Je lepší řezat dlaždice úhlovou bruskou nebo řezačkou na dlaždice?

Jak a čím řezat dlaždice

Jak a co je lepší řezat keramické dlaždice? V tomto článku se budeme zabývat všemi možnostmi řešení tohoto problému vlastníma rukama. Zohledníme jak práci s dlaždicemi, tak s keramickými obklady.

Při obkladačských pracích v interiéru se vždy setkáte s oblastí na stěně a podlaze, kde není možné instalovat kompletní klinkerovou dlažbu.

Musíte kus odříznout, ale musíte to udělat tak, aby okraje dlaždice byly rovné (viz video).

Hrozí také riziko rozbití celého keramického kusu. Abyste tomu předešli, je nutné používat speciální přístroje, mezi které patří jak profesionální drahé nástroje (řezačky na dlaždice), tak jednodušší typy zařízení (řezačka na sklo, úhlová bruska atd.).д.).

Tento nástroj dokáže zpracovat velké množství materiálu, ale je považován za bezpečnostní riziko, takže by měl být používán pouze v případě, že má řezbář zkušenosti s řezáním. V opačném případě by mohlo dojít k poškození dlaždic.

  • Na začátku je třeba připevnit dlaždice na pracovní plochu.
  • Poté musíte nakreslit vlasec a vzít stroj, abyste mohli začít řezat dlaždice.
  • Abyste se chránili, doporučuje se používat obličejovou clonu. Prach se pak nemůže dostat do očí a dýchacích orgánů.

Výběr obkládaného disku podle typu dlaždice

Řezné kotouče lze konstrukčně rozlišit:

Plné kotouče jsou optimální pro jemnou keramiku, protože materiál řežou hladce. Při správném použití je pravděpodobnost, že se odštípnou, nejmenší.

Cutting Bathroom Tiles with an Angle Grinder (Quick Tips).- by Home Repair Tutor

Segmentované disky se vyznačují štěrbinou v základně. Jsou navrženy tak, aby zlepšovaly kvalitu chlazení, což prodlužuje životnost nástroje. segmentové čepele jsou díky své struktuře mnohem náchylnější k odštípnutí, ale jsou ideální pro řezání přírodního kamene, porcelánových dlaždic a obkladů.

Při výběru kotouče se ujistěte, že je kompatibilní s vaší úhlovou bruskou: průměr kotouče a otáčky musí odpovídat. Na řezných kotoučích nešetřete! Levné nástroje se rychleji opotřebovávají a je třeba je častěji vyměňovat. Může mít také špatný účinek na materiál a zanechávat třísky.

Kamenné brusné kotouče

Kamenné disky jsou nejlevnější a nejnespolehlivější variantou. Rychle se opotřebovávají, takže pro větší množství práce je potřeba více kotoučů. Šířka řezu je větší než u kovových kotoučů, v závislosti na tloušťce nástroje. To také vede k tomu, že při řezání zůstává více prachových částic.

Nezapomeňte sledovat výkonnost kamenného kola! Pokud je řezná hrana viditelně poškozená (např. odštípnutá), je nutné nástroj vyměnit. V opačném případě není používání těchto typů nástrojů bezpečné: mohly by se zlomit, poškodit materiál nebo zranit uživatele.

Kovové disky

Kovové kotouče s diamantovým povrchem se používají pro profesionální aplikace. Jejich životnost a kvalita závisí na intenzitě použití. Náklady a spolehlivost jsou vyšší než u kamenných brusných kotoučů.

Výběr správného disku

Jaký kotouč je vhodný pro řezání, závisí na přesnosti práce a na jeho schopnosti řezat dlaždice úhlovou bruskou bez odštípnutí. Správně zvolený řezný kotouč je schopen dokonale rozřezat jakýkoli obklad.

Tyto typy kotoučů lze použít k řezání dlaždic úhlovou bruskou:

  • Kámen. Jejich nevýhodou je, že jsou tlusté, hodně se na ně práší a mají široký řez. Takový kotouč se rychle opotřebovává a je třeba ho často vyměňovat, aby nedošlo k náhodnému poškození dlaždice prasknutím během provozu.
  • Ocel. Tyto disky jsou tenké a účinné. Pokud musíte řezat žulu nebo jiný tvrdý materiál, použijte čepel s diamantovým povlakem. Vhodné také pro přírodní kámen.

Existuje několik poddruhů ocelových kotoučů:

  • Nejjednodušší a nejlevnější jsou segmentové pro řezání za sucha. Ochlazení kvůli štěrbinovým segmentům. Je možné řezat dlaždice po dobu jedné minuty a poté zapnout volnoběžné otáčky, aby kotouč vychladl. Neočekávejte od nich vysokou kvalitu. Mohou se objevit odštěpky nebo zubaté hrany.
  • Solid (pro mokré řezy). Velmi dobře se řeže. Nemají štěrbinové segmenty, takže k chlazení je potřeba voda. Nemusíte si však dávat přestávku. Pokud není voda, nemělo by řezání trvat déle než 15 sekund, jinak se přehřeje.
  • Kombinovaný typ. Pokud si vyberete, s jakým kotoučem chcete pracovat, můžete použít kombinovaný kotouč pro řezání za sucha i s přívodem vody. Kvalita řezu je dobrá, ale válec velmi rychle vytváří prachové částice.

Při výběru ocelových přípravků je třeba vzít v úvahu několik nuancí:

  • Tloušťka 1 mm. nejlepší volba. Může být až 2 mm, ale ne více, aby nedošlo k chybě při řezání.
  • Otáčky kotouče by měly odpovídat otáčkám samotné úhlové brusky.
  • Diamantové kotouče musí mít diamantový povlak silnější, než je šířka dlaždice.

Řezačky dlaždic

Pro tvarový řez budete potřebovat štípací kleště. Ve skutečnosti dlaždice neřežou, ale odlamují z nich malé kousky. Výsledkem je nerovnoměrná linie, která vyžaduje leštění.

Řezačky na dlaždice jsou určeny k výrobě materiálu pro mozaikové dlaždice. Pro běžné opravy se začaly používat později. Kleště jsou v podstatě stejné jako běžné kleště, ale mají dole diamantový váleček a nahoře tzv. „čelisti“.

Pro získání kruhového zářezu se vytvoří zářez a poté se vyberou malé kousky. Pokud je nutné provést rovný řez, pak se glazura nejprve nařeže válečkem. Válec je pak umístěn zespodu a čelisti nahoře. Při stlačení rukojetí se dlaždice podél lešení rozlomí.

Kleště jsou také velmi užitečné, pokud potřebujete odříznout vlasec menší než 5 mm od dlaždice. Jiné nástroje by takový úkol nezvládly. Nejlépe je použít vodováhu, aby se dlaždice neskláněly po stěně.

Jak řezat dlaždice ruční řezačkou na dlaždice

Technika práce s ním je velmi jednoduchá. Na povrchu dlaždice tužkou nebo fixem uděláme čáru řezu. Položte dlaždici na základnu řezačky dlaždic a vyrovnejte ji tak, aby se značka diamantu shodovala se středem základny. Poté se ujistěte, že je diamantový váleček přesně umístěn na kuželce na začátku i na konci označovací čáry.

Poté vedeme válečkový nůž po dlaždici, ve které je upevněn pomocí vodítek. Rukojeť by měla být zvednutá tak, aby se nožičky dlaždic nedotýkaly povrchu dlaždic. Pak rukojeť spusťte, čímž dlaždici rozbijete.

Mezi jeho výhody patří:

Jak řezat dlaždice úhlovou bruskou

Úhlová bruska, Rusy označovaná jako úhlová bruska Honor, první výrobce, který začal dodávat toto elektrické nářadí do Ruska. Je to multifunkční nástroj, který dokáže řezat dlaždice i diamantovým řezným kotoučem. Úhlovou bruskou lze řezat rovné i zakřivené dlaždice a kotouč je nahrazen diamantovým kotoučem určeným pro řezání za sucha. Při řezání není nutné usilovat o zachycení celé tloušťky dlaždice, protože se může snadno zlomit podél linie zářezu.

Kvalita hran obkladů řezaných úhlovou bruskou je nižší než u obkladačů, ale nevyžaduje přípravné práce. Nevýhodou použití úhlové brusky při řezání dlaždic je tvorba velkého množství prachu a třísek, které létají různými směry. Proto musí obkladač nosit ochranné brýle, rukavice a dodržovat všechny bezpečnostní předpisy.

Vytváření otvorů v porcelánové kamenině a keramických obkladech

Otvory do porcelánové kameniny o průměru až 12 mm se vrtají pobeditovými hroty. Elektrická vrtačka musí mít výkon vyšší než 800 W, její sklíčidlo musí být vycentrované, tj. nesmí se při otáčení zasekávat. Pokud je povrch příliš hladký a hrozí nebezpečí, že by vrták mohl začít klouzat, přiloží se na vrtanou plochu jeden po druhém 3-4 proužky papírové pásky.

Otvory o průměru 30, 40, 50, 60 mm na porcelánových dlaždicích se zhotovují jádrovými bity ze žáruvzdorného kovu se zuby, na které se nanáší pobeditový prach. Vrtání s takovou korunkovou frézou vždy zahajte při nízkých otáčkách a poté, co se zuby korunky zaboří alespoň 3 mm do porcelánové dlaždice, přejděte k rychlému vrtání. Nevýhodou pobeditových bitů je, že lze zhotovit pouze standardní otvory.

Pomocí baleríny lze vyrobit otvory o neobvyklých průměrech, např. 55 nebo 68 mm v porcelánových dlaždicích nebo obkladech. Ballerina je vrták s pobeditovým hrotem, v jehož středu je pomocí trojnožky upevněn horizontální držák vrtáku. Na vzdálenějším konci držáku je svisle rovnoběžně s vrtákem umístěna kulatá nebo šestihranná kovová tyč, na jejímž konci je namontována fréza. Například chcete vytvořit otvor o průměru 58 mm (otvor pro odtokovou trubku dřezu), 58 děleno 2 dává poloměr 29 mm. Poté pomocí pravítka upravte polohu držáku hořáku na baleríně tak, aby mezi hořákem a středem vrtáku byla mezera 29 mm.

Pozor!

Při vrtání s balerínou je třeba dbát velké opatrnosti. Dlaždice musí ležet vodorovně a úhel středového vrtáku vůči dlaždici musí být 90°. Stačí sebemenší nesouosost a baletní fréza může dlaždice rozbít.

Otvory o průměru nad 100 mm (pro kanalizační stoupačku nebo větrací potrubí) v porcelánové kamenině se řežou malou úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem. Zpočátku se na porcelánovou kameninu nalepí několik kusů papírové lepicí pásky. Poté se do lepicí pásky nalepí kružítko. Poté se pomocí malé úhlové brusky odstraní ochranný kryt. Otvory o průměru nad 100 mm vyřízněte úhlovou bruskou v absolutně kolmém úhlu k obkladu a kruhové řezy provádějte opatrně.

Pozor!

Vzhledem k tomu, že úhlová bruska bude dočasně vyjmuta z ochranného krytu, nezapomeňte při práci používat ochranné brýle, oděv s dlouhými rukávy a rukavice, protože třísky budou hodně létat.

Řezačka na dlaždice

Specializovaný nástroj na řezání dlaždic se jednoduše nazývá řezačka dlaždic. Tento typ nářadí má několik typů, například stacionární a mobilní, ruční a mechanické (elektrické).

Nejběžnější jsou pojízdné válečkové řezačky, které řežou dlaždice tak, že je upnou na pracovní plochu, pak se na líc dlaždice spustí váleček a provede se řez, po kterém se dlaždice pod tlakem rovnoměrně rozdělí na dva kusy.

K dispozici je také pracovní kotouč, který lze upnout nebo připevnit k posuvnému vozíku. Zatímco první způsob vyžaduje umístění dlaždice pod kotouč, druhý způsob vyžaduje, aby se posuvný blok a rotující kotouč pohybovaly podél desky pro řezání.

Různé řezačky dlaždic mohou být vybaveny dalšími funkcemi, např

  • Možnost připojení vysavače k odstranění prachu.
  • Vodní systém na kotouči, který chladí řezný prvek a minimalizuje prašnost.
  • Boční plošina. pro práci s velkými šířkami desek.
  • Rohový doraz. pro řezání dlaždic bez předřezu.

Tento nástavec je vysoce specializovaný nástroj na řezání dlaždic, který není vhodný pro širokou škálu aplikací.

Jak řezat dlaždice? úhlová bruska, řezačka na sklo nebo profesionální řezačka na dlaždice

Při obkládání místnosti nebo budovy keramickými nebo porcelánovými dlaždicemi je nutné položit nejen plné dlaždice, ale i kusy obkladů. To vyvolává řadu otázek. A dříve nebo později se s nimi musí vypořádat i ti nejzkušenější odborníci. Podívejme se, jaké jsou nejoblíbenější otázky:

  • Jak řezat keramické dlaždice? řezačkou na sklokeramické obklady, elektrickou řezačkou na obklady, ruční řezačkou na obklady nebo úhlovou bruskou.
  • Čím řezat dlažební desky? pouze s elektrickou řezačkou na dlaždice.
  • Co se používá k řezání slinutých dlaždic? Elektrickou frézou na dlaždice nebo úhlovou bruskou.
  • Jak a co řezat porcelánové dlaždice? Elektrickou nebo ruční frézou na dlaždice nebo úhlovou bruskou.

Podívejme se trochu hlouběji na jednotlivé dostupné materiály pro řezání dlaždic.

K řezání dlaždic potřebujete správné nářadí. Mezi mnoha různými typy existují profesionální a běžné stroje. Pokud ho používáte jen jednou, stačí vám ten levný, ale pokud potřebujete sekat dlaždice neustále. je lepší koupit drahé vybavení. Pokud přeplatíte jednotku, kterou často používáte, ušetříte v dlouhodobém horizontu spoustu peněz.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS