Přestavba elektrického šroubováku na 18 V lithium

Převod šroubovákové baterie na Li-Ion

V tomto článku neřeknu nic nového, ale chci se jen podělit o své zkušenosti s upgradem baterií mého starého šroubováku Makita. Tento nástroj byl původně navržen pro nikl-kadmiové baterie (které se již dávno vybily, stejně jako náhradní baterie, které se za ně kupovaly). Nevýhody Ni-Cd jsou dobře známé: nízká kapacita, krátká životnost, vysoká cena. Proto výrobci akumulátorového nářadí již dávno přešli na lithium-iontové baterie.

A co ti, kteří mají starý nástroj?? Je to docela jednoduché: vykašlete se na Ni-Cd baterie a nahraďte je Li-Ion akumulátory v oblíbeném formátu 18650 (označené průměrem 18 mm a délkou 65 mm).

Údaje o přeměně

Většina modelů, přinejmenším Interskol, Makita, Hitachi, je vybavena univerzálními mechanismy. To znamená, že nabíječka je určena k napájení baterií typu Ni-Mh a Li-Ion.

Funkce jsou spojeny s výkonem baterií. Nové a náhradní výrobky se musí vzájemně shodovat. V opačném případě dojde k poruše nebo přerušení obvodu, což je signalizováno indikátorem. Při přetížení nebo odpojení blikají současně červená a zelená kontrolka.

Pokud nabíječka není univerzální, je třeba ji přestavět, stejně jako napájecí zdroj. Postup závisí na typu nabíječky a výrobci, zahrnuje téměř kompletní odpájení prvků desky, instalaci kondenzátoru, rezistorů a jejich následné nastavení.

Spolu s tím existuje univerzální způsob transformace nabíječky. Je spojena s použitím desky BMS, která stabilizuje vstupní napětí a proud. Na trhu je označen jako DC-DC StepDown a přímo na desce jsou trimry. Modul je připájen k obvodu nabíječky pomocí konektorů P a P- na desce a svorek staré nabíječky.

Přechod na 12voltové lithiové baterie

Výše uvedená metoda platí pro všechny baterie. Napětí je určeno parametry napájecího zdroje. Rozdíly souvisejí s počtem baterií. Většina návodů na konverzi se vztahuje na 14voltové jednotky, kde se pro výměnu používají 4 lithiové baterie 18650. To je na 12V jednotku trochu moc. Zde postačí 3 baterie 18650.

Přechod na 18 V lithiové baterie

Podobný přístup platí i pro 18voltové výrobky. Rozdíly zde souvisejí také s počtem baterií. Baterie se skládá z 5 článků 18650, což jí dává mimořádně efektivní výkon. Pokud je pracovní proces příliš intenzivní, elektrický šroubovák dokonce vydává zápach spáleniny. Pátá baterie je tedy často vyjmuta.

Nabíječka baterií pro můj elektrický šroubovák převedená na lithiovou baterii

Další z mých hloupých rukou 🙂 Pozor na provoz! Spousta obrázků! A mnoho dopisů :). Pokud si vzpomínáte, už dávno jsem předělal baterii svého elektrického šroubováku na lithiovou. Ale s normální nabíječkou pro to všechno vytáhl. A teď ho musím nabíjet jednou za měsíc místo každých pár dní 🙂 Když jsem nebyl příliš líný. Nabíjel jsem ho z laboratorní nabíječky s omezeným napětím a proudem. Když jsem byl příliš líný. Zapojil jsem ho do staré nativní nabíječky, která nebyla určena pro lithium a dávala asi 18 voltů a asi tři ampéry. Spoléhal jsem na ochrannou desku uvnitř baterie. Ale myšlenka na normální nabíječku mě neopustila. A dokonce i zdroj s regulátorem napětí a proudu byl zakoupen již dávno:. PSU. Www.Aliexpress.Com/item/Power-Supply-Module-AC-110v-220v-to-DC-24V-6A-AC-DC-Switching-Power-Supply-Board/32827334983.Html. Regulátor. Www.Aliexpress.Com/item/DC-DC-Step-Down-Adjustable-Voltage-Current-Power-Supply-Module-Drop-shipping/32787533675.Html Vybráno s výkonovou rezervou a s očekáváním, že regulátoru dodá 20-24 voltů a omezí ho na 16.7 V až 1 A. Do budoucna se vyskytl malý problém s PSU, ale o tom bude pojednáno později v recenzi.

Kromě toho jsou všechny spojovací prvky šrouby (nerezová ocel) a šrouby, které jsem také dávno naplnil na aliexpressu. Vzal jsem několik průměrů najednou, od M1 po M3 🙂 Šrouby jsou www.Aliexpress.Com/item/500pcs-lot-DIN7985-Stainless-Steel-304-M2-Phillips-Pan-Round-Head-Machine-Screw-kit-m2x4-5/32765362652.Html a mnoho dalších velikostí šroubů ze stejného místa.Aliexpress.Com/item/400pcs-M2-Cross-pan-Head-Self-Tapping-Screws-Black-Oxide-Assortment-Kit-M2-4-5-6/32580525848.A stejný prodejce má i jiné velikosti. Hodilo se to nejednou 🙂

Takto vypadala původní nabíječka elektrických šroubováků a samotná baterie:

přestavba, elektrického, šroubováku, lithium

Baterie byla vložena obráceně:

Uvnitř zásuvky jsou tři kontakty. Dva pro napájení a jeden pro tepelnou pojistku uvnitř baterie: (zde jsou kontakty již odstraněny)

Nabíječka má transformátor a desku s nekomplikovanou analogovou elektronikou:

Napájecí zdroj a regulátor se nevešly do původního pouzdra nabíječky, takže bylo nutné vyrobit nové pouzdro. Nejprve jsem chtěl vyrobit samostatnou „čepičku“ s kontakty, která by se nasadila na baterii, a zvlášť pro nabíječku. Ale pak jsem si pomyslel, že to není žádný zisk, jen se mi pod nohama zamotávají dráty navíc. A rozhodl jsem se kopírovat design nativní nabíječky. PSU s regulátorem uvnitř a v pouzdře je zásuvka pro baterii.

přestavba, elektrického, šroubováku, lithium

V poslední době všechno, co se chystám udělat, nejdřív vymodeluju. Zejména ty, které se musí hodit k těm, které jsem již vyrobil. Například baterie elektrického šroubováku. A abych měl na čem postavit pouzdro, začal jsem modelem „nohy“ baterie. Jeho podoba není složitá, ke všem měřením stačilo pouze měřítko a první vytištěný model je dokonale kompatibilní s originálem, alespoň mně se to tak zdálo 🙂 Poté jsem na základě již vytvořeného modelu dříku vymodeloval zásuvku. Vytiskl jsem patici. Dříve vytištěná patka dokonale pasuje:

Ale patka skutečné baterie není v tištěné zásuvce příliš těsná: překontroloval jsem všechny rozměry. Vše je správné, ale kontakty jsou trochu volné, je trochu volná a zdá se, že sedí nešikovně. Nakonec jsem zjistil, že se patka nedotahuje na všech stranách směrem nahoru. Plochý přední okraj se nasazuje hladce, bez zúžení. Přetiskl jsem dřík a zásuvku s ohledem na tuto skutečnost a vše zapadlo na své místo 🙂 Pak ještě několikrát mírně změnil a vytiskl zásuvku a našel přesnou velikost. A několikrát to bylo kvůli mé nepozornosti. V modelu jsem změnil jednu velikost. Vnější a po tisku jsem se podíval na druhou. Vnitřní. A překvapilo mě, že se nějak nic nezměnilo 🙂

Po vyzkoušení dvou nohou a čtyř zásuvek jsem byl s výsledkem zcela spokojen. Přidala jsem horní plochu zásuvky, žebra a držák desky konektoru: A pak jsem přešla k další fázi. Modelování samotné skříně. Hned jsem se rozhodl, že skříň bude tvořena horní i dolní polovinou, zbývalo jen rozhodnout o uspořádání zdroje a regulátoru uvnitř. Na to jsem strávil další půlvečer a vyrobil jejich modely. A začal je různými způsoby virtuálně spojovat a zapojovat do zásuvky. Nakonec jsem se rozhodl pro toto rozložení:

Když pochopím rozvržení, mohu začít více či méně jasně kreslit velikost skříně. Začal jsem horním krytem. Nic složitého. Rozšířit horní rovinu na velikost skříně, zvýšit stěny, přidat sloupky pro montáž stabilizátoru. K malým svislým prvkům. Například podpěrám pro 3D tisk, je lepší přidat žebra pro vyztužení. A na základnu všech svislých prvků. Zejména těch tenkých, jako jsou stěny. Je vhodné přidat zkosení, aby se zvětšila plocha základny, což dodá dodatečnou pevnost. Nezapomněl jsem na chlazení. Na horní straně, těsně nad chladiči regulátoru, jsem vytvořil dvě řady úzkých štěrbin. Zaoblil jsem rohy pouzdra, takže je v blízkosti zásuvky trochu kulatější. Jen z designových důvodů 🙂 Udělal jsem otvory pro dvě LED diody. A vytvořil okraj po obvodu. Spodní polovina bude mít krycí hranu, takže poloviny do sebe mírně zapadnou. Zde je: Nastavení regulátoru a desky s kolíky: A druhá strana s vloženými LED diodami:

Mimochodem, kontaktní model jsem také vyrobil samostatně 🙂 Později jsem také přidal malý výřez pro síťový kabel a úchyty pro utažení obou polovin skříní:

Se spodní polovinou skříně to bylo ještě jednodušší. Okopírovat obrys horní poloviny, protáhnout stěny, přidat sloupky pro PSU, spojovací materiál pro dotažení polovin, větrací otvory a krycí hranu: Instalace PSU: A můžete se podívat, jak to celé působí na výšku: Je to skvělé 🙂

Přestavba starého elektrického šroubováku Interskol DA-18ER na lithiový neobvyklým způsobem

Pokud se vám líbí jeho publikace, přihlaste se k odběru autora. Pak budete dostávat oznámení o nových článcích autora.

Odběr oznámení můžete kdykoli zrušit v profilu autora.

Téma přestavby starých elektrických šroubováků na moderní baterie není nové. Někdo jen vytřese vnitřnosti z původní baterie a postaví sestavu na 18650, někdo vyrobí model od nuly. Letos v létě jsem uklízel chatu a našel jsem 10 šroubováků, které zůstaly ze stavby. Vše na NiCd/NiMh. Všechny baterie jsou samozřejmě vybité. Protože by neškodil další elektrický šroubovák, rozhodl jsem se některé z nich předělat na lithiové. Ale při googlování jsem narazil na zajímavý model: https://www.Thingiverse.Com/thing:352094

Ukazuje se, že lidé již aktivně přenášejí šroubováky nepříliš běžných značek na baterie běžnějších značek. A nejjednodušší přenos, jak se ukázalo, na baterie Mikata. Makita je velmi rozšířená, existuje spousta čínských ekvivalentů, náhradní díly nejsou drahé a snadno je seženete. A zejména mají docela levné svorky pro 18V akumulátory řady BL18. Zde je původní číslo svorky: Makita 643838-6. Po rychlém obvolání místních firem na opravy elektrického nářadí jsem našel tyto svorky za 150 🙂 Bez dalších okolků jsem si objednal 2 kusy.

No, a pak se posadil k simulaci. Mým prvním testovacím předmětem byl elektrický šroubovák Interskol DA-18ER, který jsem měl již 4 kusy. Po pouhých 10 iteracích vyšel tento model: https://3dtoday.Nechci překreslovat model se 4 stejnými šrouby

Myšlenka je vytisknout držák BL18 s thingiverse a dát do něj svorky Makita. Toto zařízení je k mému adaptéru přišroubováno pomocí 4 šroubů se zápustnou hlavou M4 (normální šrouby jen šustí o skříňku s bateriemi). Potřebuji ale najít 2 relativně krátké a 2 dlouhé (ale nechci překreslovat model se 4 podobnými šrouby). Můj model je připájený 4 maticemi M4. To všechno dohromady. Akumulátor Makita se do této konstrukce snadno připevní, a dokonce se i přilepí. Ale jak to tak vypadá, je lepší tuto sestavu neupouštět.

Poté zamačkejte 2 vodiče pomocí standardních 6,3 mm svorek. Můžete je zakoupit v každém obchodě s autodoplňky. Pokud chcete, můžete ji připájet. Jeden konec těchto svorek pasuje na 6,3mm kolíky na svorkách Makita, druhý konec pasuje na vstupní svorky v elektrickém šroubováku. Je pravda, že tyto vstupní svorky bylo nutné narovnat kleštěmi. Pro jistotu je i připájel.

Sestavte elektrický šroubovák a zacvakněte celou tuto konstrukci dohromady jako nativní baterii. Vytisknuto z ABS drží velmi dobře. I když pro jistotu jsem si myslel, že v budoucnu udělat nějaký další nástavec na vnitřní straně elektrického šroubováku, ale já jsem stále líný. Mám také Diold DEA-18 a Skil pro 18 V. Nyní právě dokončil adaptér pro Diold a již začal Skil. Již nyní mají takovou dodatečnou vazbu.

Funguje dobře, ale jen při jedné rychlosti (převodovka skončila, i když mám ještě 3 z nich ležet). 🙂

Tento přístup má své klady i zápory.

Nevýhody. Osobně věřím tomuto řešení o něco méně, pokud jde o spolehlivost ve srovnání s původní baterií (může to být pro nic, ale nechci to vyzkoušet). A toto řešení je velmi drahé (musíte si koupit baterii Makita a nabíječku), ale pouze za určitých okolností.

Pozitivní je, že. Pokud již máte něco od společnosti Makita pro 18 V, nemusíte kupovat baterii a nabíječku. Už je máte. A i kdyby ne, má to smysl, pokud máte několik různých šroubováků. Převedením všech baterií na baterie stejné společnosti získáte všechny baterie. Všechny baterie jsou od stejné společnosti (to je překvapení!!). A můžete je nabíjet stejnou nabíječkou. A i když máte jeden elektrický šroubovák, jakmile se porouchá, můžete tuto baterii snadno prodat. Převedené baterie na staré šroubováky neprodáte. Koneckonců, musíte najít někoho, kdo má stejný starý elektrický šroubovák, který nechce koupit nový elektrický šroubovák, zatímco potřebuje baterii na lithium, a můžete ho přesvědčit, že vaše baterie je postavena na normálních bankách. Stručně řečeno. To je na hranici nemožného, přinejmenším za víceméně adekvátní cenu. A baterii Makita nemusíte vůbec prodávat, stačí si koupit nahé tělo Makita pro baterii a nabíječku, které již máte. Tato verze se mi líbí víc než jiné, takže jsem se s ní obtěžoval, navzdory vyšší ceně přenosu.

Nabíjecí zařízení

Zbývá určit způsob nabíjení nástroje. Nelze jej připojit ke standardnímu napájení. Je potřeba nabíječka.

Nabíjení probíhá prostřednictvím regulátoru. Pokud zařízení z výroby nevyhovuje, lze jej předělat přidáním chybějících obvodových prvků. Patří sem komponenty pro přerušení nabíjení, bezpečnostní komponenty atd. Obvod je dokončen pro hlavní určující parametr. Nabíjecí proud.

Pokud je nabíječka důkladně zrenovovaná, není nákladově efektivní ji dodatečně vybavovat. Snadno ji nahradíte univerzálním vybavením nebo koupíte novou. I po zakoupení nabíječky získá majitel elektrického šroubováku výkonný nástroj s prodlouženou autonomií za minimální cenu.

Přestavba elektrického šroubováku na 14 V lithiové baterie 18650

Při přechodu z Ni-Cd na Li-ion baterie se častěji používají baterie typu 18650. Snadno se vejdou do kontejneru nebo zásuvky, protože se používá pouze jedna lithiová baterie namísto dvou nebo tří původních. Úprava baterie elektrického šroubováku musí být provedena s ohledem na zvláštnosti lithiových baterií 18650.

Tento typ zdroje energie nesnáší hluboké vybití a přebíjení. Proto je třeba použít desky pro regulaci napětí. Protože každá baterie má jiný charakter, je jejich nabití korigováno balancerem. Smyslem přestavby elektrického šroubováku 14,4 V je použití lithiových baterií, které odlehčí ruční nářadí a zvýší jeho výkon. Pro tento účel jsou nejvhodnější lithiové baterie 18650.

Při výběru příslušenství je důležité vzít v úvahu vysoký startovací proud elektrického šroubováku, proto zvolte vhodnou BMS se správným počtem plechovek a ne méně než 30 A. K dobíjení elektrického šroubováku na lithiovou baterii potřebujete dobrou pájku, nekyselé tavidlo a silné dráty k výrobě propojovacích kabelů.

  • 4 lithium-iontové baterie.
  • Řídicí jednotka li-ion baterie pro 4 plechovky, dobře pasuje k CF-4S30A-A. Je v něm zabudován balancer, který kontroluje nabíjení jednotlivých článků.
  • Termální lepidlo, pájecí tavidlo TAGS, pájka.
  • Tepelně odolná lepicí páska;
  • Propojovací dráty nebo silný izolovaný drát o ploše nejméně 0,75 m2, nastříhaný tak, aby vznikly můstky.
přestavba, elektrického, šroubováku, lithium

Postup pro přestavbu elektrického šroubováku na 18650

  • Demontujte kryt a vyjměte svazek 12 článků Ni-Cd z nádoby.
  • Odstraňte řetězec a ponechte konektor s kolíky „“ a „-„. Na místo teplotního čidla se nainstaluje termočlánek z regulátoru.
  • Pájejte sestavu a dbejte na to, abyste nepoužili žádnou kyselinu, pouze neutrální tavidlo a čistou pájku. Víka se nesmí během spojování zahřívat. Práce bod po bodu.
  • Připojte vyvažovací body k řídicí jednotce podle schématu. Na desce plošných spojů jsou konektory.
  • Připojte sestavu ke svorkám plus a minus.
  • Zkontrolujte, zda obvod funguje. Pokud vše funguje, umístěte sestavenou baterii, regulátor do zásuvky, zajistěte tmelem.

Pokud nabíječka není univerzální, je třeba provést další úpravy. 12 V šroubováky s univerzální nabíječkou se montují stejným způsobem, ale používá se ochranné schéma připojení pro lithiové baterie 3×18650 3,7 V. Šroubovák je přestavěn stejným způsobem s použitím sady baterií 18650 se 2 články.

Přestavba elektrického šroubováku na lithiový z toho, co máte (ekonomická verze)

V práci jsem měl šroubovák bez baterie více než 10 let. Nikdo si nepamatuje, jak se sem dostala. Takže jsem opět uklízela a přemýšlela o jeho renovaci. Ale myšlenka nákupu dobrých dílů není podporována. Tak jsem se trochu prohrabal ve skladech a rozhodl jsem se ho přestavět z toho, co jsem našel.

Je to zvláštní nápad, ale získal jsem velkou podporu. No, jako podpora, shrábl domů všechny staré baterie z notebooků a aku 18650. Vše ostatní bylo na mně.

Kromě baterií jsem potřeboval 2 spínače pro 2 skupiny kontaktů (v mém případě byla západková tlačítka slabá, ale vzal jsem ty, které jsem měl), nabíjecí desku pro 1 aku 18650 a tepelnou pojistku 75 °C. Nevím k čemu, ale jsem si jistá, že je to tam potřeba, a jsem hodný člověk a chápu, že to neuškodí ani nepomůže, a souhlasím s tím, že to tam dám.

Nejdříve jsem začal testovat baterie. Nakonec vše pod 1000 mAh putuje do koše. Zbývalo jich už jen pět. Ze zbytků jsem vybral víceméně totéž. Nyní můžeme začít vyrábět. Obvod je víceméně jednoduchý, hlavní je nezamotat se do drátů při pájení. Všechny baterie se nabíjejí střídavě přepínáním přepínačů, v mém případě stisknutím a uvolněním tlačítka západky. Při správném pájení je výstupní napětí 12 V. Ale při správném umístění přepínačů (tlačítek) jsou v mém případě stisknuty oba. Pokud stisknu alespoň jedno tlačítko, výstup je asi 4 V. Je to dlouhé nabíjení, baterie nejsou vyvážené. Je tu však ještě jeden požadavek, minimální náklady. Dráty se také berou z těch, které jsou na pracovišti, ale ne příliš silné. Každopádně to vypadá hrozně, tím spíš, že všechny dráty mají stejnou barvu)))). Všechno pájím dohromady. A pak se mi objeví upozornění, že jsem obvod špatně připájel Začínám být zmatený a ukazuje se, že majitel tepelné pojistky se urazil a zapomněl své součástky. No, nějak jsem ho vklouzl do přestávky vpracovním okruhu a zapíchl ho doprostřed. Nejtěžší bylo uložit vše do původního pouzdra, ale podařilo se mi to. Tlačítka jsou na místě západek a plánoval jsem je připevnit pomocí termálního lepidla. Deska je umístěna uvnitř nabíječky a přemýšlel jsem o vytvoření drážky pro připojovací vodič. Před konečnou montáží provedeme test. Funguje to Ale pak bummer. I při nejmenším zatížení se západka rozjede v obou směrech. Rozebírám šroubovák, převodovku, a tam plastové pastorky. To je ta smůla. Celkově tento systém funguje, a aby se náklady snížily na minimum, je to tak akorát.

Ale je lepší si pořídit kvalitní baterie, balanční desku a dráty pro přepracování. A je to ekonomická varianta, když nejsou po ruce náhradní díly a nástroj je nutně potřeba. Než však začnete, je nutné zkontrolovat, zda jsou mechanismy v pořádku, abyste se nedostali do podobné situace jako já. Nyní motor a knoflík se sklíčidlem leží na poličce a čekají, až je někdo někam umístí.

P.S. Podle požadavku. TATO ÚPRAVA MÁ POUZE INFORMATIVNÍ CHARAKTER. MŮŽETE JI OPAKOVAT NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. BYLY POUŽITY KOMPONENTY S HODNOTAMI, KTERÉ NEUMOŽŇUJÍ SPRÁVNOU FUNKCI SPOTŘEBIČE.

Převod elektrického šroubováku na lithiový, část druhá, správné nabíjení

Minule jsem vám řekl, jak předělat baterii pro akumulátorové nářadí. Také jsem napsal, že budu mluvit o nabíjecích funkcích a předmětem recenze je tentokrát deska DC-DC převodníku. Návštěvníci jsou vítáni.

Původně jsem plánoval omezit se na dvě části, přepojení baterie a nabíječky. Ale když jsem připravoval recenzi, dostal jsem nápad na třetí, složitější část. A v této části popíšu, jak můžete přestavět nativní transformátor nabíječky baterií, pokud stále funguje, nebo pokud je napájecí transformátor stále naživu.

Deska konvertoru byla objednána již před nějakou dobou v množství několika kusů (jako rezerva), objednána speciálně pro tento redesign, protože má některé funkce, nicméně nebudu chodit příliš daleko dopředu, buďme důslední.

Nejprve rozdělím nabíječky na tři hlavní typy: 1. Nejjednodušší. Transformátor, diodový můstek a několik součástek. Jedná se o typ nabíječek, které se dodávají s cenově dostupným nářadím. 2. Značkové. V podstatě totéž, ale s jednoduchým „mozkem“, který na konci automaticky vypne nabíjení. 3. „Advanced“. Pulzní zdroj, regulátor nabíjení, někdy nabíjení několika baterií najednou.

Nářadí z první kategorie málokdy spadá do remaku, protože je často jednodušší (a levnější) koupit nové, a třetí kategorie má obvykle své vlastní potíže s remakem. V podstatě je možné předělat zařízení třetí skupiny, ale ne v rámci tohoto článku, protože existuje mnoho typů těchto nabíječek a každá vyžaduje individuální přístup.

Tentokrát budu předělávat nabíječku z druhé skupiny, značkovou, i když jednoduchou. V tomto případě má ale remake hodně společného s první skupinou, takže bude užitečný pro více čtenářů.

Chcete-li baterii nabít, nemusíte ji jen připojit k napájecímu adaptéru, což je experiment, který obvykle končí špatně. Musíte jej připojit k nabíječce. A tady dochází k malému nedorozumění, protože dost lidí je zvyklých nazývat nabíječky malými zdroji energie, ze kterých nabíjejí své chytré telefony, tablety a notebooky. Nejsou to nabíječky, ale napájecí zdroje.

Jaký je rozdíl mezi nabíječkou baterií a napájecím zdrojem? Napájecí zdroj je navržen tak, aby dodával stabilizované napětí v rozsahu specifikovaného zatěžovacího proudu. Nabíječka baterií je obvykle složitější, protože její výstupní napětí závisí na zatěžovacím proudu, který je zase omezen. Nabíječka baterií má však uzel, který zastaví nabíjení na konci a někdy také chrání před připojením baterie v nesprávné polaritě.

Nejjednodušší nabíječka je prostě zdroj a rezistor (někdy žárovka, což je ještě lepší) v sérii s baterií. Takový obvod omezuje nabíjecí proud, ale jak víte, nic jiného neumí.

Je to trochu složitější, když přidáte časovač, který vypne nabíjení po určité době, ale to by „zabilo“ baterie ve spěchu. Například je to jedna z levných nabíječek baterií pro šroubováky (není to moje fotka).

Další třídou jsou „chytřejší“ nabíječky, i když ve skutečnosti nejsou o moc lepší než předchozí. Například zde je fotografie zcela nové nabíječky baterií Bosch pro nabíjení NiCd baterií.

Všechny tyto nabíječky se však po prozkoumání moderních možností nabíjení lithiových baterií zdají být velmi jednoduché.

Poslední možnost samozřejmě nezapadá do naší koncepce re-designu, protože by bylo hezké, kdyby naše nabíječka nejen správně nabíjela, ale také stála málo peněz.

Nabíječky čínských šroubováků určitě vypadají mnohem jednodušeji, ale zase by nikdo nechtěl takové zařízení vyrábět od nuly, i když přesně to mám v plánu ve třetím díle, ale přesněji řečeno.

A tak pro začátek předpokládejme, že máme nabíječku baterií, která prostě nevyhovuje novému typu baterií, ale je provozuschopná. Nebo má alespoň funkční transformátor. Jak jsem již uvedl výše, mohli byste použít i jednoduchý rezistor nebo žárovku, ale to „není náš způsob“.

Typický obvod levné nabíječky vypadá takto: Transformátor, diodový můstek, tyristor a řídicí obvod. Někdy se však místo tyristoru používá relé, proud není omezen a může existovat tepelný regulační obvod, který zabraňuje přehřátí (i když ne vždy vás zachrání před přehřátím).

Z tohoto schématu však potřebujeme pouze transformátor a diodový můstek, ale musíme přidat kondenzátor, takže dostaneme nějakou počáteční nezměněnou část, která je označena červeně a dále se nebude měnit.

Diodový můstek je obvykle na desce a lze jej v případě potřeby použít (pokud je provozuschopný). Т.Е. Obecně lze říci, že z desky lze odpájet všechny rádiové prvky, takže zůstanou pouze čtyři diody a svorky pro připojení baterie, a samotnou desku lze použít jako základnu. Katoda diody je označena proužkem, bod, kde se spojují dva vývody označené proužkem, je plus, resp. Bod, kde se spojují „neoznačené“ vývody, je minus. K dalším dvěma připojovacím bodům je připojen transformátor.

Když ale nabíječku otevřete, uvidíte i tento obrázek (nevšímejte si absence transformátoru): V takovém případě musíte vše odpojit.

Elektrický šroubovák se nespustí. Jak problém vyřešit

Při testování elektrického šroubováku s napůl nabitou baterií se motor stabilně rozběhl i při zátěži. Když byl ale plně nabitý, elektrický šroubovák se i při volnoběhu spustil až po opakovaném stisknutí tlačítka napájení.

Prošel desku BMS sondou osciloskopu a zjistil, že proudový chránič se vypíná. Jde o to, že v okamžiku spuštění elektromotoru šroubováku je odpor jeho vinutí určen činným odporem vodičů a činí desítky ohmů. Proto může být rozběhový proud v prvním okamžiku až sto ampérů.

Aby se zabránilo falešnému spuštění ochrany, deska BMS obvykle poskytuje zpoždění přibližně 100 ms, což u tohoto elektrického šroubováku zjevně nestačilo. Pro stabilní spuštění motoru bylo nutné zvýšit zpoždění ochrany na přibližně půl sekundy (500 ms). Neměl jsem k dispozici schéma zapojení desky, takže jsem se rozhodl zvýšit dobu zpoždění podle svého pocitu.

Najít v obvodu místo, kde se připájí vývod kondenzátoru k mínusové nebo plusové straně baterií. K tomuto účelu byl vzat kondenzátor o kapacitě 0,47 mF a na jeden z jeho konců byl připájen tenký drát. Druhý konec byl připájen k zápornému pólu baterií.

Poté se volný konec kondenzátoru dotýkal sériově všech svorek rezistorů a kondenzátorů a při každém stisknutí startovacího tlačítka na elektrickém šroubováku. Před každým dalším dotykem byly vývody kondenzátoru zkratovány, aby se kondenzátor vybil a nedošlo k poškození obvodu.

Nebylo však možné najít bod vzhledem k mínusové hodnotě. Proto byl volný konec drátu připájen ke kladnému pólu baterie a byla provedena stejná operace, která byla úspěšná. Dotykem přívodu kondenzátoru na místo zobrazené na obrázku se motor elektrického šroubováku spolehlivě rozběhl i při zátěži.

Pro jistotu jsem se rozhodl zvýšit kapacitu kondenzátoru na 2,2 mF. Jeden konec byl připájen přímo ke kladnému pólu baterie a druhý konec byl připojen k levému pólu 1 kOhm rezistoru s drátem.

Možná existuje lepší řešení, ale testování elektrického šroubováku v provozu prokázalo účinnost přídavného kondenzátoru. Motor nenastartuje při volnoběhu ani při zatížení.

Za 10 a pár večerů se mi podařilo uvést zdánlivě nepoužitelný elektrický šroubovák do provozu. Doufám, že moje zkušenost pomůže mnoha lidem, aby se rozhodli používat opuštěné šroubováky a další akumulátorové nářadí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS