími korozi.
  • Flexibilita. Originální nástroj je vyroben z kvalitních materiálů, takže při stlačení mírně pruží, ale neohýbá se. Padělky jsou většinou vyrobeny z nekvalitního železa, takže se při silném stlačení deformují a výrazně mění úhel sklonu.
  • Příslušenství. Originální sada radlic obsahuje 2 typy nářadí. Velkou a malou radlici. V originální sadě jsou povinně 4 upevňovací šrouby a matice a brožura „Na zem s vědou“ s barevnou fotografií B. Fokin na obálce.
  • Logo a obal. Originální pluhy jsou vždy baleny v trojúhelníkové krabici s logem Klubu ekologického zemědělství. Samotné nářadí na pletí je opatřeno značkou klubu, která zaručuje jeho vysokou kvalitu.

Při koupi nástroje neváhejte požádat o předložení certifikátu pravosti Klubu ekologického zemědělství. Odmítnutí jeho předložení nebo předložení jiných dokumentů je důkazem, že se jedná o padělek.

Správné nastavení

Abyste z clearingu vytěžili co nejvíce, je důležité pochopit základní principy používání nástroje. Obecně na tom není nic složitého.

Algoritmus je následující:

  • Pokud je třeba intenzivně plečkovat nebo dobře okopávat, měly by lopatky pluhu směřovat doleva. Tak, aby ležely na zemi.
  • Pokud je plevel hustý, vysoký a přerostlý, jsou stébla vedena také doleva, ale mírně vyvýšená nad zem.
  • Při polohování lůžka jsou nože vedeny směrem dolů. Tímto způsobem je hřiště uklizenější.
  • Pro vytvoření výsevního lůžka a pokosu ze země se nože nasměrují doprava, položí se naplocho a vysekají se do.

I když jste začínající farmář, tyto tipy vám pomohou dosáhnout co nejlepších výsledků. A nezávisí to na typu sázecího stroje ani na značce kypřiče. I s levnými modely je možné dosáhnout dobrých výsledků a zbavit se plevele.

Stroje a nástroje na ochranu půdy před vodní erozí

Vodní eroze nastává, když jsou půdní částice odplavovány vodními proudy (povodně, deště, suťové proudy, inundace atd.), které je odnášejí. П.K vodní erozi dochází, když jsou půdní částice odplavovány vodními proudy (povodně, deště, přívaly bahna, záplavy atd.), které je přenášejí na velké vzdálenosti a ničí je.

Boj proti vodní erozi, která se nejčastěji vyskytuje na svazích, zahrnuje systém organizačních a agrotechnických opatření k zajištění zadržování vody. Patří mezi ně základní kultivace půdy just-in-time, orba s radlicemi nebo brázdovými deskami, orba se současným kypřením a hřebenováním, okopávání, hřebenování, sečení, kontrola sněhu a jeho odstraňování.

K agrotechnickým metodám ochrany proti vodní erozi patří také správná technika orby. Zejména hluboká orba zvyšuje absorpční kapacitu vody tím, že účinně zadržuje vodu z tání. Hluboká orba se provádí radlicovými pluhy vybavenými sběrači. Obdělávání půdy na svazích musí být prováděno tak, aby brázdy probíhaly příčně přes svah, vodorovně. K tomuto účelu se používá tzv. Obrysová orba. Orba by měla být při každém přejezdu prováděna na stejné úrovni, aby nedocházelo ke stoupání nebo klesání svahu. Orba napříč polem se sklonem větším než 3° snižuje rychlost vyplavování půdy na polovinu a zvyšuje množství vody v metrové vrstvě půdy o 150 % ve srovnání s podélnou orbou. 200 t/ha a výnosy plodin o 2-3 cwt. Dobrého efektu lze dosáhnout při použití vratných pluhů, jako je PON-2-30, a kyvadlových pluhů, jako je PCH-4-35, pro orbu svahů.

Používá se také kombinovaná (postupná) orba svahů se sklonem do 4°. K tomuto účelu se k pluhu připojují odvalová a bezodvalová tělesa v různých kombinacích nebo se na jedno těleso montuje nestandardní prodloužená odvalová radlice, která shrabuje půdu válcem. Po postupné orbě po svahu se na poli střídají krátké hliněné válce s hladkými širokými pásy. Hřebeny zadržují odtékající vodu.

Přerušované brázdění se provádí pluhem PLN-4-35, který je vybaven tělesem se zkrácenou odvalovou deskou a zařízením pro přerušované brázdění, jehož pracovní těleso je třílisté. Pokud je pluh veden ve stejné délce jako věnec opěrného kola, oběžné kolo se neotáčí; jeho spodní lopatka vytváří brázdu. Oběžné kolo se neotáčí pomocí odpružené páky spojené táhly s klikovým mechanismem, který se pohybuje na opěrném kole. Při každé otáčce kola je páka jednou vysunuta a poté se vlivem pružiny vrátí do původní polohy. Během této doby se oběžné kolo otočí o 120°, brázda je přerušena vytvořeným přemostěním. Hloubku přerušovaných brázd lze nastavit pomocí speciálních přítlačných tyčí. K upevnění nářadí k rámu pluhu se používá příčný nosník, konzola a výztuha. Lopatky oběžného kola navazují na těleso se zkrácenou formovací deskou a vytvářejí brázdy o délce 1,0 až 1,2 m a objemu 95 až 100 l. Celkový počet brázd na hektar 4000-200, jejich celková kapacita 350-400 m 3.

Orba přes podzimní orbu se současným kypřením brázd se provádí také pluhem PLN-4-35, vybaveným pluhovou baterií z kulových disků o průměru 450 mm, excentricky upevněných na nápravě a vzájemně otočených o 180°. Baterie se instaluje s úhlem náběhu 30°. Sekční disky se v záběru s půdou otáčejí, vyhrnují půdu a vytvářejí na povrchu pole oválné hluboké a podlouhlé díry. Průměrná kapacita otvoru 20. 25 l, jejich celkové množství na 1 ha. 12-14 tisíc.

Zařízení PLDG-5 a PLDG-10 pro odhrnování strnišť jsou určena k vytváření uzavřených brázd v úhoru. Sada PLDH-5 obsahuje čtyři a sada PLDH-10 obsahuje. Šestikotoučové baterie s excentricky uspořádanými kotouči. Úhel kotouče 30°. Během provozu stroj vytváří na povrchu otvory o délce 1 m, šířce 50 cm a hloubce až 20 cm. Velikost otvorů lze upravit nastavením baterií ve tvaru kotouče na spouštěčích i nuceným prohloubením. Celková kapacita vrtů na 1 ha je 250-300 m 3.

Shn-2-140 půdní vertikutátor, který zvyšuje schopnost půdy absorbovat vodu, nejúčinnější nástroj v boji proti vodní erozi na loukách a pastvinách. Štěpkovač na traktoru o nosnosti 30 kN je vybaven dvěma štěpkovacími noži s hloubkou až 40 cm a jednotkou pro vytváření propustných pokosů nad dutinou. Rozrývač vyřízne v zemi štěrbinu pro příčné řezání. Lze jej použít i k obdělávání půdy.

Nástavec PPB-4,6 se používá k přerušovanému brázdění a hlubokému kypření řádků v řádcích pěstovaných plodin. Montuje se na kultivátory pro řádkové plodiny. FST-4,6 se skládá z rozrývače brázdy místo radličky a čtyřlopatkového oběžného kola za radličkou. Měřicí kotouč periodicky odklání páku od křídlové radlice, oběžné kolo se otáčí a v brázdě vzniká most. Stroj vytváří přibližně 4 000 hektarů na hektar. Brázdy o rozměrech 100 × 50 cm a hloubce až 16 cm s kapacitou 250-280 m 3. Kultivátor s tímto nářadím lze použít také k vytváření rozbitých brázd na úhoru.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS