Jak řezat sklo bez brusky na sklo

Řezání skla: kalené sklo, typy řezáků na sklo, techniky řezání

K řezání tak citlivého materiálu, jako je sklo, potřebujete speciální řezný nástroj. Broušení skla samozřejmě usnadňují brusky, ale jejich práci je možné zvládnout i pomocí jiných předmětů, které jsou po ruce. Pokud potřebujete řezat sklo a nemáte po ruce řezačku na sklo, poradíme vám, jak ji nahradit.

Nástroje na řezání skla nebyly vždy tak rozšířené jako dnes. V druhé polovině minulého století přišli lidé s vlastními způsoby, jak tento ošemetný materiál zdolat bez použití řezačky na sklo. K řezání nekaleného skla o tloušťce až 8 mm můžete použít mnoho šikovných nástrojů, stačí jen trocha zručnosti.

řezat, sklo, brusky

Pro začátek výčtu typů skla vhodných pro práci se sklem je nejlepší definovat účinky na materiál.

Hlavní metody jsou tepelná, kdy se sklo zahřívá na určitém místě, a fyzikální, kdy se brousí hrubou silou.

V průmyslu se používá řezání vodním paprskem, kdy se sklo zpracovává na drahém zařízení pod silným tlakem vody.

K tepelnému řezání skla stačí malé množství provázku a hořlavá kapalina, jako je alkohol nebo aceton, a lze použít také letlampu nebo hořák.

K řezání skla fyzickou silou lze použít pilník, vrtací kladivo, hřebík, diamantový kotouč nebo dokonce obyčejné krejčovské nůžky. S některými z těchto položek je samozřejmě obtížné získat dobrý čip, ale při správné zručnosti můžete dosáhnout docela dobrého výsledku.

Nyní, když víte, jak řezat sklo bez brusky, můžete přejít k samotnému procesu řezání.

S hořící nití

Tato metoda štěpí láhve poměrně rovnoměrně, ale ne vždy funguje u velkých velikostí skla. Je také poměrně nebezpečný pro oheň a vyžaduje mít po ruce hasicí přístroj nebo nádobu s vodou, což je nutnost.

řezat, sklo, brusky

Páječka

Velmi zajímavá, ale poměrně pomalá metoda tepelného řezání skla. Vhodnější pro vyřezávání tvarů, ale bez problémů vytvoří i běžnou rovnou čáru pro zastřihovač.

K této operaci je zapotřebí pilník a topné těleso (pájka nebo pohrabáč).

Po vyznačení linie ořezu na skle pro budoucí řez vezměte pilník a na samém okraji udělejte malou drážku. 1-2 mm od něj zahřívejte místo páječkou, dokud se mezi ním a žebrem nevytvoří mikrotrhlina.

Poté ustupte do stejné vzdálenosti od samotné trhliny a postupně se přesuňte k cíli. Broušení skla tímto způsobem trvá dlouho, ale můžete získat všechny tvary.

Pro urychlení lze sklenici pravidelně chladit přikládáním vlhkého hadříku.

Nůžky ve vodě

Proces řezání touto metodou je velmi jednoduchý. Vezměte kus skla, který chcete opracovat, ponořte ho do vody a nůžkami odstřihněte malé kousky z okrajů. Voda zabrání prasknutí skla a umožní vám provést kontrolovaný řez. Touto metodou lze získat oválné a kruhové tvary.

Diamantový kotouč

Řezání skla není nejbezpečnější způsob, vyžaduje velkou opatrnost a dodržování všech bezpečnostních pravidel. Snadno se může odštípnout a vytvářet střepy ve všech směrech.

Jinak je metoda poměrně účinná a dokáže se s úkolem vypořádat. K řezání skla je zapotřebí speciální nástroj (úhlová bruska, vrtačka nebo vrták) s diamantovým kotoučem o tloušťce 0 mm.1 mm.

Samotné řezání je poměrně jednoduché, ale vyžaduje určitou zručnost a pevnou ruku, abyste udrželi nástroj v rovině. Položte řezaný kus skla na rovný povrch, použijte řezačku a veďte ořezávací nůž po povrchu skla.

řezat, sklo, brusky

Hlavní je neponořit se dovnitř, ale pouze se lehce dotknout, aby se vytvořila malá drážka, podobně jako široká ořezávací linka od řezačky na sklo. Jednoduše rozbijte sklo na místě.

Abyste snížili riziko rozbití skla a množství skleněného prachu, můžete řezanou plochu pravidelně kropit vodou.

Soubor

Další způsob, jak doma řezat sklo, aniž byste potřebovali řezačku na sklo nebo drahé elektrické nářadí. Potřebujete pilník a zkušenosti se sklem.

Vezměte prosím na vědomí, že soubor musí mít rohy, takže kulatý nebude vyhovovat.

K řezání skla stačí udělat na jeho povrchu několik zářezů úhlovým pilníkem. Na pilník vyvíjejte jen mírný tlak, abyste vytvořili čistou drážku podobnou drážce brusky na sklo. Po označení místa odštípnutí jednoduše rozbijte sklo o hranu stolu nebo přiložte zápalku pod místo odštípnutí.

Tato metoda vyžaduje určitou zručnost, a pokud brousíte sklo poprvé, důrazně doporučujeme, abyste si ji nacvičili na malých kouscích nepotřebného skla, než přejdete k základnímu materiálu.

S pronikavým vrtákem

Proces řezání skla řezačkou na sklo je velmi podobný procesu řezání běžnou řezačkou na sklo. Jediným rozdílem je vyšší tlak, ale jinak jsou kroky standardní. Položte sklo na rovný povrch, vyznačte linii ořezu, přiložte prkno a veďte linii ořezu dolů přes něj. Před řezáním otočte hrot tak, aby se nejostřejší roh dotýkal skla. Po získání volné linie pro ořezávač rozbijte sklo podél linie řezu.

Bezpečnostní opatření

Před řezáním zrcadla je třeba si uvědomit, že tato činnost s sebou nese potenciální nebezpečí.

Mnoho designových projektů vyžaduje v interiéru zrcadla na zakázku.

Proto je důležité dodržovat následující bezpečnostní opatření, abyste se chránili před nepředvídatelnými úrazy při práci:

  • Vždy je nutné nosit ochranné brýle a rukavice. Ochrana očí je nutná, protože malé střepy, které by se mohly náhodně dostat na sliznici, mohou později způsobit nenapravitelné poškození zrakového orgánu.
  • Připravte si speciální krabici, do které budete odkládat zbytky z výroby. Je to nezbytné, aby se malé části skla nedostaly na vaše oblečení nebo abyste se o ně nepořezali.
  • Plocha, na které budete provádět všechny manipulace, by měla být zcela rovná a velká. Po ruce by mělo být také veškeré ruční nářadí a materiál.
  • Po broušení skla nebo zrcadla doma je nutné otřít pracovní plochu a podlahu kolem ní vlhkým hadříkem. I tuto operaci je třeba provádět opatrně. Jinak by se malé třísky mohly dostat pod kůži a později by bylo velmi obtížné se jich zbavit.

Před řezáním zrcadla řezačkou na sklo se ujistěte, že znáte bezpečnostní požadavky.

Stříhání nůžkami ve vodě

Tato metoda se používá, když je třeba vytvarovat malý kus skla do jiného než obdélníkového tvaru. Není vhodný pro desky silnější než 4 mm a sklo.

Postavte nádobu a naplňte ji vodou. Kapalina působí jako mazivo a vytváří vnější tlak, čímž zabraňuje praskání plechu. Nože musí být silné; nejlepší jsou krejčovské nůžky. Sklenice se drží rukou a ponoří se do vody, čím hlubší, tím lepší. Pak nůžkami odstřihněte malý kousek z okraje archu, pak další a tak dále. Д., dokud nebude mít správný tvar. Při vykrajování složitých tvarů nalepte na obě strany skla předem připravenou šablonu ze silného kartonu.

Příprava před vrtáním

Po výběru vrtáku začněte připravovat skleněnou tabuli k vrtání. Před vrtáním odmastěte povrch skla organickým rozpouštědlem. K tomu se hodí líh, terpentýn nebo lakový benzín. Po odmaštění vše jemně otřete suchým hadříkem. Poté se skleněný předmět položí na rovný povrch, aby nemohl sklouznout. Místo lze označit značkovačem. Zahájení vrtání.

Návod na vrtání do skla běžným vrtákem

Vrtejte pomalu a opatrně, v žádném případě na sklo příliš netlačte a občas udělejte přestávku, aby sklo vychladlo. Tímto způsobem lze velmi snadno provrtat normální i tvrzené sklo.

Poslední užitečná rada. Vrták držte přesně kolmo k povrchu skla a neprovrtávejte ho až do konce. Před vyvrtáním otvoru až na konec kus otočte (pokud je to možné) a pokračujte ve vrtání z opačné strany. Tím se zabrání prasknutí skla.

Udělejte do skla otvor s pískem

Cvičení a speciální cvičení neexistovala vždy. Je známo, že sklo bylo vynalezeno před tisíci lety a že v té či oné době bylo nutné do skleněných předmětů vrtat otvory. Dělali to s pískem.

Pojďme zjistit, zda dnes dokážete provrtat sklo pískem, a udělejte to sami. K tomu potřebujeme samotný písek, kelímek (nebo kovový hrnec), olovo nebo cín (malý kousek), rozpouštědlo nebo benzín, kovovou špičatou tyč (o průměru otvoru, který chceme vyrobit) a hořák.

Celý proces domácího vrtání do skla lze popsat v následujícím sledu kroků:

  • Odmastěte povrch skla v okruhu 10 cm od budoucího otvoru. Provádíme to rozpouštědlem nebo benzínem.
  • Navlhčete písek vodou a přes budoucí otvor nasypte 5 až 10 cm dlouhou skluzavku písku.
  • Pomocí nabroušené tyčinky udělejte do pískové skluzavky otvor, který bude přísně svislý. Jeho tvar by měl připomínat trychtýř. Spodní část má velikost otvoru, který má být vytvořen, horní je širší.
  • Roztavte cín nebo olovo v kelímku a opatrně je nalijte do otvoru v písku. Počkejte přibližně 10 minut.
  • Odstraňte písek ze skla a poté opatrně vyjměte ztvrdlý kousek kovu z otvoru, kterým proniklo olovo.

Vyvrtejte sklo podomácku vyrobeným vrtákem

Chcete-li vrtat sklo doma, aniž byste museli kupovat „speciální“ vrták, můžete si ho vyrobit sami. Potřebujeme obyčejný řezák na sklo, přesněji řečeno jeho část. „řezací kotouč“, který se obvykle nazývá „diamant“.

Nejdříve vezmeme polotovar (kovovou tyč) a jeden z jeho konců. Vyjměte kolečko z řezačky skla a pevně ho zafixujte v předem vytvořené štěrbině tak, aby bylo v klidu. Pak jej pevně upevníte do sklíčidla vrtačky a začnete vrtat do skla.

Provázek, benzín a zapalovač

Pokud nemáte po ruce řezačku na sklo, pomůže vám rovnoměrné řezání následující metoda. Každý ví, že tento materiál není odolný vůči náhlým změnám teploty. Tuto vlastnost lze použít k jejímu snížení. K této práci budete potřebovat: provaz do 2 mm (pouze bavlněný), zapalovač, benzín (parafín).

řezat, sklo, brusky

Tabule skla se položí na stůl a značkovačem se vyznačí linie pro ořezávač, podél které se má řezat. Odměřte a ustřihněte provázek tak, aby pokrýval celou délku řezu. Poté se pokropí benzínem a nanese na čáru na skle. Zapalte provázek tak, aby se zapálil po celé délce. Když se vlákno vytáhne, zalije se studenou vodou. Výsledkem je, že sklo při rozdílu teplot praskne. Pokud prasklina neprošla celým plechem, je třeba postup zopakovat a lehce poklepat na linii řezu.

Jak řezat sklo doma bez řezačky na sklo: láhev, zrcadlo, čím ho můžete nahradit

Řezání skla vyžaduje speciální nástroje, jako jsou nože na sklo. Usnadňuje pracovní proces. Lze však použít i jiné materiály. Pokud nutně potřebujete rozřezat sklo na kousky a nemáte po ruce vhodné nástroje, můžete je nahradit improvizovanými materiály.

Co můžete udělat místo toho?

  • Všechny stávající metody broušení skla se liší v tom, jak ovlivňují základní materiál.
  • Existuje například tepelná metoda, která spočívá v zahřátí určité plochy skla.
  • Velmi častá je také fyzikální metoda. Jde o působení na materiál hrubou silou.

V průmyslové výrobě se obvykle používá tryskání vodním paprskem, které umožňuje tryskání materiálu tlakem vody.

Pokud chcete sklo řezat tepelně, postačí vám obyčejný provázek, sirky a hořlavá kapalina (alkohol nebo aceton). V domácnosti lze použít také letlampu nebo pájecí hořák. Při fyzickém řezání skla se obvykle používají hřebíky, vrtací kladivo, pilník, diamantový kotouč nebo nůžky.

Mnoho těchto metod samozřejmě nevede k dokonale rovnoměrnému řezu ve skle. S trochou zručnosti a praxe však můžete dosáhnout dobrých výsledků.

Důležité! Při práci se sklem je třeba dbát na bezpečnost: vyvarovat se pořezání na těle a vlétnutí úlomků nebo prachu do očí. Jsou potřeba pracovní rukavice (silné látkové rukavice) a ochranné brýle (ochranné brýle na kolo nebo speciální brýle).

Soubor

První metoda vyžaduje pilník s rohy; kulatý nástroj není vhodný. Chcete-li sklo řezat, vytvořte na něm pomocí nástroje několik rovnoměrných tenkých proužků.

Na pilník je třeba tlačit o něco silněji než středním tlakem a výsledkem je čistý, mělký řez, stejně jako při použití řezačky na sklo.

Poté stačí rozbít sklo o okraj stolu nebo pod řez položit sirku.

Tato metoda se doporučuje lidem, kteří již umějí pracovat se sklem. Pokud se do této práce pouštíte poprvé, je lepší si předem vyzkoušet práci s malými skleničkami.

Páječka

Tato metoda je neobvyklá, ale časově náročná.

  • Je ideální pro situace, kdy potřebujete pěkně tvarovaný vlasec pro zastřihovač.
  • K řezání skla můžete potřebovat páječku a běžný pilník.
  • Princip fungování je následující:
  • Na sklo se nakreslí proužky odpovídající budoucí linii řezu;
  • U okraje se pilníkem vytvoří malá drážka;
  • Sklo se zahřívá páječkou ve vzdálenosti 1-2 mm od něj, dokud se nevytvoří malá prasklina;
  • Z něj se udělá stejný zářez a skleněný prostor se opět zahřeje páječkou;
  • Kroky opakujte, dokud není požadovaný střihací nůž zcela hotový.

Občas na sklo přiložte vlhký hadřík, aby se ochladilo a proces se urychlil. Pokud potřebujete rovnou a jasnou čáru pro zastřihovač, můžete použít kovové pravítko.

Úhlová bruska

Jedná se o velmi účinnou, ale poměrně obtížně použitelnou metodu broušení skla.

Úhlová bruska, vrtačka nebo vyvrtávačka a diamantový kotouč o tloušťce 0,5 mm.1 mm.

Sklenici položte na rovnou pracovní plochu. Pak použijte řezačku a rovnou ořezávací linku plynule veďte po povrchu skla.

Neprovádějte hluboké řezy ani je neprovádějte celé; stačí pouze malá dutina. Nyní můžete sklo v označené oblasti jednoduše rozbít rukou.

Abyste zabránili tvorbě třísek a skleněného prachu, můžete řeznou plochu pravidelně kropit vodou.

Důležité! Tuto metodu by neměli používat lidé, kteří neznají, jak disk funguje, protože vyžaduje zvláštní pozornost a přesnost. V opačném případě by se mohly kousky skla odlomit různými směry.

Používejte nůžky ve vodě

Tato metoda funguje na principu směrového štípání.

Je velmi snadné řezat zakřivené tvary s kruhovými čarami, ale není ideální pro vytváření pravých úhlů.

Při stříhání používejte obyčejné nůžky a velkou mísu (nebo umyvadlo) s vodou. Kapalina působí jako mazivo, aby byly pohyby plynulejší. Tato metoda funguje na skle o tloušťce maximálně 4 mm.

Postup prořezávání je velmi jednoduchý. Jednoduše ponořte sklenici do vody a začněte odřezávat kousky na okrajích. Voda zabrání úplnému popraskání materiálu a umožní vám ovládat strunu trimmeru.

Důležité! Při práci se sklem nezapomeňte používat gumové rukavice. Jinak byste si mohli vážně pořezat ruce.

S vrtákem

  • Pro tuto metodu je zapotřebí průbojný vrták.
  • Je lepší koupit nový, aby byly na hlavě ostré rohy.
  • Řezání vypadá přesně jako řezání nožem na sklo.
  • Na vrták je třeba vyvinout jen o něco větší tlak.

Vrták se zvedá tak, aby se nejostřejší hrana hrotu dotýkala materiálu. Po provedení jemného řezu lze sklo podél linie rozbít.

Uhlovou tužkou

Tato metoda je vhodná, pokud chcete ze skla vyřezávat různé tvary s měkkými hranami.

Tužku na dřevěné uhlí lze připravit doma.

K tomu vezměte dřevěné uhlí (březové nebo lipové) a rozemelte ho na prášek.

Poté se přidá arabská guma a promíchá se. Z dužiny se vyrábějí tyčinky, které se pak suší.

Na sklo se nejprve udělá značka a okraje se opilují pilníkem. Pak se na jedné straně zapálí tužka a nakreslí se na čáru. Výsledkem je prasklina ve skle, kterou lze snadno rozbít.

Jak řezat: Pokyny

Nejprve se připraví povrch skla. Měla by být dobře vyčištěná, odmaštěná a suchá. Pokud na povrchu zůstanou skvrny nebo šmouhy, může řezný nástroj sklouznout a způsobit špatný řez. Nejlepší volbou pro pracovní plochu je stůl nebo kus dřevotřískové desky. Lze na něj položit kus silné látky (ubrus, prostěradlo) nebo linoleum.

Stříhání nůžkami ve vodě

Tato metoda se používá v případě, že je třeba vybrousit malý kousek skla do jiného než čtvercového tvaru. Není vhodný pro plechy silnější než 4 mm a role.

Postaví misku a naplní ji vodou. Kapalina působí jako mazivo a vytváří vnější tlak, který zabraňuje vzniku trhlin. Nůžky by měly být silné, dobře poslouží krejčovské nůžky. Držte sklenici v ruce a ponořte ji do vody, čím hlubší, tím lepší. Pak nůžkami odstřihněte malý kousek z okraje fólie, pak další a tak dále. Д., dokud nedosáhnete správného tvaru. Při vystřihování složitých tvarů nalepte na obě strany skla předem připravenou šablonu ze silného kartonu.

Zpracování skla

Řezání žáruvzdorného skla je poměrně složitý proces, který vyžaduje speciální nástroje. Existuje několik způsobů, jak to udělat doma:

  • Použití pobeditové frézy s terpentýnem.
  • Alternativní možností je použití tenkého diamantového kotouče. Pro optimalizaci procesu byste měli řezbářský nástroj vždy zalévat vodou, abyste odstranili prach a ochladili jej. Je třeba postupovat velmi opatrně, bez zbytečného stresu.

Řezání tvrzeného skla je naprosto vyloučeno a nelze je provádět žádnými nástroji. I když se to některým čmáralům podaří, málokdy se to obejde bez poškození.

Pokud potřebujete řezat žáruvzdorné sklo, je vhodné to svěřit profesionálům, kteří jsou v těchto činnostech již zběhlí.

Jak se vyrábí ohnivzdorné sklo, je vidět na příkladu

Osobně jsem už několikrát musel toto sklo brousit. Není na tom nic neobvyklého ani nepřekonatelného. Řezal jsem ho stejným způsobem jako běžné sklo. Diamantovým řezákem. Tvrdost tvrzeného skla je samozřejmě mnohem vyšší než tvrdost kaleného skla, ale dobrý řezák na sklo ho také snadno prořízne. Pokud chcete, je možné provést řezy na obou stranách a linii řezu pořádně proklepnout.

Tvrzené sklo nelze řezat v běžném smyslu. Materiál po vytvrzení mění své vlastnosti. Tvrzené sklo je běžnému spotřebiteli známé spíše jako „bezpečnostní sklo„. Při běžném řezání by se materiál jednoduše roztříštil na mnoho malých úlomků. Ale i přes svá omezení se dá v případě zájmu docela úspěšně řezat. Práce spočívá v žíhání skla a jeho následném broušení. V případě potřeby lze sklo znovu roztavit, aby bylo opět velmi odolné a bezpečné.

Přečtěte si také: Životnost plynových lahví

Rozdíl mezi tvrzeným a normálním sklem.

Doporučení pro sekání dlažebních desek a obrubníků

Dlažební desky jsou žádaným materiálem pro krásný a vkusný design cestiček na dvoře nebo v zahradě. Kromě atraktivního vzhledu je materiál robustní, odolný a dostupný v široké škále barev. Cesty jsou často lemovány obrubníkem. Materiálem se stejnými technickými vlastnostmi jako dlažba.

Při pokládání dlažby je často nutné dlaždice a obrubníky nařezat na správnou velikost. K tomu se používá řada nástrojů, mimo jiné úhlová bruska. Pro efektivní řezání doporučujeme používat elektrické nářadí s průměrem kotouče větším než 230 mm a výkonem 2 kW nebo více. Veškeré práce musí být prováděny diamantovým kotoučem.

Řezání dlažby a obrubníků úhlovou bruskou se provádí stejným způsobem jako při řezání cihel.

  • Nejprve si označte povrch řezaného materiálu fixem nebo křídou.
  • Přesnost vyznačených linií zkontrolujte přiložením dlaždice nebo obrubníku k místu, kde budou položeny.
  • Při shodě velikosti a tvaru je stavební materiál řezán bez přílišného tlaku na použité elektrické nářadí.

Pokud jsou řezy po řezání nedokonalé, je třeba je opravit vhodnými nástroji (např. Pilkou na kov, dlátem, pilníkem). Krouživý pohyb elektrického nářadí se musí otáčet tak, aby byl prach odváděn z pracovního prostoru. Držte elektrické nářadí oběma rukama vzadu a na boku.

Kvalita výsledku a počet ořezů dlaždic závisí na přesnosti počátečního značení.

Dlaždice nakrájené na kousky správné velikosti by měly být odloženy zvlášť, aby se na ně neprášilo. Kusy lze očíslovat pro snadnější následné stohování. Neřezaný materiál by měl být zakrytý protiprachovým krytem, protože z povrchu dlaždic se následně obtížně odstraňuje prach.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS