Nářadí a náčiní pro malování

Lekce o MDK03.01 na „Ruční nářadí, zařízení pro malířské práce.

Vezměte prosím na vědomí, že v souladu s federálním zákonem N 273-FZ „O vzdělávání v Ruské federaci“ v organizacích provádějících vzdělávací aktivity, školení a vzdělávání studentů se zdravotním postižením je organizována jak společně s ostatními studenty, a v samostatných třídách nebo skupinách.

Oddíl 1 „Provádění přípravných prací pro malování

Ruční nářadí a zařízení pro malířské práce.

Naučit se rozlišovat druhy a účely nástrojů a pomůcek a pravidla péče o ně.

Rozvoj myšlení, kognitivní aktivity a samostatnosti, pozornosti, paměti, srovnávání.

Rozvíjet zájem o profesi, odpovědnost při provádění praktických prací, přesnost.

Výukové vybavení a materiály:

Prezentace lekce pomocí počítače a projektoru.

Organizační část (2 minuty)

Příprava osnov, zásobování směny.

Seznámení s tématem hodiny, vymezení cílů a úkolů.

Téma: „Ruční nářadí a zařízení pro malířské práce.

Cíl lekce: Seznámit se s druhy a účelem nástrojů a zařízení pro

II. Aktualizace základních znalostí (3 minuty)

Ověření teoretických znalostí ke studovanému tématu: „Koncepce SNiP, její úloha, princip a aplikace“.

Aktivujte pozornost studentů otázkami (písemnou formou)

Otázky, které vám pomohou aktualizovat vaše předchozí znalosti.

Otázka : Vyjmenujte normativní dokument, který definuje kvalitu malířských prací? ( SNiP)

Otázka : Jaká je úloha SNiP? ( Normy a předpisy pro provádění prací)

Otázka : Význam SNiP? ( definuje druh práce)

Otázka : Přečtěte si název dokumentu „SNiP III-V.21-73“?

(SNiP-typ; III – část; B.21. kapitola; 73. rok;. revidováno).

III. Učení se novému materiálu: (25 minut)

Klasifikace nářadí a zařízení pro malířské práce.

nářadí, náčiní, malování

Stojí za zmínku, že malířských nástrojů a zařízení je málo a jsou velmi jednoduché. Každá z nich má však svou vlastní oblast použití.

Používají se k různým druhům základních nátěrů a malířských prací. Kartáče jsou k dispozici v různých velikostech a tvarech podle GOST. K dispozici jsou malířské štětce, štětce na barvy, zednické štětce, ruční štětce, ploché štětce a stříhací štětce.

Malířské štětce se používají k nanášení lepidla a kaseinu K natírání velkých ploch. Jejich zvláštností je dutá rukojeť, kterou lze namontovat na prodlužovací rukojeť.

Chcete-li zjistit kvalitu kartáče, ohněte a uvolněte jeho štětiny. V tomto případě se vlasy musí okamžitě vrátit do původní polohy.

Štětec na malování. Drhnoucí kartáče se používají k bělení.

Drhnoucí kartáč. Místo štětce můžete použít zednickou lžíci. Používá se na velké plochy pro stříkání lepidla na tapety. Rukojeť může být odnímatelná nebo pevně připevněná uprostřed hlavy kartáče.

Kartáč. rukojeť. Kartáč. rukojeť. Vhodné pro malé plochy. Aby štětec „nabral“ co největší množství barvy, je v jeho vnitřní části ponechána dutina. Štětinové kartáče lze upevnit pomocí kovové čelenky,

Tento štětec je vhodný pro všechny druhy barev, použití lepených štětin se nedoporučuje pro práci se šablonami na bázi vápna.

Kartáč Fleur Blade. Používá se k malování povrchů a odstraňování šmouh, tahů z rukojetí při olejomalbě.

Kartáč na filety. Kartáče na filetování mohou být kulaté nebo ploché. Používají se k vytahování filetů nebo k natírání těžko přístupných míst. Používá se pro odklonění tenkých pruhů.

Štětec na šablony. Je kulatá, pevná, s krátkými světlými štětinami, rovnoměrně zastřižená na jednu délku. Tato konstrukce je nutná, aby se zabránilo stékání barvy pod okraj šablony. Šablonovací štětce se nazývají podle svého hlavního účelu (nanášení rovnoměrné vrstvy barvy přes šablonu).

Kartáč. zastřihovač. Použití škrabky může způsobit drsnost povrchu, proto musí být štětiny tuhé.

Štětce na nátěry chladičů. Používá se k natírání těžko přístupných povrchů, jako jsou radiátory.

Knoflík. Co ještě potřebuje malíř pro malířské práce? Válečky, samozřejmě!

Lze malovat na velké rovné plochy. Kromě toho, že jsou šikovné, lze je pochválit také za jejich relativní rychlost při provádění různých malířských prací.

Váleček na kožešiny. Díky přírodnímu kožíšku nanášejí tyto válečky barvu rovnoměrněji a jsou také odolnější než syntetické. Tyto nástroje se dělí podle délky hromady. Čím delší je vlas, tím lepší je povrchová úprava na hrubých a nerovných plochách. Tyto válečky jsou ideální pro nanášení emailů a olejových barev. Je také třeba mít na paměti, že před použitím těchto nástrojů je třeba je namočit, aby se snížila tuhost vlasů.

Pěnový válec. Používá se pro laky, základní nátěry, lepidlo na tapety. Vzhledem ke struktuře pěny se během malování tvoří vzduchové bubliny, které po prasknutí vytvářejí nerovný a drsný povrch. povrch

Malířské štětce: typy a základy výběru

Nejtradičnějším, nejznámějším a nejoblíbenějším malířským nástrojem je bezpochyby štětec. Štětce jsou k dispozici pro různé aplikace a různé barvy a liší se typem štětin, velikostí a tvarem.

Štětiny kartáčů mohou být různých typů:

  • přírodní vlákna. Tyto štětce jsou dostatečně tvrdé a hrubé, aby udržely barvu a rovnoměrně ji nanesly. Přírodní štětce jsou vhodné pro olejové, alkydové nebo emailové barvy, ale nejsou vhodné pro barvy na vodní bázi;
  • z umělých vláken, obvykle nylonu a polyesteru. Štětiny mohou být vyrobeny prakticky v jakékoli tvrdosti a kvalitní kartáče se syntetickými štětinami stojí hodně peněz a mohou být používány velmi dlouho. Tyto štětce, stejně jako přírodní, jsou vhodné pro olejové a alkydové barvy a budou nepostradatelné při práci s latexovými barvami, protože si zachovávají svůj původní vzhled bez ohledu na přítomnost vody v barvě. Pro natírání dřevěného řeziva se doporučují nylonové štětce;
  • Směs štětin si zachovává výhody přírodních štětin a zároveň zvyšuje jejich odolnost a trvanlivost.

Podle tvaru a účelu se rozlišují následující typy malířských štětců:

  • Plochý nebo žlábkový kartáč o šířce 25-100 mm, nejuniverzálnější nástroj. Používají se k nanášení barev, emailů, laků, olejů na všechny povrchy a někdy i k úpravě lakovaných povrchů, aby získaly lesklý efekt. Pro natírání velkých ploch je lepší vzít štětce o šířce 75-100 mm, pro dokončování jednotlivých dílů, natírání lišt a rámů je lepší vzít štětce o šířce 30-60 mm, které jsou vhodné pro natírání rohů;
  • Na rozdíl od plochých štětců má štětec na radiátory menší šířku a zahnutou, prodlouženou rukojeť, která usnadňuje natírání těžko přístupných míst, jako jsou například radiátory. Proto se kartáč na chladiče jmenuje takto. Lze je použít i pro vzdálené rohy a sekční konstrukce;
  • muší kartáče jsou kulaté, většinou vyrobené ze směsi přírodních a syntetických vláken. Délka chomáčku je 100-180 mm, průměr 60-65 mm. Tyto velké a načechrané štětce jsou vhodné pro malování poměrně velkých ploch a někdy se používají k bílení. Štětiny mají po použití tendenci se ohýbat a doporučuje se hlavu kartáče znovu svázat, aby se štětiny nesráželi a kvalita práce se časem nezhoršila. Ruční štětce lze použít v kombinaci s teleskopickými štětinami, díky nimž můžete malovat na těžko přístupných místech;
  • Makrela se používá k nanášení barvy na velké plochy, je 2,5krát rychlejší než štětec k dokončení malířských prací, kvalita natřeného povrchu je vysoká. Ruční kartáče jsou k dispozici v kulatém, oválném nebo obdélníkovém tvaru, s maximální délkou 100 mm a průměrem nebo šířkou 120-170 mm. Tyto kartáče mají obvykle krátkou rukojeť a syntetické štětiny, ale jsou k dispozici i kartáče s dlouhou rukojetí a přírodními štětinami. Stěrku lze použít k nanášení barvy, základního nátěru, lepidla na tapety a dalších materiálů. Jsou nejvhodnější pro hustší a viskózní směsi;
  • Ruční štětce jsou malé a kulaté, proto jsou známější jako kulaté štětce na malování. S průměrem od 26 do 54 mm jsou ideální pro natírání okenních rámů, trubek, lišt a dalších malých dílů;
  • filetovací štětce jsou také kulaté, ale mají ještě menší průměr (6-18 mm) a připomínají malířské štětce. Používají se především v dekorativních aplikacích, kde je důležitá přesnost;
  • trimovací kartáč má velmi tuhé štětiny a používá se k čištění již natřených povrchů. Lze je použít k odstranění nerovností po jiných malířských nástrojích.

Je důležité zvolit kartáč s pružnými štětinami, které při tahu nevypadávají. Rukojeť by měla pohodlně padnout do ruky. Štětec lze použít několikrát, pokud jej ihned po natření očistíte rozpouštědlem (obvykle lakovým benzínem). Vyžínače trávy, které mají opotřebováno alespoň 60 % štětin, se považují za opotřebované. měly by být vyřazeny.

Špachtle

Špachtle je základním malířským nástrojem, bez kterého si lze podobné práce jen těžko představit. Lopatky se vyrábějí ve všech tvarech, materiálech a funkcích.

  • Jeho hlavní funkcí je nanášení tmelu a jeho rozprostření po celém ošetřovaném povrchu.
  • Nejspolehlivější možností je zakoupit kovovou špachtli.
  • Jeho konstrukce je poměrně jednoduchá: čepel o šířce od 50 do 100 milimetrů a malá rukojeť.
  • Čepel je nejčastěji vyrobena z několika kovů.

Pokud je lopatka dražší nebo levnější, je pravděpodobné, že její čepel je odolná proti korozi a teplotě. Je možné pracovat na dřevě nebo jiném materiálu, samotné zpracování je docela příjemné s kovovou špachtlí.

Stříkací pistole

Pneumatické postřikovače umožňují natírat větší plochy ještě rychleji. Pro malování stropů je to velmi výhodné.

Nejjednodušším zařízením pro použití v domácnosti je ruční postřikovač, vhodný pro nanášení vápenných a lepicích barev.

nedávno byly vyrobeny stříkací pistole vhodné pro téměř všechny typy barev. Vakuové postřikovače jsou nejvhodnější pro citlivé domácí aplikace. Použijte také speciální zařízení (dodávané s vysavačem). Jeho hadici lze prodloužit pomocí vysavače. Přesun je možný po připevnění vysavače na ramenní popruh.

Malování pomocí stříkací pistole se vyznačuje vysokou kvalitou a rovnoměrností pokrytí. Výhoda rychlosti je patrná zejména při lakování velkých, homogenních a exponovaných ploch. Má však také výhody při malování na nepřístupných místech.

Mezi nevýhody postřikovačů patří nutnost zakrýt všechny přilehlé plochy papírem nebo fólií a nutnost neustále sledovat hladinu postřikového roztoku v nádržce rozprašovače. Pokud není v nádobě dostatek barvy nebo je postřikovač příliš nakloněn, začne „prskat“, nasávat vzduch z trysky a nekontrolovaně vyplivovat množství barvy.

Nářadí, vybavení, pomůcky pro provádění malířských prací

Základním nástrojem pro lakování jsou ruční štětce (obr. 2).13). malé kartáčky s krátkou kulatou nebo broušenou rukojetí. Používají se téměř ve všech aplikacích: při tapetování, lakování dřeva, natírání povrchů před pokládkou linolea nebo obkladů. Nejlepší štětce jsou z čistých štětin (poskytují dobrou houževnatost barvy), ale často se používají těžší typy koňských žíní. Při natírání oken a dveří olejovou barvou používejte štětce o průměru 2 až 3 cm, při natírání stěn. do 4 cm.

Ploché kartáče (viz obrázek 6.1) jsou vyrobeny z kvalitních štětin nebo jezevčích chlupů.14) používá se jak k malování malých ploch, tak k vyhlazování barvy po jiných, hrubších štětcích. Jedná se o ploché štětce o šířce 3 až 12 cm. Vyrobeno z kvalitních štětin nebo jezevčí srsti.

K bílení stropu lepidlem a vápennou barvou nebo k nanášení lepidla na tapety se používá především malířský štětec (obr. 1).15). Může být kulatý nebo obdélníkový, 12 až 18 cm široký, s 9 až 11 cm dlouhými štětinami. Rukojeť může být odnímatelná nebo připevněná k podložce.

Štětec (obr.16). velký kartáč o průměru 7-9 cm a délce až 10 cm. Vhodné pro natírání velkých ploch vápennými a adhezními nátěry, olejovými barvami a emaily. Používají se k nanášení základního nátěru a také ke stírání stěn a stropů.

Malování se provádí také pomocí malířských válečků (na obrázku níže).17), které jsou na rovných plochách vhodnější než štětce: produktivita práce s malířským válečkem se 3-4krát zvyšuje a kvalita práce je dobrá. K dispozici jsou pěnové štětce (nejsou vhodné pro olejové barvy, laky a emaily) a kožešinové štětce (nejsou vhodné pro vápenné barvy). Válce jsou namontovány na speciální rukojeti, která se nazývá obráběcí stroj.

Při práci s válečkem se barva musí nalít do speciální plastové vaničky (obr.18) na barvu s mřížkou pro vytlačení přebytečné barvy a její rovnoměrné rozložení po celé ploše válečku. Váleček nejprve ponořte do barvy a poté jej přejeďte přes síťku, abyste odstranili přebytečnou maltu. Pro usnadnění čištění lze vaničku vyložit kouskem polyethylenové fólie, jejíž okraje se k vnějšímu okraji vaničky připevní lepicí páskou. Po aplikaci se fólie odlepí a odstraní se spolu se zbytky barvy, takže koryto zůstane čisté.

K nanášení tmelu na povrch a k jeho stírání se používají hladítka (obr.19,20). Špachtle jsou k dispozici ve velikostech od 5 cm do 60 cm. Mají kovovou čepel a plastovou rukojeť.

Stříkací pistole (obr.21). je přístroj pro mechanické stříkání vodou ředitelných nízkoviskózních nátěrových hmot při dokončovacích stavebních pracích. K se používá. ručně ovládané (ruční).- Přístroje s proudovým chráničem a motorovým pohonem (elektrické).- EC. Nejčastěji se používají CRD s pístovými, pístovými a méně často s membránovými čerpadly a EC s membránovými čerpadly. Výrobek vstupuje do čerpadla přes filtr, vtéká do sací hadice, tlakovou hadicí je přiváděn k tyči (dlouhé duté trubce) a rozprašován stříkací tryskou. přebytečný roztok se vrací do nádoby přes přepadový ventil a vypouštěcí hadici.

Stříkací pistole (obr.22). Lze použít ve stavebnictví pro malířské práce. Stlačený vzduch vstupuje pod vysokým tlakem do otvoru stříkací hlavy, kde se mísí s lakovacím materiálem a rozmělňuje jej na kapičky o průměru 5 až 100 mcm. Výstupem je proud polydisperzních kapiček (plume), který se usazuje na stříkaném povrchu. Vzor stříkání se může lišit v závislosti na tlaku stlačeného vzduchu, teplotě, rychlosti, viskozitě a konstrukci stříkacího zařízení.

Plochá stříkací hlava se používá k natírání velkých ploch, kulatá stříkací hlava se používá k natírání velkých ploch. pro malé objekty. Požadované velikosti a typu nástřiku lze dosáhnout vybavením stříkacích pistolí speciální vzduchovou a mechanickou kompresní hlavicí. Stroj lze dodat s jednou nebo více vyměnitelnými hlavami.

Minometný tank (obr.23). určené pro přípravu a skladování malty. Dodává se v kovovém nebo plastovém, kulatém nebo hranatém provedení. Jeho kapacita závisí na velikosti.

Mlýnek (rýže).24). používá se k broušení povrchů. je na něj nanesen smirkový papír. které lze na obou stranách zajistit svorkami. Je třeba ji přikládat opatrně a rovnoměrně, aby se papír netrhal a neodlepoval. Nejlépe se hodí k broušení velkých ploch nebo fasád.

Lešení se používá pro malířské práce:

Lešení (obr.25). Určeno pro frézování a další práce ve výšce. Lešení může být vyrobeno ze dřeva nebo kovu. Lešení má podpěru, na které stojí, příčníky, které drží sloupky a štíty, desky, na kterých stojí pracovník, a podpěrné tyče, které brání vypadnutí pracovníka, v případě potřeby jsou uspořádány šikmo.

Věžové plošiny (obr.26). používá se pro všechny druhy stavebních a montážních prací. Stavební věže lze používat v interiéru i exteriéru. V porovnání s lešením je věžový stožár lehčí, mobilnější, kompaktnější a snadno se montuje.

Nástroje pro malování

Laky lze rozdělit podle způsobu nanášení, přičemž se rozlišují ruční a mechanické. Mechanické, jak bylo uvedeno výše, si obvykle vybírají profesionálové, kteří provádějí kvalitní dokončovací práce. Při kosmetické úpravě místnosti je přijatelné omezit používání ručního nářadí:

Při kosmetických úpravách místnosti lze ruční nářadí použít pouze na tyto účely.

Typy kartáčů

Kartáče se rozlišují podle tvaru, délky a materiálu štětin, geometrických rozměrů (délka rukojeti, šířka kartáče). V závislosti na použití existují různé názvy štětců:

Kartáč na chladič

Nástroj určený k natírání potrubí a radiátorů v místech, kam se plochý štětec těžko dostane. Konstrukčním prvkem je dlouhá rukojeť i pracovní část, zakřivená pod různými úhly. Šířka štětce by měla být zvolena tak, aby práce byla co nejrychleji hotová a aby bylo možné dosáhnout na všechna těžko přístupná místa natíraného povrchu.

Štětiny těchto kartáčů mají přidáno malé množství syntetického materiálu, ne více než 30 %, a jsou k rukojeti připevněny kovovým okrajem nebo lepidlem. Umožňuje práci s alkydovými, akrylovými a nitro emaily bez velkého „odlupování“ štětce. Po práci omyjte štětiny minerálním lihem, vodou nebo acetonem, podle typu smaltu.

Lopatková stěrka

Velké plochy jako stěny, stropy, podlahy. Lze použít základní nátěr, impregnaci, barvu na vodní bázi. Vhodné i pro bělení. Je velmi vhodný pro aplikaci lepidla na tapety.

Zvláštností stěrky je, že po nanesení nátěru lze použít suchý štětec bez uhlazování tekutých směsí, protože poskytuje velmi rovnoměrnou aplikaci.

Její štětiny dobře absorbují husté a viskózní sloučeniny. Výrobci malířského náčiní vyrábějí štětiny pro smeták jak z přírodních (prasečí a koňské žíně), tak ze syntetických materiálů.

Lopatka

Podobně jako u stěrky je rozdíl v tom, že štětec má velký vnitřní prostor, který slouží jako zásobník materiálu. Lze použít pro stejné práce jako hladítko, pro rychlou a přesnou aplikaci. Štětiny se používají přírodní i syntetické.

Kulatý kartáč

Obvykle je upevněn na dlouhé rukojeti s nástavcem ve tvaru válce, který drží štětiny. Tento nástroj je vhodný k natírání oken, lišt, architrávů, dveří a všech ozdobných předmětů.

Velký kulatý kartáč je vhodný na bělení stěn a stropů. Použité štětiny jsou přírodní, umělé nebo smíšené.

Plochý kartáč

Navrženo k dosažení hladkého povrchu, používá se na vrchní nátěry. Vhodný pro natírání jakýchkoli povrchů, s ohledem na to, že pro těžko přístupná místa potřebujete užší štětec.

Štětce je vhodné po malování důkladně umýt. V závislosti na materiálu, se kterým pracujete, očistěte štětce:

  • s vodou. po práci s akrylovými, vodou dispergovanými kompozicemi;
  • parafín nebo lakový benzín. po olejových, alkydových barvách a emailech;
  • acetonem nebo ředidlem 646. po nitrolacích a emailech.

Pokud kartáček neumyjete, nemůžete ho znovu použít. je lepší ho vyhodit.

Válečky

Není jich tak velký výběr jako štětců. Mohou zkrátit dobu potřebnou k natírání nebo nanášení malty. K dispozici jsou následující typy:

Určeno k povrchové úpravě barvou a pouze s ní.

Vytváří hladký a rovnoměrný povlak a nejlépe se používá na podobné povrchy.

Štětce na malování

Vyrobeno z tenkého pozinkovaného plechu,rukojeti. tvrdé dřevo, které lze brousit a lakovat.Svazek (Zaig) mohou být vyrobeny ze štětin nebo zSměs štětin a syntetických vláken.

Štětce na nanášení barvy

Existují různé tvary a velikosti malířských štětců pro dokončovací práce:

  • může být kulaté nebo obdélníkové tvary(malířské štětce) ve formě chomáčku vlasů, který se později zastrčí, nebo hotový (obvykle vložený do klece nebo sklíčidla). používá se k základnímu nátěru;
  • může být flat– se používá k nátěrům dřevěných, kovových, omítnutých a kachlových konstrukcí.

POZNÁMKA: Nejlepší kartáče jsou vyrobeny ze štětin. Štětce z koňských žíní snášejí méně barvy a malují hruběji než štětce ze štětin.

(velký) průměr6-8 cm jsou vyrobeny z chomáče vlasů v délcePrůměr 15-18 cm a při práci ji na dvou nebo třech místech spojte pevnou nití. Při opotřebení kartáče se závity na kartáči prořezávají a prodlužují pracovní část kartáče.

POZNÁMKA: při práci ve výšce si můžete přes štětec nasadit kapronovou punčochu a nechat si pouze pracovní část štětce. zabráníte tak stékání barvy po stonku štětce a kapání do obličeje (shora).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS