Ruční kotoučová pila do stolu vlastníma rukama

Podrobný popis výroby stolu pro kotoučovou pilu vlastníma rukama, který se bude hodit v každé dílně

Kotoučová pila je šikovný a produktivní nástroj, který nechybí v žádné dílně. Pokud pracujete s velkým objemem řeziva, je třeba vyrobit stůl pro kotoučovou pilu.

Objednávku si samozřejmě můžete udělat sami v nábytkářské firmě. Takový stůl si však lze vyrobit i svépomocí, pokud máte k dispozici potřebné výkresy, materiály a nástroje.

Výhody a nevýhody podomácku postaveného stolu kotoučové pily

Stůl pro kotoučovou pilu je možné si vyrobit sám s ohledem na osobní požadavky a preference. Bude se používat co nejpohodlněji. Stůl lze vyrobit v různých velikostech, výškách a provedeních.

Existují modely nejen manuálního typu, ale také s možností fixace na stole.

Je třeba zdůraznit několik hlavních výhod:

ruční, kotoučová, pila, stolu

Mezi nevýhody podomácku vyrobeného stolu kotoučové pily patří. Mistr bude muset prostudovat schémata, výkresy, připravit materiály, kvalitně provést zpracování.

Výběr materiálu

Chcete-li vytvořit kruhový stůl vlastníma rukama, musíte si pamatovat truhlářské dovednosti, mít spoustu trpělivosti a malý počet materiálů a nástrojů.

Velikost pracovní desky závisí na ploše dílny. Současně na malém stole nebude pohodlné řezat velké úseky. Pokud obrobek zcela přiléhá k pracovní ploše, je řez hladší a čistší. Výšku nohou zvolte podle výšky řemeslníka.

Příprava náčrtu, materiálu a nástrojů

Jako příklad uveďme zakázku na výrobu dřevěného pracovního stolu o výšce přibližně 100-120 cm. Před vytvořením takového stolu vlastníma rukama je žádoucí připravit malý náčrtek, který zobrazí zařízení budoucí konstrukce s uvedením rozměrů jeho hlavních prvků.

Nastavení výšky stolu se provádí s ohledem na výšku mistra pracujícího na stroji (za pohodlnou se považuje poloha pracovní roviny v úrovni boků).

V přípravné fázi musíte také určit materiál stolu, který se obvykle vyrábí z 28 mm silné překližky. Pro výrobu takového stolu vlastníma rukama budete potřebovat následující obrobky

  • plech vhodné velikosti;
  • Standardní list silné překližky;
  • Kovová čtvercová trubka, ze které jsou vyrobena vodítka;
  • sada dvou svorek.

K sestavení stolu budete potřebovat také sadu nářadí, která obsahuje následující položky:

  • šroubovák a elektrická vrtačka
  • Elektrická skládačka nebo běžná pila na dřevo;
  • čtverec, svinovací metr, pravítko (pro aktuální měření);
  • ruční fréza

Potřebné materiály

Domácí stůl lze vyrobit ze dřeva

Pro tento typ stolu lze použít dřevo, překližku nebo laminovanou dřevotřísku. Vhodné jsou také dřevovláknité a dřevotřískové desky. Někteří lidé dávají přednost oceli nebo hliníku.

Stůl kotoučové pily z ocelového plechu

Plast se nedoporučuje, protože je pro tento druh stolů zcela nevhodný. Pokud je zvoleno dřevo, je třeba výrobek po montáži ošetřit speciálním antiseptickým prostředkem. To poskytuje dobrou ochranu před vlhkostí a pomáhá předcházet hnilobě.

Pro výrobu vlastního stolu pily je třeba připravit následující materiály.

  • Suroviny vybrané pro rám stolu. Tloušťka by měla být 21 mm.
  • Dřevo potřebné na rám. Vhodné je 3 m dlouhé řezivo o rozměrech 50×150 mm. Celkem 5 kusů.
  • 10 cm dřevěné odřezky. Nejméně 12 kusů.
  • Tesařské lepidlo.
  • 4 kovové spojovací prvky.
  • Kovové úhelníky. Stačí 10 kusů.
  • Samořezné šrouby.

Tyto prvky musí být připraveny předem a umístěny v blízkosti pracoviště.

Konstrukční prvky domácí pily na dřevo

Chcete-li si doma postavit stacionární pilu, musíte nejprve vědět, z jakých součástí se skládá. Ať už se jedná o stroj vyrobený vlastníma rukama z ruční kotoučové pily, úhlové brusky nebo o nástroj sestavený z různých prvků, sada základních dílů je stejná.

Povrch stolu by měl být rovný, aby byla zajištěna lepší kvalita výrobku na výstupu.

Hlavními prvky stacionární kotoučové pily jsou:

  • Tabulka pro spojovací a upevňovací mechanismy. Pokud je kotoučová pila výkonná a masivní, je lepší použít kovový stůl. Vhodné jsou dřevotřískové desky, dřevo, překližka, pokud je povrch hladký.
  • Hřídel. Nejkritičtější část. Při samostatné výrobě se používá soustruh. Abyste se vyhnuli házení, musíte rozměry přesně vypočítat.
  • Obálka. Tento prvek zajišťuje bezpečné používání kotoučové pily.
  • Motor. Pokud se používá úhlová bruska nebo kotoučová pila, je součástí elektrického nářadí.

Apropos tip! Pokud chcete postavit prefabrikovanou kotoučovou pilu, je motor pračky dobrou volbou pro vlastní konstrukci.

Kotoučová pila musí být vybavena pohyblivými pohonnými jednotkami a v napájecím obvodu musí být zabudováno tlačítko pro zastavení motoru v případě nouze.

Všechny stacionární kotoučové pily se skládají z hlavních částí.

Výrobní proces: návod krok za krokem

Pracovní deska pro kotoučovou pilu

Pro vytvoření kvalitní konstrukce je třeba dodržet několik tipů. Proces se skládá z několika kroků, jak je uvedeno v tabulce níže.

Kroky Popis
1 Všechny strany dřeva ořízněte rovinnou plochou. Poté sestavíte rám budoucího stolu. Na každé straně pracovní desky vyvrtejte několik otvorů o průměru 5 mm. Vytvoření dalšího průchozího otvoru pro nohy.
2 V bočních prutech udělejte několik otvorů stejného průměru. Jeden průchozí otvor v každé noze. Průměr zůstává stejný, 5 mm.
3 Začněte zasunutím hmoždinek do pracovní desky. Předtím je dokončete truhlářským lepidlem. Umístěte nohy a cáry na vrchol. Pokud máte svorky s napínáky, použijte je k upevnění výrobku. Po úplném zaschnutí lepidla připevněte rám a nohy k sobě pomocí speciálních kovových spojovacích prvků. Přišroubujte je k sobě samořeznými šrouby. Pomocí hranatých závorek můžete zvýšit robustnost a pevnost kostry. Jsou dalším kotevním prvkem, který stabilizuje výrobek. Pro krátkou stranu stačí 2 a pro dlouhou stranu 3.
4 Dalším krokem je upevnění pily k obrobku zevnitř. Existuje několik způsobů, jak tento úkol splnit. K upevnění jsou vhodné šrouby M4 nebo samořezné tyče. První metoda je rychlá a spolehlivá. Druhý způsob nevyžaduje další otvory, takže není nutné vrtat. V trámech udělejte zářez, jehož šířka se rovná rozměrům plošiny pily. Poté se k upevnění zařízení a desky stolu použijí samořezné šrouby a dřevěné hranoly na obou stranách
5 Po umístění pily je zapotřebí větší nosník. K základně konstrukce se připevňuje pomocí samořezných šroubů. Šroubování se provádí na značkách, které jste provedli při vyrovnávání plošiny. Výše uvedené manipulace vám pomohou vrátit pilu normálně rychle bez hledání značek
6 Pilový kotouč by měl být umístěn na správném místě. Základna je proříznuta, aby vznikl podélný otvor. Poté je třeba výrobek otočit
7 Pak začněte vytvářet paralelní zastávku. Z překližky se odříznou dva pruhy. Jejich délka musí odpovídat šířce stolu. Tyto rozměry jsou v průměru 10 cm. Zaoblené rohy
8 Vzniklé proužky se brousí. Ty musí být upevněny pod úhlem pomocí samořezných šroubů. Uvnitř našroubujte kovový úhelník
9 Pokud chcete na základně upevnit doraz a konstrukce bude často používána, připevněte vodicí lištu tak, aby byla kolmá na pilový kotouč. Připevněte válečky na spodní stranu. To mu umožní pohybovat se.

Stavba je dokončena a připravena k použití. Při provádění popsaného postupu je důležité pamatovat na dodržování bezpečnostních opatření. Platí pro jakoukoli manipulaci s kotoučovou pilou.

Pravidelně kontrolujte polohu stolu a jeho pevnost. Konstrukce musí být stabilní, bez uvolňování.

ruční, kotoučová, pila, stolu

Příklad kompletního pracovního stolu pro přenosnou kotoučovou pilu

Varianta stolu pro ruční kotoučovou pilu se zvedacím mechanismem

Před uvedením do provozu se nejprve ujistěte, že je pila řádně zajištěna. Nedržte řezaný materiál rukama. Tím se vyhnete tomu, abyste dostali dřevo do obličeje, když se suky začnou odrážet. Dále se doporučuje používat speciální ochranné brýle.

Vždy používejte ochranné brýle pro zajištění bezpečnosti

Tyto jednoduché tipy pomáhají vyhnout se nebezpečí na pracovišti.

Stůl pro ruční kotoučovou pilu

Existuje mnoho návrhů podomácku vyrobených stolů pro ruční kotoučové pily, ale většina z nich je výsledkem tvůrčího výzkumu a/nebo vlastního vyjádření. Fungují však stejně dobře. Ale optimální varianty pro ty, kteří se nemusí předvádět a vyrábět, ale musí na tom pracovat, jsou dostatečně jasné.

Jedná se o naklápěcí stůl pro ruční kotoučové pily (na obr. vlevo).). deska stolu. laminovaná překližka tloušťky 12 mm; boční rámy 400 mm a vyšší. nábytková laminovaná dřevotříska 16-24 mm. Dělení z prken je nežádoucí, nedosáhnete požadované tuhosti stolu. převisy desky. 30-60 mm.

Konstrukce pilového stolu pro ruční kotoučovou pilu

Konstrukce desky stolu kotoučové pily je znázorněna na obrázku vpravo. Drážky pro výstup pilového kotouče (lze použít jednu drážku). šířka 6-10 mm. Není vyžadována žádná zvláštní přesnost, t.к. (viz výkres C). níže) je nastaven pro řezání podél pilového kotouče. Rozměry desky stolu lze libovolně měnit (až do cca. 900×1200 mm z 16 mm překližky). blokování pracovní polohy (sestava C na obr.). se šrouby M8 a křídlovými maticemi. Otočná sestava (poz. B). kus trubky (může být plastová). Jeho připevnění k pracovní desce lze provést pomocí šroubů se zápustnou hlavou skrz průchozí otvory.

Místo závěsů. kusy tyče D8 ve tvaru L; mírná vůle v trubce nemá vliv na kvalitu řezu. Každý „pant“ je navíc ohnutý ve svislé rovině pod úhlem 30-45 stupňů. Navlékněte dlouhé tyče „G“ a upevněte je ve válci pomocí dvojic matic s dělenými podložkami. Upevňovací otvory pro válec se nejlépe vyznačí na místě zasunutím „závěsů“ do trubky a umístěním desky stolu na základnu.

Zhotovte masivní oplocení pro obrobek jako na str. 3b na velkém obr. na začátku není nutné. Lepší je vyrobit ji z kusu ocelového úhelníku 40×40 mm vyříznutím svislé příruby, jak je znázorněno na obr. 1. (pohled zezadu).

Konstrukce posuvného dorazu z ocelového úhelníku pro podomácku vyrobený stůl kotoučové pily

Takový doraz je připevněn k desce stolu pomocí šroubových svorek a v každém případě byste měli ověřit jeho rovnoběžnost s pilovým kotoučem; to se provádí pomocí kovového úhelníku s milimetrovými značkami.

Uchycení nástrojů

Upevnění ruční kotoučové pily v pilovém stole

ruční, kotoučová, pila, stolu

Kotoučová pila je připevněna k desce stolu kotoučem nahoru. Pokud je nástroj po záruce a ztráta hloubky řezu je zanedbatelná, vyvrtají se do patky pily 4 otvory D8 a pila se upevní šrouby se zapuštěnou hlavou. Mezi botu a desku stolu je vhodné vložit 1-2 mm gumy (např. pro obrobek)., z automatické vačky) se kvalita řezu znatelně zlepší díky tlumení vibrací nástroje. Pokud je nutné snížit ztráty hloubky řezu na minimum, je v desce stolu zhotoven výřez pro botu, pila je upevněna na ocelovém plechu o tloušťce 3-6 mm a v obdélníkovém vybrání na čelní straně desky stolu (viz vlevo). obr. vlevo). Otvor je však třeba vybrat ruční frézou na dřevo, dláto na rovinu nefunguje.

Pokud se jedná o záruční nebo pronajatý nástroj, je ztráta hloubky řezu nevyhnutelná, protože.к. Není přípustné vrtat díru v botce pily. Pro tyto případy existuje známé řešení upnutí pilového kotouče (viz obr. stopa. obr.). Není vhodná pro pravidelnou práci velkého objemu, ale lze ji provést rychle a bude fungovat rovnoměrně po dobu jednoho nebo dvou dnů.

Montáž ruční kotoučové pily na pilový stůl s minimální ztrátou hloubky řezu

Poznámka: Vlastnoručně vyrobené pilové stoly na bázi ručních kotoučových pil viz video; stacionární v dílně:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS