Jak vyrobit stůl pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

DIY amatérský stůl pro kotoučovou pilu

Dobré odpoledne vám všem! V průběhu diskuse k jedné z mých recenzí byli účastníci v komentářích požádáni, aby zhodnotili pilový stůl, na kterém pracuji. V tomto přehledu vám povím, jak jsem narychlo vyrobil stůl z toho, co jsem měl, a z několika drobností, které jsem koupil. Podrobný model stolu ve SketchUp se všemi prvky a součástmi je přiložen k recenzi.

O stolní pile jsem uvažoval už dlouho, ale bylo potřeba udělat obrovské množství jiných věcí, takže se to přirozeně odkládalo na lepší časy. Pak, když byla loni víceméně klidná zima, jsem narazila na sérii videí o domácích řezacích stolech a uvědomila si, že je čas to udělat.

Mnoho videorecenzí vykresluje stoly tak vážně a vždy s plně vybavenými dílnami se spoustou strojů v pozadí, že se někdy podíváte na vlastní pracovní podmínky a přemýšlíte, zda se do toho pustit. V této recenzi popíšu, jak jsem vyrobil stůl v poměrně spartánských podmínkách, s kotoučovou pilou, úhlovou bruskou, šroubovákem a frézou (právě zde jsem poprvé vyzkoušel frézu, která byla tři roky nová v krabici).

Měl jsem ruční kotoučovou pilu Hitachi C6SS, levný, ale velmi spolehlivý stroj, který obstál ve zkoušce času a provedl množství práce na místě tak dobře, že by měl být umístěn na podstavci a viditelně umístěn v dílně. Ale protože každý nástroj musí fungovat až do konce, bylo mu nabídnuto nové místo.

Po hlavní fázi výstavby domu jsem měl k dispozici celou desku překližky o tloušťce 21 mm (FC 4/4), která stála 3 roky osamoceně, a nastal čas ji adoptovat jinam. V té době jsem nedělal samostatný projekt na stůl, celá myšlenka a představa o tom, jak to vidím, se mi zformovala v hlavě, takže jsem to udělal na místě a hlavní komponenty a materiály byly vybrány během realizace, moje oči proběhly tím, co bylo ve skříni, v dílně, v zásuvkách s hardwarem a spojovacím materiálem a dalšími drobnými předměty. V souladu s tím nebylo provedeno žádné modelování, ale pro tuto recenzi jsem již převedl plochu do 3D modelu v programu SketchUp, snažil jsem se prezentovat všechny složky, jediná věc, kterou jsem nekreslil matice a šrouby, bylo to líné a už jsem se cítil spíše jako ztráta času, protože již v zásadě je jasné, a pokud něco, vysvětlím v průběhu recenze. Model ukazuje, jak a co je sestaveno, je možné odstranit větší prvky vrstvu po vrstvě, možná se někomu bude tento model hodit pro replikaci nebo jako nápad pro vlastní realizaci.

Vzal jsem tedy list překližky o tloušťce 21 mm, označil a vyřezal základnu stolu kotoučovou pilou o rozměrech 1100 mm x 820 mm. Stůl je velký, ale chtěl jsem univerzální stůl, který lze použít pro řezání malých dílů i velkoplošných deskových materiálů, překližky, laminované dřevotřísky pro výrobu skříní.

Poté jsem plech otočil, označil, položil na něj kotoučovou pilu se zvednutým kotoučem, tužkou obkreslil obrys patky pily a pomocí frézy s drážkovací frézou odstranil materiál ve vzniklém výstupku patky do hloubky asi 12 mm. Do vzniklého důlku se poté vloží patka kotoučové pily. U pily nejprve sejměte rukojeť a kryt pilového kotouče.

Na obrysu patky pily v základním plechu stolu byly vytvořeny 4 otvory pro šrouby M8. Z horní části základny (vzadu) byly namontovány matice M8. Podložka pily je zasazena do vybrání a upnuta šrouby M8 přes zesílené podložky k podstavci stolu.

Poté uvolníme mechanismus nastavení hloubky řezu pily, vložíme pilu do zásuvky a tlakem na ni prořízneme základnu stolu do plné hloubky, takže na (pracovní) straně stolu vznikne kotouč. Nejdůležitější je nezaměnit směr, kterým se má kotouč otáčet (kotouč by se měl otáčet směrem k sobě od pracovní plochy stolu), málem jsem to při zkoušení popletl, ale všiml jsem si toho včas. Mimochodem, pilu jsem použil v modelu Sketchup z 3D Warehouse a pokud se podíváte na fotografii mého stolu, pohony pilových listů v modelu SketchUp (Makita) a ve skutečnosti (Hitachi) jsou zrcadlově podobné, umístěné na opačných stranách pily. pouze tento model pily byl nalezen a ponechán, hlavní věcí bylo uvést správný směr otáčení pilového kotouče. Každý má pilu jinou.

Na stole už můžete vidět takto:. umístěte základnu stolu na židle / stoličky / zásuvky (umístil jsem v dílně s jednou stranou na polici, druhou na opěradle židle u stěny);. vzhledem k pilovému kotouči pomocí dlouhého pravítka nakreslete osovou čáru pro ořezávačku řezu.;. vezmeme dlouhý hliníkový úhelník (nebo tyč či rovnou desku), položíme jej podél úhlu vzhledem k linii řezu, připevníme jej ke stolu svorkami. a máme improvizovaný dočasný paralelní doraz.

Takto jsem rozřezal všechny ostatní detaily stolu.

Nejdříve jsem se rozhodl rozřezat kůži pily, aby se odstranil prach. Poprvé v životě se mi podařilo získat naprosto identické díly, jako u dvojčat, a to během chvilky, bez montáže. Plášť. čtyři stěny z 10mm překližky, dno z kusu dřevovláknité desky. Vše slepte pomocí PVA a samořezných šroubů.

Pro připojení vysavače jsem ve spodním rohu krabice s bimetalovým jádrem udělal otvor pro 50 mm kanalizační šroubení. Pro připevnění kování ke krabici jsem kování rozřezal na sektory, vložil kování, zahřál sektory a ohnul je ke stěně krabice, pak jsem každý sektor přejel malými šrouby, mezery na zadní straně vyplnil tavným lepidlem. Je pevná a při neopatrném pohybu hadice vysavače nedojde k vylomení šroubení z pouzdra.

K tomu lze použít ruční kotoučovou pilu. Výkon a průměr kotouče přímo závisí na tom, co se chystáte zpracovávat a jak moc. Nezapomeňte také, že upnutí ke stolu ukrajuje až 20 mm z maximální hloubky řezu, takže jednoruční pily s kotoučem 120 mm jsou pro tyto účely málo použitelné. Hloubka a úhel kotoučové pily vám poskytnou více možností pro jemné detaily a drážkování krabic.

„Kotoučová pila od kotoučové pily

Mezi truhláři samouky je přestavba ruční kotoučové pily na obráběcí stroj považována za nejjednodušší způsob, jak získat „tři mouchy jednou ranou“ najednou, a to:

  • vysoká kvalita řezu zaručená vysokou rychlostí otáčení pily;
  • Hřídel, která je uložena ve sběrném motoru na ložiskách, odolává radiálním silám se ctí;
  • Ideální (konzolový) držák kotouče, který umožňuje relativně rychlou výměnu řezných nástrojů, takže není nutné kotoučovou pilu rozebírat.

Hlavní výhodou výroby takového stroje je „nativní“ motor, který zaručuje maximální výkon díky ideálnímu točivému momentu, optimálním otáčkám za minutu. Další výhody tohoto řešení:

  • Relativně jednoduchý systém zamykání, který umožňuje rychlé vyjmutí pily v případě větší potřeby.
  • Výkonný motor s dlouhou životností díky své schopnosti odolávat značnému namáhání.
  • Normální tepelné prostředí zaručené nucenou ventilací tohoto ručního nářadí.
  • Dostatečná hloubka řezu je možná s noži o velkém průměru. 60. 75 mm je správná hodnota, která vám dává dobrou šanci na vytvoření kvalitních polotovarů pro různé výrobky, které doma vyrábíte.

Rám a pracovní deska

Úprava ruční pily na kotoučovou pilu začíná zhotovením stolu (nebo skříňového tělesa), na jehož zadní stranu bude namontován elektrický ruční nástroj tak, aby část řezné hrany vyčnívala nad povrch desky stolu.

Tvar a velikost stolu zvolte podle rozměrů řeziva, které chcete řezat. Pokud plánujete vyrobit polotovar malé velikosti, postačí délka 1500 mm a šířka 600-700 mm. Rám kotoučové pily je vyroben z ocelového úhelníku o šířce příruby 25-30 mm. Vyztužení rámu výztuhami v horní a dolní části ze stejného úhelníku nebo výztuže. Tato varianta je optimalizována tak, aby rám stroje byl maximálně tuhý.

Pro stolní desku zvolte laminované dřevotřískové desky nebo OSB, někteří řemeslníci se zastaví na překližce, tloušťka tohoto materiálu. 15-20 mm, ale můžete si vzít tenčí materiál a pak spojit 2 listy dohromady. Prvky tvořící desku stolu nemusí být nutně stejně velké a musí být symetricky uspořádány vzhledem k podstavci. Hlavní je, aby konstrukci nehrozilo převrácení.

V desce stolu je zhotoven závěs pro zasunutí nože. Část povrchu stolu, která je v kontaktu s řezným nástrojem, je často pokryta plechem, kovovým plechem (hliník, ocel), textolitem nebo plastem. Toto řešení maximálně usnadňuje přesun dřeva.

Úprava ovládání pilového kotouče

Tyto operace lze provádět pouze v případě, že uplynula záruční doba nářadí. Pro snadné ovládání okružní pily jsou kontakty tlačítka a páky připojeny k externímu elektrickému spínači, který je namontován na krytu na vhodném místě, kde je však zcela vyloučeno náhodné stisknutí.

Pokud majitel předpokládá, že bude v budoucnu ruční nářadí pravidelně vyjímat, kontakty se zajistí páskou nebo svorkou. Kabel kotoučové pily je pak zapojen do přenosného kufříku vybaveného tlačítkovým spínačem.

Vodicí pravítko

Je to důležité pro přesné řezání materiálu různých šířek, proto se toto pravítko (doraz) musí pohybovat rovnoběžně s řeznou hranou. Tento prvek je rovněž vyroben z ocelového úhelníku. V pracovní desce jsou vyříznuty drážky, do kterých se pomocí šroubů upevní konce vodicí lišty.

Jednodušší varianta. borová deska. Jeho šířka je 40 mm a délka je o 200 mm větší než délka stolu. Nejprve se do spodní části vyčnívajících hran nalisují matice a spojka ve tvaru L se zajistí šrouby. Po umístění desky na pracovní desku kotoučové pily se utáhnou šrouby, čímž se zvednou háky a pravítko se bezpečně upne. Stejně snadno ji lze přemístit kamkoli.

výkres a rozměry

Před zahájením práce je vhodné vytvořit výkres výrobku. Uveďte na něm všechny rozměry, konstrukční materiály a další důležité informace. Pomocí speciálních počítačových programů můžete vytvořit dobrý výkres jakéhokoli kusu nábytku.

Při kreslení stolu vždy zohledněte velikost kotoučové pily. Každá značka nářadí má určitou velikost.

Pokud chcete během práce nechávat materiály na stole, musí mít deska stolu rozměry alespoň 120 x 120 cm.

Výhody a nevýhody podomácku postaveného stolu kotoučové pily

Stůl kotoučové pily si můžete vyrobit sami podle vlastních požadavků a preferencí. Bude se používat co nejpohodlněji. Stůl lze vyrobit v různých velikostech a výškách.

Existují nejen ruční modely, ale také modely, které lze připevnit ke stolu.

Je třeba zdůraznit několik hlavních výhod:

Mezi nevýhody podomácku vyrobeného stolu kotoučové pily patří časové náklady. Řemeslník bude muset studovat schémata, výkresy, připravovat materiály, provádět kvalitní zpracování.

Bezpečnostní požadavky

Konstrukce stolu kotoučové pily pro kutily není tak snadná, jak by se mohlo zdát. Pokud máte po ruce dobrý materiál, jeho vlastnosti jsou správné a výkon zařízení se pohybuje od 500 do 1000 wattů, výše uvedené pokyny budou základem práce.

Nesmíme zapomínat, že v každé fázi výroby tabulí je třeba kontrolovat přesnost vlastních operací. V opačném případě, pokud dojde k rozměrovým odchylkám nebo k deformaci patek při vyztužení žeber, bude velmi obtížné obnovit stabilitu. Přesto je výroba vlastního stolu kotoučové pily vlastníma rukama naprosto jednoduchým úkolem na několik hodin.

Jak připevnit ruční kotoučovou pilu ke stolu

Jak si vyrobit vlastní kruhový stůl vlastníma rukama podle výkresů

Ruční kotoučová pila. je to výkonný nástroj s vysokým výkonem. Jednou z hlavních výhod kruhové manévrovatelnosti je nevýhoda, když je třeba vidět velké množství dřeva. Abyste si usnadnili práci, můžete si snadno sestavit stůl pro kotoučovou pilu.

Jednotka stolní pily

Konstrukce stolu ruční kotoučové pily je tak jednoduchá, že ji většina řemeslníků vyrábí bez jakýchkoli předběžných výkresů nebo schémat. Jedná se o pevný pracovní stůl vyrobený ze dřeva a překližky. Nejpevnější stolové podnože jsou vyrobeny z kovu. Jsou nejtěžší a vyžadují zručnost svářeče. Proto se podpěry nejčastěji vyrábějí z dřevěného odpadu. Pod deskou stolu je namontována kotoučová pila, jejíž kotouč vyčnívá speciálně vytvořenou štěrbinou. Dřevo se posouvá po desce stolu a řeže se pomocí otočného kotouče. Pro větší pohodlí a přesnost je stůl vybaven dalšími zařízeními: úhlovým dorazem a délkovým dorazem.

vyrobit, stůl, kotoučovou, pilu, vlastníma

Pracovní plocha „pohlcuje“ část pracovní plochy nože, hloubka řezu se snižuje o tloušťku desky stolu. Proto je vhodné zvolit kruhový systém s maximálním průměrem kotouče a tenkou, ale pevnou desku stolu.

Pokud jste si ještě nekoupili pilu, vybírejte modely s vysokým výkonem (od 1200 W). Zpracovávají velké množství dřeva. V podrážce budou vyvrtány otvory pro montáž: tvarovaná základna může prasknout. Proto je vhodné zvolit nástroj s vyraženou podrážkou.

Výběr materiálu

Chcete-li vytvořit dobrou pozici pro ruční kotoučovou pilu, nezapomeňte na truhlářské dovednosti, trpělivost a malé množství materiálu:

  • vrstvená překližka 15. 20 mm;
  • Trámy 50 x 50;
  • palubní deska;
  • přepínač;
  • externí zásuvka;
  • kus elektrického kabelu
  • PVA lepidlo;
  • Lak na dřevo (pokud překližka není laminovaná);
  • samořezné šrouby.

Velikost pracovní desky závisí na ploše dílny. Na příliš malém stole však budou dlouhé úseky nepohodlné. pokud je obrobek zcela naskládán. řez je hladší a přesnější. Výška nohou se volí podle výšky řemeslníka.

Pro malou dílnu se hodí stolní konstrukce o přibližných rozměrech 50 x 50 x 25 cm.

Proces výroby tabulky

  • Z laminované překližky jsme vyřízli desku stolu na požadovaný rozměr. Pomocí kovového pravítka a tužky naneste značení na spodní rovinu. Překližku řežeme elektrickou skládačkou a v případě potřeby frézujeme hrany. Pokud překližka není laminovaná, očistíme povrch stolu smirkovým papírem.
  • Otočíme a dole uděláme značku pro upevnění ručního kruhového nástavce. Za tímto účelem vyjměte pilový kotouč z nářadí a umístěte patní desku na místo. Na desce stolu a na desce podstavce uděláme značky pro přípravek a drážku pro pilový kotouč. Vyvrtání otvorů pro šrouby. Nahoře, přes horní část stolu a zespodu se stočí, aby držely matice. Takže na straně pracovní plochazahloubit otvory a krytky šroubů tak, aby nevyčnívaly.
  • Pokud plánujete řezat materiál pod různými úhly, je drážka pod pilovým kotoučem navržena jako obrácený lichoběžník. Vytvořte normální drážku pro hladké řezání. Před vyřezáním drážek a otvorů pro upevňovací prvky přiložte pilu, upravte značky a pak řezte.
  • Tužka. umístění výztuh. Jsou vyrobeny z desky a umístěny ve spodní části 8-9 cm od okraje desky stolu. Připevníme nohy stolu k žebrům. Žebra jsou upevněna šrouby v rozestupech 15-25 cm, dodatečně slepena PVA. Šrouby přišroubované shora skrz desku stolu, hlavy zcela zapuštěné. Žebra jsou k sobě připevněna dlouhými samořeznými šrouby.
  • Nohy stolu jsou vyrobeny z tyče nebo prkna a jsou dlouhé 100 až 113 cm. Větší stabilitu zajistí nohy mírně odkloněné od dna. Jsou připevněny na velkých šroubech, které jsou zvenku zkroucené a zevnitř zajištěné maticemi. Táhla rám dále zpevní.
  • Pro nastavení výšky stolu jsou dole upevněny matice, do kterých jsou zašroubovány šrouby M14.
  • Nyní můžete pilu zajistit zespodu přenesením pilového kotouče do připravené drážky.
  • Připevníme elektrický konektor na vnitřní stranu stolu, umožníme průchod vodiče a nainstalujeme vypínač na vhodné místo (na vnější straně výztuhy). Napájení ze zásuvky zajišťuje spínač. Od něj prodloužíme vodič k nejbližšímu zdroji napájení v dílně. Tlačítko ON-OFF na tělese kotoučové pily upevníme pomocí stahovacího pásku na kabelu do zapuštěné polohy.

ČTENÍ Řetězová pila běží při vysokých otáčkách

Nastavení ruční okružní pily a přímočaré pily na stole. Rychlé, snadné, ne drahé.). Část 1

Snadno proveditelné. Rychlá instalace přímočaré pily a kotoučové pily

Milionový stůl pro ruční kotoučovou pilu

Představuji svou práci vážené veřejnosti. tabulka

pro ruční kotoučovou pilu. Budu rád, když se mi ozvete.

Začněme dělat pomocné zastávky. Pro podélný doraz budete potřebovat hliníkovou trubku čtvercového průřezu 0 a dva šrouby s maticemi.

  • Uřízněte kus trubky na délku desky stolu, vyřízněte otvory pro šrouby 3 cm od okraje.
  • Z kusů překližky jsme vyřízli dva klipy. Připravený design.
  • Pro řezání přes stůl si z překližky vyrobíme sáňky. Vyrovnají se s okraji stolu, přitlačí se a posunou podél vroubkovaného kruhu. V místě, kde se kolo pohybuje v saních, vyřízneme drážku. Malé díly lze umístit přímo do saní a řezat je.

Prach se odstraňuje zpod stolu, ale většina prachu se v tomto případě rozptyluje shora, proto je dobré doplnit přístroj horním odsavačem prachu.

Práce s kotoučovou pilou je velmi nebezpečná, proto dbejte na ochranu prstů. Z kusu desky nebo nábytkové desky vyřežte tlačný prvek.

ČTĚTE Nastavení volnoběžných otáček pily Partner

Stavební doplňky

Tuto konstrukci lze doplnit o nůž, který se odstraní. Je vybaven ochranným krytem, který odřezává třísky, jež létají přímo do rukou tesaře.

Určení parametrů pro domácí kotoučovou pilu

Prvním úkolem je zvolit příkon budoucí kotoučové pily pro kutily. Obecně se pro domácí použití doporučuje zařízení s příkonem do 850 W. Pokud nemáte v úmyslu provádět opravy, ale chcete například stavět saunu nebo rekreační dům, kde potřebujete řezat velké množství materiálu, můžete použít motor o výkonu 1250 W. Zařízení s vyšším příkonem se nedoporučuje, protože takto výkonné kotoučové pily vyžadují nejen stabilní základovou desku, ale také její ukotvení k podlaze upevněním nebo zabetonováním.

Hloubka řezu je důležitým faktorem. U domácích spotřebičů by neměla přesáhnout 8 cm. Pro řezání desek, překližky nebo desek na bázi dřeva je to zcela dostačující.

Při stavbě minikotoučové pily nebo pily v plném rozsahu vlastníma rukama je nutné vzít v úvahu rychlost otáčení. Pokud hodláte řezat desky pro výrobu určitých dřevěných dílů, stačí použít nízkofrekvenční nebo středofrekvenční motor. Pokud chcete dosáhnout dokonale hladkého a čistého řezu, je lepší použít vysokootáčkový motor. Otáčky 4500 ot/min jsou pro domácí elektrické nářadí vhodné.

Pro kotoučovou pilu lze použít motor pračky.

Vždy zvažte, v jaké výšce bude startovací tlačítko umístěno. Jeho umístění musí být snadno stisknutelné.

vyrobit, stůl, kotoučovou, pilu, vlastníma

Vezměte prosím na vědomí! Ovládací panel domácí okružní pily musí být snadno přístupný.

Krátký návod k použití

Nejenže je nutné pilu postavit, ale je také důležité ji správně používat, k čemuž je důležitý krátký návod.

Nejlepší je použít svěrák na základně, kterým lze kládu upnout. Dále je třeba provést označení na ližinách a pile. Stroj se plynule rozběhne a pomalu se začne přibližovat ke kmeni. Vodicí lišta řetězové pily by pak měla být přesně uprostřed zářezu.

Je důležité, abyste během práce nedělali žádné trhavé pohyby, protože by mohlo dojít k zablokování pneumatiky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS