Jak řezat kov doma

Technologie řezání kovů pomocí úhlové brusky

Úhlová bruska (úhlová bruska) nebo také úhlová bruska, jak se jí běžně říká, je nepostradatelný a všestranný nástroj ve stavebnictví, určený k řezání a zpracování tvrdých materiálů. Jedná se však také o jeden z nejnebezpečnějších typů strojů, takže řezání kovů úhlovou bruskou a jiných typů materiálů vyžaduje dodržování všech bezpečnostních pravidel.

Abyste mohli pracovat správně a přesně, musíte si koupit správný nástroj pro výkon a průměr řezného kotouče a jeho funkčnost. Je třeba se rozhodnout, pro jaký druh práce je nástroj potřebný.

Pro domácí opravy si mistři vystačí s úhlovou bruskou s nízkým výkonem a pro profesionální stavebnictví budou potřebovat seriózní multifunkční zařízení.

Stroje s nízkým výkonem jsou připojeny k domácí zásuvce 220 V, výkonné. Jsou připojeny k průmyslové třífázové síti, výkon 380 V. U nízkovýkonných kráječů dochází často k zaseknutí disku při řezání silného kovu, což je nebezpečné, protože se jednotka může odlomit od rukou, traumatizovat nebo zlomit jednotku.

Rady pro začínající mistry koupit úhlovou brusku pod pohonem 125 mm s kapacitou 0,8-1 tisíc výkon a vřeteno s 10 000 otáčkami za minutu. Rpm./min. To je dostatečná síla na to, aby přeřízla železo.

Používá se k řezání kovu, kamene, skla a také k loupání, broušení a škrábání. Trvale namontované, lze také velmi snadno brousit nože, frézy, vrtáky apod. Д.

Při výběru úhlové brusky je třeba dbát na to, aby dobře padla do ruky. Záleží také na kvalitě a bezpečnosti vaší práce. Pokud je to možné, vyberte si model s gumovými rukojeťmi.

Jak to funguje při domácím řezání plechů

Přečtěte si našeho průvodce ručním řezáním plechu a osvojte si řezání a řezání hned od začátku.

Než začnete, budete potřebovat následující

  • Plech podle vašeho výběru. Při nácviku začněte s levnějšími materiály, jako je mosaz a měď.
  • Rámeček pilky na šperky. Nastavitelný rámeček se hodí, protože i když nůž přehmátnete, můžete rámeček nastavit a nůž znovu použít.
  • Pilové kotouče. V závislosti na tloušťce použitého kovu jsou k dispozici různé velikosti pilových kotoučů. Podívejte se na naši tabulku kotoučových pil pro klenotníky a ujistěte se, že jste zvolili správnou velikost kotouče pro řezaný plech.
  • Ocelové pravítko
  • Ocelový čtverec
  • Značka
  • Mazivo pro kotoučovou pilu. Vám pomůže s úhledným řezáním.
  • Hrot a kovadlina. Stabilizuje vaši práci a ruce při řezání plechu.

Použití kotoučové pily

Dlouholetí stavitelé vědí, že kotoučové pily lze často použít nejen k řezání dřeva.

V praxi lze tyto pily často použít i k řezání kovu, pokud máte vhodný kotouč. Často budete chtít použít zejména čepel s vyšší abrazivitou, která dokáže dokončit řez bez většího odporu. Ve většině případů jsou pro tento účel nejvhodnější čepele s tvrdokovovými břity.

Jakmile do nástroje vložíte správný kotouč, možná budete překvapeni, jaké kovy dokáže kotoučová pila řezat.

Mnoho profesionálů například používá kotoučovou pilu k rychlému řezání výztužných tyčí. S kotoučovou pilou lze bez problémů řezat obrobky o průměru 3/8″. V porovnání s jinými elektrickými nástroji na řezání kovů se jedná o výrazné zvýšení produktivity.

Ne všechny kotoučové pily však mohou řezat kov, i když umožňují použití kotouče k řezání kovu. Než začnete řezat kov okružní pilou, kterou již máte, nezapomeňte se podívat do návodu k obsluze svého zařízení.

Nůžky na kov

Tento ruční nástroj na řezání kovů je považován za jednoduchý a pohodlný a lze s ním řezat plechy o tloušťce až 3 mm. Skvělé pro stavbu a renovaci.

Podle konstrukce se zhruba dělí na několik typů.

Přímý řez. Nástroje jsou určeny k řezání kovu v přímém směru.

Zakřivený. Řeže listy se zakřiveným řezem.

Prstové nože. Mají podobný účinek jako jejich zakřivené protějšky, mohou být pravoruké nebo levoruké. Optimalizováno pro řezání složitých vzorů a geometrických tvarů.

Stoličkové nůžky. Umožňují stříhat kovové profily do tloušťky 3 mm, jsou vhodné pro stříhání tyčí střední tloušťky (cca 6-8 mm).

Pákové nářadí je výkonný typ, v jehož konstrukci je jedna čepel pohyblivá, druhá pevná. Pracujte pouze na pracovním stole.

Výběr správných nůžek je problematický, protože jejich funkce závisí na naostření ostří (úhel se pohybuje mezi 65 a 80 stupni).

Hlavní způsoby řezání plechů

Řezání plechů se nejčastěji provádí jedním ze tří způsobů: rovným, zakřiveným nebo smíšeným.

Za zmínku stojí, že každý z nich může být také jednotlivý nebo skupinový.

  • Přímý střih lze provádět pákovými nůžkami, nůžkami na plech s úhlovými noži a víceválcovými nůžkami, stejně jako děrováním do raznic. Přímé řezání umožňuje vyrábět obrobky čtvercového, obdélníkového, kosočtvercového nebo lichoběžníkového tvaru s rovným obrysem.
  • Zakřivený řez se provádí pomocí válečkových a vibračních nůžek, fréz nebo děrovacích forem. Zakřivené řezání vytváří obrobky s hladkým obrysem: kruh, elipsa atd. Д.
  • Jak asi tušíte, smíšený proces zahrnuje výrobu kovových výrobků kombinací přímých a zakřivených řezů. Výsledkem smíšené techniky jsou složité tvarové díly (zkrácené válce, zkrácené kužely atd.) a složité konstrukční tvary. Д.).

Pokud je obrábění prováděno jako smíšená operace, je kov nejprve obráběn přímým řezacím zařízením a poté následuje křivočaré řezání.

Při výrobě obrobku na frézce se rychlost obrábění podél řezné linky pohybuje od 0,5 m/min (při ručním posuvu) do 2 m/min (při automatickém posuvu). Při frézování se archy skládají na sebe, aby se maximalizovala produktivita. Spotřeba materiálu při řezání na frézkách je rovněž minimální.

Další pozoruhodnou metodou je lisování za studena. Výroba plochých dílů pomocí raznic. Tento způsob děrování trvá přibližně 0,1 až 0,2 minuty na dokončení jednoho kusu. Nevýhodou tohoto postupu je vysoká cena lisovacích forem a omezená velikost hotových dílů.

Odborné tipy pro některé aplikace

Zde najdete návod, jak pracovat s úhlovou bruskou na různých kovových výrobcích.

Broušení řetězů pro řetězové pily

Obrázek 2: Broušení řetězu úhlovou bruskou na řetězové pily

Řetězy jsou broušené na rameni řetězové pily. K práci se používá 2,5 mm silný brusný kotouč. Musíte si označit první zub, který budete brousit. Při správném postupu lze řetěz obnovit 4-7krát, než dojde k jeho definitivnímu selhání.

Řezání trubek

Začněte řezat silný kov úhlovou bruskou od okrajů. Pokud začnete ve střední části, může se disk ohnout nebo zaseknout. Při obrábění vyvíjejte tlak na spodní část frézy, což zajišťuje efektivní řez.

Řezání výlisků

Obrázek 4: Řezání rohových lišt úhlovou bruskou

K řezání kovových úhelníků můžete použít opotřebované kotouče nebo nástroje s malým průměrem. Je důležité si uvědomit, že práce probíhá postupně: nejprve se vyřízne jedna část lišty a poté druhá.

Broušení kotoučů kotoučových pil

Obrázek 5: Broušení pilového kotouče úhlovou bruskou

Začněte tím, že úhlovou brusku upevníte svorkami a zajistíte přístup k rotující části nástroje. Pak pilový kotouč přiblížte k brusnému kotouči, ale netlačte na něj silou. Pilový kotouč musí probíhat tangenciálně podél obrobku. Při práci dbejte na to, aby byl řezný kotouč broušený naplocho.

Leštění je složitá operace, při které se obrobek dokončí. Lze ji použít k opravě drobných defektů, jako jsou oděrky, vrypy a škrábance. Povrch vytváří vysoce lesklý povrch a prodejní vzhled výrobku.

Drážkovací frézy s vyměnitelnými břitovými destičkami jsou složené nástroje pro řezání kovů s vyměnitelnými obrobky, které jsou upevněny na tělese nástroje. Výrobky používané k vytváření drážek, šikmých ploch a říms. Používá se k přípravě otvorů, vytváření složitých technologických výřezů.

Frézování drážek a ramen zahrnuje současné opracování několika povrchů. Profilové frézy se používají k přípravě výstupků a otvorů pro následné spojení dílů.

Opotřebení frézy je komplexní jev, který je výsledkem používání nástroje. Opotřebení břitu snižuje ostrost, hmotnost, geometrii a mechanickou stabilitu.

Údaje o řezání se vypočítávají pro mechanizované i ruční operace odstraňování kovů. Na základě výsledků výpočtu se stanoví optimální způsob osazení a provozní náklady.

Řezací zařízení na kyslíkové palivo

Protože se acetylen často používá k řezání kyslíkovým palivem, není neobvyklé používat kyslíkové svářečky. Místo svařovacích hořáků se používají řezací hořáky. Nejběžnější variantou je vstřikovací hořák.

Pochodně se od svítilen konstrukčně značně liší. Mají přídavné trubice, kterými se přivádí řezný kyslík, a hroty s jemnými otvory pro míchání plynů. Pro přívod řezného kyslíku je určen centrální otvor.

Obrázek 4. Schéma zařízení pro řezání kyslíkovým palivem

Princip činnosti kyslíko-palivového řezacího stroje:

  • Obrobek je umístěn ve vodorovné poloze a řezné ventily jsou zavřené;
  • Otevře se kyslíkový ventil a poté ventil spalin;
  • Směs se zapálí a výkon se reguluje;
  • Kov se zahřívá nad řeznou plochou;
  • Otevře se ventil s řezacím kyslíkem, který aktivuje spalování, jakmile kov dosáhne teplé úrovně;
  • Během procesu se objevují oxidy, které jsou odstraňovány proudem kyslíku;
  • Na konci práce se nejprve uzavře ventil řezacího kyslíku, poté ventil plamenového plynu a nakonec se uzavře hořák.

Základním nástrojem kyslíkové řezací soupravy je hořák. Existují klasifikace těchto prvků:

  • Podle typu hořlavého plynu (hořáky pro kapalné hořlavé směsi, acetylen, náhradní plyny);
  • Stupeň automatizace (ruční, strojní);
  • Jejich účel (speciální a víceúčelové);
  • Míchání plynů (bez vstřikovače a se vstřikovačem);
  • Výkon plamene (vysoký, střední, nízký).

Profesionální a průmyslové nástroje na řezání kovů

Profesionální nástroje na řezání kovů se používají pro průmyslové obrobky.

Nástroje a stroje pro mechanické řezání

Mechanické řezání má následující výhody:

Hlavní nevýhoda. Mechanicky lze provádět pouze rovné řezy.

  • Úhlové brusky se nejčastěji používají k řezání tyčí malých a středních průřezů. Tvarovky, úhelníky a čtvercové a kruhové trubky se vyrábějí na kotoučových pilách. Tato metoda není produktivní, ale množství odpadu bývá minimální.

Spotřební materiál pro úhlovou brusku na kov je brusivo a diamantové kotouče.

  • Kotoučové pily. Lze s ním provádět úhlové řezy. Výhody metody. Vysoká přesnost a kvalita. Nevýhody. Omezená hloubka řezu, velké množství odpadu.

Fotografie : řezání kovu kotoučovou pilou

  • Gilotiny. Obrobky se řežou na díly metodou zkosení. Tento typ ošetření je považován za nejproduktivnější a nejlevnější, ale není vhodný pro složité konstrukční díly.

Foto : řezání kovů gilotinou

  • Pásové pily jsou určeny k řezání všech kovů a slitin. Metoda má nízkou míru odpadu. Hrany řezu jsou co nejhladší. Platí omezení velikosti obrobků.

Foto : Řezání kovů na pásové pile

Řezání vodním paprskem

Kov se řeže speciálním řezacím strojem pomocí roztoku (voda, abrazivní písek), který je pod vysokým tlakem vháněn úzkou tryskou. Inovativní technologie je určena k řezání kovů o tloušťce až 30 cm. Výsledné díly nevyžadují další zpracování. Kov se přitom nedeformuje, tj. Nekřehne. К. Žádný tepelný efekt.

Foto : řezání kovu vodním paprskem

Tato metoda řezání je velmi nákladná a není vhodná pro korozivní kovy.

Techniky řezání za tepla

  • Řezání laserem. Obrobky se zpracovávají na speciálních strojích. Při vystavení laserovému paprsku se část kovu odpaří. Zbytky roztaveného materiálu jsou vyfukovány směsí plynů.

Laserové řezání umožňuje vyrábět vysoce přesné díly libovolného tvaru a konfigurace, které nevyžadují žádné další zpracování. Tato metoda má však své nevýhody:

  • Omezení tloušťky kovu. Laserové stroje mohou zpracovávat obrobky o tloušťce až 20 mm;
  • Nákladné. Ceny strojů a jejich provozu jsou vysoké;
  • Omezení typu kovu. Řezání laserem není vhodné pro nerezovou ocel, hliník a další slitiny s vysokou odrazivostí.
  • Plyn. Obrobky jsou obráběny na speciálních strojích. Technologie řezání je založena na intenzivním tavení kovu. Vzniká usměrněným prouděním směsi plynu a kyslíku.

Vhodné pro hrubé řezání kovů a slitin s nízkou tepelnou vodivostí. Vysoké teploty způsobují tvorbu okují a překrývání obráběné plochy. Výsledné díly vyžadují další obrábění.

řezat
  • Plazma. Kov je řezán vysokotlakou směsí plynů. Materiál se roztaví a shoří a zbytky a struska jsou zcela odfouknuty.

Foto : řezání kovů plazmou

Plazmové řezání má následující výhody:

  • Ekonomické. Množství odpadu je minimální a vyrobené díly nevyžadují další zpracování;
  • Produktivita. Řezání plazmou je 4krát, 8krát a 10krát rychlejší než řezání laserem, vodním paprskem a mechanizované řezání
  • Vhodné pro jakýkoli vodivý kov o tloušťce od 1 mm do 15 cm.

Plazmové řezání se používá v sériové i kusové výrobě.

Proč s námi mluvit

Ke všem zákazníkům se chováme s respektem a všechny zakázky zpracováváme se stejnou péčí.

Naše obráběcí zařízení jsou schopna zpracovávat různé materiály:

Naši specialisté používají všechny známé metody obrábění kovů. Nejmodernější zařízení nejnovější generace nám umožňuje dosáhnout maximální shody s původními výkresy.

K tomu, aby obrobek odpovídal nákresu předloženému zákazníkem, používají naši specialisté univerzální zařízení určené k broušení nástrojových šperků pro velmi složité operace. V našich dílnách se z kovu vyrábí kujný materiál, ze kterého lze vyrobit jakýkoli typ obrobku.

Výhodou toho, že se obracíte na naše odborníky, je jejich soulad s GOST a všemi technologickými normami. Každá fáze práce podléhá přísné kontrole kvality, takže našim zákazníkům zaručujeme svědomitě provedený výrobek.

Výsledkem zkušeností našich řemeslníků je příkladný výrobek, který splňuje i ty nejnáročnější požadavky. Spoléháme na silné materiální zdroje a inovativní know-how.

Pracujeme se zákazníky ze všech regionů Ruska. Pokud si chcete objednat práci s kovem, naši manažeři jsou vám k dispozici a zodpoví všechny vaše dotazy. V případě potřeby získá zákazník bezplatné odborné poradenství.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS