Jak přerušit kabel pod napětím 380

Jaký tlustý kabel se řeže?

Nůžky umožňují stříhat kabely vyztužené ocelovým drátem s izolací XLPE bez zaseknutí.

  • Obvyklé řezačky kabelů
  • Sektorové nůžky s ráčnovým mechanismem (tzv. nuski nebo nutski)
  • Hydraulické řezačky kabelů v sortimentu společnosti ERKO jsou vybaveny hlavami pro řezání kabelů, které pracují buď s hydraulickým elektrickým čerpadlem, nebo s nožním hydraulickým čerpadlem.

Zajímavosti o seriálu Under Voltage

Záběr z televizního seriálu „Under Voltage“

  • Sergej Astachov zrušil mnoho inscenací pro hlavní roli.
  • Natáčení probíhalo v letovisku Gelendžik a trvalo jeden rok (od roku 2020 do roku 2020).
  • Režie se ujal Stanislav Marejev, producentem je Timur Vainshtein.
  • Výrobu vícedílného filmu zajišťuje společnost White Media.

Jak určit fázi

K nalezení vodiče pod napětím je třeba použít jednoduchý nástroj, identifikátor fáze. Vypadá jako šroubovák (lze jej skutečně použít jako šroubovák) s izolační tyčí a kovovým žihadlem. Komerčně dostupné šroubováky pro detekci fáze se liší typem a velikostí. Všechny fungují na stejném principu. Při nákupu dbejte na kvalitu a trvanlivost výrobku. Konstrukce šroubováku je následující: kolík uvnitř rukojeti je připojen k rezistoru s poměrně vysokým odporem, rezistor na druhé straně je připojen k malé kontrolce připojené ke kovové destičce připevněné na konci rukojeti.

Když se hrot indikačního šroubováku dotkne fázového vodiče pod napětím a současně přitiskne prst na kovovou desku, rozsvítí se kontrolka. Černé světlo naopak signalizuje, že se šroubovák dotkl nulového vodiče (tj. jakéhokoli vodiče pod napětím). Musíte však být opatrní: prasklá žárovka může ukazovat špatné hodnoty a klamat vás. Proto byste si měli předem vyzkoušet, zda váš indikační šroubovák funguje, a to tak, že se dotknete vodiče pod napětím, o kterém nepochybujete, že je ve fázi.

Konstrukce kabelových řezaček

Nyní k designu rukojetí nástrojů. Běžné štípací kleště mohou pracovat bez izolace, protože není nutný provoz pod napětím. Elektrikářské nářadí by mělo mít vždy ochranné rukojeti z nevodivého materiálu, abyste si nezranili ruce elektrickým proudem. Mezi takovými rukojeťmi jsou i takové, které mají nad držadlem zarážku, která zabraňuje sklouznutí ruky po drátu. Nářadí s tímto typem rukojeti je bezpochyby velmi užitečné, protože chrání osobu provádějící práce před jakýmkoli překvapením.

Kromě toho by se neměly očekávat žádné problémy nebo stížnosti při kontrole nástroje hasičským sborem nebo výborem hasičů v podniku. Pokud jde o bezpečnostní opatření (doma nebo na pracovišti), platí následující pravidla. Kleště bez izolace, s poškozenými rukojeťmi a viditelným kovem nejsou přípustné. Alternativně můžete rukojeti omotat několika vrstvami lepicí pásky, ale pak nebudou žádné zarážky na kabely a ztratí se estetika, i když práce s lepicí páskou nebude o nic méně pohodlná než s běžnými rukojeťmi.

některé nástroje mají pružinu, která automaticky zasune rukojeti zpět na místo. Ale obvykle malé štípačky na dráty, určené pro jemnou práci, mají takové zařízení. Vzhledem k tomu, že pružina není všude přítomna, zvažte, jak správně držet nástroj v práci, kousat kabel. prostředníček a ukazováček na vnitřní straně jedné z rukojetí a palec na nýtu. Pracovní polovina je ta, která se drží ukazováčkem (vně) a prostředníčkem (uvnitř). V tomto případě bude prostředníček fungovat jako stejná pružina a bude tlačit rukojeť zpět.

Pravidla pro připojení k vodiči NN-ABC pod napětím

Převážná většina prací na elektrických vedeních, včetně těch s izolovanými vodiči, se provádí odpojením napětí, vytvořením viditelného přerušení obvodů pod napětím a také instalací přenosného uzemňovače na pracovišti.

Existují však i situace, kdy chcete provést kabelový vstup do domu ze sloupu, aniž byste museli odpojit napětí a provést potřebné odpojení v trafostanici.

Pokud je trolejové vedení vyrobeno z drátu NN-ABC, je tento úkol poněkud jednodušší. Kdy může být nutné připojit se k živému LV-ABC:

  • Linka zásobuje důležité spotřebitele. školy, nemocnice, domy s autonomními topnými systémy atd.д. Vypnutí těchto spotřebičů vyžaduje dlouhé schvalování nebo převedení napájení do pohotovostního režimu.
  • Pokud kvůli jednomu odběrateli není žádoucí nebo ekonomicky výhodné vypínat desítky či dokonce stovky dalších spotřebitelů. Předejdete tak velkému výpadku dodávek elektřiny.
  • Často se stává, že se člověk rozhodne opravit kontakt na vedení (na sloupu nebo na fasádě), aniž by počkal na zástupce společnosti provozující elektrickou síť.

Typický případ. vyhořelá nula v síti. Je víkend, elektrikář je v jiném městě, rozvodné závody jsou zavřené. Dům je bez proudu a vy chcete jít tam, kam nemusíte.

Je to přísně zakázáno a může to vést nejen k pokutám, ale i k nehodě.

K práci se nehodí dřevěný žebřík, gumové holínky, zahradnické rukavice ani prsty omotané elektrikářskou páskou místo izolační.

Za prvé, tyto práce mohou provádět pouze kvalifikovaní elektrikáři, kteří mají příslušné osvědčení o elektrické bezpečnosti a prošli speciálním školením.Za druhé, pokud nemáte na tyči žádný kontakt, je to již považováno za práci ve výšce. A musí být zapojeny nejméně dvě osoby, které dodržují určitá pravidla.

Jestliže na zemi s vámi může napětí jen „trhnout“, pak na stožáru povede totéž k pádu z výšky, a to minimálně z 6 metrů! Proto by tyto práce měli provádět pouze odborníci.

Existuje názor, podložený dlouholetými zkušenostmi v zahraničních firmách, že práce pod proudem je v některých případech dokonce bezpečnější než odpojení proudu. Mezi francouzskými elektrikáři je oblíbené rčení: „Je lepší pracovat pod napětím, když ho znáte, než bez napětí, když si myslíte, že neexistuje.“.“

Pokud například pracujete ve venkovském domě, není zaručeno, že někdo opilý amatérský zahrádkář s minimálními znalostmi o elektřině nepřijde k rozvodně a plivnutím na všechny vaše technické činnosti svévolně vypne jistič.

Mnozí mají také generátor, který nastartují, jakmile zhasnou světla. A není zaručeno, že se napájení nedostane do přívodu strunové sekačky.

Při práci pod napětím nejprve použijte všechny ochranné pomůcky a postupujte s maximální opatrností a bezpečností.

  • V první řadě je třeba si uvědomit, že za deště nebo mokra není dovoleno provádět jakékoliv práce na přípojkách pod napětím NN-ABC. Ani s veškerými ochrannými pomůckami nemůžete tuto práci vykonávat za deště, bouřky, mlhy, tmy.
  • Za druhé byste nikdy neměli pracovat v oblečení s krátkými rukávy nebo vyhrnutými rukávy, ať už je venku jakékoliv horko. Používejte pouze ochranný oděv s tepelnou ochranou.
  • Použití „ořechové“ přípojky pro připojení kabelů ke štítovému konci domu není povoleno. Pro venkovní připojení k LV-ABC se nesmí vůbec používat. Další informace naleznete v článku „Jak správně propojit vodiče LV-ABC mezi sebou a s měděnými kabely“. Musí být použity pouze továrně vyráběné piercingové spony.
  • Tuto práci lze provést pouze v případě, že jsou vypnuty automaty zásobující dům, tj. přívodní kabel nebo spojka jsou bez zátěže, na volnoběh, a všechna zařízení za elektroměrem jsou vypnuta.
přerušit, kabel, napětím
  • Veškeré práce musí být prováděny přísně v souladu s technickými listy a s příslušným bezpečnostním vybavením:
  • Datové listy Ensto. ke stažení
  • Pracovní listy pro odizolování kabelů od společnosti Niled. ke stažení

Před zahájením prací zkontrolujte stabilitu a celistvost věže, na kterou se má vylézt. Při lezení se nedržte opakovaně uzemnění nebo háků. Práce na základové desce ze žebříku se nedoporučuje a tahání za drát není vůbec povoleno.

Tyto žebříky by neměly být delší než 5 metrů a měly by být připevněny ke sloupu pod úhlem 60-75 stupňů.

Za těchto podmínek se na vrchol věže jednoduše pohodlně nedostanete. A když ztratíte rovnováhu, čeho se při pádu chytíte??

Pokud se hned na začátku prací zjistí poškození nebo závady na trolejovém vedení. nespolehlivé upevnění háku, podpěry nebo tenzometrické svorky. musí být veškeré práce okamžitě zastaveny.

Toto je základní seznam bezpečnostního vybavení, které musíte mít s sebou při připojování napáječe k zařízení LV-ABC pod napětím:

  • Používejte dielektrické rukavice a plátěné rukavice (kožené)
  • bavlněné rukavice
  • indikátor napětí
  • nářadí s izolovanými rukojeťmi
  • obličejový štít s přilbou
  • drápy, lafety nebo tyče, v závislosti na typu podpěry
  • napájecí pás

A to jsou nástroje potřebné k připojení a práci na sloupu:

  • propíchnutí s izolovanou lámací hlavou
  • Lano 20 m (tloušťka 10 mm)
  • oddělovací klíny ST214. 2 ks
  • elektrikářský nůž s izolovanou rukojetí
  • Izolované klíče s lámacími hlavicemi pro odlamování matic na svorkách
  • držák svorky ST34 (pro Ensto)
  • lopatu, abyste mohli kopat pod základnou pylonu a zkontrolovat, zda je pevně na svém místě
  • ke kontrole hniloby dřevěné podpěry

Jak správně stříhat drát?

Chcete-li drát přestřihnout, musíte nůž vysunout podle tloušťky izolace, umístit drát, spustit držák a odtáhnout drát od nože. Chcete-li odříznout přebytečnou izolaci, umístěte nůž do příčné polohy, sevřete drát u základny odříznuté izolace a krouživým pohybem jej odřízněte.

Pokud pracujete pod napětím, můžete použít gumové rukavice a šroubovák s dobrou izolací. Poté je třeba vzít svorky, nejlépe plastové. Opatrně zasuňte kabel do jedné ze zásuvek a poté šroub co nejpevněji utáhněte.

Typy nůžek na kabely. ruční a hydraulický pohon

Co jsou to řezačky kabelů? Tento nástroj je také známý jako řezačka kabelů. Díky své konstrukci můžete řezat nejoblíbenější typy kabelů: měděné s průřezem 3×400 mm a menším nebo hliníkové s průřezem 200 mm a tenčí. Z hlediska způsobu napájení existují tyto možnosti. Lze zmínit mechanické sektorové řezačky, kde se pracuje převážně ručně. Mají ruční pohon, který obsahuje ráčnový mechanismus pro pohon řezacího sektorového prvku, což umožňuje při malé námaze přeříznout kabely o dostatečně velkém průměru.

Neméně oblíbenou variantou jsou hydraulické řezačky kabelů (ruční i strojní): u nich se síly přenášejí na řezaný díl pomocí hydraulického pohonu. Mezi tímto typem můžeme rozlišit elektrohydraulické, které mohou mít pohon pro ruční i nožní ovládání. Tyto hydraulické a elektricky poháněné frézy jsou speciálně navrženy pro rychlou a pohodlnou práci. Lze je provozovat nejen na elektřinu, ale také na baterie.

Kromě řezání vodičů se tyto hořáky používají také k řezání žil kabelů. K dispozici jsou následující typy: LK125 (do 125 mm²); LK250 (do 250 mm²); LK500 (největší velikost. do 500 mm²). Kruhové nůžky se používají také v případě, že je třeba přestřihnout kus kabelu (lze použít měděné i hliníkové provedení) nebo zastřihnout žíly do 32 mm². Sem patří také sektorové řezačky kabelů určené k řezání průřezů 50 až 70 mm² v pancéřových kabelech.

Svorka typu OV

Při opravě nebo výměně kabeláže v bytě je možná i další poměrně dobrá varianta spojování. pomocí svorek typu OV. Tyto výrobky mají jednoduchou konstrukci a stejně jednoduchý princip ovládání. kabel je umístěn ve speciální západce, která mosazným konektorem propíchne izolační vrstvu vodiče. Nakonec můžete během několika sekund vytvořit dobrou odbočku z hlavního napájecího kabelu (např. pro zásuvku).

Pokud jde o nevýhody svorek, hlavní z nich jsou omezené podmínky použití. průřez vodičů nesmí překročit 6 mm2. Pro domácí instalace je tento průřez dostatečný i pro připojení silného elektrického sporáku.

Takovým konektorům se také říká „scotchlocky“. Více informací o tom, co jsou to kolíčky a jak je používat, najdete v našem samostatném článku:.

Video s návodem, jak používat drátěnou svorku bez řezání:

Je možné přerušit vodiče pod napětím?

Kabel pod napětím je zlatý důl. Musí se používat. s jakýmkoli řezným nástrojem, nejlépe naboso a s vůlí v kapse.

K odizolování vodičů můžete použít stavební nůž, nůž na krabice nebo štípačky na dráty s háčky, šrouby apod. Při práci se žíly opatrně rozříznou podél vodiče a poté se odtahují stranou a odřezávají. Při práci s kladivem klepejte na kabel tak dlouho, dokud se izolace neoddělí od kovu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS