Proč příklepová vrtačka funguje, ale sklíčidlo se netočí

Peorator praská a neotáčí se při zatížení

Pokud se během používání projeví nesrovnalosti, odpojte výrobek od napájení a proveďte vnější kontrolu. Pokud nejsou nalezeny žádné vnější známky poruchy, je třeba skříň rozebrat a problém hledat uvnitř.

Jednou z příčin této poruchy je přerušení napájecího kabelu. V tomto případě se motor otočného stolu nespustí. Pro diagnostiku problému je třeba pečlivě zkontrolovat kabel připojující nástroj k elektrické síti. Nesmí být poškozený, zlomený nebo roztavený. Vadný napájecí kabel zůstane během provozu chladný. Pokud je drát nefunkční, musí být nahrazen ekvivalentním. Průřez vodičů musí odpovídat příkonu nástroje.

Univerzální diagnostický nástroj pro elektrické obvody

Všechny závady lze rozdělit do dvou kategorií. Mechanické a elektrické.

Kategorie mechanických závad zahrnuje poruchy, které se vyskytují za chodu motoru:

  • Šnek nedělí;
  • Vrták se neotáčí;
  • Korunu nelze vytáhnout z hlavně (zasekne se);
  • Sekáč nelze zasunout do sklíčidla (vyskočí);
  • Uvnitř sekáče je slyšet neobvyklý hluk, skřípání, vibrace.

Problémy s elektřinou: Motor se netočí, kartáče na sběrači jiskří nebo dochází k jiným poruchám

Problémy s elektrickou částí nářadí jsou signalizovány následujícími příznaky:

  • Motor se po zapnutí netočí;
  • Kartáče na sběrači intenzivně jiskří;
  • Z krytu je cítit zápach spálené izolace;
  • Během provozu vychází z nářadí korozivní kouř.

Aby bylo možné zjistit a odstranit příčinu všech těchto jevů, je nutné spotřebič rozebrat.

Princip fungování a konstrukce svítilny

K opravě rotační hlavy potřebujete základní informace o tom, jak funguje a z čeho se skládá.

Mechanismus se skládá z mechanických, elektrických a plášťových částí, které jsou vzájemně propojeny a vzájemně na sebe působí. Kromě toho chrání komponenty před negativními vlivy prostředí.

Když se motor rozběhne, rotor motoru se začne otáčet působením elektromagnetického pole. Jeho točivý moment se přenáší po dvou linkách:

  • Přes převodovku do sklíčidla s nástrojem, otáčením.
  • Prostřednictvím příklepového mechanismu, který způsobuje vratný pohyb vrtáku. Břit nástroje narazí do materiálu a zničí ho.

Diagnostika závad

Při kontrole rotačního pohonu začněte napájecím kabelem a zástrčkou. Postačí úvodní kontrola. Pro přesnější diagnostiku se používá automobilový nebo domácí ampérmetr nebo multimetr.

Pokud je šňůra vadná, vymění se jako celek a zakoupí se nová, s průřezem vedení přizpůsobeným příkonu spotřebiče.

Pokud je šňůra neporušená, přejděte k vnitřní diagnostice nástroje. Hlavní závady rotačního nástroje jsou rozděleny do následujících kategorií

Důležité. Před vlastním otevřením skříně je vhodné připravit si pracoviště a všechny potřebné nástroje pro diagnostiku a opravu. Šroubováky nebo multifunkční elektrický šroubovák, štípačky a kleště, gumové kladivo, svěrák a klíče pro různé průměry matic, magnet, sadu na čištění a mazání.

Mechanické závady

Pokud je slyšet chod motoru, ale nářadí nepracuje normálně, je problém v mechanice:

  • Do sklíčidla ani do bitu se nepřenáší žádný náraz.Е. Sklíčidlo přestalo bít a už nebije;
  • Otáčení nápravy se zastaví;
  • Dláta, ale neotáčí se;
  • Funguje pouze v jedné poloze;
  • Bit prokluzuje v čelistech sklíčidla nebo se sklíčidlo po použití zasekne.

Nápověda. Tyto mechanické závady ukazují na závadu v mechanismu sklíčidla. Nebo pokud skřípání a hluk vychází zevnitř sklíčidla, je třeba rozebrat celý nástroj a zkontrolovat převody, abyste zjistili a odstranili problém.

Elektrické závady

Pokud je spotřebič zapojen do sítě, ale motor nereaguje na stisknutí tlačítka startéru nebo začne nepravidelně běžet, přehřívat se nebo vydávat podivné zvuky, může být závada v napájecí jednotce:

  • Je slyšet bzučení, ale hřídel rotoru se neotáčí;
  • Na grafitových kartáčích se objevuje praskání a jiskření;
  • Tělo se zahřívá nebo taví a uvnitř je cítit zápach spáleniny;
  • Se nezapne;
  • Při otáčení nástroje se z motoru uvolňují korozivní výpary a černý kouř.

Aby bylo možné opravit pohonnou jednotku, je nutná velká opatrnost mechanika. Před demontáží skříně a demontáží součástí motoru je třeba motor zcela vypnout a zkontrolovat, zda na něm není zbytkové napětí.

Jak zjistit, zda je stator neporušený, aniž byste museli motor rozebírat?

Pro zjištění integrity statoru je třeba vyzkoušet spojitost vinutí a odpor vinutí a izolační odpor.

Zkouška statorových a rotorových vodičů

Chcete-li změřit odpor vinutí statoru Makita, připojte jeden konec zkoušečky k odpojenému držáku kartáčů a druhý konec k jednomu konci zástrčky. Pokud měřidlo nic neukazuje, vyměňte druhý konec zástrčky. Pokud je odpor nekonečný, je stator otevřený a musí se vyměnit nebo opravit. Nezapomeňte, že se neobejdete bez schématu zapojení pro Makita 2450, 2470.

Jednoduché schéma zapojení sběrného motoru

Pokud je uveden odpor, je důležité změřit přesnou hodnotu. Odpor statorového vinutí Makita 2450 při 20 °C je zpravidla přibližně 25 Ω.

proč, vrtačka, funguje, sklíčidlo, netočí

Abyste pochopili, proč dochází k obloukovému výboji kotvy a které kartáče jsou nejlepší? Video na konci tohoto přehledu obsahuje důležité tipy pro výběr štětců

Jak odstranit stator Makita 2450 a 2470 pro přesnou diagnostiku a opravu

Vyjmutí pozice statoru.59, je třeba vyjmout kartáče, vyšroubovat čtyři krycí šrouby na mechanické jednotce. Jsou přišroubovány na konci krytu. Přitažením černého a zeleného tělesa k sobě lze uvolnit kryt se statorem. Stator je upevněn v zeleném pouzdře.

Chcete-li jej vyjmout, odstraňte plastovou lištu ve spodní části krytu.58 a poklepejte na konec pouzdra dřevěnou paličkou nebo špalíkem. Stator se vysune sám, stačí ho vyndat, vyfoukat a nakonec zkontrolovat.

A zde je stator

Pokud máte přístroj na kontrolu zkratů, můžete stator rovnou otestovat na zkraty. Jednotka se nazývá IK-32. Pro přesnou kontrolu statorového vinutí odpojte obě statorová vinutí od sebe v elektrickém obvodu. Zkontrolujte odpory jednotlivých vinutí, musí být přesně stejné. Pokud je rozdíl v odporu, je pravděpodobnější, že u vinutí s nižším odporem dojde k závadě mezi závity.

Kontrola statoru Makita 2470 a 2450 vlastníma rukama Diagnostika kotvy, statoru pomocí zkratu a podomácku vyrobeného nástroje

proč, vrtačka, funguje, sklíčidlo, netočí

Jak otestovat rotor Makita

Chcete-li zkontrolovat vhodnost rotoru Makita, nejprve jej vyjměte z pouzdra. Nejprve je však třeba provést vnější kontrolu. Pokud v rotoru jiskra z kartáčů na sběrači překryje hmotnost sběrače, pokud se rotor neotáčí a během provozu dochází ke ztrátě výkonu, je to první příznak vadného rotoru.

Chcete-li vyjmout rotor z pouzdra, musíte oddělit černý a zelený kryt, stejně jako když jste vyndávali stator.

Když je skříň statoru odpojena, držte skříň převodovky (černá) v pravé ruce a rotor v levé ruce a táhněte od sebe, dokud se zcela neoddělí. Rotor je v převodovce držen třením šikmých ozubených kol.

A toto je rotor

Pečlivě zkontrolujte rozvod rotoru. Na kartáčích nesmí být žádné škrábance. Lamely na rozdělovači musí být čisté.

Čistý sběrač

Pro kontrolu neporušenosti kolektoru použijte detektor zkratu. Nejjednodušší způsob identifikace vodičů je pomocí schémat zapojení v přístrojích Makita 2470, 2450. Mimochodem, takové zařízení si můžete vyrobit sami, pokud umíte pracovat s páječkou.

Schéma zkratovací sondy

Pokud jste si jisti, že je rotor vadný, můžete nainstalovat nový, nebo se můžete pokusit vadný rotor opravit.

Charakteristické závady hořáků Bosch a jejich odstranění

Nic netrvá věčně. I nejspolehlivější svítilny Bosch se časem porouchají. Každou závadu však lze opravit vlastníma rukama, pokud máte podrobnou příručku pro opravy. Zde je náš průvodce řešením problémů s hořáky Bosch a jejich opravou. Hlavní příčiny poruch jsou následující:

  • Neopatrné zacházení s nástrojem;
  • Nesprávné skladování hořáku;
  • Vysoké namáhání nástrojů při sekání nebo vrtání;
  • Přehřátí nástroje;
  • Nepřetržitý provoz bez přerušení;
  • Nedodržení intervalů údržby.

Poruchy lze zhruba rozdělit na mechanické a elektrické.

V následujícím textu rozdělíme závady podle jejich původu na mechanické a elektrické.

Nastavení pracovní jednotky a nástroje

Vrtací jednotka má sklíčidlo, do kterého lze vložit rotační nástroj. Pro tvrdá sklíčidla SDS max jsou přípustné pouze stopky o průřezu 18 mm s pěti podélnými drážkami, které se zasazují do sklíčidla s příslušným profilem.

Lehký a střední nástroj je vybaven sklíčidlem SDS plus, které umožňuje použití sekáče se 4 podélnými drážkami a průřezem 10 mm. Sklíčidlo páky je navrženo tak, aby bylo možné používat pouze nástroje pro něj určené. Pokud je zapojen nesprávný nástroj, nezapadne do zásuvky nebo se nainstaluje bokem. Při pokusu o práci se zničí upevňovací prvek. Vrtáky však nemají drážkovanou stopku. Používá se připojitelné sklíčidlo, které se vkládá do profilu SDS. V tomto případě je však nástroj prodloužen. Sklíčidlo vrtáků může být rychloupínací nebo hlavní. Adaptér musí být použit pouze se sklíčidlem SDS, protože výkonnější geovrták nemá funkci vrtání bez příklepu.

Peorator je funkční nástroj. Může používat režimy:

Existuje mnoho nástrojů, které lze použít pro práci s bicími nástroji, aby se usnadnila ruční práce.

Příklepové vrtání se provádí pouze s použitím peorátorových vrtáků:

Vrták je nástroj se speciální stopkou, jehož pracovní část se skládá ze šroubu a hrotu ze speciální oceli se středicím kolíkem. Materiál se rozbíjí stříháním, nikoli škrábáním. To okamžitě vede ke zkroucení úderu, který odstraní odštěpený materiál podél šroubovice obrobku.

Při práci v bezpříklepovém režimu se instalují vrtáky. S tímto vybavením může lehká vrtačka pracovat jako běžná vrtačka do dřeva. V případě potřeby lze stroj použít i pro šroubování, pokud je vybaven funkcí zpětného chodu.

Dutý vrták je potřebný k vytvoření průchodu pro kabely nebo k vytvoření dutin v tělese konstrukce pro instalaci zařízení. Břit provede kruhový řez, přičemž uprostřed zůstane sloupek. Vzhledem k tomu, že bity mají výrazný vroubkovaný profil, železná výztuž v betonu je nepoužitelná.

Otvory ve stěně lze vytvořit speciálním nástrojem pro řezání dutin, ale otvory nebudou vypadat tak úhledně jako otvory vytvořené korunkou.

Bouchard je již dlouho oblíbeným nástrojem architektů. Řemeslníci používají kované a křížové šroubováky. Jedná se o kladívkový bicí nástroj s ozubenou přírubou. Architekt odřezal kovářskou kovárnou z kamenného bloku všechen nepotřebný materiál a křížovou hlavou kámen vytvaroval.

Při použití režimu 1. Nárazu se používá příslušenství:

Dláto je určeno k vyrovnávání povrchů z tvrdého materiálu. Tento nástroj lze použít k odstraňování obkladů ze stěn, k odstraňování boulí z povrchu ztvrdlého betonu. Některé nedokonalosti výškové konstrukce jsou tímto nástrojem opraveny. Dláta pro loupání betonu mohou mít různou šířku v závislosti na konkrétním úkolu. Vhodné nástroje pro všechny hořáky. Používají se také speciálně navržené, úzce zaměřené trysky, jako je sekáč, podbíjecí deska nebo řezačka malty.

Při demontáži stavebních konstrukcí je zapotřebí vylamovací síla. Při ničení stěny nebo příčky, soustředěné do jednoho bodu, je dopad vrcholu zajištěn silou hořáku.

Bucharda je licí tryska, velmi silné kladivo. Zuby na kladívkové hlavě mají karbidové hroty a jsou navrženy tak, aby vydržely obrovské rázové zatížení. Odstranění vrstvy betonu ze zdi, odstranění vrstvy rzi z kovu. Zde se používá bouchard. Pokud je stěna ošetřena tímto nástrojem před omítáním, není třeba žádné výztuže. Nepoužívejte bouchard pro svítilnu v klikovém režimu. Nevyhnutelným důsledkem je rušení.

Důvody, proč se do peorátoru nebije kladivem

Příčinu slabého nebo žádného šoku lze někdy určit vizuálně. Jindy může být nutné mechaniku nebo motor demontovat. Další informace o běžných závadách.

Bez dopadu, ale rotující

Pokud pionýr přestal sekat, ale stále vrtá pod zatížením a v režimu volnoběhu, mohou být příčiny následující

  • Kladivo je umístěno v náboji. Při práci nástroj absorbuje část nárazového momentu a časem může dojít k deformaci nebo zlomení pouzdra. Čep je zablokován úlomky pouzdra, zasekne se a fréza již není schopna řezat.
  • Opotřebení přítlačného kroužku na úderníku. Čím je větší, tím je síla nárazu slabší. Řešením je výměna kompresního kroužku.
  • Poškozená nebo zničená klec opilého ložiska. Musí být také vyměněn.
  • Porucha přepínače. Obvykle je to způsobeno opotřebením, deformací motoru. Spínač vyčnívá z vodicích drážek. Je třeba jej znovu umístit do správné polohy, nebo pokud se to nepodaří, vyměnit jej za nový.
  • Nástroj nebyl dlouho promazáván. Prach ucpává všechny otvory válce pro vnikání vzduchu, což časem vede ke ztrátě rázové síly. Nepoužívejte příliš husté mazivo. Způsobí, že se pedál přestane dlátit.
  • Zuby na mezikusu se oddělily.

Seká, ale nevrtá

Pokud se náprava vrtá, ale neotáčí se normálně, jsou příčiny následující

  • Pružina, která tlačí na spojku, se uvolní;
  • Pastorek válcové hřídele není zajištěn zajišťovacím válečkem;
  • Odříznuté zuby v pastorku malého rotoru. Vyměnit lze buď jeden pastorek, nebo celý rotor.

Další informace o řešení problémů s perkusním systémem naleznete v části

Mechanismus rotačního kladiva

Většina moderních hořáků má elektropneumatický kladívkový mechanismus. „Elektro“ proto, že mechanika je poháněna elektromotorem, zatímco „pneumatický“ znamená, že kladivo, které udeří do vrtací stopky, je poháněno vzduchem.

  • Rozvodové ústrojí motoru
  • „Opilé ložisko
  • Píst
  • Striker („létající píst“)
  • Sud
  • Výpalný kolík
  • Kazeta SDS

Peorator praská a neotáčí se \ Vadná bezpečnostní spojka na 2470 \ Prokluzuje

Po stisknutí tlačítka přenáší motor otáčky na hřídel s promarněným ložiskem, která následně pohání píst v hlavni. Při pohybu pístu vpřed se mezi pístem a úderníkem zvyšuje tlak vzduchu. Útočník se pohybuje směrem k útočníkovi a zasáhne ho. Úderník přenáší energii nárazu na šnek. Píst se pak pohybuje opačným směrem, čímž v hlavni vzniká podtlak. Tím se kladivo vrátí do výchozí polohy a celý cyklus se opakuje.

Většina svítilen má dva nebo tři provozní režimy:

  • Kombinovaný režim: náraz a rotace šneku;
  • Režim blokování otáčení: funguje pouze kladívkový mechanismus;
  • Rázový režim: převodový motor lze použít jako vrtačku nebo míchačku pro přípravu malty.

Jak vyjmout přepínač režimů

Pro diagnostiku vnitřních součástí vyjměte kryt a očistěte součásti od prachu. Demontáž začíná oddělením regulátoru provozního režimu.

Přenese se na doraz. Obvykle je to krajní pravá poloha (pod ikonou sbíječky), pak se plochým šroubovákem vyndá regulátor ze sedla.

Přepínač režimů

Části řetězového bloku mohou vyjíždět z vodicích drážek. To může být způsobeno deformací, opotřebením nebo častým používáním nástroje v neúplném stavu. Oprava závady montáží nebo výměnou dílů.

Pravidla, která je třeba dodržovat

Když je nářadí v provozu, může se rychle zahřát. Chcete-li udržet nářadí v dobrém stavu dlouhodobě, udělejte si po 20-30 minutách práce alespoň 10 minut přestávku.

Během vrtání odstraňte prach a nečistoty a vyčistěte vrtaný otvor, aby se nástroji lépe pracovalo. Při vrtání otvorů s velkým průřezem vrtejte nejprve tenkým vrtákem, poté středním vrtákem a otvor vyvrtejte třemi průchody. Dlouhé průniky se musí nejprve vrtat krátkými vrtáky a pak postupně nahrazovat delšími.

Po dokončení práce je třeba uklidit děrovací nástroj a použité příslušenství. Nářadí musí být očištěno od prachu a uloženo v suché nádobě.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS