Šňůra nevychází z cívky vyžínače trávy

Oprava cívky strunové sekačky na trávu vlastníma rukama: jak odstranit, demontovat, vyměnit strunovou šňůru, sestavit a znovu nainstalovat

V tomto článku podrobněji popíšeme, jak vyjmout cívku sekačky na trávu. Pokyny krok za krokem a doprovodné video pomohou začátečníkům i zkušeným uživatelům vyjmout systémový prvek a vyčistit jej nebo vyměnit za nový. Před vyjmutím cívky strunové sekačky ji musíte u benzínových modelů vypnout nebo u elektrických strunových sekaček vypnout napájení. Ukážeme si jedno tradiční schéma demontáže, ale způsob připojení cívky k nástroji se může u jednotlivých modelů vyžínačů lišit. Starý vzor cívky můžete nejen odstranit vlastníma rukama, ale v případě potřeby jej můžete vyměnit za nový. Zde je tedy scénář krok za krokem:

  • Odpojte nářadí od elektrické sítě nebo vypněte motor (u řetězových pil).
  • Opatrně sejměte uzávěr cívky, který drží pružinu na místě.
  • Jednou rukou stiskněte symetricky umístěné západky na obou stranách a druhou rukou opatrně sejměte kryt.
  • Vyhledejte otvor v plášti převodovky na boku nebo nahoře a srovnejte jej s otvorem v náboji hřídele.
  • Pomocí šestihranného klíče nebo kovové tyče jej prostrčte otvorem v převodovce, abyste zabránili možnému pootočení hřídele.
  • Vyjměte žací cívku, která se používá k navíjení struny pro strunovou sekačku.
  • V hloubce uvidíte mírně zapuštěný šroub. Lze jej odšroubovat křížovým nebo drážkovým šroubovákem.
  • Jednou rukou držte kryt hlavy a druhou vyšroubujte šroub proti směru hodinových ručiček.
  • Jemné kývání. sejměte žací hlavu. I když je trochu zaseknutý, jemně použijte větší sílu a stejným pohybem ho odstraňte. Často se pohybuje ve směru hodinových ručiček, existují však i cívky, které se odšroubují v opačném směru.
  • Montáž probíhá v opačném pořadí.

Cívku je nutné vyjmout, pokud je poškozená, pokud je šňůra navinutá (což není žádoucí a svědčí to o neuváženém vyzvednutí náčiní), a také pokud je nutné navinout novou šňůru na nový naviják nebo vyměnit řezací náčiní. V obchodě KosiKosa máte vždy k dispozici buben na vyžínače trávy za nízkou cenu.

Řešení problémů

Uživatelé elektrických vyžínačů a sekaček se často setkávají s problémem poloautomatické žací hlavy. Porucha cívky může být následující:

šňůra střihacího strojku se automaticky nevysune

Pokud se šňůra strunové sekačky při lehkém úderu cívky strunové sekačky o zem neprodlouží, může být příčina následující.

Varianta 1. došlo k rušení, tj.е. Uzemnění nebo zaseknutí vlákna mezi cívkami. K tomuto problému obvykle dochází, pokud uživatel navinul strunu vyžínače nerovnoměrně, s překrývajícími se cívkami nebo s nedostatečným napětím na cívce. pokud se vlákno nevysune automaticky, zachytí se vlákno mezi cívky vlivem odstředivé síly při otáčení žací hlavy při vysokých otáčkách. Pro odstranění problému je třeba rozebrat cívku na vyžínači a správně navíjet šňůru, tj. s rovnoměrnými otáčkami a dobrým napětím.

Varianta 2. linka je příliš krátká a vyčnívá z hlavy. Pokud konce hřídele vyčnívající z hlavy nejsou dostatečně dlouhé (krátké), nemusí se při nárazu do země vyjmout strunová šňůra. V takovém případě není odstředivá síla dostatečná k zasunutí struny trimru. Proto musíte stroj zastavit (vypnout motor nebo odpojit elektrickou strunovou sekačku od sítě) a strunu strunové sekačky vytáhnout ručně stisknutím tlačítka.

Varianta 3. žací struna je připájena uvnitř žací hlavy. To způsobí, že cívka zamrzne a po stisknutí tlačítka se neotáčí. To je způsobeno především několika příčinami: nekvalitní šňůrou, přehřátím cívky při delším používání stroje, nárazy šňůry o tvrdé předměty.

  • V prvním případě mohou být šňůry třetích stran vyrobeny z nekvalitních materiálů s nízkou teplotou tání, které nevydrží mechanické a tepelné zatížení. Měli byste proto upřednostnit proprietární linky.
  • Pokud jste však zakoupili šňůru neznámé kvality a při práci se často pájí, můžete následovat příkladu některých uživatelů, kteří po navinutí šňůry navlhčí šňůru buď silikonovým tukem (z lahvičky s rozprašovačem), nebo minerálním olejem (například při navíjení šňůry). Tento postup výrazně snižuje možnost slepení vláken vlasce.
  • Lanka se také může roztavit, pokud při sekání narazí na tvrdý předmět (kámen, plot, suchou větev apod.).д.). To způsobí, že se mírně roztáhne a při vysoké rychlosti se zasune zpět do hlavy. Třením se šňůry zahřívají a lepí se k sobě. Jediné, co můžete udělat pro odstranění této závady, je otevřít cívku strunové sekačky a navinout strunu strunové sekačky.

Linka se samovolně prodlužuje

Existují situace, kdy uživatel vyžínače zaznamená velmi rychlou spotřebu vlasce. Zároveň nikdy nedopadne na zem s tlačítkem pro prodloužení linky. Důvodem neúmyslného prodloužení struny u vyžínače jejím seříznutím o speciální nůž na vnějším plášti stroje může být absence pružiny v žací hlavě. Často se stává, že začínající uživatelé sekačky zapomenou vložit pružinu do hlavy strunové sekačky, když se snaží navinout strunu, nebo ji při otevírání krytu úplně ztratí a následně si ani neuvědomí její existenci.

Pokud je pružina uvolněná, lze šňůru zastřihovače prodloužit i bez použití tlačítka. Pokud se to při kontrole pružiny potvrdí, je třeba pod pružinu umístit podložky, které posílí její upínací vlastnosti.

Vedení sekačky na trávu/vyžínače trávy

Dnes existuje mnoho různých druhů šňůr. Linka pro střihač se neliší pouze průřezem a délkou, ale také materiálem, strukturou povrchu a průřezem.

Hlavními aspekty při výběru linky jsou však

Hlavní charakteristiky vlasce jsou ve skutečnosti vždy vyznačeny na samotné cívce. Mnozí výrobci přitom neuvádějí vlastnosti řady jako jasnou hodnotu, ale jako spektrum. Vezměme například cívku s následujícími parametry: délka. 2,5-3,5 (m), tloušťka. 1,5-3 (mm). Díky spektru je sekačka univerzálnější. Čím širší je rozsah hodnot, tím větší rozsah práce bude sekačka schopna vykonávat.

Při výběru vlasce pro strunovou sekačku je obzvláště důležité vzít v úvahu hodnotu průřezu. S rostoucím průřezem vedení roste i jeho pevnost. Není špatný vyžínač pro 3-4 (mm) lze použít k sekání již vytvořených a vzrostlých plevelů. Tenčí linie, 1,5-2,5 (mm), lze použít pouze pro sečení mladého porostu.

Průřez vedení přímo souvisí s výkonem sekačky. Silné struny jsou vhodné pouze pro velké a výkonné stroje. Obvykle šňůra pro strunovou sekačku

U sekaček na trávu s výkonem motoru 1000-1200 (W) a více se používají šňůry 3-4 (mm).

Pokud jde o délku struny, čím delší je, tím méně často je třeba křovinořez znovu nabíjet. Jak jinak klasifikovat křovinořezové linky.

Průřez a struktura povrchu

Klasikou tohoto žánru je linka pro zastřihovač s kulatým průřezem. Šňůra s kulatým profilem je velmi odolná a má dlouhou životnost. Kulatá část je však vhodná pouze pro řezání mladších porostů, zejména s úzkými stonky.

Pokud musí obsluha sekačky sekat velmi husté stonky a vzrostlý plevel nebo třeba i mrtvé dřevo, kulatá strunová sekačka by nebyla příliš vhodná. Pro podobné úkoly se dobře hodí vyžínací struna s ostrou hranou:

Tyto linky mají samozřejmě i své nevýhody. Hlavní nevýhodou fasetovaného vlákna je jeho náchylnost k silnému opotřebení. Ostré hrany se vyznačují aktivním lámáním. Při výběru rybářského vlasce je třeba vzít v úvahu materiál. Standardní verze šňůry jsou vyrobeny z plastu. Dražší vlasec na trimery je vyroben ze silnějšího syntetického materiálu.

Jaké typy linek jsou k dispozici?

Běžným typem vlasce, který se hodí prakticky ke všem typům cívek, je šňůra kruhového průřezu. Jak vyjmout cívku na vyžínači pgt-800 sbm. Nemůžu. Poměrná část, ale ne jako u startéru trimru a cívky je rozdrcena, na které. Jedná se o běžnou strunovou sekačku, která je vhodná pro sekání svěží trávy, ale je mnohem obtížnější pro sekání mrtvé trávy a nedokáže sekat křoví.

Průřez, který lze použít k sekání mladé trávy, obvykle nepřesahuje 1,6 mm. Mám podobný vyžínač, jak odstranit cívku z vyžínače trávy a mezitím je zahrada zarostlá. Čím silnější je vlasec, tím hrubší trávu dokáže posekat.

K dispozici je linka s naostřenými hranami ve tvaru hvězdy nebo čtverce, tato verze je více přizpůsobena k sekání suché trávy právě kvůli ostrým hranám, ale nevýhodou je její větší opotřebení a na pevnost je horší než kulatá šňůra.

Opravy žacích hlav Champion a Huter

Pokud hřídel strunové sekačky neprodlouží strunu při lehkém úderu tlačítka do země, jsou nejčastějšími příčinami tyto skutečnosti.

Varianta 1. došlo k rušení.е. upnutí šňůry mezi cívky. K tomuto problému obvykle dochází, pokud uživatel navinul vlasec na cívku vyžínače nerovnoměrně, se zkříženými závity nebo pokud je vlasec navinutý s nedostatečným napětím. poslední variantou je otáčení žací hlavy ve vysokých otáčkách a odstředivá síla způsobuje utahování vlákna. K odstranění problému bude muset demontovat cívku na zastřihovači a správně převinout šňůru, jinými slovy, hladké otáčky s dobrým napětím.

Možnost 2.4. velmi krátké konce vyčnívají z hlavy. Pokud konce vyčnívající z hlavy nejsou dostatečně dlouhé (nejsou dostatečně dlouhé), může se stát, že šňůra pro zastřihovač při dopadu na zem nevyjede. Za těchto okolností není odstředivá síla dostatečná k natažení vlasce pro trimmer. Protože je nutné přístroj pozastavit (vypnout motor nebo odpojit elektrickou strunovou sekačku) a strunu pro strunovou sekačku vytáhnout ručně, je nutné nejprve stisknout tlačítko.

Varianta 3. žací struna je připájena uvnitř žací hlavy. To způsobí, že se buben po stisknutí tlačítka přestane otáčet. To může být způsobeno několika příčinami: špatnou kvalitou vlákna, přehřátím cívky, nárazem vlasce do tvrdého předmětu.

  • Na začátku může být linka od jiných výrobců z nekvalitních, málo tavitelných materiálů, které nevydrží mechanické a tepelné zatížení. Proto dávejte přednost značkovým řadám.
  • Pokud jste se dostat linku pro zastřihovač neznámých vlastností, a to často pájka v době jeho práce, můžete následovat příklad některých uživatelů, kteří po naplnění šňůry v cívce namazat nebo silikonové mazivo (z kanystru) nebo minerální olej. Tento postup výrazně snižuje možnost pájení cívek vedení dohromady.
  • Lanka se také může roztavit, pokud při sekání narazí na tvrdý předmět (kámen, plot, suchou větev apod.).д.). Mírně se roztáhne a vysokou rychlostí je vtažen zpět do žací hlavy. Třením se vlákno zahřívá a vlákna se slepují. Jediné, co můžete udělat pro vyřešení tohoto problému, je otevřít cívku strunové sekačky a navinout vlasec.

Někdy se stává, že si uživatel strunové sekačky všimne, že se vlasec točí velmi prudce. Pouzdro nikdy nestisklo tlačítko na zemi, aby prodloužilo linku. Předpokladem pro samovolné vysunutí žacího ústrojí s žacím nožem na skříni je absence pružiny v žací hlavě. Nezřídka se stává, že začínající uživatelé sekaček, kteří se pokoušejí načíst do bubnu strunu pro vyžínač, zapomenou nainstalovat upínací pružinu do hlavy, jak se také nazývá, zcela ji ztratí při otevírání krytu a pak ani netuší o její existenci.

Pokud je pružina uvolněná, lze šňůru pro vyžínač prodloužit i bez použití tlačítka. Pokud to kontrola pružiny potvrdí, bude možná nutné přidat podložky, aby se zvýšila napínací síla pružiny.

Majitelé vyžínačů, zejména ti noví, propadají panice, když potřebují vyměnit žací nástavec nebo strunu v cívce vyžínače. když se uživatelé snaží odšroubovat žací hlavu, často ji jednoduše zničí, aniž by si uvědomili, že se odšroubovává opačným směrem. Abyste tomu předešli, doporučujeme v případě potřeby výměny nástroje nahlédnout do návodu krok za krokem na následující straně.

  • Při zasouvání struny do cívky vypněte motor křovinořezu nebo vypněte napětí v elektrickém vyžínači, abyste zabránili zranění způsobenému náhodným spuštěním žacího ústrojí.
  • Odšroubujte nástavec nasazený na hřídeli převodovky. K tomu je třeba hřídel zajistit tak, že otvory v podložce na hřídeli vyrovnáte a vložíte do nich železnou tyč nebo šroubovák.
  • Odšroubujte hlavu. Všimněte si, že závit na hřídeli je levotočivý. Protože cívka strunové sekačky by se měla otáčet ve směru hodinových ručiček doprava.
  • Demontáž žací hlavy. Ve většině případů je kryt zajištěn pomocí spon. Chcete-li jej vyjmout, musíte zatlačit tyto západky do těla a odsunout okraj krytu. Pokud je průchod, pokud má váš vyžínač automatickou žací hlavu, která má dole tlačítko, je třeba demontáž hlavy provádět opatrně, protože samozřejmě ztratíte pružinu, která čas od času vyletí při sejmutí krytu.
  • Odřízněte potřebné množství vlasce. Šroubovák je obvykle dlouhý 5 m. Použijte šňůru stejného průřezu, jaký je uveden v návodu k použití nářadí. Nedoporučuje se vedení předimenzovat, protože se tím příliš zatěžuje motor a spotřebovává se více benzinu.
  • Vyhledejte střed šňůry tak, že ji přeložíte na polovinu. Tím se vytvoří smyčka.
  • Uvnitř cívky jsou vyříznuty speciální otvory (mohou se vyskytovat díry). Vložte smyčku vlasce do drážky.
  • Otáčením proti směru hodinových ručiček navinete vlasec pro vyžínač na cívku. Ujistěte se, že je šňůra zastrčena velmi rovně, s dobrým přesahem a napnutím. Po navinutí cívky nechte přibližně 20 cm vlasce volného a zajistěte jej drážkami po stranách cívky.
  • Sestavení žací hlavy. Před montáží hlavy vedení nezapomeňte vložit pružinu a podložku (pokud jsou namontovány). Vložte cívku do pouzdra a prostrčte konce šňůr otvory nebo očky.
  • Nasaďte kryt a upevněte jej pomocí západek.
  • Našroubujte cívku zpět na hřídel převodovky, rovněž zajištěnou šroubovákem. Našroubujte hřídel vyžínače trávy na levou stranu (proti závěsu). šipky).

Jak vyjmout a vyměnit strunu vyžínače

Majitelé vyžínačů, především začátečníci, jsou zmateni a téměř panikaří, když potřebují vyměnit řezací nástavce nebo vlákno na cívce. při pokusu o odšroubování žací hlavy uživatelé velmi často žací hlavu jednoduše zničí a neuvědomí si, že se odšroubovává opačným směrem. Abyste tomu předešli, pokud je třeba nástroj vyměnit, doporučujeme přečíst si následující pokyny krok za krokem.

  • Před vložením struny ze strunové sekačky do cívky vypněte motor křovinořezu nebo odpojte elektrickou strunovou sekačku od napájení, aby nedošlo k poranění způsobenému neúmyslným spuštěním žacího ústrojí.
  • Odšroubujte trysku připevněnou k hřídeli převodovky. Za tímto účelem je třeba hřídel zajistit vyrovnáním otvorů na podložce a ose a vložením kovové tyče nebo šroubováku.

Konstrukce cívky strunové sekačky

Žací hlavy sekaček se dodávají v různých provedeních. jednoduchých i složitých. Na obrázku níže je zobrazena demontovaná poloautomatická strunová hlava z křovinořezu Husqvarna (Husqvarna).

Tento typ hlavy je součástí většiny benzínových sekaček a elektrických vyžínačů, například STIHL (STIHL), Patriot (Patriot), Champion (Champion), Bosch (Bosch), Huter (Huter) a dalších. Konstrukce žací hlavy je poměrně jednoduchá. Má následující části:

  • na základně žací hlavy;
  • tlačítko pro poloautomatické podávání vlákna;
  • Cívka (cívka), do které se navléká trimovací šňůra;
  • jaro;
  • očka. trimovací šňůra jimi vychází ven;
  • kryt hlavy vyžínače;
  • Trimovací šňůra (vlákno).

Existují také jednodušší střihací hlavy, které jsou zobrazeny na následující fotografii.

Všechna tato rozšíření neumožňují měnit délku řádku v poloautomatickém režimu (stisknutím tlačítka). Pokud se šňůra přetrhne, musíte sekačku zastavit a vyměnit ji ručně.

šňůra, cívky, vyžínače, trávy

Vyměňte střihací šňůru za kotouč nebo nůž

Při práci na zahradě, v parcích a na dalších místech, kde je třeba sekat různé druhy rostlin, je často nutné měnit žací nástavec strunové sekačky. Důvodem je to, že standardní struny umístěné v hlavě sekačky mohou zpracovávat pouze trávu. Když se však do cesty postaví keř nebo mladý výhonek stromu, vyžínací šňůra na tento úkol nestačí a je třeba ji nahradit účinnějším řezacím nástrojem.

Výrobci vyžínačů podobné situace předvídali a doplnili své výrobky řadou řezacích nástavců s více noži nebo nástavců podobných kotoučovým pilám.

Pokud vyměníte strunu pro vyžínač za nůž s několika „laloky“, může tento nástroj sekat jak vysokou trávu, tak rostliny se silnými a suchými stonky. Změnou struny na kotouči může uživatel zastřihovat keře nebo malé stromy.

Lopatky a kola namontujte podle následujícího postupu.

  • Nejdříve ji vyjměte zajištěním hřídele, žací hlavy (otočte ve směru hodinových ručiček) nebo matice a boty, pokud stroj ještě není v provozu.
  • Umístěte pilový nebo řezný kotouč tak, aby byly umístěny na malém výstupku (náboji).

ČTĚTE Převodovku strunové sekačky STIHL Fs 55 promažte

  • Nasaďte upevňovací kryt na nůž a našroubujte matici na hřídel (proti směru hodinových ručiček).
  • Utáhněte matici (proti směru hodinových ručiček) trubkovým klíčem.

Chcete-li lépe pochopit, jak nástroj změnit, podívejte se na toto video.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS