Pásová pila pro řezání kmenů vlastníma rukama

Vlastnoručně vyrobená pásová pila? Proč ne!

Dřevo se používá všude v každodenním životě k výrobě různých konstrukcí, k jejich dokončování a k dalším pracím. Soukromí vlastníci nemovitostí neustále provádějí stavební práce: staví přístavby, modernizují ploty, zvyšují spolehlivost staveb atd. Snadné použití a dostupnost dřeva zpočátku určovaly jeho oblibu. Mnozí majitelé soukromých domů a pozemků ve své praxi zjistili, že nákup kulatiny a její použití k získání desky, trámu, prořezávky je mnohem levnější než nákup hotového řeziva. Je třeba si také uvědomit, že někdy je důležitá délka a tloušťka, šířka použitých prken nebo dřeva. Čas a peníze spojené s výrobou systému pásové pily lze ušetřit tím, že si ji vyrobíte sami.

K získání řeziva z kmene nebo jiného polena se často používá pásová pila. Obliba tohoto zařízení podmínila vznik velkého množství různých strojů, z nichž některé jsou kompaktní a určené pro instalaci v domácí dílně. Náklady na domácí verze výkonu jsou však poměrně vysoké, je vhodné je kupovat pouze v případě proudové výroby řeziva nebo jiných výrobků ze dřeva. Proto se mnoho lidí rozhodne pro domácí design. Pásová pila mlýn s vlastníma rukama je vytvořen v krátkém časovém období, pro které byste měli vědět: jaké díly jsou potřebné pro to, jak se provádí montáž.

Domácí pásová pila

Vlastnosti budoucího modelu

Pásová pila s vlastníma rukama. možnost získání jednotky, která může být v průběhu času upravena. Například pokud si majitel konstrukce původně vyrobil trám na přeřezávání klád a pak se rozhodl, že by bylo hezké na něm vyrábět i trám.

Tato pila je sestavena modulárním způsobem. Pokud na to nejste zvyklí, je lepší zvolit jednoduchý model z poměrně jednoduchého výkresu. Jakmile toto pochopíte, je třeba získat představu o zvláštnostech výroby takových obvodů, seznámit se s různými návody na sestavení pásových pil.

Dalším „kamenem úrazu“ je jednotný nebo univerzální design, takže řemeslník se musí rozhodnout, která práce je pro něj důležitější. štípání na desky nebo získávání jednotlivých segmentů z kmenů. Pokud jsou v plánu obě varianty, je lepší zvolit univerzální verzi.

Hlavní vlastností pásové pily je její neměnnost, protože kmeny mají poměrně působivou hmotnost a rozměry. Při konstrukci rámu, který je rovněž vystaven vysokému zatížení, je třeba zajistit maximální možnou stabilitu.

Sestavení pily vlastníma rukama není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Další fáze, příprava stroje k provozu, je obvykle složitější. Největší zdržení na cestě k cíli představuje nastavení a broušení samotné pily.

Jak využít staré bubny a náboje k výrobě výkonného stroje

Horní váleček musí být pohyblivě upevněn, aby bylo možné napnout řemen. Je pro něj přivařen rám s přechodovou deskou, která se nasazuje na čepy. Je přivařena s namontovaným válečkem na horní straně sloupku 50×50 mm.

Svislá trubka svařovaného rámu slouží jako vodicí prvek pro trubku 15×15 mm. Pro upevnění je třeba vyvrtat otvor a navařit matice pro zašroubování upínacích šroubů.

pásová, pila, řezání, kmenů

Dále je třeba vyrobit 2 zachycovače řemínků. K tomu se z kusu velkoprofilové trubky vyříznou 2 úhelníky.

Na krátkém okraji je široká otevřená štěrbina. Proveďte dlouhý vnitřní řez na opačné polovině. K první nápravě je přivařena náprava s ložiskem. Na téže polovině pásové pily jsou ložiska přišroubována z vnější strany, jak je znázorněno na fotografii.

Jeden zachycovač pásu je na konci přišroubován k posuvné trubce 15×15 mm. Druhý válec je připevněn k rámu dole vedle prvního válce, který je spojen s motorem.

Z dřevotřísky nebo překližky se vyřeže stůl, který odpovídá velikosti rámu. K rámu je přišroubován pomocí klavírního závěsu. Na desku stolu se připevní paralelní doraz a do zářezu na desce stolu se vloží kus profilové trubky, která vede pás.

Aby bylo možné nastavit úhel desky stolu, musí být pod ní umístěna posuvná podpěra. Za tímto účelem si připravte pás s podélným výřezem. K desce stolu se připevňuje na opačném okraji než závěs pomocí montážní konzoly. Přes profilovou lištu je přivařena matice, která ji pomocí šroubu drží ve správné poloze.

Poté je stroj natřen, motor je napájen a je instalováno tlačítko pro spuštění. Před spuštěním se posunutím horního válce nastaví napětí pilového kotouče a poloha západek.

Jak vyrobit

Podívejme se blíže na to, jak z obyčejné řetězové pily sestavit řetězovou pilu na příkladu stacionární konstrukce.

Co je potřeba

K práci bude zapotřebí následující materiál:

Pokud nemáte čtvercové kovové trubky, můžete použít obyčejné vodovodní trubky. Pouze v tomto případě je třeba zvolit dostatečně pevné trubky. Pokud je to však možné, je nejlepší použít kovové kanálové tyče. Snadněji se montují a spolehlivěji se montují.

Výrobní proces

Pro konstrukci zařízení je nutné provést následující kroky:

  • Sestavení základny budoucí pily z trubek a úhelníků. Konstrukci není nutné ihned sestavovat. Nejprve je třeba sestavit jej a zkontrolovat, jak jsou všechny prvky rovnoměrně spojeny. To se provádí pomocí vodováhy. Teprve poté trubky vzájemně spojte svařením.
  • Po sestavení podstavce musí být obdélník pro větší pevnost vyztužen alespoň dvěma táhly. Mohou být vyrobeny ze stejných kovových trubek. Táhla jsou připevněna příčně, ve stejné vzdálenosti od sebe. Nejlepší možností je šroubové upevnění.
  • Na trubky, které tvoří základ konstrukce, se pak přivaří jemnější trubky nebo kovové profily. Slouží jako vodítka pro řezané kmeny a zabraňují jejich pádu z pily. Příčné lišty jsou rovněž svařované. V ideálním případě by se měly otáčet, aby se kmeny pohybovaly hladčeji a aby se minimalizovala námaha potřebná k obsluze pily.

Pokud použijete spojky s kulatým průřezem, můžete se obejít bez příčných tyčí. Klády po nich také snadno kloužou. Nezapomeňte však, že jeho pohyb nebude tak snadný jako v případě otočných příčníků.

  • Jakmile je základna zcela připravena, je umístěna na kůlech. Pro tuto úlohu se nejlépe hodí ocelové čtverce. Jsou přivařeny v rozích základny. Pro větší pevnost konstrukce lze mezi sloupky přivařit vzpěry.
  • Poté sestavte vozík pro řezací část. Jedná se o obdélník z kovových trubek, který spočívá na dvou podélných ocelových pásech. Mezi tyto pásy a stěny obdélníku se vloží dva popruhy, aby byla konstrukce stabilní. Pod pásy jsou umístěny válečky, které umožňují pohyb řezné části po základní desce. Poté se k jednomu z pásů přivaří další trubka a shora se připojí k obdélníku. Jedná se o upevňovací bod pily.
  • Když je vozík připraven, je pila namontována. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Tělo pily se nejčastěji upevňuje pomocí drátěných svorek nebo kovových výztuh. je dostatečně spolehlivý a nezpůsobí nevratné poškození stroje. V případě potřeby se k vozíku přidají další příčné tyče ze stejných trubek, ze kterých byly vyrobeny ostatní části konstrukce.
pásová, pila, řezání, kmenů

Existuje ještě jeden způsob zajištění pilové jednotky. za pilový kotouč, na kterém je připevněn řetěz. Je méně spolehlivá, vyžaduje vrtání pilového kotouče a snižuje stabilitu řetězové pily. Tento způsob upevnění řetězu pily však méně vibruje (většina vibrací se přenáší na základnu pily) a umožňuje rovnější řezy.

Účel a princip činnosti

Pásová pila je kompletní jednotka. určeno k podélnému řezání dřeva všech stupňů tvrdosti na standardní řezivo. trámy, hraněné nebo nehraněné desky, latě, jehnědy, dýhy a další obrobky. Následně se používají v mnoha aplikacích, především ve stavebnictví a při výrobě nábytku.

Konstrukce pásové pily.

Použití tohoto zařízení umožňuje vyrábět vysoce kvalitní výrobky se specifikovanými rozměry. K tomu přispívá možnost rychlého a přesného nastavení parametrů řezání.

V současné době bylo vyvinuto mnoho různých schémat horizontálních pásových pil, některé projekty dokonce ve velké míře využívají standardní řetězovou pilu. Všechny však fungují na stejném principu.

Jde o řezání kulatiny (nebo jakéhokoli dřevěného polotovaru, který je uveden do potřebných podmínek) upevněné na plošině pomocí vodorovně se pohybující pilové pásky.

Je napínána mezi dvěma kladkami. hlavní a vedlejší. silou, která zajišťuje pevný přímý řez dřevěného materiálu.

Rozměry výsledného řeziva určuje obsluha pily. Používá hydraulické pomůcky nebo elektronické pravítko. Rychlost řezání se nastavuje také elektronicky. Ukládání klád na rám, upínání a převracení klád se provádí ručně.

Pila s přípojnicemi

Začněte tím, že budete vědět, co a kolik máte snížit. Pokud potřebujete vyřezat 100. 200 krokví pro rozestavěný dům z volných klád, pak 400 desek. je lepší použít ruční profesionální motorovou pilu. Vyrobme si domácí pilu z motorové pily, levný, jednoduchý a účinný způsob.

Výkres základní pily z řetězové pily (stáhnout celý výkres)

Budete potřebovat jakýkoli rovný kovový profil, svářečku a úhlovou brusku. Začínáme s maximální délkou kmene. asi 4 m. Pro takovou délku je třeba najít kanál nebo nosník I. Lze jej svařit z kusů s výztuhami. nejdůležitější je, aby byl výsledný profil rovný. Zahájení konstrukce naší samostatné pneumatikové pily na bázi řetězové pily.

Konstrukci tvoří pevný profil v pracovní výšce nad pasem, po kterém se pohybuje řetězová pila upevněná ve vozíku.

Výška je založena na ergonomii, dlouhodobé držení kolen není užitečné. Položte kmen rovnoběžně s hlavním profilem na nosný rám, běžící řetězová pila se pohybuje podél kmene a provádí potřebné ořezání.

Několik dalších informací o funkcích. Hlavní prvek. hlavní profil, který zajišťuje geometricky správné rozměry řeziva, musí být dostatečně pevný a tuhý, v případě kanálu. ne méně než 200 mm. Profil spočívá na 3 nebo více podpěrách připojených k nosnému rámu, na kterém je kláda umístěna.

Pokud si troufáte na vlastní výrobu řetězové pily, podívejte se na řetězové pily LOGOSOL. Výkresy a dokumentaci si můžete stáhnout z webových stránek a použít je jako podklad pro vlastní konstrukci.

Hlavní chyby při řezání jsou způsobeny kývavým pohybem pilového vozíku s řetězovou pilou, proto musí být pilový vozík posunován po profilu. musí být k dispozici nejméně čtyři pevně nalisovaná kovová kola a ruční pohon. Nejjednodušší je zvedák studny s hnacím kolem na hlavním profilu.

K usazení těžké kulatiny je obvykle nutné použít úhelníky, které jsou užitečné k postupnému posouvání kulatiny podél boku nosného rámu a jejímu umístění na rám.

Složitá část spočívá v úpravě tloušťky výrobku. Nejjednodušším způsobem je instalace šroubových zvedáků nebo jakýchkoli zvedáků pro pevnou fixaci podél okrajů vertikálně posuvného základního rámu. Nastavení zvedáků. nastavení tloušťky výrobku. Příklad konstrukce mobilní vodicí lišty na bázi řetězové pily najdete na fotografii.

Dřevo je možné řezat pouze jednou osobou: držte rukojeť řetězové pily a regulujte plyn, zatímco druhá ruka podává dřevo.

Několik úvah o proveditelnosti pily. Prověřeno časem a praxí, vlastní výroba má smysl s bezplatnými materiály. Když sečtete náklady na práci a materiál a možné výhody, jste na vlastní pěst. Nejhorší na výrobě vlastní pily je, že málokdo dbá na bezpečnost. To je bod, který je třeba vždy promyslet! Bezproblémový provoz a kvalitní dřevo.

Hledání ideálního místa

Optimální podmínky. vlastní dílna nebo jiné prostory pro zpracování těchto materiálů. Minimální plocha takové stavby je 18 m 2. Nejjednodušším východiskem je „dispozice“ pily na volném prostranství, která má však velkou nevýhodu. Na jeho území létají piliny a snášejí se na sousední oblasti.

V této situaci je nejrozumnějším řešením postavit kolem stroje pevný plot. Jako bariérový materiál lze použít překližku nebo polykarbonát. Velká střecha nad pilou je také dobrá, protože střecha umožňuje práci za všech povětrnostních podmínek. Další požadavek. místo pro skladování vyrobeného řeziva, takže tato otázka musí být řešena před vypracováním projektu.

Bezpečnostní opatření

Řetězová pila je nebezpečný nástroj a vyžaduje opatrnost a obezřetnost. Použití pomocných nástrojů výrazně zvyšuje riziko, protože při řezání není vidět žádný řezný nástroj, což uspává ostražitost nezkušeného pracovníka. Nedoplňujte palivo, pokud je pila v provozu. Nepoužívejte řetězovou pilu, pokud je v pohybu. všechny rukojeti udržujte mimo dosah pohybujícího se řetězu. Kromě toho je třeba dodržovat všechna obvyklá bezpečnostní opatření pro používání řetězové pily:

  • Pracujte pouze s motorovou pilou, která je v dobrém technickém stavu;
  • Nedoplňujte palivo za chodu stroje;
  • Nikdy nedoplňujte palivo do řetězové pily venku nebo v dobře větraném prostoru;
  • Při tankování nebo práci nekuřte;
  • Nepřenášejte řetězovou pilu v přepravním kufříku, dokud se zcela nezastaví;
  • Pokud se řetězová pila zastaví, znovu ji spusťte až po odstranění z řezu;
  • Sledujte, co vaši pomocníci dělají, abyste je náhodou nezranili;
  • Používejte osobní ochranné pomůcky, jako jsou brýle, rukavice a chrániče sluchu.

Požadavky nejsou náročné, ale jsou nezbytné, abyste vy i vaši pomocníci byli zdraví a schopni pracovat.

Vlastnoručně vyrobená převodovka pohonu řetězové pily výrazně rozšiřuje možnosti vašeho nářadí. Je možné vyrábět různé druhy řeziva a zvyšuje se přesnost a preciznost práce. Zvyšuje však také nebezpečí používání nástrojů. Všechny podomácku postavené vozíky a další zařízení představují rizikovou skupinu, proto se nedoporučuje, aby se do stavby těchto zařízení pouštěly osoby bez potřebných zkušeností a dovedností.

Je třeba posoudit své schopnosti a úroveň znalostí, míru nebezpečnosti a odpovědnosti takové práce. Pokud má uživatel dostatečné vzdělání a zkušenosti, netrvá výroba vozíku dlouho a výsledkem je užitečný a praktický nástroj.

pásová, pila, řezání, kmenů
| Denial of responsibility | Contacts |RSS