Jak nastavit krouticí moment na elektrickém šroubováku

Co znamenají čísla na elektrickém šroubováku??

Trojnásobné deštníky jsou nejuniverzálnější deštníky. Jiný název pro ně je TÝDENNÍ. Tyč je u tohoto modelu třikrát přeložená.

Tento regulátor umožňuje nastavit točivý moment nebo sílu otáčení elektrického šroubováku. Čím vyšší je krouticí moment (číslo na otočném kroužku), tím větší „sílu“ elektrický šroubovák vyvíjí a tím hlouběji můžete šroubovat do obrobku, se kterým pracujete.

Z čeho se skládá moderní elektrický šroubovák?

Aby byla výroba levnější, mohou být ozubená kola vyrobena také z polymerů, aniž by byla snížena jejich spolehlivost a trvanlivost. Moderní šroubováky se vyrábějí jako dvourychlostní (výjimečně třírychlostní) pro stupňovitou regulaci krouticího momentu vřetena (sklíčidla).

Jak velký točivý moment by měl mít elektrický šroubovák?

Důležitým aspektem při výběru šroubováku je jeho krouticí moment. Je třeba mít na paměti, zda bude nářadí používáno pro domácí nebo profesionální práci. Na trhu jsou dnes k dispozici různé modely, které se liší svými vlastnostmi.

nastavit, krouticí, moment, elektrickém, šroubováku

Na stavebním trhu jsou klíče od mnoha různých výrobců, které se liší napájením, součástmi a funkcemi.

Šroubovák vyžaduje přestávky

Chcete-li udržet elektrický šroubovák dostatečně dlouho, je nutné jej správně používat a pamatovat si: zatížení mechanických částí tohoto stavebního nástroje na maximum, nespoléhejte se na nepřetržitou a současně efektivní práci. Pokud motor běží na plné otáčky, může se přehřát a způsobit poruchy vinutí. Speciální bity to mají také těžké: při kontaktu s obráběným materiálem se zahřívají. Odborníci proto doporučují práci pravidelně přerušovat, aby vrtačka vychladla. Problém by se neměl řešit vodou: drastické výkyvy teplot nejsou žádoucí.

Autoři návodu k obsluze nářadí varují: Směr otáčení bitu, rychlost bitu se nesmí měnit, pokud je elektrický šroubovák zapnutý. Tam, kde se má stroj používat, je nutné dostatečné osvětlení a stabilní napájení.

Při dotyku uzemněných předmětů musíte být opatrní. Nikdy se jich nedotýkejte elektrickým šroubovákem. úraz elektrickým proudem by byl nepříjemný pro každého. Při ochraně sebe sama musíte být opatrní i s nástrojem. Musí například zajistit, aby do krytu nevnikala vlhkost.

Elektrický šroubovák úspěšně nahradil nejen šroubováky, ale také klíče a imbusové klíče. Používá se také jako náhrada vrtačky. Rázový utahovák je nepostradatelný pro stavební dělníky a výrobce nábytku. Vždy se najde využití i v domácnosti. Na trhu je velké množství modelů. Přestože se šroubováky běžně používají v mnoha oblastech, ne všichni uživatelé. zejména začátečníci. vědí, jak je používat. Správné používání, údržba a skladování elektrického nářadí prodlouží jeho životnost na co nejdelší dobu.

Šroubováky se dělí na dva typy podle způsobu napájení:

Vnitřní a vnější design bezdrátových a akumulátorových modelů je téměř totožný. Obecně se elektrické nářadí skládá z následujících součástí:

  • bydlení;
  • Ne všechny výrobky mají regulátor otáček a sklíčidlo;
  • zapínací tlačítko;
  • Spínač směru motoru (reverzační spínač);
  • Regulátor otáček (počet otáček);
  • tlačítko zámku spuštění;
  • Regulátor utahovacího momentu (momentový spínač).

Řada modelů je navíc vybavena podsvícením, které je konstrukčně realizováno různými způsoby. Ne všechny výrobky mají regulátor otáček a sklíčidlo. Některé akumulátorové šroubováky mají napájecí kabel, ale akumulátorové modely mají místo něj akumulátor.

Tělo elektrického nářadí je nejčastěji vyrobeno z plastu, mnohem vzácněji z různých kovových slitin. Pro větší pohodlí se obvykle skládá ze dvou polovin. Uvnitř sklíčidla se nacházejí hlavní části:

Uspořádání elektrického připojení závisí na modelu.

Elektrický šroubovák lze vybavit různými typy sklíčidel. Nejběžnější je tříčelisťová rychloupínací verze této součásti. Sklíčidlo se také skládá z jednotlivých dílů, jak je znázorněno na fotografii níže.

Základní princip je stejný pro síťové i akumulátorové šroubováky. Skládá se z elektrické energie pohánějící elektromotor. Převodovka a hřídel přenášejí výkon a otáčky z motoru na bit upevněný ve sklíčidle. Buď již vyvrtá otvor, nebo zašroubuje či vyšroubuje spojovací prvek. elektromotor síťových modelů pracuje s napětím 220 V AC a bezdrátových modelů se stejnosměrným napětím, jehož hodnota se může pohybovat mezi 3,5 V a 36 V.

Jaký je nejlepší točivý moment?

elektrický šroubovák je nástroj, který je nezbytný pro všechny druhy prací. Nejedná se pouze o stavební práce, ale také o mnohé opravy v domácnostech, jako je montáž nábytku, instalace komunikací. Při výběru správného zařízení byste měli věnovat pozornost točivému momentu, na kterém závisí pohodlí a kvalita práce. Například k montáži nábytku není nutný výkonný nástroj. Pokud plánujete instalaci rozdělovače místností, je nutné použít profesionálnější vybavení, které si s tímto úkolem dokonale poradí.

vrtáky a šroubováky se používají k míchání stavebních směsí, stačí si koupit nástavec na stavební míchačku.

Krouticí moment těchto nástrojů musí být dostatečný pro míchání i těch nejviskóznějších směsí a malt, aby byla zajištěna jejich homogenita a vysoká kvalita.

Pro hnětení betonu a jiných viskózních směsí se používají speciální nástavce.

Pokud se používají šroubováky na maltu, musí být krouticí moment dostatečný, aby zvládl nejen měkké, ale i vysoce viskózní směsi. Volba modelu závisí na prováděné práci. Pokud chcete elektrický šroubovák použít k míchání kapalin, nemusí být krouticí moment příliš vysoký. Pokud má být nástroj používán s viskózními směsmi, je třeba upřednostnit profesionální zařízení s vysokými otáčkami.

Zařízení, které se má používat pro širokou škálu prací, by mělo mít regulátor otáček. Krouticí moment lze měnit v závislosti na typu práce, kterou je třeba provést. Při výběru elektrického šroubováku se ujistěte, že ráčna ovládacího tlačítka funguje vždy, nejen při maximálním krouticím momentu. V prvním případě lze nástroj použít pro jakoukoli práci s nejlepšími možnými podmínkami. Krouticí moment lze nastavit. Doporučeno pro modely s manuálním nebo elektronickým ovládáním. Mají speciální snižovací transformátor, který velmi dobře funguje s kapalnými sloučeninami, když je napětí příliš nízké.

Rozhodující vlastností elektrického šroubováku je krouticí moment. Určuje průměr a hloubku šroubu a materiál šroubu (dřevo, beton, ocel atd.).д.).

Krouticí moment je dán výkonem nářadí, který závisí na motoru a baterii. V dokumentaci stroje je obvykle uveden maximální přípustný průměr a délka šroubu. Maximální možný točivý moment je 60 Nm, ale pro domácí nářadí je to 10-12 Nm.

Účinnost elektrického šroubováku se výrazně zvyšuje, pokud jej lze používat v pulzním režimu (sekání, jako u hořáku).

Nástroj se dodává ve dvou verzích podle použitého zdroje napájení:

Bezdrátové. Akumulátorové šroubováky se používají v domácnosti i v průmyslu. Kapacita baterie je 1,5 Ah a vyšší, napětí 10-12 V (pro domácnosti) nebo 18-36 V pro profesionály. Nejběžnější jsou niklové/kovové/hybridní baterie. Používají se také lithiové a nikl-kadmiové baterie. Volba akumulátorového elektrického šroubováku je velmi vhodná pro nové stavby, kde ještě není zavedena elektřina.

Elektrický šroubovák. Napájení ze sítě 220 V, nevýhodou je přítomnost síťového kabelu (omezení délky, určité nepohodlí při práci).

Pneumatické Používá se v sériové výrobě, kde jsou k dispozici stálé pneumatické přívody.

Šroubováky se dělí do dvou skupin podle typu práce, kterou vykonávají:

Domácí (domácí, hobby). Používá se pro malý objem prací. drobné (epizodické) opravy, jednorázové práce (výměna dveří, montáž nábytku).

Profesionální nástroje se používají pro rozsáhlé práce ve stavebnictví, při výrobě nábytku apod.д.

Zvláštní pozornost si zaslouží zařízení, která kombinují 2 funkce. vrtačku a šroubovák.

Nejdříve je třeba přesně určit, co chcete, aby dělal:

takové nástroje jsou dražší a vyžadují více dovedností.

V případě potřeby lze zvolit kombinované nářadí. vrtačku a elektrický šroubovák, které je často velmi praktické.

Pozornost je třeba věnovat také nabití baterie. Zatímco domácí baterii lze nabít za 3 až 6 hodin, u profesionální baterie je to 40 až 60 minut. Pro spolehlivý provoz je vhodné mít sadu baterií se 2 akumulátory.

nástroj může být vybaven speciálními převody pro snížení otáček motoru. Převodovky jsou obvykle planetové, které jsou malé a lehké, ale mají dostatečně vysoký převodový poměr. Lze je snadno přepnout do režimu vrtání (vrták). Mají také regulátor krouticího momentu, který umožňuje utahovat šrouby správnou silou, aby nedošlo k poškození závitů, odštípnutí a podřezání

Pokud člověk. Jelikož je všeuměl a rád doma něco opravuje, má pravděpodobně kompletní sadu potřebného nářadí. Šroubovák je jedním z nich. V závislosti na výkonu se může nazývat také šroubovák nebo vrtačka. je mužem mnoha povolání. Ti, kteří takové práce provádějí často nebo dokonce neustále, již dlouho oceňují nesporné výhody akumulátorového šroubováku, jeho pohodlí, přenosnost a snadné použití. Víte, jak vybrat správný akumulátorový šroubovák, abyste se na něj mohli spolehnout při domácích pracích??

nastavit, krouticí, moment, elektrickém, šroubováku

Závislost na velikosti

Podívejme se na faktory, které ovlivňují krouticí moment šroubováku:

  • Rychlost šroubováku. Čím vyšší je rychlost, tím nižší je hodnota. Otáčky vřetena určují účinnost.
  • Napětí. Na začátku upozorňujeme, že se nejedná o přímo úměrný vztah. Domácí verze mohou být napájeny napětím 18 nebo 24 V. Profesionální modely mohou být napájeny napětím 12 V, přičemž profesionální model může být poháněn vyššími otáčkami.
  • Omezovač. Výrobci nabízejí mnoho modelů s regulací točivého momentu. Jedná se o spojku, která má na povrchu nastavitelnou stupnici krouticího momentu. Druhý oblíbený název pro tento díl je západka. Omezuje utahovací moment. při vyšších hodnotách pracuje motor bez zatížení, při volnoběžných otáčkách.
  • Síla. Zde je to jednoduché. Nástroj s vyšším počtem kW má nejlepší maximální točivý moment.

Jak nastavit krouticí moment elektrického šroubováku Bosch se dozvíte ve videoklipu:

Tyto znalosti můžete využít při své práci takto. Točivý moment je vysoký při nízkých otáčkách. Vhodné pro šrouby s vysokým krouticím momentem při nízkých otáčkách. Pro vrtání materiálu nebo vystružování je třeba používat vyšší otáčky.

nastavit, krouticí, moment, elektrickém, šroubováku

Regulátor rychlosti

nastavit, krouticí, moment, elektrickém, šroubováku

Nastavení krouticího momentu v závislosti na použití šroubováku

Hodnota závisí na možnostech modelu. Sortiment výrobků pro domácí použití začíná na 5 Nm. Poloprofesionální zařízení mají hodnoty 15 N-m a vyšší, podobná zařízení pro profesionály mohou mít hodnoty 60-140 N-m.

Pevné konstrukce, kovové, vyžadují větší sílu k uvolnění nebo utažení spojovacích prvků. Rozsah točivého momentu by měl být vyšší. V úvahu je třeba vzít také fyzikální vlastnosti materiálu, který má být použit. Čím vyšší je hustota, tím vyšší je potřebná rotační síla.

Hodnota v závislosti na průměru spojovacího prvku

Rozhodujícím faktorem při nákupu zařízení je také průměr upevňovacího prvku. Existuje zde souvislost: čím větší je obrobek, tím větší sílu je třeba vynaložit.

Výběr hodnoty N-m pro danou aplikaci

Abyste předešli nepodloženým dohadům, uvádíme v následující tabulce příklad hodnot krouticího momentu pro šroubování do měkkého a tvrdého podkladu.

Průměr šroubu (mm) Hodnota pro měkký materiál (N-m) Hodnota pro pevný materiál (N-m)
6 10 25
7 11 27
8 14 30

Větší průměr šroubu vyžaduje vyšší krouticí moment nástroje pro šroubování. Také při práci s tvrdými a hutnými materiály se hodnota odpovídajícím způsobem zvyšuje. Nezapomeňte, že maximální hodnota je generována při úplném stisknutí spouště nástroje.

Práce se stavebními směsmi a maltami

Šroubovák je všestranný nástroj. Stavitelé a řemeslníci ji používají k práci s různými maltami nebo směsmi.

Tekuté malty, směsi vyžadují jen malé úsilí při míchání. Pro tyto práce lze použít jednoduchý druh domácnosti. Pro míchání těžších, viskózních složek je zapotřebí profesionální model nebo alespoň poloprofesionální model s vysokým krouticím momentem.

Na základě výše uvedených příkladů bude majitel nářadí schopen při znalosti jeho hodnoty vypočítat, jakou délku a průměr šroubů může řemeslník použít k upevnění.

Například s modelem s krouticím momentem 15 Nm může uživatel do dřeva zavrtat 150 mm dlouhé samořezné šrouby. Může také zvolit správnou hustotu materiálů pro danou práci.

Točivý moment (síla)

Krouticí moment je důležitou technickou charakteristikou elektrického šroubováku a určuje otáčivý účinek (sílu) působící na fyzické těleso. Jinými slovy, jedná se o hodnotu točivého momentu pracovního prvku elektrického šroubováku. Umožňuje určit hustotu pracovní plochy, na kterou se upevňovací prvky instalují, a také požadovanou délku a průměr těchto prvků. Jednotkou pro měření točivého momentu je newtonmetr (Nm). U šroubováků pro domácnost je tento parametr 5-30 Nm a stačí k bezpečnému zašroubování 9 cm šroubů do různých typů povrchů (kov, dřevo, sádrokarton) a k vytvoření otvorů o požadovaném průměru: 20 mm (dřevo), 9-10 mm (kov), 20-25 mm (sádrokarton). V profesionálních aplikacích může dosahovat až 100-150 Nm, což je vhodné pro náročnější stavební práce, montážní a demontážní práce a spolehlivou montáž nábytku. Většina modelů šroubováků je vybavena speciálním momentovým spínačem pro nastavení rychlosti šroubování na optimální krouticí moment.

Opět použiji citát z Wikipedie: „jeden newtonmetr je točivý moment, který vyvolá síla 1 N vzhledem k bodu vzdálenému 1 m od siločáry“.

Pokud jde o elektrický šroubovák, vysvětlím to takto. Sklíčidlo elektrického šroubováku má otočný bod, kolem kterého se otáčí. Pokud vezmete elektrický šroubovák a umístíte jej otočným bodem vodorovně Pak vezměte kovovou tyč ve tvaru písmene L, jejíž jedna strana je dlouhá 1 m a druhá (bez ohledu na délku) je upnutá ve sklíčidle. Pokud tedy zavěsíme stranu tyče s otočným bodem o délce 1 m ve vodorovné poloze a na jejím druhém konci umístíme závaží o hmotnosti 100 g, působí na sklíčidlo točivý moment přibližně jeden newtonmetr. A pokud například zavěsíte závaží o hmotnosti 4 kg, získáte 40 Nm.

Pokud je proto například u elektrického šroubováku uváděn maximální krouticí moment 40 Nm, znamená to, že motor elektrického šroubováku přenáší přes převodovku do sklíčidla takovou sílu, jako kdybychom skutečně montovali výše uvedenou konstrukci a zavěsili na ni břemeno o hmotnosti 4 kg. Hmotnost tyče nemusíme brát v úvahu.

To je krouticí moment elektrického šroubováku.

Maximální točivý moment je dosažen při úplném stisknutí startovacího tlačítka. U dvourychlostních šroubováků se navíc krouticí moment při různých rychlostech liší, při první rychlosti více, při druhé méně.

existuje také speciální regulátor, který má stupnici se značkami od 1 do 15, 20 nebo jiných čísel (podle rozhodnutí výrobce) a konečnou značku jako vrták (v této poloze můžete a měli byste vrtat), která omezuje točivý moment. To znamená, že pokud nastavíte regulátor na jednu z číselných značek, elektrický šroubovák se dále neotáčí, ale po dosažení určité hodnoty krouticího momentu zaskočí zpět. Pokud však dáte regulátor do polohy „vrtání“, elektrický šroubovák nebude cvakat, ale bude se snažit zašroubovat cokoli, co se točí, až do posledního šroubku. Výše uvedené údaje neuvádějí samotný točivý moment, ale pouze to, o kolik více nebo méně děláte (jen pro rychlejší orientaci při práci)

Doufám, že se mi podařilo vysvětlit momentové vlastnosti elektrického šroubováku. Na tomto místě se loučím. brzy se uvidíme!

Šroubování šroubů je jedním z těch úkolů, které se objevují z ničeho nic, ale se záviděníhodnou pravidelností. Opravit nakloněné dveře skříně, pověsit zrcadlo v předsíni, opravit poličku v koupelně. drobné každodenní problémy, které je třeba řešit každý den. Šrouby, vruty nebo samořezné šrouby zašroubujte šroubovákem. je to možné, ale ne vždy. Ti, kteří to zkusili, vědí, že je to nevděčný a časově náročný úkol a že výsledek je často nulový. A chcete, aby to bylo rychlé a efektivní.

Přečtěte si také: Jak správně vyrobit televizní anténu

Koupit elektrický šroubovák pro každodenní domácí práce. nejlepší řešení. Nehledě na to, že je nepostradatelný pro práci profesionálů. Používá se na stavbách, při renovačních pracích a v nábytkářských dílnách. Elektrický šroubovák používejte k montáži sádrokartonových desek, instalaci oken a dveří, připevňování podlahových lišt a nábytku.

Je velkou chybou vybírat elektrický šroubovák pouze na základě jeho ceny. Liší se výkonem i funkcemi. Pro správný výběr je vhodné před nákupem pečlivě prostudovat technické specifikace. Mezi hlavní patří rychlost otáčení, krouticí moment a typ baterie (u akumulátorového nářadí). Čtení čísel je však jen polovina úspěchu; musíte se také umět zorientovat a získat představu o práci, kterou se chystáte vykonat.

Praxe v

Pro praktické cvičení jsme si vzali tři různé elektrické šroubováky a dva různé typy šroubů / samořezných šroubů a budeme je šroubovat do suchého borovicového trámu, přičemž budeme zaznamenávat úspěšnost operace a zároveň čas, který jsme při ní strávili.

Zde jsou uvedeny názvy modelů šroubováků a jejich stručné technické údaje:

DeFort DCD-12-6 Bosch PSR 960 Hitachi DS 14DCL
točivý moment, Nm 10 12 31
otáčky, ot/min 0-500 0-550 0-450 0-1250
baterie Ni-Cd, 12 V, 1,2 Ah Ni-Cd, 9,6 V, 1,2Ah Li-ion, 14,4 V, 1,5 Ah

Dva „starousedlíci“ (Bosch a DeFort) jsou tu z nějakého důvodu. Tyto modely s nízkou spotřebou energie na první pohled ukazují, zda byly všechny výše uvedené teorie správné a zda k úspěšné práci se samořeznými šrouby 5×90 mm a podobnými šrouby stačí naprosto jakýkoli elektrický šroubovák. A Hitachi střední třídy jednoduše doplní obrázek a bude hrát roli nějakého moderního nástroje.

My jsme se do malých šroubů nepouštěli a vzali jsme si tenký černý šroubek 4,8 x 127 mm a silný bílý šroubek 6 x 150 mm, abychom si vyzkoušeli kompletní testování šroubů. Pro přišroubování do borovicového dřeva je pravděpodobně zapotřebí maximální krouticí moment přibližně 11 Nm.

Pro shrnutí jsme přidali krátký videoklip, který celý proces ukazuje.

Malý šroubovák (4,8 x 127 mm) zvládl bez výjimky všechny klíče, i když bylo jasné, že Bosch to nemá tak snadné. Čas šroubování byl: 5,3 sekundy u šroubováku DeFort, 7 sekund u šroubováku Bosch a 2,9 sekundy u šroubováku Hitachi. Nezaměřovali jsme se na přesné porovnání času a opakovatelnosti, zajímal nás pouze konečný výsledek. Proto jsme pro každý model pořídili pouze jeden záběr.

Bílý „drsňák“ už na to nestačil. Stejně jako v předchozím případě začal DeFort velmi energicky, ale nedokázal zdolat poslední centimetr.

Bosch, i když to vyřešilo problém, ale vůně spálených vinutí bylo jasné, že takové úsilí je naprosto kontraindikováno tomuto nástroji.

A pro výkonný Hitachi jsou oba samořezné šrouby jako hračky. Stopky ukázaly: 13,3 sekundy pro DeFort (neotočil se o 1 cm), 20,7 sekundy pro Bosch a 4,3 sekundy pro Hitachi. Kromě toho poznamenejme, že během testu běžel Hitachi na druhou rychlost s točivým momentem nejméně o třetinu nižším, než je maximální hodnota deklarovaná ve specifikacích.

Pro praktickou část máme ještě jednu důležitou poznámku: šroubováky v našem testu byly staré modely (Hitachi, mimo jiné), které nemají systém ochrany proti přetížení. Většina moderních modelů má takový systém a nedovolí vám, abyste si z nářadí dělali legraci, jak můžete vidět na videu s elektrickým šroubovákem Bosch. To také znamená, že bezpečnostní systém zabraňuje tomu, abyste šroub při prvním pokusu dotáhli až do konce. Nářadí musíte zapnout ještě několikrát, dokud se nespustí další ochrana proti přetížení (obvykle 1-2 sekundy), dokud není šroub zasunut. Ale abyste si z nástroje nedělali legraci, měli byste si samozřejmě koupit elektrický šroubovák s určitou rezervou výkonu!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS