Co lze dělat s ruční frézou

Jaké typy frézovacích bitů pro ruční frézky

Navzdory snadnému použití je fréza na dřevo nebezpečným nástrojem, pokud se s ní nepracuje v souladu s následujícími jednoduchými pravidly. Základní pravidla pro práci s tímto strojem jsou následující.

dělat, ruční, frézou
  • Rukávy oděvu musí těsně přiléhat k paži. Pokud máte dlouhé vlasy, je třeba je sebrat, aby se nezachytily do frézy, a poté je omotat kolem.
  • Před zahájením práce vždy zkontrolujte, zda není poškozena izolace napájecího kabelu. K poškození kabelu dojde, když kabel náhodně spadne na frézu za chodu. Izolujte nalezené závady izolace.
  • Připravte pracovní místo tak, aby na něm nebyly žádné cizí předměty (klíče, šroubováky, šrouby atd.).д.), které mohou za chodu zachytit a poškodit nástroj.
  • Používejte pouze řádně broušené nástroje (frézy). Zkontrolujte ostrost čepele posunutím prstu o 90° podél jejího okraje. Pokud je hrana ostrá, ucítíte na kůži lehké štípnutí. V opačném případě může prst snadno sklouznout z čepele.
  • Před použitím frézy s axiálním ložiskem ji namažte jednou kapkou oleje. Ložisko se musí otáčet snadno a bez zaváhání.
  • Při nasazování nástroje do kleštiny dbejte na to, aby stopka frézy zasahovala do kleštiny alespoň o 20 mm.
  • Při instalaci frézy použijte měkkou kovovou desku, abyste z nožů odstranili veškeré karbonové usazeniny nebo zbytky dřeva.
  • Používejte vhodné ochranné brýle. Je dobré, když jsou prachotěsné.
  • Nezapomeňte si chránit dýchací cesty před jemným prachem, který je při frézování hojný, zejména pokud pracujete s laminovanými dřevotřískovými a dřevovláknitými deskami. Jako ochranu můžete použít respirátor nebo běžnou lékařskou masku zakoupenou v lékárně.
  • Obrobek vždy upněte ke stolu. Během obrábění nedržte obrobek jednou rukou.
  • Přizpůsobte otáčky vřetena nástroje průměru nasazeného nástroje. Pozornost byste měli věnovat také tvrdosti dřeva. Čím tvrdší je materiál, tím pomalejší rychlost posuvu je třeba nastavit.
  • Fréza by se při jednom průchodu neměla zanořit do obrobku na více než 3 mm.
  • Než začnete frézovat dřevo, zapněte frézku a počkejte, dokud fréza nedosáhne požadovaných otáček, a teprve poté začněte frézu zasouvat do dřeva. Pokud začnete frézovat při nízkých otáčkách nebo počátečních otáčkách nástroje, fréza narazí na obrobek a odštípne ho. Kromě poškození obrobku může fréza odskočit do strany a zranit obsluhu.
  • Držte stroj tak, abyste viděli na rotující nástroj a mohli kontrolovat jeho zanoření do materiálu.
  • Protože se fréza otáčí na h. Při frézování ve směru šipky by měl být směr posuvu frézy takový, aby se břity nástroje pohybovaly proti materiálu, jak je znázorněno na obrázku níže.

Co je to fréza a k čemu slouží?

Ruční fréza je elektrický nástroj, který je tvořen elektromotorem s kleštinou pro upevnění řezného nástroje na hřídel.

Konstrukčně je s ním spojena plošina nebo základna, typ pracovního stolu, který lze posouvat po vodítkách a fixovat v dané poloze.

Plošina slouží k nastavení hloubky řezu. Na obou stranách jsou dvě rukojeti, které slouží k držení stroje v požadované poloze nebo k podávání obrobku.

Frézka je určena k řezání dílů z různých materiálů:

  • Masivní dřevo;
  • Dřevotřískové desky, včetně laminovaných dřevotřískových desek Dřevotřískové desky;
  • Dřevotřískové desky;
  • Vláknité desky;
  • Hliník, dural;
  • Měkký plast.

Ruční frézou lze provádět různé typy zpracování materiálu. Patří mezi ně následující operace:

  • Frézování různě tvarovaných vybrání. drážek, drážek, žlábků a dalších prvků;
  • Profilování hran. vytváření profilovaných (tvarovaných) ploch, frézování čtvrtí;
  • Vedení speciálních konstrukčních prvků. výklenky pro závěsy, zámky, kliky, úchyty a jejich uložení;
  • ořezávání zakřivených a složitých hran nábytku nebo speciálních jednotek.

Pro čisté a přesné řezání je frézka za studena vybavena mnoha nastaveními. Slouží k provádění následujících úkolů

  • Změna otáček hřídele;
  • Nastavení hloubky ponoru řezného nástroje;
  • Přednastavení hloubky pro rychlou změnu.

Důležité! Ruční frézky nejsou vhodné pro velkosériovou výrobu. Nejlépe se používá v domácnostech nebo u malých řemeslníků, kteří vyrábějí malé série.

Vodicí kolejnice

Vodicí lišta, stejně jako paralelní doraz, zajišťuje, aby se fréza při obrábění dřeva pohybovala rovně vůči základnímu povrchu. Na rozdíl od paralelního dorazu lze vodítko frézy umístit v libovolném úhlu k okraji obrobku. Vodicí lišta tak může být použita k dosažení přesných horizontálních pohybů frézy při obrábění dřeva. téměř v jakémkoli směru. Vodicí lišta s pomocnými komponenty je užitečná také pro frézování otvorů ve dřevě s určitým sklonem.

Vodicí lišta je připevněna k pracovnímu stolu nebo obrobku pomocí upínacího mechanismu. Pokud nejsou se strojem dodávány žádné svorky, postačí běžná upínací základna. Vybrané modely vodicích lišt mohou být vybaveny speciálním adaptérem, často označovaným jako botka. Adaptér, který je spojen se základnou frézy pomocí dvou tyčí, se během obrábění posouvá po profilu tyče, čímž umožňuje pohyb frézovací hlavy v definovaném směru.

Drážkování s vodicí lištou

Frézovací vodítko se nejlépe používá ve spojení s frézami vybavenými výškově nastavitelnými nožičkami. Důvodem je. Pokud opěrné plochy frézovacího stolu a vodicí lišty nejsou ve stejné vodorovné rovině, což se může stát, pokud je frézovací stůl příliš blízko obrobku, je možné tuto odchylku vyrovnat pomocí nastavitelných nožiček nástroje.

Vodicí přípravek pro frézy, který je navzdory své jednoduché konstrukci velmi účinný, lze bez větších obtíží vyrobit i ručně. Nejjednodušší z těchto přípravků lze vyrobit z dlouhé dřevěné tyče, která se připevní k obrobku pomocí svorek. Aby bylo toto příslušenství ještě pohodlnější, lze jej doplnit bočními podpěrami. Pokud je blok umístěn a zajištěn na dvou (nebo i více) obrobcích současně, lze drážku vyfrézovat v jednom průchodu.

Frézování podél dřevěné desky připevněné k obrobku

Hlavní nevýhodou výše popsaného zařízení je, že není snadné přesně fixovat tyč vzhledem k budoucí linii řezu. Tuto nevýhodu odstraňují následující dvě konstrukce.

První z těchto zařízení je zařízení vyrobené z desky a překližky spojených dohromady. Aby bylo zajištěno vyrovnání tohoto přípravku vzhledem k okraji zhotovované drážky, musí být splněny následující podmínky: Vzdálenost od okraje zarážky k okraji překližky (základny) musí přesně odpovídat vzdálenosti, v níž je umístěn použitý nástroj od koncového bodu základny frézky. Tento přípravek se používá při hrubování dřeva o stejném průměru pomocí fréz.

Zařízení pro frézování drážek

Pro frézování s nástroji různých průměrů je vhodné použít upínací přípravky jiné konstrukce. Její zvláštností je, že fréza přichází do styku s koncovým dorazem celou podrážkou, nikoli pouze její střední částí. Konstrukce takové podpěry zahrnuje výklopnou desku na závěsech, která zajišťuje správnou prostorovou polohu zařízení vzhledem k povrchu opracovávaného dřeva. Účelem desky je zajistit, aby zarážka držela ve správné poloze. Po provedení této funkce se deska sklopí dolů, čímž se uvolní prostor pro hlavu frézy.

Při výrobě takového zařízení pro frézu vlastníma rukama je třeba mít na paměti, že vzdálenost od středu použitého nástroje ke krajnímu bodu základny frézy musí odpovídat velikosti šířky závěsné desky a mezeře mezi deskou a zarážkou, pokud je v konstrukci zařízení uvedena. Pokud jste toto zařízení vyrobili s ohledem na hranu směrovače a hranu štěrbiny, kterou s ním chcete vytvořit, můžete takové zařízení použít pouze se směrovači stejného průměru.

Drážky ve dřevě se často musí frézovat napříč vlákny, což vede ke vzniku otřepů. Zmenšit velikost otřepů umožňují zařízení, která stlačením vláken v místě výstupu z frézy zabrání jejich odštěpení z povrchu zpracovávaného dřeva. Jeden z těchto přípravků se skládá ze dvou desek, které jsou spojeny šrouby pod úhlem 90°. Šířka drážky vytvořené v tomto přípravku se musí shodovat se šířkou zářezu vytvořeného v truhlářském díle, k čemuž se na různých stranách zarážky používají frézy různých průměrů.

Další frézovací nástroj, který se skládá ze dvou prvků ve tvaru písmene L připevněných k obrobku ve dřevě pomocí svorek, je nutný pro frézování otevřených drážek a zajišťuje minimální zadírání při obrábění.

Zajištění otřepů

Při změně úkolů při zpracování dřeva je třeba změnit typ frézy. Položte směrovač na bok pro snadnější nastavení. Zablokovat vřeteno, nebo pokud tato funkce není k dispozici, vypnout frézu a zablokovat vřeteno klíčem. Poté odšroubujte kleštinu a vytáhněte frézu. Vezměte ten správný a vložte jej do kleštiny. Poté utáhněte matici a zkontrolujte správné nastavení otáčením vřetena při minimálních otáčkách. Nastavte frézu do pracovní polohy a nastavte výšku dřeva.

Nepotřebujete arzenál složitého vybavení a drahých nástrojů, abyste vyrobili něco užitečného, jako je krabice. Odpadá minimum nástrojů a strojů. K provádění truhlářských prací jsou zapotřebí tyto nástroje:

Jako materiál lze použít cokoli, např. odřezky parket, kousky překližky a odřezky dřevotřískových desek, ale vždy s pravým úhlem. Vyrobte si jednoduchý frézovací stůl, který vám usnadní práci. Pro lemování použijte rovnou frézu s velkým průměrem. Postup vypadá asi takto. Pomocí podomácku vyrobeného frézovacího stolu zdrsněte konce předem připravených desek. Vyznačte si boky kazety a pomocí přímočaré pily odstraňte přebytky.

Získané obrobky by se měly opracovávat pomocí frézovacího stolu, aby se zachovala velikost všech stran. Pokud nemáte frézku, můžete použít frézovací stůl. Za tímto účelem nastavte doraz na velikost obrobku a posuňte obrobek mezi dorazem a rotující frézou ve směru k sobě. Proveďte další měření délky na bocích pomocí přímočaré pily.

Strany spojte drátěnou metlou. Za tímto účelem vyfrézujte konce boků pomocí frézy s úhlem zúžení 90°. To lze provést pomocí směrovače. Tím je zajištěno, že konce stran mají stejný úkos 45 stupňů. Poté je třeba do bočních stěn vytvořit drážky pro dno. Používá se čelní fréza o průměru 6 mm, což odpovídá tloušťce překližky. Slepte díly k sobě. Výrobek vypadá čistě a úhledně jak zvenku, tak zevnitř. Co dalšího můžete dělat se směrovačem? Cokoli: např. police na oblečení, krabice na uskladnění zeleniny nebo nářadí, kuchyňský nábytek.

Další tipy pro ruční frézky

Pokud se plánujete věnovat řezbářství v domácí dílně, jak je uvedeno výše, můžete se rozhodnout pro méně výkonné zařízení, které je levnější, ale přesto vám poskytne všechny potřebné funkce. Vybírejte modely s možností regulace otáček pro používané nářadí. Je třeba dbát na to, aby kolečko, kterým se toto nastavení provádí, bylo diskrétního typu a pohybovalo se s určitou silou, nikoliv příliš volně.

pro určení hloubky frézování jsou vhodnější elektrické nástroje s hrotem, jehož spodní konec nevyčnívá ze základní desky. Při předvádění frézy v dílně se ujistěte, že se kleština rychle a bezpečně uzamkne v poloze pro používaný nástroj.

Pružné gumičky na levných frézách nejsou dostatečnou ochranou teleskopických sloupků před prachem

Pozornost byste měli věnovat také ergonomii vybraného elektrického nářadí, protože práce s ruční frézou je pohodlnější a bezpečnější, pokud je vše detailně promyšleno. Ergonomie ručního frézovače nezahrnuje pouze pohodlí rukojetí a podsvícení, ale také umístění odsávání prachu a dokonce i takovou maličkost, jako je délka napájecího kabelu.

Pokud je vybraná ruční frézka dodávána s dalšími nástavci, měli byste zkontrolovat, zda bezpečně pasují na pracovní hlavu elektrického nástroje. Pokud hodláte pracovat s frézou bez přídavných zařízení, je nejlepší zvolit modely, které umožňují maximální viditelnost obráběného prostoru. Pokud najdete motorovou frézu, která vyhovuje vašim potřebám z hlediska výkonu a provozu, vyplatí se ji zapnout a zjistit, jak velký hluk a vibrace vytváří.

Pohodlné ovládání zvyšují pogumované rukojeti

Při čtení recenzí ručních frézek se můžete setkat s názorem, že profesionální elektrické nářadí je ze své podstaty kvalitnější než domácí modely. Mezitím, jak ukazuje praxe, a domácí modely frézky mohou být velmi kvalitní, a skutečnost, že elektrické nářadí patří do profesionální řady, není vůbec ukazatelem vysoké úrovně jeho vlastností. V tomto případě vše závisí na konkrétním výrobci (před nákupem je vhodné prostudovat hodnocení jednotlivých značek).

Pokud hovoříme o hlavních vlastnostech, kterými lze snadno rozlišit ruční frézu profesionální úrovně, měly by zahrnovat:

  • Součástí standardní výbavy frézky je velké množství příslušenství;
  • použití kovových, nikoli plastových pouzder v konstrukci frézy;
  • Montáž ložiskových jednotek do kovových pouzder, která zabraňují vzniku vůlí i po mnoha cyklech ohřevu a chlazení.

Profesionální nástroje umožňují přesné frézování a pohodlnou práci

Profesionální směrovače mohou být díky těmto konstrukčním vlastnostem v provozu celé hodiny, zatímco domácí modely se musí po krátké době používání (v průměru 15 minut) nechat stejně dlouho vychladnout.

Otázka, jak vybrat směrovač, je velmi důležitá. Stejně důležité je však vědět, jak router ovládat, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Pokud jste s tímto typem elektrického nářadí nikdy předtím neměli co do činění, nestačí se pouze seznámit s teoretickou částí této problematiky, ale je vhodné shlédnout také instruktážní video na toto téma.

Níže naleznete výběr vynikajících videonávodů pro práci s ruční frézou v domácí dílně.

Užitečné výtvory pro kutily

Nepotřebujete celý arzenál složitého vybavení a drahých nástrojů, abyste si vyrobili něco užitečného, například šperkovnici. Postačí minimum nástrojů a strojů. Nejnutnější potřeby pro tesařské práce jsou následující:

Jako materiál lze použít cokoli, např. odřezky dřeva, kousky překližky nebo odřezky dřevotřískových desek, ale vždy s kolmým úhlem. Pro zjednodušení práce je třeba vyrobit jednoduchý frézovací stůl. Pro obrábění obrobku jsou zapotřebí přímé frézy s velkým průměrem. Postup vypadá asi takto. Vyřezávání konců dýhových desek na provizorním stole. Vyznačte si boky krabice a pomocí skládačky odstraňte přebytečné díly.

Vyrobené díly je třeba zdrsnit tak, aby odpovídaly rozměrům všech stran. Pokud nemáte truhlářskou frézku, můžete použít frézovací stůl. Za tímto účelem umístěte doraz podél velikosti obrobku a pohybujte obrobkem mezi dorazem a rotující frézou ve směru obrobku. Další operace pro kalibraci délky bočnic se provádí pomocí skládačky.

dělat, ruční, frézou

Spojení bočnic pomocí pokosové pily. Za tímto účelem vyfrézujte čela bočnic pomocí kuželové frézy s úhlem 90°. To lze provést pomocí směrovače. Konce stran mají tedy stejný úkos 45 stupňů. Poté je třeba na bocích vytvořit drážky pro podlahovou desku. Použijte frézu o průměru 6 mm, která má stejnou tloušťku jako překližka. Díly spojte lepidlem. Vypadá čistě a uklizeně zvenku i zevnitř. Co dalšího můžete dělat se směrovačem? Cokoli se vám líbí: např. police na vaše věci, zásuvky na zeleninu nebo nářadí, kuchyňský nábytek.

Toolbox

Aby bylo možné vyrobit skříňku na nářadí, je třeba vyztužit spojovací prvky na bocích vložením dalších hrotů. Tato operace se nazývá čepování ruční frézou. Je velmi obtížné jej vyrobit ručně, takže je třeba vyrobit jednoduché zařízení. frézovací stůl. Princip výroby je jednoduchý:

  • sestavit jednoduchý dřevěný stůl skládající se z desky a nohou.
  • Připevněte frézu na spodní stranu pracovní desky a vytvořte v ní výstupní otvor pro frézu.
  • Vyrobte si ze silné překližky vozík s opěrnou tyčí o velikosti stolní desky. Drážka vyříznutá do vozíku pro výstup frézy.

Řezač hrotů v desce funguje následovně. Vyznačte si frézovanou oblast a přidržujte desku u plotové desky a pohybujte vozíkem tak, aby vozík směřoval k řeznému nástroji. Výsledný kloub je pevný a bezpečný.

Jak vytvořit panel

Jednou z nejčastějších truhlářských prací je obkládání. To se provádí pomocí speciálního směrovače. Pro kvalitní provedení práce je nutné zhotovit jednoduché zařízení na desku stolu frézky. K tomu potřebujete silnou překližku o rozměrech 500 x 300 x 10 milimetrů. Pro výstup z frézy vyřízněte otvor o průměru 100 mm. Pomocí svorek připevněte ke stolu paralelní doraz. Fréza je nastavena na vzdálenost jednoho milimetru od desky stolu k ostré hraně řezného nástroje. Všechny strany obrobku se obrábějí postupně. Tloušťka panelu se nastavuje zvednutím frézy.

Pomocí ruční frézy lze velmi snadno vytvořit nábytkovou fasádu na dveřích. K tomu potřebujete frézovací bit, kopírovací pouzdro a překližkovou šablonu. Výrobní proces je velmi jednoduchý:

  • připevněte šablonu k obrobku pomocí tenkých hřebíků;
  • Nastavte a zajistěte hloubku, na kterou se fréza zanoří do dřeva;
  • nasaďte kopírovací pouzdro na frézovací jednotku;
  • veďte frézu podél obrysu šablony a přitlačte ji k šabloně.

Výsledek: čistě tvarovaná čela nábytku.

Kuželový mlýn

Kuželové frézy se používají pro povrchy se složitým tvarováním. Tyto frézy se používají například k dokončování drážek v nábytkových konstrukcích. Pro tento typ fréz ve výrobě se používají obrobky se složitou geometrií, které by bylo obtížné opracovávat doma. Takovou frézu lze vyrobit ručně z vrtáku, jehož pracovní část má požadovanou konfiguraci.

Vzhledem k tomu, že fréza na dřevo vyrobená svépomocí se používá pro práci s poměrně měkkým materiálem v několika průchodech, není třeba strukturu materiálu takového nástroje dále zpevňovat.

Nastavení hloubky frézování

Všechny modely ručních fréz mají určitý dosah, což je maximální hloubka materiálu, kterou může přístroj zpracovat. Obrábění v maximální hloubce je vyžadováno poměrně zřídka, takže nejčastěji je třeba upravit výšku. I při větších hloubkách frézování je lepší snížit zatížení fréz a zařízení vyrovnáním. K tomu můžete použít věžičku. malý kotouč na tyči, který je vybaven zarážkami (nožičkami) různých výšek. Na stroji jich může být 3-7. Zvláště výhodné je, když lze nastavit výšku každé jednotky. To je známkou toho, že se jedná o špičkový žací stroj STIHL. K udržení věže v poloze je nutné použít zarážku, což je malý praporek.

Nastavení hloubky frézování na ručních frézkách se provádí v několika krocích:

  • umístěte nástroj na rovný povrch; uvolněte svorku pevným přitlačením frézy k povrchu;
  • Uvolněte doraz revolveru vyšroubováním jeho držáku;
  • doraz na věži se volí na základě požadované hloubky. Za tímto účelem otočte dorazový kotouč do požadované polohy;
  • šrouby nejsou upevněny a tyč se drží na místě prsty, zatímco pohyblivý ukazatel se pohybuje tak, aby se jeho hodnota shodovala s nulou;
  • tyč se zvedne na požadovanou hloubku frézování a doraz na revolveru se spustí.

Správně provedený frézovací nůž proniká při frézování do materiálu do nastavené hloubky.

Za zmínku stojí, že dobré frézy jsou vybaveny kolečkem, které umožňuje jemné nastavení pracovní hloubky. Umožňuje při zachování nastavených hodnot korigovat hloubkový rozměr i o velmi malé hodnoty.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS