Ruční nářadí a zařízení pro malování

Malířské nástroje

Pro správné a rychlé provedení práce je vždy nutné použít správné nástroje. Vzhledem k tomu, že je k dispozici tolik různých nástrojů, je snadné si nebýt jistý, který z nich by měl být v dané situaci použit. Než si koupíte malířský nástroj, musíte vědět, k čemu ho budete používat. V tomto článku se pokusíme co nejlépe popsat všechna malířská zařízení, popsat jejich vlastnosti a uvést, pro jaké malířské práce je vhodné je použít. Nebudeme zde hovořit pouze o ručním nářadí, jako jsou štětce a válečky, ale v tomto článku se budeme věnovat také automatickým stříkacím zařízením, elektrickým a pneumatickým stříkacím zařízením.

Začněme tím nejzřejmějším a nejběžnějším nástrojem. Se štětci. Existuje jich celá řada, ale my se zaměříme na tři nejčastější.

Popis malířského válečku

Hlavním účelem malířských válečků je natírání velkých ploch. Použití těchto nástrojů umožňuje nanášet velké množství nátěrové hmoty v krátkém čase. Lak a lepidlo se také velmi snadno nanáší válečkem. Hlavní výhodou je snadné použití v kombinaci s nízkou hmotností. Pro provádění dekorativních omítek stěn se často pořizují válečky.

Každý stropní a stěnový váleček má velmi jednoduchou konstrukci: je zde rukojeť, která se připojuje ke kovovému podkladu, a váleček. s jeho pomocí se provádí malování. Váleček je obvykle vyroben z kovu nebo dřeva, někdy z plastu. K němu je připevněn speciální kabát s krátkým nebo dlouhým vlasem. Kožešina může být přírodní nebo syntetická.

Tip! Na trhu je k dostání speciální rukojeť pro váleček, která se nasazuje na rukojeť nástroje. S tímto doplňkem si můžete výrazně zjednodušit práci při malování vysokého stropu.

Odrůdy nástrojů

Existuje několik typů tohoto nástroje pro malování stěn a stropů. Podívejme se na každou z nich podrobněji.

Univerzální

Skvělá volba pro malování na rovný povrch nebo na povrch s mírným reliéfem. Například na běžném stropě lze snadno opracovat. Nejoblíbenějším typem nástroje je váleček s válečkem z pěnové gumy. Lze jej použít v kombinaci s jakoukoli barvou. Pěnový materiál lze však jako materiál použít pouze jednou. Po použití si budete muset koupit nový díl a teleskopické varianty nejsou výjimkou.

Mini váleček

Tento válec je malý, 50 až 100 mm, a má průměr válce 30 mm nebo více. Ideální pro použití na stropech, kde standardní modely nezvládnou práci, např. když je třeba dosáhnout do rohů. Tento výrobek je ideální, pokud chcete vymalovat malou plochu nebo vytvořit nástěnnou dekoraci v podobě úzkých proužků.

Přední strana

Tuto možnost často volí profesionálové pro svou práci, zejména pokud se má natírat fasáda budovy (odtud název modelu). Délka hlavního dílu 150-270 mm. Hromada těchto válečků má dostatečně dlouhou hromadu, což umožňuje použití nástroje na hrubě strukturovaných površích. A pokud použijete teleskopickou rukojeť, usnadní vám to práci ve výšce.

Speciální

Lakovací nástroje této skupiny se vyznačují tím, že se používají pouze pro určitý druh práce. Například při propichování sádrokartonu se používají jehlové válečky. Jiné modely pomáhají rozbít materiál, který má být na stěnu nanesen, pokud není sám o sobě dostatečně pevný. Profesionálové mohou při pokládce samonivelační podlahy použít také velké jehlové válečky, které rozprostřou plastovou vrstvu po povrchu.

Minimum nástrojů pro začínajícího malíře.

Jaké nástroje se používají k malování domů

Podle způsobu použití se rozlišují tyto dvě skupiny zařízení: mechanické a ruční. Profesionálové si často vybírají první z nich pro vysokou kvalitu povrchových úprav. Při kosmetických opravách stačí používat jednoduché nářadí: stěrky, štětce, válečky, pomocné nástroje.

Štětce

Používají se k natírání jakýchkoli povrchů a skládají se z následujících částí: rukojeť, plášť se štětinami. Na základě tvaru, velikosti a účelu výrobku se používá tato klasifikace.

Pro použití

Výběr nejvhodnějšího štětce pro malování různých povrchů. Mezi nejoblíbenější patří tyto:

  • Kulaté. Je k dispozici v různých průměrech a je vhodný pro použití při zdobení stropů a stěn. často se používá k bělení, malování, základnímu nátěru podkladu.
  • Úzké stránky. Určeno k natírání potrubí, těžko přístupných míst, nanášení dekorativních ornamentů. Pracovní šířka 1-3 cm.
  • Macleaner. Nejvhodnější pro základní nátěry, penetraci různých impregnačních prostředků na velkých plochách. Nepoužívejte tento štětec na výrobky na bázi oleje.
  • Kartáč na chladič. Má extra dlouhou rukojeť, takže s ním dosáhnete i na těžko přístupná místa, při natírání radiátorů a ploch za nimi.
  • Drhnoucí kartáč. Plochý kartáč se zkrácenou rukojetí, pružná pracovní část. Umožňuje rovnoměrné rozprostření barvy po povrchu.

Tip! Abyste nemuseli hledat různé štětce zvlášť, je lepší pořídit si sadu najednou. Štětce se obvykle dodávají s nástavci, nástroji pro malování.

Podle štětinového materiálu

Při rozhodování, který kartáč použít pro povrchovou úpravu, věnujte zvláštní pozornost hlavě kartáče. Existuje několik typů štětců:

  • Přírodní. Často se používá prasečí vlna, koňské žíně nebo jejich kombinace. Vzhledem k tomu, že tento materiál má štěpnou strukturu, je nejúčinnější nasycení podkladu barvou.
  • Syntetické. Velmi savý, odolný proti opotřebení, rovnoměrně roztírá barvu na ošetřovaný povrch.
  • Kombinace. Skládá se z umělého a přírodního materiálu a kombinuje výhody předchozích generací.

Tip! Před použitím nových kartáčů by měly být řádně připraveny: ponořeny do vody, hodinu namočeny a vysušeny. Práce s předem ošetřenými štětci je mnohem snazší, protože jejich štětiny jsou měkčí a objemnější.

  • válečky (kožešinové, velurové, pěnové)
  • Štětce (pera, štětce, ploché štětce, štětce)
  • Špachtle (gumové, pružné, fasádní, ocelové, chromové)

Válečky

Tento nástroj je snadno použitelný a spolehlivý pomocník malíře. Válečky se rozlišují podle velikosti a konstrukce trysky, materiálu srsti, délky vlasů a způsobu použití.

Drhnoucí válečky s průměrem jádra menším než 40 mm (30 mm, 15 mm) se používají pro lakýrnické práce a pro lakování povrchů v těžko přístupných místech.

K dispozici je široká škála válečků z různých materiálů. přírodních (kožešina, velur) i umělých (polyamid, polyakryl, polyester, tkaný nebo pletený, pěnová guma):

  • s chlupatým hrotem pro práci s olejovými barvami, emaily a laky
  • Štětce s křídovými hroty zajišťují nejrovnoměrnější aplikaci
  • s velurovou podložkou pomáhají dosáhnout velmi hladkého povrchu
  • s polyamidovou tryskou. vhodné pro všechny druhy vodou ředitelných i rozpouštědlových barev
  • polyakrylátová tryska se používá pro vodou ředitelné barvy nebo barvy s omezeným obsahem rozpouštědel
  • polyesterové trysky pro disperzní barvy, barvy na stěny a stropy
  • s pěnovou tryskou natírejte pouze povrchy lepidly na vodní bázi

Používají se také speciální válečky. Například rohové a panelové válečky z polyamidu. První z nich se používají k pilování vnitřních rohů. Ty jsou velmi vhodné pro aplikaci šablon, protože není nutné vystřihovat šablony nebo vyrábět speciální pravítko pro tento účel.

Rychloupínací váleček. díky své chytré konstrukci se dokonale hodí k natírání schodišťových zábradlí, schodišťových trubek a dalších konstrukcí. Válce se třemi pohyblivými tryskami ve tvaru prstence z polyamidu jsou vhodné i pro potahování trubek. Pokud se však při nanášení viskózních materiálů objevují vzduchové bubliny, pomáhají speciální válečky.

V současné době je k dispozici široká škála nástrojů pro aplikaci různých dekorativních efektů. Patří mezi ně gumové reliéfní válečky v 18 provedeních pro omítky a husté barvy, molitanové houbové válečky s různou velikostí pórů a také přírodní houby pro různé efekty.

Velikost malířského válečku se vztahuje k jeho délce a průměru jádra. Čím větší je natíraná plocha, tím větší by měla být velikost trysky, čímž se sníží množství použitého materiálu.

Štětce

Dnes platí řada specifických požadavků na štětce: štětec musí barvu zachytit a udržet a je žádoucí, aby barva při přenášení z nádoby na ošetřovaný povrch nekapala.

Pokud je štětec dobrý, nanáší barvu rovnoměrně na ošetřovaný povrch a nástroj roztírá barvu rovnoměrně po celé ploše bez jakéhokoli dokončování.

kartáče se vyrábějí s plastovými nebo kovovými pouzdry a šňůrkami, s dřevěnými nebo plastovými rukojeťmi. Jako pracovní materiál se používají přírodní (prasečí štětiny, jezevčí, veverčí chlupy), syntetická nebo smíšená vlákna.

Všechny kartáče mají různé funkce:

  • kulaté štětce jsou vhodné k natírání oken, dveří, rovných a profilovaných povrchů
  • Ploché štětce se používají k lakování, lazurování velkých ploch dřeva (dveře, nábytek atd.).д.)
  • speciální štětce se používají na těžko přístupných místech pro natírání radiátorů, trubek, kovových drátěných konstrukcí atd.

Charakteristickým znakem těchto kartáčů je dlouhá rukojeť a šikmá svorka se štětinami.

  • Malířské štětce (maklovice) se používají na velké plochy (stropy, stěny, podlahy) k nanášení základních nátěrů, vápenných a disperzních barev, impregnačních prostředků. Jsou poměrně velké, ale velmi účinné.
  • létající kartáč je svazek štětin dlouhý až 180 mm, natažený na tyči dlouhé až 2 m a svázaný provázkem. je určen k natírání velkých ploch
  • Ruční štětec je malý kulatý štětec s krátkou rukojetí, který se používá k malování a natírání malých ploch a úzkých míst
  • štětec s mávátkem je špachtlový štětec o šířce až 100 mm, který se používá k ošetření čerstvě natřených povrchů, přesněji řečeno k odstranění stop po štětci nebo štětce. Kromě toho jsou mlátičky praktické jako samostatné nástroje pro lakování jakéhokoli typu nátěrových hmot.
  • Vláknové kartáčky. malé kulaté kartáčky (průměr 6 až 18 mm). Je to spíše nástroj pro dokončování malovaných povrchů: natahování šablon, dokončování šablonových vzorů, nanášení barvy tam, kam se jiné štětce nedostanou.
  • Kartáč na obličej je jediný typ kartáče, u kterého lze použít syntetické štětiny. Určeno k ošetření čerstvě natřených povrchů lepidlem a olejovými barvami pro vytvoření hrubé matné struktury („shagreen“).

Špachtle

Je vhodné mít několik hladítek. široká (180-200 mm) a úzká (45-100 mm), kovová, dřevěná a gumová.

Lopatka ocelová, pochromovaná s plastovou rukojetí, s dřevěnou rukojetí. Používá se k nanášení malty na povrchy.

Fasádní hladítko: ocelové s plastovou rukojetí, ocelové s plastovou rukojetí, nerezové s plastovou rukojetí. Vhodné pro velké plochy. Slouží k rovnoměrné distribuci lepicího roztoku.

Gumová špachtle, pružná. Nepostradatelné pro vyplňování konvexních ploch. Nezanechává na povrchu žádné zbytky.

Postřikovače

Větší plochy lze pomocí pneumatické stříkací pistole natřít ještě rychleji. Touto metodou lze velmi snadno natírat stropy.

Nejjednodušším zařízením pro použití v domácnostech je ruční postřikovač, který je vhodný pro nanášení vápenných a lepicích barev.

V poslední době se vyrábějí spreje vhodné pro téměř všechny typy barev a laků. Nejlepší postřikovač pro domácí použití je vysavač. Používá se také speciální nástavec, který je součástí dodávky vysavače. Hadice z něj je prodloužena vysavačem. S bezvzduchovým vysavačem zavěšeným na ramenním popruhu se můžete volně pohybovat.

Lakování pomocí stříkací pistole se vyznačuje vysokou kvalitou a rovnoměrností získaného nátěru. Výhoda rychlosti je patrná zejména při lakování velkých, homogenních a exponovaných ploch. Má však také výhody při malování na nepřístupných místech.

Nevýhodou stříkacích zařízení je, že vyžadují zakrytí všech přilehlých ploch natíraného povrchu papírem nebo fólií a že je nutné neustále kontrolovat hladinu nátěrové hmoty v nádobě stříkacího zařízení. Pokud není v nádrži dostatek barvy nebo je postřikovač příliš nakloněný, začne postřikovač „prskat“, nasávat vzduch z trysky a vyplivovat nekontrolované množství barvy.

Odstraňovací stěrka

Používá se k odstraňování různých nečistot a rzi z kovových povrchů. Má hrubě nabroušené ostří.

Stěrka je určena k vyplňování mezer a nerovností a k odstraňování dalších vad zjištěných na lakovaném povrchu. Tmelící nůž je tenká kovová, dřevěná nebo gumová destička s dřevěnou nebo plastovou rukojetí. Vyhlazení ošetřeného povrchu se provádí hřbetem hladítka. Samotná stěrka se přikládá zkrácenou stranou ke stěně pod úhlem 10-15°, poté se opačným pohybem, než se používá pro nanášení tmelu, upravený povrch vyhladí.

Malířské nástroje: popis a funkce

Váleček Vědro Zednická lžíce Štětec Lopatka Brýle Ochranné rukavice Stříkací pistole Gumový tmel Respirátor Lopatka Zednická lžíce Zednická lžíce

Mezi nástroji pro profesionální a amatérské malíře je jen málo rozdílů. bez ohledu na to, kolik máte zkušeností, budete muset stále používat staré, „prastaré“ přístroje, které většinou neprošly v průběhu staletí žádnou úpravou. K ručním malířským nástrojům přibyly stříkací pistole a stříkací zařízení.

Bylo by obtížné představit si proces renovace bez sady potřebných nástrojů. A malování si nelze představit bez různých stěrek, štětců, štětců a dalších nástrojů. Za zmínku stojí, že k malování je zapotřebí jen několik málo nástrojů a přístrojů, které jsou velmi jednoduché. Každý z nich má však vlastní oblast použití.

Požadavky

Nátěrové hmoty mají své vlastní normy, které podléhají požadavkům určitých předpisů. Norma pro kartáče a štětce je uvedena v GOST 10597-87. Definuje vlastnosti a typologii výrobků. Pro ruční nanášení nátěrů a základů jsou vhodné zejména tyto výrobky: KRS, KPO, KRR.

Ploché kartáče používané při mytí povrchů, bělení. KP. Výrobky s označením KMA jsou vhodné pouze pro použití s materiály na bázi vody. KF. jsou specializované žlábkové kartáče, které umožňují vyhlazení stop zanechaných na povrchu při barvení. Varianty povrchové úpravy označené KFK nebo KT se v závislosti na použití používají pro opracování obkladů nebo filetů.

Rozsah typů od 20 do 100 mm (KMA 135, 165 a 195 mm, KF 8 až 18 mm). Použité dřevěné díly nesmí mít suky větší než 5 mm v průměru. Vlhkost výrobku nesmí překročit 12 % a je povinný nátěr na bázi laku nebo lazury (u jehličnatého dřeva).

GOST 10831-87 se vztahuje na válce. Označují se typem povlaku:

  • VM. chlupaté, určené pro práci s laky a barvami (VPM. na podlahy, VMU. hranaté);
  • VP. pro práci s lepidly na vodní bázi, s polyuretanovým nátěrem.

Chlupaté velikosti 100, 200, 250 mm. Výška hromady v rozmezí 8-25 mm, rovnoměrná po celé ploše. Je přípustné vyrábět šité výrobky z kusů. Polyuretanové kartáče musí být vyrobeny z jednoho kusu, bez lepidla nebo svařovacích švů. Typický čep (rukojeť a základna) náhradního válce má průměr 8 mm. Jeho konstrukce nepodléhá požadavkům státních norem.

Ruční nářadí pro malování (s obrázky)

Správný štětec může ovlivnit kvalitu a snadnost celé práce. Na trhu jsou různé druhy kartáčů:

    Výkyvné štětce určené k malování velkých ploch. Jejich rukojeti lze prodloužit. Kvalitu kartáče poznáte podle toho, že se štětiny silně ohýbají dozadu, za kvalitní se považují štětiny, které se rychle vracejí do opačné polohy;

Seznam nástrojů pro vášnivé malíře

Zdá se, že na malování nástrojů není nic složitého. Věděli jste, že existuje několik typů kartáčů?? Tyto a další malířské nástroje naleznete níže.

Kartáče, válečky a další sofistikované nástroje

Ruční kartáče jsou malé kartáče s kulatým smetáčkem a rukojetí. Z hlediska funkčnosti jsou téměř univerzální. Ruční štětce pracují s laky, olejovými barvami, tapetami a jinými lepidly, bělením atd.д. (viz „Rukojeť kartáče“ v technické příručce). (Viz „Druhy omítkových směsí a malt pro renovaci bytů“). Existují kartáče ze štětin a koňských štětin, které jsou považovány za druhotnou kvalitu. Také s lepicími vlákny (používanými pouze pro barvy) a s kovovou fixací.

Štětiny nových kartáčů jsou obvykle příliš dlouhé. Proto je svázán provázkem. Jednou z metod je udělat dvojitou smyčku z provázku na spodní straně štětin. Ten druhý držte prstem a otáčejte kartáčem, aby se dlouhý konec lana namotal. Krátká, vycházející ze smyčky, je navinuta štětinami. Smyčka by měla dosahovat přibližně do poloviny délky štětin. Dlouhý konec provázku se pak přiváže ke krátkému konci. Podruhé je přivažte u základny kartáče.

Čepelové kartáče. jedná se o ploché, specializovanější kartáče. Používají se k malování malých ploch a k vyhlazování barvy po hrubých štětcích. A to je vše. Smeták je k dispozici v šířkách od 3 cm (pro těžko přístupná místa) do 12 cm. Nejlepší ploché kartáče jsou vyrobeny z jezevčí kožešiny.

Malířský štětec. používá se k bělení stropu nebo lepení tapet. Jeho rozměry jsou docela působivé. Koště je někdy až 18 cm široké a délka štětin 11 cm. Kartáč na mop se dodává obdélníkový nebo kulatý, odnímatelný nebo připevněný k pažbě. Vyrábějí se také ze štětin, koňských žíní nebo kapronu.

Koncový kartáč. připomíná obdélníkový smeták. Násada kartáče však není připevněna kolmo, ale rovnoběžně s koštětem. Nemalujete koncovým štětcem, ale vytváříte drsnou strukturu povrchu. Štětec přilepte na nezaschlou barvu. výsledek vás nezklame!

Malířský štětec je v podstatě velký flétnový štětec. Průměr koštěte. 7-9 cm. Rozsah prací je stejný jako u dvojčat. Navíc rozmazání stěn a stropů.

Trim brushes. od slova „trim“, tj.е. úzký pruh, přímka. Dostane se tam, kam ruční nářadí nemohlo. Dodávají se v kulatém provedení o délce až 4 cm a v plochém provedení o délce až 1 cm.

Pokud se nemůžete rozhodnout pro design podlahy z dlaždic, podívejte se na tento článek: http://remontspravka.com/vyibor-dizayna-plitochnogo-pokryitiya/

Na našich webových stránkách najdete také informace o tom, jak vybrat správné obklady a dlažby.

Štětec z lipové kůry. Používá se k bílení fasád domů, kmenů stromů, plotů atd.д. Dříve se používal také pro interiérové práce, k bílení sporáků a stěn v domě.

V životě mnoha kartáčů se vyskytují různá pouzdra na kartáčky. Tehdy se drhnou barvou. Štětce po olejových barvách se myjí v terpentýnu nebo parafínu, po nitro barvách v nitro rozpouštědle. Obojí se pak omyje mýdlem a teplou vodou. Štětce namočené do lepidla nebo vápna stačí omýt čistou teplou vodou.

Válečky. dělí se na kožešinové, velurové (pro emaily a olejové barvy), pěnové (laky, základní nátěry a barvy na vodní bázi) a strukturované. pro strukturované dokončovací materiály. Válečky na kožešiny mohou být s dlouhým hrdlem, které dobře natírají nerovné povrchy, a s krátkým hrdlem. pro hladké povrchy.

Tapetovací nůž. skládá se z těla a výsuvné čepele. Někdy je v zásobníku několik čepelí. Někdy je k dispozici jedna čepel, ale lze ji vyměnit za novou. Nikdo to však nedělá, protože nástroj stojí haléř. Používá se k řezání tapet, lepenky, těžkého papíru atd.д.

Ocelové hladítko je spíše omítací nástroj k nanášení a vyhlazování tmelu/lepidla na dlaždice. Hodí se však také při tapetování a nanášení dekorativních omítek. Více o tomto nástroji se dočtete v jiném článku na našich stránkách: „Nástroje pro omítání v bytě“.

Existuje také možnost pokládat dlaždice od středu místnosti. Více informací se dozvíte v dalším článku na našich webových stránkách.

Míchací tryska. slouží k míchání různých barevných barev, míchání laků atd.д. Vypadá jako koule, pádlo motorového člunu nebo spirála s větvemi a záchranným kruhem na konci.

Nádoba na barvu, což je malá nádržka. Skládá se ze dvou prohlubní, do kterých se nanáší barva. A síťka, na které je váleček s barvou vymačkán z této barvy. To se provádí jednoduchým přejetím válečku po síti tam a zpět.

Stříkací pistole. používají se, když potřebujete hodně malovat! Existují staré dobré ruční postřikovače a pneumatické postřikovače. Příkladem může být stříkací pistole nebo vysavač se speciální stříkací tryskou.

Také pro malířské práce může být zapotřebí prodloužení rukojeti malířského válečku, jedná se také o dřevěnou rukojeť. Žebřík, neboli stůl pokrytý novinami. A také kbelík na rozpouštění barev. A pravítko, nůžky, maskovací páska jako takové.

Ruční nářadí a pomůcky pro malování

Pro víceoperační proces malířských prací jsou zapotřebí různé nástroje a zařízení.

Stěrky ze dřeva, oceli, pryže a plastu jsou určeny k nanášení a vyhlazování tmelu na povrchy připravené k malování.

K nanášení tmelu, který se aplikuje mechanizovaně, jsou zapotřebí speciální stěrky (obr. 110, o, c, d) a stropy (obr. 110, б).

ruční, nářadí, zařízení, malování

Malířské štětce odpovídají typu práce: vlnovkový štětec (obr. 111, o). pro základní nátěry, bílení a také malování stěn, stropů, podlah a střech. Pracujte s kartáči oběma rukama; makrela (obr. 111, b). pro mytí, základní nátěr, bělení a natírání povrchů oběma rukama; kulaté a ploché rukojeti (obr. 111, c, d). pro základní nátěr a malování jednou rukou; tvarované štětce (obr. 112, a). pro nátěry otopných těles a zadní strany otopných těles a stěn za nimi (obr. 112, b); šablonové štětce kulaté a ploché (obr. 113, a, b). pro práci se šablonami, mají krátké a tuhé vlasy; štětec na pilování (obr. 113, c). pro protahování tenkých čar.

Dokončování lakovaných povrchů se provádí: krátkým štětcem s tvrdým vlasem (obr. 114, о).

Suchým štětcem zdrsníte natřený povrch; ploché a kulaté drážky (obr. 112 a). pro práci se šablonami. 114, b, c) dlouhými měkkými vlasy vyhladit čerstvě natřený povrch bez použití tlaku, odstranit tahy a stopy po štětci.

Válečky. nástroj pro lakování rovných ploch. Válečky s pěnovým povrchem se používají pro vodou ředitelné barvy (obr. 115, a), pro olejové a vodní lepicí kompozice. s chlupy (obr. 115, b, c). Malování konkávních rohů (louží) pomocí olejových a vodních lepicích kompozic se provádí pomocí rohových malířských válečků (obr. 114). 115, г).

K natírání zakřivených ploch a těžko přístupných míst se používají nátěrové jednotky na potrubí, jejich spodní strany, balkonová a mřížová zábradlí a konce okenních rámů a dveřních zárubní

Radiátory a okenní výplně musí být při mechanizovaném lakování chráněny lehkými přenosnými přepážkami (obr. 117, a, b).

Pečlivé a šetrné zacházení s ručním nářadím, přístroji a náčiním vede k vyšší kvalitě a produktivitě práce malíře.

Péče o kartáče a válečky. Nové nepoužité štětce je třeba namočit asi na hodinu do teplé mýdlové vody, aby vlasy nabobtnaly a při malování nevypadávaly. Poté se omyjí a vysuší.

Vázání začněte uvázáním smyčky z krátkého provázku na konci svazku. Konce smyčky svažte pod klikou (obr. 12). 121, a-c). Na dlouhém konci provázku uvažte námořnický uzel (obr. 121, d), jejíž smyčka obtáčí svazek (obr. 121, д). Krátký konec uzlu se zvedne do horní části svazku a vytvoří smyčku (obr. 121, e) a dlouhý konec provázku je uvázán kolem svazku.

Při uzlování se dlouhý konec motouzu smotá do smyčky (obr. 121 e). 121, g, i) a utažením krátkého konce za úchyt pod ráfkem (obr. 121, к).

Svazek štětců určený pro práci s nevodnými barvami je svázán pevněji než u vodových barev a pracovní část svazku je ponechána kratší. Při opotřebení svazku se svazek zkracuje, aby délka pracovní části svazku zůstala konstantní.

Kuželovitá štětka (Tsaiga) (obr. 122, a) vede k lepší kvalitě barev. Nejprve na zdrsněném povrchu naneste nový štětec (primer) a poté jej použijte k barvení.

Před barvením (obr. 121). 122, b, c, d) konec svazku se ponoří do nátěrové hmoty, vymačká se přebytek na stěně nádoby a otočí se

Pokud se štětec nepoužívá po krátkou dobu, vymačkejte přebytečné lepidlo, vodní disperzi nebo jiné nátěrové hmoty (obr. 123, а). Kartáče se poté umístí do otevřených nádob naplněných vodou (obr. 123, b), v síti nebo pozastavené.

Pokud je malování olejem nebo jinými nevodnými roztoky přerušeno, štětce se vymačkají (obr. 124a). 124, a) a vložte do upínacího zásobníku (obr. 124, b) naplněné rozpouštědlem.

Po delším přerušení se válečky a rozvázané štětce po vodových odstínech umyjí vodou, po nevodových rozpouštědlem a horkou vodou a odloží se do vany. naplněné vodou nebo rozpouštědlem.

Při skladování kartáčů na mouchy se ruční a paličkové kartáče vysuší a zavěsí nebo uloží do svazku nahoru (obr. 126, a) a válečky jsou umístěny s úchyty v zásuvkách stojanů (obr. 126, б).

Malířské ruční nářadí

Proces lakování vyžaduje řadu nástrojů a přístrojů.

Stěrky ze dřeva, oceli, pryže a plastu jsou určeny k nanášení, roztírání tmelu na povrchy připravované k malování (obr. 1); c); d); e); f); g); h); i).

Pro vyhlazení mechanizovaného tmelu jsou zapotřebí speciální hladítka na stěny (obr. 110, o, c, d) a stropy (obr. 110, б).

Malířské štětce odpovídají typu práce: kulatý štětec (obr. 111, o). pro základní nátěry, bílení a malování stěn, stropů, podlah, střech. Pracujte se štětci oběma rukama; štětce s paličkou (obr. 111, b). pro mytí, základní nátěr, bělení a malování povrchů oběma rukama; kulaté a ploché stěrky (obr. 111, c, d). pro základní nátěr a malování jednou rukou; kudrnaté štětce (obr. 112, a). pro nátěry otopných těles, jakož i zadní strany a stěn za tělesy (obr. 1). 112, b); kruhové a ploché šablonové štětce (obr. 113, a, b). pro práci se šablonami, mají krátké a tuhé vlasy; frézovací štětec (obr. 113, c). pro protažení jemných vrásek.

Konečné úpravy lakovaných povrchů se dosáhne následujícími způsoby: krátkým štětcem z krátkých tuhých vlasů (obr. 113). vyhlazením povrchu třením a stlačením. 114, о).

Suchým štětcem zdrsněte natřený povrch; použijte ploché a kulaté drážky (obr. 114, b, c) dlouhými měkkými vlasy vyhladí čerstvě natřený povrch bez použití tlaku, odstraní tahy a šmouhy.

Válečky. nástroj pro lakování rovných ploch. Válečky s pěnovým povrchem se používají pro vodou ředitelné barvy (obr. 115, a), pro olejové a vodní glazury. s chlupy (obr. 115, b, c). Nátěr konkávních rohů lepicími kompozicemi na bázi oleje a vody se provádí pomocí rohového válečku (obr. 115, г).

Pro natírání tvarovaných ploch a těžko přístupných míst se používají zařízení pro natírání trubek, jejich rubové strany, balkonových a mřížových plotů a konců okenních rámů a dveřních křídel

Při mechanizovaném lakování musí být topná tělesa a okenní vazby chráněny lehkými přenosnými přepážkami (obr. 117, a, b).

Pečlivé a šetrné zacházení s ručním nářadím, vybavením a nástroji přispívá ke kvalitě a produktivitě práce malíře.

Péče o štětec a váleček. Nové nepoužité kartáče se namočí asi na hodinu do teplé mýdlové vody, aby vlasy nabobtnaly a při barvení nevypadávaly. Poté se omyjí a vysuší.

Vázání začněte tak, že na konec svazku navléknete krátkou smyčku provázku. Konce smyčky na rukojeti svažte pod okrajem (obr. 121, a-c). Na dlouhém konci provázku uvažte námořnický uzel (obr. 121, d), jehož smyčka obepíná svazek (obr. 121, д). Krátký konec uzlu se zvedne do horní části svazku a vytvoří smyčku (obr. 121, f) a dlouhý konec provázku se uváže kolem svazku kartáčů.

Při vázání se motouz napne až do krimpování a vázání se ukončí zatažením dlouhého konce motouzu do smyčky (obr. 1). 121, g, i) a utáhněte krátký konec za rukojeť pod límcem (obr. 121, к).

Svazek štětců určený pro práci s nevodnými nátěrovými hmotami by měl být svázán pevněji než u vodou ředitelných nátěrových hmot a pracovní část svazku by měla být ponechána kratší. Při opotřebení svazku se páskování zmenšuje, aby se zachovala konstantní délka pracovní části svazku.

Kuželovitý chomáč (zeig zag) kartáče (obr. 122, a) umožňuje kvalitnější tónování. nový štětec se nejprve nanese na hrubý povrch (základní nátěr) a poté se použije k malování.

Před malováním (obr. 122, b, c, d) konec štětce se namočí do nátěrové hmoty, vymačká se přebytečná hmota ze stěny nádoby a otočí se

Při krátkých přestávkách v práci vytlačte ze štětce přebytečné lepidlo, vodní disperzi nebo jiné malířské kompozice (obr. 123 a). 123, а). Následně se kartáče umístí do otevřených nádob naplněných vodou (obr. 123, b), na mřížce nebo zavěšený.

Při malování olejem nebo jinými směsmi, které nejsou na bázi vody, se štětce vymačkávají (obr. 124, a) a umístěny do žlábku se svorkami (obr. 124b), naplněny vodou a vysušeny (obr. 124/53). 124, b) naplněné rozpouštědlem.

V případě delšího přerušení práce se válečky a rozvázané štětce po vodových tónech umyjí vodou a po nevodových rozpouštědlem a horkou vodou a odloží se do vany. naplněné vodou nebo rozpouštědlem.

Štětcové tyčinky, pera a rovné štětce při skladování vysušte a zavěste ve svazku nahoru (obr. 124a). 126, a) a válečky jsou umístěny pomocí úchytů v zásuvkách stojanů (obr. 126, б).

Barvy a laky jsou látky, které se nanášejí na natíraný povrch v tenkých vrstvách a vytvářejí tenký ochranný film. pevně přiléhající k podkladu. Nátěrové hmoty mají řadu vlastností, které jsou společné všem stavebním materiálům obecně. Právě ty však umožňují, aby stavební materiál získal ochrannou přilnavost k povrchu, který má být dokončen.

Jedná se o fyzikální vlastnosti (hustota. pórovitost, nasákavost, vlhkost, mrazuvzdornost, tepelná vodivost, barva, lesk, světlostálost, odolnost proti povětrnostním vlivům).

Mechanické vlastnosti (pevnost, pružnost, tažnost, křehkost, tvrdost, oděr, elasticita). Chemické vlastnosti (odolnost vůči kyselinám, zásadám, vodě, olejům, korozi, toxicitě)

Složení barev obsahuje pigmenty a pojiva, a to jak vodné, tak nevodné. Ve vodných nátěrových hmotách se jako pojivo používá vápno, cement, Tekuté sklo, různá lepidla, v nevodném stavu. přírodní a umělé olivy, syntetické pryskyřice, bitumeny atd. Pojiva určují typ nátěru (adhezivní, olejový, syntetický) a oblast jeho použití.

Lepicí kompozice se obvykle používají pro vnitřní stěny a stropy v místnostech s normální vlhkostí. Syntetické barvy na bázi křemičitanů jsou univerzálnější, vodou ředitelné barvy. Lze je použít na všechny typy povrchů kromě kovových. Vhodně chrání konstrukce a objekty v podmínkách střídání teplot a agresivního prostředí.

Nanesené nátěrové hmoty po zaschnutí a vytvrzení vytvoří ochranný film pevně přilnavý k natřenému povrchu.

Nátěrové hmoty se dělí podle typu filmotvorné látky a podmínek použití nátěrů.

Podle účelu použití se rozlišují tyto typy nátěrových hmot: základní nátěry pro zajištění přilnavosti nátěru k povrchu, plnidla a základní pasty pro vyrovnání natíraného povrchu a nátěrové hmoty pro zajištění dekorativních, ochranných a technických vlastností povrchu.

Abecedně-číslicový systém pro hlavní nátěrové hmoty se skládá z pěti skupin znaků pro barvy, emaily, základní nátěry, plniče a čtyř skupin znaků pro laky.

První znak. celé slovo. označuje skupinu složení (barva, lak, email, základní nátěr, plnič).

Druhý znak (dvě velká písmena) označuje filmotvornou látku (typ pryskyřice, kopolymeru, laku atd.). д.). Pokud složení obsahuje směs filmotvorných látek, druhá skupina znaků označuje typ filmotvorné látky, která určuje základní vlastnosti složení. Mezi druhou a třetí skupinou se nachází index, který určuje různorodost složení nátěru (na vodní bázi, disperzní ve vodě, práškový, organokřemičitý atd.).): A. bez rozpouštědel, B. inertní s rozpouštědly, C. vodou ředitelná, OD. dispergovatelná v rozpouštědle, P. prášková, E. emulzní.

Index z druhé skupiny znaků je oddělen pomlčkou.

Pigmenty jsou jednou ze složek barev a emailů. Typ pigmentu určuje barvu a krycí schopnost laku, stejně jako jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům, chemikáliím a vysokým teplotám. Pigmenty mají definovanou barvu, protože selektivně odrážejí denní světlo. Když světelný paprsek dopadne na pigment, část zářivé energie je pohlcena a druhá část se odrazí a pigment se zbarví v barvě odražených paprsků.

Vlastnosti vodou ředitelných emulzních barev

Vodní emulzní barvy různých barev se dělí na 2 druhy: pro vnější a vnitřní práce.

Emulzní barvy na vodní bázi v různých barvách pro použití v interiéru

jsou suspenze pigmentů a plniv v disperzi (emulzi) plastifikovaného polyvinylacetátu nebo styren-butadienového latexu. Určeno pro vnitřní práce na dřevě, omítce, lepence s polyvinylacetátovou disperzí (emulzí) nebo styren-butadienovým latexem.

Také pro staré nátěry olejovými barvami, emaily a emulzemi na vodní bázi.

Barvy na vodní bázi se nedoporučují používat v koupelnách, sprchách nebo prádelnách.

Před aplikací se barvy ředí pitnou vodou na viskozitu podle viskozimetru ÂÇ-4: 2025 s pro stříkání, 3040 s pro nanášení válečkem a 4050 s pro nanášení štětcem při nanášení válečkem nebo 40-50 s při nanášení štětcem. Barvy jsou stabilní při nanášení válečkem nebo 40-50 s. při nanášení štětcem. odolnost vůči mrazu (až do 400 °C) a rozmrazování. barvy jsou netoxické, nevýbušné. Doba skladování 6 měsíců od data vydání. Pro použití v domácnosti jsou barvy k dispozici v nádobách od 0,5 do Z l. Hlavní vlastnosti těchto barev jsou uvedeny na štítcích.

TIPY MISTRŮ a tajných zařízení! Nikdy jste nic takového neviděli!

Vodní emulzní barvy různých barev pro venkovní použití jsou suspenze pigmentů a plniv ve vodní disperzi (emulzi) syntetických polymerů s přídavkem různých pomocných látek na základní nátěry a na staré nátěry.

Základní nátěr pro interiéry k přípravě vysoce savých podkladů pro následné lakování. Základní nátěr pro použití v interiéru před nanesením barvy (Přítomnost jemných částic v základním nátěru, které jsou schopny proniknout do úzkých pórů, umožňuje dosáhnout dobré přilnavosti k povrchu.

Základní nátěr pro interiéry pomáhá dosáhnout vysoké pevnosti a trvanlivosti finálního nátěru a snížit náklady na následné práce snížením spotřeby materiálu.

Základní nátěr pro interiéry se používá k předúpravě betonu, cihel, omítek a jiných minerálních povrchů. Základní nátěr pro vnitřní práce se používá před předběžnou úpravou betonu, cihel, omítek a jiných minerálních povrchů;

Po zaschnutí se vytvoří hladký matný průsvitný povrch mléčné barvy;

Barvu lze nanášet až po úplném zaschnutí základního nátěru;

Základní nátěr olejem a lepidlem určený k povrchové úpravě interiérů budov.

Olejovo-lepicí tmel se používá při stavbách a opravách k dokončování a vyrovnávání různých betonových, cihlových, omítnutých, dřevěných a jiných povrchů, k tmelení spár a mezer, k injektáži trhlin a jejich dalšímu natírání vodou ředitelnou emulzí.

Kvalita a trvanlivost finální povrchové úpravy není dána pouze a ani tolik kvalitou a trvanlivostí samotných dokončovacích materiálů. Je mnohem více ovlivněna kvalitou podkladu, na který je nanesen finální nátěr.

Je známo, že povrchové úpravy (barvy, tapety a jiné dekorativní materiály) se neaplikují přímo na konstrukční materiály: beton, omítky, tvárnice, sádrokartonové desky (GFB, GFB). Bezprostředním podkladem pro povrchovou úpravu je jakýsi mezivrstva, tzv. tmelení.

Hlavní účel tmelu. oprava povrchových vad, oprava a vyrovnání, oprava planimetrie. Pomocí tmelu lze provádět i řadu dalších úloh. Vytváření složitých zakřivených ploch (kopule, sloupy, oblouky, zaoblené rohy atd.).Bezprostředním podkladem pro povrchovou úpravu je tenká vrstva mezivrstvy, kterou lze použít jako podklad pro povrchovou úpravu.)

Výplňové hmoty se primárně dělí na „suché“ a tmely připravené k použití.

Vysoce kvalitní suchý tmel. je složitá vícesložková struktura, která obsahuje všechny potřebné složky (pojivo, plnivo a různé přísady); právě složky určují vlastnosti tmelu.

Směs se musí bezprostředně před použitím smíchat (zředit) s přesně stanoveným množstvím čisté, studené vody.

Tmely připravené k použití. vynikající materiál pro dokončovací práce. Rozpouštědla původně obsažená v materiálu se po aplikaci odpařují, což vede k určitému smrštění. Tato nepříjemná vlastnost omezuje použití prefabrikovaného plniva v tenkých dokončovacích vrstvách a prakticky znemožňuje jeho použití pro předvyrovnání a opravy podkladu v silných vrstvách (nad 5 mm). Je třeba říci, že dnes již existují hotové tmely, které jsou schopny nanést vrstvu až 15 mm, ale zpravidla se jedná o drahé, specializované přípravky, které se používají pouze pro speciální případy.

Podle typu základní pojivové složky se tmely dělí na sádrové, cementové, polymerové.

Nejdůležitější klasifikace tmelů je podle účelu použití. Jak vybrat vyrovnávací tmel (neboli tmel pro první vrstvu), dokončovací tmel (neboli tmel pro druhou vrstvu) a univerzální tmel.

Nejběžnějším typem tmelů jsou vyrovnávací tmely (neboli tmely pro první nátěr). Používají se k předběžnému vyrovnání povrchu podkladu. Jejich volba závisí na typu substrátu, jeho základních vlastnostech a charakteristikách a na provozních podmínkách. Pro pevnost a trvanlivost celého systému jsou rozhodující vlastnosti (vlastnosti) vyrovnávacího tmelu, tj.к. nese veškeré provozní, tepelné a vlhkostní zatížení.

Vyrovnávací tmel pro první vrstvu musí splňovat následující tři základní požadavky:

mít dobrou přilnavost ke stávajícímu podkladu a být s ním zcela kompatibilní;

snadno a spolehlivě vyplnit všechny vady podkladu, korigovat planimetrii (geometrii) povrchu;

mají potřebnou pevnost a odolnost povrchu podkladu.

Důležitým parametrem vyrovnávacích omítek, zejména v aktuálních podmínkách našich stavenišť, je možnost nanášet je v proměnlivých tloušťkách (obvykle od 0 mm do 15 a dokonce až do 25 mm). V případech, kdy použití sádry ještě není účinné. v tomto případě je nepřípustný výskyt viditelného smrštění, smršťovacích trhlin, delaminace a jiných vad.

Je důležité si uvědomit, že výrobci nejkvalitnějších moderních vyrovnávacích tmelů nevyžadují dodatečné použití výztužných materiálů. Vlastnosti samotného výrobku by měly zaručovat absenci trhlin za standardních podmínek a vyloučit výskyt smršťování. Použití výztužných materiálů je nutné pouze v místech zvýšené deformace konstrukce nebo ve zvlášť obtížných pracovních podmínkách. Tato místa se určují ve fázi návrhu nebo plánování projektu.

Je dostatečně výhodné a užitečné používat materiály s dlouhou nebo přesně stanovenou dobou životnosti (doba použití připravené kompozice). Pro celodenní provoz se při vysokém objemu práce používají materiály s životností 8 až 24 hodin. V případě naléhavých prací nebo prací malého rozsahu je možné použít speciální materiály s životností od 30 minut do 3 hodin.

Použití speciálních vyrovnávacích plniv pro mechanizovanou aplikaci pomáhá snížit náklady a urychlit načasování dokončovacích prací. To zajišťuje kapacitu až 400 m2 za směnu. Mechanizovaná aplikace plniva zatím nenašla v moderním stavebnictví široké uplatnění, ale je to otázka blízké budoucnosti.

Finální plniva (nebo plniva pro druhý nátěr) jsou plniva určená k získání povrchu plně připraveného pro aplikaci finálního nátěru. Volba dokončovacího plniva závisí především na souboru požadavků, které má dokončovací nátěr splňovat.

Základním požadavkem na přípravu povrchu pro lakování je jeho rovnost a hladkost. Hlavním hlediskem je velikost zrn plniva a jeho složení. Čím jemnější je zrno kameniva, tím hladší je povrch. Nejlepší vzorky dokončovacího tmelu s frakcí plniva do 100 mikronů poskytují ideálně hladký (nevyžadující broušení), hedvábný, nekřídový povrch bílé barvy a umožňují odstranit i ty nejmenší vady podkladu. Kromě toho jsou tyto tmely velmi plastické a snadno se aplikují a mají dostatečně dlouhou životnost, během níž se plasticita materiálu při aplikaci nemění. To vše je vynikajícím základem pro vysoce kvalitní lakování.

Je také velmi důležité, aby byl dokončovací tmel zcela kompatibilní jak s podkladovým vyrovnávacím tmelem, tak s barvou. Různé barvy se od sebe značně liší. Mají různé pronikavé a dokonce i rozpouštěcí schopnosti. To může mít za následek vznik skvrn na lakovaném povrchu v důsledku nerovnoměrné absorpce nebo dokonce rozpuštění tmelu z laku. Výrazné rozdíly v propustnosti vodních par mezi tmelem a nátěrem mohou vést k odtržení povrchové vrstvy od podkladu (klínkový efekt). Kromě toho mohou některé nátěry při schnutí vykazovat výrazné deformace smršťováním a v případě nedostatečné pevnosti podkladové vrstvy se mohou spolu s ní i odlupovat.

Podklad pro tapety nebo podobné lepené nátěry

Univerzální tmely jsou tmely, které jsou zároveň vyrovnávací, dokončovací a dokonce i speciální dokončovací tmely. Je vhodný pro neprofesionály, kdy lze stejný materiál použít pro drobné opravy povrchů, předvyrovnání různých typů podkladů a jemné dokončovací práce i pro speciální typy prací (strukturální dekor, omítkové zdivo).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS