Lze vrtákem provrtat betonovou zeď?

Jak vrtat do betonu pomocí vrtačky?

Každý z nás se někdy setkal s nutností připevnit na stěny různé předměty, které zpestřují interiér, vytvářejí pohodlí nebo jen připomínají příjemné chvíle života. Nejčastějšími činnostmi, které nakonec provedete, je zavěšení lamp a nástěnných svítidel, obrazů a fotografií, zrcadel a poliček, instalace klimatizace nebo televizních obrazovek na betonové plochy. Zatímco malý obrázek nebo fotografii lze vyrobit zatlučením hřebíku do zdi, větší a těžší předměty mohou být při vrtání otvorů problémem. Abyste se vyhnuli nedorozuměním při práci s betonem, jako je zlomení vrtáku, otupení, vyplatí se správně připravit příčku, zvolit kvalitní nástroj a vybrat správný vrták.

vrtákem

Výběr nástroje

Vrtačky se dělí na různé typy: liší se podle výrobce a funkčnosti. Nejdůležitější je, aby nástroj zvládal hlavní úkoly, aby bylo možné čistě vrtat betonový povrch. Při výběru vrtačky je třeba vzít v úvahu následující body

  • Příklepové vrtání a nastavení hloubky: pomáhá zvládnout vrtání v problematických oblastech;
  • počet rychlostí: určuje intenzitu práce;
  • dostatečný výkon: musí být schopen vrtat rychle a přesně do betonu;
  • Pohodlné držení v ruce: Vrtačka by měla dobře padnout do ruky, abyste s ní mohli v případě potřeby pracovat delší dobu.

Kritéria pro výběr nástroje jsou tato.

Jak vrtat otvory do betonu

Na tvorbě tohoto článku se podílel náš zkušený tým redaktorů a výzkumných pracovníků, kteří zkontrolovali jeho správnost a úplnost.

Tým správy obsahu wikiHow pečlivě sleduje práci redaktorů, aby zajistil, že každý článek splňuje naše vysoké standardy kvality.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 9. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

Počet zobrazení tohoto článku: 73 279.

Znalost vrtání děr do betonu je poměrně užitečná a šikovná dovednost. Snadno a rychle s ním zavěsíte poličky, obrazy, svítidla a mnoho dalšího po celém domě. Proces vrtání do betonu je poměrně jednoduchý, ale se správnými nástroji a pochopením principů práce ušetříte spoustu času.

  • Pokud si kupujete nářadí, je obvykle rozumné připlatit si za výkonnější svítilnu (síla úderu alespoň 7-10 Joulů) známé značky. [3] X Zdroj informací Mezi další užitečné vlastnosti, které je třeba zvážit, patří proměnlivé otáčky, proměnlivá hloubka vrtání, pohodlné držení nástroje a dostupnost druhé rukojeti.
  • Dodržujte bezpečnostní opatření. Používejte také ochranné brýle, abyste zabránili vniknutí betonových třísek do očí, špunty do uší, abyste zabránili poškození uší, a silné pracovní rukavice, abyste si chránili ruce před nadměrným třením a žhnoucími vrtáky. Maska proti prachu se doporučuje také při pracích s velkým množstvím prachu.
  • Musíte použít speciální vrtáky nebo takzvané vrtáky s označením SDS nebo SDS-MAX (pro otvory do průměru 1,5 cm) nebo děrovací vrták (pro otvory o průměru 2 cm a více). [5] X Zdroj dat
  • Vrtání do železobetonu je mnohem obtížnější, pokud musí být hloubka otvoru větší než hloubka ocelové výztuže v betonu. Jakmile vrták do betonu dosáhne výztuže, vyměňte jej za vrták do kovu. [6] X Zdroj dat Během práce několikrát zpomalte a zastavte, aby nedošlo k přehřátí vrtáku.
  • Protože beton je tvrdý a hutný materiál, pro upevnění šroubů na hmoždinky pro zavěšení lehkých předmětů do zdi stačí otvor o hloubce 2,5 cm. Těžší předměty vyžadují delší šrouby s hmoždinkami nebo dokonce kotvy, jejichž minimální hloubka upevnění by měla být uvedena na obalu.
  • Zvětšete požadovanou hloubku otvoru o 5 mm, abyste měli prostor pro případný prach, který se mohl nahromadit během vrtání. [Není to nutné, pokud hodláte později otvor vyčistit od prachu (přečtěte si o tom více). [9] X
  • Při práci s dutými betonovými bloky nebo tenkými betonovými povrchy se vždy řiďte pokyny k použitému spojovacímu materiálu. Některé plastové kotvy vyžadují pevnou oporu po celé délce a při vložení do průchozího otvoru v tenké stěně mohou vypadnout.

Správné vrtání. Držte vrtačku jednou rukou jako pistoli a položte ukazováček na spoušť. Pokud je jádrová vrtačka vybavena pomocnou rukojetí, uchopte ji druhou rukou a použijte ji pro lepší úchop. V opačném případě jednoduše držte vrtačku zespodu druhou rukou blíže k zadní části těla.

Označte místo, které chcete vyvrtat. Měkkou tužkou nebo křížkem si na stěně označte místo, kam chcete vrtat.

  • Pokud váš projekt vyžaduje vrták s velkým průměrem, zvažte použití vrtáku s menším průměrem pro pilotní otvor. To slouží ke zvýšení stability vrtačky při další práci. [11] X Zdroj informací
  • vyvíjejte dostatečný tlak, abyste vrták udrželi v poloze, ale netlačte na něj příliš dopředu (zvyšuje se tím opotřebení vrtáku a může dojít k jeho zlomení). Jak velký tlak je třeba vyvinout na vrták, záleží na osobní zkušenosti.
  • V pravidelných intervalech zastavte vrták a vytáhněte jej z otvoru, aby se nástroj na několik sekund ochladil. To platí zejména pro běžné vrtačky bez příklepové funkce, protože se mohou při delší práci snadno přehřát.

Výběr vrtáku: rady odborníků

Kvalita práce a její zachování závisí na výběru trysky. K dispozici jsou vrtáky pro různé materiály. kov, dřevo, beton. K vrtání monolitického materiálu se používají trysky s charakteristickou vlastností. mají trojúhelníkový hrot z karbidu. Pobeditové vrtáky, materiál s podobnou tvrdostí jako diamant, používané v běžných vrtácích, pronikají do betonu, aniž by ho rozbily.

V závislosti na typu požadovaného otvoru se volí vrták.

Když se vrták zablokuje a nepostupuje, použije se k překonání ucpávek vrták. Vloží se do prohlubně a lehce se na ně udeří kladivem, otáčí se doleva doprava a pohybuje se dopředu a dozadu. Po změknutí problémové oblasti pokračujte ve vrtání vrtákem. Takové oblasti lze snadno projít peorátorem, ale jeho konstrukce neumožňuje vytvořit otvory menší než 13 mm v průměru. Při použití víceúčelových vrtaček je nutné vypnout vibrační režim a pravidelně je chladit. Tyto bity jsou vhodné pro jednoduchou vrtačku. Diamantové vrtáky jsou vysoce kvalitní, robustní, odolné, trvanlivé, ale drahé materiály.

Pracovní pravidla: tipy

Při práci s nářadím je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla a obecné pokyny:

  • 1) Chraňte svůj dýchací systém během práce.
  • 2) Pokud pracujete venku, musíte postavit plot o délce 2,5 metru.
  • 3) Při práci ve výškách nad 1,5 metru používejte pevný podklad. lešení nebo kozlík.
  • 4) Při práci s nástrojem jej musíte pomalu zapínat a v žádném případě jej nevypínat, když je uvnitř stěny.
  • 5) Při vrtání do omítky se ujistěte, že jste pochopili její rozložení, abyste se ničeho nedotkli.
  • 6) Je přísně zakázáno vrtat do dekorativních povrchů.
  • 7) Zvolte správné vrtáky pro každý povrch.
  • 8) Navlhčete vrták vodou, aby se nepřehřál.

Lze vrtat do betonu elektrickým šroubovákem??

Pro zodpovězení této otázky je třeba znát materiál, do kterého se má vrtat, hloubku a průměr otvorů. Otvory o průměru 10 mm a více nelze provádět elektrickým šroubovákem. Pokud je však vrták tenký (3-5 mm), je možné vrtat elektrickým šroubovákem. Otáčky vrtáku ovlivňují schopnost vrtat do tvrdých materiálů. Pro šroubování stačí otáčky 500 ot/min./Elektrickou vrtačku lze provozovat s motorem s otáčkami 1300-1500 ot/min, zatímco beton lze vrtat s motorem s otáčkami 1000-1500 ot/min./minuta. Stejně důležitý je i krouticí moment, tedy jak velkou silou jsou šrouby utahovány nebo vrtány. Pro beton je vhodný elektrický šroubovák s výkonem 140 N/m, který se používá v pracovní koncové poloze zásuvky při maximálním výkonu.

Konstrukce elektrického šroubováku se skládá z následujících prvků:

  • rukojeť s pistolovou rukojetí (pro práci řidičskou rukou);
  • elektrický motor;
  • spojka;
  • sklíčidlo pro uzamčení příslušenství;
  • omezovač. tlačítko, které spouští a reguluje otáčení;
  • Pastorek (převodovka), který přenáší otáčky z motoru na hřídel;
  • Dobíjecí baterie pro napájení a stejnosměrný proud do motoru.
  • Bezdrátové. Samostatný díky interní baterii.
  • napájení ze sítě. Pro použití je nutný síťový/napájecí zdroj. Toto elektrické nářadí je mnohem výkonnější a levnější než akumulátorové nářadí.

Akumulátorový typ ztrácí výkon, pokud se vybije, proto nářadí před každou prací nabijte podle pokynů. Šroubováky s elektrickým pohonem tento problém nemají, protože jsou připojeny k síti kabelem. Pro vrtání do betonu je stroj vybaven funkcí příklepu s přepínačem zpětného chodu pro obrácení nebo otočení hlavy. Použití v druhém režimu pro demolici. Modely s regulací krouticího momentu pro vrtání otvorů do betonu. To proto, aby se drážka a vyměnitelné bity neopotřebovávaly.

Jak se rozhodnout, který nástroj použít?

Další práce vyžadují rotační nebo příklepovou vrtačku a bity s pobeditovými hroty. Příklepová vrtačka kombinuje rotační a vratný pohyb, díky čemuž si dokonale poradí s lehkým betonem, a na otázku, jak vrtat do betonové zdi, která je nosná, existuje jednoduchá odpověď. nejlepším pomocníkem bude peorátor, jehož hlavním účelem je prorazit právě betonové ploty. Je tu ještě jeden rozdíl:

K provrtání výztuže, která se nachází v betonové stěně, byste měli použít vrtáky do kovu.

Komentáře odborníka

Nyní už víte, jak a čím udělat díru do zdi, ale pokud nemáte s takovými pracemi žádné zkušenosti. nejprve požádejte někoho ze svých zkušenějších známých, aby vás naučil, jak se zařízením zacházet, jinak se může stát, že zeď i nástroj budou mnohem méně funkční, než byly před zahájením práce.

Jen si vzpomeňte, že ačkoli naši dědové a pradědové dokázali provést opravu jakéhokoli druhu a složitosti pomocí jednoho kladiva, žijeme v době míru, kdy o nářadí není nouze. Proto, pokud jste se rozhodli získat díru do zdi, ale máte po ruce pouze nízký výkon vrtačky bez funkce děrování, nemučte zeď a stroj, a to je lepší počkat trochu a požádat přátele o peorator. budete pravděpodobně mít štěstí. Ach ano, pokud bydlíte v bytovém domě a znáte nepříjemnost sousedů, buďte k nim milosrdní a nezačínejte vrtat s prvními kohouty. poděkují vám.

Přečtěte si také: Vrtáky do obkladů a dlažeb v koupelně

Většina lidí žijících v domě s betonovými stěnami bude dříve či později potřebovat zavěsit skříňku, svítidlo, polici nebo obraz. Velkou otázkou pak je, jak vrtat do betonové zdi. Není žádným tajemstvím, že každý domácí kutil se s tímto problémem alespoň jednou v životě setkal, ale ne každý ví, jak ho vyřešit. Mnozí statečně mučí vrták a vlastní síly, ale protože nedosáhli kýženého výsledku, nechají všeho na další pokus udělat díru do zdi. Ale nakonec se vrtačka porouchá a police skončí v rohu místnosti nebo se na ně práší ve spíži. Ale existují možnosti. jen je musíte znát a vědět, jak je použít.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS