Úhel pilového kotouče při řezání překližky

Úhel pily při řezání překližky

Kotoučová pila.Pila byla v naší zemi označena značkou a čísly GOST.GOST ocel třídy 9hf, a to.

Kotoučovou pilu se vyplatí vybrat s ohledem na typ řezu. Raději příčný nebo podélný

I nyní záleží na tom, jaké materiály hodláte řezat. Dřevo, plast, dřevotřísku, barevné kovy, trubky Jedno je jisté. Bez ohledu na to, která řada kotoučů je určena speciálně pro danou práci

Kvalita pilového kotouče má přímý vliv na účinnost řezání. Nešpatná čepel je vytvořena laserovým řezáním a vyvažování se provádí pomocí počítače. Každý kotouč se brousí zvlášť. Kvalitní překližka bude na světle odrážet stopy po broušení. Pokud je čepel hrubá a má hrubý povrch, není účinná a dříve se ztupí.

ČTĚTE, co vyrobit z kotoučové pily

Překližky a jejich druhy

Překližka je vrstvený stavební materiál slepený ze speciálně připravených loupaných nebo hoblovaných dýh.Nejrozšířenější dýhou v Rusku je dýha z tvrdého dřeva, zejména březová dýha používaná na nábytek a truhlářské výrobky. Dýha z měkkého dřeva se nejčastěji používá při výrobě zápalek a obalů.

Překližka je obvykle tvořena 3-5 dýhovými deskami, jejichž dřevěná vlákna jsou v sousedních deskách vzájemně kolmá, což materiálu oproti přírodnímu dřevu dodává vysokou pevnost a tvarovou stálost. K lepení desek se používají různá lepidla, která určují odolnost překližky proti vodě.

Překližky se dělí podle několika parametrů na druhy, jakosti a třídy

  • Typ dřeva použitého na dýhu
  • Typ lepidla, speciální impregnace a výrobní vlastnosti, které určují základní vlastnosti materiálu;
  • Kvalita povrchových vrstev a použití speciálních nátěrů.

Dýha se používá při výrobě stejných i různých druhů dýh. Typ a třída překližky je určena typem a třídou vnějších vrstev.

FSF. Překližka lepená fenolformaldehydovými pryskyřicemi nebo jejich analogy. Překližka je pevná a poměrně odolná proti vlhkosti. Používá se v interiéru i exteriéru, nejčastěji ve stavebnictví, méně často při výrobě nábytku.

FK. Překližka lepená močovinovou pryskyřicí. Z hlediska odolnosti proti vlhkosti horší než FSF. Obecně je snazší vyrábět ekologicky šetrným způsobem. Používá se na nábytek, kontejnery, interiérové dekorace, konstrukce používané v suchých místnostech.

PB. Bakelitová překližka lepená z desek impregnovaných bakelitovým lakem. Lze použít v tropickém podnebí i v agresivním prostředí a mořské vodě. Bakelitová pryskyřice dodává deskám povrchovou tvrdost, 2-4krát zvyšuje pevnost v ohybu a zvyšuje odolnost proti vlhkosti o 50-70 %.

FBA je jediná značka přírodní překližky: dýha je lepena albuminovým nebo kaseinovým lepidlem. Je naprosto šetrný k životnímu prostředí, ale není odolný proti vlhkosti. Je optimální pro výrobu dětského nábytku.

Fof. Vrstvená překližka: březová překližka překrytá z jedné nebo obou stran fólií (např. Papírem napuštěným syntetickou pryskyřicí). Používá se při výrobě nábytku, při dokončovacích pracích, při stavbě různých konstrukcí, při výrobě opakovaně použitelného bednění.

úhel, pilového, kotouče, řezání

Konstrukční vlastnosti formátovacích pil pro řezání překližky

Jelikož se překližka skládá z vrstev dýh s příčně orientovanými vlákny, musí být pily pro řezání (formátování) univerzální, zejména s úhlem sklonu do 15°, a uzpůsobené pro podélné i příčné řezání.

Kvalita a produktivita tvářecího procesu v dýhárnách závisí na stavu technického vybavení, řezných podmínkách, počtu, profilu a tvaru karbidů v pilových zubech, materiálu pilového kotouče, podmínkách a načasování procesu broušení, kvalitě a druhovém složení dýhy, době vytvrzení a abrazivitě lepicího systému atd. Д. V oblasti ořezávání dýh se dnes používají převážně dva typy kotoučových pil s definovanými lineárními a úhlovými parametry. Se správně zvolenými materiály zubů a tělesa a řeznými podmínkami pro optimální trvanlivost a kvalitu řezaného povrchu.

Optimální řezné podmínky pro tyto pily jsou následující: řezná rychlost (V) 60-90 m/s a posuv na zub (Uz) 0,1-0,3 mm. Menší hodnoty zajišťují optimální kvalitu řezné plochy a maximální hodnoty zajišťují maximální produktivitu při dobré kvalitě řezné plochy. Tohoto posuvu na zub se dosáhne buď zvýšením počtu zubů, jejichž počet je omezen průměrem pily a velikostí mezizubní dutiny, nebo snížením rychlosti posuvu, což není vždy možné z důvodu technických omezení zařízení.

Použití pil typu A, které jsou konstruovány jako pily se šikmou zadní a přední hranou. Zlepšit kvalitu řezné plochy u řezacích pil je možné, ale životnost těchto pil může být ve srovnání s pilami typu D značně snížena, zejména při úhlu ostření větším než 5°. Optimální úhly pro pokosové pily pro řezání překližky jsou 5-15°, axiální úhly (přední hrana) jsou 58°.

Pilové kotouče s malými úhly řezu, zejména s optimálním úhlem řezu na zadní straně (17°) a na přední straně (15°) a pokosové řezy do 15° jsou vhodné pro nejlepší kvalitu řezaného povrchu překližky. Životnost těchto pil je však minimální. Jsou zajímavé pro řezání překližky na nábytek, truhlářské a jiné obrobky.

Výběr kotoučových pil s kladným nebo záporným úhlem zdvihu závisí na několika faktorech: požadované produktivitě, výkonu pohonu pilového vřetena, hustotě překližky, životnosti pilového kotouče atd. V tomto případě mějte na paměti, že pokud zvolíte pily s negativním úhlem, zvýší se životnost pilového kotouče a kvalita řezané plochy i řezný výkon, ale pily se špatným rámem nebo špatným uložením mohou zvýšit vibrace, což výhody takových pil zruší.

Nastavení minimální hloubky řezu

Nastavením správné hloubky řezu dosáhnete čistšího řezu a méně viditelných stop po pilových zubech (kudrlinek) na líci překližky.

Nastavte výstupní rozměr kotouče na okružní pile tak, aby karbidový řezný hrot zubu vyjel z překližky maximálně do poloviny.

Toto nastavení hloubky umožňuje pilovému kotouči přesně řezat dřevo, nikoli ho sekat.

Všimněte si, že nejkvalitnější prořez hrany překližky je zespodu, takže si naplánujte řezání tak, aby přední strana byla zespodu.

Pilové kotouče

Pokud jste již někdy pracovali se skládačkami, víte, že při použití nesprávného pilového kotouče je možné poškodit vrchní vrstvu materiálu, zejména pokud jde o laminátový materiál. Překližka je vrstvený materiál. Jedná se o dřevěné dýhy slepené dohromady.

V této kapitole se podíváme na to, jak pilové kotouče ovlivňují kvalitu řezu a jaké druhy kotoučů existují.

Čepele mají různé velikosti a tvary zubů, délku čepele, materiál, pro který jsou určeny, směr zubu, materiál, ze kterého je čepel vyrobena, a způsob použití. Například čepel s velkým zubem je vhodná pro řezání dřeva při vysoké řezné rychlosti pro hrubý řez. Pily s kratšími zuby pomáhají udržovat hladší řez. Tenké (úzké) pilníky umožňují řezat zakřivené a jiné nepravidelné tvary, zatímco široké pilníky pomáhají udržet řez rovný.

Písmena „A, B, C, D“ označují velikost zubů, přičemž „A“ znamená, že pila má nejmenší zuby.

Čísla udávají délku pilového kotouče 1, 2, 3, 7, čím delší kotouč, tím silnější materiál lze řezat.

Například pily Bosch jsou označeny takto:

Kromě toho se kotoučové pily rozlišují také podle geometrie řezné hrany.

Osobní zkušenosti inženýra se skládačkami:

Ve výrobě se vyskytují úkoly jak pro hladké řezání při práci na hotových portrétech, tak pro potřebu řezání velkého listu překližky, kdy je vyžadována rychlost a kvalita není tak důležitá. Většina pilových kotoučů je navržena spíše pro rychlost než pro kvalitu řezu. I pily se středním ozubením odírají povrch materiálu.Е. Zničit vrchní vrstvu překližky. Ne tolik jako u pil s velkými zuby. Konstruktér se proto přizpůsobil používání pil s jemným zubem do 1 mm pro rovnoměrné řezy do překližky. Rychlost je výrazně ovlivněna a tyto pily se velmi zahřívají. Při náročných řezacích pracích je však vynaložený čas opodstatněný. Inženýr takové pily používá, když musí pracovat s již ožehnutým portrétem.

Proč dochází k třískám při používání kotoučové pily?

Překližka je opět jednoduše lepená vícevrstvá dýha. Vrstvy dýhy v různých vrstvách jsou orientovány střídavě: vrstva s jedním směrem vláken, vrstva s kolmým směrem vláken. Pokud překližku řežete podél vláken, pravděpodobně nebudete mít žádné problémy. Pokud však řezáte napříč, vrchní vrstva dýhy se odřízne. Čepel se otáčí tak, že se zuby pohybují směrem nahoru a seškrabávají pouze vrchní vrstvu dýhy.

Jak vidíte. Třísky jsou dlouhé až 2 cm. Někdy i více.

U kotoučové pily je to způsobeno tím, že mezi kotoučem a deskou (plošinou) kotoučové pily je několik centimetrů dlouhá mezera. Tyto třísky vznikají proto, že na vrstvu překližky nic netlačí. Tenčí nože (např. Na laminát) mi také nefungovaly. Výsledek je úplně stejný.

Odrůdy ručních pil

Pro dosažení maximálních výsledků je třeba 40-50 řezných úderů za minutu. Při pohybu vpřed je vyvíjen tlak, při pohybu vzad není vyvíjen žádný tlak. Tlak je dán zpracovávaným materiálem. Například tlaková síla na měkké kovy musí být mnohem menší než na tvrdé kovy.

Při práci s ruční pilkou na železo je důležité vyvarovat se prudkých pohybů doprovázených velkým tlakem, aby vám čepel nástroje neporanila ruce prasknutím. Kromě ručních pil se používají také elektrické pily. Při práci s takovou pilkou je nutné občas navlhčit čepel vodní emulzí, aby nedošlo k jejímu přehřátí.

Ruční pily se dělí na několik druhů podle účelu použití:

  • Průřezové;
  • Tětivy;
  • Kotoučové pily (k vyřezávání otvorů);
  • Pily na železo. Klasické (podélné nebo příčné);
  • Pilka na železo (pro řezání spojovacích hrotů).
  • Z tvrdého dřeva,
  • Délka 785-800 mm,
  • Tětivu vyrobenou ze lněné nebo krouceného konopného provazu o tloušťce 3-4 mm.

Mohou být příčné nebo podélné. Pily s šířkou pilového listu 22-25 mm a úhlem 70-79 stupňů, s roztečí zubů 4,5-5 mm. Řezné pilové pásy jsou široké 50-55 mm a silné 0,5-0,7 mm, s roztečí zubů 5 mm a úhlem ostření 45-50 stupňů.

Zubové pily se používají k řezání materiálu podél zakřivené dráhy. Řezná část těchto pil je 500 mm dlouhá, 5-15 mm široká, vzdálenost mezi zuby dosahuje 5 mm a stupeň ostření je 55-60. Jejich ostření je obvykle přímé.

Při výběru ruční pilky na železo hraje důležitou roli nejen tvar, ale také objem zubů.

  • Jemné zuby. 2,0 až 2,5 mm (pro řezání malých předmětů a vysoce přesné řezání)
  • Střední zub je 3,0-3,5 mm (pro středně velké obrobky);
  • Hrubý zub. 4,0-6,0 mm (pro náročné řezání klád a dřeva).

Existuje také mezinárodní klasifikace, která rovněž klasifikuje pily na železo, ale nikoli podle výšky zubů, ale podle počtu zubů na 1″ délky řezu. Tento standard se ujal i u domácích výrobců, takže se nedivte, když na štítku nástroje uvidíte zahraniční označení PPI nebo TPI. Číslo uvedené za těmito písmeny je počet zubů na 1″ délky. Čím vyšší číslo, tím mělčí zub (např. PPI 8 nebo TPI 14).

Výběr správné jednotky

Čím čistší řez chcete provést, tím více zubů na pilovém kotouči potřebujete. Pokud je pilový kotouč nový a ostrý, stačí jakýkoli ze čtyř kotoučů zobrazených na fotografii vpravo.

Kotouč se 140 zuby je vhodný pro čisté řezání překližky, ale jeho nevýhodou je, že se jeho zuby otupí mnohem rychleji než zuby s žáruvzdornými hroty, zejména při řezání dřevotřískových desek. Tento pilový kotouč je lepší mít v zásobě pro náročné úkoly nebo pro případy, kdy je třeba provést velmi přesný a tenký řez, nikoli pro každodenní práci.

úhel, pilového, kotouče, řezání

Nejšikovnější, ale také nejdražší pilový kotouč s 56 zuby, tzv. Laminátový kotouč. Pro kutily a domácí kutily, jako je zahradnictví a kutilství, je správnou volbou nůž se 40 zuby.

Tanto z kotoučové pily.Výrobní proces a povrchová úprava.

Pilový kotouč.Pila byla označena v naší zemi a čísla GOST.Podle GOST, ocel třídy 9хф, a to.

Pilový kotouč pro kotoučové pily je třeba vybírat podle typu řezu. Preferujete příčný nebo podélný řez

I nyní platí, že materiály, které hodláte řezat. Dřevo, plast, dřevotříska, neželezné kovy, trubky Je třeba si uvědomit jednu věc. Bez ohledu na to, jaké řady kotoučů jsou určeny speciálně pro určité práce

Kvalita nože má přímý vliv na řezný výkon. Nešpatná čepel je vytvořena laserovým řezáním a vyvažování se provádí pomocí počítače. Broušení každého kotouče se provádí samostatně. Kvalitní pilový kotouč bude na světle odrážet stopy po broušení. Pokud je čepel hrubá a hrubě opracovaná, není účinná a rychleji se ztupí.

ČTĚTE, co lze vyrobit z kotoučové pily

Ruční nastavení rovnoběžnosti nože a dorazu

Vezměte 60-70 mm dlouhou palici a do jejího konce vražte šroub s kulatou hlavou. Tato hlava by měla zapadnout do zubu kotouče, když je kámen přitlačen ke koncovému dorazu.

Přitlačte obrobek šroubem na druhou stranu kotouče a otáčejte kotoučem, dokud označený zub nebude v jedné rovině s hlavou šroubu.

Upínací síla zubu na hlavě šroubu musí být na začátku i na konci stejná. Je to slyšet. Kov disku velmi dobře reprodukuje vibrace. Pokud se zvuk na začátku a na konci liší, je třeba pilu přesněji seřídit podle návodu (způsoby se u jednotlivých modelů liší).

Profesionální modely s pevnou pilovou jednotkou mají nastavitelný pracovní stůl. Za tímto účelem povolte některé šrouby (kterými je pracovní stůl připevněn k rámu). Tesařské stroje umožňují přesnou změnu polohy pilové jednotky.

Jedná se o část kotoučové pily známou také jako pilový stůl.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS