Vrtání otvorů pro závěsy v nábytku

Vrtání nábytku

Vrtání je jednou z důležitých fází výroby nábytku, která vyžaduje vysokou míru pečlivosti a pozornosti. Při výrobě se pro usnadnění procesu značení používají lapovací stroje a speciální nábytkové šablony (redukce). V domácích podmínkách si musíte vystačit s metrem, úhloměrem a fixem pro vyznačení budoucích otvorů pro určitý typ spojovacího materiálu. Každý typ upevňovacího prvku vyžaduje specifický vrták pro nábytek. V řadě případů se můžete omezit na minimální soubor. Pokud je například vaším cílem vyrobit jednoduchou policovou skříňku vlastníma rukama, vystačíte si se sadou dvou běžných vrtáků o průměru 5 mm a 8 mm, které pravděpodobně najdete v každém domácím kutilovi. v kombinaci mohou snadno nahradit specifický vrták pro zadlabávací šrouby. Pokud však chcete vytvořit větší projekt, budete potřebovat další vrtačky pro výrobu nábytku.

K vyznačení polohy pilotního otvoru se obvykle používá fix a šídlo. Můžete použít vrták o průměru 2,3 mm. Potřebujete ji také pro šroubové upevnění kování, jako jsou pojezdy, závěsy, plynové zvedáky, patky atd.д. To umožňuje přesnější a přesnější instalaci, a tím se předchází problémům s nastavením na konkrétním místě v důsledku nesprávně utaženého hardwaru.

Jak si vybrat ten správný?

Při práci se skříňovými dveřmi je nezbytné vybavit vrtačku správným vrtákem pro zvolený závěs. Pro přesné vyvrtání poloměru a hloubky je třeba použít frézu správného průměru.

Vrták vytvoří dokonale čistý otvor, který umožňuje velmi těsné uchycení misky závěsu.

Kupujte pouze od oficiálního dodavatele a získejte záruku.

Výběr fréz u specializovaných prodejců. Najdete zde standardní i nestandardní vrtáky s certifikátem kvality a zárukou od renomovaných výrobců. Příliš levné komponenty jsou ukazatelem špatné kvality, proto se vyplatí zvážit varianty s cenou nad průměrem trhu. Tyto frézy jsou spolehlivé a vydrží dlouho.

V závislosti na typu panelu se může fréza velmi zahřát a může dojít ke spálení okrajů a materiálu, který se má vyvrtat z dutiny.

Jak pracovat s eurošrouby

Použití eu šroubů vyžaduje určité dovednosti při práci s těmito spojovacími prvky a znalost vlastností spojovaného materiálu. K vrtání pod hmoždinku se používá nástroj o průměru 4,5-5 mm. Nejlepší je používat vrtáky se stupňovitým břitem, který umožňuje okamžité zkosení místa hlavy šroubu. Tímto nástrojem lze vyvrtat otvor na jeden průchod. Na rozdíl od vrtačky, která může při vyjmutí otvoru zanechat na jeho okraji odštěpky (později je však zakryje límec šroubováku), tvoří eurovrták v tomto případě dokonalý povrch pro hlavu šroubu.

Pořadí instalace eurošroubů

Eurošrouby v porovnání s jinými typy spojovacích prvků zajišťují bezpečnější uchycení spojovaných dílů. Důvodem je širší umístění závitových prvků, které jsou pevně zabudovány do materiálu. Šrouby se montují ručně a také elektrickou vrtačkou s příslušnými tryskami nebo elektrickým šroubovákem. Těm, kteří se v těchto spojovacích prvcích nevyznají, doporučujeme, aby je instalovali ručně, aby v případě nadměrného odporu šroubu mohli šroub kdykoli odstranit ze spojovaných nábytkových prvků.

Jak vyrobit otvor pro závěs v dřevotřískové desce: Montáž nábytkového závěsu

Často je nutné montovat nábytkové závěsy do dřevotřískových desek, například při instalaci dveří z dřevotřísky. Tento úkol zahrnuje vyvrtání otvoru pro závěs do dřevotřísky. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak takový otvor připravit a jak závěs nainstalovat.

V našem případě byla drážka pro závěs při výrobě skříně z dřevotřísky vyvrtána příliš nízko. V důsledku toho se vnitřní dveře nemohou po zasunutí závěsu do připravené polohy zcela otevřít. Proto musí být drážka mírně nakloněna nahoru, aby se této nevýhodě zabránilo.

Chyba v umístění drážky závěsu

Nástroje a materiály

K montáži nábytkového závěsu z dřevotřísky budeme potřebovat následující nářadí:

Förstnerův vrták s průměrem odpovídajícím závěsu (v našem případě 35 mm). Vrták je drážkovací fréza, kterou lze použít k vyfrézování drážky závěsu. Někdy jsou tyto vrtáky dodávány s dorazem (vhodné pro dřevotřísku o tloušťce 16, 22, 25 mm), takže se nemusíte starat o to, jak daleko musíte zajít;

Materiál, který budeme potřebovat, zahrnuje samotný závěs a šrouby pro jeho připevnění k desce.

Nábytkový závěs pro zadlabávací montáž, pravoúhlý

Jak vytvořit otvor pro závěs v desce OSB?

Začněte tím, že do vrtačky nasadíte Forstnerův vrták.

Pokud máte vrták bez dorazu, vezměte zkušební kus dřevotřísky a vyvrtejte drážku závěsu v několika krocích, přičemž pokaždé vyzkoušejte, zda závěs dobře sedí. Jde o to, abyste věděli, jak hluboko má vrták sahat, abyste neudělali průchozí otvor a aby pant dobře zapadl do drážky.

Teď, když jsme to zvládli, je čas pustit se do práce na samotných dveřích. Nejprve si vyznačíme střed otvoru. Tam umístíme střed vrtáku.

Pokud se vám uvolnil dřevotřískový závěs a nevíte, co s tím, nejjednodušší způsob opravy utrženého závěsu je jeho přemístění, tj.е. Vyvrtejte nový otvor, protože upevňovací body šroubů na závěsech se často zapráší a dveře již nemohou správně držet. Zbývající starý otvor lze zalepit tmelem nebo páskou.

montáž závěsu na dveře z dřevotřísky

Drážky jsou připravené, takže nyní stačí nasadit panty a přišroubovat je.

Závěs je nyní posunut nahoru a vnitřní dveře lze snadno otevřít.

Pokyny pro instalaci

Dveře, které nepotřebují zadlabávací závěsy, se montují poměrně snadno. Tím se eliminuje nutnost frézování.

  • Označení se nejprve provede na straně dveří;
  • Nejlépe je nechat dole a nahoře alespoň 25 mm volného místa;
  • Závěs se přiloží na čepel, aby se vyznačily body pro samořezné šrouby;
  • Pokud je vše rovnoměrně vyrovnáno, vyvrtají se otvory pro upevňovací prvky;
  • Přitlačte dveřní křídlo a čelo nábytku k sobě;
  • Zkontrolujte, zda se dveře správně zavírají a otevírají;
  • je provedena úprava;
  • Pevně zašroubujte všechny šrouby.

Nezbytný nástroj:

  • Konstrukční držák (úhelník).
  • Tužka.
  • Rohový díl (volitelný).
  • Vrták do kovu o průměru 2 mm (není povinný).
  • Fostnerův vrták o průměru 35 mm (nebo 26 mm pro menší závěsy).
  • Elektrická vrtačka.

Fostnerův bit. velmi běžný nástroj, který se používá pro slepé (ne průchozí) otvory v měkkých materiálech. Při nákupu vrtáku Fostner pro montáž nábytkových závěsů je třeba věnovat pozornost několika věcem. Za prvé, jehla (centrální ostrý hrot) vrtáku musí být dobře vycentrovaná (bez viditelného házení). Za druhé, vrták musí mít karbidové (často nazývané pobeditové) břity, jinak se velmi rychle otupí. Délka středicí jehly. velmi důležitý parametr. Pokud je délka jehly příliš dlouhá, hrozí riziko provrtání fasády. Pokud je však délka jehly příliš krátká, vrták (ruční vrtačka) se rozjede do stran. Délka jehly nového vrtáku se zpravidla zkracuje (piluje) o cca 0,5 mm. Profesionální (obráběcí) vrtáky Fostner mají kratší délku jehly nebo nemají žádnou jehlu, protože jsou určeny pro speciální montážní stroje nebo obráběcí centra, kde je přesnost zajištěna jinými prostředky. Před vrtáním do fasády se doporučuje provést zkušební vrtání do podobného materiálu stejné tloušťky.

Potřebný nástroj:

  • Stavební úhelník (úhelník).
  • Tužka.
  • Arbor (není povinné).
  • Vrták do kovu o průměru 2 mm (volitelně).
  • vrták Fostner 35 mm (nebo 26 mm pro menší závěsy).
  • Elektrická vrtačka.

Fostnerův vrták, velmi běžný nástroj pro tupé (nikoli průchozí) otvory do měkkých materiálů. Při nákupu vrtáku Fostner pro montáž nábytkových závěsů je třeba věnovat pozornost několika věcem. Za prvé, jehla (centrální ostrý hrot) vrtáku musí být dobře vycentrovaná (bez znatelného házení). Za druhé, vrták by měl mít břity z karbidu wolframu (často nazývané Pobeditový vrták), jinak se velmi rychle otupí. Délka středicí jehly. je velmi důležitý parametr. Pokud je délka jehly příliš dlouhá, hrozí, že provrtáte fasádu. Pokud není vrtací jehla dostatečně dlouhá, lze vrták (ruční vrtačku) otočit do strany. Délka jehly nového vrtáku se zpravidla zkrátí (opiluje) asi o 0,5 mm. Profesionální (obráběcí) vrtáky Fostner mají zkrácenou délku jehly nebo ji nemají vůbec, protože jsou určeny pro speciální montážní stroje nebo obráběcí centra, existují i jiné způsoby zajištění přesnosti. Před vrtáním do fasády se důrazně doporučuje provést zkušební vrtání do podobného materiálu stejné tloušťky v následujících materiálech.

Jak se dělají otvory

Abyste mohli závěs nainstalovat, musíte nejprve připravit sedadlo. V tomto případě vám pomůže speciální vrták.

Nestačí však mít pouze nástroj. Musíte to udělat správně. V opačném případě je cenou za chybu vaše nábytková fasáda, zničený materiál. Po přečtení doporučení a pokynů si předem nacvičte některé kousky.

vrtání, otvorů, závěsy, nábytku
  • Použijte metr nebo pravítko;
  • cvičení;
  • šídlo;
  • Elektrický šroubovák;
  • vrták;
  • šroubovák;
  • Dobré osvětlení;
  • tužkou nebo perem;
  • Ochranné pomůcky atd.

Sada se může lišit v závislosti na situaci.

Miska závěsu musí být zapuštěna do čela. To znamená, že je na něm předem provedeno označení. Je důležité zvolit správný střed budoucího otvoru pro mísu.

Střed otvoru je vyznačen 21-22 mm od okraje materiálu. Mezi hranou závěsu a hranou přední části je tak 4-5 mm volného prostoru. Vrtací práce se provádějí striktně po označení.

Vrtání otvoru pomocí frézy na závěsy

Důrazně se doporučuje používat frézy se zarážkou, abyste omylem neprovrtali otvory nebo nepřekročili požadovanou hloubku.

Vrtání s mírným, stále se měnícím sklonem elektrického nástroje.

Po dokončení práce odstraňte všechny zbytky materiálu, proveďte zkušební provoz a pokračujte v montáži armatur.

Je to užitečný nástroj, který se snadno používá a někdy je nezbytný pro výrobu nábytku doma i v plné továrně. Pouze ve druhém případě se používají speciální frézky. Forstnerova fréza je ideální pro ty, kteří se rozhodli montovat kování vlastníma rukama a použít k tomu domácí elektrický šroubovák nebo obyčejnou vrtačku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS