Jak správně nabrousit pilku na železo a vytvořit hladký řez

Tajný způsob, jak rychle nabrousit pilu

Dobře nabroušená zubatá pila není jen ručním nástrojem, ale v rukou řemeslníka prakticky houslemi. Odvádí dobrou práci, netrhá a nedrtí okraje a vytváří ostrý a hladký řez. Tajemství spočívá v dobrém broušení. Časté používání pily však otupuje zuby a mění jejich sklon. Zprovoznění vašeho kutila není příliš obtížné, lze to zvládnout za pouhou půlhodinu s jednoduchým nářadím.

Pro ty, kteří nevědí, existují tři typy ručních pil. Některé z nich jsou určeny k příčnému řezání dřeva, jiné k podélnému řezání a existují i univerzální pily, které zvládnou obě činnosti. Nejběžnější jsou univerzální typy. Je poměrně snadné definovat typ pily: křížové pily mají pravidelně tvarované zuby, křížové pily mají na jedné straně ostrý úkos, univerzální pily mají jednu hranu v pravém úhlu a druhá hrana je zkosená. Příčné řezání se provádí v obou směrech, tj. pilový kotouč se pohybuje tam a zpět, zatímco pila se pohybuje podélně pouze v jednom směru. Při broušení zubů je třeba mít na paměti tyto údaje.

správně, nabrousit, pilku, železo, hladký

Účel a konstrukce pily

Ruční pily na dřevo se používají k řezání různých druhů dřevěných materiálů. Skládá se z ozubeného nože ve spodní části. na jedné straně má rukojeť, která drží ruční pilu při řezání. kvalita rukojeti určuje snadnost a pohodlí při manipulaci s pilou.

Počet výrobců pil na dřevo je poměrně vysoký, ale všichni se liší nejen názvem, ale i kvalitou. Všechny jsou určeny k řezání dřeva, dřevotřísky, kulatiny, laminátu a kmenů stromů. Pily se dělí na klasické, obloukové, pokosové, obloukové a přímočaré. Tloušťka čepele hraje důležitou roli při výběru nástroje. Tenké čepele se mohou při řezání dřeva zlomit, ale se silnými se špatně pracuje.

Důležité! Šavlové pily na dřevo by se měly pravidelně brousit. Ostřitelné pilové kotouče jsou ty, které neprošly fází kalení. Pokud jsou články pilového kotouče kalené, nelze je brousit.

Proč a kdy brousit

Dotyčný nástroj je během používání vystaven různým zatížením, která otupují zuby. Při řezání pilovým kotoučem s tupými zuby jsou výsledky mnohem méně uspokojivé než při řezání špičatým pilovým kotoučem. Kromě toho se nedoporučuje používat pilu s tupými zuby z následujících důvodů:

  • Snížená produktivita nástroje. Ztrácí se nejen ruční práce, ale i čas.
  • Nepřesnost v práci. Pilkou s tupými zuby nelze řezat dřevěné materiály hladce, natož přesně.
  • Nebezpečí při používání nástroje. Pilové kotouče, které se zaseknou, uvíznou nebo vykolejí na řezné ploše, mohou být pro uživatele nebezpečné.

Práce s ostrou pilkou je nejen jednodušší, ale také mnohem bezpečnější. Chcete-li zjistit, zda je čas na nabroušení pily, je důležité se zaměřit na tyto faktory:

  • Pilový kotouč vydává tupý zvuk. Pokud řemeslník často používá pilku na železo, neměl by mít problémy s identifikací.
  • Špičky zubů jsou zaoblené.
  • Pilník odmítá plnit svůj účel při pokusu o řezání do dřeva.

Tyto faktory naznačují, že je čas nabrousit si ruce na pilku na dřevo. Než se však do souboru pustíte, měli byste zjistit, zda jsou dané odkazy ostřitelné.

Broušení pil

Broušení pilky na dřevo začíná postupem zvaným odjehlování. Nastavení zubů slouží k volnému chodu pilového kotouče bez zasekávání. Nastavení zubů představuje ohýbání zubů zpět na jednu stranu, jeden po druhém, o stejnou hodnotu. to vede k větší šířce řezu, což urychluje proces řezání.

Dobré vědět! Čím větší je rozteč, tím menší je možnost zaseknutí pilového kotouče.

Velikost ohybu zubů závisí na tloušťce čepele a obvykle činí 1,5. 2 mm. Pro ohnutí hrotů na stejnou velikost je nutné použít speciální zařízení. Toto zařízení je kovová deska se speciálním otvorem. Upněte nůž do svěráku tak, aby hroty mírně vyčnívaly. Poté následuje proces ohýbání hrotů. Naostřené zuby musí být také ohnuté ve stejné vzdálenosti.

Jak nabrousit pilku na dřevo

Při broušení pilky na dřevo by měla být čepel podobně upnuta ve svěráku. K broušení pilových zubů se používají pilníky nebo trojúhelníkové pilníky s jemnými pilinami. Málokdo ví, jak správně nabrousit pilový kotouč na dřevo, a proto se vyplatí věnovat tomuto postupu co nejvíce pozornosti.

  • Zpočátku by měl být použit soubor. Použijte pilník s jemnou rukojetí, držte jej v jedné ruce za rukojeť a druhou rukou přidržujte špičku.
  • Určete úhel ostření, který se obvykle pohybuje mezi 15 a 30 stupni. Obvykle můžete úhel zkontrolovat od oka, ale pokud je to obtížné, můžete také použít podomácku vyrobený nástroj, například dřevěný špalek. Za tímto účelem brousíme špalek tak dlouho, dokud nedosáhne tvaru pravoúhlého trojúhelníku pod úhlem 30 a 60 stupňů.
  • Při práci se souborem je nejdůležitější tlak. Aby bylo zajištěno rovnoměrné ostření, je třeba pilník přejet stejným počtem tahů přes každý zub. Se zkušenostmi se můžete naučit, jak rovnoměrně odstranit vrchní vrstvu kovu.
  • Zkontrolujte úhly ostření pomocí připraveného zařízení. Podobně se postupuje i na zadní straně tyče.

Nyní víte, jak správně nabrousit zuby pilky na dřevo. Tím však proces nekončí, protože zuby musí být výškově vyrovnány. Pokud nejsou ve stejné výšce, zhoršuje se rovnoměrnost řezu. Pokud jsou některé zuby vyšší než ostatní, zkraťte je stejným pilníkem. Zkontrolujte to pomocí kousku papíru, o který by měla být pilka na železo opřena zuby směrem dolů. Poté se měření porovnají a postup ostření se opakuje.

Jak naostřit pilu: Praktické rady

Při broušení pilky na železo je třeba dodržovat následující zásady

  • Pevně upevněte zařízení na pracovní desce ve svěráku.
  • Ujistěte se, že je pracoviště dobře osvětlené.
  • K ostření odkazů se používají pilníky a pilníky s různými zářezy. Čím méně zářezů, tím lépe. Záleží na stupni otupení zubů.
  • Kov se odstraní pouze tehdy, když pilník posunete jedním směrem od sebe.
  • Po dokončení práce zkontrolujte kvalitu. Za tímto účelem se podívejte na jednotlivé odkazy ve světle. Pokud je zub lesklý, je správně nabroušený, jak je vidět na fotografii níže.

Proč ostřit čepel ruční pilky na železo a kdy ji brousit?

Každý nástroj má své vlastní technické parametry. To platí nejen pro elektrické, ale i pro ruční nářadí. Hlavním rysem ručních řezných nástrojů je kvalita ostření jejich hrotů. Tento parametr je ovlivněn nejen tím, zda je možné obrobek rozříznout, ale také tím, kolik úsilí je třeba vynaložit na řezání. Pokud je pilka na železo tupá, je řezání obrobku obtížné (ne-li nemožné).

nástroj je třeba přebrousit. O tom svědčí skutečnost, že na řezání je třeba vynaložit značné úsilí a energii. Řezání ostrou pilkou na železo je 2-3krát rychlejší než práce s nástrojem s tupými zuby. Použití nástroje s tupými řeznými zuby je nesprávné nejen kvůli významu řezné síly, ale také z následujících důvodů

  • Ztráta řezného výkonu. Obsluha pracující s vadným nářadím plýtvá nejen časem a energií, ale také energií
  • Práci nelze provádět přesně. přesný řez pilkou na železo s otupenými zuby je téměř nemožný. Čepel se od materiálu vzdaluje, místo aby ho řezala
  • Práce s „tupou“ pilou není bezpečná. Tupá pila se neustále zasekává v tloušťce řezaného materiálu, takže může dojít ke zranění obsluhy pily

Pokud si uvědomíte, že plýtváte energií na ruční pilu, musíte si ruce nabrousit pilkou na železo, což snadno zvládne každá obsluha pily na železo. Než se pustíte do správného broušení zubů pilového kotouče, musíte se ujistit, že broušení probíhá správným směrem. V úvahu se berou následující faktory:

  • Ostrá ruční pila řeže sama a jediné, co musí kutil udělat, je provádět vratné pohyby. Pokud musíte nástrojem nejen pohybovat dopředu a dozadu, ale také jej přitlačovat k obrobku, je čas zuby nabrousit
  • výskyt tlumeného zvuku při práci se spotřebičem. Čepel bělicí pily nevydává žádný zvuk, a když se zuby otupí, začne zvonit a vydává tlumený zvuk
  • Změna tvaru zubů. Normální tvar zubu je trojúhelníkový s ostrými špičkami, a když se tyto špičky zaoblí, je čas vzít pilník a nástroj znovu nabrousit
  • Při pokusu o řezání kusu materiálu se pilka tvrdošíjně brání a vždy se odchýlí od linie řezu

Všechny tyto příznaky naznačují, že je čas nabrousit pilku na dřevo vlastníma rukama, což zvládne doma i začátečník. Aby nedošlo k poškození nástroje a postup byl co nejefektivnější, přinášíme podrobný návod, jak nabrousit ruční pilku na dřevo.

Co by se mělo stát?

Při broušení se ujistěte, že jsou zuby pilky ostré a jejich tvar by měl být podobný žraločímu zubu. pouze tento zub bude dobře řezat. pilka nebude po dřevě klouzat, ale „zaboří“ se do něj. A pak bude jasné, proč se „správná“ pila vždycky rozřízne sama.

Jak rychle a jednoduše hacknout pilku na železo pomocí pilníku

Jak nabrousit ruční pilu na dřevo: snadný návod krok za krokem | (foto Video)

Zpětná vazba od našich čtenářů je pro nás velmi důležitá. Zanechte své hodnocení v komentářích a uveďte své argumenty. Váš pohled bude užitečný pro ostatní uživatele.

Základní řezný prvek každé ruční pily. řada zubů vyříznutých do čepele, které tvoří klínovitý nůž. Při výrobě různých výrobků se dřevo řeže podélně, příčně a Θ šikmo k dřevním vláknům, proto se rozlišuje řezání příčné, podélné a šikmé a u každé varianty se používá odpovídající typ pily, která se od ostatních liší tvarem zubů.

Při příčném řezání se používají příčné pily, jejichž řezné hrany se zařezávají do dřeva jako nůž a vytvářejí prořez. Řezání podélným řezem se od příčného řezání liší tím, že směr řezu pily je rovnoběžný s vlákny dřeva. čelní hrany zubů podélných pil hoblují dřevo jako nože u hoblíků a prohlubují se, aby vytvořily zářez. Pro řezání dřeva pod úhlem Θ k dřevěným vláknům se používají univerzální pily se zuby, které jsou přechodnou formou příčných a podélných pilových zubů.

jak nabrousit pilku na železo?

K broušení s minimální ztrátou času a kvality je třeba použít speciální zařízení a nástroje, jako jsou např

  • pracovní stůl;
  • zámečnický svěrák;
  • kleště;
  • ostřící blok;
  • brusný papír;
  • Úhloměr a měřidlo;
  • kladivo;
  • Stroj může být vybaven upínacím systémem, který umožňuje připevnit pilový list pod úhlem 90 nebo 45 stupňů.

Je nutné používat následující soubory:

Při ostření pilky na železo se používá jak jednoduchý svěrák, který je poměrně nepohodlný a časově náročný, tak víceosý svěrák, protože jeho rukojeť je otočná a zajištěná v požadovaných úhlech, aby byl zajištěn pohyb nástroje v přísně vodorovné rovině. Je vhodné zajistit dodatečné osvětlení pracovního prostoru elektrickými světly. Pilník / pilka se musí po celou dobu broušení pohybovat plynule, je nutný konstantní tlak a pohyb se nesmí odchýlit od konstantního úhlu. Ostření probíhá pouze zpětným pohybem pilníku. Pilník/pískový pilník musí být vrácen ve vzduchu a nesmí dojít ke kontaktu s pilkou na železo.

Pily na železo se používají k různým účelům. Dřevo se řeže podélně nebo příčně. V souladu s tím se budou lišit i zuby.

Broušení zubů příčné pily

K broušení těchto zubů se používá jemný trojúhelníkový pilník. Směr pohybu nástroje je pod úhlem 60 stupňů. Pila je v zařízení upevněna pod úhlem 45-50 stupňů k pracovnímu stolu. Pilník musí být veden vodorovně (při zachování úhlu 60 až 75 stupňů s pilkou), počínaje prvním levým zubem. Začněte tím, že „nastavíte pohyb ruky nástrojem“, tedy pohybujte jím podél každé levé hrany lichého počtu vzdálených zubů, což dodá pohybům vaší ruky potřebnou automatičnost. Poté zopakujte stejný postup a nabruste pravé hrany lichých zubů, abyste dokončili ostření břitu a nabrousili hroty. Po nabroušení zubů liché řady se pilka v upínacím zařízení otočí a stejný postup se opakuje pro sudou řadu, která je v této poloze krajní řadou.

Pily pro podélné řezání

Zuby pily na železo mají úhel menší než 60 stupňů, proto použijte hrubě broušený pilník nebo jemně broušený diamantový pilník. Použití trojúhelníkových souborů se v tomto případě kategoricky nedoporučuje. Při broušení je pilka na železo upevněna ve svislé poloze ve stroji. Existují dva způsoby ostření pilky na železo, které se liší různými úhly ostření.

  • Přímo. Pilník/pila je umístěn pod úhlem 90 stupňů. Je vedena ve směru rovnoběžném s pilkou, přičemž se brousí zadní i přední řezná plocha každého zubu. Tento postup se opakuje pro celou zadní řadu zubů. Poté se pilka na železo otočí v upínacím zařízení o 180 stupňů a stejný postup se opakuje pro další zuby, které budou tvořit zadní řadu.
  • Šikmé. Tento způsob se od přímého liší pouze úhlem nástroje k rovině ostří. úhel ostření se sníží z přímého na 80 stupňů. Postup je naprosto stejný, ale zuby po nabroušení připomínají zuby pily na cibuli.

Pila na železo smíšeného typu

Pokud potřebujete frézy nabrousit, použijte hrubý pilník nebo diamantový pilník s jemnými zuby. U pilových listů existují stejné dvě možnosti jako u podélných a příčných pil. Mají mírně odlišné úhly ostření (90 a 74-81 stupňů).

Jak je pila nastavena a co je to

Zuby pilového kotouče jsou ohnuty v různých směrech o stanovené množství zubů. Tím je zajištěno, že se pila při řezání nezasekává v materiálu a pracuje hladce a bez námahy. Čím více se zuby ohýbají, tím menší je riziko uvíznutí ve dřevě. Příliš široké pokosení má však také negativní vliv na proces řezání. Maximální hodnota nesmí překročit 2 mm.

Pokud řežete suchý materiál, šířka ohybu by měla být 0,3-0,5 mm, pokud řežete mokré dřevo, ohyb by měl být 0,5-1,0 mm.

K broušení lze použít speciální kleště. Používají se k nastavení potřebného odklonu a poté se nástroj nastaví. Proces je rychlý a dobrý, ale kleště jsou drahé. Proto mnoho uživatelů používá nastavovací desky s dorazem a ručním nastavením.

Pila musí být před ohýbáním pevně upnuta ve svěráku. Zuby se opracovávají jeden po druhém, nejprve jedna strana a pak druhá. Přitom je nutné ohýbat spíše uprostřed nože než u jeho základny. Jinak by se mohl rozbít.

Při broušení ruční pily na dřevo se každý řemeslník řídí několika pravidly:

  • Pilku na železo co nejpevněji připevněte k pracovnímu stolu nebo jiné stacionární podložce pomocí svěráku nebo svěrákových svorek. To umožňuje správné naostření pily a snižuje riziko poranění.
  • Dobré osvětlení pracovního prostoru umožňuje dobře vidět i ty nejmenší zuby.
  • Ostřicí nástroj se pohybuje pouze v jednom směru, pokud je soubor používán.

A pro rychlou kontrolu kvality ostření použijte sluneční světlo. Pokud je proces broušení správně proveden, zuby se po vystavení paprsku začnou lesknout.

Domácí brousicí stroj

Jak nabrousit pilu na dřevo. A dokonce tak, že broušení zubů pilky na železo je stejné. Ruční brousek na pily. odpověď. Někdo pravděpodobně řekne, že pilku můžete nabrousit pilníkem. Ale tím ztrácím čas. Navíc se zhorší kvalita broušení pilky na železo. Pila nebo pilka na železo musí být správně nabroušená. Jak nabrousit pilku na železo již není otázkou. Svůj první domácí brousek na pily jsem vyrobil za jediný den. Neutratil jsem žádné drahé materiály. Kvalita však neutrpěla. Viz foto níže.

pohled na stroj

Základem stroje je rám, který jsem svařil ze čtvercových trubek 30×30 mm.Mimochodem, veškerý kov jsem na svém podomácku vyrobeném stroji řezal z úhlové brusky. Na této stránce je článek stacionární řezací stroj z úhlové brusky. Jako stůl jsem použil železný plech o tloušťce asi 2 mm. Protože jsem nemohl najít nic jiného. Ale tato tloušťka je dostatečná. Viz obrázky 1,2,4.

Rám stroje

Napájení motoru jsem umístil do základny. A nasadil jsem nohy na rám. Protože se stroj při práci pohybuje bez nohou. Ve stroji jsem použil motor z multifunkční tiskárny. K mému překvapení se ukázalo, že motor je poměrně výkonný. Moje video s domácím brouskem můžete vidět na kanálu Zhelezkin. Vzhledem k tomu, že motor měl průměr 3,17 mm, můj nástavec z Číny se vešel. Tryska má bohužel házení. Na obrázcích 3,4 vidíte motor s nástavcem. Motor jsem již nainstaloval na rám. Podívejte se na výkres níže a na obrázek 3,4, jak vypadají upevňovací díly.

Části brusky na řetězové pily

| Denial of responsibility | Contacts |RSS