Nástroj na odstranění opletu z materiálu vodítka

Nástroj na odstraňování opletu z olověného materiálu

Pokud používáte opletené vedení, je brzdový nástroj EastShark nezbytností.

Nepoškozuje materiál při používání.

Rusko. Kotelniki, ul. Zheleznodorozhnaya 6 s. 1

INN: 772391843229 OGRN: 318774600434724

Krátký text o společnosti. Vyplněno v části Bloky. Nastavení.

Popis bonusového programu. Vyplní se v blocích. Nastavení.

Zadejte prosím své jméno a kontaktní telefonní číslo. Člen našeho zákaznického servisu se vám brzy ozve.

Pokud proud protékající vodičem překročí vypočtené jmenovité hodnoty, dojde k narušení rovnováhy v elektrickém systému, což má za následek přehřátí izolační vrstvy a při kritických hodnotách roztavení kovových prvků vodiče. Na tomto principu fungují elektrické svářečky.

Zmenšení tloušťky vodiče vede ke zvýšení jeho elektrického odporu, což snižuje jeho výkonnostní charakteristiky. Takový vodič nevydrží požadovaný proud, ale při nižším proudu může ještě dlouho fungovat. Kromě toho se dále snižují mechanické vlastnosti.

Vliv plochy průřezu vodiče na velikost proudu, který jím protéká, lze určit pomocí Ohmova zákona.

Je patrné, že při velkém úsilí o proříznutí izolace čepel po proniknutí kovem naruší průřez a strukturu vodiče. Jak je kov proříznutý, je vidět na fotografii.

Tip: Při odstraňování izolační vrstvy vodiče se ujistěte, že je kovové jádro v dobrém stavu a není naříznuté nebo naštípnuté. I když nejsou příliš hluboké, může se jejich průřez časem výrazně zmenšit, což vede k poruchám a závadám stroje.

Kategorie odizolovacích kleští pro formát kabelů

Existuje několik formátů izolace. Každý z nich má své specifické vlastnosti a rozměry. V závislosti na kabelu stačí vybrat správný nástroj.

Kroucený pár

Připomíná upínací mechanismus s integrovaným nožem. Tento nástroj se používá k co nejpřesnějšímu čištění izolačního materiálu.

Běžně se označuje jako odizolovač kroucené dvojlinky.

Pro koaxiální kabely

V mnoha ohledech se podobá předchozímu podtypu, ale s tím rozdílem, že může pracovat s různými druhy drátu pomocí trysky.

Zastřihovač této kategorie se otáčí a je doplněn klíčem pro nastavení úchopu

Čepele prořezávají vnější i vnitřní izolační vrstvu současně.

Optické vlákno

Toto zařízení je určeno k odstraňování laku na povrchu optických kabelů. Přístroj je velmi přesný, nastavení mechanické části chrání před deformací skleněného povlaku vlákna, takže cena takového nástroje je vysoká.

Pokročilé stroje lze nalézt až do 7 tisíc a amatérské verze jsou k dispozici až do 2 tisíc

Pro odstranění vnějšího izolačního materiálu

Připomíná pevný upínací mechanismus s nožem uprostřed. Na druhém konci rukojeti se nachází nastavovací část, která slouží k regulaci průměru.

Uvnitř otvoru je upnuto lanko, poté je čepel nastavena na rukojeti

Horizontální i vertikální řezy. Čištění probíhá po celé délce drátu.

K čištění napájecích kabelů

Tento kalibr je určen pro silné vrstvy izolačního materiálu do 1,5 cm. Perfektně funguje s šitými povlaky PE.

Tvar ostří tohoto nástroje může být rovný nebo kuželovitý

Flexibilní nastavení hloubky řezu. Do této kategorie patří také profesionální stroje, které jsou schopné nejen odstraňovat izolační materiál, ale také stlačovat kabely.

Typy elektroinstalačních zařízení

Různé nástroje lze klasifikovat následujícím způsobem

Izolaci lze odstranit dvěma způsoby: tepelně a mechanicky.

První je přípustný pouze pro tenké, nízkonapěťové vodiče používané v komunikačních zařízeních, audio zařízeních a elektronice pracující s napětím přibližně 5 voltů.

Profesionální metody jsou čistě mechanické odstraňování. Činnost nástrojů je založena na jednom z principů odstraňování ochranného povlaku:

  • Řezání. Břit prořezává izolační vrstvu kruhovým pohybem, přičemž vodiče zůstávají nepoškozené. Poté se z vodiče odstraní část řezné plochy.
  • Odizolování. Izolace se uchopí a působením síly se doslova strhne z vodiče.

Všechny nástroje lze rozdělit do dvou skupin podle předpokládaného objemu práce:

Někteří lidé řadí elektrikářský nůž do první kategorie. Tyto nástroje jsou však vždy přítomny i v arzenálu profesionála. Nůž se často používá v domácnosti díky své cenové dostupnosti a snadnému použití.

Mezi elektrikáři jsou nejžádanější striptéři. Existují tři typy profesionálních nástrojů na odizolování kabelů: ruční, poloautomatické a automatické.

Kromě obecné klasifikace se tato zařízení mohou lišit podle účelu. Pokud se univerzální nářadí nebo zařízení používá výhradně pro internetové kabely nebo elektrické kabely. Průměr odizolovaného drátu se může lišit, takže se pohybuje v rozmezí 4-40 mm.

K čemu potřebujete nástroj na odstraňování izolace?

K připojení vypínačů a zásuvek v bytě nemusíte používat profesionální nářadí. Zde můžete použít improvizovaná zařízení, která jsou v arzenálu každého domácího řemeslníka. Odizolování vodičů a izolace však pravděpodobně nebude provedeno správně, zejména pokud jde o rozsáhlé elektrikářské práce.

Bez odizolovacího nástroje je nepravděpodobné, že by bylo možné vodiče správně odizolovat

Nesprávné odstranění izolace vodičů může mít nepříznivé účinky. Použití obyčejného kuchyňského nože zvyšuje pravděpodobnost poškození kabelu, a tím snižuje bezpečnost provozu elektroinstalace. Nepřestřižení vodiče vede ke zmenšení průřezu vodiče a přerušení nebo poškození spoje. Nešetrný řez často způsobí, že se kabel při ohýbání zlomí.

Ve vysokofrekvenčních systémech se střídavým proudem se může vyskytnout skin efekt, který způsobuje nerovnoměrné rozložení proudu v horní vrstvě vodiče. I sebemenší poškození jádra má za následek selhání celého systému.

Při provádění rozsáhlých elektrikářských prací může zanedbání používání speciálního nástroje pro odizolování vodičů a izolace způsobit požár, poruchu strojního zařízení nebo úraz elektrickým proudem.

Nash Stripper Tool

Společnost zajišťuje vrácení a výměnu tohoto výrobku v souladu se zákonnými požadavky.

Pravidla pro vracení zboží

Vrácení zboží je možné do 14 dnů od převzetí (u zboží odpovídající kvality).

Zpětné dodání zboží podléhá dohodě.

Podle platné ukrajinské legislativy: Vrácení zboží do 14 dnů od nákupu (po obdržení zboží). Na základě čl. 9 ukrajinského zákona o ochraně práv spotřebitelů vrátit zboží do 14 dnů od nákupu (výrobek nevyhovoval / nelíbil se). Vrácení je v tomto případě možné pouze v případě, že: zboží nebylo použito a nijak se nepoužívá; originální obal a dodací sada jsou zcela zachovány (včetně štítků a pečetí); zboží je ve stejném stavu jako v době nákupu a předání uživateli (bez jakéhokoli mechanického poškození a vad); při přítomnosti účetních dokladů ke zboží vystavených spotřebitelem se zbožím je takovým dokladem naše faktura z obchodu nebo dodací list na zboží od kurýrní služby, která zboží doručuje. V tomto případě zákazník hradí zpětné dodání výrobku podle platných tarifů. Spodní prádlo (termoprádlo) nelze vyměnit ani vrátit.

Hlavním požadavkem na vodítka je jejich spolehlivost, kterou lze zajistit nástroji pro jejich výrobu. Moderní vedoucí materiály mají dostatečnou bezpečnostní rezervu a “odpovědnost” Spolehlivost návazce připraveného k použití pro lov kaprů zajišťují především uzly a další montážní prvky.

Smyčky na tuhých materiálech zkušení rybáři neuzlují a používají krimpovací trubičky, protože na rozdíl od uzlování se celkové zatížení při správném krimpování nesnižuje. Krimpovací nástroj Korda je určen pro spolehlivé a kvalitní krimpování a je dodáván se sadou krimpovacích trubiček různých průměrů.

Vlastnost speciálního tuhého monofilního materiálu zachovat si po zahřátí svůj tvar a po vychladnutí používá nástroj Atomic Tackle Chod. To vám pomůže vytvořit dokonalý ohyb vlasce pro lov na Chod-Rig.

Pravděpodobně jste se již setkali s tím, že podobně navržená sestava vyrobená různými mistry má různou chytlavost. Než začneme hledat mystické důvody, stojí za to poukázat na jednoduchou techniku: jeden použil zapalovač a druhý zahříval smršťovací trubičku přehřátou párou pomocí nástroje Solar Rig Cone Tool.

Nástroje. Odizolovací kleště. nástroj na odizolování vodičů

Při odizolování vodičů je nejdůležitější nepoškodit samotný vodič a nepoškodit izolaci v místě, kde by měl zůstat. Důležité je také, aby bylo rychlé, pohodlné a bezpečné.

Odizolovač drátů je nástroj na odizolování drátů (wire stripper, stripper).

Mám několik striptérů a rozhodl jsem se udělat malý přehled:

Nejstarší a nejosvědčenější možností, kterou používají všichni elektrikáři již od pradávna, jsou tyto odizolovací kleště:

Princip činnosti je velmi jednoduchý. kleště se nastaví šroubovákem na požadovaný průměr vodiče (s malou rezervou, aby nedošlo k poškrábání samotného vodiče při odstraňování izolace), poté se uchopí vodič a kleštěmi se může otáčet kolem vodiče (aby se izolace stříhala v kruhu):

Pak stačí kleště přitáhnout k sobě a izolace se snadno oddělí:

Tyto kleště se dodávají s neizolovanými rukojeťmi (stojí méně) a mohou být izolované (červené nebo červenožluté rukojeti, nápis, že je izolace do 1000 V).

Mám model s izolovanými rukojeťmi, a to je zároveň můj nejjednodušší a zároveň nejdražší striptér. 1200r nebo 1400r to stálo (vzhledem k tomu, že podobně vypadající lze nalézt za 600 nebo dokonce 300r).

Jde o to, že tento je vyroben v Německu, každý z nich je testován ve vaně pod napětím. Číňané mohou o izolaci lhát, a pokud je nekvalitní a vy pracujete pod proudem, může vás to stát život. A samozřejmě tvrdost oceli a ostření je také velmi dobré. snadno odizolujete i ty nejtenčí dráty.

Nevýhody. pokud pracujete s různými průměry drátů, musíte vždy buď šroub znovu nastavit, nebo mít těchto kleští několik a zamotat se do nich. Navíc nelze nastavit délku odizolování.

plusy. spolehlivost, nezničitelnost, možnost odizolování v těžko přístupných místech, kam se jiné odizolovače nedostanou, a je to jediný odizolovač, který znám, který může pracovat pod napětím.

Hodně mi to pomohlo, když na letním sídle vybouchlo vadné připojení k domu (zoxidovalo spojení mědi a hliníku) a náš elektrikář skončil. Sám jsem vylezl na žebřík a pomocí těchto izolovaných kleští, jakož i izolovaných kleští, štípacích kleští a šroubováku jsem byl schopen ukousnout, odizolovat a obnovit kontakt a být se světlem, dokud nepřijel skutečný elektrikář. )

Ukázalo se, že tento odizolovač dokáže odizolovat neuvěřitelně tenké vodiče, které ostatní odizolovače v tomto přehledu jednoduše roztrhají (průměr vodiče s izolací je menší než milimetr)!

Nezapomeňte, že tento odstraňovač je nejdražší v tomto přehledu a je vyroben v Německu. Je pravděpodobně velmi pečlivě vyroben a jeho levnější protějšky to nedokážou, ale přesto.

Zde je další odizolovač, který je určen speciálně pro odstraňování VENKOVNÍHO pláště z kulatých kabelů:

Velmi dobrý a šikovný nástroj, který je pro kabel NYM nenahraditelný!

Jediná věc je, že se dodávají ve dvou verzích. s přídavným ostřím (na fotografii zakryté bílým průsvitným krytem) a bez něj. No, tato přídavná čepel není vůbec potřeba, myslím, že ty časy, kdy se kabely řezaly noži, jsou pryč, takže to jen překáží, lepší zvolit model bez ní.

Způsob práce tohoto odstraňovače je tenká a velmi ostrá čepel, jejíž uvolnění se reguluje šroubem:

Šroub je nastaven tak, aby nůž prořízl izolaci, ale nedotýkal se vodičů v kabelu. Zařízení se nasadí na kabel, upne se, obtočí a protáhne, čímž se odizoluje.

Dostal jsem malý kousek skvělého kabelu se spoustou prvotřídních měděných drátů:

S tímto odizolovacím přípravkem jsem je snadno uvolnil odizolováním:

Nyní mám dráty pro zapojení rádia na dlouhou dobu! )

Další je můj oblíbený, plně automatický moderní striptér s nastavitelnou délkou odizolování:

Tyto odstraňovače jsou k dispozici pod různými značkami, viděl jsem je pod značkami LUX, Weicon Super, KVT a dalšími. Stojí kolem 1000r 1800r. zlatá střední cesta. Existují podobně vypadající levné, černé s černými čepelemi. hovno, peníze do kanálu. Existují podobně konstruované drahé profesionální odizolovací kleště za 3-5 tisíc, s velkou životností pro ty, kteří tráví celý den jen odizolováním drátů. to doma není potřeba.

Odizolovač pracuje tak, že nastaví délku odizolování (u mnoha svorek, zásuvek, spínačů atd.).п. Píšou, jak dlouho se mají svlékat:

Poté zasunete drát dovnitř až na doraz a jedním tahem odizolujete izolaci. Kromě délky odizolování nemusíte nic nastavovat.

Jedinou nevýhodou je, že se někdy odizolovaná vlákna drátů zaseknou v odizolovači a musí se odstranit. K tomu dochází, pokud pomalu stisknete a uvolníte rukojeti, ale pokud odizolujete rychlým pohybem. izolace okamžitě odlétne a nelepí se.

Odizolovače za 4-7 tisíc pravděpodobně takovou nevýhodu nemají, ale to je důležité pouze pro profesionální instalatéry, kteří odizolovávají dráty ve dne v noci. )

Dokáže však odizolovat i ty nejtenčí a nejměkčí vodiče, dokonce nejprve odizoluje jejich vnější plášť a poté i izolaci z vodičů uvnitř.

Vestavěné štípací kleště pro dráty do 2 mm.

Je to můj oblíbený odizolovač, zvláště dobrý na splétané vodiče.

Velmi snadno uchopitelné rukojeti. mnohem jednodušší než další striptér, který budu recenzovat.

Velmi běžný a zdaleka ne nový design striptýzu.

Proč je tak dobrý, že si ho vybírají miliony lidí??

UNIVERZÁLNÍ NÁSTROJ NA ODSTRAŇOVÁNÍ OTŘEPŮ

Především jeho všestrannost. dokáže odizolovat dráty různých průměrů, automaticky nastavovat.

Za druhé je to nejpohodlnější odizolovač pro práci s našimi oblíbenými plochými dráty:

Je to pravděpodobně jediný odizolovač, který dokáže přesně odizolovat vnější izolaci takového vodiče a odizolovat dva nebo tři vodiče najednou JEDNOU! )

Bohužel jsem pro ukázku neměl po ruce žádný drát VVG, takže jsem musel použít to, co jsem měl.

Obvykle se izolace z plochého drátu odstraňuje nožem nebo podobnou věcí:

Což je nepříjemné, protože konečný výsledek je následující:

Zbytky izolace vyčnívají, aby nepřekážely, musíte je odříznout štípačkami na dráty.

Ale! Pokud použijeme správný odstraňovač izolace, není nutné! )

Tato odizolovací páska dokáže odizolovat i dva nebo tři vodiče najednou.

Bohužel jsem neměl po ruce vhodný třížilový vodič, ale myslím, že princip je jasný:

Velmi praktický odizolovač třívodičových kabelů. )

Také se mi velmi líbila. i když jsem si zpočátku myslel, že je trochu hrubá, ale to je pro tenké dráty, a čistí 220 voltů elektřiny, zejména plochých VVG a podobně opravdu pěkně! )

Jako bonus má kleště a krimpovací nástroj pro izolovaná i neizolovaná oka. Její použití je nepohodlné, ale pokud nemáme po ruce vhodnou krimpovací kleště a potřebujeme krimpovat hrot, je to záchrana.

Má omezovač délky pro odizolování izolace, kterou je obvykle třeba okamžitě odstranit. )

jako je tento. Pokud to bude možné, přidám další články o odizolovači pro koaxiální kabel, odizolovači-odizolovači pro telefonní a internetové kabely a také o krimpovacích kleštích (nářadí pro krimpování kabelových ok a dutinek).

Řeknu jen, že lankové vodiče po odizolování izolace nelze ihned bez přípravy upnout do šroubu, protože se tím snadno zničí jednotlivé vodiče.

Je třeba krimpovat splétané vodiče s izolovanými nebo neizolovanými očky:

Na fotce s prvními kleštěmi můžete vidět již zkroucenou kuželku, právě jsem dosáhl limitu fotek. )

Izolovaná koncovka je název věci, prodává se všude, pokud potřebujete krimpovat 2 vodiče v jedné takové koncovce, musíte si koupit koncovky s širší plastovou částí. NSHVI2.

AKTUALIZACE: Natočil jsem video některých odizolovačů, které ukazují krimpovací kleště pro rukávy:

Komentáře 54

Poraďte prosím nářadí pro občasné opravy elektroinstalace automobilů.

Odizolovací kleště. typ LUX a typ KVT, dobré štípací kleště, kleště (no, já mám NWS), sadu smršťovacích bužírek (nejlepší jsou s lepicí vrstvou, geminují spojení, ale není snadné je koupit), auto supertape 3M Scothc Super33 (nikdy nezklame), auto unplugs vyžadují krimpování, aby odpovídaly pinům těchto konektorů (největší a nejistý výdaj), samotné konektory (existují univerzální, velmi dobré konektory Superseal. hledání na disku pro ně a krimpování).

Nezapomeňte si pořídit voltmetr (kvalitní)! Ne čínské kopie starověkých sraček a něco jako MS8239D nebo šikovný jako tester MS8211, nebo Uni-t, nebo cokoli jiného je tam levné a normální. lepší se zeptat, přečtěte si. o výběru dobrého voltmetru hodně témat) a klešťové měřiče (ne nutně, ale někdy velmi užitečné sledovat proud nebo únik).

A samozřejmě potřebujete nylonové vazby a utahovák (dělá to KVT). Potřebujete také sadu špachtlí a páčidel na odstraňování čalounění a pistolí (sady jsou v autosalonech).

Použil jsem také tuto měkkou samolepicí izolaci. často se lepí na tovární kabelové svazky, aby se netloukla a neodírala.

Samozřejmě šroubováky s nejrůznějšími bity. v autech je spousta torxů. Elektrický šroubovák a vrtáky. Malý elektrický šroubovák vám usnadní demontáž mnoha šroubů, pokud potřebujete například něco udělat pod přístrojovou deskou.

Páječka nebo plynová páječka. ale lepší je pájka). Často jsou také zapotřebí kvalitní lepicí podložky. lze je přilepit i na čistý povrch a kabely k nim lze připevnit pomocí kabelových stahovacích pásků. A různé velikosti vlnovky. v autoservisu stojí kopějku, a když dáte něco nového, je vždy dobré chránit drátěnou vlnovku. Někdy je potřeba samotný drát od auta. nevím, kde ho sehnat, rozplétal jsem americký kabelový svazek. Tento drát je při zahřívání dokonale čistý, ani se zapalovačem se neroztaví, na rozdíl od rozšířeného svinstva. To znamená, že je bezpečný. Nevím, kde ho sehnat, ale možná má obdoby. Potřebujete také držáky pojistek s pojistkami. pro nové obvody (dejte další světla, co. chránit je s pojistkou!).

Děkuji za podrobnou odpověď. Píšete, že potřebujete krimpovací svorky, aby odpovídaly kolíkům těchto konektorů. Jsou konkrétní? Obyčejné domácí nebudou stačit?jako je tento?www.všeinstrumenti.ru/rucschi/delo_tehniki/417200/

Pro každý čep potřebujete jinou sadu čelistí.

Raději vám dám odkazy na kompetentnější lidi! )

Zde je několik skvělých článků o konektorech a krimpovacích sponách SupeSeal:

Zde je skvělý článek o různých krimpech:

Nůžky. typ LUX a KVT, dobré štípací kleště, kleště (já mám NWS), smršťovací bužírky (nejlepší jsou s lepicí vrstvou, geminují spojení, ale není snadné je koupit), auto super pásky 3M Scothc Super33 (nikdy nezklamou), pro automatické konektory potřebujete krimpovací svorky, které odpovídají kolíkům těchto konektorů (největší a nejasné výdaje), samotné konektory (existují univerzální, velmi dobré konektory Superseal. hledejte je na disku a krimpovací svorky pro ně).

Ujistěte se, že máte voltmetr (dobrý voltmetr)! Ne čínské kopie starověkých sraček a něco jako MS8239D nebo šikovný jako tester MS8211, nebo Uni-t, nebo cokoli jiného je tam levné a normální. lepší se zeptat, přečíst. o nalezení dobrého voltmetru hodně témat) a klešťové měřiče (ne nutně, ale někdy velmi užitečné sledovat proud nebo únik).

A samozřejmě budete potřebovat nylonové spojovací prvky a nářadí na jejich utažení (dělá to KVT). Potřebujete také sadu špachtlí a páčidel na demontáž čalounění a pistolí (sady jsou v autosalonech).

Použil jsem také měkký samolepicí izolátor. často se lepí na kabelové svazky, aby je chránil před nárazy a odřením.

Samozřejmě šroubováky s nejrůznějšími bity. v autech je spousta torxů. A elektrický šroubovák s vrtákem. Malý elektrický šroubovák vám usnadní povolování šroubů, pokud například potřebujete něco udělat pod přístrojovou deskou.

Pájka nebo plynová páječka. ale lepší je pájení). Často jsou také zapotřebí kvalitní lepicí podložky. lze je přilepit i na čistý povrch a kabely k nim lze připevnit pomocí kabelových stahovacích pásků. A různé velikosti vlnovek. v autoservisu stojí korunu a vždy je dobré chránit drát vlnovkou, když kupujete něco nového. Samotný drát do auta je někdy potřeba. nevím, kde ho sehnat, rozmotal jsem americký kabelový svazek. Tento drát se při zahřátí dokonale odizoluje, dokonce i se zapalovačem, neroztaví se, na rozdíl od těch sraček všude. To znamená, že je bezpečný. Nevím, kde ho sehnat, ale možná má obdoby. Potřebujete také držáky pojistek s pojistkami. pro nové obvody (vložte další světla. chraňte je pojistkou)!).

Nejužitečnější komentář z toho, na co jsem zde narazil. Děkuji mnohokrát!

Jak používat opletení drátu k odstranění pájky

Oplet se skládá z pruhu tenkých měděných drátků, které po zahřátí snadno zachytí zředěnou pájku a tavidlo. Zhruba řečeno je to obyčejný lankový drát bez izolace.

Prýmky jsou k dispozici v různých průměrech. Čím větší jsou díly, tím větší průměr opletu je potřeba a naopak.

Někteří výrobci přidávají do opletu tavidlo, takže ho není nutné přidávat, když potřebujete odstranit přebytečnou pájku. Je velmi šikovný a praktický.

Čím ji nahradit

Jak bylo uvedeno výše, opletení je jednoduše pruh jemných měděných drátků. A lze jej nahradit normálním drátem s vlákny. Vícežilové vodiče se však zpravidla neskládají z takových měděných drátů, které se používají v opletení. Vícežilový drát není vhodnou náhradou opletu.

Nejlepší náhradou opletení je měděné stínění koaxiálních kabelů. Tato síta se skládají z tenkých drátků, které snadno zachycují pájku.

Dovolená na chatě

Ochranný plášť vodítka plní řadu funkcí. Chrání vnitřní pletenou část před proříznutím a odřením, zvyšuje tuhost vodítka, mění jeho vztlak a v některých případech zvyšuje jeho maskovací vlastnosti.

Jednou z nejdůležitějších vlastností pláště z provozního hlediska je jeho přilnavost (vazba) k opletenému základu. Čím vyšší je přilnavost, tím déle zůstává oplet na dně, což je užitečné zejména v těžkých rybářských podmínkách s velkým třením mezi návazcem a podvodními překážkami. Pokud jsou opletená základna a plášť příliš těsně spojeny, je obtížné plášť odstranit, aniž by došlo k jeho poškození.

Z těchto materiálů je téměř nemožné odstranit opletení nehty. Při použití kleští, nožů nebo podobných nástrojů je riziko poškození opletené části šňůry příliš velké. Proto jsou některé společnosti (např. Korda) nuceny vyrábět speciální nástroje pro odstraňování opletu z materiálů s vysokou přilnavostí.

Bez ohledu na to, jak silná, odolná a nenápadná je špička vlasce, pokud se při nahazování zamotá, bude stejně užitečná jako při lovu bez nástrahy. Zbavit se přešlapů při nahazování můžete buď různými triky (nalepením PVA tyčinky na návazce, přivázáním návazce k icccoru pomocí PVA nitě, použitím silikonového kuželu. kohoutky atd.д.), nebo elastickými vlastnostmi materiálu vodítka.

Měkká pletená šňůra omotaná kolem ledové klece při nahazování nemá šanci se rozmotat zpět, což má za následek záběr a návazce se nepodaří správně provést a ryba se rozhodně nezasekne.

Pružný návazec má díky své vysoké tuhosti menší šanci omotat se při nahazování kolem ledového koláče a i po omotání má větší šanci se působením pružných sil opět omotat. Pokud tedy použijete pevný návazec v kombinaci s kuželovým obratlíkem, můžete si být téměř jisti, že se návazce při nahazování nezamotají.

nástroj, odstranění, opletu, materiálu, vodítka

Rigidita vůdce je tedy pozitivní vlastností? Ne náhodou jsem na konec předchozí věty místo tečky napsal otazník, proč? vyplývá z následujících úvah.

Pokud se bezpečně dostaneme s lanem až k místu rybolovu, vyřešíme jen část problému, který máme před sebou. Aby ryba návnadu přijala a úspěšně se na ni zasekla, musí být splněny některé další podmínky. První z nich je. správná prezentace návnady. V ideálním případě by kapr neměl cítit žádný odpor nástrahy, když se ji snaží nasát.

Bohužel je téměř nemožné zajistit, aby se chování návnady nelišilo od chování okolní návnady, ale vždy je třeba snažit se tomu co nejvíce přiblížit. Pro dosažení co nejpřirozenějšího otevření nástrahy u dna je obvyklé zvýšit její vztlak přidáním celého nebo ořezaného splávku, plovoucí pěny nebo kousku zátky, aby se vyrovnala hmotnost háčku (a části návazce), když ryba nasává nástrahu.

Přílišná tuhost návazce bude mít silný negativní vliv na přirozenou prezentaci nástrahy, která je tím lepší, čím je návazec měkčí a pružnější.

Druhým důležitým faktorem je, když ryba chytí návnadu. je rychlost, kterou se žihadlo háčku otáčí směrem dolů. Čím rychleji se tak stane, tím větší je šance, že ryba bude zaseknutá zřetelně a na správném místě v tlamě, a tím menší je šance, že se zasekne.

Měkké pružné olovo má však značnou nevýhodu z hlediska háčkovacího výkonu. Měkkost olova zabraňuje tomu, aby se hmotnost splávku zapojila do procesu zasekávání, dokud není olovo zcela napnuté. Měkké olovo téměř nikdy neleží na dně naplocho, takže mnoho kaprařů, jakmile nástraha po nahození dopadne na dno, mírně vytáhne váhu splávku nahoru, aby olovo napnulo. Abyste předešli narušení záseku „zachycením“ větvičky, listu stromu nebo jiných nečistot ze dna na háček, položte před nahozením na háček kousek PVA pěny a zatáhněte za záběr najednou, dokud se pěna od háčku neoddělí.

Ale ani plně natažený měkký návazec (zejména dlouhý) nepomůže, pokud ryba nasaje návazec a pohybuje se s ním směrem k návazci. Hmotnost splávku se projeví až ve chvíli, kdy ryba urazí vzdálenost odpovídající dvěma délkám návazce, což jí dává dostatek času na vyplivnutí nástrahy a pokus o zbavení se háčku dříve, než na háček působí hmotnost splávku.

Aby se hmotnost splávku co nejrychleji projevila, měla by být tuhost návazce co nejvyšší. Pevný návazec navíc zůstává při spouštění nástrahy po nahození narovnaný, takže leží na dně co nejdále od splávku a poskytuje nástraze další maskování. Při použití měkkého olova může nástraha ležet v blízkosti nebo dokonce na vrchu splávku. Je zde tedy zřejmý rozpor: pro zajištění absence překryvů nástroje, zvýšení jeho háčkovacích vlastností a maskovacích vlastností by měla být tuhost návazce co nejvyšší a pro zajištění přirozené prezentace nástrahy a rychlého otáčení háčku by měl být návazec co nejpevnější. co nejnižší.

Tesařští technici se naučili tento rozpor překonávat výrobou tzv. kompozitních vodičů. Většinu tohoto návazce tvoří pevný materiál (silný monofilní nylonový nebo fluorokarbonový vlasec) a posledních několik centimetrů před háčkem a vlasem pro nástrahu. z měkkého pleteného materiálu. Měkká a tvrdá část návazce se obvykle váže dohromady Albrightovým uzlem nebo Mahinovým uzlem, který se často používá k navázání hlavního vlasce na šokový návazec a jehož vázání jsme se naučili na začátku této série článků.

Měkká část návazce podporuje dobrou prezentaci nástrahy a rychlejší otáčení háčku, zatímco tvrdá část. Eliminuje možnost překrývání, rychlejšího braní nástrahy při záběru a vytlačování nástrahy z návnady, když nástraha klesá ke dnu. Výhodou takového postroje je, že si můžete sami zvolit materiály libovolné pevnosti, tuhosti a barvy, a nevýhodou je, že si můžete sami. další uzel, který je nejslabším místem náčiní. Opakovaně jsem si všiml, že při použití „mrtvého“ háčku a kompozitního olova se nástraha obvykle přetrhne v místě spojení kompozitního olova, a nikoliv v místě, kde je to v takových případech obvyklé. Hlavní šňůra/nárazové lanko na uzlu.

Kompozitní vodítka používám brzy na jaře a pozdě na podzim, kdy je voda velmi čistá, protože buď ještě nekvete, nebo už vykvetla. Tvrdá část vodítka je vyrobena z fluorokarbonového monofilního vlasce a měkká část je vyrobena z měkkého vlasce. ze splétaného materiálu, který nejlépe odpovídá barvě dna v místě lovu. Tento druh vodítka má velmi dobré maskovací vlastnosti a je často jediným způsobem, jak oklamat opatrné ryby. Přesto se vždy cítím nepříjemně, když tahám velké kapry na kompozitním návazci.

Použitím pletených návazců se vyhnete nutnosti použití dalšího uzlu, který oslabuje celé náčiní. Pro výrobu měkké části vodítka z těchto materiálů stačí z požadované části vodítka odstranit oplet, ze kterého se vytvoří vlas, uzel bez uzlu a několik centimetrů vodítka u háčku.

Neexistuje tedy ideální materiál pro tento vlasec ani jeho ideální konstrukce. Nebudete si moci vybrat konkrétní materiál vodítka v kvalitě a specifikaci, která vám vyhovuje. Pro ilustraci jsem požádal několik zkušených rybářů, kteří žijí a rybaří v různých částech Evropy, aby jmenovali dva z nich. tři z jejich oblíbených materiálů pro vodítka a vysvětlit, proč si je vybrali.

Dmitrij Žmak (Soči, Rusko). Na první místo bych za sebe zařadil Korda Hybrid Soft. Obyčejný Hybrid se mi nelíbil, byl příliš tuhý, ale měkká část se povedla. Je měkký, ale oplet je na něm silnější než na Fox Coretexu. Proto je na prvním místě! Na druhém. Produkty pro obytné vozy Jelly Wire. Velmi dobrý materiál s různými barvami, které mimochodem Korda ještě nemá. A na třetím místě. Fox Coretex. Nevýhodou je nestabilní oplet, ale když se sundá, můžete ho použít bez něj jako měkké vodítko.

Mikhail Lapushinsky (Krasnodar, Rusko). Dříve jsem dával přednost měkkým vodítkům, jako je Kryston Merlin, pak jsem dal přednost Krystonu Quicksilver 25 lb. V poslední době ale většinou používám pletená vodítka, která ladí s barvou dna. Buď Fox Coretex, nebo (častěji) Kryston Mantis 15 lb nebo 25 lb. Domnívám se a logicky jsem dospěl k závěru, že pletená vodítka mají lepší nastavovací vlastnosti a velmi zřídka dochází k přeletům, což plně potvrzuje moje praxe. Pokud je velká šance na záběr od kapra, často dávám plně pružný návazec nebo odstraním pletenku z větší části návazce než při lovu kaprů. Pokud je velká pravděpodobnost kontaktu s nábojnicemi, snažím se použít nárazový návazec a vodítko Kryston Quicksilver 45 lb.

Dmitrij Gurodov (Oděsa, Ukrajina). Pro univerzální pevná vodítka používáme Kryston Mantis. Obecně si myslíme, že Kryston je bezkonkurenční materiál. Pro jemný rybolov. Fox Coretex. Od Kordy se mi Supernatural velmi líbí. Měkké olovo pro lov za studena. V případě, že se v oblasti rybolovu vyskytují škeble, používáme výhradně kudlanku nábožnou.

Sergej Spasenov a Dmitrij Muraško (Charkov, Ukrajina). Na první místo bychom zařadili Fox Armadillo pro jeho vynikající kvalitu a nejvyšší spolehlivost. Tento materiál se navíc nemačká a nekroutí. Podle našich zkušeností se vodítka Armadillo nepřekrucují častěji než materiály s tvrdým opletem. Podle našeho názoru neexistuje lepší materiál pro lov v obtížných podmínkách (chuchvalce, chaluhy, chaluhy, rákosí). Na druhém místě je pro nás Kryston Mantis. Další spolehlivý brousek, který nás nikdy nezklamal. Při výrobě vodítek z něj se opletení odstraňuje pouze z té části materiálu, ze které je vytvořen vlas. Tyto dva materiály plně vyhovují všem podmínkám rybolovu, takže jsme upustili od používání jiných materiálů vodítek.

Konstantin Pretzer (Espele-camp, Německo). Neustále zkouším nové materiály, ale mám také osvědčenou páteř, které slepě důvěřuji, protože vím, že s kvalitou nebudou žádné „triky“. Jako svůj v poslední době oblíbený kombinovaný návazec používám fluorocarbon Berkley Trilene o průměru 0.40 mm, měkkou část pletu z Kryston Merlin nebo Fox Snare na 20-25 lb. Spojují v sobě absolutní spolehlivost a vysokou odolnost proti oděru, jsou pohodlné a snadno se pletou. Na čistá pletená vodítka (kupodivu) používám hodně Fox Armadillo. Přestože je výrobcem prezentován jako sněhový lídr, mám od něj velmi rád vodítka. Zelená i hnědá barva na dně, dobré maskování. Pletou dobře (úhledné uzly) a jsou velmi spolehlivé. Zatím mě nezklamal. Vodítka jako Mantis nebo Coretex už nepoužívám. Snadno ztrácejí svůj rovný tvar (deformace) a leží na dně jako kus drátu.

Evgeny Fedoseev (Jekatěrinburg, Rusko). Líbí se mi řada Jel-E-Wyre společnosti Atomic. Je to docela měkký materiál, který má skvělou kombinaci funkcí proti kroucení (používám zelenou i hnědou). Pro nahazování na velmi dlouhé vzdálenosti používám Hydrolink od firmy Rig Marole. Tento materiál se skládá z opletu typu ice-core a jádra z tuhého vlasce bez paměti. Příslušenství je namontováno v místě, kde je vyjmuto jádro. Na olovu mezi koncem jádra a háčkem ponechte 1,5-2 mm dlouhý úsek bez jádra pro lepší pohyblivost háčku, když ryba nasaje nástrahu. Můj nejoblíbenější materiál na záseky a rákosí je Snaglink od společnosti Pallatrax. jeden z nejtvrdších materiálů, který se výborně odráží od překážek, rákosí a kamenů.

Alexander Bolotnikov (Kaliningrad, Rusko). Kryston Mantis (hnědá a zelená). Kvalitní materiál, jediný, který jsem použil a který umožňuje uvázat smyčku na konci vodítka bez namočení. Je však trochu tuhý, takže pro bahno by měl být měkčí. Nový Mantis Dark byl zklamáním, cop se odlepoval a nevypadal dobře. Fox Coretex. O něco měkčí než Mantis, ale mnozí si stěžovali, že se cop odlepuje. Neměl jsem s ním žádné problémy. RW Produkty Jelly Wire. spíše jako Fox Coretex, ale oplet je pevnější. Loni jsem vyzkoušel nový Korda Hybrid Soft (neplést se starým). Měkké v copu, pro bahno, myslím, že je to tak akorát. Jediným problémem je vytvoření uzlu pro volnou smyčku na konci vodítka, který by měl být velmi opatrný a silně navlhčit materiál. V opačném případě se oplet přetrhne. Jen zřídka používám návazcové materiály bez opletu, ale při lovu na bahnitém dně mohou měkké materiály, jako je Kryston Merlin, přinést velmi dobré výsledky. Kombinovaným vodítkům z fluorokarbonu a měkkého pleteného drátu nevěřím. Používal jsem je v litevských lomech a u jezera Ilgys. Upřímně řečeno, počet kousnutí v porovnání s běžnými vodítky neovlivnil. Před několika lety jsme přišli o třetí místo v Ilgys, když jsme ztratili dobrou rybu v uzlu splétané šňůry. Je však spravedlivé říci, že jsem tam musel táhnout. Poté už kompozitní vodiče používám jen zřídka. Čím jednodušší, tím spolehlivější, i když podle mého názoru není správné se jich vůbec vzdávat. V některých situacích mohou být tato vodítka opravdu užitečná, zejména v kombinaci s šokovým návazcem z fluorokarbonového vlasce. Například brzy na jaře (kdy je voda průzračnější a čistší než obvykle), první výhonky rákosu, mělká voda, čisté dno. S partnerem používáme hlavně různá splétaná olova od firem Sufix a Tandem Baits, ale také pružná olova z fluorokarbonového monofilu a měkkého splétaného materiálu od stejných výrobců.

Materiál vodítka bez opletu CAMO BROWN 20M 15LB

Mnoho rybářů má při výběru návazce mnoho pochybností, protože nabídka produktů je nekonečná. Každý výrobce nabízí desítky různých řad, které se od sebe v určitých ohledech liší. Jak si vybrat a nepřepočítat se?

Před výběrem návazce si musíte ujasnit, co od své prezentace očekáváte: jak by se měla chovat nástraha, háček a celá sestava. Nebo si můžete úkol zjednodušit rozdělením všech materiálů do tří typů: opletené (měkké), opletené v plášti, tvrdé (mono, flurokarbonové).

Oblíbené nástroje na odstraňování izolace:

  • mechanický odizolovač;
  • kleště;
  • nůž;
  • Odizolovací kleště pro vodiče s kruhovým průřezem;
  • kleště;
  • řezák na pláště.

Mechanický odstraňovač izolace

Jedná se o odizolovací kleště na odizolování konců vodičů. Skládá se z kleští a lisovacích kleští pro lisování a stlačování konců. Pro odstranění opletu se drát upne do otvoru o požadovaném průměru, krouživými pohyby se odizoluje. Je to jednoduchý a levný nástroj. Má krátkou životnost a používá se pro jednoduché aplikace. Kleště mají 6-7 otvorů, které umožňují odizolování drátů různých průměrů.

Kleště na odizolování

Kleště. univerzální nástroj pro odizolování a další práce v elektrotechnice. V přední části je k dispozici 6 různých velikostí drážek, průřez 0,5 až 3 mm. Na druhé polovině je dlouhý klikatý konektor, který se používá ke krimpování, ohýbání drátů a řezání jemných měkkých drátů. Jedná se o šikovný a levný odizolovací kleště pro odizolování vodičů.

Kleště na odizolování

Přístroj je vybaven rukojeťmi, které jsou pokryty dielektrickým pláštěm, seřizovacím šroubem, který umožňuje měnit průměr otvoru. K odstranění pláště se kabel mírně zakousne, nástroj se otočí a plášť se protáhne skrz. Dráty vložené do otvoru kleští příliš nestlačujte ani nedeformujte. To způsobí poškrábání ocelových jader vodiče.

Kleště jsou nepohodlné pro dlouhodobou práci, ale jsou vhodné pro domácí použití. Používají se pro různé průřezy kabelů. Nástroj se používá v místech, kde je obtížný přístup. Rukojeti kleští jsou opatřeny dielektrickým povlakem, který chrání před úrazem elektrickým proudem.

Kleště na odizolování kruhových kabelů

Jedná se o kulatou, dělenou rukojeť. Otevře se, vloží se vodič, sevře se a prostrčí se. Řezná hrana provede kruhový řez a stáhne plášť. Přípravek je vhodný pro kruhové kabely s velkým průřezem.

Řezač plášťů

Tento nůž má výsuvnou čepel a kovovou svorku, která upíná kabel k řezné části. Otočný mechanismus umožňuje řezat plášť po celé délce a po obvodu. Čepel sahá až do tloušťky opletení, aby nedošlo k poškození samotného vodiče.

Čepel pro odizolování

Jedná se o odizolovač drátů. Čepel je ohnutá do tvaru háku. Oplet se odstraňuje pohybem směrem od sebe, nůž se přikládá pod ostrým úhlem, aby se nepoškodila vlákna ocelového drátu. Hloubka řezu je omezena patkou na konci háčku. Hloubku řezu kontroluje odstraněním horního pláště. Nevhodné pro silné potahy.

Učíme se lovit kapry (12. část). Prvky rybářského vybavení pro lov kaprů. Materiál vodítka

V tomto článku bych chtěl pokračovat v podrobném rozhovoru o prvcích jigů a přezkoumá vlastnosti a kritéria pro výběr tak důležité součásti moderního sportovního kaprařského náčiní, jako jsou vodítka.

Především bych chtěl upozornit, že rady ohledně výběru konkrétních značek háčků, vlasců, návazců a dalších velkých i malých prvků kaprařského náčiní je třeba brát kriticky. Bez ohledu na autoritu toho, kdo ji uděluje.

Vysvětlím to na příkladu. Pokud i velmi autoritativní a uznávaný odborník prohlásí, že Paulaner je nejlepší pivo na světě, neznamená to, že například Velkopopovický Kozel je v jakémkoli ohledu horší. Navíc je dost možné, že vám osobně Paulaner nebude chutnat, přestože je to stále opravdu dobré pivo.

Naše preference při lovu kaprů jsou často dány souhrou náhodných okolností. Řekněme, že jsme měli několik výprav s háčkem modelu A a ve stejný den bylo několik kaprů úspěšně zaseknuto s modelem B bez jediné výpravy a háčku A se nedůvěřuje a háčku B naopak. A háček A už nekupujeme, a proto o něm nemůžeme získat dostatek statistických údajů. A s háčkem B i nadále úspěšně chytáme a samozřejmě ho všem doporučujeme jako spolehlivý a spolehlivý. Zároveň může být háček A ve skutečnosti stejně dobrý (nebo dokonce lepší) než háček B. V několika skocích, které kdysi rozhodly o naší volbě, nemusí být na vině háček, ale jeden ze sto padesáti dalších možných důvodů (od zvláštností ve struktuře ryb až po banální náhodu).

Mám na mysli to, že naše preference jsou formovány nejen objektivními, ale i subjektivními faktory. Abychom mohli učinit objektivní závěr o spolehlivosti a kvalitě jakéhokoli komponentu, musíme jej používat delší či kratší dobu (a nejlépe v různých rybářských podmínkách). Vzhledem k tomu, že pro lov kaprů jsou k dispozici nejrůznější náčiní, můžeme otestovat jen velmi malou část z nich. Žádný odborník proto nemůže kvalifikovaně posoudit úplně všechny háčky, šňůry na led, šňůry, vodítka atd. д.

Hlavním kritériem pro výběr jakýchkoli prvků kaprařského náčiní by však měla být spolehlivost a žádná nízká cena ji nenahradí. Pokud tedy máte sebemenší pochybnosti o spolehlivosti jakéhokoli modelu jakékoli součásti návazce, odmítněte jeho další použití v moderních kaprařských obchodech, je z čeho vybírat. Spolehlivost nemusí nutně znamenat vysokou cenu (jako příklad jsem v předchozím článku uvedl levné, ale velmi kvalitní háčky). I když je třeba říci, že mezi drahými komponenty v kaprařském rybářském náčiní je jen velmi málo nekvalitních výrobků.

Svou povinnost upozornit vás na nutnost kritického přístupu ke všem (i mým) doporučením jsem tedy splnil a s klidným svědomím mohu přejít přímo k tématu tohoto článku.

V moderním kaprařství se k výrobě vodítek používá několik druhů materiálů:

  • Pletené materiály bez opletů;
  • Opletené materiály v ochranném opletu;
  • obyčejné nylonové mono šňůry;
  • Fluorokarbonový monofil.

Specifickým typem, který nemá obdoby, je vodítko Hydrolink britské společnosti Rig Marole. Jeho konstrukce je velmi podobná konstrukci jádra icecore, jehož jádro je vyrobeno z monofilamentu, nikoli z těžkého kovového drátu.

Úkolem návazce je spojit háček a nástrahu s nářadím. Ideální vodítko musí mít několik specifických vlastností:

  • dostatečnou sílu;
  • ve vodě nepostřehnutelná;
  • Vysoká odolnost proti oděru;
  • Odolnost proti pořezání od škeblí a jiných ostrých podvodních předmětů;
  • vztlak požadovaný pro aplikaci (záporný, kladný nebo neutrální);
  • snadné vázání a pevnost uzlů.

Pletená vodítka musí mít další vlastnosti:

Kromě toho musí ideální návazce poskytovat:

  • žádný překryv při odlévání;
  • Přirozenost návnady;
  • Dostatečně velká rezerva, která umožňuje rychlé otočení háčku při záběru.

Kombinací všech výše uvedených vlastností (z nichž některé se vzájemně vylučují) nemůže být jediný materiál vodítka, alespoň já takový materiál neznám.

Dále se pokusím shrnout jednotlivé vlastnosti těchto materiálů.

Síla

Síla vodítek používaných při lovu kaprů se obvykle pohybuje od 15 do 25 liber (připomínám, že jedna libra se rovná 0,5 kg).453 kg). Materiály s pevností menší než 15 liber nejsou pro silné ryby, jako je kapr, dostatečně pevné. Jejich použití je opodstatněné pouze za zvláštních podmínek, například při lovu velmi opatrných ryb ve velmi čisté vodě.

Materiály s hmotností nad 25 liber bývají příliš tlusté, takže jejich používání je nepohodlné. A nevyrábí se jich mnoho (znám pouze čtyři typy pletených vodítek s přetržením 3035 liber).

Začátečníci v kaprařině, zejména ti, kteří ke kaprařině přišli z lovu na plavanou, nevědí, proč chtějí, aby byl vlasec stejně silný jako hlavní vlasec, který obvykle není silnější než 1012 lb. Všechno je vlastně jednoduché. Při lovu na plavanou se volí nižší pevnost návazce v porovnání s hlavním vlascem, aby v případě zaseknutí háčku došlo pouze ke ztrátě návazce a zbytek sestavy byl zachráněn. V případě kaprařiny tomu tak není. Kapraři se snaží především udržet rybu a v případě potřeby obětují jakoukoli součást nástrahy.

Nejvíce zatíženou částí náčiní je návazec, který je během kroucení zatěžován nejen snahou ryby osvobodit se, ale také třením o odpadky na dně, záseky, škeble a další podvodní předměty. Proto musí mít dostatečnou bezpečnostní rezervu.

Neviditelnost

Nenápadnost návazce při lovu v různých podmínkách lze dosáhnout jeho barvou, materiálem, tvrdostí a tloušťkou.

Struktura dna má také vliv na výběr materiálu vlasce pevný rovný vlasec, který je sice užitečný na pevném a rovném dně, ale v bahně se pravděpodobně ohne, čímž se celá sestava zakryje.

Aby tuhá olovnice nevyčnívala na tvrdém dně, musí být plochá. Protože každý tuhý materiál má určitou paměť, má tendenci zachovat si tvar cívky, na které byl výrobcem navinut. Jakmile je tedy hrot vyroben z pevného materiálu, musí být narovnán. Za tímto účelem napněte vodítko, nechte ho 510 sekund napařovat (je třeba postupovat velmi opatrně, abyste si nespálili ruce) a poté ho nechte vychladnout, aniž byste uvolnili napětí. Skladujte tato vodítka ve speciálním napnutém vodítku.

Při lovu s návnadou na dně je velmi žádoucí, aby materiál návazce měl záporný (alespoň neutrální) vztlak. V opačném případě se bude obloukem vznášet nade dnem a nepřidá vaší sestavě žádné maskovací vlastnosti, zatímco při lovu na plovoucí nástrahu je třeba pozitivní vztlak materiálu návazce považovat spíše za pozitivní vlastnost.

Flourokarbonové monofilové návazce, jejichž index lomu se blíží indexu lomu vody, jsou při lovu s plovoucí nástrahou asi nejméně nápadné.

Při zachování ostatních podmínek je tenčí linie méně nápadná. Různé materiály vedení mohou mít při stejné pevnosti výrazně odlišné průměry. Pokud je požadováno maximální maskování, vyplatí se hledat materiál s nejvyšší měrnou pevností, a tedy nejmenším průměrem. Například dráty Fox Coretex a PB Products Jelly Wire mají poměrně vysokou pevnost v tahu.

Odolnost proti oděru a proříznutí

Ne všechna, i velmi odolná proti roztržení, lana jsou velmi odolná proti oděru a účinně odolávají záseky, kameny, ostré hrany mušlí atd. д.

Při lovu v obtížných podmínkách, které mohou vyžadovat častý kontakt s výše uvedenými předměty, je třeba volit vlasec s maximální opatrností. Splétaný vlasec může být chráněn proti pořezání a odření speciální impregnací (Kryston QuickSilver PB Products Power Mussel) nebo silným a kluzkým opletem, např. z fluorokarbonu (Korda Hybrid Stiff).

Dobrá vodítka pro záseky lze vyrobit také z monofilového materiálu pro sněhové vodítko.

Na štítcích materiálů s vysokou odolností proti oděru jsou obvykle uvedena slova Hight Abrasion Resistance nebo Abrasion resistant.

Vztlak

Různé materiály vedení mohou mít vztlak od silně záporného (rychle se potápějí) až po kladný (vůbec se nepotápějí).

Monofilová vodítka se potápějí nebo se blíží neutrálnímu vztlaku (alespoň jsem se nesetkal s plovoucími). Nejhustší, a tudíž nejméně vztlakové jsou fluorokarbonové monofily.

Splétané materiály bez opletu mohou být potápivé (rychle potápivé nebo potápějící se), pomalu potápivé s téměř neutrálním vztlakem (pomalu potápivé) a plovoucí (plovoucí nebo plovoucí).

U pletených materiálů mohou mít pletená podložka a plášť různé vztlakové vlastnosti (např. neutrální podložka a potápějící se oplet nebo potápějící se podložka a plovoucí oplet).

V případě potřeby lze jakýkoli splétaný vlasec potřít speciální pastou na bázi wolframu (např. Kryston Drop Em), aby se potápěl!). Za tímto účelem jednoduše položte okraj vodítka na blok pasty, lehce jej přitlačte polštářkem palce a tahem za konec vodítka naneste pastu po celé jeho délce.

Snadné vázání uzlů

Ne na všech materiálech vodítek lze snadno uvázat uzel. To se projeví zejména při vytváření volné smyčky na konci vodítka pro jeho připevnění k rychloupínacímu otočnému kloubu. Většina rybářů používá pro tento účel velmi jednoduchý dvojitý osmičkový uzel.

Při pokusu o vytvoření tohoto uzlu z některých materiálů vodítek v ochranném opletu dochází k jeho přetržení, což nutí rybáře k velmi pomalému a opatrnému utahování uzlu, při kterém dochází k neustálému namáčení materiálu vodítka. Někdy je možné uvázat uzel bez poškození ochranného opletu pouze tak, že se postup tvorby uzlu provede nad párou. To je nejen zdlouhavé, ale také, mírně řečeno, nepříliš pohodlné a ne vždy možné.

Osobně se raději zdržím používání těchto vodítek.Neexistuje jediný materiál, z něhož by si mohli vybrat, v dnešní době je pro kapraře na výběr spousta materiálů.

Při tvorbě smyčky na návazcích z fluorokarbonového monofilu je lepší upustit od použití dvojitého osmičkového uzlu a použít známý rotační uzel Rapala Knot. Není příliš obtížné ho uplést a dodává vodítku bezpečnost.

Hustota pletení

Pletená vodítka s ochranným opletem a pletená vodítka bez opletu mohou mít různou hustotu opletu.

Čím těsnější je vazba, tím méně nečistot ulpívá na materiálu vlasce a tím méně se při použití chuchvalců tvoří. S pevně spletenými materiály se navíc při výrobě vodítek lépe pracuje.

Na druhou stranu čím je vazba hustší, tím je materiál tužší (při zachování všech ostatních podmínek). Což není vždy dobré. Ve snaze maximalizovat měkkost pleteného základu někteří výrobci dokonce vyrábějí pletená vodítka, jejichž vnitřní část není vůbec propletená a je to jen svazek příze. Tento materiál není snadné uvázat, ale v některých případech (např. při velmi opatrném rybolovu) to může být opodstatněné.

Ochranný plášť

Ochranný plášť na vodítku plní řadu funkcí. Chrání opletenou vnitřní část před proříznutím a odřením, zvyšuje tuhost vodítka, mění jeho vztlak a v některých případech zvyšuje maskovací vlastnosti.

Jednou z nejdůležitějších vlastností pláště z hlediska provozu je jeho přilnavost k opletovému základu.

Čím vyšší je přilnavost, tím déle zůstává oplet na podkladu během provozní doby. zejména při lovu v náročných podmínkách s intenzivním třením návazce o podvodní překážky.

Pokud jsou opletení a plášť příliš pevně spojeny, je obtížné je odstranit bez poškození opletení. Z těchto materiálů je téměř nemožné odstranit opletení nehty. Při použití kleští, čepelí nebo podobných nástrojů je riziko poškození pletené části vodítka příliš vysoké. Proto jsou některé společnosti (např. Korda) nuceny vyrábět speciální nástroje pro odstraňování opletů ze svých materiálů s vysokou přilnavostí.

Bez ohledu na to, jak silný, odolný proti opotřebení a nenápadný může být návazec, pokud se při nahazování zamotá, bude stejně zbytečný, jako kdyby byl nastražen bez nástrahy. Zbavit se přešlapů při nahazování lze buď různými triky (nalepením PVA tyčinky na návazce, přivázáním návazce k ledoborci PVA nití, použitím silikonových kuželovitých odváděčů apod.), nebo použít kombinaci různých pomůcek. д.), nebo na úkor pružných vlastností materiálu vodítka.

Měkký pletený vlasec, jakmile se omotá kolem ledové klece, nemá šanci se zpětně rozmotat, což má za následek záběr, který brání správné funkci návazce a zabraňuje zaseknutí ryby. Vlasec vyrobený z elastomerového materiálu má díky své vysoké tuhosti mnohem menší šanci omotat se při nahazování kolem ledové tresky, a za druhé má i po omotání větší šanci se působením pružných sil opět rozmotat.

Proto si při použití pevného návazce v kombinaci s kuželovým obratlíkem můžete být prakticky jisti, že se návazce během nahazování nezamotají.

Tuhost následného dílu je tedy pozitivní vlastností? Není náhodou, že jsem na konec předchozí věty místo tečky napsal otazník, a z dalších úvah pochopíte proč.

Bezpečné dopravení návnady na místo lovu řeší pouze část problému. Aby byla návnada rybami přijata a bezpečně zaseknuta, musí být splněno několik dalších podmínek.

První z nich je správná prezentace návnady. V ideálním případě by kapr neměl cítit žádný dodatečný odpor návazce při pokusu o nasátí nástrahy. Bohužel je prakticky nemožné dosáhnout toho, aby se chování návnady nelišilo od chování návnady ležící vedle, ale vždy je třeba se k tomu co nejvíce přiblížit. Aby se dosáhlo co nejpřirozenějšího chování nástrahy při dně, je obvyklé zvýšit její vztlak přidáním celého nebo ořezaného plováku, plovoucí pěny nebo kousku korku, aby se vyrovnala hmotnost háčku (a části návazce), když ryba nasává nástrahu.

Přílišná tuhost vlasce má silný negativní vliv na přirozenou prezentaci nástrahy, která je tím lepší, čím je vlasec měkčí a pružnější.

Druhým důležitým faktorem při záběru ryby je rychlost, s jakou se háček otočí směrem dolů. Čím dříve k tomu dojde, tím větší je šance, že ryba bude zaseknuta jasně a na správném místě v tlamě, a tím menší je pravděpodobnost, že se zdrží.

Měkký pružný návazec má však značnou nevýhodu, pokud jde o jeho háčkovací schopnosti. Měkkost návazce neumožňuje, aby se hmotnost zátěže podílela na procesu zasekávání, dokud není návazec zcela napnut. Měkký návazec po odhozu téměř nikdy neleží rovně na dně, mnoho kaprařských jerkbaitů se po odhozu návazec sám přitáhne, aby se utáhl. Aby nedošlo k narušení účinnosti záseku zachycením větvičky, listu stromu nebo jiných spodních nečistot na háčku před provedením hodu, je třeba na háček nasadit kousek PVA pěny a záběr ihned vytáhnout nahoru, dokud se pěna neoddělí od háčku.

Ale ani zcela narovnané měkké olovo (zejména dlouhé) nepomůže, když ryba nasaje návazec a pohybuje se s ním směrem k zátěži. Hmotnost splávku se projeví až poté, co ryba urazí vzdálenost odpovídající dvěma délkám vlasce, což jí dává dostatek času na to, aby zhltla pokutu a pokusila se zbavit háčku, než začne na háček působit hmotnost splávku.

Aby bylo možné co nejrychleji využít hmotnost splávku, měla by být tuhost návazce co nejvyšší.

Pevný návazec zůstane při spouštění nástrahy po nahození rozložený, takže bude ležet na dně co nejdále od zátěže nástrahy a bude nástrahu dodatečně maskovat. Při použití měkkého návazce může nástraha ležet v těsné blízkosti dna nebo dokonce na něm.

Je zde zřejmý rozpor: aby se zabránilo převracení nástroje, zvýšila se schopnost zachycení a maskování, měla by být tuhost vlasce co nejvyšší a pro zajištění přirozené prezentace nástrahy a rychlého otáčení háčku co nejnižší.

Tesaři se naučili, jak tento rozpor odstranit tím, že vyrobili tzv. kompozitní vůdce. Většinu návnadového vlasce tvoří tvrdý materiál (silné nylonové nebo fluorokarbonové monofilní vlákno) a posledních několik centimetrů před háčkem a vlasem návnady je vyrobeno z měkkého pleteného materiálu. Měkká a pevná část návazce se obvykle váže dohromady Albrightovým uzlem nebo Mahinovým uzlem, který se často používá k navázání hlavního vlasce na šokový návazec a který jsme se naučili vázat na začátku tohoto seriálu.

Měkká část návazce napomáhá dobré prezentaci nástrahy a urychluje otáčení háčku, zatímco tuhá část eliminuje možnost překrytí, rychlejší akci nástrahy při záběru a odtlačení nástrahy od dna, když nástraha klesá ke dnu.

Výhodou takového vodítka je, že si můžete vybrat materiál libovolné pevnosti, tuhosti a barvy, a nevýhodou je přítomnost dalšího uzlu, který je nejslabším místem náčiní.

Mnohokrát jsem si všiml, že když mám mrtvý háček a použiji složené olovo, tak se návazce trhají v uzlu složeného olova, nikoliv v obvyklém místě spojení hlavní šňůry a šokového olova, jak tomu bývá.

Kompozitní vodítka používám brzy na jaře a pozdě na podzim, kdy je voda velmi čistá, protože buď ještě nevykvetla, nebo už odkvetla. S touto pevnou částí vodítka vyrobenou z fluorokarbonového monofilu a měkkým pleteným materiálem vhodným k barvě dna v místě lovu. Takové olovo má velmi dobré maskovací vlastnosti a je často jediným způsobem, jak oklamat ostražité ryby. Přesto se vždy cítím nepříjemně s velkým kaprem na kompozitním olovu.

Použití pevného pleteného vlasce umožňuje vyhnout se použití zbytečného uzlu, který oslabuje celé rybářské náčiní. K vytvoření měkké části vodítka z těchto materiálů stačí odstranit oplet z požadované části vodítka, který vytvoří vlasový, bezuzlový uzel a několik centimetrů vodítka na háčku.

neexistuje dokonalý materiál těsnění ani dokonalá konstrukce těsnění. Výběr konkrétního materiálu vodítka, kvality a vlastností, se kterými jste spokojeni, za vás nikdo neudělá.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS