Jak doma řezat hrany PVC

Lepidlo na PVC hrany. jaké použít, návod, typy hran

Proces lemování čelních ploch laminovaných dřevotřískových desek ve výrobě závisí na složitosti vyráběné konstrukce a je z velké části automatizován, aby bylo zajištěno vysoce přesné zpracování. Je to nutné vzhledem k požadavkům průmyslových norem a vysokému objemu práce, kterou je třeba provést.

Existují dva typy strojů na úpravu okrajů:

  • přímo. Používá se pouze pro rovné lemování. Proces lemování vychází z detailů a začíná ihned po rozřezání dřevotřísky;
  • Zakřivené. Pro stroj je nutné předřezání dílů. k tomu se používá ruční fréza. Formátované obrobky se vkládají do zařízení a překrývají se podle speciálně připravených vzorů.

Veškeré další práce na okrajích provádějí profesionálové na strojích.

Proč potřebujete lemování??

Samolepicí nábytkové hrany. úzký proužek melaminu, PVC, ABS plastu nebo jiného materiálu. Chrání a zdobí oblast řezu. Lemování je u levných laminovaných dřevotřískových desek nezbytné, protože chrání lidi před škodlivým formaldehydem. Okraje jsou díky němu také pevné a zabraňují pronikání vlhkosti dovnitř.

Nejoblíbenější typy obrub jsou následující.

  • Melaminové obruby s lepidlem. nejekonomičtější, ale ne nejkvalitnější. Bojí se vlhkosti a může časem opadat (i bez mechanického zásahu), snadno praská a v rozích se odírá. Jedinou výhodou je předem nanesená vrstva lepidla, takže melaminové obruby zůstávají v domácnostech oblíbenou volbou.

Při nákupu nábytku je důležité věnovat pozornost kvalitě hran. Nábytek s melaminovou úpravou si raději nepořizujte, protože dlouho nevydrží.

  • Nábytkové hrany z PVC o tloušťce 2 mm a 0,4 mm jsou optimálním řešením. Je mnohem odolnější a má dlouhou životnost. Na skryté plochy se obvykle používá tloušťka 0,4 mm, zatímco na vnější okraje, které budou viditelné pro veřejnost, se lepí tloušťka 2 mm. Vyžaduje však speciální stroj na lemování, takže se používá pouze ve výrobě.
  • ABS-plastový lem. ekologičtější obdoba předchozí varianty, která je v prodeji méně často.
  • T-profil. zasazený do vyfrézované drážky v čele dřevotřískové desky. Byl oblíbený v dobách, kdy speciální stroje na lemování PVC byly vzácností a frézek bylo v dílnách dostatek.
  • Překrytí profilem P C18 není špatnou volbou, protože jej lze použít na dřevotřískové desky v domácích podmínkách. Obvykle se profil C18 ve tvaru písmene U jednoduše aplikuje na tupé konce a lepí se tekutými hřebíky. Mínus. několik milimetrů vyčnívajících okrajů, které se špiní. Na druhou stranu je tato funkce velmi užitečná, pokud řezete dřevotřísku vlastníma rukama, a velké hrany skryjí nerovnoměrné řezy a třísky. Tento typ se často používá pro domácí skříně.

K lepení na stroj se používá speciální tavné lepidlo na okraje z PVC. Prodává se jako granulát a po zahřátí se mění v kapalinu. Lepidlo se na pásku nanáší buď při zahřívání, nebo během výroby pásky.

Pokud se kus nábytku začne odlupovat, je třeba jej co nejdříve opravit. V opačném případě se poškodí a ochranná fólie se musí odstranit a nahradit novou.

Dřevotřískové desky jsou na řezu nevzhledné a navíc jsou vystaveny vlhkosti, proto je nutné hranu utěsnit.

Dýhové hrany se odlupují také u dřevěného nábytku, ale častěji u nábytku z laminovaných dřevotřískových desek s melaminovými nebo plastovými hranami.

Při řezání desky vzniká hrana, která odhaluje surovou dřevotřísku, kterou je třeba utěsnit. V závislosti na hraně, kterou výrobce používá, existují různé možnosti opravy.

Lepené hrany z melaminu a plastu jsou k dispozici v mnoha dekorech.

Nejlevnější variantou jsou melaminové hrany, které jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako fólie použitá k potažení dřevotřísky. Melaminová pryskyřice je velmi pevný materiál, který odolává vysokým teplotám.

Proto se melaminové hrany obvykle dodávají s tavným lepidlem, které lze aktivovat běžnou domácí žehličkou. Páska s lepicí vrstvou se přiloží na okraj a zepředu, nejlépe přes čistý papír, se zažehlí teplou žehličkou, dokud se tavná hmota nerozetře po pásce a nepřilne k povrchu okraje.

Melaminové hrany jsou tenké a na spodní straně mají vrstvu tavného lepidla, zatímco plastové hrany jsou až tři milimetry silné a bez lepidla.

Pro správné lepení melaminových hran potřebujete mnoho zkušeností a výsledek nebude vždy dokonalý. Lemování je velmi citlivé na mechanické namáhání a není vodotěsné (v závislosti na materiálu a použitém lepidle).

Na lepení melaminových okrajů se vyrábějí speciální žehličky na melamin, ale doma vám stačí běžná žehlička na prádlo.

Tvrdší hrany se vyrábějí z plastu ABS (a také z PVC nebo PP), který se stejně jako melamin používá pro ozdobné hrany výrobků z materiálů na bázi dřeva, jako jsou dřevotřískové desky, dřevovláknité desky nebo desky s pórovitou strukturou voštin.

Plastové hrany jsou rovnoměrně probarvené a zadní strana je potažena lepidlem. primerem, který zajistí, že lepidlo přilne.

Kromě lemů, které se používají k ochraně rovné hrany, existují i plastové lišty vhodné pro tvarované detaily. Můžete také použít dýhu. Náběžnou hranu však lze přilepit dřevěnou lištou.

Melaminové a plastové obruby jsou pružné, takže je lze lepit i na zakřivené povrchy.

ABS pásky se obvykle lepí pomocí speciálního zařízení, ale to neznamená, že by práci nemohli zvládnout amatéři. Ruční nanášení lemů je možné i bez speciálního nářadí, pouze je třeba použít určitá lepidla, jako jsou dvousložková disperzní lepidla, polyuretanová lepidla nebo kontaktní lepidla.

ABS je termoplastický materiál, který při zahřátí měkne, takže se nevyrábí za tepla, a proto s ním nelze pracovat stejným způsobem pomocí žehličky jako s melaminovými obrubami.

Obruby z průmyslových materiálů se vždy lepí za tepla, bez ohledu na to, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Tavné lepení je nejrychlejší a nejlevnější způsob lepení lemů.

Roztavené lepidlo se na obrubu nanáší bezprostředně před lepením, takže nevadí, ani když je obruba plastová. Můžeme tedy předpokládat, že každá průmyslová olepka obsahuje tavné lepidlo.

Vrstvu taveniny lze nanést horkovzdušnou pistolí s plochým hrotem na zploštělou hranu nebo dokonce na plastovou hranu.

Pokud se melaminový okraj odlepí, můžete zkusit zbytek lepidla aktivovat žehličkou. Pokud páska nedrží na okraji, je třeba použít kontaktní lepidlo. Naneste tenkou vrstvu na oba povrchy, nechte ji deset až patnáct minut působit a poté přitiskněte pásek k okraji.

Plastový okraj lepíme stejným způsobem, jediný rozdíl je v tom, že ho nemůžete zažehlit horkou žehličkou. Protože se rychleji rozpustí samotný okraj než zbytky lepidla na zadní straně. Lepidlo na zadní straně se roztaví pomocí horkovzdušné pistole.

Pokud páska nedrží, použijte opět kontaktní lepidlo nebo speciální polyuretanové lepidlo.

K dispozici jsou různá dláta a škrabky na ořezávání hran, cvičitelé radí dláto, pilku na kov a smirkový papír.

Při lepení okrajů použijte pásku, která je delší a širší než samotný okraj. K nalepení melaminové pásky použijte žehličku, k nalepení plastové pásky použijte kontaktní lepidlo.

Po zaschnutí nebo vychladnutí lepidla odstřihněte přebytky, které přečnívají přes okraj obruby. Na melamin stačí bezpečný nůž nebo dláto, k dispozici jsou i speciální nože.

Plastový okrajový pásek lze lepit ručně i odborně.

Práce s plastovou páskou je obtížnější, protože je určena pro profesionální zpracování. Při tloušťce dva až tři milimetry je nutné použít speciální ruční řezací nástroj nebo frézu.

Nástrojem může být frézka nebo frézka, která nám pomůže vytvořit křivku na plastové hraně. Okraje hrany lze seříznout na plocho truhlářskou škrabkou. Stejně postupujeme při lepení dýhy nebo dřevěného obložení.

K lepení hrany bez tepelně lepicí vrstvy potřebujete kontaktní nebo speciální disperzní lepidlo, štětec, šroubové svorky s úchyty pro přední hranu, podkladové desky z dřevotřísky nebo dřevovláknité desky, frézku nebo frézku na hrany, kopírovací frézku nebo frézku s podkladovou podpěrou.

Lemování při výrobě nábytku je nezbytné k ochraně koncových hran výrobku před odštěpky, prasklinami a jiným poškozením a chrání také před vlhkostí a výpary formaldehydu.

V tomto článku se dočtete o lepení hran a o tom, jak lepit hrany žehličkou a fénem.

Dokončování okrajů

Po vychladnutí všech lepených dřevěných okrajů ořízněte jejich přebytky Stanleyho nožem (obr.10).

Nejdříve připravte hrany obrobku pomocí frézky (obr.11), pak odřízněte přebytečné PVC špachtlí. Špachtle by měla být vedena pod úhlem přibližně 30° k vodorovné rovině a pevně tlačit na povrch obrobku (obr.12).

Zbývá už jen obrousit rohy a všechny upravené plochy plstí (obr.13), (obr.14).

A je to tady, naše poleno (obr.15) má nádherný vzhled (obr.16), více informací na webových stránkách kuchyně.Bílé články o tom, jak vybrat kuchyň, jak vyměnit nebo modernizovat nábytek, jak vyzdobit kuchyň a obývací pokoj!

Okraj z PVC

Od prvního se liší materiálem: místo papíru se používá PVC (polyvinylchlorid). Nejčastěji se lepí na stejný hot melt (v průmyslovém měřítku pomocí speciálních strojů. lemovačů, ale můžete lepit i ručně obvyklými tekutými lepidly (např. „Moment“). K dispozici v několika variantách tloušťky. nejběžnější jsou 2 mm a 0,4 mm (k dispozici také 0,8, 1 a 3 mm). Existuje obrovské množství dekorů, dokonce i lesklých.

Místo toho, aby se při nárazu roztříštila, se jen mírně protlačí.

Mezi nevýhody patří složitost lepení (v případě, že přesah 0,4 mm hrany lze odstranit ostrým nožem, 2 mm-musíte řezat frézku, nejlépe specializované lemování (nebo na stroji), a tato zařízení nejsou na každém).

Olepování nábytkových hran svépomocí

Existují dvě techniky lepení nábytkových hran. První je pro ty, kteří mají na zadní straně lepidlo. Potřebujete žehličku nebo fén na vlasy. Druhá je určena pro lepení pásků bez lepidla. V tomto případě potřebujete dobré univerzální lepidlo, které dokáže lepit plasty i dřevo, a váleček na nábytek, kousek plsti nebo měkký hadřík, abyste mohli hranu dobře přitisknout k řezu.

Něco málo o tom, jak silně lepit okraje na které díly. V souladu se státní normovou specifikací není povoleno lepit ty hrany, které nejsou viditelné, ale ve většině případů jsou ošetřeny tak, aby se snížilo pronikání vlhkosti do dřevotřískových desek a odpařování formaldehydu. Na tyto hrany se nalepí melaminová páska nebo 0,4 mm PVC. Ošetřeny jsou také hrany zásuvek (nikoli čela).

Pro přední hrany a hrany zásuvek je nejvhodnější PVC 2 mm a pro viditelné hrany polic 1 mm. Barva může ladit nebo kontrastovat s podkladem.

Jak si sami přilepit okrajovou pásku pomocí lepidla

Lepidlo se nanáší na melaminové hrany, někdy na PVC. Pokud se rozhodnete pro PVC, je jednodušší začít s tenkými. lépe se s nimi pracuje, melamin se jednoduše lepí.

Vezměte žehličku a teflonovou trysku.Pokud nemáte trysku, postačí vám hustá bavlněná tkanina. zabráníte tak přehřátí pásky, ale lepidlo roztavíte. K tomu můžete použít také stavební fén. Nastavte žehličku na „dvojku“ a během zahřívání odřízněte kousek pásky. Délka. o několik centimetrů delší než kus.

Přiložte okraj k dílu, uhlaďte a zarovnejte. Na obou stranách by měly viset malé kousky. Vezměte žehličku a přes trysku nebo hadřík zažehlete okraj a zahřívejte ho, dokud se lepidlo nerozpustí. Tepelná izolace by měla být provedena rovnoměrně po celé ploše. Po slepení všech okrajů je nechte vychladnout. Poté začněte ořezávat okraje.

Okraje nařízněte nožem, použijte buď ostrou, nebo tupou stranu. Někteří lidé používají obyčejné kovové pravítko, jiní dávají přednost špachtli z nerezové oceli.

Nyní pomocí zvoleného nástroje odřízněte visící okraje. Stříhají se těsně u materiálu. Poté se přebytečný materiál odřízne podél obrobku. Melamin a tenké plasty lze snadno řezat nožem. Pokud jsou hrany PVC silnější. 0,5-0,6 mm nebo více. může být obtížné je nalepit. Hrany lze očistit a odmastit. pokud ho máte. Zaručuje dobrý výsledek v krátkém čase. při použití smirkového papíru trvá řezání hran déle, ale výsledek může být stejně dobrý.

Důležitý bod: při lepení tenkých hran musí být řezané hrany rovné, bez výstupků nebo prohlubní. Materiál je tvárný, a proto jsou všechny nedokonalosti viditelné. Proto nejprve okraje obrousíte smirkovým papírem, pak je důkladně oprášíte a odmastíte. Teprve potom můžete lepit.

Podlepení páskou z PVC (bez lepidla na zadní straně)

Při této metodě samolepicího lemování PVC potřebujete univerzální lepidlo a kus plsti nebo látky. Přečtěte si návod k použití lepidla a dodržujte doporučení. Například u cementu „Moment“ je třeba nanést a rozetřít směs, počkat 15 minut, silně přitlačit lepené plochy.

Není problém nanést lepidlo a počkat. K pevnému přitisknutí okraje k okrajovému dílu můžete použít dřevěný špalík obalený plstí. Místo špalku použijte stavební plovák a plsť nalepte na jeho podrážku. Můžete také srolovat několik vrstev silné látky a pevně přitisknout pásku k povrchu.

Vybraný nástroj se celou svou vahou přitiskne na položenou hranu a pevně se přitiskne k povrchu dřevotřísky. Naneste lepidlo a počkejte, přičemž povrch hladíte. Tímto způsobem se zažehlí celý okraj, aby se dosáhlo velmi těsného přilnutí. Takto nechte dílek chvíli stát, aby lepidlo mohlo „ztvrdnout“. Poté můžete začít upravovat okraje.

Lepení melaminových hran nábytku žehličkou.

Toaletní stolek je nezbytným kusem nábytku v každé rodině. Dívky stráví na každé straně 2 hodiny.3 hodiny před zrcadlem, nanášení a korekce make-upu nebo stylingu. Toaletní stolek se zrcadlem je skvělý způsob, jak uložit.

Snídaně do postele je příjemným překvapením pro vaši drahou polovičku a neobejde se bez nočního stolku. Tato položka pomáhá vytvářet taková překvapení se záviděníhodnou četností a kompetentností.

Dříve nebo později přijde čas, kdy dřevěný stůl ztratí svou někdejší slávu. Poslat ji na půdu, aby se na ni prášilo, nebo ji vyhodit. není správné. Nejlepší východisko z této situace.

Obývací pokoj hraje důležitou roli v každé domácnosti. Je to místo, kde se schází celá rodina, přátelé a slavnosti. Může to být také místnost, kde se můžete dobře bavit a sledovat, co se bude dít potom.

Kuchyňský stůl (nebo také jídelní stůl) je hlavní součástí kuchyňského interiéru. Její tvar a velikost by měly být přizpůsobeny velikosti místnosti, aby se do ní vešli různí strávníci a jedlíci.

Neuvěřitelně stylové a neobvyklé zařízení pod kreativním názvem stůl s efektem nekonečna je získán z nejjednodušších věcí. Může si ji užít dítě i dospělý. Zcela.

Odrůda

Existuje několik typů lemování. Liší se především složením, tloušťkou a vzhledem.

Melaminové obruby s lepidlem. cenově nejpříznivější varianta, která však není nejkvalitnější

ABS hrany jsou pevný a odolný tepelně odolný plast, který se snadno používá

Hrany z PVC jsou velmi oblíbené pro konce laminátových desek Laminované dřevotřískové desky

Představujeme nejoblíbenější typy.

Typ Popis
Melamin Nejběžnější pro domácí použití. Jedná se o melaminovou pásku, na jejíž zadní straně je vrstva lepidla aktivovaná teplem. Je levný, ale nekvalitní; je náchylný na vlhkost a má nízkou životnost, i když se s ním zachází opatrně.
Vyrobeno z PVC Nejlepší poměr cena/výkon. Používá se ve většině moderních výrobků. Představuje pásek PVC o tloušťce 2 nebo 0,4 mm. Silnější se používá na vnější okraje dílu a tenčí na žlábky na rubové straně. S tímto typem profilu se pracuje pouze ve výrobním závodě, protože vyžaduje speciální stroj.
Vyrobeno z plastu ABS Také dobrá volba, podobná té předchozí, ale s ekologičtějším složením. Zřídka dostupné na trhu. Používá se při výrobě nábytku v továrně.
T-profil V moderní výrobě se používá zřídka, ale je k dispozici na trhu. Je spolehlivější než předchozí varianty. T-profil má pevnější základnu a větší tloušťku. Vyrábí se převážně z laminovaných dřevotřískových desek. Má spoj pero a drážka. Profil má čepy, které zapadají do drážek na nábytku (předem vyvrtaných).
Nástěnný profil C 18 Používá se poměrně dlouho. Stále oblíbený při výrobě nábytku, ve výrobě i v domácnosti. Jedná se o pevný pás dřevotřískové desky, který se jednoduše nasune na naříznuté hrany desky a přibije tekutými hřebíky. Poměrně snadno se aplikuje, takže je běžný při výrobě nábytku pro kutily. Nevýhodou je jeho umístění. Lemování vyčnívá několik milimetrů za okraj nábytku, čímž se zvětšuje, takže se pod lemem mohou zachytávat nečistoty.

Vložení T-tyče. zapadá do vyfrézovaného pera a drážky v čele dřevotřískové desky

Překryvný profil P C18. není špatná volba, lze jej použít na dřevotřískové desky v domácnosti

Dýha není nejoblíbenějším materiálem pro obruby a vyžaduje určité speciální dovednosti

Melaminové obruby se nejčastěji používají v domácnostech. Snadno se používají a jsou k dostání v širokém sortimentu stavebnictví.

Akrylátový lem s objemovým obrazem (PMMA-3D)

Nejoblíbenější PVC obruby v Rusku Rehau má širokou škálu barev

WEGOMA AU93 Nástroj pro podélné lemování.

Stroj je určen k oboustrannému podélnému ořezávání hran o tloušťce do 0,5 mm a šířce do 40 mm. Na každém přesahu pracují dva nože: hlavní nůž řeže přesah v jedné rovině s povrchem obrobku, druhý nůž řeže úkos. srazit hranu břitu a/nebo vyčistit případné nedokonalosti prvního ostří.

AU93 se konstrukčně skládá ze dvou zrcadlově obrácených stejných plastových prvků. Půlkulisy jsou navzájem spojeny dvěma vodicími pouzdry s pružinami uvnitř. Každá polovina trupu má tři odnímatelné, nastavitelné nože, které lze použít na obou stranách, nebo lze strany nakonfigurovat pro různé tloušťky okrajového materiálu. Dvojitý hlavní nůž lze nastavit tak, aby se přizpůsobil panelu. Dvě přídavné fazetovací čepele s nastavitelnou špičkou.

Fotografie zastřihovače AU93 z různých stran.

Rozložený podélný trimr. Čím menší je šířka hrany, tím více musí být pružiny stlačeny. Při práci s laminovanými dřevotřískovými deskami do tloušťky 18 mm má smysl snížit pružnost nebo ji úplně odstranit.

Polovina těla. Seřizovací šroub hlavního nože je viditelný.

Nastavovací šroub jedné z přídavných lopatek.

Sada nových nožů pro AU93. Podobná sada je k dispozici také pro koncový ořezávač KG94.

Minimální možná tloušťka obrobku je 14 mm.

WEGOMA AU93 v provozu. Melaminové hrany (žluté) a ABS (Wenge).

Melaminové a ABS hrany řezané na délku.

Z použití těchto nástrojů WEGOMA při výrobě laminovaných dřevotřískových desek lze vyvodit následující závěry.

Koncový ořezávač WEGOMA KG94. Univerzální, užitečný a nezbytný nástroj. Lze ji bez obav doporučit každému výrobci nábytku, který stále používá nůž. Ořezávač funguje stejně dobře s melaminovými, PVC, ABS hranami a HPL plasty pro lemování kuchyňských pracovních desek. Pokud jsou nože ostré a správně seřízené, je výsledkem dokonalý nebo téměř dokonalý řez, který vyžaduje pouze lehké přebroušení smirkovým plátnem.

Podélný ořezávač hran WEGOMA AU93 v praxi nedosahuje vždy perfektních výsledků. U melaminových hran nástroj často zanechává nepatrný, ale na dotek příjemný schod, který je třeba obrousit. Nastavení hlavních nožů zastřihovače nepřináší správný výsledek. S hranami ABS prakticky není problém se schůdky. Přídavné lopatky se vůbec neospravedlňují; jejich pracovní rychlost je proměnlivá v závislosti na přítlaku polotovarů na materiál a na místě, kde je tento přítlak vyvíjen. Důležitou výhodou podélné frézy AU93 je, že umožňuje pohodlnou práci s dlouhými, objemnými díly v jakékoli prostorové poloze.

Ačkoli fungovala dobře, v podrážce byla minimální vůle (ne více než 0,3-0,5 mm), což si se mnou při tak choulostivé záležitosti, jako je odstraňování převisů, občas krutě zažertovalo.

Právě tehdy jsem dostal v zastavárně zastřihovač Makita 3707 za pouhých 2500 p, takže jsem prostě nemohl projít. Neměla speciální základnu pro odstranění převisu, stejně jako zbytek stavebnice, takže zcela tradičně vyžadovala renovaci. To znamená, že tvoří „krok“.

K tomuto kroku jsem tentokrát použil kus 8mm plexiskla, které jsem našel v popelnici)) Dřív to byla židle, teď to bude řezačka (škoda, že jsem teď nesebrala všechny velké kusy). Značení se provádí ostrým šídlem.

Krásně řeže na stolní kotoučové pile. To znamená, že mu dá obdélníkový tvar.

Okraje řezu se vyhladí pásovou bruskou.

Vytvoření lichoběžníku na konci přiléhajícím k noži. Měl jsem udělat trojúhelník, abych mohl zpracovat případné vnitřní poloměry, ale pak by se narušila tuhost základní desky, takže jsem usoudil, že malé poloměry jsou vzácné, a tak jsem se tím nezabýval.

Po nasazení podrážky označte a vyvrtejte upevňovací otvory. Prohlubte je, abyste skryli hlavy šroubů. Tento bod je třeba zkontrolovat zvlášť, aby nic nevyčnívalo.

Upevnění dílu k podrážce (ve všech dostupných technologických otvorech).

Držte ji v mých rukou. není příliš šikovný. chybí rukojeť na podstavci. Použil jsem rukojeť z routeru.který byl použit jako. Matice je zatlučená.

Ořech musel být také skrytý. Za tímto účelem jsem pomocí 25mm frézy Forstner vytvořil 2 mm hluboké vybrání.

Vyvrtal jsem do něj 4 otvory pro úponky matice. na obrázku se to moc nepovedlo). Matice vyčnívala ze zadní strany a délka šroubu byla nadměrná, takže jsem ji z kusu vyřízl a pod rukojeť přilepil podložku. Nedopadlo to tak elegantně, jak mělo, ale čert to vem.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS