Jak vyjmout sklíčidlo z rotačního kladiva DeWALT

Demontáž a opětovné sestavení akuvrtačky DeWALT d25123

Řetězová pila je nepostradatelným pomocníkem v domácnosti, který řemeslníkům usnadňuje práci. Stejně jako téměř všechny ostatní stroje se však i řetězová pila může snadno porouchat. Pokud se nástroj jakýmkoli způsobem porouchá, můžete postupovat dvěma způsoby: buď si koupit nový, nebo se pokusit opravit starý. První případ by byl optimální pouze v případě, že náklady na samotné zařízení jsou nízké a opravy, které je třeba provést, jsou nákladné. U značkových modelů je však vhodné provést opravu. Kromě toho se vždy můžete pokusit o opravu sami. Nejsou potřeba žádné zvláštní dovednosti, ale existují nuance, které je lepší znát předem.

Následující „příznaky“ naznačují, že je třeba stroj opravit

  • zápach spáleniny;
  • upínací sklíčidlo pro nástroj;
  • Nestabilní provoz;
  • výskyt neobvyklého nebo nepřirozeného hluku;
  • Nadměrná rychlost.

Hlavní typy vrtacích sklíčidel

Vrtací sklíčidla se dělí podle konstrukce na dva hlavní typy:

  • Sklíčidlo se zubovým kroužkem, do kterého se upíná stopka nástroje pomocí speciálního klíče;
  • rychloupínací sklíčidlo (QA), u kterého se upínací pouzdro ovládá ručním otáčením.

Sklíčidla s upínacími čelistmi, kterými jsou vybaveny moderní vrtačky, umožňují bezpečné upnutí nástrojů, jejichž průměr stopky se pohybuje v rozmezí 1-25 mm. Tento typ zařízení nemá prakticky žádné nevýhody, z nichž nejvýznamnější je poměrně vysoká cena zařízení.

Nejoblíbenějším typem upínacího zařízení, kterým jsou vybaveny moderní vrtačky, je rychloupínací sklíčidlo (QCD). Upnutí nástroje do sklíčidla vrtáku trvá jen několik sekund, není potřeba žádný klíč. K ručnímu otáčení stopky nástroje, jejíž vnější povrch je drážkovaný pro snadnější manipulaci, slouží aretační zařízení. Tento typ upínacího nástroje je vybaven speciálním blokovacím mechanismem, který reguluje mechanické působení na stopku nástroje.

Pro upevnění vrtáku se jednou rukou přidržuje spodní objímka a druhou rukou se utahuje horní objímka ve směru hodinových ručiček

Nejzávažnějším nedostatkem sklíčidla je, že při opotřebení prvků jeho mechanismu spolehlivě nezajistí stopku vrtáků velkého průměru. To způsobuje, že se nástroj při práci otáčí.

V porovnání s upínacími zařízeními typu blok a svorka zajišťují sklíčidla s ozubeným řetězem bezpečné uchycení nástroje ve všech situacích. Uživatelé, kteří často pracují s elektrickými vrtačkami, se zaměřují na tento typ sklíčidla. Jedinou významnou nevýhodou těchto zařízení je, že není tak snadné ztratit klíč od jednotky. Tomuto problému však lze snadno předejít tím, že ihned po zakoupení vrtačky zajistíte stahovák jádra na kabel elektrického nářadí izolační páskou nebo běžným lanem.

Průměr miniaturizované stopky vrtáku závisí na ráži kleštiny

Velmi oblíbená jsou také mini sklíčidla pro kompaktní vrtačky. Ty jsou hojně využívány mistry šperkaři. Mini šroubovák patří do kategorie rychloupínacích sklíčidel pro elektrické šroubováky nebo lehké vrtačky. Takové malé sklíčidlo vyrobené převážně z mosazi se používá k upevnění nástrojů s průměrem stopky od 0,1 do 4,5 mm.

Jak rozebrat sklíčidlo

Pro posouzení technického stavu, servis nebo výměnu sklíčidla je třeba sklíčidlo peorátoru demontovat. Předtím je nutné nosit pracovní rukavice, aby se minimalizovalo znečištění, stavební prach a mastnota na rukou. Nářadí vždy odpojte ze zásuvky.

Poté by se příslušenství mělo nejlépe opláchnout v parafínu. Pokud se někdy místo na stopku nanese mazivo na vnitřní stranu sklíčidla, dojde k velkému skřípání; to se nesmí v žádném případě dělat.

Jak vyjmout sklíčidlo ze sklíčidla: tajemství odborníků

Než začnete sklíčidlo vyměňovat, musíte vědět, co to je. Existují pouze tři hlavní typy. Většina modelů je vybavena tzv. čelistním sklíčidlem, do kterého se bity upevňují pomocí klíče. Existují také rychlovýměnná sklíčidla a sklíčidla SDS s kleštinou, u nichž lze vrtáky ručně zajistit otočením sklíčidla. Před sejmutím sklíčidla z otočného šroubu zjistěte, jak je k němu připevněno.

Šroubové upevnění je nejběžnější. Chcete-li sklíčidlo uvolnit, uvolněte svorku a vyšroubujte šroub šroubovákem, v případě potřeby přidržte hlavu sklíčidla kleštěmi. Pokud šroub nepovolí, je třeba několikrát udeřit kladivem do víčka šroubu, aby se proces pohnul.

Pokud vás zajímá, jak vrtat šroubovákem bez rizika rozbití nástroje, měli byste kazetu v pravidelných intervalech vyměňovat. Po odstranění starého dílu se musíte rozhodnout, jaký druh náhradního dílu zvolíte. Pokud je peorátor používán intenzivně a plní mnoho funkcí, je nutná častá výměna trysek. V takovém případě je nejlepší použít rychloupínací sklíčidlo.

Pokud se používají velké vrtáky, které se mění jen zřídka, je nejlepší použít vačkové sklíčidlo. Pokud víte, jak je peater namontován, můžete jednoduše nasadit kazetu. Stačí vyměnit nový kus za starý, dotáhnout šroub až na doraz a zaaretovat svorku. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože nesprávná instalace může při používání způsobit zranění osob.

Často se stává, že příčinou poruchy vůbec není opotřebovaná náplň. Před pokusem o opravu omezovače točivého momentu je důležité umět správně diagnostikovat závadu a přesně vědět, co je její příčinou. Někdy je problém způsoben přetrženým kabelem. Chcete-li diagnostikovat problém, odpojte nářadí od elektrické sítě a vyzkoušejte kabel. V případě potřeby odšroubujte zadní kryt jednotky, vytáhněte úplně kabel, odšroubujte jej a pečlivě zkontrolujte, zda na něm nejsou dírky. Pokud se nějaké najdou, je třeba je pečlivě odstranit.

Někdy je příčinou nestability nástroje nedostatečné mazání. Před vrtáním pomocí sklíčidla zkontrolujte, zda je do speciální mazací misky nalito dostatečné množství oleje. Kromě toho je třeba bity mazat odděleně, aby byla práce hladší a měkčí. Výměna a oprava sklíčidla jsou jednoduché. Je důležité pečlivě dodržovat pokyny a pracovat opatrně. Takto to funguje.

odstranění pro různé značky šroubováků

Makita často vyrábí plastová sklíčidla pro malé domácí modely. Při práci s takovou konstrukcí je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození krytu. Při demontáži vačkového sklíčidla jej musíte nejprve odjistit.

Nářadí Makita je vybaveno automatickým blokovacím systémem. Sklíčidla. jednofrézová sklíčidla.

Modely Bosch mají podobnou konstrukci. Většina značek používá podobné konstrukční principy. Jediný rozdíl je v tom, že šroubováky Bosch mají ve sklíčidle automatické otáčení.

vyjmout, sklíčidlo, rotačního, dewalt

Milwaukee. dobré nářadí se závitovou konstrukcí a přídavným zajištěním šroubů. Nejprve se musí vyšroubovat a pak vyrazit. Výrobce nedoporučuje výměnu sklíčidla provádět svépomocí, ale doporučuje obrátit se na servisní středisko. Na začátku se postupuje podle standardního postupu demontáže. Pokud normální verze nefunguje, je někdy nutné nářadí zcela rozebrat, vyjmout převodovku a vřeteno.

Výrobci Zubr a Hitachi, Metabo, DeWALT jsou si velmi podobní. Pokud je nutné sklíčidlo vyjmout kvůli údržbě nebo čištění, lze jej odšroubovat z hřídele. se šroubováky těchto výrobců se snadno pracuje: šroubovák se vyšroubuje standardním způsobem (ve směru hodinových ručiček) a poté se kryt bez další námahy odstraní.

Každý majitel musí zajistit, aby byl nástroj v dobrém stavu. Všechny prvky sklíčidla jsou pečlivě naolejovány, takže vydrží déle a lze je snáze vyjmout pro výměnu.

Vlastnosti upínacích sklíčidel

Kromě druhů, které jsme si představili, existují další typy sklíčidel. Jedná se o rychloupínací sklíčidla a sklíčidla s klíči (sklíčidla s ozubeným kroužkem). Lze je použít k nasazení válcového vrtáku pro vrtání do kovu i dřeva.

Obliba těchto řešení však začala klesat, jakmile se objevily adaptéry z vrtačky na peorátor. Konstrukce zahrnuje stopku SDS-Plus a závit, do kterého lze našroubovat sklíčidlo vrtáku.

  • Sklíčidla se zubovými kroužky. Jsou také klíčové. Sklíčidlo vrtačky s válcovým vrtákem. K upevnění se používá drážkový klíč. Klíč vysune vačky, které upínají zásuvku v osazovacím otvoru. Nevýhodou je, že zasunutí a vyjmutí vrtáku trvá poměrně dlouho.
  • Rychloupínací sklíčidla (QCB). Nezaměňovat s rychloupínacím sklíčidlem SDS. Takové řešení se obvykle nachází u elektrických šroubováků. K dispozici jako dvojitá spojka a jednoduchá spojka. Vzor trysky je podobný. Klíč však není potřeba. Místo toho stačí použít tlak rukou. Rychloupínací sklíčidla jsou však z hlediska bezpečnosti horší než sklíčidla s klíčem. Doporučuje se dvouspojková verze.

Použití kleštinového sklíčidla pro rázové operace se nedoporučuje. To povede k okamžitému selhání nástroje.

A pokud je třeba vrtat do dřeva nebo kovu, neměl by se hořák používat příliš často. Je lepší použít vrtačku.

Peorátor je výkonné elektrické nářadí určené pro beton, železobeton, kámen, žulu a cihly.

Konstrukce sklíčidel pro rotační nářadí

Aby bylo možné jednotlivé bity efektivně používat, musí být pevně upnuty. K tomu se používá speciální kazeta. První modely se začaly vyvíjet ve 30. letech 20. století, kdy se na trhu objevily první samopaly, které začala sériově vyrábět světoznámá firma Bosch.

Ruční přístroj uživatelé brzy ocenili, protože kombinuje vrtání s impulsním vrtáním, čímž výrazně zvyšuje efektivitu zpracování. Hlavní nevýhodou prvních převodů byla kazeta, která byla nejslabším článkem konstrukce nástroje a při rázovém zatížení rychle selhávala.

Výrobci nástrojů a sklíčidel dospěli na základě dlouhého vývoje k závěru, že čím jednodušší je konstrukce sklíčidla, tím spolehlivější je nástroj v provozu.

Sklíčidlo hořáku má vzhled zcela uzavřeného upínacího zařízení

Výsledkem jsou tři hlavní typy úchopových sklíčidel, které se dále dělí na různé typy.

Existují sklíčidla, v nichž ovládací vačky pohánějí speciální pero, které pevně upíná stopku používaného nástroje. Nejdůležitější výhodou tohoto typu sklíčidel je, že zajišťují bezpečné upevnění použitého nástroje v kombinaci s úchytem sklíčidla. Přitom výměna pracovního nástroje v tomto typu sklíčidla trvá mnohem déle než u jiných typů sklíčidel.

Hlavní typy peorátorových kazet

Pracovní nástroj rotačního nástroje lze k jednotce připevnit také pomocí rychloupínacího sklíčidla (QAC), které lze ovládat pouze ruční silou obsluhy. V závislosti na konstrukci může být tento typ sklíčidla jedno- nebo dvoulopatkový, který má také odlišný princip činnosti.

Sklíčidla s jedním pouzdrem se používají snadněji, ale měla by se používat pouze ve spojení s vrtačkami, které jsou vybaveny blokovacím mechanismem, který automaticky zablokuje hnací hřídel. K aktivaci tohoto sklíčidla stačí jedna ruka. Chcete-li ovládat dvouspojkové sklíčidlo, držte zadní spojku jednou rukou a druhou rukou otáčejte přední spojkou.

Časté poruchy sklíčidla a jejich odstranění

Pryžové objímky jsou opotřebované a praskají během provozu. Do stroje se tak dostává prach z jádra, který znečišťuje mazivo a opotřebovává vnitřní části stroje.

Uvolněním pojistného kroužku se pružina uvolní. To způsobí, že zajišťovací kuličky vyletí z drážek a vrták se nezajistí.

Opotřebení drážek ve vedení válce brání správnému upnutí vrtáků.

Pokud je pružina silně opotřebovaná, dochází ke zhoršení tlumení.

Průměr zajišťovacích kuliček se s jejich opotřebením zmenšuje. Nakonec se jim nepodaří šnek udržet.

Některé díly, jako jsou kuličky, pojistné kroužky a pružiny, lze získat z jiných strojů. Pokud jde o prachové kryty a vodicí válec, je třeba zakoupit originální díly, pokud je třeba je vyměnit.

Opravu omezovače krouticího momentu zvládne zpravidla každý servisní pracovník. Všechny potřebné díly lze sehnat v prodejnách nářadí. Jak vidíte, není nutné žádat o opravu hořáku v opravně, poruchu lze opravit vlastníma rukama.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS