Zahřívání a vypínání vyžínače trávy. Ihned po spuštění

Důvody ztráty výkonu křovinořezu. sekačka nevyvíjí plný výkon

Každý, kdo vlastní zahradu nebo pozemek, dobře ví, jak se vypořádat s přebytečnou vegetací. Nyní se hodí vyžínač trávy, který v této oblasti úspěšně nahradil běžnou sekačku na trávu. Tento přístroj je velmi pohodlný v provozu, ale jako každý stroj podléhá poruchám z důvodu náročných pracovních podmínek nebo nesprávné obsluhy. Poruchy vyžínačů trávy jsou poměrně časté. Pro pochopení tohoto problému je nutné porozumět některým aspektům souvisejícím s provozem zařízení.

Všechny vyžínače trávy jsou rozděleny podle napájení: benzínové nebo elektrické (síťové nebo akumulátorové). Je třeba poznamenat, že benzínové sekačky jsou v mnoha ohledech lepší než jejich elektrické a bateriové protějšky. Ačkoli všechny plní podobné funkce, existují mezi nimi zásadní rozdíly ve výkonu, manévrovatelnosti a účinnosti. V obecné funkci všech typů ručních sekaček se však téměř neliší. Jsou poháněny motory (dvoutaktními nebo čtyřtaktními motory nebo elektromotory) a žací ústrojí (vlákno nebo kovový disk) je poháněno pohonnou jednotkou. Všechny prvky jsou připevněny k rovnému nebo zakřivenému výložníku, včetně ovládací rukojeti vyžínače, kde jsou umístěna hlavní tlačítka.

Vzhledem k tomu, že problém nízkých otáček je častější u benzínových verzí vyžínačů, bude jim věnována větší pozornost. Sekačka se velmi snadno ovládá a je nenáročná na údržbu. Většina jeho poruch je způsobena neznalostí elementárních věcí, o kterých se píše v návodu k použití. Proto je důležité, abyste si před použitím stroje pečlivě přečetli návod k použití od výrobce. Pro nastartování motoru je nutné provést zejména následující postupné kroky:

vyžínače, trávy, spuštění
  • zapněte tlačítko zapalování;
  • Několikrát stiskněte silikonové tlačítko, abyste doplnili benzín;
  • zavřete sytič;
  • nastavte páčku plynu do polohy vysokých otáček;
  • Nejprve je třeba lehce zatáhnout za rukojeť startéru, abyste cítili odpor motoru, a poté prudce zatáhnout.

Pokud se sekačka rozběhne, ale zastaví se, nastavte sytič do střední polohy a zkuste to znovu. Když motor běží, musíte ubrat plyn a otevřít sytič, protože vyžínač pracuje pouze se sytičem.

Důležité! Provozní režim vyžínače trávy závisí na různých vlivech prostředí. V horkém počasí je třeba dát stroji více času na vychladnutí. Při práci v hustém porostu nebo ve vysoké vegetaci se motor také silně přehřívá. Každých 15 až 20 minut si udělejte pětiminutovou přestávku.

Co by se mohlo rozbít?

Problémy s řetězovými pilami, které nestartují, rozdělují servisní technici do několika kategorií. Jedná se o závady na následujících částech stroje:

  • motoru, kde může dojít k opotřebení nebo selhání pístu a ložisek a k prasknutí klikové skříně;
  • Palivový systém s možným ucpáním filtru nebo problémy s karburátorem
  • Mechanické poškození kabelů, hadic a trubek;
  • zapalovací řetězec.

Pro zjištění závady je důležité sledovat, za jakých okolností se sekačka na trávu vypíná.

Problémy s řetězem řetězové pily

Kromě problémů s motorem může mít řetězová pila závady na řezacím (pilovém) ústrojí motoru, které se skládá z olejového čerpadla, vodicí lišty a pilového řetězu.

Do baru není dodáván žádný olej

Obecně platí, že pokud se do řetězu řetězové pily nedostává olej, měli byste zkontrolovat kanály, které přivádějí olej do lišty, a odstranit z nich nečistoty. Pokud předchozí kroky neodhalí příčinu závady, je třeba zkontrolovat olejové čerpadlo. Za tímto účelem:

  • Odstraňte část krytu řetězové pily;
  • Vyjměte spojku;
  • Odstraňte kryt, pod kterým se skrývá čerpadlo, a to vyšroubováním 3 šroubů;
  • Přistupte k šnekovému převodu, který otáčí hřídelí čerpadla.
vyžínače, trávy, spuštění

Pokud jsou závity opotřebované, hřídel se neotáčí, čerpadlo nefunguje a řetěz není mazán. Vyměňte opotřebovaný pastorek. Můžete také vytáhnout samotné olejové čerpadlo a zkusit přes něj olej přečerpat ručně. Pokud čerpadlo nečerpá, je třeba ho vyměnit.

Nezapomeňte vyjmout olejový filtr z olejové nádrže a případně jej vyčistit.

Nedostatečné mazání může být způsobeno také netěsností. Zkontrolujte, zda potrubí vycházející z olejového čerpadla těsní. Pokud je porušena těsnost, je třeba trubky vyměnit.

Řetěz je přerušen

Pokud se řetěz přetrhne za chodu řetězové pily, může to být způsobeno tím, že řetěz narazil na tvrdý předmět, například hřebík. Pokud se řetěz stále uvolňuje, mohou být příčiny následující.

  • Kov, ze kterého je řetěz pily vyroben, je nekvalitní. Měli byste kupovat řetězové pily známých značek.
  • přehřátí řetězu v důsledku nedostatečného mazání. Řetězová pila se přehřívá, mění se vlastnosti kovu a řetěz se pod zatížením přetrhne. Je třeba zkontrolovat celý mazací systém řetězové pily (popsáno výše).

Více informací o příčinách častého přetržení řetězu najdete také v tomto videu.

Řetěz se neotáčí

To je častý problém nezkušených uživatelů řetězových pil. Zapomínají po nastartování motoru vytáhnout brzdu. Řetěz se neotáčí, brzdový systém se přehřívá a spojkový mechanismus selhává. Problém se vyřeší tím, že se pila odbrzdí. Pokud není spojka „vyhořelá“, zjistíte, že se řetěz otáčí. Pokud tomu tak není, je třeba vyměnit spojkový mechanismus.

Řetěz se rychle otupí

Většina tuposti řetězu je způsobena špatnou kvalitou řetězového kola. Ve snaze ušetřit peníze za značkové řetězy kupují majitelé řetězových pil řetězy od neznámých výrobců nebo nezkušeně kupují padělky známých značek. Nejlepší je koupit si řetězovou pilu u legálního prodejce. Pilové řetězy STIHL jsou u majitelů těchto strojů velmi oblíbené.

Řetěz se nezastaví

Pokud při práci s řetězovou pilou zjistíte, že se řetěz nezastaví, když to potřebujete, může tento problém nastat dvěma způsoby.

  • Brzdový pás se špiní. Pod brzdový pás se za provozu pily mohou dostat nečistoty, piliny, prach apod.д. Brzda je zablokovaná a řetěz se po uvolnění plynu nezastaví. Problém lze vyřešit vyčištěním této sestavy.
  • Opotřebovaný brzdový řemen. Tuto část brzdového systému vyměňte.

Řetěz se stále zasekává

K tomu dochází při opotřebení hnacího nebo napínacího řetězového kola. Řetěz se obvykle pod zatížením zadře. Ale i bez zatížení se pila stále otáčí. Na fotografii níže je zobrazeno opotřebované hnací kolo řetězové pily.

Následující obrázek ukazuje, že příčina zablokování řetězu spočívá v hlavě řetězového kola.

Co však dělat, když je řetězová pila zcela zablokovaná a všechny pokusy o vytažení startéru jsou bez účinku?? Tato závada se někdy vyskytuje u řetězových pil vyrobených v Číně. Příčinou jsou šrouby, kterými je motor připevněn k plastovému krytu stroje a které se vlivem vibrací uvolní. Tyto šrouby se nacházejí přímo pod setrvačníkem. Šipky na fotografii níže ukazují umístění problematických šroubů.

Při odšroubování se třou o setrvačník a mohou způsobit úplné zaseknutí řetězové pily. Následující fotografie ukazuje ruční kolo se stávajícími oděrkami od šroubů.

Pro odstranění problému je třeba sejmout setrvačník z hřídele motoru a dotáhnout šrouby.

Řetězová pila, která řeže křivě

Tento problém může nastat, pokud je řetěz tupý nebo není správně nabroušený. To platí zejména pro nové řetězové pily. Pokud je však lišta opotřebovaná, zjistíte i po výměně řetězu, že se pila kýve do strany. Opotřebení pneumatiky lze snadno zjistit tak, že ji položíte na rovný stůl a přidržíte o něj úhelník, jak je znázorněno na následující fotografii.

V tomto případě je patrné, že mezi vodicí lištou a rohem je mezera přibližně 2 mm. Právě jednostranné opotřebení vodicí lišty způsobuje, že řetězová pila řeže nešikovně. Problém lze vyřešit pouze výměnou vodicí lišty za novou.

Lištu řetězové pily je třeba občas vyjmout a otočit, aby se prodloužila její životnost. Vodicí lišta se tak opotřebovává rovnoměrněji a nedochází k deformaci řetězu.

Co se děje?

Problémy s řetězovou pilou, které jsou způsobeny chybným spuštěním, servisní technici přesně klasifikují. Upozorňují na závady následných součástí mechanismu:

  • Pokud máte propíchnutou pneumatiku a hnací ústrojí, ve kterém se může opotřebovat nebo prasknout píst a ložiska, může dojít k prasknutí klikové skříně;
  • Pokud je palivový systém ucpaný, může se jednat o ucpaný filtr nebo karburátor;
  • došlo k mechanickému poškození vedení, hadic a trubek;
  • zapalovací obvod.

Abyste mohli správně určit zdroj poruchy, můžete se podívat, za jakých okolností se sekačka na trávu vypíná.

Hlavní příčiny

Následující příčiny mohou způsobit, že se sekačka nebo vyžínač trávy při pokusu o opětovné spuštění a pokračování v přerušeném provozu vypne:

  • příčinu problému v motoru;
  • Porucha palivového a olejového systému;
  • poškození vedení (kapiláry, hadice, přípojky);
  • závady v systému zapalování.

Obecný popis problémů se sekačkou nebo strunovou sekačkou zde nestačí. Přesná a okamžitá oprava a kvalitní servis nejsou možné bez předchozího zjištění následujících příčin.

Při vysokých otáčkách

Pokud se kobylka vypne při vysokých otáčkách motoru, je to způsobeno následujícími závadami

  • Ucpaný nebo zaseknutý ventil na víku palivové nádrže;
  • Karburátor se vlivem vibrací stroje špatně seřídil;
  • problémy s cirkulací palivové směsi;
  • sání atmosférického vzduchu;
  • je prasklá nebo uvolněná hadice k přívodu paliva.

Karburátor se seřizuje podle návodu k obsluze vyžínače. často stačí povolit šrouby na přívodní palivové hadici. Při problémech s cirkulací palivové směsi může do karburátoru proudit málo paliva. Po jeho vyčerpání se motor při vysokých otáčkách zastaví.

Když sešlápnete plyn

Pokud se kartáč při sešlápnutí plynu zastaví, může to být způsobeno následujícím.

  • Nejčastější variantou je selhání regulace karburátoru, ke kterému dochází při velkém zatížení, po delším běhu motoru na volnoběh nebo při používání v náročných podmínkách.
  • zablokování palivového ventilu, které lze odstranit jeho uvolněním a umožněním normálního průtoku benzinu systémem.
  • Lanko v karburátoru je uvolněné a padá. Mohou se také objevit, když je palivová hadice prodloužena předtím, než při značném zatížení praskne.
  • Ucpaná odvzdušňovací trubice (zpětný ventil), která brání průtoku paliva do nádrže.

Pokud problém souvisí se sestavou karburátoru, lze to poznat podle vibrací nůžek na živý plot. Pokud hadice praskne nebo se kabel natáhne, je nutné tyto součásti vyměnit.

Když je sytič otevřený

Je možné, že se jednotka otevře při otevřeném sytiči, který běží normálně při volnoběžných otáčkách. Příčinou je únik vzduchu v systému způsobený prasklou palivovou hadicí nebo problém s olejem. Dávkovací systém karburátoru může také selhat, zatímco systém kartáčů se po otevření klapky zastaví.

V následujícím videu jsou vysvětleny všechny možné příčiny a způsoby nápravy zastavené buňky matky.

Existuje mnoho důvodů, proč se nůžky na živý plot zastaví, ale nejčastější problémy jsou s karburátorem. Nejproblematičtější možnost. Pokud dojde k vážné poruše a je třeba zakoupit nové díly nebo vyměnit rumpál.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS