Jak řezat stolní desku bez odštípnutí pomocí skládačky

Jak řezat stolní desku bez třísek

Pokud plánujete odříznout vše bez odštípnutí na jedné straně, je přijatelná horní i spodní poloha čepele. Většina řemeslníků dává přednost malým přímočarým skládačkám. Tyto nástroje štěpí materiál méně, ale stále fungují poměrně dobře. Po řezání je nejlepší konce opracovat smirkovým plátnem na plochých tyčích. Pokud není k dispozici odpovídající barva, je možné míchat různé pastelky, stejně jako barvy na malířské paletě, a získat tak novou barvu.

Abyste řezali bez chyb a rychle, vždy dbejte na označení typu. Zatím neexistuje standardní označení, ale téměř všechny společnosti se striktně řídí klasifikací vyvinutou společností Bosch. Nebo je alespoň uvádějte společně s jejich vlastními zkratkami a termíny. Pro řezání dřeva a materiálů na bázi dřeva jsou vhodné pilové kotouče formátu CV (někdy označované jako HCS).

Pro práci s laminovanými deskami je správnou volbou pilový list na tvrdé dřevo (také na tvrdé dřevo).

Některé nápisy informují o tom, v jakém režimu nástroj pracuje optimálně:

řezat, stolní, desku, odštípnutí

Basic je jednoduchý list umožňující čistý a kvalitní střih;

Nástroj je vybaven rozdvojením zubů (to umožňuje rychlejší řezání);

čistý. nůž, který nebyl nasazen (obvykle poskytuje nejčistší řez).

Pokud je obrobek poměrně silný, je vhodnější použít pilový kotouč s velkými nenastavenými břity. pak je vertikální odchylka minimální. Podélný řez (ve vztahu k vláknům) se nejčastěji provádí pokosovou pilou. Pro příčné řezy je vhodnější rovný nůž. Při plánování výroby obrobku pro nábytek je vhodné zvolit méně produktivní, ale přesnější nástroj. Většina v současnosti dostupných pil řeže materiál při zatahování, takže obrobek musíte opracovávat ze spodní strany.

Co rozhodně nesmíte používat k řezání laminovaných dřevotřískových desek

Než přejdeme k nástrojům, které lze použít, musíme si všimnout těch, které je lepší nepoužívat, zejména je to jen jeden. A toto je úhlová bruska, nebo také úhlová bruska.

Nepoužívá se k řezání, protože by se na hotových dílech objevily třísky, ať by se člověk snažil sebevíc. A za druhé proto, že se úhlovou bruskou můžete snadno zranit. Zejména nábytkové dílce z laminovaných dřevotřískových desek lze vyrábět s mnohem bezpečnějšími nástroji.

hunter_cbx

První řez pracovní desky byl proveden ruční pilkou na železo ve vstupní hale v přízemí, aby se dostala do výtahu. Příčný řez je velmi těsný (asi 8 cm) a byl proveden ve spěchu. Takto to nakonec dopadlo (můžete to použít jako referenci).

Poté byla hrana podle původního záměru zarovnána rovnou hranovou frézou. Jak vidíte na fotografii níže, horní okraj je dokonale rovný, ale špatný směr frézky způsobuje praskání laminátu na přední straně. Ze tří pokusů o vyrovnání hrany frézou skončily všechny se stejným výsledkem (na obrázku je výsledek třetího pokusu). Po předchozích zkušenostech s frézami na dřevo mám pocit, že fréza na dřevotřísku o tloušťce 38 mm pracuje těžce a trochu se přehřívá.

Další pokus o řezání byl proveden skládačkou. Při práci se skládačkovou pilou se piluje ze zadní strany kvůli směru zubů na pile (prý existují speciální pily s obráceným umístěním zubů, ale nenašel jsem je). Pro hladký a čistý okraj řezu byla použita pila Boche T101B (na čisté dřevo). Nejprve byla vodicí lišta připevněna k desce stolu svorkami a řez byl proveden podél ní. Po 20 cm se skládačka mírně vychýlí do strany a pila se přehřívá. a zde je výsledek. Přestože řezná hrana (ta horní na fotografii) je zcela čistá. Nakonec. přehřátá skládačka a přehřáté destičky (tyto dvě malé části, které jsou zodpovědné za správnou polohu skládačky při řezání). ty je nyní třeba opravit (vyměnit).

A konečně přišel čas na kotoučovou pilu :-)Stejně jako u přímočaré pily upevníme vodicí lištu šroubovými svorkami a řežeme podél ní. Začněte řezat od předního okraje, abyste se vyhnuli třískám v této části. Vyberte pilový kotouč s největším počtem zubů, abyste zajistili čistý řez. Použil jsem nůž se 48 zuby pro průměr 130 cm. nakonec se ukázalo, že průměr pily je příliš malý. Na některých místech byl spodní okraj přibližně o 2 mm menší. Z tohoto důvodu jsem musel všechny řezy provádět z přední strany, což nakonec vedlo k drobným odštěpkům (které jsou zcela zakryty hliníkovou bočnicí). Bohužel jsem neměl možnost zkontrolovat čistotu řezu při řezání zezadu, s největší pravděpodobností by hrana byla rovnější.

A samozřejmě výsledek řezání kotoučovou pilou. Vlevo. třísky při řezání pracovní desky, vpravo. ne úplně dokonalý řez (dva z nich dopadly perfektně, ale třetí byl mírně nakloněný do strany, musel jsem ho později narovnat frézou na hrany, ještě že se ukázalo, že je to zadní stěna). Důvodem je pravděpodobně délka střihu nebo handicap.

A nyní závěry:1. Pracovní desku o tloušťce 38 mm nemusíte kupovat. doma se s ní pracuje obtížněji. Vystačíte si se standardní tloušťkou 28 mm.2. Pokud máte možnost nechat si desku stolu rozřezat v dílně, udělejte to tak (zejména pokud s tím nemáte zkušenosti).3. IMHO je lepší řezat kotoučovou pilou s kotoučem dlouhým asi 190 cm a jemným zubem, přičemž je třeba začít od předního okraje (zepředu) a nejspíš i od zadní strany (ale to jsem nikdy nemohl ověřit).4. Pro experimenty bylo použito celkem 25 cm pracovní desky, takže je dobré mít 60 cm volných. 5. Pokud se mi podaří do víkendu opravit skládačku, bude tu nový příspěvek o instalaci dřezu 😉

Doporučení pro řez bez třísek

Především, jak již bylo řečeno, byste měli použít pilník s rovným řezem.

Za druhé, pro lepší kontrolu procesu řezání je opodstatněné označit linii ořezu na obou stranách laminované dřevotřísky a zkontrolovat přesnost řezu v horní a dolní části.

A za třetí, dělat neustálé přestávky na ochlazení řezacího zařízení.

Někdy je řešením jednoduše proříznout vrstvenou vrstvu materiálu vystřelovacím nožem a následná práce se skládačkou nezpůsobí větší vady v podobě třísek. Tato práce však vyžaduje od obsluhy určitou zkušenost a pečlivost.

řezat, stolní, desku, odštípnutí

Pokud se vám materiál líbil, budu vám vděčný, když ho doporučíte přátelům nebo zanecháte užitečný komentář.

Proč může být skládačka křivá

Ne každý ví, jak řezat obrobek rovně elektrickou přímočarou pilou. Nástroj je lehký a bez určité zručnosti se může celý řez pokazit.

  • Žádné zkušenosti s nástrojem.
  • Pilový kotouč je vadný.
  • Vedení hry na válečcích. Existují 2 možné příčiny: opotřebení na vnitřní straně a poškozené dosedací otvory.
  • Opotřebení vřetena. Pokud k tomuto selhání dojde, vzniká velká zpětná vazba.

Jedná se o nejčastější závady. Mohou existovat i další, takže je třeba vzít v úvahu všechny.

K získání přesného řezu se používají různé metody

Použití lepicích pásek

Lepicí páska (např. lepicí páska) slouží k ochraně zadní strany materiálu. Páska by měla být přilepena na trimovací nůž, aby se stříhaná látka nepřibližovala k větším kusům. Malířská páska není příliš účinnou možností pro zachování materiálu při řezání elektrickou skládačkou, protože pevnost pásky je velmi nízká.

řezat, stolní, desku, odštípnutí

Nejlepší je dostatečně široká (každá strana ořezávaného materiálu musí pokrývat alespoň patnáct centimetrů) hliníková páska nebo páska vyztužená skelnými vlákny. Lepicí pásku je navíc třeba přitisknout suchým hadříkem, aby se eliminovalo riziko pomačkání.

Dokončení patky skládačky

Při nastavování přímočaré pily nejprve zkontrolujte, zda je základní deska kolmá, protože někdy není svorka pevně upevněna. Specialisté často zdokonalují patku nástroje, tj. zmenšují mezeru mezi patkou a upínací podložkou. Tím se eliminuje „lámání“ kůry ve vrstvách materiálu nad ní.

Přečtěte si také: Stropní napínací stroj Zemat

Při používání destiček by měl každý začátečník pamatovat na to, že nesmí poškrábat povrch obrobku. Musí se vyměnit každých pět metrů. Nulové vůle lze dosáhnout připevněním upínací desky k opěrné noze přímočaré pily.

Rozeta má pouze úzkou drážku, která těsně přiléhá k řeznému prvku. Proto i slabý posuv zubů může řezat jemné třísky, místo aby se z nich vyvrátily třísky vrchní vrstvy. Nejkvalitnější vložky, které vám zaručeně dlouho vydrží, jsou zpravidla vyrobeny ze

Řezání pracovních desek kotoučovou pilou

Při práci s nástrojem zvaným kotoučová pila je nezbytný pilový kotouč s jemnými zuby. Dlouhé a rovné řezy se s kotoučovou pilou provádějí snadněji než s přímočarou pilou. Dochází však k mnohem většímu tříštění, protože strana se zuby se zabodává do materiálu a odlamuje kusy materiálu.

Ale i při práci s dokončovacím kotoučem na jedné straně pracovní desky vzniká mnoho třísek, které se poté musí dlouho ošetřovat. Milimetrové třísky nebo mikrotrhliny, které by mohly vést ke znehodnocení materiálu nebo zvýšené propustnosti vlhkosti, nemusí nutně zůstat po povrchové úpravě.

Z tohoto důvodu je lepší tuto možnost pro řezání pracovních desek nepoužívat. Použití kotoučové pily raději nechte na jinou práci. Pokud je to vaše jediná možnost, musíte se zaměřit na finální střih materiálu.

Pro dosažení řezu na pracovní desce, který se blíží kvalitě kotoučové pily, je kromě dobrých a správných pil důležitá také přímočará pila. V podávacím mechanismu skládačky nesmí být žádná vůle. Základna skládačky musí být rovná a geometricky správná.

Boční strany desky a pilového kotouče by měly být rovnoběžné a pilový kotouč by měl být kolmý k desce. Teprve pak je možné řezat desku stolu proti vodicí liště. A bez vodítka nelze provést rovný řez.

A nezapomeňte vyměnit pilové listy. Běžné pily HCS se poměrně rychle opotřebovávají. A řezat desku stolu tupou pilou je masochismus.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS