Jak se má sekačka při sečení pohybovat

Příklad ekologických vazeb na louce pro 4. třídu

Louka je přírodní společenstvo, které žije mezi travinami. Tráva potřebuje k růstu slunce, vzduch, vodu a půdu.

Hlavním producentem je tráva, jejímiž listy, plody a květy se živí řada druhů hmyzu, ptáků a hlodavců. Jedná se o spotřebitele první úrovně

Dravci jsou na druhé úrovni. Jedná se o ptáky, kteří se živí hmyzem, obojživelníky, dravci.

Tráva, která na podzim uschne, jde do země a v ní se hromadí živočišný odpad. To vše je rozdrceno některými druhy hmyzu, larvami hmyzu a červy a následně přeměněno bakteriemi a houbami na humus a minerální soli.

Život na louce

1. Wagtail. 2. Květinové mouchy. 3. Housenka vlaštovčího ocasu. 4. Vlaštovka. 5. Čmelák. 6. Křepelky. 7. Holubinka a její housenka. 8. Včela. 9. Rainworm. 10. Mare. 11, Grasshopper. 12. Vole. 13. Corncrake. 14. Čmelák v hnízdě. 15. Hovnivál obecný a jeho norek.

Louka je velmi krásná a zajímavá. Stačí mít oči na stopkách. Louka, stejně jako les, je komplexní jednotou živé a neživé přírody. Živé organismy na louce tvoří přirozené společenstvo.

Na rozdíl od lesa jsou na louce hlavními druhy rostlin trávy. Velká zvířata na louce žít nemohou. nemají se kde schovat. Hmyz je však velmi rozmanitý. Na květech. včely, čmeláci, motýli, květopasové. Živí se nektarem a opylují květy. Mnoho květinových mušek vypadá jako včely nebo vosy. Podobnost s bodavým hmyzem chrání neškodné mouchy před nepřáteli. V zelené trávě. housenky motýlů živících se rostlinami. Ze všech stran je slyšet cvrlikání můr a lučních koníků, které v trávě není vidět.

Na louce se vyskytují ropuchy a ještěrky. Živí se hmyzem. Hmyz je také hlavní potravou lučního ptactva. křepelky, chřástala polního, chřástala polního. Křepelky a chřástalové vzlétají jen zřídka, většinou běhají po zemi. Křepelka prozradí svou přítomnost písní „drink and weed“ a chřástal hlasitým, pisklavým „fart“. Třásněnku poznáte snadno: neustále třepotá ocasem, podle kterého dostala své jméno. Tito ptáci si staví hnízda na zemi mezi trávou.

Na louce žijí hraboši a myši; víte, že se živí rostlinnou potravou.

Na loukách najdeme také houby: pařezník luční, žampion, mračňák. Luční půda je plná žížal a samozřejmě půdních bakterií.

Život v luční komunitě, stejně jako život v lese, není možný bez neživé přírody a půdy. Na louce se rostliny, živočichové, houby a bakterie střídají v cyklech.

Louky zdobí rodnou zemi. Procházka po louce za teplého slunečného dne. Podívejte se na krásné květiny, motýly. Poslouchejte bzučení čmeláků, včel a včel. Jak důležité je zachovat krásu louky, chránit život všech jejích obyvatel!

Děti někdy trhají květiny na louce, chytají motýly, ničí hnízda čmeláků. Ale nebyla by škoda ničit květiny a krásný hmyz?? Bez motýlů a čmeláků se mnoho rostlin neopylí, nebudou plodit a nebudou mít semena. Některé druhy čmeláků jsou zapsány v Červené knize Ruska!

Někdy děti ničí housenky na louce, protože je považují za škodlivé. To není nutné! Většina housenek člověku neškodí. Ale jak krásní motýli se z nich stávají!

Na jaře některé děti a dokonce i dospělí zapalují louky s loňskou suchou trávou. Nedělejte to! Mladé výhonky shoří spolu se starou trávou, podzemní části mnoha rostlin odumřou a z luk zmizí. Berušky, čmeláčí hnízda, ptáci umírají při požáru. Navíc se půda stává méně úrodnou. Odumřelá tráva se přece musí zapracovat do půdy a přeměnit se na humus; pokud je spálena, k tomu nedojde.

  • Podle svých pozorování řekněte, jaké rostliny, živočichové a houby se vyskytují na loukách ve vaší oblasti.
  • Sestavte model potravního řetězce charakteristického pro travinné společenstvo ve vaší oblasti. Požádejte spolužáka, aby vaši práci zkontroloval. V případě potřeby opravte chybu úpravou modelu.
  • Na základě dříve uvedeného plánu charakterizujte travinná společenstva ve vaší oblasti.
  • Srovnání lesa a louky.
  • Uveďte příklady toho, co lidé na louce dělají a nedělají. Jak mohou být ekologické vztahy v lučních společenstvech narušeny lidskou činností?
  • Porovnejte diagramy. Má se sekačka při sečení trávy pohybovat od okrajů plochy ke středu nebo od středu k okrajům?? Vysvětlete důvod.
Louka je složitý celek živých a neživých organismů. Živé organismy na louce (rostliny, živočichové, houby, bakterie) tvoří přírodní společenstvo. Chovejte se k louce a jejím obyvatelům šetrně.
  • V teplém období pozorujte život na louce. Použijte identifikátor atlasu. Pokuste se rozpoznat ekologické vztahy v travním společenstvu. Pozorujte například opylující hmyz na louce: jaký je to hmyz, na které květy přilétá, kolik květů přeletí motýl nebo čmelák za 1 minutu.
  • V knize „Obr na louce“ si přečtěte příběh „Hořící tráva“. Najděte v něm důkaz, že není třeba zapalovat starou suchou trávu.
  • V pracovním sešitě si pomocí pracovního listu vytvořte kontrolní seznam „Jak se chovat na louce“. Nakreslete symboly pro pravidla chování.

Pracovní listy pro zvídavé

Na louce se vyskytuje několik velmi zajímavých hmyzích hygieniků: hovniválové Juke (1) a hrobaříci Juke (2). Hovniválové nosí zvířecí trus do svých nor, živí se jím a ukládají ho pro své larvy. Brouci zahrabávají mrtvé ptáky a zvířata do půdy. Je to potrava pro dospělé brouky a larvy. Pokud je na louce dostatek hmyzích metačů, udržují ji ve vzorné čistotě!

Poznejte přírodní společenství sladkých vod. Naučíme se zacházet opatrně s vodními rostlinami a živočichy.

Vzpomeňte si na základě svých pozorování, které rostliny a živočichové se vyskytují ve vodě a v její blízkosti. Jakých zajímavých rysů jste si všimli na jejich struktuře a způsobu života??

Život na louce

Odpověď. Travní porost je přírodní společenstvo, kde jsou hlavními rostlinami trávy. Rostliny jsou velmi rozmanité. Krásně kvetou. Květy lákají hmyzí opylovače. Louka je plná drobných živočichů. ještěrky, hlodavci, kteří se živí hmyzem a rostlinami.

Prohlédněte si rostliny v herbáři. Určete je pomocí obrázku a atlasového identifikátoru.

Odpověď. Rostliny. jetel luční, tymián luční, ježatka obecná, pěnice vlašská, jitrocel kopinatý, svízel přítula, jedovatá pěnice vlašská.

Použijte výkres na str.172-173 Poznejte zvířata na louce. Zkuste si je nejprve sami pojmenovat, zakrýt popisky proužkem papíru a pak si je zkontrolovat.

Odpověď na. luční živočichové. květilky, hovniválové, modrásci, čmeláci, vlaštovky, včely, žížaly, můry, hraboši, kobylky, křepelky a chřástalové.

Řekněte nám podle tohoto obrázku, jaké jsou ekologické vztahy na louce.

Odpověď. Na louce jsou hlavními ekologickými vazbami potravní vazby.

Podle svých pozorování nám řekněte, jaké rostliny, živočichové a houby se vyskytují na vašich loukách.

Odpověď. Louky v našem regionu obývají především trávy. Charakteristickým znakem luk je tvorba drnu. V našem regionu se louky vyskytují ve všech přírodních zónách.

Jedinečnost luk spočívá ve velké rozmanitosti rostlin, které se na nich vyskytují. Z bohaté škály rostlin, které obývají naše louky, můžeme jmenovat stromy (vrba, jilm, topol černý), keře (třešeň ptačí, kalina, dřín, hloh, ostružiník, který se v našem regionu příliš nevyskytuje, a mnoho dalších). Obzvláště mnoho je zde bylin, které rostou v několika patrech. Patří mezi ně veronika úzkolistá, myší hrášek, sloník, jahodník, mateřídouška, řebříček a mnoho dalších. V Červené knize Čeljabinské oblasti jsou zapsány některé vzácné druhy: šácholan a kosatec zakrslý.

Živočichové typičtí pro travní společenstva jsou ropuchy, ještěrky, různí ptáci. Hlavní rozmanitost tvoří hmyz. můry, kobylky, květinové mušky, brouci.

Mezi houbami se vyskytuje spousta mléčnic, penízovek a bedel.

Sestavte model potravního řetězce travního společenstva ve vaší oblasti.

Odpověď. Luční stelivo. žížala. křepelka.

Na obrázku vlevo je řada hub. 165 Popište travinná společenstva ve vaší oblasti.

Louka je jedním z přírodních společenstev. Obvykle se jedná o vlhké oblasti v blízkosti řek, v údolích.

Na loukách převládá travnatá vegetace. Z lučních travin můžeme zmínit jetel, čočku, hrachor, jitrocel, jitrocel, sukcesi, mateřídoušku a mnoho dalších. Na louce žije mnoho hmyzu a ptáků. Nejznámější ptáci louky: pěnkavy, muchničky, volavky, skřivani, pěnkavy. Hadi, žáby a želvy.

Mezi obyvateli louky existují úzké vazby. Hmyz opyluje rostliny. Hmyzem se živí ptáci a další živočichové.

Lidé využívají luční společenstva pro své účely. Louka je nejčastěji pastvinou pro dobytek a místem pro senoseč.

Lidé svou činností louky změnili. Předčasné čerpání zdrojů na louce neumožňuje obnovu vegetace a louky zarůstají houževnatějšími druhy plevelů.

V zájmu zachování lučních společenstev by se hospodářské činnosti na loukách měly provádět šetrně, aby měly možnost regenerace.

Odpověď. Louka a les jsou různá přírodní společenstva, a proto se od sebe liší.

Na louce převládá travní porost, v lese stromy.

Louka je obvykle velmi vlhká nebo dokonce velmi mokrá.

Typickými zástupci luční fauny jsou krtci, žáby, čížci, vlaštovky, břehule, volavky, myšivka luční, želvy, mnoho druhů hmyzu, kobylky, cvrčci. Luční rostliny: trávy, jetel, ostřice, jehnědka, lipnice.

V lese žijí i další zvířata: losi, srny, divoká prasata, vlci, ježci, veverky, datlové, sýkory, tetřevi, tetřívci, pěnkavy, kůrovci a hmyz. Lesní rostliny: stromy (borovice, smrk, modřín, bříza, dub, habr, buk, bříza pýřitá, jasan, lípa, javor, osika), keře (hloh, krušina, líska, kokořík), byliny (vraní oko, svlačec, kapradina, konvalinka).

Uveďte příklady správného a nesprávného chování lidí na louce. Jak může člověk narušit ekologické vazby v lučním společenstvu?

Odpověď. Správně: pozorujte přírodu, dívejte se na květiny a motýly, poslouchejte bzučení čmeláků.

V případě potřeby uspořádejte den úklidu životního prostředí.

Špatně: nechávají po sobě odpadky, chytají hmyz, trhají rostliny, zapalují trávu z předchozího roku, zbytečně pasou dobytek.

Na ptáky, ještěrky a ropuchy si musíme dávat pozor. Pokud zmizí, přibude rostlinožravého hmyzu, který rostliny zahubí.

Porovnejte diagramy. Má se sekačka při sečení trávy pohybovat od okrajů louky ke středu, nebo od středu k okrajům?? Vysvětlete důvod?

Odpověď. Správný pohyb sekačky je od okraje ke středu, aby kola netlačila na neposekanou trávu.

V čem je louka podobná lesu a v čem se od něj liší??

Odpověď. Lesní i travní společenstva mají tyto složky: rostliny, živočichy, houby, bakterie. V obou komunitách dochází k neustálé recyklaci látek. Lesní i luční společenstva nemohou žít bez složek neživé přírody (slunce, srážky, vítr, zemský povrch) a půdy.

Rozdíl mezi loukou a lesem spočívá v tom, že v lese jsou hlavní vegetací stromy a na louce tráva. V lese jsou velká zvířata, ale na louce ne, protože se nemají kam schovat.

Jaké organismy tvoří travní společenstvo??

Odpověď zní. Pastvina je otevřená plocha pokrytá travnatou vegetací. Obvykle se travnaté plochy nacházejí v blízkosti řek a jsou zaplavovány během přívalových vod. Na loukách roste velké množství bylin: chrpa, zvonek, heřmánek, kozlík, máta, žebrovice různolistá, jeřáb, blatouch, vraní oko, hrachor, hrachor travní, lýkovec, timotejka, modřenec, šťovík, prstnatec májový, pcháč a mnoho dalších.

Hlavními živočišnými obyvateli pastvin jsou četný hmyz, ptáci a hlodavci.

Na loukách rostou také houby: žampiony, hřiby luční, mračňáky a ambrózie.

Velmi úrodná půda na louce je domovem mnoha bezobratlých živočichů a bakterií, které vytvářejí půdní úrodnost.

Jak se chovat na louce?

Odpověď. Na venkově byste měli dbát na přírodu: nikdy netrhat ani nepošlapávat květiny, nechytat hmyz ani nezabíjet housenky. Na jaře nevypalujte suchou trávu na loukách. Na louce nesmíte nechávat žádné odpadky.

Pozorujte život na louce během teplého období. Použijte identifikační kartu atlasu. Zkuste si všimnout ekologických souvislostí v travním společenstvu. Pozorujte například opylující hmyz na louce, na které květy létá a kolik květů motýl nebo čmelák obletí za minutu.

Odpověď zní. Květy se odedávna přizpůsobily tomu, aby lákaly hmyz k vlastnímu opylení, k čemuž využívají vůni a barvu. Je známo, že čím je květina nenápadnější a nenápadnější, tím silněji voní a láká hmyzí opylovače nikoli barvou, ale vůní. Barva květů je však velmi odlišná a není to jen barva květů. Ukázalo se, že různý hmyz rozlišuje různé barvy, a proto jsou pro něj atraktivní různé květy. Například včela vidí tři barvy. fialovou, modrou a žlutou. Motýli také vidí červeně. Ukazuje se tedy, že včely a čmeláci opylují nejraději např. fialky, delfinie, brambory, narcisy a další, zatímco např. karafiáty mají v oblibě motýli.

Hmyz opyluje v průměru 3-4 květy za minutu.

V knize Obr na louce si přečtěte příběh „Pálení trávy“. Najděte v něm důkaz, že byste neměli zapalovat starou suchou trávu.

Odpověď. Tyto důkazy uvádí starý učitel botaniky Ivan Petrovič.

Spolu se starou trávou se spálí i mladá zelená tráva, která právě vyrostla, což ztěžuje její růst.

Rostliny, jejichž kořeny jsou blízko země, odumírají, semena rostlin hynou a rozmanitost travin se snižuje

Hmyz, který se ukrývá v trávě, hyne, hynou i někteří savci.

Mikroorganismy, které žijí v půdě a recyklují organické zbytky, odumírají

Půda je chudá, protože tráva hoří, místo aby se do ní vrátily uložené látky

Mohou se tvořit mezery a strže.

A konečně důkaz, který starý profesor nezmiňuje. zapálení trávy může vést ke skutečnému trestu a vysoké pokutě.

V pracovním sešitě vytvořte pomocí pracovního listu leták s názvem „Jak se chovat na louce“. Nakreslete značky k pravidlům.

Na louce je třeba chránit přírodu: netrhat a nešlapat po květech, nechytat hmyz, nezabíjet housenky. Zákaz vypalování suché trávy na jaře na loukách. Na loukách by se neměly nechávat žádné odpadky.

vzpomeňte si na základě vlastního pozorování, které rostliny a živočichové se vyskytují ve vodě a v její blízkosti. Co zajímavého jste viděli v jejich struktuře a způsobu života?

Živočichy ve vodních nádržích lze rozdělit do dvou hlavních skupin podle jejich prostředí. První žije ve vodním sloupci, druhá obývá dno rybníka. Jednotlivé skupiny tvoří organismy, které žijí na určitých objektech, podvodní rostliny a ryby. Rostliny obývají celé vodní prostředí. V jezerech a potocích, v rybnících a říčkách roste a množí se nejrozmanitější flóra. Podívejme se na nejznámější z nich.

Kalina bahenní. V mělkých vodách vytváří rozsáhlé porosty. Jeho listy jsou mohutné a mechníkovitého tvaru. Dosahuje délky až 1,5 m.

Rákosové jezero. Tato rostlina se shromažďuje v bažinatých březích. Její oddenek je plazivý a uvnitř dutý. Tlustý válcovitý stonek dosahuje výšky až 2 metrů. Je korunován charakteristickými hnědými klásky, uspořádanými do lat. Krátké, tuhé listy jsou zasazeny ve spodní části stonku. Někdy tvoří neprostupnou zeď kolem vodní plochy a poskytuje jejím obyvatelům bezpečné útočiště.

Vodní lilie. Tato rostlina se v tekoucích vodách vyskytuje jen zřídka. Roste hlavně v bažinách, rybnících, tůních a duhových jezerech. Její silný oddenek má silné adventivní kořeny a oválné listy na dlouhých řapících plavou na vodě. Jednou z nejkrásnějších vodních rostlin je sněhově bílý leknín. Ve vodním sloupci žijí živočichové, například infuzoria a améby. Právě ty poskytují potravu plůdku a dalším drobným vodním živočichům. Tyto organismy jsou poměrně malé, nelze je vidět lidským okem, protože potřebujete mikroskop.

Améby jsou živočichové vodních nádrží, kteří jsou přesvědčeni, že jsou jednobuněčnými samotářskými živočichy. Tito živočichové se vyskytují téměř všude, kde je voda a částice vhodné pro potravu: bakterie, drobní soukmenovci, odumřelé organické látky. Améby neboli kořenonožci jsou vybíraví tvorové.

Štětinatí korýši. Tito tvorové vypadají takto. Jejich zkrácené tělo je uzavřeno ve schránce se dvěma chlopněmi. Jejich hlava je nahoře pokryta krunýřem, k němuž jsou připojeny dva páry zvláštních úponků. Zadní tykadla těchto korýšů jsou dobře vyvinutá a slouží jako ploutve. Každý z těchto úponků je rozdělen na dvě větvičky s hustými zpeřenými štětinami.

Štika. Štika a její kořist (ryby, kterými se živí) jsou sladkovodní živočichové. Je to typický predátor, který je u nás velmi rozšířený. Stejně jako jiné organismy se i candáti v různých fázích svého vývoje živí různě. Jejich mláďata, která se právě vylíhla z vajíček, žijí přímo v mělkých vodách, v mělkých zátokách. Právě tyto vody jsou bohaté svým ekosystémem. Zde se plůdek štiky začíná intenzivně živit právě těmito korýši a prvoky. Již po dvou týdnech se mláďata mění na larvy hmyzu, pijavice a červy.

Stříbřitý pavouk. Jeho druhé jméno je vodní pavouk. Je to pavoukovitý tvor evropského formátu, který se od svých příbuzných liší plovacími štětinami na zadních nohách a třemi drápy na těchto nohách. Své jméno si vysloužil díky tomu, že jeho podvodní břicho září stříbrným světlem. Pavouk se nepotápí díky speciálnímu vodoodpudivému materiálu. Může se vyskytovat ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách. Stříbrný pavouk se živí různými drobnými živočichy, kteří se zamotají do vláken jeho podvodní sítě. Někdy chytají vlastní kořist. Pokud je jeho úlovek větší než obvykle, pečlivě ho uloží do svého podvodního hnízda. Mimochodem, pavouk si vytváří hnízdo tak, že přichytí nitě na podvodní objekty. Je otevřená směrem dolů, vodní pavouk ji naplní vzduchem, čímž se z ní stane tzv. potápěčský zvon. Břehule říční Živočichové žijící ve vodních nádržích jsou většinou známí ze školních učebnic zoologie. Výjimkou není ani rybenka obecná.

Žáby a ropuchy. Živočichové ve vodních nádržích se neomezují pouze na mikroorganismy, plže a další drobné bezobratlé živočichy. Kromě ryb se v jezerech a rybnících vyskytují také obojživelníci, například žáby a ropuchy. Jejich pulci plavou většinu léta ve sladkovodních nádržích. Na jaře pořádají obojživelníci „koncerty“: pomocí svých ozvučných vaků křičí na celé okolí a kladou vajíčka do vody.

Plazi. Když už mluvíme o plazech ve vodních nádržích, za zmínku nepochybně stojí žížala obecná. Celý jejich životní styl je přímo spojen s hledáním potravy. Loví žáby. Hadi jsou pro člověka neškodní

Sečení se sekačkou na trávu: Jak se má nářadí pohybovat

Sekačky trávu nejen sekají, ale také mulčují. Mulč (posekaná tráva) rozprostřený po trávníku je přírodním hnojivem, které trávu vyživuje.

Když je aktivována funkce mulčování, dbejte na to, aby se posekaná tráva a jiné nečistoty nehromadily na krytu stroje. Tím se udržuje stabilní sekací výkon sekačky.

  • V režimu mulčování spusťte motor na nejvyšší otáčky, aby nože lépe sekaly.
  • Nesekejte mokré trávníky. Vlhká tráva se odvaluje, což zhoršuje kvalitu mulče.
  • Pokud sekáte hustou trávu, pracujte pomalu a zmenšete šířku sečení, aby nedošlo k přetížení agregátu.
  • Pro lepší výsledek drcení může být nutné trávník projít podruhé. V tomto případě pracujte kolmo ke směru, kterým jste se pohybovali poprvé.
  • Abyste zabránili tvorbě mulče, obracejte směr řezu každý týden.

Mulčování je užitečná funkce, která vám nejen pomůže rychle a bez starostí zlikvidovat posekanou trávu, ale také pohnojit plochu. Při práci v tomto režimu nezapomeňte vyjmout sběrný koš na trávu.

Žací kombinace Kuhn GMD a Kuhn FC

Kombinace žacích strojů Kuhn GMD a žacích kondicionérů Kuhn FC zajišťují vysokou kvalitu porostu a rovnoměrnou výšku sečení na celém poli. Jedinečné zavěšení předních sekcí umožňuje přesně kopírovat obrysy pole a sekat nerovnou trávu pod úhlem až 30 stupňů, zatímco sekce se může pohybovat až o 70 cm a zajišťuje stálý přítlak na povrch pole.

Kyvadlové zavěšení zadních sekcí zajišťuje rovnoměrný řez, protože kopíruje obrysy pole. Zadní hydraulické výložníky mohou mít boční posun až 20 cm a vertikální posun až 50 cm.

Variabilní šířka pokosu až 1 m, aby se zabránilo znečištění půdy a zhutnění píce koly traktoru. Systémy LIFT-CONTROL a NON-STOP umožňují bezpečné sečení i pod překážkami.

Kratší dráha pohybu kotouče při dopředném zdvihu a větší dráha pohybu kotouče při zpětném zdvihu zajišťuje rovnoměrný řez a dokonalý tok plodin.

Speciální konstrukce bot OPTIDISC ELITE zabraňuje hromadění půdy během kultivace.

Systém upevnění nožů FAST-FIT umožňuje rychlou výměnu nožů. Volné otáčení nožů o 360 stupňů zajišťuje maximální životnost ostří.

Tlak na povrch pole je regulován polohou hydropneumatického závěsu, který stabilizuje sekce a zajišťuje rovnoměrné rozložení zatížení.

Environment 4 class učebnice Pleshakov část 1 odpovědi str. 133

Les se od louky liší tím, že na louce je hlavní vegetací tráva a v lese stromy. Na louce nejsou velká zvířata, ale v lese ano.

Příklady vhodného a nevhodného chování lidí na louce. Jak mohou být ekologické vazby v lučních společenstvech narušeny lidskou činností? Jaká bezpečnostní pravidla je třeba na louce dodržovat??

Příklady správného chování člověka na louce: obdivovat přírodu louky, dýchat vzduch louky, obdivovat krásu květin.

Příklady nesprávného chování na louce: pošlapávání trávy, trhání divokých květin, vypalování trávy, ničení hnízd čmeláků.

Ekologické vazby v travním společenstvu mohou být narušeny lidskou činností. Vyhubením lučních rostlin člověk vyhubí i zvířata, která toto společenstvo obývají.

„Pravidla pro práci ve skupině“ 1. Poslouchejte, co říkají ostatní. 2. Vyvozujte závěry z toho, co jste slyšeli, pokládejte otázky. 3. Mluvte jasně a klidně, pouze o tom, co se týká dané věci. 4. Analyzujte své činnosti, včas odstraňte nedostatky. 5. Pomozte svým kamarádům, pokud o to požádají. 6. Přesně plnit přidělenou roli.

Najděte nadbytečnou rostlinu.1) modrásek 2) chrastice 3) modrásek 4) jetel

Uveďte hlavní skupinu rostlin na louce.1) stromy 2) keře 3) křoviny 4) trávy

Vložte chybějící článek.Čtyřlístek. housenka1) čmelák 2) křepelka 3) kobylka 4) hovnivál

Jmenujte hmyzího škůdce.1) kobylka 2) hovnivál 3) čmelák 4) luční koník

Zamyslete se nad tím, proč louky neobývají velká zvířata.1) není pro ně potrava 2) nemají se kde schovat 3) ruší je hmyz 4) je horko

Určete, jak se má sekačka při sekání trávy pohybovat.1) zleva doprava 2) od středu louky k jejímu okraji 3) zprava doleva 4) od okraje louky k jejímu středu

Všimněte si využívání luk člověkem.1) travní porosty 2) pěstování květin 3) výroba sena 4) léčivé byliny

Závěr: 1. Rostliny vodních ploch slouží jako potrava pro živočichy 2. Kyslík se uvolňuje do vody 3. Podvodní keře slouží jako útočiště pro živočichy

Závěr: V rybníce jsou živočichové všude. na hladině, ve vodním sloupci, na dně i na vodních rostlinách.

Netrhejte písečníky a lekníny. Chov, lov raků, měkkýšů a vážek.

Neničme biotopy pižmovek a bobrů

Vytváření otvorů v ledu, které umožňují přístup kyslíku do vody.

3.Zadání. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 4.Úkol Podtrhněte pouze obyvatele vodního útvaru. Zvířata: ještěrka, vážka, kobylka, štika, vlk, bobr, vodní včela, krtek, rak, zajíc. Rostliny: řeřicha, heřmánek, rdesno, jetel, zvonek, leknín, rosnatka, chrpa, chocholka, rdest, rdest. Zdůrazněte pouze obyvatele vodního útvaru. Zvířata: ještěrka, kobylka, štika, vlk, bobr, vodní včela, včela, krtek, rak, zajíc. Rostliny: řeřicha, heřmánek, rdesno, jetel, zvonek, leknín, rosnatka, chrpa, chocholka, rdest, rdest.

Ekolog. odborník, který studuje vztahy lidí, zvířat a rostlin mezi sebou a životním prostředím.

Domácí úkol Přečtěte si článek v učebnici na stranách 196-198. Ekologická rovnováha v povodí sladké vody. Opět budete vědci, ale nyní ekologové.

Zkouška života na louce pro svět kolem nás

Louka je rostlinná plocha, na které převládají výhradně trávy. Na louce lze nalézt jednotlivé stromy a keře.

Kterou z těchto rostlin nelze na louce vidět??

Řebříček, jetel, jetelotvar, jetelotvar, sedmikráska jsou trávy, které rostou na loukách. Jeřáb roste v podrostu jehličnatých a smíšených lesů, na lesních okrajích.

Proč velká zvířata nežijí na louce??

Větší zvířata se na loukách neusazují, protože se na otevřeném prostranství nemohou ukrýt před počasím a predátory.

Který hmyz je strážcem louky??

Skutečným „hygienikem“ je brouk Juke Dung, který vyhledává hromady hnoje, vytváří z něj kuličky a valí je do svých úkrytů, kde na tuto potravu čekají larvy.

Na louce, kde žijí:

Kobyla je drobný zpěvný pták, Juke Dungeness je hmyz, který je „hygienický“, kobyla je hmyz, saranče. Všechna tato zvířata jsou typickými obyvateli pastvin.

Kde hnízdí luční ptáci??

Protože louky jsou otevřené prostory, hnízdí luční ptáci na zemi v husté trávě a jejich vejce jsou maskovaná.

Který pták nepatří mezi luční ptáky??

Křepelka polní, křepelka polní, čejka chocholatá jsou luční ptáci. Datel je lesní pták, který žije pouze tam, kde jsou stromy. Živí se hmyzem a jeho larvami, které se nacházejí v kůře stromů.

Vložte chybějící článek do potravního řetězce: modrásek. kobylka.:

Modrásek hladkoplodý je vytrvalá rostlina z čeledi obilovin, kterou se živí hmyzí můra kobylka. Kobyla je zase zdrojem potravy pro chřástala polního, drobného lučního ptáka.

Jak se má sekačka při sekání trávy pohybovat??

Při sečení trávy od středu louky k jejímu okraji mají zvířata možnost utéct, schovat se přes ještě neposekanou trávu na okraj louky. Pokud budete sekat trávu od okrajů louky, vyplašená zvířata se nakonec shromáždí uprostřed louky, kde je sekačka nevyhnutelně zabije

Test o světě kolem nás na téma „Louka“. přírodní společenství

Upozorňujeme, že podle federálního zákona N 273-FZ „O vzdělávání v Ruské federaci“ se v organizacích, které vykonávají vzdělávací činnost, organizuje školení a vzdělávání žáků s HIA jak společně s ostatními žáky, tak v samostatných třídách nebo skupinách.

1) kapradina 2) chrastice 3) modrásek 4) jetel

2.Určete hlavní skupinu rostlin na louce:

1) stromy 2) keře 3) křoviny 4) trávy

Vložte chybějící článek do potravinového řetězce

Označte, proč na louce nežijí velká zvířata

Jak se má sekačka při sekání trávy pohybovat

1) vlevo. vpravo 2) od středu louky ke krajům

3) zprava doleva 4) od okraje louky směrem do středu

1) jako pastvina 2) pro pěstování květin

3) k výrobě sena 4) ke sběru léčivých bylin

1) kapradina 2) chrastice 3) modrásek 4) jetel

2.Určete hlavní skupinu rostlin na louce:

1)stromy 2)keře 3)keře 4)trávy

vložit chybějící článek do potravinového řetězce

Označte, proč na louce nežijí velká zvířata

Rady ptáka Loskutáka. Údržba zahradní sekačky

Jak se má sekačka při sekání trávy pohybovat

1) vlevo. vpravo 2) od středu louky ke krajům

sekačka, sečení, pohybovat

3) zprava doleva 4) z okraje louky do středu

1) jako pastvina 2) pro pěstování květin

3) k výrobě sena 4) ke sběru léčivých bylin

Dyslexie, dysgrafie a dyskalkulie u mladších žáků: neuropsychologická diagnostika a náprava

Poučení o životním prostředí ve 4. ročníku

Skriptum hodiny životního prostředí ve 4. ročníku.

Téma lekce: „Život na louce“. Louka je přírodní společenstvo.“.

Osobní: rozvíjet poznávací zájem, motivy k učení a smysl pro péči o přírodu.

Pravidelné vzdělávací aktivity: rozvíjet schopnost určit účel činnosti v hodině; rozvíjet schopnost používat pravidla skupinové práce; rozvíjet schopnost udržet pozornost a přecházet od jedné činnosti k druhé.

Kognitivní všeobecné vzdělávací aktivity: vytvořit si schopnost získat potřebné informace z různých zdrojů, shrnout je a vyvodit závěry.

Komunikační výukové aktivityrozvíjet schopnost naslouchat a slyšet učitele i druhé, zvažovat stanovisko partnera, klást otázky a jasně formulovat své myšlenky při odpovědi na otázku; rozvíjet schopnost zdůvodnit a dokázat svůj názor.

Cíle: formovat představy žáků o louce jako přírodním společenstvu, seznámit je s rozmanitostí živých organismů louky, s úlohou člověka v životě přírodního společenstva.

Mezioborové vazby: propojení s předměty „Čtení literatury“. Čtení a poslech odborných a beletristických textů, „ruský jazyk“. oografická minutka (názvy rostlin na louce), výtvarné umění. práce s ilustracemi.

Vybavení: počítač, multimediální obrazovka, prezentace „Život na louce. Louka je přírodní společenstvo“, herbář, slovníček C.И.brožurku Ožehova, karty pro práci ve skupinách, atlas s definicí „Od Země k nebi“.

1.Organizační moment. Motivace (samostatná činnost)

Příroda se nemůže vzepřít člověku, pokud se člověk nevzepře jejím zákonům

Žáci používají výkladový slovník, aby zjistili význam slova „zrušit“ (námitka, vyjádření nespokojenosti), vysvětlete význam výroku (Člověk by měl žít podle přírodních zákonů, v souladu s přírodou).

2.Aktualizovat znalosti na pozadí a zadat problém učení

Dělejte hluk, dělejte hluk, zelený domeček! Znám tvůj majestátní zvuk, tvůj klid a nádheru oblohy nad tvou kudrnatou hlavou.

(Děti používají slovníky, aby zjistily význam slova:

1.Sjednocení lidí, národů, států se společnými zájmy a cíli.

2. Skupina rostlinných nebo živočišných organismů žijících společně.)

Vytvořte potravní řetězce s těmito zvířaty.

Práce v přední části třídy (Karty s názvy zvířat na tabuli. Vytvářejte potravní řetězce. ) Karty na tabuli

-S jakými obtížemi jste se setkali? Kdo je zde „navíc“?

(Čmelák nežije v lese. Ostatní jsou lesní zvířata.)

Formulujte téma lekce.

(Vidíme trávu, květiny, žádné stromy, keře.).)

(I v horách jsou oblasti, kde nejsou žádné stromy.)

(Na louce rostou pouze byliny.)

Na louce roste heřmánek, jitrocel a jetel! Co dál? Karafiát, pryskyřník, zvonek, přeslička. jako vánoční stromek. A také? Kočičí tlapky, Pampeliškové klobouky, Jitrocel, chrpy, Gramophonium. liány, Mnoho dalších různých bylin, U cest, u příkopů, Krásné i chmýří, Pestré a voňavé! [1, с. 128]

(Práce ve dvojicích. Podívejte se na stránky.)NA TABULI PŘIŘAĎTE NÁZEV K OBRÁZKU.

-Listy lučních trav jsou často dlouhé a úzké, stébla rozvětvená, někdy s hákovitým úponkem, mnoho květů, produkující velké množství semen. Semena lučních rostlin jsou uzpůsobena k rozptylu na loukách. Zadejte úkol naučit se závěr [2, p. 169]

a po kliknutí se objeví snímek 4)

sekačka, sečení, pohybovat

-Některé rostliny mají lehká, padáková semena (pampeliška). Co si myslíte? (Slide 5)

-Jiné dozrávají v luscích (myší hrášek) a při prasknutí se silou rozptýlí po okolí. Jiné jsou lehké a špatně se namáčejí (modrá tráva), takže je voda odnáší daleko. Za čtvrté, semena jsou zahnutá. Za co?

(Pomocí háčků se připevňují na lidské oblečení nebo zvířecí srst.)

-Louky jsou vynikající pastviny a plochy pro krmení domácích zvířat. (Slide 6)

Kromě toho jsou jetel a hrachor nejen pícniny, ale také medonosné rostliny.

-Na louce roste mnoho léčivých rostlin: řebříček, ploštičník, pastýřská mošna, heřmánek, pampeliška, kozlík lékařský. (Slide 8)

(Odpovědi pro děti.) Shromažďování materiálu

Nejnebezpečnější z nich je vilín. Pokud se její šťáva dostane do lidského těla, rychle působí na mozek a způsobí, že přestane dýchat.

-Louka je otevřená plocha a může se zdát, že na ní nikdo nežije. Když se pozorně díváte a posloucháte, můžete vidět a slyšet mnoho obyvatel. (Slide 10)

(Malé, protože větší zvířata se nemají kam schovat.)

-Budete mít kreativní úkol. Pokusíte se určit, která zvířata mohou žít na louce. Odůvodněte svou odpověď.

Práce ve skupinách ( po 2 stolech)

(Žáci dostanou kartičky s úkoly) Dodatek 2.

– Zamyslete se nad tím, které třídy zvířat žijí na louce?

(savci, ptáci, hmyz, členovci, plazi, obojživelníci, červi)

– Přemýšlejte o zbarvení zvířat na louce? Zdůvodněte svou odpověď.

(Zelené, aby se skryly mezi travinami, světlé, pestré, aby splynuly s květinami.)

– Myslíte si, že na louce žijí masožravci??

(Ano, jinak by bylo příliš mnoho rostlinožravých živočichů, kteří by zničili veškerou vegetaci.)

(Živí se pylem a nektarem květů, listů a semen rostlin a jsou masožravci. (Menší zvířata).

Na tabuli jsou obrázky zvířat. Určete, které zvíře je nadbytečné a proč.

Slide 10. P.S

Co lze říci o jiných zvířatech?(Tato zvířata žijí na loukách.)

-Podívejte se na obrázky na str.184-185. Která zvířata zde vidíte??

-Přečtěte si samostatně text na straně 149.186. [3, с. 186]

(Pijí květní nektar a přenášejí pyl z jednoho květu na druhý, čímž opylují rostliny.)

-Pravděpodobně jste už slyšeli bzučení včel, ale poslechněte si to znovu.

Včela má košíčky, do kterých ukládá pyl z květů. Pokud včela bodne, sama zemře. Včel se nesmíte dotknout. Život včely je krátký, trvá jen něco málo přes měsíc.

Každá včela v úlu má svou vlastní „profesi“. v úlu je jen jedna včelí královna. největší včela, která klade vajíčka, z nichž se líhnou mláďata, žije v zadní části úlu a nikdy ho neopouští. Ostatní včely ji stále krmí. Včely pracují neúnavně, celý den sbírají nektar z květů. jsou to včely dělnice.

Existují včely stavitelky. staví plásty, ve kterých je med a v nichž rostou malé včelky. larvy. Včely kojičky se starají o vajíčka a larvy. Existují také včely čističky, které udržují úl v čistotě a vyhazují odpadky. Existují však také líné včely, trubci. Nedělají nic jiného, než že jedí med. Když je medu málo, včely je vyženou z úlu. Pokud nebudou včely, nebude mít kdo opylovat rostliny a ty zmizí.

(Vážka je užitečný hmyz. Velký, s pohyblivou hlavou, velkýma očima, krátkými úponky, čtyřmi průhlednými křídly s hustou sítí žilek a protáhlým štíhlým břichem. Vážky za letu střídají přední a zadní pár křídel, aby lépe manévrovaly, nebo současně, aby dosáhly vyšší rychlosti. Jsou to vzdušní predátoři. nalétávají na mouchy, komáry, motýly a další hmyz. Musí být chráněny. Vážka dokáže za hodinu uletět až 100 km za svou oblíbenou potravou. mouchou, a za stejnou hodinu dokáže tento žrout spolknout až 10 much.

Jednou ze zvláštních vlastností jejich očí je schopnost vidět v infračerveném spektru, což znamená, že mohou vyhodnocovat své okolí měřením teploty zvířat a předmětů. To mu pomáhá zorientovat se a najít vhodnou kořist.).

-Pokud je na louce dostatek těchto brouků, je ve vzorném pořádku.

-Kobylka a kobyla jsou si podobné, ale jsou mezi nimi rozdíly. Najděte je. Poslouchejte cvrlikání luční kobylky.

-Na louce se vyskytují ropuchy a ještěrky. Živí se hmyzem.

-Hmyzem se živí také ptáci. křepelky, chřástalové, chocholouši. Tito ptáci hnízdí přímo na zemi mezi trávou. (Slide 17)

7.Samostatné uplatňování znalostí.

(Zvířata opylují rostliny a šíří jejich semena.)

-V půdě žijí také červi a bakterie, které zpracovávají rostlinné a živočišné zbytky.

(Louka je také společenství, t.к. Všichni obyvatelé pastvin jsou navzájem propojeni a závislí jeden na druhém.)

Co se může stát. Pokud zasáhnete a narušíte přirozené společenství? Připomeňte si pohádku V.Biančina „Sova“. Co se stane, když budeme uvažovat ekologicky??

(Stařec sově ublížil. a tím narušil vazby v přírodním společenstvu „louka“)

-Přemýšlejte o tom, co člověku dávají pastviny? (Slide 22)

(Louky poskytují lidem místo k odpočinku, krmivo pro domácí zvířata a potravu pro domácí zvířata.).)

Úkol 2 v učebnici, str.189.( navíc)

Vysvětlete, jak se má sekačka při sekání trávy správně pohybovat? Proč?

(Sekačka by se měla pohybovat od středu louky k jejímu okraji, aby zvířata měla možnost uniknout.)

8.Začlenění nových poznatků do systému znalostí a jejich opakování.

Aktivita „Opravte chyby“ Na každé lavici je karta (Slide 23)

Formulovat pravidla chování na louce. (Slide 25)

(Individuální práce „Vytvoř pravidlo“) Každý žák dostane zalaminovanou kartičku s výrokem, vytvoří. Formuluje pravidlo.

-Připomeňte si, co jsme si stanovili jako cíle lekce. Těchto cílů jsme dosáhli?

(Poznejte rostliny a živočichy na louce a dokažte, že se jedná o přírodní společenstvo.)

Každý z vás má na stole kartu. Symbolizujte svou náladu ve třídě.

Vyberte si: květina. pokud bylo v lekci vše jasné ,

motýl. pokud by byly nějaké otázky. ale vy jste si s nimi poradili dobře ,

( POKUD JSOU KARTY PŘILOŽENY. CHEERING)

1.Zjistěte informace o zvířatech a rostlinách na louce, které jsou zapsány v Červené knize.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS