Proč Sojuzmaš Pe 1300 nefunguje

Jak opravit otočný stůl vlastníma rukama. Jak rychle vyřešit poruchu stroje?

Každý, kdo někdy pracoval s otočným stolem, ví, jak náročné jsou podmínky jeho použití. Proto je oprava baterky vlastníma rukama tak oblíbeným požadavkem na internetu. Dnes vám řekneme naprosto vše, co potřebujete vědět o opravě tohoto nástroje.

Není pochyb o tom, že majitelé takto drahých zařízení chtějí, aby jejich zařízení byla kvalitní, odváděla 100% práci a byla v pořádku. Abyste se vyhnuli vážnému poškození, doporučujeme především správně používat nástroj. A samozřejmě včasná oprava spotřebiče. Jakákoli malá závada by však již měla být důvodem k obavám a přípravě na opravu.

  • Nestabilní provoz hořáku v provozním režimu;
  • Výskyt podivných zvuků při zapnutí peorátoru;
  • Palčivý zápach;
  • Motor nefunguje, ačkoli k tomu není žádný zjevný důvod.

Pokud se něco podobného stalo i vašemu stroji, je čas na opravu. Stejně jako u všech podobných prací je třeba věnovat pozornost, pochopit příčinu poruchy a vědět, jak se s ní vypořádat. Prvním krokem při opravě je rozebrání nástroje na jednotlivé součásti. Pro mnoho lidí je tato fáze poměrně složitá a potřebují znát podrobnosti o tom, jak, co a proč!

Nástroj a jeho mechanismus

Funkční účel nástroje je dán jeho vnitřní konstrukcí.

Zesíleným rázovým mechanismem nástroje je takzvané „vahadlové ložisko“ nebo „kliková tyč“, které poháněné motorem rozkmitávají pneumatické písty (neboli píst) a v nich vzniklý vzduch pak tlačí kladivo s úderem.

Rázová síla 17-20 kilojoulů a paralelní otáčení bóje pomocí ozubeného kola zajišťují, že sekáč nebo šnek proniká do materiálu s vysokou hustotou. To je nezbytné pro prorážení otvorů nebo vrtání otvorů pro elektroinstalaci nebo vodovodní potrubí.

Diagnostika závad

Při zahájení kontroly svítilny se obvykle nejprve podíváme na napájecí kabel a zástrčku. Pro začátek postačí, když ji zkontrolujete. Pro přesnější diagnostiku použijte ampérmetr nebo multimetr pro vozidlo nebo domácnost.

Pokud je kabel vadný, vymění se celý za nový, s průřezem vedení přizpůsobeným příkonu nářadí.

Pokud je šňůra neporušená, přejděte k diagnostice vnitřního mechanismu spotřebiče. Hlavní chyby nástroje jsou rozděleny do následujících kategorií

Důležité. Před vlastním otevřením skříně doporučujeme předem si připravit pracoviště a všechny potřebné nástroje pro diagnostiku a opravu. Šroubováky nebo multifunkční elektrický šroubovák, štípačky a kleště, gumové kladivo, svěrák a klíče na různé průměry matic, magnet, sadu na čištění a mazání.

Pokud se vyskytne problém s mechanickým systémem

Pokud slyšíte otáčení motoru, ale přístroj nefunguje, je problém v mechanice přístroje:

  • Ráz se nepřenáší na sklíčidlo nebo bit, tj.Е. Přestal zasahovat a zmizel;
  • Otáčení nápravy je blokováno;
  • Dláta, ale neotáčí se;
  • Funguje pouze v jedné poloze;
  • Nástrojový bit prokluzuje v čelistech sklíčidla nebo se nástroj po použití zasekne.

Odkaz. Výše uvedené mechanické závady ukazují na poruchu sklíčidla. Pokud toto skřípání a hluk vychází zevnitř skříně nástroje, je třeba rozebrat celý nástroj a zkontrolovat převody, abyste našli a odstranili problém.

Elektrické závady

Pokud je spotřebič zapojen do sítě, ale motor nereaguje na stisknutí tlačítka startéru nebo začne nepravidelně běžet, přehřívá se nebo vydává podivné zvuky, může být závada v napájecí jednotce:

  • Je slyšet bzučení, ale hřídel rotoru se neotáčí;
  • Na grafitových štětcích se objevuje praskání a jiskření;
  • Kryt je horký nebo se taví a zevnitř je cítit spálenina;
  • Se nezapne;
  • Při otáčení nástroje se z motoru uvolňují žíravé výpary a černý kouř.

Při opravě pohonné jednotky musí řemeslník dodržovat následující bezpečnostní opatření. Před sejmutím krytu a demontáží součástí motoru je třeba motor zcela odpojit od sítě a zkontrolovat, zda na něm není zbytkové napětí.

Důvody pro žádný šok

Na první pohled se zdá, že mechanismus kladiva je jednoduchý a není třeba nic poškozovat. Stres, prach a vibrace si postupně vybírají svou daň. Síla nárazu se obvykle s opotřebením mechanismu snižuje a nakonec se opotřebuje. Náhlé zmizení rázu je způsobeno deformací nebo zlomením některých částí.

Kladivo a úderník

Tyto díly jsou vyrobeny z vysokopevnostní oceli. Klapka selže jen zřídka, ale objímka, ve které se pohybuje, absorbuje část energie nárazu a časem se zničí. Střepiny zaseknou úderník a úderník přestane bít.

Beran („létající píst“) má kompresní kroužek. Pokud se opotřebuje, část vzduchu se dostane do mezery mezi válcem v hlavni a úderníkem. Čím větší je opotřebení, tím menší je náraz. Problém se vyřeší výměnou kroužku za nový.

Občas se stane, že se nárazová část „létajícího pístu“ zlomí na úderníku. Příčinou je obvykle tlak vyvíjený na úderník při vrtání otvorů. Nezvyšuje se rychlost vrtání, ale zvyšuje se namáhání mechanismu, což urychluje opotřebení. Oprava spočívá ve zkosení pomocí smirkového stroje nebo ve výměně dílu.

„Opilé“ ložisko

Je umístěn na hřídeli pod úhlem a pohání píst. V případě opotřebení nebo zničení je nutné ložisko vyměnit.

Přepínač režimů

Části mechanismu mohou vyjíždět z vodicích drážek. To může být způsobeno deformací, opotřebením nebo častým používáním nástroje, při kterém se nástroj plně nezapojí. Závady lze odstranit opětovnou montáží nebo výměnou za nové díly.

Mazání

Opožděné domazávání může také vést k nedostatečnému nárazu. Práce s gerotorem zahrnuje prach, který má nepříznivý vliv na vlastnosti maziva. Prach může při provozu škrticího zařízení ucpat otvory válce určené k cirkulaci vzduchu. Stejný účinek nevylučuje ani použití příliš hustého maziva, které není určeno pro gyropleny.

Hlavní poruchy převodového motoru a jejich příznaky

V závislosti na provozních podmínkách může dojít k mechanickým nebo elektrickým poruchám tohoto zařízení.

Schéma hořáku je velmi podobné schématu elektrické vrtačky. Jedním z rozdílů je, že namísto obvyklého ozubeného kola, které přenáší točivý moment na nástroj, je měnič točivého momentu vybaven plnohodnotnou převodovkou. Je určen k převodu točivého momentu elektromotoru na vratný pohyb sklíčidla.

Poruchy vyžadující opravu se mohou vyskytnout téměř v kterékoli části zařízení. Než však začnete s opravou, musíte závadu diagnostikovat a zjistit její příčiny.

Je třeba zdůraznit, že lokalizovat závadu není příliš obtížné, ale někdy je k tomu třeba rozebrat kryt.

Jako každé technické zařízení má i elektrické topení několik konstrukčních nedostatků. Toto jsou hlavní příčiny závad, které vyžadují opravu. Nezřídka se stává, že se rotační nářadí porouchá vinou pracovníka, který s ním pracuje v nadměrných režimech a s porušením provozních předpisů.

Je důležité si uvědomit, že k závažným poruchám dochází buď v elektrických, nebo mechanických částech. V mechanické části se nejčastěji vyskytují následující závady:

  • Přístroj neplní své základní funkce, tj. Vrtání a sekání;
  • Vrták se zasekne ve sklíčidle;
  • Tryska se nevejde do sklíčidla;
  • Neobvyklé zvuky v zařízení.

V elektroinstalaci se častěji vyskytují následující závady:

Oprava by měla být zahájena vyčištěním krytu. Je to nutné minimálně proto, aby se zabránilo vniknutí nečistot do demontovaného nástroje.

proč, nefunguje

Hořáky Energomash

Tento peorátor ruské značky je domácím nástrojem pro příklepové vrtání a sekání. Tělo svítilny je vyrobeno z odolného plastu s pogumovaným kovovým pancířem. Jsou dodávány s potřebným spotřebním materiálem. Vlastnosti, výhody a nevýhody svítilen Energomash naleznete po přečtení recenzí zanechaných na této stránce.

Používám Energomarsh Pe- 25170 již 3 roky, aktivně pracuji a ještě jsem ho nemusel opravovat. Všechny dojmy jsou velmi pozitivní, od ceny až po technické hodnoty. Nástroj vyžaduje údržbu, ale není to nic složitého. Stačí čas od času trochu promazat. A během provozu si každých 20 minut udělat přestávku, protože hořák se může přehřát.

Nástroj je funkční, má režim vrtání, děrování a sekání, má 5 bitů SDS3, tělo je poměrně robustní, nebojí se náhodných pádů, které se staly. Hmotnost. 6 kg.

proč, nefunguje

Přestože jsou kardanové tyče Energomarsh určeny pro domácnost a pro domácí použití, pracoval jsem s nimi na stavbě tři dny, zatímco byl nástroj vyměněn. Omezovač točivého momentu fungoval výborně!

Když jsem vedl stavební firmu, koupil můj mechanik tři různé značky těžkých hořáků. Při vší úctě k firmám Bosch a Makita jsem ho nekritizoval za to, že si koupil ruský Energomash PE 25900. Už asi rok a půl reagují na naše potřeby a pomáhají opravovat a renovovat objekty sociálního a kulturního dědictví. Firma však v roce 2010 zkrachovala a poté, co jsem za japonské baterky získal peníze, které jsem mohl, jsem se rozhodl, že si Energomaš nechám. Za tu dobu jsem kromě toho, že mi jednou až dvakrát za měsíc pomohl opravit pár hmoždinek ve zdivu nebo betonu, provedl přestavbu bytu svého syna a dcery, různé drážkování pro výměnu elektroinstalace, vrtání děr pod zásuvky a podobně, a ani jednou mě nezklamal.

Vrtačku Energomash PE-25180 jsem si koupil v roce 2010 a používám ji dodnes, za tu dlouhou dobu mě ani jednou nezklamala. Bruska se vyznačuje výkonem 1850 W, váží asi 6 kg, což je poměrně těžké, ale věřte, že díky svému výkonu dokáže pracovat okamžitě a bez potíží.

Co se týče technických vlastností, mohu říci, že patří k profesionálnějším zařízením. Energie nárazu je 5,0 J, volnoběžné otáčky 750 ot/min, velmi rychlé, napětí 230 V při 50 Hz. Největší průměr pro vrtání do betonu 36 mm. Maximální počet úderů za minutu je asi 3000, k dispozici je také hloubkový doraz, rukojeť s poměrně měkkým úchopem. Obsahuje 5 bitů SDS, rýč, vrtáky, sekáče. Z těchto položek je okamžitě zřejmé, že zařízení je výkonné a dokonale zvládá všechny své úkoly a jeho kvalita byla ověřena dlouholetým používáním!

Důvody nedostatečného dopadu

Někdy je možné vizuálně zjistit příčinu špatného nebo neexistujícího kopnutí. V ostatních případech je nutné mechaniku nebo motor demontovat. Další podrobnosti o běžných závadách.

Žádný kopanec, ale otáčí se

Pokud motor přestal sekat, ale vrtá pod zatížením a při volnoběžných otáčkách, mohou být příčiny následující:

  • Kladivo je v náboji. Během provozu na něj působí část nárazových impulsů, což může časem vést k deformaci nebo zlomení pouzdra. Čep je zablokován úlomky pouzdra, čep se zasekne a nástroj již nemůže dlátovat.
  • Opotřebovaný kompresní kroužek na úderníku. Čím je větší, tím je síla nárazu slabší. Řešením je výměna kompresního kroužku.
  • Poškozená nebo zcela zničená klec spojkového ložiska. Je třeba ji také vyměnit.
  • Porucha spínače. Obvykle je to způsobeno opotřebením, deformací perforátoru a jeho poškozením. Spínač vyčnívá z vodicích drážek. Je třeba jej vrátit do správné polohy, a pokud to není účinné, je třeba namontovat nový.
  • Nástroj nebyl dlouho promazáván. Prach ucpává všechny otvory válce pro vnikání vzduchu, což časem vede ke ztrátě rázové síly. Nepoužívejte příliš husté mazivo, protože by fréza přestala sekat.
  • Stržené zuby spojky na mezikusu.

Vrtá, ale nevrtá

Pokud se motor s převodovkou normálně seká, ale netočí se, jsou příčiny následující:

  • Pružina, která stlačuje spojku, je uvolněná;
  • Ozubené kolo hřídele hlavně není upevněno pomocí zajišťovacího válečku;
  • Zuby na pastorku malého rotoru byly odříznuty. Vyměnit lze buď jeden pastorek, nebo celý rotor.

Další informace o řešení problémů s perkusním systémem

Řešení problémů

Oprava peerátoru vlastníma rukama má několik výhod. Zaprvé, oprava ve strojírenské dílně je drahá, zadruhé může být časově náročná a zatřetí, závada může být jednoduchá, takže byste měli být schopni rychle pokračovat v práci.

Před opravou je nutné stroj rozebrat. Pro každý model existují specifické postupy demontáže. Ve většině případů se však každý model skládá ze dvou částí: přední a zadní poloviny, které jsou spojeny šrouby. Před odšroubováním sklíčidla jej vyjměte. U některých modelů lze sklíčidlo ponechat na místě.

Blok: 3/5 | Počet znaků: 634

Závady a jejich příčiny

Při demontáži přístroje pečlivě zkontrolujte, zda na dílech nejsou praskliny a třísky.

Vyměňte tlačítko napájení

Před zahájením demontáže jednotky si poznamenejte zapojení a kontakty tlačítek, aby nedošlo k záměně zapojení.

  • Chcete-li klíč vyměnit, jednoduše uvolněte šrouby na kolících. Můžete však narazit na tlačítko bez šroubů. Vedle špendlíků jsou otvory, do kterých lze zasunout jehlu nebo tenké šídlo. Vložte kolík do otvoru, silně zatlačte a vytáhněte drát. Netahejte za drát, mohlo by dojít k poškození tlačítka.
  • Vodiče musí být odizolovány a pocínovány.
  • Vezměte starý klíč a kupte si podobný.
  • Na novém knoflíku zasuňte šídlo do otvoru, lehce přitlačte a zasuňte drát. Automaticky se zasekne o kolíky.

Výměna kartáčů

Pravidelně kontrolujte kartáče. Pokud je jeden z nich opotřebovaný o 40 %, vyměňte oba kartáče. Vyčistěte také držáky kartáčů.

    Odstraňte zadní část krytu, abyste mohli vyjmout kartáče. Ohněte zpět pružiny, které přitlačují kartáče na místo.

Vyměňte a připojte stator

  • Vyjměte stator z elektrické skříně. Vložení nového ložiska na jeho místo.
  • Našroubujte montážní šrouby.
  • Namontujte přívod vzduchu.
  • Pokračujte v připojování vinutí. Připojte oba konce různých vinutí k sobě a připojte je k nejbližšímu kartáči. Připojte další dva připojené konce ke startovacímu tlačítku. Připojte drát od druhého kartáče k tlačítku.
proč, nefunguje

Výměna ložisek

Ve statoru je několik ložisek. K jejich odstranění je zapotřebí stahovák. V některých případech je nutné pojistný kroužek odstranit. Pokud není k dispozici stahovák, zavěste hřídel s ložiskem a vyražte ji kusem dřeva. Namontujte ložisko pomocí vložky z polypropylenové trubky poklepáním kladivem.

Výměna kazety

Výměna kazet ve statoru je velmi jednoduchá. Odstraňte pryžový kryt proti prachu, pojistný kroužek, plastový kryt proti prachu, podložku, která přitlačuje kuličky, upevňovací desky, pružinu Počet kroužků a desek se u jednotlivých modelů liší. Vyměňte je za novou sadu.

Oprava vypraného ložiska

Připravte si plochý šroubovák, čistý hadr a mazivo uvedené v návodu.

  • Ložisko je podepřeno držákem. Odpojte jej pomocí plochého šroubováku.
  • Vyjměte opilé ložisko z hliníkového krytu převodovky.
  • Demontáž jehlového ložiska.
  • Demontáž pastorku a pružiny.
  • Odstraňte plastovou vyrovnávací destičku z pružiny.
  • Výměna opotřebovaných dílů.
  • Vezměte hliníkový kryt převodovky a pečlivě jej očistěte suchým hadrem. Vyčistěte také všechny náhradní díly.
  • Mazivo uvnitř ložiska. Vložte jehlové ložisko a namažte ho.
  • Vložte pastorek, namažte jej zevnitř a zatlačte pružinu na místo. Zarovnání.
  • Promažte mezikus a namontujte na něj držák přepínacího ložiska. Nasaďte hřídel do jehlového ložiska.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS