Řezání plechů v domácích podmínkách

Čím řezat kov: vyberte ruční nástroj

Při některých aplikacích, stavebních nebo dokončovacích pracích, může být nutné řezat kov (plech, profily atd.) na míru.п.) doma, abyste získali požadované rozměry a tvary. V tomto článku se podíváme na nejoblíbenější a cenově dostupné ruční nářadí, které by měl mít ve svém arzenálu pro tento druh práce každý domácí kutil.

Lze řezat většinu plechů do tloušťky 0,7-1,0 mm, hliník do tloušťky 2,5 mm. Nůžky se skládají ze dvou stříhacích nožů upevněných pod určitým úhlem a dvou rukojetí. Pro snadné použití (snížení námahy při řezání) je úhel nastavení od 7 do 12 stupňů. Řezné nože jsou klínovité s úhlem ostření 65 až 80 stupňů. Nejmenší úhel umožňuje práci s nejměkčími kovy, největší úhel je určen k řezání tvrdých kovů.

Nůžky na kov mohou být následujících typů:

  • Přímé nůžky lze použít pro stříhání kovu v přímém směru nebo pro stříhání kruhů s velkým průměrem.
  • K vystřižení malého kousku na obrysu, k vytvoření zakřiveného kousku nebo k vytvoření otvoru v plechu se používají nůžky se zakřivenými čepelemi.
  • Nůžky na prsty mají úzké, tenké čepele a obvykle se používají ke stejnému účelu jako zahnuté nůžky. Nůžky mohou být pravoruké nebo levoruké. To závisí na poloze horní lopatky vůči dolní lopatce.
  • Prstové nůžky se používají pro práci s mírně silnějším plechem (do 2-3 mm).). Tyto nůžky vynikají konstrukcí rukojetí, kde spodní je na konci ohnutá. Tímto koncem lze nůžky na židli připevnit k pracovnímu stolu a střižnou sílu lze zvýšit stisknutím rukojeti celou rukou.
  • Elektrické nůžky (nůžky N.А.Vasiljev). U těchto nůžek se jedna rukojeť skládá ze dvou pák spojených kloubem. Speciálně navržené nůžky umožňují stříhat plech o tloušťce až 2,5 mm. Vyměnitelné nože a výběr kotoučů pro stříhání kovových tyčí o průměru až 8 mm jsou dalšími zvláštnostmi těchto nůžek.
  • Pákové ruční nůžky jsou k pracovnímu stolu připevněny základnou, v jejímž těle je umístěna jedna čepel. Druhý (pohyblivý) nůž se ovládá rukojetí. Pákové nůžky se používají ke stříhání měkkého plechu (např. mosazi) o tloušťce až 6 mm a ocelového plechu o tloušťce až 4 mm.

Nástroje pro řezání plechů

Při výběru nástroje musíte nejprve definovat řeznou aplikaci. Důležité je nejen množství práce, ale také načasování, přesnost řezu a možné poškození povrchové úpravy. Elektrické nůžky se často používají na stavbách. Neočekávejte příliš rovný okraj. Výhodou tohoto stroje je rychlost, s jakou lze práci provádět.

Jak čistě řezat plech? Doma se problém řeší jednoduše pomocí kovových nůžek. Tato metoda je však časově a fyzicky náročná. Nůžky nejsou vhodné, pokud potřebujete stříhat dlouhé proužky. Nejploššího střihu lze dosáhnout pomocí řezacích nůžek. Tyto nástroje jsou poměrně drahé a obvykle je používají profesionálové.

Zařízení pro řezání profilovaného a pozinkovaného plechu:

Řezy za studena v kovu

Mechanické řezání kovů je náročné, protože kovové výrobky jsou velmi pevné a tvrdé. Mezi typy řezání kovů za studena patří:

Řezání gilotinou.

Při tomto způsobu stříhání se používají speciální mechanické nástroje. nůžky a kovové nože. Obrobek se položí na pracovní stůl a zajistí se upínacím nosníkem. Poté se obrobek řeže speciálním nožem. Výsledkem je dokonale rovná hrana bez dalších hran, otřepů a vrypů. Řežou materiál po celé šířce archu najednou, takže nedochází k žádnému zkřivení řezu.

K řezání kovů se v současné době používají následující gilotiny:

Principem činnosti se od sebe neliší, ale poslední tři typy jsou doplněny elektronikou, která zajišťuje přesnost a bezpečnost řezání. Existují také stroje, které mohou řezat nejen příčně, ale i podélně. Gilotinový typ se nejčastěji používá pro zaslepovací práce.

Nevýhody této metody:

  • Není vhodný pro všechny kovy a má omezení z hlediska tloušťky obrobku. Například hydraulické stroje jsou určeny pro tloušťky kovů do 6 mm.
  • Výsledné přířezy často neodpovídají požadované velikosti, protože přesnost zpracování závisí na zručnosti obsluhy.
  • Tvarové řezání není možné.
  • Řezání mědi laserem: výhody a nevýhody
  • Druhy řezání kovů: průmyslové aplikace
  • Obrábění kovů podle výkresů: pohodlné a výhodné

Pásová pila.

Tento typ řezání kovů je v současnosti velmi oblíbený díky nízkým nákladům, dobré produktivitě a snadné údržbě. Řezným nástrojem je pásová pila napnutá na řemenicích.

Moderní pásové pily (BPS) jsou doplněny řadou zařízení a elektroniky, takže stroj lze snadno integrovat do výrobní linky ořezávače. Průměrná řezná rychlost tohoto stroje je přibližně 100 mm/minutu a vyšší.

Metoda řezání LPS umožňuje přesné řezání podle nastavených parametrů a umístění řezu nevyžaduje další obrábění. Metoda je vhodná pro vysoce přesné obrobky a díly s hladkým povrchem. Pilový pás je vhodný pro všechny druhy kovů a má šířku řezu pouze 1,5 mm.

Při tomto typu řezání kovů je třeba splnit řadu podmínek:

  • Přesná volba rozteče zubů pilového kotouče podle průřezu řezaného profilu pomocí speciálních tabulek;
  • rychlost podávání;
  • rychlost řezání.

LPS umožňuje úhlový řez plechu, což je velká výhoda oproti gilotině.

Mezi nevýhody tohoto typu řezání kovů patří nemožnost provádět zakřivené řezy a omezená velikost obrobků v závislosti na možnostech stroje.

Řezání kovů kotoučovou pilou a úhlovou bruskou.

Okružní pila vytváří přesné a kvalitní řezy. Tento nástroj umožňuje ovládat úhel řezu.

Nevýhodou tohoto typu řezání je velké množství odpadu, nízká řezná rychlost a malá hloubka řezu.

K řezání čtvercových tyčí lze použít úhlovou brusku. Po řezu nezůstávají žádné zbytky okují a oxidů a je jich málo.

Nízká produktivita tohoto typu řezání kovů je však jeho největší nevýhodou ve srovnání s jinými metodami řezání.

Jak správně držet úhlovou brusku

Mnoho lidí má úhlovou brusku, ale většina z nich neví, jak ji správně používat nebo jak ji držet. To má za následek nejen vadnou práci, ale také vážné zranění. Úhlová bruska je poměrně nebezpečný elektrický nástroj. Kolo musí být nasazeno vzorem nahoru a zajištěno speciální maticí.

Úhlová bruska se drží za rukojeť pravou rukou osoby, která drží úhlovou brusku v pravé ruce. Brusný kotouč musí být na levé straně stroje a ochranný kryt musí kotouč shora zakrývat. Kolo se otáčí tak, že na dělníka při řezání létají jiskry. Pokud se úhlová bruska zasekne a úhlová bruska se uvolní, nezasáhne frézu, ale opačným směrem.

Levá ruka drží stroj za rukojeť, která je našroubovaná do otvoru se závitem v tělese. Pro speciální případy použití jich existuje několik, ale správná poloha rukojeti je pouze směrem nahoru.

Tato poloha stroje vyžaduje použití ochranných pomůcek. Ochranné brýle na ochranu očí a odhaleného obličeje nebo ještě lépe obličejová maska. Při řezání je nutný silný oblek, který chrání odhalené části těla před jiskrami a drobnými úlomky.

Řezání plazmou

Plazmové řezání spočívá v působení vysokotlaké směsi plynů na definovanou oblast obrobku. Proudění plazmatu je vysoce zahřátý ionizovaný plyn. Teplota proudění je 15000 0 °C.

Obrobek se v místě působení plazmatu vypálí a roztaví. Části roztaveného kovu jsou vyfukovány směsí plynů. Lze použít pro všechny typy materiálů.

Řezání plazmovým obloukem je lepší než všechny ostatní metody řezání. Je 10krát rychlejší než jakákoli mechanická metoda řezání. Plazmové řezání je 4krát rychlejší než řezání laserem.

řezání, plechů

Výhodou této metody je možnost řezání kovových konstrukcí různých tlouštěk (až 150 mm).

  • je třeba opracovat hrany obrobků;
  • hrany jsou po opracování mírně skloněny na 4 0
  • nedoporučuje se pro řezání titanu a jiných kovových výrobků o velké tloušťce.

Šavlové pily

Všestranné nářadí vhodné pro renovační práce v bytech a soukromých domech. Snadné řezání hřebíků a samovrtných šroubů. Odříznutí kusu trubky nebo výztuže na těžko přístupném místě není problém.

řezání, plechů

Nespornou výhodou nástroje je jeho relativní bezpečnost a absence jisker při práci.

Je to přesně to, co většina řemeslníků kupuje. Snadnější práce ve stísněných prostorech.

Při nákupu věnujte pozornost kapacitě baterie a výkonu, které jsou klíčovými faktory pro životnost nářadí. Zkušení odborníci doporučují zakoupit nářadí s maximálním výkonem.

Řezací zařízení na kyslíkové palivo

Protože se acetylen často používá jako kyslíkové palivo, je běžné používat acetylenové svářečky jako zařízení pro řezání kyslíkovým palivem. Místo svařovacích hořáků se používají plynové hořáky. Nejběžnější variantou je vstřikovací hořák.

Hořáky se od pochodní výrazně liší svou konstrukcí. Mají přídavné trubky, kterými se přivádí řezný kyslík, a trysky s jemnými otvory pro směs plynů. Pro přívod řezného kyslíku je určen centrální otvor.

Obrázek 4. Schéma zařízení pro řezání kyslíkovým palivem

Princip činnosti kyslíkového řezacího stroje

  • obrobek je ve vodorovné poloze a ventily hořáku jsou zavřené;
  • otevře se kyslíkový ventil a poté se otevře ventil palivového plynu;
  • směs se zapálí a výkon se reguluje
  • Kov se zahřívá nad řeznou plochou;
  • otevře se ventil s řezacím kyslíkem, který po zahřátí kovu aktivuje hoření;
  • během procesu vznikají oxidy, které jsou odstraňovány proudem kyslíku;
  • Po dokončení práce nejprve uzavřete kyslíkový ventil, poté ventil palivového plynu a nakonec hořák.

Základním nástrojem sady pro řezání kyslíkem je hořák. Existují klasifikace těchto prvků:

  • podle typu hořlavého plynu (hořáky pro kapalné směsi, acetylen, náhradní plyny);
  • stupeň automatizace (ruční, strojní);
  • Řezání tlustých kovů kyslíkem se často mechanizuje pomocí přenosných řezacích zařízení a plynových řezacích strojů (speciálních a univerzálních);
  • Míchání plynů (bez vstřikovače a se vstřikovačem);
  • výkon plamene (vysoký, střední, nízký).

Řezání tlustého kovu kyslíkem

Velmi často je řezání tlustých kovů kyslíkem mechanizováno pomocí přenosných zařízení, plynových řezacích strojů a kyslíko-palivových řezacích strojů. je třeba si uvědomit, že se v procesu používá acetylen a jiné hořlavé plyny (zemní plyn, benzín, vodík) a paliva, jako je parafín a benzín.

Tato technologie řezání předčí většinu ostatních technologií řezání z hlediska kvality a produktivity, a proto se často používá ve zpracovatelském průmyslu.

Doporučené zboží pro zpracování kovů

  • Třídy oceli: klasifikace a dekódování
  • Třídy hliníku a použití
  • Vady kovových výrobků: příčiny a metody hledání

Je důležité zmínit metodu ošetření silných materiálů kyslíkovým kopím. Je nezbytná pro řezání silného kovu v hutních pecích, vytváření otvorů v betonových výrobcích atd. Za tímto účelem se trubka z oceli s malým obsahem uhlíku přitlačí k místu řezu vedením plynu. Všimněte si, že ošetřovaná plocha a konec trubice se předehřejí letlampou a teprve poté se otevře přívod plynu. jakmile se konec trubky vznítí, dostane se do kontaktu s kovem. samotné řezání probíhá pomocí hoření materiálu trubky a obrobku.

řezání, plechů
| Denial of responsibility | Contacts |RSS