Jak vložit správný nůž do skládačky

Jak nasadit čepel do přímočaré pily Makita

Jak vyměnit pilový list ve skládačce? Univerzální metoda neexistuje. Pokyny se liší v závislosti na typu nástavce. Zvažte pokyny pro jednotlivé druhy.

Skládačkové pily s rychloupínacím systémem:

  • Přímočará pila má speciální páčku, která uvolňuje pilový kotouč, a není nutné sejmout kryt pilového kotouče.
  • Zatáhněte za páčku, aby se otevřela zajišťovací páka, a zatlačte píst dopředu.
  • Vložte stopku pilového kotouče do přímočaré pily a uvolněte páčku.
  • Pomocí seřizovacího šroubu jej zafixujte ve správné poloze.
  • Odstraňte ochranný kryt.
  • K uvolnění šroubu použijte speciální imbusový klíč.
  • Zasuňte čepel do otvoru zuby směrem dopředu.
  • Utáhněte upevňovací prvek.
  • Nasazení ochranného krytu.

Zjistěte, jak pilu správně namontovat. Nesvírejte ji příliš pevně, jinak bude řez nerovnoměrný.

Zatímco rychloupínací pilový kotouč se automaticky uzamkne v požadované poloze, upínací pilový kotouč je třeba ovládat, což je pro mnoho uživatelů časově náročné a nepříjemné. Důležité je také určit správný utahovací moment šroubů. Při příliš velkém tlaku je čepel velmi tuhá a může se zlomit. A pokud slabé vypadne nebo visí v zásuvce, a skládačka práce bude nemožné.

Druhým problémem těchto držáků je, že drážkování šroubů se při intenzivní práci a časté výměně pilového kotouče odírá. Nezřídka dochází k přetržení závitů spojovacího materiálu nebo skládačkových pil nebo k prasknutí těla skládačkové pily. K tomu dochází zpravidla u nástrojů vyrobených v Číně z nekvalitních materiálů. Poškozený dřík nelze opravit, lze jej pouze vyměnit.

Jak správně vložit pilový kotouč do skládačky

Jedním z univerzálních nástrojů je skládačka. Lze ji použít jako pilu na železo, úhlovou brusku, frézu nebo kotoučovou pilu. Je vhodný pro různé materiály, jako je dřevo, kov, keramika, laminát, sklo, sádrokarton, dlaždice, plast atd. Aby skládačka správně fungovala, musíte vědět, jak správně vložit pilový list. Pro efektivní a produktivní práci s každým z těchto materiálů potřebujete správnou pilu nebo pilový kotouč.

Skládačkové pily potřebují sadu pil, protože pro různé materiály je třeba použít různé pily.

Elektrická skládačka: vlastnosti, konstrukce a výhody

Tento nástroj je velmi užitečným nástrojem pro domácí dílnu. Má mnoho funkcí a lze s ním pracovat v různých prostředích a téměř na všech pozicích.

Díky výdobytkům moderní technologie už skládačka není jen ručním nástrojem. Díky použití elektrického nebo pneumatického pohonu je skládačková pila téměř univerzálním domácím nářadím. Vylepšena byla také o integrované bezpečnostní prvky, tlumiče hluku a vibrací, elektronickou regulaci otáček a ochranu kontaktů lopatek.

Stručně popíšeme princip činnosti skládačky: motor převádí točivý moment na pohyb, který posouvá skládačku dále ve svislém směru.

Konstrukce skládačky

Celou konstrukci nástroje lze rozdělit do následujících částí:

Pokud je rukojeť skládačky ve tvaru držáku, je stroj uzavřenou konstrukcí a můžete ji držet dlaní na horní části rukojeti. S variantami s hřibovitou rukojetí lze manipulovat mnoha různými způsoby, stejně jako uvolněně měnit polohu ruky.

Při výběru skládačkové pily je třeba dbát na to, aby byly pilový list a tělo pevně spojeny, tj.К. I sebemenší vůle může mít negativní vliv na výkon nástroje.

Základní deska skládačky je umístěna na řezané ploše. Skládačkové pily (nebo pilové listy) se nesmí brousit a musí se vyměnit. Nástroj se nepřehřívá ani nepřetěžuje, pokud včas vyměníte tupý pilový kotouč.

Skládačky: základní typy

Všechny jsou funkčně i konstrukčně shodné. Existuje však několik typů nástrojů v závislosti na způsobu nasazení pilového kotouče.

  • Pro kotoučové pily se stopkou typu Phillips.
  • Pro šavlové pily s hladce kloubovou stopkou.
  • Pro šavlové pily se stopkou s otvorem.

Skládačky pro skládačky: základní rady pro výběr a obsluhu

Vyberte si pilový kotouč pro své nářadí tak, aby byl vhodný pro práci, kterou hodláte provádět, a pro úkoly, které chcete provádět.

Pilové kotouče jsou v závislosti na použití a způsobu použití označeny různými písmeny a číslicemi.

Nejprve se rozhodněte pro materiály. Relativně měkké materiály, jako je guma, dřevotříska, dřevovláknité desky, dřevo, by měly být zpracovávány noži z vysoce uhlíkové oceli. Zuby tohoto pilového kotouče mohou být buď volně nakloněné, nebo posunuté.

Chcete-li provádět rovné řezy, vezměte přímočarou pilu s hrubými zuby. A pro nepřímé řezy raději zvolte úzké pilníky (5-7 mm široké).

Pro řezání laminátu jsou k dispozici speciální pilové kotouče. Mají jemné zuby s opačným sklonem.

Díly vyrobené z rychlořezné oceli jsou vhodné pro práci s kovem. Tyto pily mají na spodní straně zakřivení, které zabraňuje odírání kovu. Vyznačují se také proměnlivou geometrií zubů.

Pily na dřevo jsou označeny HCS.

Ocelový plech lze řezat nástrojem s vlnitým profilem a malými zuby. Pro práci s neželeznými kovy jsou vhodné stejné nože, ale o něco větší. Je pravda, že mohou mít různé tvary zubů, tj.К. K dispozici v různých verzích (jako vlnité ostří nebo frézované rozvedené).

Keramické pilníky vyžadují souvislou brusnou hranu a musí být bezzubé, zatímco pilníky se středním ozubením jsou nejvhodnější pro plasty a pilníky s vlnovkou bez zubů pro pryž.

Při výběru pilového kotouče věnujte pozornost geometrii pilového kotouče. Příliš krátké pilové listy se mohou zlomit a zaseknout v pilovém kotouči. Proto je nutné vzít takovou délku, aby konec nože přesahoval řeznou plochu. Velký význam má také tvar pilových zubů. Příliš hrubé zuby se mohou nejen hluboko zaříznout do materiálu, ale mohou také odštípnout hrany obrobku.

Výběrem jednotných nožů budete moci provádět řadu různých prací. Pokud však potřebujete udělat něco speciálního, můžete dát přednost zdrsněnému souboru. Nejoblíbenější jsou bimetalové modely, které mají jedinečné vlastnosti. Její zuby jsou vyrobeny z tvrdého kovu a dokáží s velkou silou proříznout dřevo, plast, ocel nebo jakýkoli jiný materiál. A vzhledem k poddajnosti jejich nosného pásu můžete tyto pily v případě potřeby bezpečně ohýbat, aniž byste se obávali jejich zlomení.

Upevnění pilového kotouče

Každý řemeslník se dříve či později setká s problémem výměny pilového kotouče. Důvodem může být buď jejich krátká životnost, nebo potřeba různých typů provozu.

Keramické skládačky mají souvislou brusnou hranu. Je označen jako HM.

Nejjednodušší způsob upevnění skládačky je pomocí zámků, které se upínají klíčem. Optimálním řešením s tímto nástavcem je elektrická přímočará pila s jedním šroubem na boku. Spolehlivě tak upevníte pásové prvky všech tlouštěk a typů. Existuje však mnoho modelů, které jsou díky své příznivé ceně široce dostupné, ačkoli mají pilový kotouč upnutý speciálním drážkovaným blokem. Tento blok musí být utažen pomocí dvou šroubů, které jsou umístěny v přední části. Během instalace se vyskytne několik nepříjemných okamžiků. I když se vám podaří pilu správně zasunout do přímočaré pily, ale upnete spojovací prvek nerovnoměrně, práce bude zkreslená. Je také možné, že se zámek při vyjmutí křídla zasekne. Může také dojít k přetržení závitů šroubů nebo k přetržení předního bloku v důsledku nárazu čela pily na obrobek (při nesprávném nebo nerovnoměrném upevnění).

Užitečné tipy

Instalace nového pilového kotouče není obtížná. Doporučujeme věnovat pozornost následujícím tipům, abyste nástroj udrželi v dobrém stavu co nejdéle:

vložit, správný, skládačky
  • Pravidelně kontrolujte pilový kotouč. I malé závady mohou způsobit přehřátí elektromotoru a zhoršit kvalitu řezání.
  • Upevnění pilového kotouče je zranitelné, proto svorky příliš neutahujte. Může poškodit závit a způsobit předčasné přerušení mechanismu.
  • Promažte váleček skládačky podle doporučení v návodu k obsluze.
  • Při práci nevyvíjejte příliš velký tlak, jinak by mohlo dojít ke zlomení svorky skládačky.
  • Nepřehřívejte elektromotor. Nepřetržité používání po dobu nejvýše 30 minut, přičemž je třeba věnovat zvláštní pozornost účiníku.

Nový pilový kotouč lze proto namontovat do ručních i elektrických skládaček. Pilový kotouč vyměňujte postupně, jak je popsáno v návodu. Poté je třeba zkontrolovat upevnění a provést zkušební řezání.

Uchycení botek pomocí šroubů

Navzdory poměrně složitému upevnění se skládačky s těmito držáky vyrábějí dodnes. Na pilových kotoučích jsou kovové bloky s otvory pro šrouby. Může být jeden upevňovací šroub nebo dva upevňovací a seřizovací šrouby. Starší modely mají rovný otvor pro plochý šroubovák. Novější modely mají šestihranné otvory pro speciální šestihranný klíč, který se dodává s nástrojem.

vložit, správný, skládačky

Na těle nebo kabelu nástroje jsou držáky na klíče, abyste měli klíč vždy po ruce Zdroj: onlinetrade.Viz

Před zasunutím pilového kotouče do drážky je třeba šrouby povolit a po zasunutí stopky do drážky je znovu utáhnout. Aby nedošlo k chybnému seřízení, utahují se postupně, jeden po druhém, přičemž se pilový kotouč kontroluje rovnou hranou. Pilové kotouče s jakýmkoli tvarem stopky jsou vhodné pro tento typ nástavce, a to i pro starší modely.

Oprava

K upevnění pilového kotouče se používají tři druhy zajišťovacích mechanismů, jak bylo uvedeno výše:

Nástroj pro rychlou výměnu. Název naznačuje hlavní výhodu. Rychlou výměnu řezného nástroje. Nevýhody jsou však výrazné:

  • Mechanismus funguje pouze s „nativními“, pro něj speciálně navrženými typy stopek. Ostatní typy nejsou vhodné.
  • Existují omezení týkající se geometrie pil. Šířky a tloušťky.
  • Mechanismus. Plastový knoflík (páka) se zatáhne dovnitř skládačky a hřídel se uvolní;
  • Pilový kotouč je zasunut až na doraz, přičemž stopka je v drážce;
  • Blok je uvolněn. Pilový kotouč je zajištěn.

TIP. Praktické zkušenosti: K upnutí pilového kotouče dochází v důsledku abnormálních řezných podmínek (působení nadměrné síly, řezání v oblouku se širokým kotoučem). Děrování, kleště a další „brutální“ metody jsou zbytečnou prací a hrozí poškození nástroje. Snadněji, opatrně rozeberte samotnou skládačku a odemkněte odkrytý upínací mechanismus.

Šroubení boty. Mimochodem, je třeba poznamenat, že pro tento systém jsou vhodné všechny typy dříků. Jak vložit pilu:

  • Je třeba uvolnit upevňovací šrouby. Sejmout ochranný kryt a závitové prvky povolit klíčem (dvě až tři otáčky);
  • Pilový kotouč se vloží do drážky (štěrbiny) řeznou částí z přímočaré pily ve směru řezání;
  • Šrouby (umístěné vpředu, ve spodní části nástroje) se utahují imbusovým klíčem (je součástí sady);
  • Kapota se nasadí zpět na místo.

Hlavní nevýhodou, která se projeví okamžitě nebo až po čase, je nepřesná fixace ve směru řezu. Pilový kotouč se zasouvá do strany. Další nevýhodou je, že se závit při příliš silném utažení přetrhne. Třetí negativní faktor, rozbití podpůrného bloku. Téměř vždy je nemožné najít náhradu, musíte si ji vypilovat sami.

Boční upevňovací šrouby (na zámcích). Mezipoloha pro snadnou výměnu pilového kotouče mezi upínacím blokem a rychloupínacím mechanismem. Pracovní kroky:

  • Boční šroub je vyšroubovaný;
  • Vložte dřík do otevřené drážky;
  • Dveřní křídlo je vizuálně a na dotek vyrovnané;
  • Zašroubovat zpět.

Přesnost instalace závisí na počáteční prefabrikaci. Postupem času se jednotlivé díly opotřebovávají, zvětšuje se vůle a pilový kotouč začíná kmitat.

Návrhy opatření

Kromě základních taktických a technických prvků je upínací zařízení skládačkové pily mechanismem, který ovlivňuje přesnost řezání obrobku. Odtud je třeba se při vizuální kontrole vybraného nástroje blíže podívat na fungování upevňovacích prvků:

  • Zkontrolujte, zda není vůle. Vložte skládačku a kývejte s ní; ocasní plochy se nesmí volně kývat.
  • Zapněte nástroj a zkuste zjistit, zda nedochází k vyjíždění nože. Drobné nesouososti jsou obtížně viditelné, ale ty, které jsou viditelné okem, ukazují na vadnou montáž.
  • Proveďte zkušební řez (pokud to prodejce dovolí). Řez musí probíhat podle značek. Skládačka přesně sleduje dráhu řezu.
  • Důkaz, že je bezpečně namontována. Během testu zůstala skládačka na svém místě a nevypadla ze zajišťovacího mechanismu.

Vkládání pilového kotouče do skládačky se naučíte snadno, stačí si pozorně přečíst návod k použití dodaný s výrobkem. Při dalším používání skládačky věnujte pozornost stavu upevnění pilového kotouče.

Jednotka: 4/4 | Počet znaků: 3343

Skládačka: příprava skládačky na práci

Další část našeho přehledu se zabývá obráběním různých materiálů pomocí skládačky. Tento nástroj je běžnější než ruční skládačka, je produktivnější a má širší možnosti použití.

Především se ujistěte, že máte pohodlný a bezpečný pracovní prostor. Odstraňte nepotřebné nečistoty, připravte si svěrku nebo svěrák k upnutí obrobku. Zkontrolujte také, zda jsou elektrická zásuvka, napájecí kabel a prodlužovací kabel (pokud je použit) v dobrém stavu. Prohlédněte tělo skládačky, zkontrolujte, zda není viditelně poškozeno a zda není poškozena izolace elektromotoru.

Výběr pilového kotouče je důležitý. K dispozici je mnoho různých druhů skládaček, které si můžete vybrat podle řezaného materiálu a typu práce. Uvědomte si také, že řezný výkon a funkčnost skládačkové pily závisí do značné míry na správnosti a ostrosti pilového kotouče. Vyměňujte nože včas a vyhněte se přílišnému tupení.

Před zahájením práce zvažte správné nastavení rychlosti. Většina přímočarých pil má regulátor otáček pilového kotouče. Zvolte takový, který zajistí nejen vysokou rychlost a přesnost obrobku, ale také bezpečnost obsluhy.

Skládačka Bosch PST 900 PEL v provozu

Jak vložit pilový kotouč do ruční skládačky

S běžnou ruční skládačkou je zpravidla méně problémů než s jejími modernějšími elektrickými protějšky. Pro tento nástroj existuje několik užitečných doporučení, z nichž některá se týkají instalace pilového kotouče. Ujasněme si, jak správně vložit skládačku do ruční skládačky, aniž bychom si zkomplikovali další řezání.

Nejdříve je třeba se zaměřit na samotné umístění skládačky v upevňovacích bodech. Pro nejlepší uchopení by ocas pilového listu neměl být upnut na okraji nebo za šroubem, ale 1-2 mm před ním, jak je znázorněno na obrázku výše. Před nastavením pamatujte, že zuby pilového kotouče vždy směřují k rukojeti, protože řezání probíhá pohybem nástroje směrem dolů.

Nejprve je třeba připevnit okraj skládačky k rukojeti. Poté mírně stiskněte okraj oblouku a utáhněte druhý konec čepele v opačném držáku. Toho docílíte tak, že nástroj položíte na okraj pracovního stolu a přitlačíte na něj hrudníkem. Jednou rukou zasuňte pilu do drážek a druhou rukou utáhněte křídlovou matici. Pokud velikost svorek neumožňuje jejich pevné utažení rukou, lze je jemně utáhnout kleštěmi. Hlavně to nepřehánějte, abyste nezničili vlákno.

Pro přímočaré pily s trubkovým obloukem existuje speciální nástavec, který je ve většině případů součástí pilového stolu. Tento výrobek se skládá ze 2 kruhových drážek na okraji desky. Nástroj se vloží do zářezů a poté se pila bezpečně utáhne ve svorkách. V následujícím videu najdete podrobnější informace o tom, jak pilový kotouč do skládačky vložit.

Oprava

Pilový kotouč je zajištěn třemi typy blokovacích mechanismů, jak je uvedeno výše:

Rychloupínací svorky. Název naznačuje hlavní výhodu. Rychlou výměnu nástrojů. Upozorňujeme však na následující nevýhody:

  • Mechanismus pracuje pouze s „originálními“, pro něj speciálně navrženými druhy stopek. Ostatní typy se nehodí.
  • Geometrie pil je omezena šířkou i tloušťkou.
  • Mechanismus. Plastový držák knoflíku (páka), se zatáhne dovnitř skládačky a tyč se uvolní;
  • Pila je zasunuta až na doraz, přičemž stopka je v drážce;
  • Uvolní se stopka. Pilový kotouč je upnutý.

TIP. Praktické zkušenosti: existují případy zaseknutí pilového kotouče, které se objevují v důsledku abnormálních řezných podmínek (nadměrné použití síly, řezání do oblouku širokým kotoučem). Bušení, používání kleští a jiných „brutálních“ technik. Je to zbytečná práce a riziko poškození nástroje. Jednodušší je opatrně rozebrat samotnou skládačku a odemknout odkrytý blokovací mechanismus.

Šroubové upínání. Mimochodem, je třeba poznamenat, že pro tento systém jsou vhodné všechny typy dříků. Postup instalace pilového kotouče:

  • Je třeba povolit upevňovací šrouby. Sejmout kryt a odšroubovat závitové prvky pomocí klíče (dvě nebo tři otáčky);
  • V drážce (štěrbině), řezné části od skládačky, ve směru pily, nastavte pilu;
  • Šrouby (umístěné vpředu ve spodní části nářadí) musí být dotaženy pomocí imbusového klíče (dodaného s nářadím);
  • Kryt se vrátí na své místo.

Hlavní nevýhodou, která se objevuje najednou nebo s odstupem času, je nepřesná fixace ve směru řezu. Čepel se zasouvá do strany. Další nevýhoda. Prasknutí závitu při příliš velkém úsilí při utahování. Třetím negativním faktorem je selhání podpůrného bloku. Téměř vždy je nemožné ji nahradit. Musíte ji vyříznout sami.

Boční upevnění šrouby (na zámcích). Mezipoloha pro snadnou výměnu pilového kotouče mezi upínacím blokem a rychloupínacím mechanismem. Pracovní fáze:

  • Je třeba vyšroubovat boční šroub;
  • Dřík je vložen do otevřené drážky;
  • Vizuálně i na dotek je čepel vyrovnaná;
  • Zašroubovat zpět.

Přesnost uložení závisí na počáteční montáži z výroby. Postupem času se jednotlivé prvky opotřebovávají, objevují se vůle a pilový kotouč začíná kmitat.

Návrhy

Kromě základních technických vlastností je upínací zařízení skládačkové pily mechanismem, který ovlivňuje přesnost řezu obrobku. Proto je při vizuální kontrole vybíraného nástroje nutné pečlivě sledovat činnost upínacích prvků:

  • Zkontrolujte vůli. Zatlačte na pilový kotouč a zatřeste jím; pilový kotouč by se neměl volně kývat.
  • Zapněte nářadí a zkuste zjistit, zda pilový kotouč není v nerovnováze. Minimální posuny jsou obtížně viditelné, ale ty, které jsou viditelné okem, ukazují na vadnou montáž.
  • Proveďte zkušební řez (pokud to prodejce povolí). Řez by se měl shodovat s označením. Pila sleduje přesnou dráhu řezu.
  • Důkaz, že je bezpečně namontován. Během zkušební jízdy řezný nástroj nevypadl z držáku.

Je velmi snadné naučit se vkládat pilový kotouč do elektrického nářadí, stačí si pozorně přečíst návod k použití dodaný s výrobkem. Při dalším používání skládačky věnujte zvýšenou pozornost stavu upevnění pilového kotouče.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS