Jak si doma vyrobit jednonápravový traktor

Jak vyrobit jednonápravový traktor vlastníma rukama

Mnoho mechanismů a zařízení, které jsou nezbytné pro usnadnění práce majitele dači, není třeba kupovat. Obvykle stojí hodně peněz. V tomto článku si povíme o tom, jak lze na základě motocyklu „Izh“ vytvořit domácí jednonápravový traktor.

Tuto techniku lze použít k orbě, kultivaci, brázdění, frézování a ve spojení s vozíkem k odvozu nákladu. Jako každý složitý mechanismus se i jednonápravový traktor skládá z několika částí. Zde jsou pokyny k jeho sestavení.

Stroje s elektrickým pohonem

Elektrický kultivátor může být skvělým pomocníkem při práci na menších pozemcích. Nejoblíbenější je průmyslový model „Mole“. Elektrický strunový kultivátor má obvykle menší výkon a jeho použití je omezeno napájecím kabelem. Přesto je tato technika mezi majiteli dači velmi oblíbená. Současně mnoho řemeslníků dává přednost výrobě domácího elektrického kultivátoru vlastníma rukama.

Princip fungování

Pohonnou jednotkou elektrického kultivátoru je elektromotor, který prostřednictvím převodovky přenáší točivý moment na kolovou frézu nebo jiný kultivační prvek. Ovládací prvky stroje jsou umístěny na volantu. Elektrické strunové kypřiče jsou nejčastěji jednokolové

Požadované hloubky kypření dosáhnete zatlačením na knoflíky a nastavením výšky radlice. Obvykle je to asi 25 centimetrů, což je dostatečná výška pro kultivaci půdy.

Druhý život mlýnku na maso

Jako základ pro domácí elektrický kultivátor lze použít jakýkoli elektromotor určený pro napětí 220 V, ale nejčastěji řemeslníci používají pohonnou jednotku a převodovku z elektrického mlýnku na maso.

Jediné, co je třeba udělat, je srazit pracovní trysku a na její místo nainstalovat hřídel (nejčastěji se k tomuto účelu používá vyvrtaný kovový šrot). Hřídel je k broušeným kolům připevněna noži, které se snadno zlomí a uvolní.

Ale jiné typy elektrických zařízení mohou být také použity jako pohonné jednotky, takže pokud existuje touha experimentovat s montáží elektrického kultivátoru vlastníma rukama, výkresy takových zařízení lze snadno nalézt na internetu.

Jak vyrobit jednonápravový traktor vlastníma rukama

Téměř před deseti lety jsem si koupil dům a pozemek na venkově. Staveniště bylo třeba opracovat, ale bez vybavení to nebylo možné a nezbyly na to peníze. Takže jsem si pro tento účel musel postavit jednonápravový traktor.

Zkušenosti amatérského designu v té době jsem již měl. opět pro výlet do přírody v zimním období vyroben „tyčový“ sněžný skútr (s pásovým podvozkem). Ačkoli jsem viděl mnoho motorových bloků (vyrobených i podomácku), stavěl jsem jeden poprvé, a proto jsem se snažil udělat mnoho věcí tak, jak mi napovídal můj instinkt. Jednonápravový traktor se měl stát vozidlem pro stejné cesty, a dokonce i jako nákladní a terénní vozidlo, protože část cesty do vesnice vedla po polní cestě, kterou lze jen stěží nazvat silnicí.

Při pohledu do budoucna bych chtěl poznamenat, že návrh se ukázal jako docela úspěšný: jednoduchý a spolehlivý. Následně jsem postavil několik takových traktorů na zakázku a ostatní řemeslníci, včetně některých chlapů, si z něj vzali příklad při stavbě vlastních strojů. Při přípravě této publikace jsem použil fotografie několika z nich, takže provedení některých komponent se nemusí shodovat s původním návrhem. Mohou ji však použít i ti, kteří chtějí konstrukci zopakovat ve vlastní verzi.

výroba jednonápravového traktoru vlastníma rukama rozměry výkresů

S výběrem pohonné jednotky nebyl žádný problém. měl jsem sice ne nový, ale dokonale použitelný motor z motocyklu IZh-Planeta-3. Mám ho „v pytli“, rozebraný na díly, ale zrevidoval jsem ho a znovu složil. Konstrukční výkon 18 litrů.с. Nemohl samozřejmě poskytovat výkon, protože jeho válec byl již značně opotřebovaný, ale přesto dosahoval výkonu 15 až 16 koní.

Přiznejme si, že i toho bylo dost. Začal jsem z ní „tančit“ jako z pece, ačkoli jsem na ní neprovedl žádné zvláštní úpravy, kromě vybavení válcem s nuceným chlazením vzduchem. Později jsem vyměnil ventil za kuželkový. zlepšil vlastnosti motoru: startování je snazší, trakce je výrazně lepší, spotřeba paliva nižší a motor běží plynuleji a tišeji.

Druhá jednotka. převodovka. musela projít rozsáhlou rekonstrukcí. Použil jsem ho společně s převodkou řízení z nákladního skútru Muravy.

Nejprve jsem z diferenciálu odstranil satelity. zvětšila okénka pohárků odříznutím svařovaných švů mezi sousedními dvojicemi stávajících okének. Nasadil pohár na hřídel a přivařil jeden kus k druhému přes zvětšená okénka.

Za druhé jsem vyfrézoval hnací hřídel o základním průměru 30 mm, aby se na ni ve střední části pod ložisky 207 vešly frézy nebo kola s choboty (nahradil jsem je 80207. s bočními štíty). Na koncích hřídelí jsem spolu s náboji kol vyvrtal otvory, do kterých jsem vložil válcová pera. jak se ukázalo, při intenzivním a těžkém používání průměrné šrouby, které upevňují kola k hřídeli, nevydrží. ustřihnou se. Na koncích hřídele jsem udělal otvory se závitem M10, do každého z nich jsem našrouboval šroub s prodlouženou podložkou. ta nedovolí klíči vypadnout. Zde také podotýkám, že kola jsou z průmyslového modelu „Cascade“. Pro zemní práce používám bezdušová (housenková) kola ve velikostech 5 a 5.00-10″ a pro přepravu. pneumatické 6.00-12″.

Zatřetí jsem z klikové skříně převodovky odřízl výstupky. pouzdra, které vyčnívají mimo poloviny převodové skříně. Půlky klikové skříně jsem ze tří stran (vpředu, nahoře a vzadu) ořízl ocelovými úhelníky 30×25 mm. Musel jsem pracovat na utažení vázání, ale nyní byla hliníková kliková skříň zesílena.

Hřídel a řetězová kola se přesunuly z levé strany pohonu na pravou. Otvory v montážních přírubách převodovky jsou téměř totožné, s výjimkou některých otvorů, které je třeba vyvrtat. Této změně uspořádání bylo možné se vyhnout, ale zjednodušila se tím převodovka a bylo možné upustit od mezikusu.

vyrobit, jednonápravový, traktor

Pak jsem se pustil do uspořádání pohonné jednotky a převodovky. Předtím jsem postavil skříň motoru (což je vlastně rám celého krabího traktoru). Je to čtvercová trubka o délce 600 mm, svařená ze dvou kanálových segmentů. Na ni jsem položil klikovou skříň pohonné jednotky a k ní jsem přikotvil převodovou skříň tak, aby hnací hřídel byla uprostřed její délky. Protože vzdálenosti od rovin symetrie motoru a převodovky jsou různé, musela být první z nich posunuta o několik milimetrů doleva (ve směru jízdy). Přesunul jsem klikovou skříň motoru do přední části držáku motoru, abych zvětšil vzdálenost mezi řetězovými koly převodovky a nainstaloval mezi ně napínací kolo. V tomto místě převodu (mezi pohonnou jednotkou a řetězovými koly převodovky) může být pro zvýšení trakce instalován mezikus (někdy nazývaný „reduktor pojezdu“). Ale u mého motorového kultivátoru je přijatelný obecný převodový poměr „odvozen“ na úkor použití převodovky z „IZh-56“ a objem motoru je již vyšší.

Po vyrovnání výstupního řetězového kola pohonné jednotky (řetězového kola sekundární hřídele převodovky pohonné jednotky) a vstupního řetězového kola převodovky jsem přivařil držáky polovin klikové skříně ke skříni motoru a k jejímu upevnění ke skříni motoru jsem vyrobil držáky. ramena ze 4mm plechu ohnutého do tvaru lisovaného kanálu. Nainstaloval klikovou skříň motoru do skříně motoru, změřil a přivařil k ní držáky. Vyvrtané upevňovací otvory v držácích. Ve skutečnosti, pokud v držácích upevnění klikové skříně motoru nejsou obvyklé otvory, ale podlouhlé štěrbiny, pak je možné zvládnout bez utahování řetězového kola, a utáhnout řetěz. posunutím motoru vzhledem k držáku motoru, po zjednodušení konstrukce převodovky.

Po uspořádání hlavních agregátů jsem sestavil zbytek držáků: řídicí ramena, tažné a závěsné zařízení. Řídicí ramena (vyrobená ze silnostěnné trubky o vnějším průměru 27 mm) jsou přišroubována k montážní konzole zadní pohonné jednotky a podepřena vzpěrami push-pull. Připevněte palivovou nádrž k ramenům. V zadní části držáku motoru jsem přivařil přední část. část oje a závěsu oje. Forkop se používá k upevnění nářadí pro zpracování půdy: pluhů, kultivátorů atd. V přední části skříně motoru jsem přivařil čep pro upevnění zátěžových desek pro zvýšení trakce na blátivých místech nebo při kultivaci rostlin na poli.

Vhodnost domácí výroby

Ačkoli je na trhu k dispozici široká škála přídavných zařízení, nemusí být vždy vhodná pro všechny úkoly. A poměr ceny a kvality je někdy velmi nevýhodný. Proto si mnozí zahrádkáři vyrábějí správné nástavce pro své kypřiče vlastníma rukama. K tomu potřebujete pouze vrtačku, úhlovou brusku a svářečku.

Pouze v individuálních případech, kdy je zapotřebí přesnějších výpočtů a soustružnických prací, je třeba povolat vysoce specializovaného řemeslníka.

Dalším plusem ve prospěch vlastnoručně vyrobených vozů je, že na každém vrakovišti můžete snadno najít potřebnou součástku nebo jednotku ze starého vozu, vhodnou pro stavbu vozu.

Mini buldozer

Jednonápravový traktor můžete proměnit v miniaturní buldozer, který dokáže zarovnávat malé plochy nebo odstraňovat sníh a nečistoty, pokud na něj nainstalujete radlici dozeru. Pro tento účel se používá plech o tloušťce nejméně 3 mm. Spodní část hrábí by měla být mírně nakloněna dopředu vzhledem k celkové rovině a měl by na ní být připevněn pás silné gumy pro odklízení sněhu nebo zakryt plechem (pro hrabání). Pro zpevnění celé konstrukce přivařte k zadní části několik ztužujících žeber z kovového úhelníku.

Samohybné hrábě

Přestože jsou k dispozici továrně vyráběné hrábě, mnozí zemědělci dávají přednost výrobě vlastních, přičemž berou v úvahu zvláštnosti své farmy: velikost louky, topografii.

Materiály použité na hrabičky jsou kovové trubky a kalené tyče. Volitelně však můžete použít tovární ruční vidlice tak, že je přivaříte k základně. Pro větší pohodlí je vhodné na okraje instalovat malá kolečka nebo lyže, které odlehčí celé konstrukci.

Blok: 3/5 | Počet znaků: 1762

Jednonápravový traktor vlastníma rukama (30 fotografií)

Vlastnoručně vyrobený jednonápravový traktor vlastníma rukama: podrobné fotografie krok za krokem výroby motorového kypřiče.

Pozdravy pro ženy v domácnosti! Dlouhodobě se zajímám o téma podomácku vyrobených traktorů a zde bych chtěl ukázat verzi takového traktoru, který vyrobil Vitalij Bočkov.

Podívejme se blíže na konstrukci kráčejícího traktoru a základní kroky jeho montáže.

V tomto provedení je použita zadní náprava z VAZ „classic“, zkrácené rozchody náprav pod rozchodem kol.

Rám je vyroben z úhelníků a kusů trubek.

Přenos také z Zhiguli. Redukční řetězový pohon od převodovky k nápravě.

Tato konstrukce je vybavena řemenovou spojkou, řemenicemi na hřídeli motoru a převodovky, dvojicí řemenů a přítlačným válcem.

Vlastnoručně vyrobený motorový kultivátor je vybaven čtyřtaktním vzduchem chlazeným benzinovým motorem o výkonu 9 litrů za hodinu.с.

Kromě toho byl vyroben ochranný kryt motoru a blatníky pro kola.

Domácí jednonápravový traktor slouží především k tažení přívěsu.

Pluh má složitější konstrukci s ohnutým perem na vrcholu

A nyní vám pro lepší představu o tom, co mohou být přídavná zařízení, předkládáme video s možným přídavným zařízením pro motorové kultivátory.

dříve jsme se setkali s používáním pluhů (domácí výroby) místo rotačních kypřičů jako přídavných zařízení k motorovým kypřičům. Oba pluhy mají podobné funkce, ale liší se kvalitou práce. Obrácený pluh se od standardního pluhu liší stejným způsobem.

Tento pluh má složitější konstrukci, kdy je těleso nahoře vybaveno ohnutým pérovým výložníkem. Díky této konstrukci obrácený pluh nejen zorává půdu, ale také obrací vrstvu zorané půdy. To je užitečné při práci s těžkou půdou. Konstrukce obracecího pluhu je mnohem složitější než konstrukce běžného pluhu a obracecí pluh si může vyrobit pouze profesionál. Je velmi obtížné najít správný materiál a neudělat přitom žádnou chybu.

Abyste si mohli pluh sestavit sami, musíte vědět, z čeho se skládá, tj. jaké díly je třeba nejprve sestavit.

Chcete-li si vyrobit pluh vlastníma rukama, budete potřebovat stojan, který pluh připojíte k motorovému kypřiči, tělo pluhu s radlicí, polní desku (díky ní je pluh stabilnější) a pérko, které obrací půdu. Odvalová deska tohoto pluhu je vyrobena z trubky o průměru půl metru se stěnami o tloušťce 5 mm. K řezání ostří používáme svářečku, kterou následně brousíme úhlovou bruskou. Pro tělo jsme vyřízli ocelový plech o tloušťce 2-3 mm.

Smysl vlastnoručně vyrobených pluhů

Ačkoli je na trhu k dispozici větší množství různých nástavců, nemusí být vždy vhodné pro daný úkol. A poměr ceny a kvality je někdy velmi příznivý. Proto si mnoho zahrádkářů vyrábí potřebné nářadí pro své kypřiče vlastníma rukama. Stačí mít po ruce vrtačku, úhlovou brusku a svářečku a znát je.

Pouze v některých případech, kdy je zapotřebí přesnější výpočet a soustružení, je třeba se obrátit na odborníka.

Dalším plusem ve prospěch vlastnoručně vyrobených vozů je skutečnost, že můžete snadno najít potřebnou jednotku nebo zařízení ze starého vozu, vhodné pro stavbu při jakémkoli bourání.

mini buldozer

Proměňte jednonápravový traktor v miniaturní buldozer schopný urovnávat malé plochy nebo odklízet sníh a suť. k tomu se používá plech o tloušťce nejméně 3 mm. Spodní část lopaty by měla být mírně nakloněna dopředu vzhledem k celkové rovině, pro odklízení sněhu by na ní měl být připevněn pás silné gumy nebo by měla být pokryta plechem (pro výkopové práce). Aby byla celá konstrukce pevnější, je třeba vzadu přivařit několik ztužujících žeber z kovového úhelníku.

Samohybné hrábě

Přestože jsou k dispozici továrně vyráběné hrábě, mnoho zemědělců dává přednost výrobě vlastních s ohledem na zvláštnosti své farmy: velikost louky, topografii.

Jako materiál pro hrábě se používají kovové trubky a kalené tyče. Alternativně můžete použít ruční vidlice vyrobené z výroby a přivařit je k základně. Pro snadnější práci je žádoucí na okraje instalovat malá kolečka nebo lyže, které celou konstrukci odlehčí.

Pomocné vybavení pro rumpál

Mezi nezbytná vylepšení motorového kultivátoru v podobě přídavných zařízení se kromě všech výše uvedených prvků doporučují následující:

Kola s pryžovými pneumatikami se používají pro konstrukci kol používaných jako pohonné systémy traktorů na zpracování půdy. Nejlepší způsob, jak vyrobit kola pro rumpál, je mít zkušenosti a dovednosti pro práci s prefabrikovanými díly, např. ocelovými koly z automobilových kol.

Nakrájejte je na kousky o délce 35-40 cm. Obruby disku jsou rozděleny na stejné segmenty. Nejlepší je, když jich je 8 nebo 10. V místě značek se provedou značky a přivaří se úhelníky.

Zvedák s rukama pro motorový kypřič je nejlépe vyroben z kusu trubky o průměru 100 mm. Samotná lžíce je vyrobena ve formě válečku na držáku. V případě potřeby mění svou polohu a umožňuje zvednout jednonápravový traktor na podpěru. V normální poloze je zvedací hřídel v přední části stroje a slouží jako opěrný válec při průjezdu příkopů a výmolů.

Pokud plánujete používat lžíci pro motorový kypřič se sněhovou radlicí, doporučujeme ji vyrobit sami.

  • z plechu o tloušťce 1,5 až 2 mm;
  • tuhého plastu nožem na spodní straně kovového pásku;
  • Překližka o tloušťce 8-10 mm nebo OSB desky o tloušťce 10-12 mm.

Lžíce je pevně spojena s rámem traktorové jednotky. Pro usnadnění práce lze vyrobit otočné zařízení, které mění úhel řezné roviny vůči povrchu vozovky.

Aby lžíce fungovala dlouho, je na přední držák přidána příčná ližina. Díky tomu je čištění bezpečnější. Řezná plocha by měla být v určité výšce nad zemí, aby se nedotýkala země.

Domácí motocykl je možné levně vylepšit podle vašich požadavků. Přídavné zařízení pro jednonápravový traktor si můžete sestavit sami a vše si vyrobit sami.

vyrobit, jednonápravový, traktor

Domácí přívěs

Přívěs může být vyroben několika způsoby a z různých materiálů. Domácí konstrukce jsou obvykle vyrobeny z kovové konstrukce a dřeva.

  • Vyrobte vysokozdvižný vozík, který se skládá z oje a otočné korby. Připojte jej k rámu tak, aby byl čep uvnitř trubkového tělesa.
  • Vyrobte rám z trubek o průměru 60 mm podle předkreslených výkresů. obložené dřevem nebo plechem.
  • K montáži kol vozu na konstrukci použijte jednodílnou kovovou osu.
  • Výroba sedadla řidiče ze dřeva.

Zadní stěna přívěsu je výklopná, což usnadňuje nakládání a vykládání. Svařte kovové výztuhy na bocích. Přívěs je natřený a připojený k rumpálu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS