Který perforátor je lepší horizontální nebo vertikální

Přímé a hlavňové vrtačky. porovnání nástrojů

Každý moderní profesionální stavitel má ve svém arzenálu velké množství nářadí, a to jak ručního, tak elektrického. Jedním z nich je peorátor. Dnes existuje mnoho modelů peorátorů, z nichž některé jsou určeny pro jednoduché úkoly a použití v domácnosti a jiné pro profesionální činnosti. Pehorátory, které se liší mnoha parametry, včetně hmotnosti, rozměrů a výkonu, se také dělí do dvou podkategorií podle umístění motoru. na vrtačky s přímým a sudovým motorem. V tomto článku se budeme zabývat hlavními rozdíly, výhodami a nevýhodami bubnových peorátorů a poradíme vám, jak vybrat správný nástroj. Mimochodem, více informací o vlastnostech výběru si můžete přečíst v článku „Jak vybrat peorátor pro domácnost a práci“.

Škála použití našich hořáků je široká a zahrnuje mnoho různých provozních režimů. Peorátory mají dva nebo tři z následujících provozních režimů:

Každý z těchto režimů je určen k provádění určitého okruhu úkolů. Například v režimu vrtání bez příklepu může hořák vrtat otvory do dřeva, kovu, plastu a keramiky a chovat se jako vrtačka. Režim vrtání umožňuje vrtání do tvrdých materiálů, jako je beton, kámen a cihly. Peorátor účinně rozbíjí materiál dláty.

Ve výčtu všech způsobů použití elektrocentrály můžeme pokračovat dál a dál. Používá se pro všechny více či méně závažné opravy a dokonce i pro jednoduché domácí práce. Výměna elektroinstalace vyžaduje prořezání stěn, přestavba zahrnuje odstranění příček a výměna dveřních rámů, oken a dokonce i vodovodních armatur vyžaduje použití peorátoru. Bez ohledu na to, s jakým základním materiálem se pracuje, bude peorátor schopen zvládnout daný úkol.

Nářadí se liší svou konstrukcí podle polohy motoru. To se odráží ve tvaru peorátoru, takže můžete snadno rozeznat jeden typ od druhého. Peorátory ve tvaru písmene L se nazývají sudové peorátory (se svislým motorem) a dlouhý nástroj ve tvaru vrtáku se nazývá přímý peorátor (s vodorovným motorem). Při výběru aligátora je mnoho lidí zmateno otázkou: „Je lepší rovný aligátor nebo bubnový aligátor??“. Níže popisujeme jednotlivé typy a vysvětlujeme rozdíly mezi nimi.

Volba síly svítilny

Základem pro zařazení nářadí do té či oné výkonové třídy je typ příslušenství, které se s ním používá: SDS-max nebo SDS-plus. Rotační kladiva SDS-max jsou monstra, která se hodí pouze na staveniště. Do stěn se nevrtá, ale proráží. Pro domácí práce takový nástroj nepotřebujete. Pokud jde o modely SDS-plus, 400-600 Wattů a asi 3 Jouly energie úderu jsou dostatečné pro kousek. Díky těmto vlastnostem si nástroj úspěšně poradí s vrtáním otvorů do betonu až do průměru 26 mm, což je dostatečné pro domácí opravy. (Existují vrtáky s průměrem nad 26 mm, ale lze je použít pouze pro zdění a mohou poškodit nástroj.)

který, lepší, horizontální, nebo, vertikální

Klasická horizontální rukojeť má motor v jedné rovině s pracovním nástrojem. Díky tomu má nástroj delší pouzdro. Ve svislé poloze je tedy motor ve svislé poloze uprostřed skříně. Výkon ani síla úderu nejsou výhodnější, ale vertikální peorátor je kompaktnější a lépe se s ním manipuluje, zejména ve stísněných podmínkách. Konečné rozhodnutí můžete učinit v prodejně poté, co vezmete obě modifikace do rukou a posoudíte manipulaci a ergonomii nástroje.

Dovolte nám tedy uzavřít.

Základní rohový rozdíl mezi horizontálními a vertikálními pehorátory je v systému přenosu nárazu. V případě těžkého a méně pohodlného vertikálního nástroje je tento systém spolehlivější a lze jej v nárazovém systému používat neomezeně dlouho. Horizontální nástroj je kompaktnější a lehčí, ale za to se platí lehčím rázovým systémem. Neměla by se používat déle než deset, patnáct minut v děrovacím systému. Mělo by se pravidelně přepínat na odstřeďování, nechat ho nasáknout čerstvým olejem a trochu vychladnout.

Při výběru nářadí zvažte všechny výše uvedené vlastnosti a doporučení výrobce. Práce vám pak půjde mnohem snáze a rychleji a nástroj vám dlouho vydrží.

Vertikální (sudový) peorátor

Tento typ nástroje má složitější konstrukci. motor je umístěn kolmo na osu vrtáku ve spodní, svislé části skříně. Proto je zde převodovka, která přenáší točivý moment na hřídel motoru. Tyto jednotky jsou výkonnější než přímé jednotky a jsou vybaveny systémem chlazení vzduchem. Tato zařízení, jako je Makita HR4013C, patří do profesionální kategorie, protože jsou svým pracovním režimem srovnatelná s bouracími kladivy.

Klikový mechanismus byl vyvinut tak, aby se zvýšila nárazová síla zařízení. S takovým zařízením můžete provádět těžké stavební práce v tvrdých železobetonových a zděných konstrukcích: bourání stěn, odstraňování betonové vrstvy podlahy, vrtání velkých otvorů.

Osvědčil se také jako nepostradatelný pomocník při míchání velkého množství stavebních směsí. Chlazení motoru v zařízeních sudového typu je účinnější, takže nemusíte dělat časté přestávky.

Mezi nevýhody těchto zařízení patří jejich značná hmotnost, ale v některých pracích hmotnost zařízení zvyšuje kinetickou energii lomu.

Obecně se uvažuje o výhodných vlastnostech hlavňového nástroje, jako je Bosch GBH 4-32 DFR SET:

který, lepší, horizontální, nebo, vertikální
  • Zařízení je odolné proti opotřebení a má dlouhou životnost při sekání (na rozdíl od přímého vrtáku);
  • Dosažitelné hodnoty točivého momentu umožňují funkci směšovače;
  • Schopnost vytvářet otvory o velkých průměrech v tvrdých strukturách;
  • Parametry nárazu jsou pro rozebírání stěn dostatečné;
  • Efektivní vrtání ve svislém směru.

Zajímavé: Jaký je rozdíl mezi příklepovou a rotační vrtačkou: 7 hlavních kritérií

Pojďme tedy uzavřít.

Hlavní rozdíl mezi horizontálními a vertikálními převody je v systému přenosu nárazů. V případě těžšího, méně praktického vertikálního nástroje je tento systém spolehlivější a může pracovat v nárazovém systému neomezeně dlouho. Horizontální nástroj je kompaktnější a lehčí, ale za cenu lehčího úderového systému. nemusíte ji používat déle než deset, patnáct minut. Mělo by se pravidelně přepínat na otáčení, nechat ho namazat a trochu vychladnout.

Při výběru nástroje zvažte všechny výše uvedené funkce a tipy výrobců. Práce pak půjde mnohem rychleji a hladčeji a nářadí vydrží déle.

Charakteristika pro domácí a profesionální peorátory

Před nákupem nástroje je třeba vědět, jak peorátor vypadá. Domácí spotřebiče se od profesionálního nářadí liší výkonem a hmotností. Při nákupu nástroje je však třeba vzít v úvahu následující vlastnosti:

který, lepší, horizontální, nebo, vertikální

Pro vaši informaci! Měkký start umožňuje rovnoměrné vyvrtání otvoru bez ohledu na typ materiálu. Současně zvyšuje provozní bezpečnost.

Důležitý je také výkon motoru a hmotnost výrobku. Vysoce výkonné jednotky pro profesionální aplikace. Domácí nářadí se snadno používá a má malé rozměry.

Nářadí pro domácnost má nízkou hmotnost

8 sedadel. Makita HR2470

Makita HR2470 se umístila na 8. místě v žebříčku nejlepšího domácího rotačního nářadí s ohledem na poměr ceny a výkonu, takže je spolehlivým spojencem pro kutily, stavební dělníky a výrobce nábytku. Díky horizontálnímu motoru je toto zařízení lehčí a kompaktnější.

nástroj dokáže vrtat do nejtvrdších materiálů a těžko přístupných míst: až 32 mm do dřeva, 13 mm do kovu, 24 mm do betonu. Zvětšení průměru vrtáku až na 65 mm. Hlavní rukojeť je pogumovaná, aby neklouzala, a sekundární rukojeť snižuje zatížení uživatele při vrtání. Bezpečnostní spojka zabraňuje náhodnému zaseknutí a prodlužuje životnost nástroje.

Dobrý a levný domácí nástroj, který dokáže prorazit stěny, rozšířit dveře a vybourat příčky. Dláto se otáčí o 360 stupňů a uzamyká se ve 40 polohách. Prodlužuje jeho životnost vlivem chodu nasucho a zlepšuje přesnost a kvalitu práce díky automatické regulaci otáček. Energie nárazu až 2.4 jouly s frekvencí až 4 500 úderů za minutu.

  • Nízká hlučnost;
  • Perfektně padne do ruky;
  • Velmi kvalitní a robustní;
  • Opravitelné;
  • Přiložený komfortní kufřík;
  • Dlouhý síťový kabel;
  • Lehký a kompaktní;
  • Pogumované rukojeti;
  • Dostatek prostoru pro uložení základních bitů.

K čemu slouží

Jak vyplývá z definice, hlavní funkcí pionýrského nástroje je vrtání pevných nebo „slepých“ otvorů do materiálů různé hustoty. od „měkké“ omítky až po kámen, beton a cihly. V závislosti na typu práce, předpokládané hloubce a šířce „díry“ se volí vrtací hlava: její průměr se pohybuje od 15 do 150 mm.

Také síla a směrová síla úderu jsou hlavními vlastnostmi nástroje. Výkon se udává ve wattech a síla nárazu v joulech. Hodnota těchto parametrů určuje rychlost a účinnost nástroje při práci. Příkon domácích spotřebičů je 800. 1000 W a profesionálních spotřebičů 1000. 1500 W.

Nářadí se používá pro instalaci silových, televizních a internetových kabelů, instalaci „těžkých“ topných a elektrických zařízení, úpravu vodovodních a kanalizačních systémů, vrtání vývodů do betonu.

Peorátory se klasifikují na základě konstrukčních vlastností jejich součástí, jako jsou: typ pohonu a napájení, umístění motoru, typ sklíčidla odpalovacího mechanismu. Nástroj se také dělí podle toho, zda může pracovat ve dvou nebo třech režimech.

Podle počtu provozních režimů

Tato klasifikace je založena na počtu provozních režimů nástroje:

  • dvourežimové nástroje. Nejběžnější domácí modely, jejichž funkcí je vrtání s podélným příklepem a vrtání otvorů bez příklepu;
  • Třírežimový. Těžší a výkonnější profesionální modely. Jejich funkce se přidává t.н. nárazový režim bez rotace.

Odkaz! První režim je standardní funkcí a používá se k drcení betonu, cihel, kamene a tvrdých kovů, jako je ocel. Druhý režim je přídavný režim, díky němuž přístroj pracuje jako vrtačka a používá se k vrtání otvorů do tenkých kovových povrchů, dřeva a různých plastů. Třetí model, nárazový, se používá při rozsáhlých stavebních pracích, kdy je nutné prorazit otvory do materiálů s vysokou hustotou, mezi které patří například dlažba nebo lité betonové kovové konstrukce, „obětovat“ úhlednost.

Podle typu pohonu

Hlavní součástí rotačního nástroje je pohonná jednotka, která se skládá z motoru a pohonné jednotky. Moderní modely se v této klasifikaci dělí na:

  • Pneumatické. Systém, který pohání nářadí, je vzduchový kompresor. Tato jednotka se používá na chodnících, kanálech, v dolech a dalších místech, kde není z bezpečnostních důvodů povoleno používat elektrický proud;
  • Palivem poháněné. Pohon zajišťuje benzinový nebo naftový motor, který má vyšší výkon a nižší hlučnost než kompresor;
  • Hydraulika. Nářadí je připojeno rozdělovací tryskou k hydraulickému systému silničního zařízení nebo k čerpací stanici. Navíc je méně hlučný než vzduchový kompresor;
  • Napájení z elektrické sítě. Nejoblíbenější moderní modely mají elektromotor napájený ze sítě. Pro použití při stavebních a opravárenských pracích v interiéru i „venku“, kde je k dispozici elektrická zásuvka;
  • Bezdrátové. Gator tohoto typu je rovněž poháněn elektromotorem, ale nevyžaduje přímé připojení k elektrické síti. Energie pro provoz je uložena ve speciálních lithium-iontových, nikl-kadmiových nebo nikl-metalových bateriích. Výhodou je mobilita, ale nevýhodou menší výkon ve srovnání s jinými agregáty a kratší životnost.

Důležité! Mezi první tři typy patří především profesionální a průmyslové stroje, a to kvůli vysoké hlučnosti, výkonu a velikosti pohonné jednotky. Používají se na staveništích, v čistírnách odpadních vod, při těžbě, stavbě silnic a dálnic, v ropném nebo plynárenském průmyslu atd.д.

Podle umístění motoru

V konstrukci domácího elektrického peorátoru lze instalovat motor:

  • Vertikální, tj. kolmá na osu otáčení nástroje. To se odráží ve tvaru přístroje (ve tvaru písmene L). Díky tomu je instalovaný motor větší a výkonnější, ale zvyšuje se tím hmotnost celého zařízení a snižuje se jeho mobilita a ergonomie;
  • Horizontálně, tj. podél osy otáčení. Jejich motory nejsou příliš výkonné, ale tyto modely se lépe ovládají ve vzduchu: jsou ergonomické, kompaktní a poměrně lehké.

Horizontální rotační kladiva se nejčastěji používají při domácích pracích, zatímco vertikální kladiva se nejčastěji používají na větších stavbách.

Podle hmotnosti

A konečně, jak bylo uvedeno výše, důležitým kritériem pro nástroj je jeho hmotnost. Z hlediska hmotnosti lze všechny modely peorátorů rozdělit na:

Tyto modely nejenže váží více, ale mají také větší rozměry a často se používají v těžkém průmyslu a při stavbě silnic, kde plní v podstatě funkci „sbíječky“.

Důležité! Kromě výše uvedeného je základem pro klasifikaci modelů vrtacího nářadí provedení příklepového systému a konstrukční vlastnosti upevnění vrtacího zařízení. pro specifické práce při opravách nebo výstavbě se používají různé typy sklíčidel a jádrových vrtáků (bity, sekáče, vrtáky atd.).д.).

Zásuvka by se měla používat pouze pro tažení a zvedání zdvihacích zařízení. Stačí, když si sami určíte rozsah a náročnost požadovaných prací a otevřete si internetový obchod nebo navštívíte stavební trh a prohlédnete si hlavní konstrukční a technické prvky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS