Stojan na vrtačku pro vlastní ruce z tlumiče nárazů

Ručně vyrobený stojan na vrtačku: jak vyrobit rám a držák vlastníma rukama

Než zjistíme, jak vytvořit stojan pro vrtačku vlastníma rukama, je nutné se naučit stavební zařízení. Stroj se skládá z následujících součástí:

  • Základem provizorního stroje je rám. Součástí je plošina, na které je stojan namontován.
  • Posuvný stůl slouží jako ruční vrtací rameno. Jednotka je připevněna ke stojanu a posouvá se po něm pomocí mechanismu z nábytkových kolejnic.
  • K ovládání stroje je nutná kliková rukojeť. Rukojeť během vrtání spouští vozík s vrtákem na stojanu a vrací se do výchozí polohy.
  • Přídavné sestavy rozšiřují funkčnost stroje. Jednotku lze vrtat pod různými úhly a frézovat malé díly.

Vrtačku si můžete postavit ze dřeva, kovu nebo použít základnu starého zvětšovacího stroje. V každém případě je nutné pamatovat na důležitý požadavek: čím výkonnější je vaše ruční vrtačka, tím robustnější stojan je zapotřebí.

Stojan na vrtačku z tlumiče nárazů

Výroba stojanu pro vrtačku vlastníma rukama: pokyny, nákresy, video

Výrazně rozšiřuje funkčnost ručního nářadí umožňuje vytvořit stojan pro vrtačku, vlastníma rukama není vůbec obtížné. Umístění vrtačky na takový stojan (může být i otočný) umožňuje proměnit obyčejný ruční nástroj v účinný vrtací stroj, který lze úspěšně používat pro různé technologické operace

Ručně vyrobený stojan na vrtačku ze dřeva

Výhody a nevýhody vlastnoručně vyrobeného stojanu

Vlastnoručně vyrobený stojan na vrtačku má řadu výhod, z nichž mezi nejdůležitější patří následující:

  • Postavit takovou vrtačku je mnohem levnější než koupit sériový model;
  • Takový stojan na vrtačku je možné vyrobit improvizovaně, s použitím komponentů ze starých a nepoužívaných strojů, které vždy najdete v každé garáži nebo domácí dílně;
  • Výkresy takových zařízení různých provedení a dokonce i videonávody na jejich výrobu jsou veřejně dostupné, není příliš obtížné je najít;
  • v případě potřeby si vždy můžete vytvořit stroj z vrtáku vlastní konstrukce, který bude z hlediska výkonu a použitelnosti lepší než všechny dostupné modely.

Nejjednodušší tovární stojan vyrobený v Číně lze pořídit poměrně levně (od 1200), ale jeho funkčnost a kvalita neuspokojí všechny řemeslníky. až příliš často se objevují stížnosti na značnou vůli v rozpočtových modelech

Ale samozřejmě, self-made zařízení pro upevnění vrtačky má své vlastní nevýhody, které by měly zahrnovat následující:

  • výroba některých částí těchto regálů vyžaduje použití soustruhů, svařování a dalších zařízení, což samozřejmě zvyšuje jejich cenu;
  • protože součásti těchto vrtacích zařízení nejsou přesně seřízeny, mají často vůli, která negativně ovlivňuje přesnost a kvalitu obrábění;
  • Podomácku vyrobený vrtací stojan má poměrně omezené funkce, například s ním nelze dělat úhlové otvory.

Dřevěný stojan na vrtačku: varianta

Varianta stojanu na vrtačku s podrobným návodem k montáži v podobě fotografické sestavy znázorňující jednotlivé výrobní kroky. Ke stavbě tohoto modelu budete potřebovat prkna o tloušťce alespoň 20 mm, malou skříňku s nábytkovými kolejnicemi a závitovou tyčí pro pohyblivou část podpěry, několik desítek krátkých a tucet nebo tři dlouhé šrouby, truhlářské lepidlo a obvyklé nářadí, jako je pilka, šroubovák, šroubovák a smirkový papír na povrchovou úpravu.

Kompletní dřevěný stojan na vrtačku: celkový pohled

Stojan na vrtačku z kovu: varianta

Výsledkem těchto snah je stojan s originálním lanovým pohonem

Základní prvky vrtacího stojanu

Stojan pro vrtačku, který není vůbec obtížné vyrobit vlastníma rukama, umožňuje používat tento ruční nástroj k provádění různých technologických operací. Jediným omezením funkčnosti tohoto vrtacího stojanu je výkon ručního nářadí, kterým je vybaven.

Schéma jedné z variant konstrukce vrtacího stojanu

Výroba dřevěného stojanu na vrtačku: návod s fotografií krok za krokem

Stroj ze dřeva je považován za nejjednodušší na výrobu. Jednou z nevýhod této konstrukce je slabá trvanlivost materiálu. Dřevo může být narušeno rozdíly ve vlhkosti. Stojan na vrtačku si s časem pohraje. Pro vertikální otvory používejte nejlépe pouze vrtačku na dřevo.

Pořadí montáže dřevěné konstrukce je následující:

    Pro postel je potřeba deska. Je vyroben z 20 mm silného řeziva. Překližka může být přišita na horní stranu pro dokonale rovnou pracovní plochu. Velikost desky se volí individuálně. Pokud plánujete přístroj používat pouze pro vertikální vrtání, postačí lůžko o rozměrech 50×50 cm. Chcete-li frézovat a vrtat pod úhlem, zvětšete velikost desky na 100×50 cm.

  • Vůz je vyroben z desky. Délka obrobku se pohybuje mezi 50 a 70 cm, obvykle však odpovídá modelu vrtačky. Na zadní straně vozu a na čele sloupků jsou teleskopické nábytkové lišty namontovány jako posuvné bloky.

    Pro zajištění pevného uchopení vrtáku je vhodnější vytvořit blok. Jednotka se skládá z kusu desky připevněné kolmo k vozíku pomocí ocelových úhelníků.

Pro blok se použije čtvercový kus desky. Nakreslete uprostřed kruh. Jeho průměr by měl být o 0,5 mm menší než tloušťka přední části vrtáku.

  • Kruh se vyřízne skládačkou. Sedadlo je dokonale vyhlazeno kulatým pilníkem. Prefabrikovaný blok je připevněn k vozíku. Vpředu se provede řez a vloží se šroubová svorka.

Vrtací vozík s obuvnickou deskou je připevněn ke sloupkům a spojuje prvky nábytkových lišt. Nyní vyrobíme rukojeť, ale o tom až později.

Montáž vrtacího stojanu

Jakmile si vyberete požadovaný tvar a připravíte potřebné materiály, můžete začít pracovat. Jednoduchý stojan na vrtačku se skládá ze 4 základních prvků, mezi které patří:

  • Základna. Zajišťuje stabilitu celé konstrukce.
  • Základna. Skládá se ze svislého vedení a pohyblivého vrtacího vozíku.
  • Rukojeť. Tento prvek zajišťuje plynulý pohyb vozíku. Volitelné, ale výrazně zjednodušující vrtání.
  • Montážní příslušenství. Díly, které zvyšují funkčnost stroje. Například vratný mechanismus nebo držáky, které nastavují úhel vrtání.

Stojan

Podstavec je důležitým konstrukčním prvkem, protože zajišťuje stabilitu stojanu během používání. K jeho výrobě použijte kovovou desku o tloušťce větší než 10 mm nebo dřevěný plech o tloušťce 20 mm. Tloušťka se může lišit v závislosti na zatížení nebo použitých materiálech. Čím větší je hmotnost sloupků, tím pevnější je základna.

Pozor! Sloupek je vyroben ze snadno dostupných materiálů. Hlavním požadavkem je, aby základna byla stabilní a byla schopna unést hmotnost konstrukce s nářadím.

Stojan

Srdce stroje, které umožňuje plynulý pohyb vrtáku ve svislé rovině. Pohyb vozíku zajišťují nábytkové kolejnice. Samotný vozík je postaven buď před sloupky, nebo mezi dvěma rovnoběžnými pásy. Ta minimalizuje pravděpodobnost přehrání a zvyšuje životnost.

Návod krok za krokem, jak vyrobit stojan s kočárem uprostřed:

  • K výrobě vozíku je zapotřebí dřevěná tyč 300x90x45 mm, přišroubovaná na hrany nábytkových kolejnic.
  • Sloupky jsou vyrobeny ze dvou tyčí o výšce 600 mm, šířce 90 mm a tloušťce 45 mm. Umístěte na něj druhou část nábytkové lišty. Protilehlý kus dřeva se sešroubuje zrcadlově.
  • Posuvné díly spojte a zkontrolujte, zda mají hladký chod. Svislé nosné trámy spojte kusem dřeva. Tím se zvýší síla a eliminuje se hraní.
  • Položte konstrukci na bok a přišroubujte k ní základnu. Aby byl stojan pevnější, je v zadní části umístěna podpěra, která pevně drží části stroje na místě. Ujistěte se, že jsou všechny rohy čtvercové.
  • Podpěra vrtačky je vyrobena ze dřeva o rozměrech 200x90x20 mm a plastové rukojeti nástroje. Na jednom okraji vyřízněte otvor o průměru kolébky a přišroubujte ji. Tím je zajištěno řádné upevnění vrtáku.
  • Přišroubujte držák vrtáku ke spodní části skluzavky pomocí samořezných šroubů. Aby se spoje během práce neuvolnily, je mezi díly umístěna spojovací tyč.
  • Pro usnadnění práce může řemeslník umístit polici. Vyvrtejte průchozí otvor do dřeva o rozměrech 50 x 50 mm a dřevěného prkna v tloušťce závitové tyče. Do otvoru se vloží nábytkový kloub. Základna police se přišroubuje k trámu, vloží se čep a utáhne se matice. Na opačné straně stroje se čep prostrčí otvorem v tyči a zajistí se křídlovou maticí a plochou podložkou.
  • Pro snadné použití je v zadní části stroje nainstalován pružinový vratný mechanismus. Do horní části stojanu a držáku je našroubován hák se závitem a pružina je napnuta.

Pozor! Minimální vybavení je pro použití stroje dostačující. Řemeslník nasadí vrtačku s vrtákem dolů a upevní ji k rukojeti. Spusťte nástroj a vyvrtejte požadovaný otvor.

Video ukazuje postup montáže stroje:

Rukojeť

Aby bylo používání stojanu pohodlné a příjemné, je stroj doplněn rukojetí. Páka pomáhá spouštět vozík s minimální námahou. Díky tomu je zajištěna maximální přesnost vrtání.

  • K vytvoření rukojeti se vezmou 2 dřevěné špalíky o rozměrech 450x30x15 mm a 204x30x15 mm a vyvrtají se otvory podle schématu.
  • Odměřte 270 mm od horní části svislých kolejnic a vyvrtejte průchozí otvor. Dlouhý nosník a vodicí lištu spojte šroubem M6x80 a oddělte maticemi M6. Šroub upevněte dvojitou maticí.
  • Přišroubujte krátký díl k páce a držáku vrtáku.

Pozor! Pro snadné a bezproblémové připojení se montuje na ložiska.

Po sestavení dřevěné prvky přebruste smirkovým papírem. Odstraňte případné otřepy, vyhlaďte traumatické úhly.

Jehličkáři

Žádný podomní prodej, žádné diskuse o cenách, žádné odkazy na prodejní stránky, žádné kontaktní údaje autora v komentářích. Povinné informace o materiálech a nástrojích v textové podobě.

Buďte slušní, snažte se psát kompetentně.

V publikacích používejte jasné a pěkné obrázky.

-odkazy vedoucí do obchodů s uvedením ceny výrobku/služby;

-Odkazy vedoucí k odvoláním, nákupům, prodejům, předplatnému, opakovaným příspěvkům, hlasování atd.

(jedná se o porušení základních pravidel webu, ustanovení.8.1 a č. 8.2).

Po kliknutí na odkaz nejsou aktivní (klikací) odkazy vedoucí na výše uvedené v p.3, klíčová slova jako „produkt“, „služba“, „koupit“, „prodat“, „skladem“, „na objednávku“ atd.п.

3.1 Uvádění kontaktů na autora (autorem nebo jinými uživateli) v komentářích je zakázáno a musí být smazáno (okt. 9.1 и 9.3 základní pravidla).

autoři jsou povinni ve svých publikacích uvádět technické specifikace výrobku (materiály, techniky, autorské postupy, rozměry, čas atd.) v textové podobě.

Své práce také označte tagy „Handmade with process“ nebo „Handmade without process“.

Příspěvek videa, příspěvek fotografie bez textového popisu jsou přesunuty do obecného kanálu. I když video ukazuje podrobný výrobní proces, vytvořte krátký popis pro ty, kteří nemají možnost/ochotu video sledovat.

Správa si vyhrazuje právo rozhodnout, do jaké míry popis odpovídá p. 5.

příspěvky s nesrovnalostmi jsou bez varování přesunuty do obecného feedu.

Za opakované porušení dostane autor zákaz činnosti.

Dokonce i tovární vrtací stojany jsou nesmysl. Je tu spousta protichůdných reakcí. Navíc požadavky na házení vrtacího sklíčidla nejsou stejné jako u obráběcího stroje. Výsledkem je, že se tato věc viklá. Nemůžu tomu uvěřit. A tady se hraje ještě víc. A otázka pro vertikální.

Je to opět dendrofekální nanotechnologie. Kdysi, v počátcích své nábytkářské kariéry, jsem také trpěl podobnými kecy, ale po nějaké době jsem si uvědomil, že tato technologie orc. cesta nikam.Snadnější, rychlejší, lepší a hlavně levnější objednat si tu mizernou přísadu na boku.Falešná ekonomika dlouhodobě nepomáhá, a to ani v případě koníčků.

Protože jste si zvolili tuto trnitou cestu, otočte tlumič vzhůru nohama, aby se brusivo méně dostalo do těsnění

Měli by také připojit rychloupínací svěrák, který lze použít jako upínací svěrák. a tak, aby ji bylo možné upnout pod různými úhly ve všech rovinách. Takový stojan je užitečný zejména tehdy, když je třeba vrtat otvor nikoli svisle, ale pod úhlem.

Rozměry a konstrukční vlastnosti

V současné době můžete najít návrhy výrobků od zahraničních výrobců, ať už z Bulharska, Německa nebo Číny, nebo od domácích výrobců, jako jsou Enkor, Kalibr, Kraton atd.п. Podívejme se na některé z nich.

Wolfcraft

V případě ocelového stojanu Wolfcraft, model 5027000 z Německa, se vyznačuje:

  • Upínací hroty na masivní litinové desce, která drží obrobek na místě.
  • Mechanický hloubkový doraz vrtání. Přístroj je vybaven speciální milimetrovou referenční stupnicí.
  • Pružinový, umožňuje plynulý návrat vrtáku do výchozí polohy, což je užitečné při opakování stejné operace.
  • Mechanismus pro automatické uvolnění nástroje při vrtání několika stejně hlubokých otvorů.
  • Hlavní nosný pilíř, Upevnění pomocí ocelové lišty připojené ke kolu ložiskové jednotky. To zaručuje co nejpřesnější polohování stojanu při obrábění obrobku. Současně je zabráněno samovolnému otáčení jádrového vrtáku během obrábění.

Některé modely Wolfcraft jsou vybaveny dvoustupňovou konstrukcí s přídavnou klikou, která drží vrták a zabraňuje jeho pádu.

Mnoho lidí ví o dlouhé životnosti a spolehlivosti německého nářadí. Základní sada navíc neobsahuje žádný nástavec svěráku a průměr kování zůstává nezměněn, bez možnosti nastavení. Hmotnost stojanu v konečné sestavě je 8,5 kg, což je dostatečné pro vrtačku o hmotnosti nejvýše 1,7 kg. To vychází z poměru hmotnosti podpůrného nástroje k vibračnímu nástroji, který musí být nejméně 5,22. V případě nárazového zatížení se tato hodnota zvyšuje na 10 %.

Sparky

Bulharský výrobce Sparky vyrábí pro tyto vrtačky kromě vrtáků také vrtací stojany, které velmi usnadňují jejich používání. Toto německé nářadí je známé svou vysokou kvalitou a zákazník si k elektrické vrtačce Sparky může bez obav zakoupit i kompletní stojan, zejména s ohledem na jeho přijatelnou cenu

Konstrukční prvky stojanu na vrtačku Sparky zahrnují:

  • Hlavní upevňovací rám je vyroben z hliníku a má omezenou tuhost.
  • Elektrická vrtačka je vybavena upínacím třmenem bez fixační jednotky, takže při delším používání nástroje je třeba jej pravidelně dotahovat.
  • Plné sladění s modely tohoto výrobce.
  • Přítomnost vratné pružiny.
  • Žádný mechanismus pro omezení úderu vrtáku.
  • Upínací čelisti jsou k dispozici pouze na základní desce, pro kterou je zapotřebí další upínací svěrák.

Je důležité si uvědomit, že podpěry Sparky se nedoporučují používat s vrtačkami s výkonem nad 1000 W! Vzhledem k tomu, že hmotnost stojanu je pouze 6 kg, měli byste pro provoz zvolit vrtačku o hmotnosti 1,5 až 1,6 kg, i když výrobce zaručuje dobrou stabilitu zařízení i u modelů o hmotnosti 3 kg.

Kalibr

Domácí výrobce vyrábí vlastní řadu stojanů pro různé elektrické nářadí, včetně vrtaček. Z široké nabídky modelů je nejoblíbenější Kalibr 96202, který nabízí:

  • Speciální zásuvky pro upevnění stojanu přímo k pracovnímu stolu, čímž se snižuje hmotnostní limit použité vrtačky. Hmotnost vrtule je pak pouhé 2 kg.
  • Diagonální uspořádání T-drážek pro montáž upínacích čelistí.
  • Odstupňovaná stupnice na horní straně posuvného vozíku výrazně urychluje přípravu vrtačky před zahájením práce.
  • Způsob upnutí nástroje zajišťuje bezpečné upevnění ve vrtačce při mírných vibracích.

, což je hlavní výhoda této značky.

Výhody a nevýhody vlastnoručně vyrobených upínacích nohou

Největší a nejdůležitější výhodou je úspora peněz. Ve většině případů lze stojan na vrtačku (vodítko vrtačky) pro elektrický šroubovák nebo vrtačku vyrobit ze snadno dostupných materiálů.

I když některé díly nejsou v garáži k dispozici, dají se koupit za babku ve sběrně kovů (např. pokud chcete vyrobit vodítka pro pojízdnou část z tlumičů).

Pro výrobu stativu (vertikální stojan) se obvykle používá profilová trubka. je k dispozici mnoho, a koupit to není problém.

Další výhodou vlastnoručně vyrobeného stojanu je, že se vám design může přizpůsobit. nastavte si správnou velikost (například pokud jej budete nosit v autě).

stojan, vrtačku, vlastní, tlumiče

Nemusíte hledat vhodné plány na internetu. stojan si můžete vyrobit i bez nich.

Z nevýhod lze uvést pouze to, že podomácku vyrobený vrtací stojan není určen k provádění vysoce přesných operací. A samozřejmě je v mnoha ohledech horší než vrtačka.

Domácí varianty stojanů

Jakmile zvážíte konstrukci stojanu, můžete přejít k nejběžnějším možnostem. Možnosti návrhu jsou do značné míry omezeny dostupností materiálů, složitostí provedení a požadavky na prováděné práce.

V případě potřeby si tedy můžete sestavit i domácí soustruh, na kterém můžete provádět některé frézovací operace. K tomu je třeba přidat možnost horizontálního pohybu obrobku.

Další variantou modernizace obráběcího stroje je možnost vrtání pod úhlem přidáním otočné desky s otvory pro upevnění vedení stojanu pod požadovaným úhlem.

Výroba takových mechanismů je nutná pro složitější úkoly, které často vyžadují sofistikované vybavení a zkušenosti s jeho použitím. Pro snadnější a méně častou práci je důležitá snadná montáž a dostupnost materiálu. Toto jsou jen některé z možností výroby strojů.

V běžných materiálech

Výhodou tohoto nosiče je absence přísných konstrukčních výkresů, minimum potřebných materiálů a jejich snadná dostupnost. K montáži není třeba žádných speciálních dovedností a nářadí, které se při výrobě takového držáku používá, je k dispozici každému domácímu kutilovi.

Základna vrtačky je vyrobena ze dřeva. Stačí jakákoli deska, pokud zvládne výkon vrtačky s určitou rezervou. Pro podporu a průvodce můžete použít cokoli, pokud je to stabilní. Samotný stojan je připevněn k podpěře a vodicí lišta je upevněna na opačné straně. Podpěra musí unést hmotnost stojanu a samotné vrtačky.

Držák pro ruční vrtačku je vyroben z tenké překližky a je do něj vyvrtán otvor o správném průměru. Tento držák se k podstavci připevňuje pomocí konstrukčních úhelníků. Zvedací rameno může být vyrobeno ze dřeva vhodné tloušťky.

Vrtačka je k držáku připevněna pomocí utahovacích svorek, toto spojení je velmi pevné a lze jej vždy odstranit. Nezapomeňte, že smršťování je způsobeno používáním svorek, takže je třeba šrouby pravidelně dotahovat.

Celá konstrukce je spojena se základnou a podpěrou pomocí stejných konstrukčních úhlů.

stojan, vrtačku, vlastní, tlumiče

Z hřebenu řízení

Takové zařízení je oblíbené, protože je poměrně pevné a odolné. Tvorba vyžaduje určité zkušenosti, správné materiály a nástroje.

Protože je tento stojan těžší, jsou základna a stojan vyrobeny z kovu. Na táhlo řízení je namontován otočný mechanismus, např. ruční kolo.

Vrtací rameno se upevňuje na vozík táhla řízení. Vedení pilového kotouče může být vyrobeno z profilového plechu. Celá konstrukce je sestavena velmi rychle z dostupných materiálů.

Při výběru vlastnoručně vyrobeného stojanu na pilu byste měli zvážit cenu potřebných dílů, požadovanou funkčnost a snadnost výroby.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS