Jak zjistit, zda indikátorový šroubovák funguje

Jak kontrolovat pomocí indikačního šroubováku

Někdy je potřeba provést určité elektroinstalační práce v domácnosti. Pokud máte doma šroubovák, snadno poznáte, zda je například fáze. Při posuzování zařízení se bere v úvahu princip fungování. Je důležité znát varianty. Moderní produkty se snadno používají, ale musíte znát pravidla.

Indikátorový šroubovák je nástroj, který lze použít ke zjištění fáze napětí. Multifunkční zařízení umožňuje fixovat činnost v určité oblasti. Je snadné najít nulový vodič nebo nebezpečný vodič, který je pod napětím.

Rozsah použití indikačních šroubováků

Indikátor napětí se používá k následujícím účelům:

  • Nalezení fáze, nulového vodiče;
  • Zjištění polarity bateriových článků a baterií;
  • Vyhledejte skryté (zakopané) rozvody ve zdi;
  • Nalezení přerušení elektrického obvodu;
  • Kontrola funkčnosti topných těles, žárovek, diod a dalších rádiových komponentů.

Kromě toho můžete pomocí digitálního modelu tohoto moderního zařízení určit hodnotu napětí, umístění kladné a záporné elektrody na diodě.

Indikátor s LED diodou a napájecím zdrojem

Konstrukce a funkce šroubováku s LED diodou je stejná jako u předchozí verze s neonovou žárovkou. Hlavním rozdílem je nižší indikační práh. Zařízení LED jsou schopna detekovat napětí nižší než 60 V.

Indikátor napětí baterie s LED diodou se v domácnostech nejčastěji používá k vyhledávání fázových a nulových vodičů. Multifunkční šroubováky s indikátorem na baterie. Vybavené nejen LED diodami, ale také vlastním vyměnitelným zdrojem energie. Jsou mezi profesionály velmi oblíbené. Standardní obvod je doplněn bipolárním tranzistorem.

Tento typ zařízení patří do kategorie multifunkčních zařízení, která se vyznačují rozšířeným souborem technických parametrů. Kromě schopnosti detekovat napětí lze zjistit otevřené obvody a přesně lokalizovat poruchy. Kromě toho se indikátor používá k určení polarity zdrojů stejnosměrného proudu a umístění vodičů. Ta používá bezkontaktní metodu a samotné vodiče musí být pod napětím.

Vodiče jsou detekovány indukovanými magnetickými poli, která jsou detekována zařízením. Samotný kabel nesmí být ve stěně hlubší než 1,5 cm. Lze jej také použít ke kontrole baterie.

Vzhledem k nízké ceně těchto šroubováků překonává množství užitečných funkcí všechna očekávání. Hlavní je správné používání nářadí a kontrola stavu baterií, které se rychle vybíjejí. Aby nástroj vydržel co nejdéle v provozuschopném stavu, měl by být hrot izolován, aby byla zajištěna dielektrická bariéra. Mezi jednotlivými pracemi slouží jako ochranná čepice.

Jak zkontrolovat indikátorový šroubovák

Než se pustíte do práce, zkontrolujte, zda je nářadí v pořádku. Existuje řada způsobů, jak toho dosáhnout:

Kontrola kontrolního šroubováku pomocí zásuvky

Poznámka: Nepouštějte se do práce, aniž byste nejprve zkontrolovali správnou funkci indikačního šroubováku. To by se mělo provést pokaždé, když. Důležitá je také celistvost těla, pokud jsou na něm praskliny, není bezpečné s takovým nástrojem pracovat.

Určení nuly a fáze

Mnoho začínajících elektrikářů a lidí, kteří se rozhodli opravovat spotřebiče sami, se ptá, jak najít fázi a nulu pomocí šroubováku. K tomu je třeba dodržet následující postup:

  • Nejprve je vodič bez napětí;
  • Vodiče, které je třeba testovat, by měly být zbaveny izolačních drátů;
  • Pak musí být zapnuta elektřina;
  • Dotýkejte se jeden po druhém drátů stylusem a nezapomeňte, že obvod musí být uzavřen prstem na kontaktní destičce;
  • Vodič, který se po dotyku žárovky rozsvítí, je fází obvodu.

Jak zjistit fázi a nulu pomocí indikačního šroubováku v elektrické zásuvce? Za tímto účelem zasuňte sondu postupně do otvorů v zásuvce. Při detekci fáze se rozsvítí kontrolka. Pokud šroubovák ukazuje nulu, nerozsvítí se. Pokud se žárovka při dotyku obou otvorů objímky nerozsvítí, znamená to, že je přerušen zemnicí kabel.

Kromě použití šroubováku displeje je možné určit fázi také podle barvy vodiče:

Pokud není rozložení barev správné, budete potřebovat indikátorový šroubovák, abyste zjistili.

Pro úspěšné používání jakéhokoli zařízení je nutné pochopit princip jeho fungování. Totéž platí pro indikační šroubovák. Když budete vědět, jak funguje, alespoň v obecných rysech, budete ho moci používat efektivně a vyhnout se chybám. Odpadá také nutnost používat složitější a dražší multimetr.

Podívejme se na několik základních typů indikačních šroubováků, abychom si mohli vybrat ten nejvhodnější.

Obyčejná zkoušečka napětí s neonovou žárovkou. Princip indikačního šroubováku je následující. Elektrický proud z povrchu vodiče dosáhne žihadla šroubováku a poté přes rezistor o hodnotě nejméně 0,5 mΩ (omezující proud) dosáhne kontaktu doutnavky. Druhý kontakt žárovkového obvodu sepne na člověka prostřednictvím kontaktu na rukojeti šroubováku. U tohoto typu šroubováku je do obvodu žárovky zahrnuta kapacita a odpor lidského těla. To znamená, že se dotkněte špičky drátu a dotkněte se kontaktu prstem, pokud je tam napětí, uvidíte, jak se rozsvítí neonová žárovka. Žádný kontakt s osobou. Žárovka nesvítí. Nevýhodou tohoto typu šroubováku je vysoký práh indikace napětí, který začíná na 60 V. Jsou vhodné pouze pro indikaci napětí a fáze. Tímto nástrojem není možné zjistit přerušený obvod.

Šroubováky s LED indikátorem. Princip je stejný jako u šroubováku s doutnavkou. Hlavním rozdílem je nižší práh indikace napětí, LED dioda se rozsvítí pouze tehdy, pokud je napětí nižší než 60 V.

Šroubováky s LED indikátorem a autonomním napájením (baterie). Jedná se o multifunkční indikační šroubovák. Kromě zdroje napájení obsahuje takový šroubovák také tranzistor, obvykle bipolární. Má pět funkcí:

  • Detekce fáze;
  • Identifikace otevřených obvodů
  • Umožňuje lokalizovat poruchu ve vodiči;
  • K určení polarity zdrojů stejnosměrného proudu;
  • Schopnost detekovat přítomnost napětí v bezkontaktním režimu umožňuje lokalizovat vedení (tento efekt je založen na přítomnosti magnetického pole).

Některé varianty těchto šroubováků jsou schopny detekovat i mikrovlnné záření, např. V mikrovlnných troubách.

Šroubovák s elektronickým indikátorem. K dispozici ve dvou verzích: s LCD displejem nebo bez něj. Vybaveno zvukovou signalizací napětí. V podstatě se jedná o zjednodušený a velmi praktický multimetr. Displej LCD zobrazuje nejen přítomnost napětí, ale také jeho velikost (12 až 220 V). Princip činnosti je v podstatě stejný jako u předchozích protějšků indikačního šroubováku. Schéma takového zařízení nebude uvedeno, je nepravděpodobné, že při rozbití takového šroubováku budete hledat vadné prvky na trhu a měnit je. Čas strávený opravou by se prostě nevyplatil za nový nástroj.

Jak je konstruován šroubovák s displejem

Abychom pochopili, jak používat indikační šroubovák, je nutné alespoň obecně porozumět jeho konstrukci.

Nejjednodušší zařízení se skládá z těchto součástí:

  • Bodnutí šroubovákem. Část zařízení, která se dotýká vodičů nebo vývodů, jež mají být testovány na napětí.
  • Rezistor. Je to vodivá část, která propouští elektrický proud, ale snižuje jeho hodnotu. Odpor rezistoru se volí pro konkrétní napětí, pro které je indikační šroubovák určen. Pokud je zařízení určeno k indikaci 220 V, nemá cenu se s ním pouštět do vysokonapěťového transformátoru.
  • Indikátor. Elektrický proud není okem viditelný, takže jeho přítomnost či nepřítomnost lze posoudit pouze podle nepřímých znaků, z nichž jedním je svit žárovky.
  • Spring. Je vodič mezi žárovkou indikátoru a kontaktní deskou. Současně upíná žárovku uvnitř pouzdra přístroje.
  • Kontaktní deska. Udržuje všechny části uvnitř zařízení a zároveň je kontaktem, který po dotyku uzavře elektrický obvod napájející kontrolku.
  • Izolace. Přes žihadlo kontrolního šroubováku teče proud 220 V, pokud je přítomen v testované síti. Aby se předešlo úrazům elektrickým proudem, jsou pouzdro a hrot přístroje téměř zcela pokryty dielektrickým materiálem. Často průhledný plast s nažloutlým odstínem, přes který je jasně viditelná konstrukce indikačního šroubováku.

Obyčejný indikační šroubovák je zařízení na jedno použití. Pokud se rozbije, lze použité zařízení pouze vyhodit.

Cena indikátorových šroubováků od renomovaných výrobců

Pokud jde o náklady na indikátory napětí, měli byste zařízení rozdělit do tří kategorií.

Jednoduché varianty. Jedná se o šroubováky, které mají žihadlo, pouzdro, neonovou žárovku a rezistor. Navzdory trvanlivosti provozu poskytují výrobci na tato zařízení jednoletou záruku. Pravděpodobnost mechanického poškození plastového pouzdra hraje roli.

Nejdražší jsou multimetry

Šroubováky s dalšími funkcemi. Možnost drátování a detekce trhlin pod omítkou umožňuje komplexnější konstrukci. Z toho vyplývá, že vysokou cenu mezi tímto typem zařízení mají ty modely, které mají možnost nastavit úroveň citlivosti.

Multimetry. Vyznačují se nejvyšší

Mnoho domácích i zahraničních firem vyrábí indikační šroubováky. Podle uživatelů jsou nejspolehlivější a nejtrvanlivější výrobky JTC, EXPERT, JONNESWAY. Výše uvedené cenové rozpětí je zaměřeno na výrobky těchto výrobců.

Různé ukazatele

Hlavní funkcí, kterou by měl indikátor napětí plnit, je kontrola spojitosti elektrického obvodu. Ta rozhoduje o tom, zda bude zapojený spotřebič fungovat. Různá zařízení řeší tento úkol různě. Standardní šroubovák se zkoušečkou napětí využívá proud již v síti (pasivní) a multifunkční zkoušečka napětí má kompletní obvod se samostatným napájením (aktivní), což umožňuje testování bezpotenciálových obvodů.

Všechna tato zařízení fungují na podobném principu, ale mají určité rozdíly v pravidlech používání.

Pasivní indikátor šroubováku

Jedná se o jednopólový indikátor fáze pro domácnost, který plní jediný úkol. Indikuje, zda je v určitém bodě obvodu napětí. Profesionální elektrikáři ho nepoužívají, protože má velmi omezené funkce, ale doma se může hodit do sady nářadí „pro všechny případy“.

Nespornou výhodou tohoto zařízení je, že jednopólový indikátor ukazuje přítomnost napětí po dotyku jakéhokoli kontaktu pod napětím. Neutrální vodič není potřeba. Je to tělo osoby, která drží šroubovák. Přítomnost nebo nepřítomnost fáze je indikována doutnavkou uvnitř přístroje. Pro kontrolu, zda je přítomno napětí, se dotkněte čepele šroubováku vodiče a dotkněte se rukou kontaktní plošky na rukojeti.

Pro ochranu uživatele před vysokým napětím je mezi žihadlem a svítilnou umístěn rezistor, který však nereaguje na napětí nižší než 50-60 voltů.

zjistit, indikátorový, šroubovák, funguje

Šroubovák s aktivním indikátorem

Uvnitř těla přístroje je obvod napájený z vlastního zdroje (baterie), takže se jedná o citlivější detektor napětí. Místo neonové žárovky se používá LED dioda, která reaguje nejen při dotyku vodiče, ale i v případě, že žihadlo právě vstoupí do elektromagnetického pole, které existuje kolem jakéhokoli vodiče pod napětím. Tato vlastnost byla úspěšně použita k nalezení kabeláže ve stěnách nebo v poškozených oblastech. Držte šroubovák a pohybujte jím podél drátu. Pokud se v některém místě lampa nerozsvítí, znamená to, že (/- 15 cm) je drát poškozen.

zjistit, indikátorový, šroubovák, funguje

LED dioda bude také fungovat, pokud se žihadla dotknete jednou rukou a druhou rukou se dotknete kontaktní platiny v rukojeti. Tato vlastnost se běžně používá pro identifikaci vodičů (testování spojitosti). Jednoduše vezměte jeden konec drátu do ruky a dotkněte se druhého konce hrotem šroubováku. Pokud nedošlo k přerušení, rozsvítí se LED dioda.

zjistit, indikátorový, šroubovák, funguje

Vysoká citlivost přístroje je také nevýhodou. Může indikovat přítomnost napětí v místech, kde nikdy nebylo, a naopak. Nereaguje na přerušení nulového vodiče (kromě prohození fáze a nuly).

Multifunkční šroubovák s aktivním indikátorem

Tato zkoušečka napětí je vylepšenou verzí předchozího přístroje. Je vybavena přepínačem, který umožňuje nastavit citlivost přístroje a používat jej v kontaktním i bezkontaktním režimu. Tento multifunkční indikátorový šroubovák je často vybaven mini displejem LCD, který zobrazuje nejen přítomnost napětí, ale také jeho napětí. To umožňuje detekci parazitních proudů, které jsou běžným indikátorem napětí obtížně zjistitelné.

Kromě displeje jsou tato zařízení vybavena bzučákem, který umožňuje nerušené používání v prostředí, kde není digitální displej viditelný. Špičkové modely elektronických indikačních šroubováků jsou v podstatě zjednodušené multimetry, ale s jedním žihadlem místo dvou stylií. Některé elektronické šroubováky jsou dokonce schopné měřit teplotu povrchu, kterého se hrot přístroje dotýká.

Domácí tester

V brašně elektrikáře se často nachází podomácku vyrobená zkoušečka napětí s obyčejnou žárovkou na 220 V. Odborně známá jako „zkoušečka“. Navzdory své velikosti je často výhodnější, ale jeho přednosti plně oceníte při testování třífázových obvodů.

Jedná se v podstatě o jednoduchou žárovku zašroubovanou do objímky s dráty, které slouží jako tykadla pro dotyk s kolíky, na nichž chcete zkontrolovat napětí. Ve srovnání s jinými jednoduchými zkoušečkami napětí zkoušečka neindikuje pouze přítomnost proudu, ale její jas vám také napoví, zda je obvod přepěťový.

Mezi další výhody patří možnost kontroly přítomnosti všech tří fází. Například pokud máte tři vodiče a dva z nich jsou nastaveny na jednu fázi, jakýkoli jiný indikátor napětí na druhém konci vodiče jednoduše ukáže, že každý z vodičů je ve fázi a motor nenastartuje.

Poté se vezmou dvě zkoušečky zapojené do série a volné sondy se použijí ke vzájemné kontrole fází. Jedna fáze a druhá se nerozsvítí. Navíc ji lze vždy použít jako přídavné světlo.

Jedinou nevýhodou je, že fázi lze testovat pouze v případě, že je v blízkosti nulový vodič, ačkoli je obtížné si představit situaci, kdy žádný není.

Univerzální

Přenosná zařízení s širokými možnostmi. Přístroj tohoto typu provádí testování kontaktní a bezkontaktní metodou, definuje poruchu, zkrat pomocí „sondážních“ sítí, pomáhá světelnou a zvukovou signalizací. Univerzální zkoušečky se používají při opravách nebo seřizování elektronických zařízení, vozidel, jsou určeny pro práci se stejnosměrným i střídavým proudem. Tester pracuje na baterii, jejíž nabití je monitorováno. Pokud se baterie vybije, univerzální šroubovák nebude fungovat.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS