Ruční nástroj pro kování za studena vlastníma rukama

Kování zařízení vlastníma rukama

Často má při práci větší smysl vyrobit si vlastní kovací stroj za studena. Ne každý prvek lze plně zpracovat pouze ručními kovacími nástroji. A náklady na takové zařízení nejsou zanedbatelné, i když mluvíme o jednoduchém kachním stroji.

Pokud domácí mistr vyrobí výrobek na vlastním vodiči, bude věc jedinečná, i když v některých ohledech horší než ta, která je vyrobena v průmyslu. Pokud plánujete provést značný počet dílů pomocí kování za studena, je vhodné vyrobit vodič s elektromotorem. Tímto způsobem můžete zjednodušit své pracovní úkoly.

Je dobré zajistit základní druhy práce na obráběcím stroji kroucení, ohýbání, tahání. Tato zařízení lze kombinovat při výrobě vodiče vlastníma rukama.

Tvářením získá obrobek definovaný tvar. Za tímto účelem prochází arch lisem nebo válci, které zmenšují průřez výchozího materiálu.

Proces ohýbání spočívá v ohýbání obrobku pod požadovaným úhlem. To lze provést pomocí šablon. Chcete-li vytvořit vzory, připravte si náčrtek dílu a poté vytvořte šablonu. Zakřivený plech se přivaří na kovovou desku a poté se upne do držáku na obráběcím stroji. Konec polotovaru se vloží do zářezu a druhý konec se přidrží na místě (někdy se jednoduše přidrží). Páka se používá k vyvíjení tlaku na jeden konec obrobku, který je třeba protáhnout všemi ohyby na desce použité jako šablona.

Při vytváření šablony je třeba provést svár na vnější straně, jinak by překážel dalšímu použití obrobku.

Mnozí řemeslníci staví jednoduchá zařízení, z nichž mohou sami vyrábět poměrně složité předměty. Vše záleží na řemeslných dovednostech řemeslníka. Podívejte se na jeden z těchto provizorních modelů, abyste si udělali představu o tom, jak to funguje.

Vytvoření pohyblivého systému

Můžete použít jakékoli ocelové nebo ruční kolo nebo si můžete postavit vlastní konstrukci. Postupujte takto

  • 3 výztužné pruty o tloušťce 20 mm nebo větší jsou spojeny pod úhlem 120 stupňů. Do středu vložíte další 30 cm dlouhou tyč a všechny je svaříte dohromady.
  • Shora je kompozice pokryta kulatým nebo trojúhelníkovým ocelovým plechem a také svařena, jinak může být ruční nástroj nespolehlivý. Úplně stejný postup se provádí zespodu, ale ve spodní desce musí být předem vytvořen otvor pro svislou tyč.
  • Šnek a ruční kolečko jsou provlečeny 5 cm skrz povrch stolu a poté zajištěny kuličkovými ložisky. Vertikální zatížení je minimální, takže se nemusíte bát tlaku.
  • Obě potrubí jsou propojena pohyblivými pásy. Místo pásů můžete na trubku přivařit hroty a připevnit řetěz. je to stejně účinné a cenově mnohem dostupnější.
  • Na samém konci, 2 cm od jednoho z rohů šneka, je na stole umístěna 3 cm vysoká tyč. Tím se zajistí, aby se obrobky během kroucení nedotýkaly, takže se jich nedotýkáte rukama.

Kvalitní nástroj pro kování za studena vlastníma rukama

Typy dlát: a. pro příčné řezání studeného kovu. b. pro příčné řezání horkého kovu. c. pro podélné řezání. d. pro rádiusové řezání. e. pro profilové řezání.

Je to nutné kvůli vysokým nákladům na továrně vyráběné analogy a také kvůli možnosti přizpůsobit je výhradně vlastním potřebám.

Nástroj Snail

Šnečí nástroj je určen k vytváření kudrlinek (nebo spirál) a vlnovek (S-kusů). Různá provedení.

Jedna verze návrhu: 1 šnekový nůž; 2 základna stroje; 3 upínací válec; 4 páka k ovládání upínacího válce; 5 upevnění základny; 6 šroub k zajištění nožů; 7 drážka pro upínací válec; 8 osa ovládací páky; 9 pružina k upínacímu válci; 10 držák obrobku; 11 vodicí šnekový nůž; 12 hlavní osa; 13 páky

Výsledkem by měla být následující sestava:

Další lehká konstrukce pro ohýbání válcovaného profilu do 12 mm:

1 šnekový segment; 2 excentr; 3 rukojeť; 4 základna; 5 vodicí ližiny; 6 osa; 7 kluzák; 8 matice nápravy; 9 montážní osa válečku; 10 váleček; 11 hnací osa; 12 excentrické vedení; 13 centrální šnekový segment; 14 excentrický palec; 15 hlavní patka; 16 spojovací kolík šnekového segmentu; 17 korekční šroub; 18 spojovací ucho šnekového segmentu

Kufr se často skládá na podpěru, zejména pokud se mají ohýbat silné tyče.

Několik užitečných videí o domácích strojích Snail.

Více o těchto návrzích níže.

Pro práci za tepla se používá kompletní sada nástrojů, které jsou k dispozici jednotlivě nebo v sadách:

    pec, která se používá k ohřevu kovových obrobků. Kladivo a kovadlina jsou základní nástroje používané k deformaci kovu, aby získal požadovaný tvar; jsou určeny k manipulaci s horkými obrobky při jejich vyjímání z kovárny a při zpracování na kovadlině;

Ploché, rovné kovací kleště PICARD. Foto ForgingPRO

    nástavec na sekání kovů; kovací nástavec na tvarované ploché předměty různých velikostí a průměrů; a vidlice na ohýbání obrobků.

Kladiva, vidlice a dláta se používají také při práci se studeným kovem.

Kromě toho se pro výrobu za studena používají následující zařízení:

  • ruční a elektrické stroje: šnek, ohýbačka, globus, vlna, twister, lucerna; každé zařízení je určeno k provádění specifických operací a k výrobě prvků omezeného počtu tvarů;
  • ruční nářadí;
  • domácí nářadí.

Ruční nástroj pro kování za studena

Od doby, kdy lidé zvládli umění zpracování kovů, uplynulo mnoho času. Ani dnes však nikdo nemůže zpochybnit hodnotu kovových výrobků, které jsou pevně zakotveny v užívání moderního člověka. Kov je vděčný materiál, který v rukou zručného řemeslníka dokáže nabýt jakéhokoli tvaru. Ne nadarmo bylo kovářství vždy považováno za umění, protože kováním vzniká mnoho krásných uměleckých kovaných věcí. Zatímco v minulosti se kov ohýbal pouze ohněm a kovářské řemeslo bylo vyhrazeno jen pro hrstku vyvolených, dnes si toto starobylé řemeslo může vyzkoušet téměř každý. Stačí si koupit ruční nástroj pro kování za studena.

V mnoha ohledech se kování za studena může stát platnou alternativou k výrobkům kovaným za tepla, protože s ručními nástroji pro kování za studena lze vytvářet nejsložitější vzory, které se mohou stát ozdobou jakéhokoli kovového výrobku. Je to snadný způsob, jak se vyjádřit v kovářství, objevit svůj talent a kreativitu. Pro práci s ručními nástroji pro kování za studena nepotřebujete kovárnu ani speciálně vybavenou místnost a dílnu lze zřídit i v garáži nebo ve sklepě. Ruční nástroje pro kování za studena jsou kompaktní, snadno se používají a lze je vzít s sebou, pokud je třeba provést práci u zákazníka nebo se podílet na restaurování architektonického objektu. Kromě toho může být ruční nástroj pro kování za studena dobrým pomocníkem při práci profesionálního kováře nebo užitečným atributem průmyslové dílny pro výrobu kovaných výrobků.

Na trhu najdete různé ruční kovací stroje za studena, které umožňují kovat hotové kovové obrobky. Pomocí jednoduchých zařízení můžete ohýbat pás nebo tyč bez předehřívání kovu a získávat různé kované prvky, jako jsou jednoduché a vícestupňové víry, koše, vlny, kosočtverce, prstence a obrobky kroucené podél osy. Hotové prvky kování za studena, které se vyrábějí ručně pomocí nástroje pro kování za studena, se navzájem spojují svařováním. Poté lze kovaný výrobek natřít nebo chránit, což mu dodá originalitu a zvýší pevnost a odolnost.

Ruční nářadí pro kování za studena pomáhá vytvářet různé kované vzory, vyrábět krásné kované ploty, branky, vrcholy, kusy kovaného nábytku a předměty pro domácnost. Nápady na kované vzory lze zvýraznit v kovářských katalozích nebo si je sami nakreslit. Kované výrobky vytvořené vlastníma rukama pomocí ručního nástroje pro kování za studena budou skvělým dárkem pro přátele a příbuzné a z jejich prodeje můžete mít zisk. Je to skvělý nápad pro podnikání nebo dobrá volba pro oblíbeného koníčka, který vám pomůže realizovat se a stát se designérem svého okolí. Výrobky kované za studena ozdobí příměstskou oblast, dodají interiéru šmrnc, umožní dosáhnout jedinečnosti každého dvora nebo fasády domu. Kované výrobky vypadají vždy relevantně a bohatě a ruční nástroje pro kování za studena vám pomohou realizovat i ty nejodvážnější fantazie.

Odrůdy zařízení pro ruční kování kovů za studena

K výrobě kovaných výrobků se většinou používají stroje, lisy a další speciální zařízení.

  • Šnek je univerzální nástroj pro vytváření spirálových prvků. Jedná se o poměrně jednoduché zařízení, které lze použít doma. Někteří řemeslníci doma od tloušťky tyče až do 12 mm mohou provádět takové kování nástrojů vlastníma rukama. Hotový stroj „Snail“ je však také velmi levný.
  • Ohýbačka je zařízení, na kterém se provádí kování pod určitým úhlem. Může vyrábět různé prvky s požadovaným poloměrem. Pomocí nejjednoduššího ručního nářadí „Knutik“ se vyrábí čtvercové výrobky s pevným úhlem ohybu.
  • Volumizér je zařízení, které se používá k vytváření trojrozměrných vzorů na kovových výrobcích.
  • Vlna je nástroj používaný k výrobě výrobků ve tvaru vlny. Lze pracovat s ocelovými tyčemi, šestistěny, kulatými a profilovanými trubkami. Tyto stroje se nejčastěji používají k vytváření tvarových částí mřížky.
  • Twister je stroj, na kterém lze vytvářet prvky podélného tvaru a otáčet je kolem osy.
  • Torch. nástroj, který mluví sám za sebe. Vyrábějí se na něm různé lucerny a koše.

Pomocí různých ručních kovářských zařízení lze vyrábět jednotlivé ozdobné prvky a sestavovat složité kované konstrukce v podobě plotů, branek, vrat apod. д.

ruční kovací stroje pro kování za studena

Všechny stroje se dělí na ruční a elektrické. Elektrická zařízení zahrnují kovací stroje. Ruční nářadí lze také nazvat nářadím nebo zařízením pro kování za studena.

Pokud není vaším cílem rozvíjet podnikání spojené s kovářstvím a dělat něco pro sebe a své přátele a sousedy, nebo si to chcete vyzkoušet, aniž byste riskovali značné finanční prostředky, ruční nástroj pro kování za studena. je to, co potřebujete. Jaké jsou výhody těchto nástrojů:

  • Úsporné
  • nevyžaduje elektrické připojení
  • nevyžaduje žádnou zvláštní kvalifikaci
  • nezabírá mnoho místa a lze ji snadno umístit na chalupě, v garáži nebo v bytě
  • mobilní a snadno přenosný
  • kapalina. Vždy lze prodat, pokud přejdete na kovárnu nebo vás proces přestane bavit

Nevýhodou takového nástroje je, že jedna operace vyžaduje podstatně více času a úsilí, než kdyby se prováděla na kovářském stroji. Pokud však nepotřebujete ušetřit čas a snížit výrobní náklady, můžete to zanedbat.

Pro začátek potřebujete pouze 3 nástroje: torzní (pro podélné ohýbání), šnek (pro kudrlinky), ohýbačku (pro rohy). Můžete ušetřit a koupit si sadu nástrojů pro kování za studena se slevou. Existuje možnost zakoupení univerzálního ohýbacího nástroje. Ušetříte tak místo v garáži, ale výměna nástrojů trvá déle.

Kování za studena z definice nevyžaduje zahřívání kovu, ale to ho nevylučuje. Vyhřívaný kov je potřeba pouze pro 1 operaci. Kované konce (vrcholy, husí nohy, svahy) a zploštění (např. pro zábradlí). uprostřed). K tomuto procesu je zapotřebí plynové topeniště (s kompresorem nebo bez něj) nebo topeniště na uhlí. Při všech ostatních procesech kování za studena vám ohřev kovu ušetří námahu a umožní vám pracovat s většími rozměry.

Forging Wrench KATANA

Jak již název napovídá, nevyžaduje předehřev kovu. Výrobní proces lisuje kov, aniž by porušil jeho krystalickou mřížku. Budete používat 3 základní kovářské operace: tažení, ohýbání a kroucení. Technologie kování za studena klade na použité materiály určitá omezení.

Ruční stroje ohýbají nezahřáté ocelové tyče o tloušťce až 14 mm pouze pomocí síly rukou a principu páky. Ohýbat můžete také neželezné plechy: měď, hliník atd. Ohřev je nutný pro tvarování konců (tažení) nebo ohýbání silnějších obrobků.

Proces kování za studena se dělí na následující kroky:

  • design. kreslení výrobku (ručně nebo pomocí specializovaného programu)
  • Prvky kování za studena
  • Spojování prvků (svařováním, nýtováním nebo upínáním)
  • dokončovací práce (broušení, odjehlování) hotového výrobku na místě (je-li to nutné)

Existuje několik základních prvků kování za studena, které platí i pro klasické, umělecké kovářství metodou „za tepla“. Více informací o těchto a dalších pojmech najdete v našem slovníku pojmů

Jaké typy zařízení se obecně používají

Kování za studena se vyznačuje různými krouceninami, ohyby, kroucenými tyčemi atd.п. Téměř každý typ je vyroben pro konkrétní stroj na samostatném nástavci. Mohou být poháněny ručně nebo elektricky. Pro malá množství pro sebe používají ruční stroje pro kování za studena. Ačkoli nejsou nijak zvlášť produktivní, jejich výroba je mnohem snazší. Pokud má být výroba hromadná, používají se podobná zařízení, ale s elektromotory. V tomto případě není téměř potřeba fyzicky pracovat, ale složitost výroby přípravku se mnohonásobně zvyšuje. V našem materiálu se budeme zabývat ručními stroji pro kování za studena.

    Torze. Používají se k podélnému kroucení čtvercových tyčí nebo kovových pásů. Vzniknou zkroucené sloupy, kterým se také říká torze.

Pro začínající řemeslníky je nejvhodnějším strojem pro kování za studena šnek. Pouze s jeho pomocí lze udělat spoustu zajímavých věcí, plotem a brankou počínaje a lavičkou a dalšími podobnými výrobky konče. Na druhém místě, pokud jde o potřebu torzního stroje. Zpestřuje obrobek. Všechny ostatní lze zakoupit nebo vyrobit, jak se zlepšujete a získáváte dovednosti.

Kterékoli z těchto zařízení lze vyrobit v domácí dílně

Je však lepší získat přístup k „těžším“ strojům, například. v nástrojárně jakékoli továrny. Budete potřebovat elektromotor:

  • Úhlová bruska pro opracování relativně tenkého kovu;
  • Kyslíkový (nejlépe plazmový) řezací stroj pro řezání obrobků silnějších než 15 mm
  • Soustruh pro výrobu válečků, kladek;
  • Frézka na kov pro vytváření nelineárních tvarových šablon;
  • Vrtací stroj;
  • Výkonný brusný kotouč (brousek);
  • Bruska;
  • Vysokouhlíková ocel (pro výrobu malých šablon se hodí staré soustružnické frézy nebo díly z pístních skupin automobilů);
  • Šrouby a svorníky pro výrobu náprav. Třída pevnosti 9 nebo vyšší.3;
  • Elektromotor s převodovkou (pokud chcete použít elektrický pohon);
  • Kalené ocelové tyče pro ruční kličkování;
  • Plynový hořák pro ohřev šablon před vytvrzením.

Před zahájením prací si nezapomeňte udělat výkresy. Měli byste si stanovit jasný cíl. vytvořit univerzální nástroj nebo šablonu pro konkrétní produkt. Pevná šablona se snadněji vytváří a nabízí lepší výkon (přesnost, robustnost).

Pokud však chcete vytvořit nový tvar kovového díla, potřebujete nový stroj. Proto jsou příslušenství (např. šnek pro kování za studena vlastníma rukama) demontovatelná. Silový mechanismus zůstává konstantní a vzory se mění pro různé tvary hotového prvku. Schéma stroje s vyměnitelnými šablonami je znázorněno na obrázku:

Na desce stolu jsou vyvrtány otvory pro upevnění různých šablon pro spirálování obrobků. Páka s vodicím válečkem je trvale namontována na stroji a vykonává svou práci nezávisle na tvaru a velikosti šnečích cívek.

Na boční stěně rámu jsou osy pro „ohýbací jednotku“. Pomocí vyměnitelných vodicích válečků lze dosáhnout různých poloměrů šneků. Stejný nástroj se používá jako ohýbací válec.

Při vytváření vlastního nástroje pro kování za studena je třeba udělat kompromisy, aby se snížila cena zařízení, aniž by se snížila jeho funkčnost.

Proces kování za studena

Při kování za studena jsou nutné dva základní procesy:

K tomu nepotřebujete kov nijak zahřívat. Mezi jednotlivými kroky však musí dojít k určitému tepelnému zpracování.

Není nutné mít k dispozici plnohodnotné stroje pro umělecké kovářství, amatéři často vyrábějí nástroje vlastníma rukama. Pomocí podomácku vyrobeného vybavení lze vykovat nejrůznější bizarní tvary. Stačí si osvojit určité dovednosti. Připravte se tedy na to, že k ohnutí požadovaného tvaru budete potřebovat výkresy a značné úsilí. Je možné pracovat pouze se surovinami požadované tloušťky.

Výrobky, které se získávají na podomácku vyrobených strojích pro kování za studena, jsou mnohem pevnější než ty, které se vyrábějí nebo odlévají lisováním. Je to proto, že kovové tyče, které procházejí nástroji, jsou k sobě lisovány, aby získaly požadovaný tvar. Při této metodě kování se vyvarujte chyb, protože jsou prakticky nenapravitelné. Získáním dovedností budete moci vytvářet vlastníma rukama atraktivní a nádherné výrobky.

Pomocí domácího stroje na kování za studena můžete vyrábět produkty, jako jsou:

  • prvky, jako jsou balkonové stříšky nebo schodišťová zábradlí;
  • mříže na oknech;
  • Ploty a ohrady;
  • Vybavení domácnosti. stoly, židle, postele;
  • prvky, které se používají v designu domů: trámy pro krby, trojnožky pro květiny.

Při kování za tepla potřebuje mistr nejen samostatnou místnost, ale také zařízení pro kování a speciální podmínky. metoda za studena nevyžaduje předehřev předvalku a samotný proces je mnohem ekonomičtější.

Při ručním zpracování velké dávky stejného typu výrobků lze vše provést pomocí šablon a výkresů. To výrazně snižuje náklady na pracovní sílu a dobu výroby. Někdy je třeba díly zahřát, zahřívání se provádí ve spojích, aby nedocházelo k jejich zakřivení. Začátečníkům se doporučuje, aby si před zahájením výroby důkladně promysleli výrobní plán; videolekce a nákres budoucího výrobku by nebyly od věci.

Další příslušenství

Kromě výše uvedených zařízení se pro proces kování za studena velmi často používají speciální stroje. Jejich konstrukce umožňuje ohýbat kov bez zahřívání.

Všechny tyto typy zařízení pro kování za studena vyrábějí různé kovové prvky uměleckého charakteru. Nástroj však lze použít nejen k tomuto účelu, ale je třeba poznamenat, že s ním lze provádět také ohýbání trubek, a to jak kruhových, tak profilovaných.

Stroje používané pro kování kovových dílů za studena nejsou příliš velké. Jsou jednoduché a snadno ovladatelné. Kombinované použití výše uvedených zařízení a strojů přináší dobré výsledky a umožňuje provádět práce ve velkém množství.

Stroj pro kroucení kovového obrobku podél osy při jedné z nejběžnějších technik kování za studena.

Všimněte si, že kromě strojů vybavených různými typy pohonů (elektrickými nebo pneumatickými) lze kování za studena provádět i pomocí zařízení ručního charakteru.

Všechny stroje pro zpracování kovů za studena (kování) lze rozdělit do několika typů, které jsou určeny pro

  • pro provádění řezání kovů;
  • Pro ohýbání kovových trubek;
  • pro kroucení obrobků podélného charakteru;
  • Pro výrobu kroužků, svorek;
  • pro stisknutí.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS