Jak oříznout záclony na délku

Jak lemovat záclony vlastníma rukama. Pokyny s videem

Jak olemovat záclony? Tuto otázku si opakovaně kladou mnohé ženy, které šijí okenní dekorace vlastníma rukama. Navzdory módním trendům je většina moderních designérů toho názoru, že výzdoba oken je nedílnou součástí každého interiéru a posledním prvkem při vytváření pohodlného a útulného prostoru.

Bez závěsů na oknech jakéhokoli, i nejmódnější prostředí bude vypadat docela nudné a nepřirozené, zejména pokud je plně vybaven nábytkem, textilem a dekorativními předměty. Výzdoba okenního otvoru je téměř posledním prvkem interiérového designu a dodává interiéru dekorativní nádech. Proto by se výběr, a tím spíše šití záclon, závěsů a závěsů na okna mělo provádět pečlivě, pozorně a zodpovědně.

Obecné tipy pro práci se závěsy

Pro začátečníky je někdy obtížné olemovat záclony (zejména u silných materiálů). К. Záclony jsou velké. Můžete je zkrátit dvěma způsoby: odříznutím nebo ohnutím zespodu.

Předem si změřte délku a šířku, protože by mohlo být obtížné přišít chybějící délku zpět.

Než začnete, věnujte pozornost obecným pravidlům:

  • Nechte záclony narovnat. Po zakoupení se materiál vypere podle teploty, lehce se vyždímá a pověsí na okno. Nechte ji 3 dny odpočívat. Tím se látka narovná a závěsy se dají šít naplocho. Tento postup je povinný, protože. К. Materiál se po vyprání v budoucnu srazí a závěsy budou krátké. Kromě toho se stehy mohou zkřivit.
  • Zvolte si techniku šití. Pokud je látka těžká a silná, je lepší okraje přešít klikatým stehem nebo overlockem a pak je podložit a sešít. Organzu a další lehké materiály není třeba šít. Lze je rovnou složit a olemovat.
  • Použijte vhodné závity. Věnujte pozornost nejen barvě nitě, ale také její tloušťce. Pro jemné tkaniny jsou vhodné lehčí nebo dokonce průhledné nitě, které vytvářejí nenápadné a čisté stehy.
  • Použijte tenké zavírací špendlíky. Silné a tupé jehly mohou při připnutí zanechat stopy. Jemné jehly udělají malé dírky, které však po vyprání zmizí.

Jakmile závěsy uschnou a natáhnou se, můžete je změřit. Sundejte látku z okna, položte ji na stůl nebo na podlahu a vyžehlete ji. Je obvyklé, že záclony jsou o 5-10 cm nižší než podlaha a výška záclonové dráhy. Někdy se záměrně ponechává více, aby látka mohla pěkně ležet na podlaze. K přídavku je třeba připočítat 8-15 cm. Záleží na zvoleném způsobu zpracování.

Pro dvojitý lem si ponechte více materiálu než u prýmku.

Záclony olemujte šicím strojem, ale při práci je třeba postupovat opatrně. Tím zajistíte rovnoměrné prošití. Stroj předem nastavte s ohledem na typ a tloušťku látky a poté jej zkontrolujte na malém kousku látky. Při šití tylu nebo voálu se švy často kroutí, pokud je řemeslník nezkušený. Oprava chyb trvá dlouho, protože je třeba přidat 8-15 cm látky, aby byl lem rovný. К. Musíte ji roztrhnout a začít šít znovu. Je žádoucí předem změřit švy ručním šitím a poté je prošít šicím strojem. Nejlepší je netahat nitě na začátku a na konci k sobě, ale jemně je svázat uzlem.

Jak stříhat záclonovou nit?

Síťované závěsy jsou velmi originální a moderně vypadající, takže jsou velmi žádané. Často jsou však tyto výrobky zakoupeny ve standardních délkách, které neodpovídají velikosti, kterou potřebujete pro výzdobu okna. Proto je třeba vědět, jak doma řezat provázkovou záclonu.

Stříhání nití naslepo je podobné stříhání vlasů. Proces se skládá z následujících kroků:

  • Pokud jsou závěsy rozloženy vodorovně, nelze je rovnoměrně rozříznout. Měli byste je proto zavěsit na záclonovou tyč a počkat několik dní, aby se mohly narovnat a roztáhnout. Jakmile je gáza rovně zavěšená, lze ji přestřihnout nůžkami.
  • Markýza se musí stříhat nůžkami opatrně ve vyvážené poloze bez nutnosti napínání nití. Lze jej řezat buď rovně, nebo tvarovaným řezem. Aby bylo možné záclony rovnoměrně rozříznout, doporučuje se použít knihu nebo karton, který bude držet nitě pro řezání.
  • Speciální konstrukce výpletu zabraňuje nutnosti následného zpracování markýzy. To znamená, že se časem nerozpadnou.

Pokud máte pochybnosti o rovnoměrném zastřižení rolet, můžete použít hřeben s jemnými zuby. Prameny, stejně jako vlasy, se protáhnou zuby hřebenu na požadovanou délku, takže jejich přitlačením k okraji lze požadovanou délku rovnoměrně zastřihnout.

záclony, délku

Snížení horizontálních žaluzií

Návrhy oken a otvorů jsou dvojího druhu:

Nastavte žaluzie na požadovanou velikost zespodu. Sejmeme svorky, odstraníme požadovaný počet lamel, odstřihneme šňůru na požadovanou velikost. Délka řetízku, který vytahuje lamely nahoru, není nastavena.

Podobným způsobem lze zkrátit i sestavené struktury. Vodorovné konstrukce se ořezávají snadněji než svislé.

Jak zkrátit rolety podle délky

Volba designu pro malé místnosti, podkroví je spojena s problémem zdobení nestandardních oken. Situaci mohou zachránit rolety nebo žaluzie. Jsou pevně připevněny k rámu. Je pohodlný a snadno se používá. Jeden problém: v prodeji nemáme žádné krátké modely, ačkoli šířku rolety si můžete nastavit podle potřeby.

Oříznutí otevřené konstrukce je jednoduché: stačí odejmout horní část látky, vytáhnout ji z válečku, narovnat, ustřihnout. Připevněte okrajovou část k trubce pomocí lepidla.

Někteří lidé raději váleček nedemontují, tkanina se odstřihne zespodu, přičemž se ponechá 5 cm přídavek. Je třeba zhotovit válec pro váhovou tyč. Bez něj bude tkanina volná.

záclony, délku

Zavřené rolety nebo závěsy se obtížněji řežou. Opatrně vyjměte látku z vodicích lišt a zkraťte ji na požadovanou délku. Je třeba zkrátit i samotné průvodce. Plastové panely vyřízněte nožem, hliníkové pilkou na kov nebo skládačkou. Odstraňte otřepy, vyhlaďte řez, nasaďte látku na vodicí lištu, nasaďte zátky.

Jak uříznout roletu na šířku

Tkanina, trubka a zátěžový materiál musí být nastříhány. Rozložte roletu na podlahu, rozložte ji, vyjměte zátěžový prostředek, je dobře hmatatelný.

Roletu z organzy nebo jiných měkkých látek je obtížné rovnoměrně rozříznout. Místo značení se plátno nalepí na povrch a podle něj se provede řez.

Nosný válec rolety lze řezat pilkou na železo nebo skládačkou. Podpěrný váleček by měl být o 0,8-1 cm širší než tkanina, aby nedošlo k deformaci tkaniny na okrajích při jejím svinování. Zbývá už jen přestřihnout vážicí pásku. Je o několik milimetrů menší než šířka tkaniny.

Takže si to stručně shrňme. Rolety, žaluzie si můžete sami nastavit na potřebnou velikost. Stačí se vybavit malou sadou nářadí. Jsou v každém bytě. Při plánování interiéru byste neměli odmítat rolety a žaluzie. Jsou praktické, pohodlné a moderní.

Používání záclonové pásky

Není obtížné mírně zkrátit délku záclonové tkaniny pomocí speciální stuhy.

Záclonová stuha je speciální prýmek, kterým prochází dvě řady kordových nití. Je určen ke skládání látky do krásných záhybů.

K upevnění závěsu použijte záclonovou pásku:

Pokud to máte v plánu, je dobré závěs v horní části zajistit stuhou.

  • Proveďte všechna měření, označte záhyb čárou.
  • Ohněte látku, zajistěte ji kolíčky nebo žehličkou.
  • Opatrně přitiskněte cop k záhybu.
  • Přišijte popruh dvěma strojovými a ručními stehy. Šití nad a pod lany pro sestavení závěsu.

Použití záclonové pásky předpokládá malou šířku lemování. Je třeba odstřihnout nepotřebný materiál, protože příliš silný podklad brání tomu, aby byl závěs pěkně nařasený.

Připravte si stránky

Jedna část záclony má vždy podélnou nit, proto se nazývá okraj. K rovnoměrnému skládání kluzné látky je zapotřebí pevný povrch. Pro větší pohodlí můžete látku trochu navlhčit, přežehlit, olemovat nebo připnout na papír francouzskými špendlíky. To umožňuje držet ji během řezání ve statické poloze, aby se zabránilo otlakům, šipkám a malým otvorům. Před vyznačením linie řezu na látce si nechte trochu místa na prošití ve spodní části závěsu a na lem pásky. Obvykle necháváte 2-3 cm mezeru před stříháním lemu, ale tuto hodnotu můžete upravit podle zvoleného způsobu stříhání a svých preferencí.

Při nákupu v obchodě je dobré si látku narovnat. Ale i když je vše vizuálně v pořádku, je nejlepší překontrolovat, zda je řez rovný. Může se stát, že tenké a kluzké materiály nebudou řezány přesně. Obvykle je sklon alespoň 5 cm, a pokud tylovou záclonu pověsíte na okno, nerovnost bude okamžitě viditelná. To lze napravit vytažením nitě.

  • Křídou nebo tužkou si vyznačte délku látky.
  • Proveďte čistý řez na lemu.
  • Vytáhněte útkové (příčné) nitě z řezu.
  • Výslednou stopu vystřihněte nůžkami, nůžkami na dopisy nebo žebříkem.
  • Získejte dokonale rovný střih.

Tato metoda je vhodná pro tkaniny bez vložek a složité vazby. Žakáry a guipur se takhle nedají stříhat.

Musím ji zkrátit??

První a nejdůležitější otázkou, na kterou je třeba odpovědět, je, zda je nutné markýzu zkrátit? Většinou ano. Protože stropy v bytech obvykle nejsou tak vysoké, aby dlouhé závěsy mohly místnost zpříjemnit. Problémem je také prach, který se hromadí na dně. Pokud je chcete mít dlouho, měli byste je mít pouze v ložnici nebo obývacím pokoji, kde je méně prachu a neběhají tam děti. Výhodou toho, že záclony nemusíte stříhat, je, že látka zůstává vcelku. V případě potřeby ji můžete vždy vrátit na původní délku. Mnoho lidí se proto často rozhoduje zkrátit své záclony. Jaké jsou možnosti?? Uvažujte o nich níže.

Jak lemovat záclony doma: návod krok za krokem s popisem procesu

Zkrácení záclon se provádí dvěma způsoby. Stříháním a skládáním. V prvním případě správně změřte látku, ustřihněte ji na správnou délku. Před zahájením prací je třeba:

  • Záclony navlhčete a pověste je na záclonovou tyč, aniž byste je vyždímali. Tkaninu nechte 3 dny odpočívat. Tkanina se tak může prověsit a měření je přesnější.
  • Výběr nití pro závěsy. Musí ladit s barvou látky.
  • Připravte si vhodné zavírací špendlíky. Nepoužívejte silné nástroje, protože zanechávají v látce díry.

Způsob stříhání a typ švu zvolte podle typu látky:

záclony, délku
  • Tyl, organza a další jemné tkaniny mohou být vyrobeny tak, aby odpovídaly odstínu vašeho oblečení. Tím se závity utěsní a zabrání se jejich šíření. Hlavní je postupovat opatrně, aby nedošlo k zapálení látky.
  • Těsný materiál se může po olemování zmačkat. Tento problém se často vyskytuje u zatemňovací tkaniny. Aby zatemňovací závěs neztratil svůj tvar, je do lemu závěsu vložena zátěž. Obvykle se používá dřevěné prkno. Pokud byl výrobek původně prodáván s nákladem, musí být délka zkrácena shora, nikoli zdola. Aby záclona neztratila svůj tvar, přišijte záclonovou pásku.
  • Pokud materiál odpadne, okraj se dodatečně zakončí klikatým stehem. Tím se zafixují nitě a prodlouží se životnost tkaniny.
  • Oboustranné záclony nelze olemovat běžným způsobem, protože se tím porušuje konstrukce záclonoviny. Závěsy s tímto typem zaslepení nemají žádnou viditelnou stranu. V tomto případě se látka nastřihne, přeloží dovnitř lemu a sešije slepým stehem.

Pro zkrácení závěsů se rozlišují následující typy ošetření:

  • Klasický steh. Tento rovný steh, který je vhodný pro lehké i těžké záclony a závěsy. Jednoduše složené, prošité. Pokud se materiál drolí, proveďte 2-5 ohybů.
  • Slepý steh. Jedná se o skrytý steh, který slouží k neviditelnému spojení dvou podkladů. Jehlou nepropichujte látku, ale mírně zatáhněte za nit. Vznikne úhledný lem.
  • Použití trimování. Pokud je tkanina těžká, lem neohýbejte. Pokud je látka přeložena a šev je sešitý, je okraj příliš silný. Vypadá neatraktivně. V takovém případě se přebytečná látka odstraní, tj. Spodní část se zkrátí na požadovanou délku. Nenechávat žádné příspěvky. Slepý steh copu.
  • Rohový spoj. Jedná se o nejnáročnější metodu zkrácení záclon, ale po zákroku vypadají záclony esteticky. Rohy jsou úhledné, ne příliš těsné nebo zmačkané. Tuto metodu by měly používat pouze zkušené švadleny.

Měření látky před zahájením lemování. Pro správné provedení postupu dodržujte následující algoritmus:

  • Tkanina se rozloží na rovnou plochu. Lepší je pracovat na podlaze.
  • Pokud je látka velmi pomačkaná, vyžehlete ji.
  • Pomocí metru změřte požadovanou velikost.

Látku zkraťte pouze v případě, že je příliš dlouhá. Pokud je látka o 10 cm delší, než potřebujeme, jednoduše ji přeložíme a olemujeme. To umožňuje obnovit původní velikost závěsů.

Po změření záclon a zvolení vhodné metody modelování začněte s měřením. Existuje několik způsobů skládání tylu.

Ručně

Jedná se o nejdelší způsob šití záclon. Obvykle se používá, když chceme zkrátit záclony, aniž bychom je museli sundávat ze záclonové dráhy.

  • Změřte závěsy. Délku závěsů vyznačte křídou na spodní straně. V případě potřeby zkraťte přebytečnou délku.
  • Curl. Tkaninu přeložte naplocho a vyžehlete ji. Kolík. U těžkých závěsů je skládejte pouze jednou. Tyl lze skládat ve 2 nebo 3 vrstvách.
  • Šití lemů. Hlavní podmínkou této metody je ponechat na koncích nit dlouhou 2 cm a neprotáhnout ji až do konce, aby se zabránilo vzniku záhybu.

Se šicím strojem

Toto je nejrychlejší způsob, jak záclony olemovat. Algoritmus:

  • Tkaninu ohněte, ořízněte. Zajistěte je kolíky.
  • Zametání tkaniny.
  • Látka se prošívá šicím strojem.
  • Odstraňte zametený materiál.
  • Uvažte na konci nitě uzel.

Tkanina je přehnutá lepicí páskou

Při ohýbání záclony pomocí tohoto pásu postupujte takto:

  • Změřte šířku tkaniny. Této hodnotě musí odpovídat délka lepicí pásky. Pokud se rozměry neshodují, nelze látku zkrátit.
  • Zatočení záclony. Tepelná úprava tkaniny pro její zajištění.
  • Lepicí páska je vložena do zalomení. Látka je nahoře zažehlena za tepla.

Tento způsob zkrácení délky záclon je vhodný pouze pro lehké tkaniny. Lepicí pásek neudrží váhu látky.

Pokud je oprava záclony neúspěšná, nespěchejte s vyhozením výrobku. Látka je vhodná pro vyšívání a dekoraci domácnosti a možností je mnoho: od tvorby polštářů a přehozů až po šití dětských hraček. Druhý život lze dát čemukoli. Využijte svou představivost a dovednosti. Doporučení, co můžete vyrobit ze staré záclony:

  • Nové záclony. Ze starých a nepotřebných závěsů můžete vyrobit patchworkové záclony. Skvěle by se vyjímaly v interiéru chaty. Průhledné záclony, které se po vyprání srazily a jsou příliš krátké, lze zastřihnout na okenní parapet a poté je upevnit pomocí magnetických držáků, aby se okno otevřelo.
  • Originální přehoz. Dlouhé zbytky organzy, tylu, těžkých záclon jsou vhodné pro vytvoření přehozu. Většinou používají techniku patchworku, kdy kombinují malé kousky látek. Mnoho závěsů je vyrobeno ze silného materiálu a obvod je zdoben krajkou, tylovým lemem nebo závěsy.
  • Povlaky na polštáře. Malé kousky látky lze použít na ozdobné povlaky na polštáře. Stačí pár hodin volného času, trocha fantazie. A zajímavá stavebnice je připravena. Povlaky na polštáře nevyžadují zvláštní dovednosti: vystřihněte 2 čtverce (můžete zvolit libovolný tvar), sešijte je po obvodu a na obou stranách nechte místo na zip. Úkol si můžete usnadnit tím, že budete mít na sobě téměř hotový povlak na polštář a poslední šev dokončíte slepým stehem, aniž byste šili zámek. Vyrobit větší polštáře na lavičky na chalupě.
  • Ubrusy, polštáře nebo potahy na židle. Ubrus můžete ušít ze starého přehozu tak, že jej upravíte na požadovanou velikost a použijete libovolný způsob šití. Výroba polštářů je snadná, ale potahy vyžadují více času. Předem si musíte vytvořit vzory, pak vystřihnout a ušít detaily. Pěkný interiér ze saténu, brokátu, polyesteru, bavlny, pytloviny a lnu.
  • Stínidlo. Husté materiály se používají k renovaci předmětů, které již dávno ztratily svůj původní vzhled. Stará tkanina se odstraní z rámu stínidla a natáhne se chlopně ze záclony, které se na koncích zafixují. Po montáži můžete popustit uzdu své fantazii a lampu ozdobit například korálky, krajkami, mašlemi a střapci.
  • Krabice. Kartonové krabice lze snadno zakrýt zbytky záclon a stát se stylovou součástí interiéru. Umístěte je na police nebo otevřené police. Krabici je vhodné zakrýt (nebo ušít obaly) nejen zvenku, ale i zevnitř. Tam by mělo být uloženo oblečení, kosmetika, hračky a šperky.

Kreativní lidé, kteří milují domácí zvířata, ocení závěs pro kočku nebo psa. Může to být domeček, pelíšek, plyšová podložka nebo zajímavé hračky pro vašeho mazlíčka.

Záclony už nejsou jen užitečné. Závěsy se dnes používají spíše k vytvoření útulné atmosféry v místnosti než k zakrytí okenního otvoru. Pro řemeslníky, kteří vědí, jak snadno prodloužit záclonu, není lemování nijak obtížné.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS