Jak vyrobit skládačku z nichromu vlastníma rukama

Výběrová kritéria

Před výběrem svítilny je třeba vědět, na co je třeba se zaměřit.

Drát je nejdůležitějším prvkem. na něm a jeho vlastnostech závisí použití nástroje. Pokud je na jeho povrchu písmeno „H“, je ideální pro výrobu topných těles.

Tímto drátem by měl být nástroj vybaven.

Hloubku řezu omezují také omezovače hloubky řezu v konstrukci žacího ústrojí. Tento prvek se nepoužívá při konstrukci samotného stroje, takže lze zpracovávat jakoukoli tloušťku materiálu.

vyrobit, vlastníma, rukama

Aplikace

Pokud renovujete, vyřezáváte nebo potřebujete uříznout kus překližky, hodí se vám elektrická řezačka, kterou lze použít i na řezání těžkých látek.

Pokud si myslíte, že na všechny výše uvedené činnosti vám bude stačit termický nůž nebo pilka na železo, mýlíte se.

Pilka na železo neřeže hrany hladce ani zubatě jako fréza.

Pěna se používá v mnoha stavebních aplikacích. Má dobrou tepelnou izolaci. Je však poměrně křehká a drobivá. Proto se při jeho řezání používá speciální zařízení. V opačném případě budou okraje nerovné a samotný materiál ztratí ve spojích své izolační vlastnosti.

Na trhu je k dispozici speciální vybavení. Řezačku na pěnu si však můžete vyrobit i sami. Ušetříte tak rodinný rozpočet. Každý řemeslník chce vědět, jak vyrobit různé verze řezačky na pěnu.

Stroje používané pro tyto práce se liší konstrukcí, ale mají stejný princip. Spočívá v průchodu zahřáté struny (provázku) pěnovým plastem. Řez se taví při teplotě až 2700 °C, čímž se dosáhne dokonalého obrysu. Zohledňuje se také hustota pěnového polystyrenu. pro hustší materiál se používá vyšší teplota struny.

Drát používaný k řezání musí být buď titanový, nebo wolframový, aby bylo možné vyrobit velmi jemnou, pevnou a silnou strunu (průměr 0,5 až 1 mm). Taková struna se zahřívá elektrickým proudem, díky čemuž se na řezu vytvoří speciální film, který zabraňuje destrukci materiálu. Teplotu provázku lze upravit v závislosti na tloušťce pěnového polystyrenu.

Pro zpracování pěnového polystyrenu touto metodou se používají speciální stroje, které provádějí několik typů řezání:

  • Vyřezávání tvarů ze souboru dxf
  • Řezání pomocí soustružnického modulu
  • Řezání kuželových sloupů
  • Řezání pomocí ohýbané profilové struny se soustružením nebo soustružnickými moduly
  • Frézování 2.5D
  • 3D frézování
  • Soustružení s rotujícím obrobkem
  • Řezné koule
  • Ruční řezání.

Díky automatizaci postupu řezání pěny je nemožné udělat při práci chybu. Proto jsou výrobky dokonalé a přesně takové, jaké zákazník očekává.

Stříhání strun umožňuje vytvářet jedinečné, komplexní výrobky. Jakýkoli exkluzivní plán lze oživit a jejich detailnost a realističnost je působivá.

Potřebné nástroje a materiály

Pěnový polystyren je lehký materiál, který lze řezat různými nástroji

V některých případech hraje důležitou roli přesnost a čistota řezu. Tyto vlastnosti můžete zadat pomocí následujících nástrojů:

  • Obyčejný ostrý nůž;
  • Malá pilka na kamna nebo na kov;
  • silné lano;
  • termální řezačka;
  • tepelný řezák;
  • řezání laserovým paprskem.

Každý výrobce má své vlastní preference, pokud jde o výběr jednoho z nástrojů. Všechny nástroje umožňují správnou manipulaci s pěnou a vytvoření rovné linie. Pěna není příliš odolná vůči mechanickému namáhání, což je třeba zohlednit při výběru správného nástroje.

Nejjednodušší domácí řezačka pěny

Vyrobit řezačku vlastníma rukama není obtížné. Stačí na to nejtenčí kytarová struna a 4-5 velkých baterií do elektrické svítilny. Při sériovém zapojení všech baterií do jednoho celku je třeba spojit a zajistit konce kytarové struny lepicí páskou, čímž se uzavře elektrický oblouk. Elektrický proud protékající strunou ji zahřívá.

Obrázek 1. Schéma řezačky na řezání plochých desek z bloku polystyrenu.

Při kontaktu s drátem zahřátým na požadovanou teplotu se deska z pěnového plastu okamžitě roztaví a rozdělí se na dvě poloviny, které se plynule a rovnoměrně rozříznou. Pro dobrý řez je však třeba strunu zahřát na teplotu nejméně 120-150º. Při práci není obtížné zjistit, zda je struna dostatečně zahřátá, protože při řezání pěnového plastu budou na struně ulpívat malé kousky. Čím déle kusy zůstávají, tím nižší je teplota struny. Pokud však na šňůře nezůstávají žádné kousky, znamená to, že se tento druh tepelného nože zahřívá více, než je nutné.

Taková primitivní řezačka na pěnu snadno rozřeže 2-3 velké archy materiálu. Pokud však pracujete hodně, baterie se rychle vybijí, takže v takových případech použijte pro řezání pěny vlastníma rukama svítilnu, která běží na síť.

Hrubé řezání

Pokud mluvíme o řezání dřevěných dílů, máme na mysli především řezání pilou. Tato technika se používá v co nejširší míře, od zpracování celých kmenů na prkna a fošny správných rozměrů až po montáž kusů na daný rozměr.

Řezání lze provádět různými nástroji:

  • Nejjednodušším, a tedy i nejběžnějším nástrojem na řezání dřeva je pilka na železo. Skládá se z kovové čepele, jejíž jedna strana má naostřené zuby.
  • Vroubkovaný tvar pracovního břitu zvětšuje celkovou délku břitu a zvyšuje sílu v místě kontaktu s vlákny dřeva.
  • Při řezání se oddělují dřevěné částice od masivního dřeva. Aby se zabránilo ucpání částic v mezerách mezi zuby, jsou řezné prvky vykloněny z roviny, což se nazývá nastavitelné řezání.
  • Pásové pily jsou poměrně složité stroje, určené buď pro práci ve velkém měřítku, nebo naopak pro tvarové řezání.
  • Na rozdíl od pilky na železo jsou zuby na jedné hraně ocelového pásu svařeného do kroužku. Řemen se nasune na řemenice stroje a při otáčení řeže dřevěná vlákna.
  • K řezání dřeva lze také použít ozubené kotouče namísto pásů a nožů, které se pohybují lineárně.
  • Při otáčení nože prořezávají zuby celulózové vlákno, což vede k rychlému oddělení jednotlivých částí od sebe.
  • Kotoučové pily mohou být ruční a stacionární.

Vezměte prosím na vědomí! Řezání dřeva úhlovou bruskou (ruční bruskou) je nežádoucí, protože tento nástroj není pro tento druh práce určen. Při použití brusného nebo řezného kotouče se dřevo třením vznítí a pilový kotouč se může buď rozpadnout, nebo vám nástroj jednoduše vytrhne z rukou. v obou případech může dojít k velmi vážným zraněním.

Samozřejmě jsou zde popsány pouze základní typy nástrojů používaných k řezání, ale pro orientaci v obecných principech práce by to mělo stačit.

Řezačka polystyrenu vlastníma rukama: jak vyrobit

Pokud se věnujete domácím pracím, budete frézu často potřebovat. Možná se někdo setkal s potřebou vyrobit díl pomocí speciální formy. A na tuto náplň potřebujete kus polystyrenu. Můžete například vzít kus polystyrenu z krabice od televize. Pomocí pravítka a kružítka vyznačte místa, kde je třeba udělat otvory. Zde je potřeba použít elektrickou frézu.

Řezačku na pěnu lze vyrobit ručně

Bez takového zařízení, aby se otvory bez poškození pěny není reálné.

Zvažte možnost, domácí takovou řezačku a jak ji lze vyrobit doma. Vlastní řezačku lze vyrobit v různých provedeních. Na konstrukci závisí, jak bude fréza řezat.

Proces řezání pěny

K řezání pěnového plastu potřebujete:

  • Zapnutí napájecího zdroje.
  • Na pěnové desce si dobře označte, abyste viděli, kde by měla být linie řezu.
  • Vezměte kovové pravítko a přiložte ho k linii řezu. Bez pravítka bude velmi obtížné provést řez.
  • Na tomto stroji lze vyřezávat i složité geometrické tvary, ale je nutné trénovat na jednoduchých obrobcích.

Vodicí deska

Abyste si usnadnili řezání jednoduchých výrobků a tvarů, můžete k základně řezačky přišroubovat libovolnou plochou desku a použít ji jako vodítko. Předpoklady pro to jsou:

  • Najděte rovnou desku a položte ji na základnu pěnové řezačky.
  • Na jednom konci desky vyvrtejte průchozí otvor. Na druhém konci udělejte štěrbinu, kterou by měl volně procházet šroub.
  • Nyní stačí nastavit velikost a našroubovat oba šrouby na samotný nůž. Deska tak slouží jako vodítko, ke kterému musíte obrobek přitlačit. Lze použít k vyřezávání výrobků s dokonale rovným okrajem.

Nebe, peklo, ráj. Origami skládačka. jak složit nebe peklo ráj

Napájení pro domácí termofrézy

Obrázek 2 Schéma hořáku pro řezání plochých desek z bloku pěny.

Výkon rozptýlený nichromovým drátem při dané teplotě ohřevu závisí na jeho délce a ploše průřezu. Drát by měl být nejlépe poměrně tenký (0,1-0,2 mm). Jeho odpor za studena je řádově několik ohmů. Pracovní teplota odpovídá počátku zčervenání drátu. Délka drátu 50 cm poskytuje výkon přibližně 50 W při proudu 5 A.

Pokud se pěnová svítilna používá jen příležitostně, lze jako zdroj energie použít baterii. Někdy je to dokonce pohodlnější a bezpečnější než použití síťového zdroje. Napětí nitě lze upravit změnou počtu akumulátorů zapojených do série.

Při systematickém používání svítilen je však vhodnější univerzální napájecí zdroj. Takový zdroj není obtížné vyrobit vlastníma rukama. Jeho základem je snižovací transformátor, konstruovaný pro výkon nejméně 100 W, se sekundárním vinutím o jmenovitém napětí 15 V. Průměr drátu, kterým je navinut, musí být nejméně 1,5 mm.

Pro plynulou změnu proudu lze samozřejmě použít vhodný reostat nebo lze zkonstruovat odbočkové sekundární vinutí a spínač. Nejvhodnější variantou je však použití autotransformátoru s plynulou regulací výstupního napětí (LATR), na jehož výstup je připojen snižovací transformátor. Schéma takového nastavitelného zdroje je znázorněno na obr. 1. Zde T1 je LATP a T2 je snižovací transformátor.

  • Řezná kapacita: Tato řezačka pěny dokáže řezat na výšku maximálně 200 mm a na šířku 200 mm.
  • Zarážka: Má nastavitelnou zarážku, která umožňuje přesné a rovné řezy.
  • Laserem gravírovaný stůl: Značky na stole umožňují nastavit doraz v přesné vzdálenosti od řezacího drátu.
  • Kovový kryt stolu: Odnímatelná kovová podložka chrání stůl před náhodným popálením.
  • Pružina napínáku: nichromový drát se při zahřátí roztahuje. Bez napínáku se drát při zahřívání hořáku uvolní. Pružina v horním upevňovacím bodě drží drát rovně.
  • Banánové zástrčky: Přístroj lze snadno připojit ke stolnímu napájení pomocí několika banánových kabelů (testovacích vodičů).
  • Snadná montáž: všechny díly jsem doplnil kapsami, které usnadňují jejich vyrovnání při sestavování stroje.
  • Vypadá to skvěle!

Tento projekt byl vytvořen z věcí, které se mi válely po domě. Pokud budete muset koupit všechny komponenty, bude to pravděpodobně stát kolem 20-30 dolarů (bez zdroje). Použil jsem stolní variabilní napájecí zdroj, protože umožňuje měnit teplotu drátu.

Materiály:

  • Březová překližka (12 mm a kus 18 mm);
  • Lepidlo na dřevo;
  • Šrouby (cca 22×4 mm);
  • 2 šrouby s okem M6 nebo 1/4″;
  • 2 šrouby se čtyřhrannou hlavou M6x40 mm nebo 1/4″;
  • Matice M6 nebo 1/4″ a podložky;
  • 2 úchyty M6 nebo 1/4″;
  • Niklový drát (použil jsem 0,5 mm, 30 cm);
  • Tlačná pružina;
  • Bronzové pouzdro (volitelný vnitřní průměr 6 mm) nebo 1/4″;
  • Banánové zástrčky (volitelné, zásuvka);
  • Velká podložka M12;
  • Drát;
  • Dvoudrátový konektor (kulatý);
  • Gumové nožičky (volitelné);
  • Povrchová úprava dřeva (volitelná);
  • Stolní napájecí zdroj (nebo jiný napájecí zdroj se správným napětím/proudem).

Nástroje:

  • CNC frézka;
  • Laserové gravírování (volitelné);
  • Svorky; ;
  • Brusný stroj/brusný papír;
  • Šroubovák;
  • Kleště na krimpování drátových konektorů (volitelné).

Jak vybrat řezací drát

Vhodný řezák lze vyrobit z nichromového drátu (X20H80), který se používá ve většině domácích spotřebičů jako topné těleso. Nikrom má mechanické vlastnosti srovnatelné se standardní ocelí, ale vysokou měrnou odolnost a mezní teplotu řezání 1200 ºC. Pro výrobu řezných pomůcek jsou k dispozici dráty o průměru až 10 mm.

Přesné a hladké navlékání pěny je možné, když je řezná linie zahřátá na teplotu, která je dvakrát až třikrát vyšší než práh tání (270 ºC). Je třeba mít na paměti, že takový proces zahrnuje také absorpci energie samotným materiálem v poměru k jeho hustotě. Pro bezpečné a efektivní řezání je proto nutné zvolit drát vhodné tloušťky, aby se kov při vystavení extrémnímu teplu neroztavil.

Výpočet a příprava elektrické části

Vodivé prvky musí být správně instalovány, aby byl zajištěn bezpečný provoz jednotky, a připojeny k napájení pomocí koncovek vodičů. K řezání materiálu lze použít střídavý nebo stejnosměrný proud. Výkon zdroje je vypočítán na základě toho, že k efektivnímu přestřižení 10 mm drátu je zapotřebí až 2,5 W (125 V pro 500 mm). Proudové napětí je úměrné odporu a vypočítá se podle vzorců nebo tabulek. Při průměrném průměru vodiče 0,8 mm, délce 500 mm a odporu 2,2 ohmů je však zapotřebí zdroj proudu 12 V se zatěžovacím proudem 12 A. Změna délky nahoru nebo dolů bude také vyžadovat podobné zvýšení nebo snížení napětí při stejném proudu.

Schéma napájení a připojení

Bezpečné řezání je zajištěno připojením k běžnému domácímu napájení 220 V přes vozidlový transformátor. Pro nastavení napětí v jednom primárním vinutí je k dispozici knoflík, kterým se pohybuje grafitovým kolečkem a odebírá napětí z příslušné části. Lze nastavit v rozmezí od 0 V do 240 V. Připojení k napájecímu zdroji se provádí prostřednictvím svorkovnice.

Při připojování podomácku vyrobeného stroje na řezání pěny k elektrické síti je třeba dbát na to, aby fáze nezasahovala do napájení. Všechny potřebné parametry a schéma zapojení najdete na transformátoru. Před připojením k elektrické síti byste měli pomocí multimetru zkontrolovat, zda je zařízení funkční.

Jednodušší metodou přivedení proudu do vodiče je použití běžných snižovacích transformátorů s odbočkami na sekundárním vinutí. V tomto případě není třeba nastavovat napětí

, tato hodnota je vždy konstantní a postačuje k ohřátí drátu na správnou teplotu. Požadovanou hodnotu lze zvolit při počátečním nastavení transformátoru zadáním určitého počtu závitů vinutí v obvodu.

Drát pro řezání pěny lze zahřívat také pomocí domácích spotřebičů. Je třeba vzít v úvahu následující nuance:

Vyrobit tepelnou řezačku na pěnový plast nebo pěnovou pryž nevyžaduje mnoho času ani úsilí. K tomu se hodí téměř jakýkoli průměr drátu, ale pokud neznáte jeho parametry (průměr, odpor), zvyšujte výkon postupně tak, že nejprve připojíte zdroj proudu s malým výkonem. Důležitá je spolehlivá izolace kontaktů a kontrola fáze, která nesmí být připojena k vodiči.

Charakteristická konstrukce je minulostí. Každý majitel dnes chce, aby jeho domov byl funkční a individuální

Důležitý je nejen design

Důležitá je také izolace proti hluku, ochrana tepla a správné větrání. S pěnovým polystyrenem lze provádět mnoho prací

Někteří výrobci však materiál balí do velkých archů. Proto je důležité zvolit spolehlivý a pohodlný nástroj pro jejich řezání

Pomocí pěnového polystyrenu lze provádět mnoho prací. Výrobci však materiál balí do velkých archů

Proto je důležité zvolit spolehlivý a pohodlný nástroj pro jejich řezání

| Denial of responsibility | Contacts |RSS