Řetězová pila nedostává benzín do karburátoru

Žádný benzín v karburátoru řetězové pily

Karburátor řetězové pily je prvek, který je zodpovědný za míchání směsi vzduchu a paliva. Na stavu a kondici této kritické sestavy závisí nejen stabilita motoru, ale také rychlost řetězové pily. Každý majitel zahradního nářadí by se proto měl seznámit s konstrukcí karburátoru a s předpisy upravujícími servis a opravy karburátorů.

Většina moderních řetězových pil má v podstatě stejný karburátor. Jsou od sebe prakticky k nerozeznání a fungují na podobném principu. Jediný rozdíl mezi řetězovými pilami různých výrobců je v materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. V drahých amerických, švédských a německých řetězových pilách jsou komory vyrobeny z odolných slitin, které jsou chráněny proti poškození. Levné čínské a korejské řetězové pily jsou vybaveny jednotkami z levných materiálů.

Každý karburátor se skládá z následujících součástí:

  • hliníkový plášť s jednodílnou konstrukcí. Uvnitř skříně je vstupní šroubení, hlavní šroub, impulsní kanál a šroub pro nastavení motoru při volnoběhu;
  • škrticí klapka. slouží k nastavení množství vzduchu potřebného k obohacení palivové směsi;
  • Difuzor. umístěný vedle vstupu do komory;
  • rozprašovač. je určen k přívodu palivové směsi přímo do komory karburátoru;
  • Plováková komora obsahuje plovák, který se aktivuje v případě nedostatečného množství paliva;
  • Palivové trysky. představují ventily, které upravují množství paliva.

Díky tomu je obvod karburátoru řetězové pily co nejjednodušší a nejefektivnější. U některých modelů zahradního nářadí může být doplněna přídavnými tryskami, olejovými těsněními nebo filtry.

Princip fungování karburátoru řetězové pily je poměrně jednoduchý. Po nastartování motoru se otevře sytič umístěný ve spodní části skříně. V plovákové komoře a vzduchové komoře vzniká podtlak způsobený pohybem pístu. Tím se spustí standardní difuzor a začne nasávat vzduch. Množství nasávaného vzduchu závisí na poloze otevření trysek. Když je píst uveden do chodu, palivo proudí do komory přes vstupní přípojku. Množství a průtok vzduchu závisí na poloze trysek.

Palivo ve vzduchové komoře se pak začne mísit se vzduchem v motoru. Připravená směs vzduchu a paliva pak proudí přes sací ventily do spalovací komory motoru řetězové pily.

Celková konstrukce řetězové pily

Na trhu je mnoho různých značek řetězových pil. Výrobky různých výrobců se liší designem a technickými prvky, které přispívají k dobré ergonomii a funkčnosti, ale konstrukce strojů je vždy v zásadě stejná.

Řetězová pila se skládá z následujících součástí:

  • spalovací motor;
  • karburátor;
  • pneumatiky;
  • řetězy;
  • rukojeti;
  • spojka spojka;
  • startéru;
  • zapalování, přívodu paliva, filtrace vzduchu a mazání řetězu;
  • tlumič výfuku;
  • brzda řetězu a napínání řetězu.

Řetězová pila STIHL zobrazená na fotografii níže.

Karburátorový motor, který je poháněn směsí oleje a benzínu. Zde je schematicky znázorněno, jak to funguje.

Složky palivové směsi se míchají proporcionálně. Poměry (olej a benzín od 1:20 do 1:50) najdete v návodu k použití. Kvalita paliva ovlivňuje dobu, po kterou lze stroj používat bez opravy.

řetězová, pila, nedostává, benzín

Moderní benzínové pily v drahé kategorii mají často nádrž na olej. U těchto modelů se automaticky mísí s palivem.

STIHL STIHL-180 řetězová pila se nespustí: Důvod a opravy

STIHL vyrábí obrovský sortiment vysoce kvalitních řetězových pil světoznámé značky STIHL. Pro domácí účely a jednoduchou obsluhu byla řetězová pila navržena tak, aby STIHL

180, který vykazuje vynikající výkon a spolehlivost. Byly zde použity všechny osvědčené postupy německé společnosti a 3,9 kg vážící řetězová pila se na zahradě snadno převáží. Snadno z něj odřežete malé stromy a větve, můžete si z něj připravit i palivové dřevo. Ale i to nejlepší zařízení má tendenci se porouchat a může se stát, že řetězová pila STIHL STIHL 180 nenastartuje nebo téměř nenastartuje. Pokusili jsme se shromáždit všechny příčiny a způsoby oprav pro německý STIHL 180.

Tipy

Měli byste také zkontrolovat palivové hadice, včetně zpětné hadice a ručního primera, zda nejsou ucpané, netěsné a zda nedochází k únikům vzduchu v palivových elementech.

Před doplněním paliva vyměňte palivový filtr v nádrži (hrubý palivový filtr).

Vyčistěte vložku vzduchového filtru, abyste se ujistili, že je karburátor správně seřízen a poskytuje motoru dostatek vzduchu pro správnou funkci.

Před čištěním karburátoru řetězové pily vypusťte z nádrže všechno palivo. Pokud je palivo znečištěné nebo staré, je nejlepší se ho zbavit a doplnit do motorové pily nebo vyžínače kvalitní čisté palivo (kvalitní benzín 95, kvalitní dvoutaktní olej smíchaný ve správném poměru).

Seřízení karburátoru řetězové pily

Tento postup je nutný v případech, kdy se zahradní nářadí nespustí nebo se po spuštění okamžitě zastaví. Karburátor řetězové pily je také třeba seřídit, pokud se snížil její výkon nebo se výrazně zvýšila spotřeba paliva.

Každý výrobce dodává do svého zahradního vybavení seřizovací šrouby pro vlastní nastavení. Šroub označený H slouží k nastavení polohy trysky a k provozu motoru při vysokých otáčkách. Šroub L je nutný pro základní nastavení polohy trysky volnoběžných otáček zabudované v motoru. Proto je T-šroub potřebný k tomu, aby majitel řetězové pily mohl rychle nastavit volnoběžné otáčky motoru z výroby. Tento šroub se v některých případech označuje také písmeny S nebo LA.

Proč se řetězová pila špatně startuje

Podívejte se na každou příčinu podrobněji.

Palivový a vzduchový filtr

Znečištění hlavních filtračních prvků řetězové pily má nepříznivý vliv na výkon řetězové pily.

Znečištěný vzduchový filtr například nepřivádí do karburátoru plný přívod vzduchu, což ovlivňuje kvalitu směsi paliva a vzduchu a normální startování motoru. Ucpaný palivový filtr ztěžuje nebo dokonce znemožňuje přísun benzinu do karburátoru a znemožňuje chod motoru.

Snížená komprese

Jednou z nejčastějších příčin poruch je degradace bloku válců (skupina válec-píst).

Je dobře známo, že pro nastartování motorové pily musí mít její motor kompresi. Je důležitý pro správnou kompresi palivové směsi ve válci motoru a ovlivňuje činnost benzinového čerpadla.

Během používání dojde k poklesu hodnoty komprese a řetězová pila se správně nespustí.

Důvody nedostatečné komprese nebo jejího snížení mohou být přirozené, tj.к. V průběhu provozu dochází k opotřebení motoru. Problémy mohou způsobit i závažná poškození, jako jsou například poškozené hlavy válců nebo zlomené pístní kroužky.

Příznakem nízké komprese je mírný odpor startéru při startování. Nízká komprese snižuje výkon a funkčnost řetězové pily. Problémy lze vyřešit výměnou pístních kroužků nebo celého bloku válců.

Seřízení karburátoru

Nesprávné seřízení karburátoru může způsobit, že řetězová pila nevyvine plný výkon. Špatně startuje nebo vůbec nenastartuje. Nastavení karburátoru má přímý vliv na kvalitu směsi paliva a vzduchu, která je nezbytná pro správný start a chod motoru.

Pokud není karburátor správně regulován, bude ve směsi vzduchu a paliva více nebo méně benzinu a směs se nezapálí, i když je tvorba jiskry normální.

Nadměrné množství benzinu ve směsi se nazývá přeplnění. Mokrá zapalovací svíčka je typickým příznakem přetečení a po několika neúspěšných pokusech o nastartování řetězové pily.

Zapalovací svíčka

Zapalovací svíčka je jednou z hlavních součástí zapalovacího systému. Je to prvek, který vytváří jiskru, a pokud selže, je velmi obtížné nebo dokonce nemožné nastartovat.

Zapalovací svíčka může zcela selhat nebo pracovat nepravidelně či dávat slabou jiskru. Kontrola zapalovací svíčky je poměrně jednoduchá, je třeba ji odšroubovat z motoru, připojit ji k víčku vysokonapěťového vodiče a umístit ji na válec, zatáhnout za startér. Pokud je v pořádku, jiskra je silná a má namodralou barvu. Slabá, načervenalá zapalovací svíčka, příznak potíží. Vadná zapalovací svíčka musí být vyměněna.

Zapalovací cívka

Pokud nová řetězová pila nestartuje nebo startuje špatně, může být příčinou zapalovací cívka. Moderní řetězové pily jsou vybaveny elektronickou zapalovací cívkou. Díl nelze opravit a v případě závady se obvykle vyměňuje celý.

Mezera mezi zapalovací cívkou a setrvačníkem

Nesprávně nastavená mezera mezi zapalovacími cívkami ovlivňuje kvalitu zapalovací svíčky, která je následně zodpovědná za dobrý start a stabilní chod motoru.

Jak propláchnout karburátor motorové pily?

Čištění dříku zapalovací svíčky je třeba zvážit v následujících případech

  • pokud se motor špatně startuje;
  • pokud motor krátkodobě pracuje nepravidelně na volnoběh;
  • v případě uvolnění při jemném stisknutí standardní plynové páky;
  • když se výrazně zvýší spotřeba paliva.

Nejběžnějším způsobem proplachování karburátoru motorové pily je použití kapalin, které jsou k dostání téměř v každé autodílně:

Moderní zahradníci, kteří používají výkonné profesionální pily, používají účinnější a šetrnější prostředky:

  • Mannol Vergaser Reiniger je čisticí prostředek dostupný ve formě aerosolu. Rychle a snadno rozkládá i ty nejstarší útvary dehtu, karbonových usazenin, mastných usazenin a dalších typů nečistot;
  • Hi-Gear. tento čisticí prostředek vyniká svými rozpouštěcími vlastnostmi. Dokáže odstranit staré, odolné nečistoty, mastné usazeniny a první známky koroze, aniž by poškodil části palivového systému;
  • Jet 100 Ultra je špičkový sprej určený k rychlému čištění karburátorů řetězových pil. Vykazuje vysokou rychlost rozpouštění nejstarších mastných skvrn.

Při čištění karburátoru řetězové pily postupujte takto:

  • Nejprve je třeba vyčistit vnější část motoru pily a demontovat a důkladně umýt kryt vzduchového filtru z výroby;
  • Poté můžete pokračovat v demontáži benzinového nářadí. Za tímto účelem je nutné sejmout kryt filtru a odšroubovat spojovací prvky, které drží karburátor společně s motorem;
  • Poté je třeba opatrně odpojit lanko škrticí klapky a lanko plynu od karburátoru. Pružiny připevněné ke konstrukci by měly být odstraněny, aby nedošlo k jejich roztažení;
  • Poté je třeba opatrně vyjmout palivové hadice z továrních přípojek na palivové jednotce;
  • Chcete-li vyčistit karburátor řetězové pily, sejměte jej z montážních čepů. Je důležité zachovat neporušenost těsnění mezi válcem motoru a palivovou soustavou;
  • Dalším krokem je vyčištění vnějších stěn karburátoru. To lze provést ošetřením tekutým čisticím prostředkem nebo benzínem. Je třeba dbát na to, aby se do jednotky nebo válce motoru nedostal prach nebo nečistoty;
  • Dále je třeba vyšroubovat šrouby upevňující membránu karburátoru, sejmout její kryt a vypláchnout vnitřní prostor aerosolovým čističem;
  • Poté je třeba demontovat předfiltr paliva a demontovat část jednotky, do které je palivo přiváděno. Všechny vnitřní části karburátoru důkladně vyčistěte čisticím prostředkem ve spreji. Pokud první čištění nevede k propláchnutí, může být nutné proplachování opakovat.

Po úplném zaschnutí všech vnitřních částí původního karburátoru sestavte palivovou soustavu v opačném pořadí a namontujte ji do konstrukce řetězové pily.

Žádný benzín v karburátoru řetězové pily

Pokud palivo neproudí do běžné komory, může to znamenat několik závad najednou. Nejprve je třeba zkontrolovat vzduchový a palivový filtr. Tyto prvky pohlcují velké množství prachu, což dlouhodobě brání pronikání čistého vzduchu a paliva. Znečištěný filtr lze vyčistit benzínem, ale pokud je část zanesena velkým množstvím prachu, je třeba ji vyměnit.

Další příčinou poruchy je jehla. jehla může být velmi náchylná k zasekávání, zejména u řetězových pil vyrobených v Číně. K odstranění závady stačí ve většině případů jen posunout ručičku.

řetězová, pila, nedostává, benzín

Pokud se palivo nedostává do komory, musí majitel řetězové pily nechat zkontrolovat těsnění nástroje. Tyto součásti po několika měsících používání ztrácejí svou těsnost. Časem z něj začne unikat benzín, což vede k tomu, že se nářadí přestane spouštět. Oprava výměnou těsnění.

Při spouštění pily hrají důležitou roli odvzdušňovací zátky. je umístěn v blízkosti víčka palivové nádrže a má 2 funkce. udržuje optimální tlak vzduchu a nedovolí, aby palivo vytékalo. Chcete-li zkontrolovat odvzdušňovací svíčku, musíte odpojit palivové potrubí a zjistit, kolik benzinu vytéká. Pokud vůbec nevychází, je odvzdušňovací hadice ucpaná nečistotami. V tomto případě je nutné prvek vyčistit a znovu nainstalovat.

Pokud se palivo do prostoru nedostane, zkontrolujte palivové potrubí. Cenově výhodné stroje jsou nejčastěji vybaveny čínskou hadicí, která může časem ztratit svou vzduchotěsnost. V takovém případě je nutné potrubí vyměnit a věnovat zvláštní pozornost těsnosti spojů potrubí.

Řetězová pila se zasekává a nestartuje

Pokud se nářadí zastaví a nenastartuje, je dobré nejprve zkontrolovat palivo v nádrži. Může to znít divně, ale mnoho lidí na to zapomíná a okamžitě se snaží nástroj opravit, což může vést k vážnému poškození.

Pokud jste zastavili řezací pilu a v nádrži je stále benzín, musíte posoudit, jak řezací pila doposud pracovala. Možná se během provozu na poslední chvíli objeví neobvyklý zvuk, chrastění, hluk, výpadek výkonu nebo náhlé zastavení. To vše vám dává první přibližnou představu o situaci.

Motor je zaseknutý

Poměrně často se stává, že se řetězová pila po spuštění náhle zastaví, což je způsobeno zadřením motoru v důsledku prasklé pístní lišty, poškození ložiska klikového hřídele, zadření pístního čepu nebo prasklého pístního kroužku.

Zastavení motoru lze snadno zjistit zatažením za startovací šňůru. Pokud se startér neotáčí, je pravděpodobně zaseknutý a lze jej opravit pouze v servisním středisku.

Porušení palivového potrubí

Při provozu řetězové pily dochází k vibracím, které mohou způsobit poškození nebo přerušení palivového potrubí sekačky. Pokud k tomu dojde, řetězová pila se nespustí a nelze ji spustit. Pro diagnostiku závady je třeba prohlédnout motor a zkontrolovat, zda nedochází k úniku paliva.

Přehřátí

Přehřátí motoru během provozu může způsobit, že se pila zastaví a nenastartuje. Přehřátí je nebezpečné, protože může způsobit roztavení pístu ve válci a zadření motoru. V prvních případech přehřátí je vhodné provést diagnostiku sání vzduchu a seřízení karburátoru.

Poruchy sání vzduchu a karburátoru ovlivňují maximální otáčky motoru a mazání a způsobují přehřátí a zadření nástroje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS