Jaké nářadí je potřeba k pokládce plynových betonových tvárnic?

Různé typy nástrojů pro pokládku pórobetonu

Stěrka nebo špachtle na pórobeton je dávkovač malty. Pro zachování geometrie řad je velmi důležité, aby tloušťka spojů byla po celé délce stejná. To je možné pouze tehdy, když je malta nebo lepidlo naneseno rovnoměrně.

Charakteristika a zvláštnosti použití

Zubové stěrky pro nanášení lepidla na pórobetonové tvárnice od různých výrobců se dodávají v různých konfiguracích.

Z hlediska tvaru je hřeben pro pórobeton následující:

Roztírací hrana pórobetonového hladítka má vroubkovaný obrys, velikost zubů se pohybuje od 4 do 10 mm. Pracovní část nástroje je vyrobena z ocelového plechu lisováním, rukojeť je připevněna k zadní části lžíce.

Jaký druh hladítka je potřeba pro pokládku pórobetonových tvárnic?

Jak vyrobit hladítko pro pórobeton vlastníma rukama

Nejlepším řešením je vyrobit si ozubené hladítko na pórobeton. Pokud si přejete, můžete zkopírovat jeden z továrních modelů.

Výrobní postup je následující:

12 typů základního a pomocného nářadí pro pokládku pórobetonu

Při práci s pórobetonem, zejména s pórobetonem, doporučují stavební odborníci ruční verzi podlahové pily.

Ruční elektrické nářadí je mezi stavebníky oblíbené díky snadné obsluze a mobilitě.

Výhody ručního nářadí:

V tabulce jsou uvedeny výhody a nevýhody lžícového kola:

Tipy pro práci s pórobetonem

Tloušťka spáry malty je při použití ozubeného hladítka příliš velká

  • Pro řezání drážek v pórobetonu je vhodné použít úhlovou brusku s diamantovým kotoučem pro řezání za sucha. Stěrky se pak snadno a rychle odstraňují zubatou stěrkou.

Pórobeton se nejlépe řeže pomocí kotouče na více materiálů

  • Pro urychlení procesu výstavby domu jako nadpraží nad dveřními a okenními otvory, stejně jako pro uspořádání pancéřového pásu, je snazší použít prefabrikované U-kusy. Pokud však chcete ušetřit, můžete si takový prvek vyrobit sami z celého bloku.

Postup výroby podomácku vyrobeného U-bloku

  • Rychlost výstavby domu je přímo závislá na kvalitě první řady AAC. Pokud je dokonale rovná, bude pokládání dalších řad rychlejší a snazší.

K úpravě první řady lze použít brusku

  • Nezačínejte pokládat řadu se dvěma rohy proti sobě. To ztěžuje spojování řádků a úpravu velikosti posledního prvku.
  • Pro položení posledního bloku v řadě položte poslední dva bloky bez lepidla, poslední prvek ořízněte s ohledem na tloušťku spár. Pak nejprve přilepte vyříznutý plynový blok a poté položte celý prvek.
  • V řadách provádíme vázání bloků takto. Nejprve položte poslední pórobetonový blok kolmo k druhé stěně. Tímto způsobem se stane prvním v další řadě. Poté změřte vzdálenost a odřízněte prvek na požadovanou velikost. Poté proveďte zdění pomocí lepidla.
  • Možnosti řezání plynových bloků:

Nástroje pro práci s pórobetonovými tvárnicemi

Stavba domu z pórobetonových tvárnic je rychlejší než z cihel. Aby si materiál zachoval své izolační vlastnosti, snižuje se tloušťka spáry mezi zdicími prvky na 2-5 mm. S pomocí vhodně zvoleného lepidla a nástrojů pro jeho aplikaci můžete ušetřit čas a nervy. V tomto článku se dozvíte, co a kdy je lepší používat a zda je rozdíl mezi kvalitou specializovaného a univerzálního vybavení.

K ořezání bloků potřebujete ostrou pilku na železo s jemnými zuby. Existují speciální pily na pórobeton. Jsou silnější než jiné typy, aby bylo možné řezat vysokopevnostní prvky, ale stavitelé používají i nespecializované pily, pokud jsou ostré a mají špičatý zub. Řezání šavlovou nebo pásovou pilou je rychlejší a jednodušší. Jejich cena začíná na 10 tisících rublech. rublů. Označte bloky nebo je rozřízněte čtvercem, abyste nepoškodili geometrii. Úhelník si můžete připájet sami.

Vytyčování zářezů pro inženýrské sítě a armatury by se mělo provádět pomocí speciálního nástroje. Mohou být vyrobeny ručně nebo elektricky. Pokud chcete ušetřit peníze, můžete k úhlové brusce připojit druhý kotouč, který odvádí prach během práce.

Na lepidlo se používá zubové hladítko o šířce jednoho bloku. Výrobci pórobetonu Aeroc, HH a Itong dosahují velikosti svých výrobků. Lepidlo však není snadné vydlabat širokým nástrojem. Lopatka se snadno zlomí, proto je lepší si pořídit náhradní, abyste nepřerušili stavbu v nevhodnou chvíli.

Pokud tyto firmy nejsou ve vaší oblasti dostupné, může být problém najít vhodné hladítko, ale na internetu snadno najdete šablony, podle kterých si ho můžete vyrobit sami z plechu, nebo hladítko připevnit k lopatce na nabírání malty. V některých článcích se doporučuje nanášet lepidlo stěrkou a vyrovnávat ozubenou špachtlí, ale pokud máte málo zkušeností se zděním, povede to k nadměrnému vynaložení lepicí malty. Pro zvýšení rychlosti práce na rovných plochách je vhodné použít vozík. Jeho velikost by měla odpovídat šířce bloků, aby vznikla tenká spára.

Hrany pórobetonových tvárnic by měly být hladké a rovné. Na drobné nedostatky použijte brusnou desku, v závažnějších případech hoblík na beton. Výrobky s dobrou geometrií nepotřebují mnoho úprav, takže pokud si vyberete kvalitní stavební materiál, můžete si celou práci zjednodušit. Chcete-li zvýšit rychlost, použijte brusku. Jeden blok pevně přiložte ke druhému pomocí gumové paličky. Kovové kladivo poškodí stěnu, ale existuje i řešení. vezměte si gumový hrot.

Po položení každého bloku nezapomeňte zkontrolovat vyrovnání a zarovnání lana. Po 10-20 minutách, v závislosti na lepidle, bude obtížné situaci změnit. Zvláště důležité je správně položit první řadu.

Pokud máte bloky bez speciálních úchytů, rovnoměrně je uspořádat v řadě je nepohodlné, takže velcí výrobci pórobetonu prodávají drapáky pod různými velikostmi.

Kromě základního vybavení budete potřebovat:

Při výběru vybavení je třeba zvážit časový interval (bloky je lepší pokládat v létě, za jasného počasí) a počet rukou pracovníků. Za jednu sezónu je obtížné postavit krabici dvoupatrového domu s ručním nářadím, pokud nepracujete celý den. Elektrické pily, brusky zvyšují rychlost montáže několikanásobně.

Ne každý si dokáže vyrobit kvalitní nářadí vlastníma rukama, takže pokud si můžete vše koupit v obchodě, nezanedbávejte to.

Průměrné ceny na začátku roku 2016 jsou uvedeny v tabulce. Všechny údaje byly získány od oficiálních dodavatelů a velkých stavebních společností v Rusku.

Název Cena, rublů
Pila na železo Ytong, 65 cm 2500
Diamantová lanová pila ARCHIMEDES, 55 cm 400
Pila na železo 340
Pila na beton Zubr 1300
HN kočár, 40 cm 1900
Stěrka HH 200 mm 350
Lopatka 200 mm (Polsko) 600
Hoblík HH 450902018,0 mm. s rukojetí L-228mm 620
Hmoždíř HH, ruční 500

Ceny nástrojů pro pokládku pórobetonu Ytong, HH, Aeroc se ne vždy liší od ostatních výrobců, ale jejich výrobky jsou ideální pro práci s bloky. Aby byla stěna z pórobetonu rovná, pevná a teplá, je nutné vytvořit tenkou spáru. Práce se speciálním nářadím je snazší a rychlejší, nebuďte líní si je koupit. Většina firem, které vyrábějí provzdušněné tvárnice, nabízí vše pro práci, takže při objednávání materiálu předem myslete na to, co vám chybí pro zdění. Použití domácích a univerzálních stavebních zařízení není zakázáno, ale všechna zařízení musí splňovat technologické parametry.

Nástroje pro práci s pórobetonem

Cena za balení je příznivější! Cena za balení 6 ks.: 4 506 р. Cena za jednotku. položka: 751 p. 867 р.

Lepší poměr ceny a kvality! Cena za balení 4 ks.: 3 588 р. Cena za jednotku. položka: 897 p. 1115 р.

Balíčky jsou ekonomičtější! Cena za balení po 4 kusech.: 2 052 р. Cena za jednotku. zboží: 513 р. 582 р.

Nejlepší v balíčcích! Cena za balení po 4 kusech.: 2 236 р. Cena za jednotku. položka : 559 р. 645 р.

Dražší o balíček! Cena za balení 4 ks.: 2 832 р. Cena za jednotku. zboží: 708 p. 817 р.

Příznivější podle obalu! Cena za balení 6 ks.: 6 300 р. Cena za jednotku. položka: 1 050 р. 1212 р.

Dražší o balíček! Cena za balení 6 kusů.: 5 184 р. Cena za položku. položka: 864 p. 998 р.

Levnější v baleních! Cena za 6 balení.: 3 426 р. Cena za jednotku. zboží: 571 p. 659 р.

Výhodnější o balíček! Cena za balení 6 kusů.: 4 176 р. Cena za. zboží: 696 р. 803 р.

Levněji za balení! Cena za balení po 4 kusech.: 2 472 р. Cena za jednotku. 618 p. 701 р.

Podle balíčku je výhodnější! Cena za balení 6 ks.: 4 350 р. Cena za jednotku. položka: 725 p. 822 р.

Cena za balení je levnější! Cena za balení 6 ks.: 3 990 р. Cena za jednotku. položka: 665 p. 754 р.

Cena za jednotku Cena za jednotku : 3 990 Kč! Cena za balení 6 ks.: 4 062 р. Cena za jednotku. Položka: 677 p. 796 р.

Výroba frézy na drážky z úhlové brusky

Drážkovací fréza z úhlové brusky

Chcete-li snížit náklady na pokládku bloků bez nákupu drahého vybavení, můžete si některé nástroje pro pórobeton vyrobit vlastníma rukama. K tomu slouží jednoduchá úhlová bruska, která se přizpůsobí k vytváření drážek a záhlubníků.

Tip: Při používání takového stroje vzniká velké množství prachu. K ochraně osob je třeba používat ochranné prostředky.

Pokyny pro výrobu zařízení:

  • Na úhlovou brusku je připevněn další kotouč;
  • První z nich je opraven obvyklým způsobem;
  • K uchycení druhého kotouče je vybrána matice a podložka;
  • Na úhlové brusce přestavěné na vyžínač je nainstalován speciální bezpečnostní kryt, který odvádí prach ve směru opačném k osobě;
  • Vyrobte a připevněte mechanismus vysavače k zadní části kapoty. trubka je upevněna svorkami.

Používání vysavače pro sběr prachu

DIY stěrka

Nanášení lepidla pomocí stěrky

Slabým místem každé lžíce, bez ohledu na její cenu, je zlomení rukojeti při jejím připojení k pracovní lžíci. K tomu dochází, když na blok lepidla působí malá síla a samotná malta má dostatečně velkou hmotnost.

největší dynamické síly působí ve spoji mezi rukojetí a lopatkou, což způsobuje postupné uvolňování v průběhu času a rukojeť se zlomí přibližně po 30 až 60 dnech intenzivního používání. Postup výroby lopatky je poměrně jednoduchý.

  • Vystřihněte si z papíru šablonu kbelíku;
  • Ocelový plech je vytyčen;
  • Obrobek je vyříznut;
  • Pomocí paličky se vědro na kovadlině ohne do požadovaného tvaru;
  • Švy jsou svařeny;
  • Pomocí úhlové brusky se na pracovní hraně vyříznou vroubky;
  • Aby bylo zajištěno bezpečné upevnění rukojeti, je po celé délce vyvrtán otvor;
  • Do rukojeti se vloží kovová tyč vhodné velikosti;
  • Na jedné straně je tyč přinýtována k „čepičce“;
  • V místě, kde je umístěna rukojeť, vyvrtejte do kbelíku otvor o průměru tyče;
  • Tyč se vloží do otvoru v kbelíku tak, aby jej zcela zakrývala;
  • Závitování se provádí na druhé straně tyče;
  • Nasadí se dřevěný podstavec a zajistí se maticí.

Tip: Pro zvýšení spolehlivosti spoje umístěte pod matici podložku.

Vlastnoručně vyrobená stěrka

Hoblík na pórobeton s rukama

Provizorní hoblík

Pomocí hoblíku vyrovnejte vyčnívající části pórobetonových tvárnic. Jedná se o dřevěnou desku s rukojetí na jedné straně a pracovními prvky v opačné rovině, šikmou, vyrobenou z 8 až 10 segmentů pily z tvrdokovu.

Na výrobu hoblíku je třeba se připravit:

  • Deska o tloušťce 50 mm;
  • Rukojeť z rozbitého nástroje. Může být vyroben z dřevěné desky;
  • Lepidlo, které se používá ke slepení kovu a dřeva, např. „Moment“;
  • Několik segmentů pilového kotouče s jemnými zuby.

Důležité! Pila musí být z tvrdokovové oceli, jinak je třeba nástroj často obtahovat.

Výrobek sestavte v následujícím pořadí:

  • Na okrajích desky se provede čtyři nebo pět řezů na každé straně pod úhlem přibližně 70° k podélné ose podstavce;
  • Pila nebo její fragmenty se odlomí ve správné délce;
  • Po slepení se do připravených drážek vloží kusy pilových listů;
  • Po zaschnutí lepidla lze hoblík použít.

Doporučuje se vyrobit speciální nástavec pro hoblík, který omezí vrstvu, kterou je třeba z bloků odstranit. K tomu se používají dvě desky o tloušťce 20-30 mm. Prvky jsou příčně upevněny dvěma lamelami tak, aby vznikl otvor o tloušťce rovnající se tloušťce tvárnice.

Vlastnoručně vyrobený hoblík s deseti noži

Výběr správných nástrojů

Pro správnou a trvanlivou pokládku pórobetonu se neobejdete bez speciálního nářadí. K míchání betonové směsi budete potřebovat průmyslovou míchačku, míchací nástroj a nádobu. Pro stříkání směsi budete potřebovat. několik hladítek různých velikostí. K vzájemnému nastavení pórobetonových bloků. speciální kladivo a měřící vodováha. Pokud se plánuje ošetření pórobetonových tvárnic, je dobré se zásobit takovými nástroji, jako je pravítko, hoblík, pila, hladítko, zařízení pro vytváření drážek, trysky na vrtačku, vrták, kartáč.

nářadí, potřeba, plynových, betonových, tvárnic

Příprava malty

K dnešnímu dni existují dva způsoby pokládky pórobetonových výrobků vlastníma rukama, toto pokládání pórobetonových tvárnic na cementovou maltu a lepicí směs. Bez ohledu na zvolený způsob pokládky musí být první řada položena na cementovou maltu. Dávkování složek by mělo být takové, aby nedošlo k vyčerpání přijaté zdicí směsi, jinak se jednotka nedá upevnit. Pokud je stavba rozsáhlá, je mnohem výhodnější použít k míchání malty míchačku na beton místo vlastních rukou.

Lepicí malta

Pro dosažení homogenní struktury získané malty je lepší použít zařízení s nízkými otáčkami pro míchání. K namíchání lepidla z pěti kilogramů suché směsi je třeba do nádoby přidat jeden litr vody. Suché lepidlo pomalu nalijte do nádoby a najednou šlehejte. Nechte maltu deset minut odstát a pak proces míchání opakujte. Lepicí maltu lze považovat za hotovou, když má konzistenci podobnou husté smetaně. Po vytvrzení a vytvrzování se lepidlo nesmí ředit novou směsí nebo vodou.

Směs cementu a písku

Podobnou maltu lze použít i pro pokládku dlažebních kostek. Vyrábí se smícháním všech složek a speciálního pojiva. Tyto přípravky se vyznačují jednoduchostí přípravy a spolehlivostí použití.

Složení těchto směsí se může mírně lišit v závislosti na požadovaném úkolu. Pokud je třeba získat plastičtější směs, přidá se do ní jíl. Tato směs se při použití nedrolí ani nerozpadá, takže stavební materiál lze snadno a úhledně položit. Použití speciálních plastifikačních složek v cementové maltě pro pórobeton lze využít pro kvalitní výstavbu fasádních stěn. Taková směs je velmi úsporná, má dobré izolační vlastnosti a snadno se používá a pokládá. Díky svým výhodám mnoho pracovníků stále pracuje s touto směsí místo s lepidlem.

Co si vybrat?

Použití lepidla je racionální, nákladově efektivní a správné rozhodnutí.

Při provádění stavebních prací odborníky zajímá nejen to, jak pórobeton pokládat, ale také jakou směs zvolit. Koneckonců, jak první, tak druhá možnost mají mnoho výhod. Tepelná vodivost obou směsí je mnohem vyšší než u bloků. Je tedy zřejmé, že tepelná izolace celé budovy závisí na šířce spáry. Při použití cementové směsi je šířka spáry přibližně 9 mm. pokud je použito lepidlo, šířka spár nesmí přesáhnout 3 mm.

Protože cena lepidla je vyšší, lze od počátku předpokládat, že jeho použití povede ke značnému zvýšení nákladů na instalaci. Vzhledem k minimální spotřebě se však náklady ve skutečnosti zvýší jen nepatrně a budova vyjde mnohem tepleji. Pokud naopak použijete levnější cementovou směs, je zřejmé, že je potřeba mnohem více cementu a náklady na instalaci se nevyhnutelně zvýší. Z tohoto srovnání je zřejmé, že použití lepidla v dlažbě z tvárnic je racionálnější, hospodárnější a správnější řešení.

Technologie pokládky dlažby

Před zahájením instalačních prací vlastníma rukama je třeba bloky rozbalit a umístit je vedle řádku, kterým se pokládá. Pro konstrukci instalace je nejlepší použít speciální lepicí směs. Pokud tak učiníte, budete chráněni před vznikem studených mostů ve zdivu. Cementová směs se nedoporučuje, protože navzdory její levnosti je její spotřeba mnohem vyšší a spáry vypadají nepřehledně a příliš široce. Tato volba také zhorší tepelnou izolaci vašeho budoucího domu.

Před zahájením zednických prací se vyplatí instalovat speciální nosníky. Instalujte je v místech křížení, po celém obvodu fasády. Jsou nezbytné pro nivelaci, pro upevnění speciálního drátu, který kontroluje nivelaci stěn a příček. Drát připevněte pozinkovanými hřebíky. Nezapomeňte také, že pokyny pro zdění jsou důležitým prvkem každé stavby.

Míchání směsi

Pro přípravu je třeba připravit speciální nádobu a průmyslovou míchačku. K míchání se používá speciální suchá směs a teplá voda. Nepřetržité šlehání, dokud směs nezíská homogenní konzistenci. Musí být zpracován do 20 minut, proto ho míchejte po malých dávkách. Během používání se lepidlo musí neustále hníst, aby neztratilo svou homogenitu.

Pokud se stavba provádí při nízkých teplotách, musí se použít speciální druh zdicí směsi. Je vybaven speciálními součástmi, které zabraňují zamrznutí a umožňují zachovat jeho vlastnosti i při nízkých teplotách.

Označování

Označení první řady bloků.

Zdění stěn se smí provádět až po úplném vytyčení konstrukčních částí. Vyznačte osy všech ploch budoucí fasády. Materiál je poté odvezen na místo instalace a rozmístěn podél zvolených os. Při provádění postupů vázání se používá neúplný materiál, který se nachází na rozích.

To znamená, že nejprve musíte výrobky rozřezat. Není to obtížné, protože řezání se provádí pilou nebo pilkou na železo. Aby byly všechny konstrukce rovnoměrně oříznuty, je vhodné použít při značení speciální pravítko. Předem si také připravte materiály, které mají být vyztuženy.

Nejprve se připraví ty bloky, které jsou nezbytné pro položení první řady, poté se v průběhu montáže fasády provedou drážky pro výztužné tyče.

Hlavní stránka

Máte v úmyslu provádět pórobetonové práce sami? Znalost základních nástrojů je povinná. Neexistuje mnoho speciálních nástrojů, jsou poměrně nekomplikované.

Třmen naběračky

Hlavním účelem pórobetonové stěrky je nanášet lepicí roztok a rovnoměrně ho rozprostřít na povrch. Jedná se o nepostradatelný nástroj pro pokládku pórobetonu vlastníma rukama. Hrana hladítka je zakončena řadou zubů. Bez ohledu na to, zda se jedná o vodorovnou nebo svislou práci. hladítko výrazně urychluje zednické práce.

Jiný název je pórobetonový vůz. materiál, z něhož je zařízení vyrobeno. leštěný pozinkovaný silnostěnný plech, který odolává těžkým maltám používaným ve stavebnictví. Lžíce na pórobeton se dodává v různých tvarech a šířkách v závislosti na typu práce.

Mezi jeho výhody patří následující

  • Je vhodný pro zdivo s tenkou vrstvou do 3 mm;
  • Umožňuje rovnoměrné pokrytí povrchu lepicí směsí;
  • malta se nerozlévá po povrchu.

Zanořovací fréza

Při stavbě domu nebo kancelářské budovy je nutné vyřezat do povrchu stěn drážky pro instalace, armatury nebo potrubí. práci usnadní fréza na pórobeton. Nástroj AAC může být ruční nebo elektricky poháněný. Ruční. praktičtější, lehký, generuje málo hluku, prachu, ale lze jej použít pouze při práci s lehkými materiály, například pokud jsou v pórobetonu buňky.

Elektrická fréza na zdivo si poradí i s tvrdšími povrchy: beton, železobeton, zdivo. Elektrická pokosová fréza, vzhledově podobná brusce, řeže zářezy pomocí speciálních kotoučů. při práci s přístrojem nosit ochranné pomůcky. brýle, sluchátka, respirátor nebo masku. při vytváření shtrobotok se tvoří hodně prachu, samotný přístroj je poměrně hlučný.

Lopatka

Uložení každé vrstvy bloků předchází vyrovnání předchozí řady. k tomu slouží hoblík. Tento nástroj na pórobeton kromě vyrovnávání také odřezává vyčnívající místa.

Hoblík vypadá jako stavební plovák. dřevěná základna se dvěma vloženými deskami s jemnými zuby, pohodlná rukojeť pro bezpečné uchopení. Toto uspořádání umožňuje pečlivé řezání a vyrovnávání nerovných ploch.

Někteří řemeslníci při stavbě nahrazují speciální hoblík tesařským hoblíkem, půlkulatinou a mlhovkou. Tím se prodlouží doba trvání prací. budete muset strávit další čas průběžným broušením zubů nástroje, proces vyrovnávání bude vyžadovat větší sílu.

palička

je gumová palička, jejímž hlavním účelem je vyrovnávání povrchu během dláždění. Pórobetonové tvárnice jsou křehké; použití obyčejného kovového nebo dřevěného kladiva materiál zničí. Guma šetrně odstraňuje nerovnosti, aniž by poškodila strukturu povrchu.

Pila na železo

Ve zděných stěnách často k dokončení řady nepotřebujete celý blok, ale jeho fragment. V takových případech se řeže speciální pilkou na železo. S řezacím nástrojem se dodávají čtvercové čtverce pro výrobu geometricky správných kusů s rovnými hranami. Pokud potřebujete řezat velké množství bloků vlastníma rukama, je třeba použít elektrickou pásovou pilu. Navenek se pilka na železo neliší od běžné ruční pily, ale je vyrobena z pevnějších materiálů. to zabraňuje deformaci desky během řezání.

Hladicí stěrka

Vypadá jako hladká malá deska s připojenou rukojetí pro pevný úchop. Tento nástroj se používá k odstraňování relativně malých nerovností, vyhlazování povrchu před omítáním, tmelením a štukováním. Před položením každého nového řádku navíc každý předchozí řádek srovnejte a zbruste hladítkem.

Kvalita výstavby budoucího domu závisí na tom, jak správně byla vyrobena technologie pórobetonového zdiva, která vyžaduje její přísné dodržování.

Hydroizolace

Pokládka první řady pórobetonových tvárnic vyžaduje zvláštní pozornost a péči. Na připravený vyschlý základ se položí vrstva izolačního materiálu proti vlhkosti. K ochraně betonových stěn AAC před vlhkostí se nejčastěji používají rolovací a stříkané izolace.

Označování

Než začnete, vyznačíte si vnější stěny a po obvodu navléknete provázek nebo tenké lano, abyste vyznačili hranice. Pro urychlení práce a přesnější nivelaci je nejlepší použít laserovou vodováhu.

Výškové odchylky základů by neměly překročit 40 mm. V případě velkých výškových rozdílů je třeba výšku základu snížit na přijatelnou úroveň.

První řádek

Začněte pokládat stěny z pórobetonových tvárnic od rohů. Rohové bloky se montují na cementovo-pískovou maltu. Pro jeho přípravu je třeba důkladně promíchat cement a písek v poměru 1:3.

Skládání pórobetonových tvárnic se provádí pomocí lepidla připraveného podle přiloženého návodu. Malta se ředí, dokud nevznikne homogenní hmota bez hrudek. Lepidlo nanášejte na svislé spáry štětcem. Pro práci je vhodné použít malé zednické dláto o šířce odpovídající šířce bloku. Tím se urychlí práce a sníží množství použitého lepidla.

Pórobetonové tvárnice vyžadují předúpravu. očistit od prachu a nečistot kartáčem. Položte první řadu na betonovou maltu a slepte bloky k sobě. Položte je do jedné roviny a vyhněte se výškovým rozdílům. Pro nastavení výšky použijte gumovou paličku. Materiál je opatřen speciální pilkou na železo.

Po položení první řady je nejlepší počkat přibližně 5-6 hodin, aby betonová malta ztuhla a pevně držela materiál na místě. Vyschlé řady obrousíte hoblíkem, abyste vyrovnali případné nerovnosti ve spojích, a vyhladíte je pomocí smirkového prkna.

Pokládání dalších řádků

Nyní nespěchejte a přejděte rovnou k montáži dalších řádků. Nechte maltu pevně zatuhnout. Tím zabráníte tomu, aby se stěny při následných pracích vzdálily od požadované úrovně.

Všechny další řady bloků se pokládají na lepicí maltu. Po položení každé řady zkontrolujte dodržování vodováhy a vyhlaďte povrch pomocí brusné desky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS