Kultivátor nebo jednonápravový traktor – jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíly mezi traktorem a kultivátorem

Majitelé zahradních pozemků dobře vědí, jak obtížné je jejich obdělávání po zimě. Proto se mnoho lidí obrací na speciální zařízení. Motorový kypřič nebo kultivátor. Nejen k přípravě půdy pro výsadbu, ale také k práci během celé sezóny: okopávání, kypření, sklízení atd.Д. Zmínili jsme však pouze dva stroje. Jednonápravový traktor a kultivátor. Vyvstává otázka: který z nich si vybrat? Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme pochopit rozdíl mezi těmito dvěma způsoby.

Přestože jsou si kultivátory a kypřiče funkčně podobné, existují mezi nimi rozdíly.

Není těžké na první pohled poznat, že kultivátory jsou menší a lehčí než běžné traktory. Motorový kypřič je těžší a robustnější. Ale také výkonnější. Kultivátory jsou zpravidla vybaveny motorem o objemu nejvýše 6 litrů.С., zatímco výkon motorového kypřiče může dosáhnout až 12 litrů.С. A další. Ačkoli některé kultivátory se svou hmotností a rozměry blíží motorovým kultivátorům.

Hlavní rozdíl je ve funkčnosti: hlavní činností kultivátoru je zpracování půdy kypřičem; jednonápravový traktor může také kypřit půdu frézou, ale často se používá s těžším pluhem pro hlubokou orbu. Proto je jednonápravový traktor užitečný na orné půdě a díky přídavným zařízením umožňuje provádět mnohem více různých operací. Stroj může být vybaven sekačkou, rozmetadlem, vytahovačem, sněhovou frézou atd.

Rozdíl mezi traktorem a rýhovačem je v typu převodovky. Převodovky běžně používané u kypřičů jsou řetězové, někdy šroubovicové nebo čelní. Motorové kypřiče jsou nejčastěji vybaveny robustní převodovkou s nábojem a rameny.

Hlavní rozdíly mezi kypřičem a motorovým kypřičem

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi MOTOBOLY a MOTOKULÁTORY?? A jak si vybrat pomocníka? Na konci tohoto článku se s vámi podělím o jednoduchý způsob, jak. Jak rozlišit jednonápravový traktor od traktoru s radlicí.

kultivátor, nebo, jednonápravový, traktor, mezi

Na začátku bych vás však rád upozornil na největší omyl kupujících. „pokud má zařízení gumová kola, pak je to jednonápravový traktor“. Tak to vůbec není. Mnoho výrobců (hlavně z Číny) pouze instaluje gumová kola na kypřič, aby svůj výrobek lépe prodali, a snaží se ho prodávat za cenu jednonápravového traktoru. A jsou na prodej i motorové kultivátory, které se standardně prodávají bez gumových kol, t.К. Ne všichni uživatelé ji potřebují. A jak je rozeznáte, když ne podle kol?? Pojďme to zjistit.

Než si řekneme něco o rozdílech mezi motorovým kypřičem a motorovou radlicí, zaměřme se na definice. Definice jsou převzaty z GOST. GOST je platný a poměrně čerstvý. Důrazně doporučujeme si ji stáhnout. Je to skvělý pomocník při výběru.

Jednonápravový traktor. Jednonápravový malotraktor, u něhož je trakce vytvářena tahem hnacích kol s vozovkou a který je určen k pohonu výměnných nesených a tažených strojů a nářadí a jednonápravových přívěsů. Určeno pro zpracování půdy na malých polích, pozemcích, terasách, v sadech, na farmách, v parcích a komunálních službách.

Motorový kultivátor. Stroj na zpracování půdy s rotujícím elektrickým nářadím (kypřičem), s pohonem hnacích kol nebo bez něj, ovládaný kráčející obsluhou. Navrženo ke snížení nákladů na ruční práci a k mechanizaci pracovně náročných operací a jednotlivých procesů.

A tak z definic vyplývá hlavní rozdíl. Motorový kypřič je určen pouze pro jednotlivé procesy, a to. Kypření půdy a příprava půdy pro setí. Kultivátor může dělat stejnou práci, ale také čistí půdu, odklízí sníh, seká, odváží náklady atd.Д.

Pokud jste se rozhodli pro jednonápravový traktor, musíte jej odlišit od kypřiče. Existují některá technická řešení odvozená od různých účelů, která umožňují vizuálně odlišit jednonápravový traktor od motorového kypřiče. Existují tři hlavní rozdíly

Rychlost ovládání kormidla. Motorový kypřič musí mít alespoň 2 rychlosti pro pohyb kypřiče a nářadí vpřed. Pozor! Je to nutná, ale nikoli postačující podmínka. Protože existuje mnoho kultivátorů se 2 a více rychlostmi. Je důležité, aby provozní rychlost kráčejícího traktoru nepřekročila 4 km/h (pomalá rychlost chůze) na první rychlostní stupeň a při plném plynu. V ideálním případě by však rychlostní stupně měly být nižší než 3 km/h, abyste mohli efektivně sekat, hrabat, zametat atd.Д. Jednonápravový traktor jede pomalu a nářadí má čas plnit svou funkci. V opačném případě jen běží a převodovka nemá čas pracovat. Jak tomu rozumět? Viz příručka, technický popis. Na webových stránkách můžete mít klip a hlavně požádejte prodejnu, aby vám ukázala, jak jezdí. V opačném případě riskujete, že si koupíte kultivátor na kolečkách, který nebude dobře fungovat.

Možnost připevnění nářadí. Kráčející traktor je vybaven systémem vývodového hřídele. Řemenice nebo hřídel, která umožňuje přenášet otáčky z motoru na aktivní nástavec. Pozor! Je to nutná, ale nikoli postačující podmínka. Motorový kultivátor má často hřídel pro upevnění a řemenici pro připojení řemene, ale není možné na ni nic připevnit. Někdy není k dispozici skříňka s nářadím stejných rozměrů jako kráčející traktor. Před nákupem si sestavte seznam úkolů, které budete potřebovat, a vybavení, které budete potřebovat. Vyhledejte toto zařízení a ujistěte se, že se hodí a funguje s vybraným kultivátorem a že je k dispozici ke koupi a skladem. Ideální je zvolit jednonápravový traktor a přídavné zařízení od jednoho výrobce. No, pokud se k vybranému výrobku nic nehodí, pak se opět díváme na kultivátor.

Převodovka. Jednonápravový traktor je namáhán více, než může zvládnout kultivátor s pasivně zavěšeným nářadím (pluhy, vyorávače atd.).Д.) a převodovka musí být schopna vydržet zatížení. To je vizuálně vidět na šířce samotné převodovky. Nápravy, na kterých jsou namontována ložiska, by měly být široce rozkročeny, aby mohly snadno přenášet radiální zatížení.

Pokud si uvědomíte, že nebudete pracovat s aktivním nářadím, ale s pluhy, vyorávači, vyorávači brambor, musíte věnovat pozornost tomuto bodu. Pásové kypřiče, které to dokáží, musí mít také zesílenou převodovku. Nenechte si ujít video o převodovkách na traktorech a kypřičích na našem kanálu.

Nyní jako stručný návod, který vám pomůže rozhodnout se, zda si koupíte traktor nebo kultivátor. Požádejte prodejce, aby vám ukázal certifikát kvality EU. Jednonápravový traktor nebo kypřič má v harmonizovaném kódu popisu zboží toto číslo. 8701100000 a kód kultivátoru. 8432291000.

Myslím, že díky těmto informacím se budete moci rozhodnout, který z nich potřebujete. Jednonápravový traktor nebo kypřič. Jak vybrat stroj, který dobře funguje, plní svůj účel a dlouho slouží. Přečtěte si naše další články.

kultivátor, nebo, jednonápravový, traktor, mezi

Abyste se správně rozhodli a pochopili, co je lepší koupit. Jednonápravový traktor nebo kypřič, podívejme se na tři nejčastější chyby při výběru traktoru.

Shrnutí výběru motorového pomocníka

Rozdíl mezi kráčejícím traktorem a kultivátorem je obecně jasný, výběr vhodného stroje by měl vycházet z velikosti obdělávané plochy, druhu práce a vašich finančních možností. Zpětná vazba uživatelů je také dobrým vodítkem pro váš výběr. Zatímco na venkov nebo na chalupu se hodí kombi, na zemědělský pozemek by se hodil rumpál, ale ne tak velký jako na zemědělská pole.

Některé modely motorových kultivátorů používají zahradní architekti pro profesionální použití. Jsou obzvláště dobré při vytrhávání plevele a kypření půdy. Takový stroj je ideální pro práci na pozemcích o rozloze až 20 akrů.

Tip! Pro práci ve skleníku je nejlepší koupit rotační kultivátor o hmotnosti kolem 20 kg. Pokud chcete pouze udržovat zrytý trávník, zvolte stroje s hmotností do 40 kg.

Koupě kráčejícího traktoru má své opodstatnění, pokud je třeba obdělávat půdu a provádět další operace připojením zadního nářadí. Pluhu, vyorávače brambor apod. Je třeba mít na paměti, že čím je stroj těžší, tím snadněji se s ním manipuluje s různými přídavnými zařízeními.

Při výběru mezi jednonápravovým traktorem a kultivátorem je třeba zohlednit fyzické schopnosti majitele. Starší lidé a ženy nebudou moci snadno řídit těžká zařízení. V tomto případě je ideální volbou lehký mulčovač.

Co dokáže jednonápravový traktor?

Pohonná jednotka je poháněna koly a spalovací motor je spojen s pohonným systémem. Proto mohou být poměrně výkonné modely těchto zařízení použity jako minitraktory nebo dokonce vozidla. Jednonápravový traktor může být vybaven speciálním přívěsem.

Kráčející traktor je schopen mnohem více. Na malé ploše nebudou některé jeho schopnosti potřeba

kultivátor, nebo, jednonápravový, traktor, mezi
  • V závislosti na modelu jsou motorové kypřiče vybaveny různými přídavnými zařízeními: pluhem, vyorávačem, sekačkou na trávu atd.Д. S motorovým kypřičem tak můžete sázet a vykopávat brambory a jiné okopaniny, sekat trávu, máčet záhony, sekat trávník, odklízet sníh a provádět další práce.
  • Větší kypřič může používat větší radličky, a proto může být hloubka orby až 25-30 cm. Je to jako orat pole traktorem.

Čím více funkcí a vlastností kráčivý traktor má, tím větší má samozřejmě výkon (obvykle mezi 5 a 20 koňmi), rozměry a hmotnost.

Motorové bloky jsou nejlepší volbou pro středně velké farmy, zatímco kypřič je vhodnější pro běžné 6-10 zahradní pozemky.

Co je lepší. Kultivátor nebo jednonápravový traktor

Pro zodpovězení této otázky je důležité pochopit, jak správně vybrat a používat kultivátor nebo jednonápravový traktor. Vyplatí se seznámit se s vlastní zahradou a posoudit, k čemu chcete kultivátor nebo minitraktor pořídit.

Velikost oblasti. Čím větší je plocha, tím výkonnější je stroj. Minitraktory jsou lepší volbou (zejména při práci na farmě nebo v kolektivním hospodářství). Na menších pozemcích postačí i rotační kypřič. Kvalita půdy. Jílovité a kompaktní půdy, trávníky a úhory se nejlépe zpracovávají kypřičem. Stroj nevyžaduje velkou námahu, protože ráčnová kola a aktivní kypřič si snadno poradí i s nejtěžšími půdními podmínkami. Pro již zpracované a měkké vzdušné půdy zvolte kultivátor. Frekvence používání. Čím častěji budete stroj používat, tím rychleji se vám vaše volba vrátí. Proto byste se měli správně rozhodnout, pokud jde o ziskovost. Rozdíl mezi jednonápravovým traktorem a kultivátorem se zdá být zřejmý. Dostupný úložný prostor. Pokud nemáte kůlnu, sklad nebo garáž, vyplatí se koupit jednonápravový traktor, který není kam dát?? Robustní minitraktor bude na podzim a v zimě hnít venku, zatímco kultivátor postačí v malém koutě kůlny nebo chodby. Náhradní díly nebo volitelné doplňky. Stroj je třeba neustále řádně servisovat a pečovat o něj. A pokud nemáte náhradní díly nebo máte omezený výběr, váš jednonápravový traktor nebo kultivátor prostě nebude fungovat. Fyzické schopnosti obsluhy. Některé stroje jsou nejen obtížně ovladatelné, ale také těžké. Zkuste si vybrat kypřič nebo jednonápravový traktor s ohledem na svou fyzickou sílu, abyste jej mohli sami zvednout a přemístit. Zdroj:

Údržba kultivátorů a kypřičů

Není to o nic složitější než u jiných strojů poháněných motorem. Ještě jednodušší: bezpečnostní rezerva většiny komponentů výrazně převyšuje pracovní zátěž. Hlavními činnostmi, které je třeba v motoru provádět, jsou pravidelná výměna oleje a čištění vzduchového filtru. Ostatní činnosti jsou nutné jen zřídka.

Speciální olej pro zahradnické stroje není nedostatkovým zbožím. Převody i převodovky (pokud existují) jsou mazány, ale je třeba prostudovat návod k obsluze. Převodovky jsou často konstruovány jako bezúdržbové, takže nevyžadují žádné mazání. Ostatní práce jsou rovněž poměrně jednoduché a přímočaré a obvykle zahrnují pouze seřízení ovládacích kabelů, výměnu rozvodových řemenů a vyčištění stroje.

kultivátor, nebo, jednonápravový, traktor, mezi

Pokud jste o tom přesvědčeni a jste připraveni ušetřit svou energii tím, že se podělíte o své povinnosti při kopání zahrady s moderním zahradnickým nářadím, neváhejte investovat do jejich nákupu, protože takový nákup vám uvolní čas na příjemnější aktivity a rekreaci v přírodě. Záleží jen na vás, kterou jednotku si vyberete.

Nabídka tohoto nářadí je dnes dostatečně široká, aby si každý mohl vybrat „mechanizovaný kultivátor“ podle svých možností a potřeb. Abyste to však mohli udělat, musíte nejprve pochopit rozdíl mezi jednonápravovým traktorem a kultivátorem. Nebo mezi nimi není žádný rozdíl? Existují však rozdíly a rozdíly jsou významné. Pokud je nezohledníte a rozhodnete se špatně, můžete buď přeplatit nevyužitý potenciál, nebo naopak nedoplatit za výkon. Abychom vám pomohli s výběrem, komplexně jsme zhodnotili oba stroje a porovnali jejich silné a slabé stránky, včetně toho, které aplikace jsou nejvhodnější pro ten který typ práce.

Rozdíly v konstrukci a funkčnosti jsou základem pro rozdělení těchto dvou typů. Pro lepší přehlednost jsme je uvedli v následující tabulce.

Kritéria Bloky motorů Motokultivátory
Hmotnost 70-120 kg 20-60 kg
Výkon motoru Od 6 litrů.С. 1-9 л.С.
Vlastnosti rámu Výkonná robustní konstrukce Specifikace rámu závisí na modelu
Typ motoru Převážně benzín nebo nafta Benzínové, elektrické, méně často bateriové
CHECKPOINT Plně přírubová převodovka, počet rychlostí v závislosti na kapacitě a individuálních vlastnostech Poměrně jednoduchá konstrukce převodovky s obráceným směrem otáčení hlavního hřídele
Vývodový hřídel Ano (závisí na modelu) Ne
Řezací lišta Lze je nainstalovat, ale nejsou základním nástrojem Je součástí standardní výbavy a u mnoha modelů je jedinou funkční součástí
Hillers Lze použít dvouradličné pluhy Lze namontovat pouze na modely pro vysoké zatížení
Pluh Lze instalovat, vhodné pro všechny půdy Není kompatibilní
Plečky na brambory Kompatibilní Není kompatibilní
Aktivní přílohy Lze použít, pokud jsou jednonápravové traktory vybaveny kloubovým hřídelem Není kompatibilní
Použití jako dopravní prostředek Možné a běžně praktikované U jednotek s vysokým výkonem je to možné, ale nedoporučuje se to

Uvedené charakteristiky samozřejmě nejsou absolutní. Jinými slovy, pokud chcete, můžete najít stroje, které se od těch, které jsme uvedli, liší. Pro naprostou většinu nabídek na trhu by však informace v tabulce byly spravedlivé.

Z analýzy výsledků srovnání je patrné, že mezi rotačními kypřiči a kypřiči je skutečně rozdíl, který určuje možnosti použití jednoho nebo druhého stroje. Abychom lépe pochopili tyto rozdíly a mohli se tak rozhodnout pro informovanější volbu, podívejme se na oba stroje podrobněji.

Způsob spojení s aktivním nástrojem

U kultivátorů je provoz hlavního nářadí, diskové radlice, zajištěn jejím upevněním na hnací nápravu. Princip fungování je jednoduchý: točivý moment se přenáší z motoru na převodovku. Ten pohání frézu. Rotující disky pohánějí jak orbu a kypření půdy, tak samotný kultivátor: fréza sevřením půdy táhne stroj vpřed. Obsluha reguluje provozní rychlost pomocí rukojeti plynu.

U motorových kypřičů je přídavné nebo tažené zařízení odděleno od pojezdu. Výkon je dodáván tažnou silou, kterou vytvářejí kola.

Klíčovým prvkem motorového kypřiče je systém přenosu výkonu z motoru na nářadí. U kultivátorů lehkého a středního výkonu se přenos síly obvykle provádí pomocí řemenové spojky na řemenicích. Těžké a výkonné modely mají vývodový hřídel. Jedná se o jednotku, která přenáší výkon motoru na přídavné zařízení prostřednictvím vícekotoučové nebo kuželové spojky a mezikusu a primárního hřídele v převodovce. Tento systém, převzatý z traktorů, zajišťuje vysoký výkon a univerzálnost motorových kypřičů.

Co si vybrat: traktor s radlicí nebo traktor s jednou nápravou

Mnoho lidí se ptá, zda si pro práci na vlastní zahradě vybrat kultivátor nebo jednonápravový traktor. Kultivátor je malá jednotka, která váží méně a snadno se ovládá než motorový kypřič. Jeho malé rozměry umožňují obdělávat malé plochy s měkkou půdou. Pro velké plochy je nejlepší zvolit jednonápravový traktor. Tento univerzálnější stroj se vyznačuje svou hmotností, výkonem a složitostí ovládání. Pomocí této tabulky si vyberte svůj motorový kultivátor:

Velikost plochy v hektarech Výkon motoru v l. С.
Až 15 3,5
až 60 4,0
až 100 5,0
až 200 6,0
až 500 9,0

Agregáty s hmotností do 80 kg a výkonem do 6,5 l jsou široce rozšířené. С.

Dalším kritériem výběru je název společnosti, která výrobek vyrábí. Německé, anglické a italské stroje jsou spolehlivé. Levné výrobky patří domácím firmám a výrobcům z Číny. Kvalita jednotek mírně horší než u evropských značek. Existují také kompromisní varianty pro dacha: domácí model, ale s japonským motorem. Stroje vyžadují servisní středisko. Pro přepravu nákladu jsou zapotřebí stroje s více než jedním převodovým stupněm. Dodržujte prosím sadu zařízení. Čím bohatší vybavení, tím lepší.

Existují dva typy kultivátorů: řádkové kultivátory a parní kultivátory. Ty jsou určeny k přípravě půdy pro setí. K obdělávání oseté půdy se používají stroje na zpracování půdy. Všechny se skládají z rámu a nástroje. Patří mezi ně: frézy, disky, hroty, opěrná kola, jednotky pro nastavení hloubky a pracovní šířky. Pro použití ve sklenících jsou k dispozici kultivátory s elektrickým motorem. Dobrý stroj je takový, který běží hladce a nezapichuje se do půdy. Obsluha jej musí pouze nasměrovat správným směrem.

Je třeba zvážit, zda se na zeleninové zahradě lépe uplatní jednonápravový traktor nebo kultivátor. Pro každou z nich je třeba oblast připravit: odstranit cizí tělesa, odstranit zvířata a malé děti. Oblíbené kultivátory s pozitivními recenzemi:

  • Elektrický kultivátor Hammer flex EC1500. Jeho cena. 8999
  • DAEWOO DAT2500E s elektromotorem. Stojí 21990
  • Mantis Electro. Motor je poháněn elektřinou. Cena. 37880
  • Greenworks GTL9526. Elektrický. Náklady na pořízení 7990

Oblíbené značky předních světových výrobců minitraktorů a kultivátorů:

Na základě všech výše uvedených skutečností můžeme konstatovat, že je nejlepší koupit pro chatu, zeleninovou zahradu nebo velký zemědělský pozemek:

  • Pokud si plánujete pořídit „pomocníka“ na obdělávání malé zeleninové zahrady, domku se skleníkem nebo skleníku o rozloze 3-5 hektarů, je správnou volbou lehký nebo ultralehký mobilní elektrický kultivátor. V malých uzavřených prostorách je velmi důležitým kritériem absence emisí výfukových plynů. Takovou jednotku mohou snadno používat i starší lidé.
  • Pro letní chalupu nebo zahradu o rozloze do osmi hektarů je ideální volbou kultivátor s benzinovým motorem.
  • Pro středně velkou plochu 10-20 hektarů můžete zvolit buď výkonný kultivátor, nebo jednonápravový traktor střední třídy. Při výběru stroje je třeba vzít v úvahu následující vlastnosti: typ půdy na vašem pozemku, druh prováděné práce a váš rozpočet.
  • Plochu o rozloze 20 až 1 hektar nejlépe pokryje střední nebo těžký traktor s velkými pneumatickými koly a 6-8stupňovou převodovkou. Pokud chcete zorat úhor, zvolte druhou možnost.
  • Pokud jste zemědělec s polem o rozloze větší než 1 hektar, budete potřebovat těžký jednonápravový traktor nebo minitraktor.

Výběrem stroje, který se snadno používá, získáte kvalitní vybavení pro provádění zemědělských prací na svém pozemku.

Pomohly vám tyto informace při výběru mezi kultivátorem a kypřičem??

| Denial of responsibility | Contacts |RSS