Jak namontovat čepel na pilku na kov

Jak vybrat pilový kotouč pro šavlovou pilu

Trvanlivost pilového kotouče ovlivňuje také kvalita povlaku. Pro domácí nářadí se nejčastěji používá povlak Chem.Ox.PMM., méně časté jsou nástroje s nitrosmaltovanými povlaky jako HC-25 nebo HC-132. Mějte na paměti, že smalt může při delším namáhání prasknout, když se pila zahřeje.

Při výběru kvalitního pilového listu byste měli dbát na rovnoměrnost rozteče zubů: u kvalitních výrobků nesmí tento parametr překročit 45 % rozteče zubů na délce 10 mm. Kvalitu výrobku lze posoudit podle rovnoměrnosti zubů: rozdíl mezi sousedními špičkami zubů by neměl být větší než 0,10 0,15 mm, což lze zkontrolovat mikrometrem nebo hloubkoměrem.

Nástroje

Pilka na železo je nejdůležitějším nástrojem pravého muže. A ruční pilky jsou považovány za nejuniverzálnější, protože je lze používat jak v městských podmínkách, tak na venkově a tam, kde není k dispozici zdroj energie. Spoustu problémů v domácnosti vyřešíte pilkou na kov, která mimochodem skvěle opracovává plast i dřevo! Visací zámek v garáži se zasekl? Matice na šroubu se časem trvale upevnila? Řídítka jsou na kole příliš široká? Všechny tyto problémy můžete vyřešit zakoupením pily na kov.

Pily různých typů

Pro běžného spotřebitele je obtížné se vyznat v nabídce pil na železo a pil na trhu. Přesto se dělí na tři typy podle účelu nástroje:

  • Pily na dřevo. Tento nástroj je truhlářská pila, která se používá k řezání kulatiny, prken, dřeva, dřevotřískových a dřevovláknitých desek. Pily na dřevo mají obvykle široký, zkosený zubatý nůž s řeznou hranou, která obepíná okraj pilového listu. Řez je veden rovně díky zubům rozděleným vpravo a vlevo. Rovné zuby jsou potřebné k odstranění hoblin, což usnadňuje průchod ostřím.
  • Pila na kov. Jedná se o úzkou pilku na železo s jemným ozubením. Nůž je na obou koncích připevněn k s-rámu a jeho napínací síla se nastavuje speciálním šroubem. Na jedné straně rámu je gumová nebo plastová rukojeť pro pohodlné uchopení.
  • Pila na beton. Tento nástroj má podobnou konstrukci jako pila na dřevo, ale s většími zuby. Některé zuby mohou mít hroty z karbidu wolframu, což umožňuje řezat pěnové i pískované bloky.

Nejdůležitějšími vlastnostmi šavlových pil jsou. Různé typy šavlových pil mohou mít délku čepele 300 mm. 700 milimetrů. V závislosti na velikosti řezaného obrobku se zvolí pila s odpovídající délkou pilového listu.

Je třeba znát rozteč zubů, protože ta určuje, s jakou tloušťkou a tvrdostí materiálů si pilový list poradí. Například rozteč zubů 3,5 mm je vhodná pro měkké dřevo, 5 mm pro tvrdé dřevo. Pily na kov se vyrábějí také ve dvoustranném a třístranném provedení, které umožňuje nastavit ostrost břitu.

namontovat, čepel, pilku

Konstrukce pily na kov

Nejběžnějším a nejjednodušším nástrojem pro práci s kovem je samozřejmě speciální pilka na kov, která se od pilky na dřevo liší vnějším vzhledem. Pila na kov se poměrně často používá při stavebních a renovačních pracích, kdy je třeba přesně a precizně řezat nepříliš velké dřevěné nebo kovové obrobky.

namontovat, čepel, pilku

Konstrukce pil na kov je poměrně jednoduchá: úzký pilový pás je napnut mezi dvěma konci kovového držáku ve tvaru písmene U. Pracovní částí takové pily je nejtenčí z čepelí se zuby a práce s takovým nástrojem vyžaduje pouze dvě ruce. Existují dva typy upínacích systémů pilových kotoučů: závitový upínací systém. v tomto případě je nůž napnut a poté zajištěn křídlovou maticí nebo pákovým mechanismem. kde se nůž instaluje a vyjímá pomocí speciální páky.

Pily na železo, které používají druhý způsob montáže a napínání nože, jsou samozřejmě dražší než první možnost, protože jsou univerzální a lze je rychle montovat a demontovat. Hlavní výhodou pil na kov je, že na rozdíl od elektrického nářadí můžete s pilou na kov pracovat v terénu, protože nepotřebujete napájení. Mezi další výhody pil na kov patří. snadná obsluha, jednoduchá údržba a nízká hmotnost.

V prodeji je poměrně velké množství pilových listů. A samozřejmě se liší i cena čepelí. Ceny pil na kov závisí na typu čepele a počtu zubů na palec (bimetalové nebo karbidové). Bimetalové čepele se zřídka lámou, jsou pružnější a dražší než kalené čepele.

Výběr správné pilky na kov

Každý nástroj, ať už je to pila na dřevo nebo kov, musíte umět vybrat. nezapomeňte, že se můžete spolehnout na své vlastní síly i na doporučení svých prodejců. Vyhněte se nákupu levných verzí nástroje a nejdražších modelů, pokud si nejste jisti, proč je nástroj tak drahý.

Tento nástroj by měl být praktický, abyste mohli snadno provádět všechny akce, například provádět pilu na kov nejen ve standardních pohybech, ale také zcela obráceně, když provedete pohyb v libovolném směru a pod různými úhly. Velikost stroje si můžete zvolit sami: buď pro standardní čepele, nebo pro univerzální funkce, díky nimž lze do pily snadno vložit jakoukoli velikost čepele.

Při nákupu si nejprve prohlédněte rám pily na kov. Může být standardní, vyrobená z kompozitních superpevných materiálů pro delší životnost a schopnost řezat i tvrdší slitiny, s možností úhlového nastavení ozubeného nože pro práci v těžko přístupných místech.

Věnujte zvýšenou pozornost rukojeti pily na kov, protože se jí musíte při práci neustále držet. Rukojeť by měla být pohodlná, dobře se držet a mít speciální opěrky pro prsty. V rukojeti by mělo být minimum dutých plastových dílů, protože takovou rukojeť by skutečný člověk zlomil při prvních pokusech o práci.

Dbejte na to, abyste nástroj drželi v rukou, neměl by být volný a křehký. V pilce na kov by mělo být vše co nejsilnější. To má vliv nejen na celistvost nástroje, ale také na schopnost udržet ozubené ostří v požadované poloze, nikoli na nástroj.

napínací tyč pilového kotouče je klasicky umístěna na opačném konci rukojeti, ale i to je problém. U napnutého nože je obvykle velmi obtížné otočit šroubem bez použití nářadí. Pákový mechanismus pro napínání ozubeného nože je proto nejlepší volbou.

Výběr čepele pro pilku na železo

Při výběru pily na kov je třeba věnovat zvláštní pozornost ozubenému ostří, protože i ty nejmenší nedokonalosti mohou v budoucnu negativně ovlivnit kvalitu práce. Čepel musí být bez prasklin a koroze a hladká. Při zkoušce je třeba čepel ohnout a uvolnit. Musí okamžitě získat svůj původní tvar.

Je třeba poznamenat, že čepele jsou k dispozici s 32, 24 a 18 zuby na palec. Čím více zubů na pilovém kotouči, tím rychleji a lépe lze materiál řezat a naopak. Pila na kov by měla mít nůž, který lze nastavit pod úhlem 90 stupňů, aby bylo možné řezat velké plechové materiály. Pokud to není možné, je hloubka řezu omezena výškou samotné pilky. Existují modely, které mají upnutí nože pod úhlem 45 stupňů.

Čepele mohou být vyrobeny z různých materiálů a je třeba je vybírat podle toho, jaké slitiny budete řezat. Nejlepší je zvolit bimetalové nebo pocínované ostří. Černý kotouč je obvykle velmi nekvalitní a vydrží jen několik tahů pilou, poté začnou vypadávat zuby, objeví se rýhy a s takovým kotoučem již není možné pracovat.

Kalená čepel vypadá jako poniklovaná čepel z nerezové oceli s tmavšími zuby. Podle tmavé barvy poznáte, že jsou ztvrdlé. Bimetalové pilové kotouče na kov jsou barevně označeny (žlutá, červená atd.).д.) nebo dokonce dvoubarevné. Takové utěrky vydrží mnohem déle než levné černé utěrky. Poté už zbývá jen zkontrolovat, zda délka čepele odpovídá délce pilky na železo, což je uvedeno na nástroji i na čepeli.

Použití pily na kov

Pro práci s pilou na kov není třeba žádné zvláštní dovednosti, princip práce je velmi podobný jako u pily na dřevo. Jedním z největších problémů je včasná výměna nožů, proto si vyberte konkrétní typ nože a rozteč zubů.

médium použití

Taková pila má poměrně malé zuby, takže umožňuje pracovat nejen s kovem, ale i s mnoha dalšími materiály. Pily na kov lze použít k řezání pěnového plastu, PVC, dřevotřísky, plexiskla, keramiky, laminátu a dokonce i dřeva. Hrany řezaného materiálu jsou velmi hladké. Proto je tento nástroj považován za nejuniverzálnější. Ceny pil na kov jsou samozřejmě vyšší než ceny pil na dřevo.

Je třeba říci, že řezání kovu pilkou na železo není snadné. Nejdůležitější je zajistit, aby se pila pohybovala rovnoměrně dopředu a dozadu. Čepel se nesmí kývat ze strany na stranu, ale musí se prohýbat. Po nějaké době používání potřebuje tento kovový nástroj novou čepel. Tření mezi ostrým koncem nástroje a obrobkem způsobuje otupení, což v budoucnu vede ke špatné kvalitě aplikace. Broušení pily na kov není možné.

Proces řezání

Než začnete pracovat s pilkou na kov, je nutné vědět, jak nůž namontovat. Pokud je čepel jednostranná, měly by zuby směřovat dolů a od rukojeti. Chcete-li nůž nastavit, uvolněte napínací šroub, vyjměte starý nůž z čepů, nasaďte nový nůž a utáhněte jej tak pevně, aby cvaknutí nehtu způsobilo, že nůž zazvoní jako struna. Hlavní je v tomto případě nepřehánět, aby nepraskla. Experimentování vám pomůže najít optimální napětí.

Předtím uchopte kliku pravou rukou, pokud jste pravák, levou rukou, pokud jste levák, a svislou část naproti klice. Umístěte nůž na linii řezu. Veďte ji přesně ve směru linie řezu. Udržujte malý úhel sklonu nástroje.

Tajemství staré pily na kov! Užitečné tipy pro každou příležitost!

Pilový kotouč na kov by měl ležet téměř přesně na obrobku, obvykle pod úhlem 30-45 stupňů, aby se snížila hlučnost, vibrace a řezání bylo rovnoměrnější. Řezání přes kov v pravém úhlu by se mělo provádět pouze v případě nouze, např. při otáčení žacího ústrojí. Úhel sklonu by měl být tím menší, čím plošší má být řez.

Doporučuje se provést několik prvních tahů s malým úsilím, aby se čepel zařízla do kovu a nesklouzla do strany od linie řezu. Provádějte plynulé pohyby vpřed, pevně přitlačte nástroj k obrobku a při návratu do výchozí polohy tlak uvolněte. Jakmile je čepel pevně zasazena do kovu, můžete pracovat ze všech sil.

Provádějte maximální možný pohyb od okraje k okraji pilového kotouče, aniž by došlo k nárazu oblouku pily na kov do obrobku. Na čepel nešlapejte, protože se na jednom místě rychle odře a budete ji muset vyhodit. Držte oblouk pily rovně, aniž by se pila vychýlila do strany. Směr řezu by měl odpovídat povrchu oblouku pilky na železo.

Nezapomeňte, že se čepel může snadno zlomit, pokud s nástrojem trhnete do strany. Kov čepele má dobrou pevnost v tahu, ale při ohýbání je velmi křehký.

Sekání podél křivky linie sečení

Pila na kov je docela praktický nástroj, protože umožňuje řezat podél téměř jakékoli křivky. Linie řezu by měla být předem vyznačena fixem, tužkou nebo hřebíkem, aby byla při práci dobře viditelná. Chcete-li řezat materiál v oblouku, aniž by se nástroj křížil, musíte jej nastavit kolmo k povrchu obrobku a postupně obloukem plynule otáčet tak, aby se nůž pohyboval podél zamýšlené linie sečení.

Doporučuje se otáčet nožem plynule a opatrně, jinak by se mohl zlomit. Otáčení ostří pilky na železo je extrémní způsob. Pokud je nutné provést ostrý obrat, např. o 90 stupňů, měli byste dupnout na místo, pokračovat v řezání a pomalu otáčet obloukem nástroje, občas ustoupit a použít k otáčení tu stranu pilového listu, která je vně obrobku.

Chcete-li vyříznout vnitřní roh, musíte nejprve vyvrtat rovnou čáru pomocí tenkého vrtáku, který je o něco delší než šířka čepele, poté zasunout čepel do takové drážky a pak řezat dál.

Nástroje ze zlomených pilových kotoučů

Víte, že vynikající ocel se používá k výrobě pilových listů na kov, takže i ten nejmenší šrot se může stát výchozím kusem pro různé řezné nástroje. Následující návrhy nevyčerpávají všechny pomůcky, které můžete vyrobit z použitých pil na kov.

Nejprve vyrobte rukojeti pro sadu nožů. Vezměme si například trubku o průměru přibližně 20-25 milimetrů vyrobenou z jakéhokoli neželezného kovu. Takový výrobek je praktický, protože jeho konec lze snadno přeměnit na držák svítilny. Chcete-li vyrobit držák, opilujte jednu stranu tak, abyste vytvořili podélnou drážku, a pak tento konec zploštěte tak, aby se na něj vešla deska o něco silnější než čepel pilky na železo.

Vyvrtejte otvor pro stavěcí šroub. Podobný otvor by měl být vytvořen na konci každého šrotu pilky na železo, který byl předtím vytemperován na ohni, rozžhaven do červena a ponechán vychladnout na vzduchu. Nyní můžete začít tvarovat nože.

Z nejdelšího kusu vyrobte pilový kotouč tak, že jednoduše nabrousíte zubaté ostří. Kratší kusy tvoří sadu nožů pro širokou škálu použití. Například pro řezání lepenky, kůže, gumy najdete nepostradatelný nůž na krabice s ostřím, které se musí brousit šikmo a pouze na jedné straně. Dřevoobráběcí frézy jsou mu blízké, ale liší se tvarem ostří.

Vyrobte si malé dláto tak, že naostříte koncové hrany dřevěného odpadu. Pomocí brusného kamene lze ostří snadno upravit do tvaru háku a vytvořit tak dráp pro řezání textolitu, plexiskla, Hetinaxu a dalších pevných deskových materiálů. Pokud je takový drápek uvnitř naostřený, lze jej použít k řezání elektrických kabelů, odstraňování plastové nebo pryžové izolace z vodičů.

Vezmete-li dřevěnou lať, na jednom konci do ní zatlučete hřebík a na druhém konci uděláte drážku pro známý spoj a připevníte ji šroubem, získáte kompasový nůž, který je velmi šikovný pro vyřezávání otvorů různých průměrů a kruhových obrobků, stačí jen změnit umístění hřebíku. Nedokončený pilový kotouč upevněný v přípravku usnadňuje škrábání plastů, neželezných kovů, dřeva a tmelu, jakož i odstraňování rzi.

Nejjednodušší a nejběžnější způsob práce s kovem je použití pily na kov. Tento nástroj vám při správném používání vydrží dlouho. Hlavní je včas měnit nože při práci, zvolit správnou rozteč zubů a typ nože. Staré pilové listy a jejich zbytky by se také nikdy neměly vyhazovat. Mohou získat druhý život a sloužit jako surovina pro mnoho nástrojů.

Výběr pily na kov

Pro výběr pily na kov je třeba znát některé zvláštnosti. Především stojí za to vyřadit rozpočtové verze pil a věnovat pozornost středně drahým verzím. U pilky na kov je nejdůležitější, aby byla při práci praktická. Aby například pohyby v obou směrech byly snadné a nezasekávaly se. Při výběru je také vhodné zvážit velikost stroje. to je třeba provést nezávisle na preferencích a úkolech, které jste si pro pilku na železo stanovili.

Při nákupu pilky na železo věnujte pozornost rámu nástroje, protože čepel lze kdykoli vyměnit, ale rám nikoli. Kvalitní rám je vyroben z poměrně pevných kompozitních materiálů nebo z kovu. Možnost změny úhlu pilového listu je užitečnou funkcí, která vám umožní pracovat i na těžko přístupných místech.

Pozornost byste měli věnovat také rukojeti nástroje. Je to část, za kterou držíte pilku, takže musí být velmi pohodlná, dobře sedět v ruce a případně mít opěrku pro prsty. Rukojeť nástroje by měla být celistvá a neměla by mít žádné duté části, protože pak by se mohla jednoduše zlomit. Obecně je třeba také poznamenat, že pila by měla být pevně smontována, bez vůlí nebo jiných vad. to zaručí její vysokou kvalitu.

Jak vybrat pilku na kov?

Nemůžete se vždy spoléhat na radu nebo přesvědčování prodejce, takže si musíte umět vybrat vlastní nástroje. Nekupujte příliš levné nebo drahé nástroje, pokud si nejste jisti, proč je cena tak vysoká. Pila na železo musí mít snadný tah na obě strany, aby bylo možné řezat kov nejen standardním způsobem, ale i jinými pohyby. Velikost rámu musí být vhodná pro standardní nebo univerzální pilové kotouče, což znamená, že do pily lze namontovat prvky různých velikostí. Rám pily na železo může být co nejjednodušší, vyrobený z pevných materiálů, které dlouho vydrží. A může mít různé úhly lopatek, aby se přizpůsobil různým úhlopříčkám. Pozornost je třeba věnovat také rukojeti, která musí být pohodlná, aby vám při práci neklouzala ruka. Tyto prvky jsou vybaveny speciálními opěrkami pro prsty. Rukojeť nesmí být dutá, aby se při práci rychle nezlomila. Když pilu zvednete, nesmí se kývat ani se hýbat. Takový nástroj musí být pevný a závisí na něm těsnost čepele. Nejpohodlnějším mechanismem pro napínání nože je páka, která na rozdíl od ráčny zvládne práci rychle. Pokud je čepel příliš napnutá, není možné otáčet šroubem ručně, takže potřebujete improvizované nástroje.

Jak namontovat pilový kotouč na pilu na kov

Konstrukce tohoto nástroje umožňuje rychlou výměnu pilového listu. Je třeba mít na paměti, že pokud dojde k chybě, daný výrobek nebude mít dlouhou životnost. Jak nainstalovat čepel do pily na kov je velmi častá otázka, protože tento nástroj se nachází téměř ve všech domácích dílnách. Základní doporučení jsou následující:

  • Pokyny do značné míry závisí na systému upevnění použitém v konkrétním případě.
  • Závitová svorka, do které se upevňuje a napíná pilový list, je velmi rozšířená. Náhlá změna působícího zatížení je důvodem k pravidelné kontrole stupně napnutí.
  • Existují také pákové nástroje. V tomto případě je instalace značně zjednodušena, protože stačí zatáhnout páku zpět a nastavit kovový řezací nůž, poté jej utáhnout v opačném směru.

Při zvažování, jak správně vložit čepel do pilky na kov, je třeba mít na paměti, že po správné instalaci vydává při práci mírný bzučivý zvuk a může mírně vibrovat. Výrobek však nesmí při řezání změnit svou polohu, protože by mohlo dojít k poškození upevňovacích otvorů.

Jak vybrat nástroj a nůž

Při výběru pily je třeba věnovat pozornost vzdálenosti mezi držáky. Je třeba zakoupit nástroj, do kterého lze vkládat vyměnitelné díly různých velikostí. Při nákupu pily na kov je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • Pevnost obráběného materiálu. Má-li být pila použita k řezání měkkého plechu, použije se kotouč s minimální tvrdostí, vyrobený z oceli H6VF. Profesionální pilové kotouče na kov jsou vybaveny díly z rychlořezných materiálů. Vysokou kvalitu řezu zajišťují pily s diamantovým nebo wolframovým hrotem.
  • Tloušťka plechu a kvalita řezu. Kritériem výběru je počet zubů dopadajících na palec materiálu (PPI). Pro řezání tenkých plechů, kde je vyžadována hladká hrana řezu, se doporučuje hodnota PPI vyšší než 24. Pokud je rychlost řezání důležitější než kvalita, měl by být index menší než 24. PPI se zvyšuje s rostoucí frekvencí zubů.
  • Typ povlaku. Nářadí ruské výroby je potaženo vrstvou Chem.Ox.PPI. Méně obvyklé jsou pily se smaltovaným povrchem. Upozorňujeme, že smalt může časem popraskat. Existují bimetalové výrobky, kdy je na ocelový pás nanesen pás rychlořezného kovu.
  • Jednotnost vedení zubů. Špičaté čepele se nesmí vychýlit o více než 45 % rozteče zubů.

Čepele pro ruční pily na kov. správný výběr, typy a montáž

Pila na kov je stále oblíbená mezi ručními řeznými nástroji. Hlavní výhodou tohoto nástroje je, že jej lze použít vždy, když je elektrické nářadí nepoužitelné nebo je jeho použití omezeno technologickým úkolem. Pro použití pilky na železo musí být v nástroji nainstalován kovový nůž. Teprve před instalací řezacího prvku je třeba jej správně vybrat.

Rozměry čepele, délka, šířka

Rozměry pilového kotouče se řídí způsobem upevnění.

Většina modelů má oboustranný nástavec.

Pro tyto obrobky jsou k dispozici pouze 2 velikosti: 300 a 150 mm.

První varianta je považována za standardní; výrobky této velikosti se vyrábějí ve všech možných typech a ze všech přípustných materiálů.

Délka pily 150 mm pouze z uhlíkové oceli.

Tloušťka závisí na aplikaci.

U profesionálních modelů se hodnota pohybuje od 0,63 do 1,25 mm.

Pilové kotouče pro motorové pily mají větší tloušťku až 2,5 mm.

Pily s pouze jednostranným uchycením se vyrábějí v délkách 220 a 260 mm.

Výška pilového kotouče až 13 mm. Vyrobeno pouze z bimetalové slitiny, protože všechny ostatní verze jsou příliš křehké.

U výrobků s pistolovou rukojetí jsou čepele k dispozici v různých délkách a tloušťkách.

Vyrobeno pouze z bimetalické slitiny.

Výrobky s jemnými zuby vhodné pro řezání tvrdých kovů.

Hrubá verze je určena pro obrábění měkkých materiálů.

Při řezání měkkých kovů se pilový kotouč rychle zanáší malými zuby a řez je neúhledný a zubatý.

Funkce

Pro každý materiál je k dispozici samostatný pilový kotouč.

  • Čepel pily na kov je úzký pás kovu s tenkým ozubením. Rámečky vypadají jako písmena C, P. Zastaralé modely s rámem byly vybaveny dřevěnými nebo kovovými rukojeťmi umístěnými rovnoběžně s ostřím. Moderní modely se vyrábějí s pistolovou rukojetí.
  • Pila na dřevo je nejběžnější truhlářskou variantou. Používá se k řezání a řezání překližky, dřevěných stavebních materiálů různé hustoty. Ruční kotoučové pily jsou speciálně vybaveny zkosenou pracovní plochou s vroubkováním na boku kotouče.
  • Pro práci s betonem má čepel na břitu větší zuby. Vybaveny destičkami z karbidu wolframu. To umožňuje řezat betonové konstrukce, pěnové bloky a betonové pytle s pískem.
  • Kovové výrobky se obrábějí pomocí pilových kotoučů s roztečí přibližně 1,6 mm a až 20 zuby na 25 mm dlouhém pilovém kotouči.

Čím silnější je obrobek, tím hrubší musí být řezné zuby a naopak.

Pilové kotouče s určitým počtem zubů se používají při obrábění kovových výrobků s různými hodnotami tvrdosti:

Aby nedošlo k zaseknutí pilového kotouče v obrobku, je vhodné předem seřídit zuby. Zvažte princip podávání.

  • Šířka řezu je větší než tloušťka obrobku.
  • Pilové kotouče s roztečí zubů přibližně 1 mm musí být osazeny vlnitým vzorem. Každý pár sousedních zubů by měl být ohnutý v různých směrech přibližně o 0,25-0,5 mm.
  • Pilové kotouče s roztečí větší než 0,8 mm jsou vlnité. Prvních několik hrotů je na levé straně, další hroty jsou na pravé straně.
  • Při průměrné rozteči asi 0,5 mm je první hrot nastaven doleva, druhý hrot je ponechán na místě, třetí hrot je nastaven vpravo.
  • Deska s hrubou roztečí do 1,6 mm. každý hrot je otočný v opačném směru. Je nutné, aby nastavení končilo maximálně 3 cm od konce čepele.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS