Nástroj na řezání dřeva vlastníma rukama

Typy, výroba proces s vlastníma rukama

Řezbářská dláta jsou typem ručního tesařského nářadí. Tyto nástroje se běžně používají na přírodní materiály, tedy přímo na dřevo, ale v některých případech jsou vhodné i pro práci s kůží, plastem nebo dokonce kovem.

Typy dlát

Tyto nástroje se dělí na tři hlavní typy:

    Půlkruhové dláto je nejběžnějším typem dláta. Jeho hlavní charakteristikou je poloměr obvodu, který nástroj obkresluje při otáčení podél vlastní osy (číslo se pohybuje od 0,25 mm do 1 m). Půlkruhové dláto vypadá jako zakřivená parabola. Nástroje mohou být uzavřené (půlkruhové), polootevřené (délka je třetina kruhu) a dláta (pokud je délka dláta ještě kratší).

Všechny čepele mají na výběr rovné i zahnuté střenky. Zakřivená jádra se nazývají clavicarza. Klasická dláta mají násadu dlouhou 15-17 cm a zkrácená dláta mají násadu dlouhou 6,5-8,5 cm. Podle způsobu výroby mohou být dláta na dřevo kovaná, kladívková nebo lisovaná.

Nejvýhodnějším nákupem je výběr řezbářských dlát pro všechny příležitosti. Pokud hodláte provádět opravy, můžete si pořídit levnou sadu dlát. Pokud je však kreativita s přírodním materiálem životní prací nebo oblíbeným koníčkem, měli byste si vybrat sadu dlát pro řezbářství, jejichž cena je vyšší než u rozpočtových nástrojů. V každém případě vám personál prodejen „Leroy Merlin“ vždy pomůže s výběrem jakéhokoli výrobku a poradí, která řezbářská dláta zakoupit.

JE VYROBENA Z PRAVÉHO DŘEVA ! GENIÁLNĚ JEDNODUCHÉ

Dnešní video je o výrobě domácího řezbářského nebo ložiskového ocelového dláta. Budou ukázány obecné principy, na jejichž základě lze vytvořit i další nástroje. Dláta a sekáče na dřevo nejsou levnou záležitostí, takže si potřebné nástroje můžete levně vyrobit pomocí ložisek.

Použitý dárce je německé ložisko o vnějším průměru 22 mm. Toto ložisko je neprodejné, funguje již dlouhou dobu, po 30 letech nemělo žádnou poruchu ani zpětnou vazbu. Rozhodně je zde vidět, že ložisko je velmi dobré a kvalitní. Nejdříve klec rozebereme, odstraníme kuličky a potřebujeme pouze vnější kroužek. Z této klece můžete získat 65 milimetrů dlouhý kus. To stačí na řeznou část a trochu zbývá na vložení dřevěné rukojeti.

Nyní jsme připraveni a narovnáme to. Po vychladnutí ji však lze rozdělit obyčejným kladivem. Délka 63 milimetrů je dostatečná. Nemusí být úplně narovnán. Na zapalovací svíčce je již malá drážka pro kuličky, kterou je třeba zvětšit pomocí vrtačky. Používají se diamantové zubní kotouče. Jedná se o kotouče s diamantovým povlakem.

Získáme půlkruhovou vnitřní plochu pro náš budoucí řezák, není třeba ji dělat po celé délce. Nyní musíme vytvořit vnější povrch půlkruhový. To se musí provést pomocí jemného brousku. Nyní se nemusíme obávat přehřátí, protože stále musíme hasit. Teď ještě malá úprava jemným brusným kotoučem. Nejdůležitější je dobře připravit vnitřek a pak můžete přistoupit k tvrdnutí.

Kalení ložiskové oceli

Dále, jak vytvrdit kov pro. K vytvrzení ložiskové oceli, kterou jsme se rozhodli použít pro vlastnoručně vyrobenou frézu, je třeba ji zahřát na 830-860 stupňů a ochladit v oleji. Teplota se určuje podle barvy hořícího kovu. Musí být jasně červené. Barvy kovů najdete na internetu. Při běžném kalení by se měla zahřát pouze přední část na teplotu přibližně 10 mm. Pokud zahříváte rovnoměrně po celé délce obrobku, jednoduše praskne. Měli byste také počítat s tím, že zatímco přenášíte kov do oleje, má čas trochu vychladnout. Proto je vhodné jej nejprve mírně zahřát, přivést k oleji, a když kov získá správnou barvu, ponořit jej do oleje. Obrobek je kalený, je to velmi snadné.

Nyní si pro zajímavost zkontrolujme tvrdost. K tomu použijeme pilník na broušení řetězu.

Jak vyrobit nástroj pro řezbářství

Řezbářství je fascinující koníček. Tvůrčí možnosti jsou téměř nekonečné a existuje mnoho technik a stylů vyřezávání. Pro první kroky směrem k tomuto umění budete potřebovat profesionální nástroj, a to stojí hodně peněz. Je možné vyrobit řezbářské nástroje vlastníma rukama.

Pro začátečníky postačí několik nástrojů, kterými lze kreslit na dřevěný povrch. Tento článek je o tom, jak si vyrobit první řezbářské sady. Nejprve zjistěte, jaké řezbářské nástroje potřebujete pro začátek.

Jak vyrobit jednoduché řezbářské nástroje vlastníma rukama

Vyřezávání do dřeva je obtížné i zábavné. Umožňuje vytvářet jedinečné ruční práce, zdobit domov a vyrábět dárky pro přátele a známé.

Řezbářství je také stálým zdrojem pozitivních emocí a pro některé může být i výdělečné. Pro děti je tento koníček skvělým způsobem, jak zaplnit volný čas a rozvíjet umělecké myšlení.

Řezbářské nástroje se nejčastěji vyrábějí vlastníma rukama. To má tři důvody:

  • Za prvé, je vzácné najít dobrý řezbářský nástroj v prodeji.
  • Za druhé. mnoho lidí si to nemůže dovolit, zejména teenageři a děti, kteří rádi vyřezávají. Většina bitů se prodává v sadách, jsou drahé a je nepravděpodobné, že by někdy byla potřeba polovina z nich.
  • A konečně třetím důvodem je, že zkušení řezbáři si raději vyrobí nástroj „pro sebe“.

Zvláštní vlastnosti technologie

Řezbářství je velmi zajímavá a pracná dekorativní technika, která se používá již velmi dlouho. Proces začíná vytvořením bloku nebo dláta (polotovaru). Následně se prvek zdrsní, čímž se odstraní vady a vyhladí povrch. Poté přijde na řadu umělecké dílo, pro které se používají nože.

Z technického hlediska jde o výběr určité části dřeva, která obrobku dodá objem a reliéf. Tato fáze je považována za základní, protože určuje konečnou podobu budoucího výrobku. Konečné zpracování předmětu zahrnuje broušení, impregnaci barvami a antiseptickými prostředky.

K tomuto účelu se používají nože s různými vlastnostmi ostří. Jejich kvalita, stejně jako řezbářova zručnost, určuje čistotu a atraktivitu ornamentu na dřevěném povrchu. Z tohoto důvodu je třeba dbát na to, aby použitá čepel neměla žádné vady, byla ostrá a odolná. Zatímco zkušení řemeslníci mohou doslova naslepo určit úroveň kvality a typ nožů, začátečníkům může výběr nožů způsobit určité problémy. Začínající tesaři by se měli seznámit s jejich druhy a vlastnostmi.

Jak si vyrobit řezbářský nástroj vlastníma rukama

Jedno z nejdůležitějších témat pro každého řezbáře.Kde sehnat dobré dřevoobráběcí nástroje? Kvalitní nástroje na zpracování dřeva mohou zachránit i nezkušeného řemeslníka. Řezy jsou hladké, čisté a práce s takovým nástrojem je mnohem snazší! Po vyzkoušení mnoha různých výchozích materiálů pro dřevoobráběcí nástroje, od skalpelů po břitvy, jsem se rozhodl pro kovové nože.

Jsou poměrně křehké a silné zároveň. Uhlíková ocel udržuje ostří nože dlouho ostré, neztupí se ani na tvrdém dřevě. Nejdříve tedy nařežeme frézu na kovovém noži podél předem nakresleného obrysu budoucí frézy.

V tomto případě se jedná o malý řezbářský nůž, který je hlavním nástrojem řezbáře.

Množství jisker při řezání napovídá, že ocel je kvalitní, uhlíková, takže je vhodná pro řezbářství.

Část v rukojeti by měla být pokud možno větší než čepel. To je pro sílu. Čepel nože leštíme a neustále ji namáčíme do studené vody, aby se nepřehřála.

Nyní je třeba vyrobit rukojeť nože. K tomu se používají latě ze silného dřeva. Nakreslete obrys čepele v jedné části, druhou překryjte.

Vyřízněte do dřeva zářez ve tvaru čepele, aby se zapustila do roviny, a obě části potřete lepidlem Pva.

Lepení čepele ve svěráku. Lepení trvá přibližně 12 nebo 24 hodin.

Po nalepení rukojeť vyleštěte a nůž na brousku nabruste na požadovanou ostrost. Podle tohoto principu můžete nůž vyrobit vlastníma rukama. Mimochodem, z kovových vrtáků lze vyrobit vynikající dláta na dřevo.

Pilu na rámy lze vyrobit z pilky na dřevo.

Zde jsou další dřevěné frézy, které jsem vyrobil vlastníma rukama z kovového mlýnku.

Nic, bez čeho by se řezbář začátečník neobešel

Každý, kdo má to štěstí být v dílně řezbářského mistra, by se zděsil, kolik různých nástrojů používá. Snadno se na něj dívá. Mistr se může snadno rozhodnout, jaký nástroj je pro ten či onen kus nejlepší. Výběr správného řezbářského nástroje výrazně ovlivňuje kvalitu díla.

Začínající řezbář si nemusí pořizovat kompletní sadu nástrojů, vystačí si s několika nejuniverzálnějšími noži a dláty pro výrobu základních předmětů. Získáte tak příležitost získat zkušenosti, rozvinout svůj vlastní styl a následně získat nástroj, po kterém bude opravdu poptávka.

Nože Shoal

Nejběžnějšími noži pro řezbářství jsou nože na výložníky. Používají je profesionálové i začínající řezbáři. Nože se zkosenou čepelí tohoto typu jsou vhodné pro vytváření malých prohlubní. Mají své opodstatnění jak pro rýsování v plochém reliéfu, tak pro tvorbu trojrozměrných kompozic.

Samostatná odrůda nože pro řezání spár. nůž na vlajky. Vypadá jako trojúhelník s jedním rohem zapíchnutým do rukojeti. Tento nůž je víceúčelový, při práci se používají všechny zóny čepele.

Nože Javelin se liší úhlem ostří a šířkou čepele. V závislosti na typu ostření se rozlišuje mezi jednostranným a oboustranným ostřením. Začínající řezbáři by měli mít ve své sadě nástrojů alespoň tři tyto čepele různých šířek.

Frézy pro geometrické vyřezávání

Další běžný řezbářský nůž. řezací nůž. je nepostradatelný při výrobě reliéfních desek. Díky delší čepeli je tento nůž ideální pro výrobu ozdob v podobě geometrických tvarů. Snadno se s ním pracuje se zakřivenými tvary a zaobleními. Například trojúhelníky a další tvary lze vyřezávat sekeromlatem.

Kromě vytváření plochých reliéfů se frézy hojně využívají také pro výrobu trojrozměrných předmětů. V šikovných rukou lze malou řezačku přirovnat k malířskému štětci.

Bogorodský nůž, „Tatianka“

Fráze „Bogorodská hračka“ je známá mnoha lidem. Jedná se o ručně vyráběnou dřevěnou figurku. Prakticky celý proces vyřezávání, od přípravy obrobku až po vyhlazení drobných nerovností, se provádí speciálním nožem, známým také jako Bogorodský nůž. Takový nůž by rozhodně neměl chybět v řezbářské dílně.

Rozšířená modifikace tohoto nože, lidově nazývaná „Tatjanka“. Při řezání měkkého dřeva lze s tímto nástrojem provést celý pracovní cyklus. Jsou velmi dobré při řezání „na sílu“, díky šikovné rukojeti dokonale přenášejí sílu na čepel.

Řezbářská dláta

Dláta různých tvarů jsou velmi praktická při práci s nimi. Řezbáři používají různé nástroje, ale nejběžnější jsou

  • rovná dláta;
  • Půlkruhové nebo paprsčité;
  • sekáče na ostružiny, půlkruhové sekáče s ohybem na břitu;
  • ofsetová dláta s profilem ve tvaru písmene U;
  • úhlová dláta.

Na rozdíl od nožů umožňují řezbářská dláta jedním průchodem vytvořit drážku požadované hloubky a profilu. dláto se do měkkého dřeva vtlačuje ručně, řezba do tvrdého dřeva vyžaduje úderovou techniku. Zde je lze vyrobit pomocí dřevěné paličky nebo kladívka.

Kromě rozdílů v profilu se dláta liší také velikostí. Existují nástroje s pracovními hranami od dvou milimetrů do několika centimetrů.

Existuje ještě jeden typ nástroje pro gravírování a vyřezávání do dřeva. ponorný řezací nástroj. Můžete je použít pro výtvarné práce.

Další potřebné nástroje

Nože a dláta řezbáři nestačí. K dispozici musí být i další nástroje určené pro práci se dřevem. Seznam může být velmi rozsáhlý, záleží na dovednostech řemeslníka a seznamu předmětů, které hodlá vyrobit. V každém případě budete potřebovat:

  • Pila na železo nebo motorová pila k řezání;
  • Sekera na hrubé opracování;
  • Hoblík a rašple k přípravě povrchu desky;
  • Sada šablon pro přenos obrázků na obrobek;
  • ruční nebo elektrickou vrtačku;
  • nichromový drát pro řezání tenkých prvků
  • brusný písek různé zrnitosti pro dokončování obrobku.

Při vyřezávání ostrým nástrojem je také dobré dbát na bezpečnost. K upevnění malých předmětů je zapotřebí truhlářský svěrák nebo několik svorek. Rukavice z ocelového drátu chrání ruce před zraněním. zejména u začínajících řezbářů. Pokud vaše práce zahrnuje mnoho pohybů s ostrým nožem na cestách, možná se vyplatí pořídit si silnou koženou zástěru.

Řezání

Při prvních řezbářských krůčcích se můžete omezit na použití jednoduchého nože z kvalitní oceli, který si speciálním způsobem naostříte. Jedním z předpokladů je, že čepel nože musí být dostatečně tuhá, aby se při jednotlivých řezech nedeformovala nebo neohýbala.

Kvalitu oceli lze zkontrolovat obyčejným pilníkem, který by neměl na nabroušeném ostří zanechávat stopy, nebo by měly být sotva viditelné. Zpočátku je však lepší vyrobit si speciální nůž, který má tvar známého ševcovského nože, ale menší šířku čepele.

Nejčastěji se pro samoobslužné nože na řezání dřeva s různou šířkou a tvarem čepele používají kovové pilové listy o šířce 25,0 50,0 mm. Obrobek je předem označen na čepeli a obrobek je řezán do obrysu čepele.

V obráběcích strojích se tedy používají čepele z nástrojové oceli (obvykle R6М5 nebo R9М3), pro vytvoření polotovaru čepele nože je pak nutné použít úhlovou brusku s řezným kotoučem na kov. Obrobek řežte s malým přídavkem. Při řezání kovu se hrany obrobku opalují (mění se struktura a tvrdost kovu), proto se konečná úprava provádí na smirkovém stroji.

pro konečný řez a předbroušení čepele se používá stejný smirkový kotouč a konečná úprava se provádí na brusném papíru s různou abrazivitou. Strany čepele nože je třeba vyleštit pomocí plstěného kotouče a lešticí pasty „GOI“

Podobně se tento typ nářadí vyrábí z kotoučových pil na kov. Výhody použití kotoučové pily. více standardních tlouštěk kotoučů. Nože lze vyrábět v různých velikostech a tloušťkách. Zatímco v počátečních fázích řezbářství tento faktor nehraje významnou roli, postupem času, kdy je zapotřebí řezbářský nástroj s půlkulatým nebo tvarovaným ostřím, bude mít tloušťka obrobku nemalý význam.

Nástroje pro řezbářství

Obecné zásady

Řezbářství je poměrně oblíbenou technikou zdobení různých předmětů.

Samotný proces zpravidla probíhá následovně:

Vezměte prosím na vědomí! Někdy se pomocí řezby zdobí i neporušené části stromů. Je vybrán designový kus, který má nejvyšší dekorativní potenciál ve svém tvaru.

K vyřezávání lze použít širokou škálu nástrojů

  • Poté se povrch vyřeže speciálními frézami, které vyberou kus dřeva. Vzniká tak dekorativní reliéf.
  • Po dokončení vlastního závitování následují dokončovací práce. leštění výřezů, impregnace ochrannými nátěry, úplné nebo částečné lakování, lakování atd.д.

Nejdůležitějšími nástroji při tomto procesu jsou řezbářské frézy. O tom, jak čistě budou ornamenty nebo motivy na dřevě vyřezány, rozhoduje kromě řezbářovy zručnosti také kvalita a správná volba řezbářského nástroje.

Proto se níže podíváme na hlavní typy těchto nástrojů a popíšeme, kde a jak se používají.

Hlavní typy fréz

Řezbáři používají různé druhy nástrojů pro tvorbu trojrozměrných obrazů. V zásadě se můžete obejít bez některých z následujících nástrojů, pokud jste šikovní, ale pro dosažení nejlepších výsledků je lepší sestavit co nejkomplexnější sadu a používat každý nástroj k určenému účelu.

V následující tabulce jsou uvedeny hlavní druhy fréz:

  • Jedná se o nože s krátkou trojúhelníkovou čepelí s různým úhlem zkosení.
  • Jsou univerzálním nástrojem, takže je lze použít k vytváření různých reliéfních objektů, od plochých linií až po mělké prohlubně.
  • Při práci se zavíracím nožem se používají tři funkční oblasti: špička, čepel a patka.

V závislosti na tvaru hrany existují dláta:

  • Plochá dláta. používají se k vytváření hladkých linií a prohlubní. Plochá dláta se širokou čepelí se používají také k hrubování, aby se odřízly nebo seškrábaly nedokonalosti povrchu.
  • Rohová dláta. používají se k řezání V-drážek a zářezů a k tvarování tvarových prvků. Čím menší je úhel sevření rovin těchto dlát, tím hlubší je jimi vytvořený reliéf.
  • Půlkruhový. jeden z nejběžnějších v řezbářství. Kruhový tvar koncového nože umožňuje efektivní odstraňování dřeva z masivního špalku vytvořením důlku. Malá půlkruhová dláta se používají také k texturování a vrubování na rovném povrchu.
  • Zkosený. funkčně podobný půlkruhovému, ale odstraňuje dřevo a vytváří drážku s výrazným vnitřním okrajem.
  • Obrácený (zaoblený a s výztuhou). používá se k vytváření půlkruhových a obdélníkových výčnělků a ke kreslení rovnoběžných čar.

Sekáček se obvykle používá k dokončování řezbářských prací se silným průnikem, aby se vytvořil jasný obrys.

Tyto nástroje se obecně dělí podle tvaru čepele:

  • Přímo.
  • Půlkruhový.
  • Šikmé (rozlišení mezi levými a pravými lopatkami).
  • „Dovetails“.
  • Zúžené.
  • kotoučové pily.
  • Angular.

Další příslušenství

Řemeslník-řezník však kromě dlát a nožů různých tvarů a velikostí potřebuje i další nástroje.

Minimální potřebné další vybavení zahrnuje

  • Pily na dřevo (pilka na dřevo nebo šavlová pila na hrubování a oblouková pila na dokončování).
  • Skládačky.
  • Vrtáky a kladiva.
  • Rovinné hoblíky.
  • Sada pilníků na dřevo (rašple).
  • Děrovací kleště pro práci s tvrdým dřevem.
  • Nástroje na broušení dřeva.

Pokud řemeslník pracuje s poměrně velkými konstrukcemi, může kromě jednoduchých fréz potřebovat také tvarové sekery. tzv. tesly. Fungují podobně jako krumpáče (samozřejmě s výhradou úpravy měřítka a čistoty).

Tipy pro výběr

Pokud se chcete naučit řezbářské techniky vlastníma rukama, měli byste začít výběrem vhodného nástroje. A tady čelíme dilematu: opravdu kvalitní frézy jsou docela drahé, ale pokud si koupíte sadu pro začátečníky „za levno“, pak pracujete s nepohodlnými a neustále ztrácíte jejich ostrost nástroje po dlouhou dobu, odradí vás od tohoto druhu umělecké tvorby.

Optimální by bylo koupit několik dobrých fréz a pak podle potřeby rozšířit jejich sadu nástrojů. Pro začátek budeme potřebovat alespoň jeden středně velký nůž a čtyři nebo pět dlát: jedno ploché, několik šikmých a půlkruhových s různě zahnutým ostřím.

Kvalitní výrobky od zahraničního výrobce

Pokud jde o konkrétní případy, je třeba věnovat pozornost následujícím vlastnostem:

  • Čepel musí být odolná a dobře kalená, bez koroze nebo jiných vad.
  • Řezná část by měla být v rukojeti pevně zajištěna bez vůle.

Vezměte prosím na vědomí! To neplatí pro nože s vyměnitelnými čepelemi. ty mají v každém případě minimální vůli, se kterou se musí smířit.

  • Materiál rukojeti. dřevo nebo pevný plast. Druhá možnost je však o něco horší, protože dřevěná rukojeť není ve zpocených rukou příliš pohodlná.
  • Rukojeť musí být samozřejmě hladká a rovná, bez otřepů a prasklin.
  • Pokud hovoříme o tvaru rukojeti, nejčastější jsou válcové varianty (vhodné pro řezbářské paličky), kuželovité a hřibovité modely.
  • Někteří výrobci vyrábějí dláta a přímočaré pily s anatomicky tvarovanými rukojeťmi s drážkou pro prsty, ale mnoho začínajících řezbářů má k pohodlnosti těchto rukojetí výhrady.
  • Důležitou roli hraje také výrobní společnost: dnes můžete na trhu najít jak domácí, tak zahraniční formy, které vyrábí velmi slušné kvalitní výrobky. Ale stojí za to odmítnout, takže je to z nehorázně levné čínské a některé domácí řezačky: ano, nákup ušetříte, ale snížit tyto výrobky, pokud a bude, pak ne dlouho.

Vyřezávání vlastního dřeva

Ti, kteří se již řezbářstvím zabývali, vědí, že je nejen potěšením vytvářet krásné věci, ale také přináší nadpozemské potěšení ze samotného procesu práce. Řezbářství je přece uklidňující a pomáhá navodit tvůrčí náladu. Především můžete ze dřeva vyrábět nádobí a hračky, přívěsky a šperky, ale i figurky a schránky.

Proces zahájení

Pokud jste v počáteční fázi a s vyřezáváním teprve začínáte, musíte si připravit minimální sadu nástrojů. Zvolte také vhodné dřevo, nejlépe měkké, např. břízu nebo lípu. Koupit a náčrtky pro řezbářství pro začátečníky. Pro začátek si můžete vzít jednoduchou kompozici, která vám plně umožní zaostřit pohyby, které potřebujete.

Řezbářství: jednotlivé kroky práce

Někteří z vás se možná diví, jak se s takovou sadou nástrojů dá vyřezávat do dřeva? Odpověď zní, že řezbářství je složitý a zábavný proces, do kterého je třeba se pustit až po pečlivé přípravě.

Proces přípravy zahrnuje:1. Výběr správných nožů. Začátečníci, kteří si vyřezávání zvolili jako koníček, budou potřebovat základní nástroje. Stačí si k tomu koupit nejběžnější kloubový nůž nebo zavírací nůž. Používejte také dláta a sekáče. 2. Vyberte si místo. Vyřezávání vlastního dřeva v počátečních fázích lze provést i u vás doma. Jakmile zvládnete některé složitější styly, jako je přímý nebo sochařský, přeneste práci do samostatné místnosti.3. Výběr správného materiálu. Pro začátečníky jsou nejvhodnější měkké dřeviny, například lípa, olše, osika nebo bříza. Tato surovina se snadno řeže a umožňuje vytvářet libovolně složité vzory. 4. Výběr správné techniky. Nejjednodušší řezbářskou technikou je trojúhelníková řezba, jinými slovy geometrická řezba. Jsou to dva kroky: nejprve dřevo nahřejete a pak ho ořežete.

Jak přesně začít s tímto druhem práce? Můžete začít vyřezáním velmi jednoduchého trojúhelníku. Obkreslete si obrys dílu na dřevo a pak do jeho středu vyřízněte tečku. Poté vložte nůž do místa. Rukojeť nože by měla být umístěna kolmo k pracovní ploše. Přiložte patu nástroje k oběma vrcholům a pevně ji přitiskněte k desce. Snažte se vše dělat tak, aby čepel nože zasahovala 2-3 mm do pracovní plochy. Poté je třeba dřevo napíchnout ve směru zbývajících dvou vrcholů obrázku. Tento postup se provádí ze stejného bodu ve středu návrhu. Při práci mějte na paměti, že se posouvá čepel nože, nikoli deska. Další v pořadí. krok ořezávání. Při vyřezávání držte nástroj pod úhlem 30 stupňů. Posouvejte nůž po straně trojúhelníku a postupně se nožem dostávejte hlouběji do povrchu vybraného dřeva. Pokud to uděláte správně, materiál se při vyřezávání odlepí od desky, čímž vznikne pyramida se třemi stěnami.

Závěsný a spirálový závit

Šroubování je typ řezby, který vytváří jedinečný styl. Vyznačuje se a bude se i nadále vyznačovat střídáním výstupků a šroubovitých žlábků. Toto střídání může být buď jediné vlákno, nebo se může skládat z několika šroubovic najednou. Jedním z nejběžnějších řezbářských nástrojů je také řezbářství. Jinými slovy se mu také říká vyřezávání nábytku. Zvláštnost tohoto druhu řezby spočívá v tom, že na připravené pozadí, vytvořené metodou piercingu, je přibit hotový ornament.

Elektrické nářadí

Bormachine

Bórová vrtačka, která se používá k řezání do dřeva, se v podstatě neliší od strašidelných věcí, které vidíte a slyšíte u zubaře. Stejným způsobem se otáčení hřídele elektromotoru přenáší přes ohebný hřídel na rotující frézu. Ten zase umožňuje vydlabat do dřeva libovolnou šířku a tvar podle vlastního výběru.

Dremel

Toto je další nástroj, který se používá při řezbářství. Jediný rozdíl mezi tímto zařízením a vrtačkou je ten, že elektromotor je umístěn přímo v rukojeti nástroje. Pro pohodlí jsou stanoveny limity velikosti rukojeti a výkonu motoru. To má vliv na rychlost řezání drážek i na schopnost nástroje zpracovat tvrdé dřevo.

Frézovací stroj

Z hlediska funkčnosti je fréza opakem frézovací vrtačky. Používá se v aplikacích, kde je třeba vybrat drážky nebo dutiny ve velkém objemu s maximální rychlostí a přesností. Vzhledem k tomu, že frézy pro řezbářství jsou velmi různorodé, je možné v případě potřeby vytvořit tvarovanou část drážky, a tím jí dát poměrně složitý tvar.

Pantograf

Ačkoli se pantograf používá pro řezbářství, s kreativitou má jen málo společného. Pomocí tohoto zařízení je možné přesně kopírovat vámi dříve vytvořené formuláře. Princip činnosti těchto nástrojů s mechanickým pohonem. jednoduchý. Při ručním pohybu vozíku se zaoblená hlava zařízení pohybuje podél vybrání samotné nitě. Naproti tomu fréza kopíruje všechny své pohyby na obrobku.

Jak už asi tušíte, k vyřezávání vlastního dřeva potřebujete pořádnou sadu nástrojů. Pokud jste začátečník a teprve začínáte, budete potřebovat mnohem menší počet těchto nástrojů. Můžete se podívat na video, kde se dozvíte více o všech složitostech tvůrčího procesu. Podívejte se na naše materiály a přejeme vám hodně úspěchů ve vašem úsilí!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS