Jak navinout strunu na elektrickou strunovou sekačku Bosch

Jak správně navinout strunu na strunovou sekačku: průvodce krok za krokem a videonávod

Krásný trávník bude vypadat opravdu dobře pouze tehdy, pokud bude pravidelně sečen. Vyžínače trávy jsou nejlepší pro sekání obtížných oblastí. Každý majitel zařízení se dříve či později setká s problémem, jak navinout vlasec na cívku, protože nesprávný postup může nejen zhoršit kvalitu sečení, ale také vyřadit zařízení z provozu. Dnes jsme se v našem přehledu Homius zabývali všemi zákoutími výměny vlasce a výběrem materiálu vlasce.

Nůžky na trávu jsou ideální pro malé nebo obtížné úpravy okrajů kolem živých plotů, mezi záhony a podél cest. Výrobci dnes vyrábějí širokou škálu benzinových, elektrických a bateriových modelů, které si může každý majitel vybrat podle svých potřeb.

Jako řezací prvek se používá strunová sekačka na trávu. Dříve nebo později dojde k vyčerpání délky a majitel pak bude stát před otázkou, jak správně vyměnit a zajistit nit navlečenou do odnímatelné cívky.

navinout, strunu, elektrickou, strunovou

Jak vyměnit strunu na vyžínači?

Výměna struny strunové sekačky na trávu s návodem krok za krokem umožní i nezkušenému majiteli strunové sekačky na trávu provést poměrně složitou práci.

Než se však pustíte do výměny strun na vyžínači, musíte se ujistit, že práce probíhá bezpečně. Dbejte zejména na to, aby se sekačka nemohla zapnout neúmyslně nebo nechtěně:

  • Eliminace samovolného spuštění,
  • vyjměte baterii (pokud je použita),
  • umístěte nástroj na vhodné místo pro práci.

Výměna struny strunové sekačky je velmi užitečná, pokud sekačka leží na stole a osoba provádějící výměnu struny strunové sekačky má přístup ke stroji z kterékoli strany.

Odstranění krytu hlavy travní sekačky

V prvním kroku demontáže se sejme kryt hlavy vyžínače trávy. V případě modelů Black and Decker a dalších vyžínačů obvykle stačí k sejmutí krytu vyvinout určitý tlak, aby se uvolnila zajišťovací západka, která je umístěna na boku krytu hlavy.

U některých modelů sekaček se hlava sekačky na trávu nejprve demontuje pomocí šestihranného klíče dodaného s nástrojem. Hlava je obvykle upevněna dvěma nebo třemi šrouby, které jsou přístupné bočními otvory v zadním krytu.

Kryt hlavy, na kterém je připevněna cívka s vláknem, je obvykle držen na místě západkou. Stačí s trochou námahy stisknout zajišťovací jazýček a mírně otočit krytem, poté lze kryt snadno sejmout Po stisknutí zajišťovacího jazýčku mírně otočte krytem hlavy sekačky a zvedněte jej, abyste mohli vyjmout navíjecí buben.

Druhý krok: Odstranění cívky (cívky) s vlascem

Dalším krokem v procesu je vyjmutí cívky s vláknem z vnitřní části hlavy. Otočte hlavu otevřenou stranou ven, abyste viděli strunu a cívku vyžínače. Na boku hlavy najděte dvě prohlubně (očka), kterými je ven vyvedeno lanko pro trimr.

Otáčením cívky musíte uvolnit strunu vyžínače z otvorů. Poté opatrně vyjměte cívku z oblasti hlavy. Buben s vlákny je u některých modelů upevněn na pružině. To je třeba mít na paměti během extrakce.

Postup vyjmutí cívky s vláknem vyžínače trávy z vnitřní části hlavy: 1. hlava a cívka; 2. jemně vytáhněte s mírným pootočením; 3. vyjmuté části Starý vlasec vyžínače trávy je zcela vyjmut z cívky. Chcete-li ze strunové sekačky odstranit starý vlasec, vyjměte jej ze závěsů a vytáhněte volný konec vlasce. Tato metoda odstraní všechny staré cívky. Stejný postup se opakuje i u druhé části kotouče. Při práci je vhodné, aby uživatel používal rukavice.

Jaký vlasec zvolit pro svůj zastřihovač?

Před nákupem tohoto materiálu pro strunovou sekačku se musíte rozhodnout. Existuje mnoho variant takzvané normální kulaté čáry pro zastřihovač, ale není to jediná varianta, která existuje. Jak si vybrat ten správný?? Nejprve je třeba určit pracovní podmínky.

Výběr podle typu. Nejběžnější střihací linka s kruhovým průřezem. Až na výjimky se hodí na všechny cívky. Tento typ spotřebního materiálu je vhodný pro sekání čerstvé, šťavnaté trávy. Možná však již nebude schopen pokácet tzv. mrtvé dřevo. Pokusy o sekání keřů s tímto typem vlákna jsou zbytečné.

Kromě těch běžných existují i další s ostrými hranami. Obvykle mají tvar hvězdičky nebo čtverce. Přítomnost ostré hrany je hlavním rysem a klíčovým rozdílem těchto nití.

Díky této vlastnosti jsou tato vlákna schopna sekat suchý plevel. Špičaté vlákno však není bez slabých stránek, z nichž nejdůležitější jsou rychlé opotřebení a výrazně nižší robustnost než u kulatého vlákna.

Kromě výše uvedených typů čar existují také zajímavé a často se vyskytující odrůdy. Z nich lze zmínit zejména rybářské vlasce, které mají uvnitř kovový drát. Tento typ vlákna se často používá v benzinovém nářadí s motory o výkonu vyšším než jeden a půl koňské síly.

Příze s kovovým jádrem jsou k dispozici v kruhovém i ostrém provedení. Bez ohledu na typ průřezu jsou tato vlákna nejvhodnější pro obtížně kositelné rostliny. S tímto typem vlákna lze snadno sekat nejen suchou trávu, ale i malé keře a křoviny.

Vlákna s vnitřním drátem jsou lepší než jiné typy spotřebního materiálu díky své neuvěřitelné trvanlivosti. Tato vlastnost má bohužel více než znatelný vliv na cenu tohoto typu. Náklady na jádrové příze jsou výrazně vyšší než u jiných typů přízí.

Volba tloušťky

Zvláštní pozornost byste měli věnovat také tloušťce spotřebního materiálu. Pro sekání mladší trávy je nejvhodnější vlákno o průměru jeden a půl milimetru. Čím větší průměr, tím sušší a hrubší plevel zvládne.

Při výběru čáry z hlediska tloušťky existuje „ale“. Důležité je nejen posoudit možnosti materiálu, ale také zvážit vlastnosti strunové sekačky. Požadavky na řezný nástavec je nutné vyhledat v uživatelské příručce dodané s nářadím.

Použití nevhodného závitu může způsobit poškození nástroje. Použití příliš silného vlákna způsobí přetížení motoru. Příliš jemný závit výrazně zvyšuje opotřebení motoru.

Proto byste měli vybírat správný řezný materiál stejně pečlivě, jako byste měli vybírat správnou náplň do sekačky na trávu. Po nalezení a zakoupení vhodného vlasce pro vyžínač můžete začít přemýšlet, jak jej navinout na cívku.

Po výběru vlasce pro strunovou sekačku je třeba odstřihnout správné množství vlasů, protože všechny vlasy v koštěti nejsou smotány do cívky.

Sejměte cívku a kryt cívky z cívky.

Jsou odstraněny. Jeden konec vlasce upněte do mezery a opatrně a rovnoměrně naviňte vlasec trimmeru.

Ujistěte se, že je žací lišta uzavřena ochranným krytem na cívce a že je vlasec na cívce vyžínače mírně odvinutý.

Druhý konec vedení je zasazen do otvoru v ochranném krytu.

Poté vezměte cívku a kryt cívky. Zasuňte konec cívky z metly do kovového otvoru na ochranném krytu metly. Mírně utáhněte šňůru trimru.

Všechno jsme dali na sekačku na trávu. Otáčejte cívkou ve směru hodinových ručiček, dokud nezapadne na své místo.

Zabezpečeno. Nyní připojte vyžínač trávy k elektrické síti. Strunová sekačka je nyní ve výchozí poloze pro práci. Zapnutí vyžínače trávy. Další délka žacího lana se zařízne do nožů.

Jak rychleji vyjmout cívku z nářadí

Před navinutím nitě na odběrový buben je nutné odběrový buben vyjmout. Způsob odstranění závisí na konkrétním nástroji. U zastřihovačů s motorem u země má cívka dvě boční tlačítka, která po stisknutí odpojí část těla spolu s navíjecím zařízením vlákna.

U nakloněného výložníku otočte křídlovou maticí proti směru hodinových ručiček a odstraňte pružinu uvnitř výložníku. U rovných zastřihovačů jej pomocí šroubováku upevněte na místě, otočte jím ve směru hodinových ručiček a vyjměte jej. Zařízení se pak demontuje buď pomocí západek, nebo vysunutím dílů navijáku nitě od sebe. Pružina je vyjmuta z cívky.

Jak funguje hlava s vlákny na křovinořezu

V závislosti na výrobci se hlavy liší nejen fyzicky, ale i vnitřně. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Výše jsou uvedeny pokyny k demontáži hlavy strunové sekačky bez pružiny, t.е. na ruční střihací hlavě. Princip demontáže poloautomatické hlavy s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše uvedeným návodem.

Princip činnosti poloautomatického vyžínače trávy je následující

  • Uvnitř hlavy je cívka, která je upevněna na drážkách, aby se nemohla volně pohybovat
  • Cívka je poháněna pružinou, která ji přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
  • Na cívce je navinutá strunová šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Tato délka se obvykle pohybuje mezi 1 a 4 metry
  • Při práci na prodlužování vlasce se v případě potřeby stiskne vyčnívající část cívky tak, aby se odpojila od drážek. Vlákno pro zastřihovač se navíjí na cívku a prodlužuje se
  • Po uvolnění potřebného množství vlasce uvolněte upínací sílu a pokračujte v sečení

Výhodou zastřihovače vlasců je, že se nemusí brousit, ve srovnání s kovovými kotouči. Navíc pokud se do cesty postaví kámen nebo dřevo, šňůra pro vyžínač se jednoduše odpojí, aniž by to mělo negativní vliv na převodovku a motor nástroje, jako je tomu u kovových řezných kotoučů.

Jakmile se seznámíte s konstrukcí a provedením typů žacích nebo strunových hlav, je třeba zvážit, jak navléknout vlasec do cívky strunové sekačky. V tomto bodě má většina majitelů elektrického nářadí potíže.

Blok: 4/8 | Počet znaků: 1782

Navíjení vlasce na strunovou sekačku na trávu

Opatrné a plynulé vyjmutí cívky z cívky grasshopper umožňuje začít navíjet vlasec přímo. Konstrukce hlavy, počet a poloha upevňovacích otvorů určují pořadí operací při této operaci a rovněž určují použité metody. V současné době je k dispozici několik druhů cívek v závislosti na počtu vláken vlasce a způsobu jejich navlékání:

Naviják strunové sekačky s jednou lištou

Mnoho majitelů a profesionálů si pochvaluje snadné používání a navlékání jednoho stožáru. Délka cívky může být v závislosti na výrobci 2 až 5 metrů. Konec vlasce se zasune do hlavy ve speciální technologické drážce nebo otvoru a navíjí se v opačném směru, než je pracovní otáčení cívky. Většina cívek má na vnější straně těla šipky, které ukazují směr pohybu cívky vyžínače trávy.

Po navíjení nechte volný konec 15-30 cm, abyste zvýšili odstředivou sílu, která je rozhodující pro vytažení ořezového vlasce v automatických a poloautomatických cívkách. Provlékněte zbytek vlasce pracovním otvorem v cívce a sestavte hlavu cívky.

Strunová hlava se dvěma úponky

Po vyjmutí cívky z těla cívky určete počet chodů vlasce (1 nebo 2). Mezi cívkami s jednou a dvěma drážkami není zásadní rozdíl, ale při neopatrném používání cívek s dvojitou drážkou vznikají provozní problémy. Vzhledem k tomu, že se sousední šňůry pravděpodobně zapletou, může se stát, že po opotřebení úponků nebude možné získat nové šňůry.

Bez ohledu na počet řádků musí být pro navlékání použita ořezávací šňůra o délce 1 nebo více.5 až 3 metry. Navíjení musí být prováděno v opačném směru otáčení hlavy, protože při navíjení ve směru otáčení nebude z cívky vytažen vlasec do vyžínače. Po zasunutí vlasce do cívky strunové sekačky se volné konce (15-30 cm) prostrčí příslušnými otvory. Znovu sestavte hlavu zastřihovače v opačném pořadí než při demontáži a zkontrolujte její funkčnost. Nemusíte se obávat, že by se oba konce vlasce příliš lišily velikostí, protože nůž na ochranném krytu nože přebytečnou část odřízne při spuštění vyžínače.

Hlava strunové sekačky s automatickým navlékáním vlasce

Některé modely na trhu jsou vybaveny cívkou s automatickým navíjecím mechanismem. uživatel musí pouze správně zastrčit a zajistit konce stroje v hlavě a navíjení provádí stroj sám za provozu. Nesprávné navíjení vlasce v travní sekačce s touto hlavou je prakticky nemožné, protože cívka nezávisle určuje polohu úponků. Výhodou automatické strunové hlavy je jednoduché provlékání struny; nevýhodou jsou časté poruchy stroje kvůli jeho složitosti a vysoké náklady.

Blok: 3/3 | počet znaků: 3075

Jak vložit vlasec do vyžínače trávy?

Navlékání žacího bubnu se žacím vláknem do strunové sekačky není obtížný úkol, ale začínající zahrádkáři potřebují určitý cvik, aby byli v budoucnu schopni rychle vložit strunu do své stávající domácí strunové sekačky.

Existuje několik způsobů navlékání žací hlavy sekačky na trávu. První metoda je nejjednodušší a je vhodná pro začínající zahradníky.

Zde se šňůra navíjí v tomto pořadí:

  • Nejprve je třeba navinout asi 6 m vlasce ze společné cívky na strunovou sekačku a poté tento kus přeříznout na polovinu. Výsledkem by měly být 2 prameny vlasce, každý o délce 3 m;
  • Pak na jednom konci prvního dílu vytvořte jakýsi háček a zasuňte jej do jednoho z průchozích otvorů v horní části cívky;
  • Poté začněte navíjet vlasec na cívku ve směru šipky. Při navíjení dbejte na to, aby byl vlasec pro zastřihovač navinut rovnoměrně na cívku a nepřesahoval horní část. Nenavíjejte ji až do konce, v rukou by vám mělo zůstat asi 15 cm nitě;
  • Zbývající volný konec navinutého vlákna vložte do jedné z prohlubní v horní části cívky;
  • Stejný postup zopakujte i pro druhou délku vlasce. Musí být navinuta na spodní část cívky;
  • Stejně jako v prvním případě nenavíjejte trimovací šňůru až na spodní část. Zbylý kousek nitě vložte do druhé drážky cívky.

Po dokončení vložte cívku do vyžínače a naviňte ji. Abyste zkontrolovali, zda je závit pevně uchycen, je třeba stáhnout páčku plynu úplně dolů tak, aby motor dosáhl maximálních otáček. Pokud vyžínací struna nevylétává z hlavy, znamená to, že je dobře upevněna a při sekání trávy nevylétává z cívky vlákna.

Jak vyjmout a vyměnit šňůru pro vyžínač

Majitelé vyžínačů, především začátečníci, se dostávají do stavu zmatku hraničícího s panikou, když potřebují vyměnit řezné nástroje nebo vlasec na cívce. Velmi často se stává, že při pokusu o vyšroubování žací hlavy uživatelé jednoduše způsobí její selhání, aniž by si uvědomili, že se šroubuje v opačném směru. Abyste tomu předešli, doporučujeme si přečíst následující pokyny krok za krokem pro případ, že je třeba nástroj vyměnit.

  • Před vložením struny křovinořezu do cívky vypněte motor křovinořezu nebo odpojte elektrickou strunovou sekačku od napětí, abyste předešli riziku poranění v důsledku neúmyslného spuštění žacího ústrojí.
  • Odšroubujte trysku připevněnou k hřídeli převodovky. Za tímto účelem zajistěte hřídel tak, že zarovnáte otvory na podložce a hřídeli a vložíte kovovou tyč nebo šroubovák.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS