Jak doma nabrousit řetěz elektrické řetězové pily

Broušení tupých zubů řetězové pily

Problémy, které mohou nastat, pokud není řetěz včas servisován

  • Zakřivené řezy;
  • vysoké zatížení;
  • Vyšší spotřeba paliva;
  • rychlejší opotřebení součástí pohonu řetězové pily a kratší životnost.

Rychlost otupení zubů závisí na četnosti používání nástroje a na podmínkách. Stačí, když jednou nebo dvakrát narazíte na zem nebo kameny, a řetěz řetězové pily se nabrousí.

Dávejte pozor na známky otupení řetězu:

  • Nástroj se snaží uvolnit a zasekne se;
  • jemná vlákna, téměř prašná;
  • pila se dostane hlouběji jen s větší námahou;
  • doba řezání se prodlouží.

Dobrým nápadem je také naostřený nůž. I pouhým okem jsou patrné známky matnosti.

Čím dříve je řetěz nabroušen, tím méně kovu se obrousí, což znamená, že vydrží déle.

Jak nabrousit řetěz elektrické řetězové pily rukama. přehled metod

elektrická řetězová pila je nepostradatelným nástrojem nejen ve stavebnictví a lesnictví, ale také pro domácí použití. při používání bude řetěz pily potřeba brousit více než jednou. Pokud je pracovní plocha řetězové nebo elektrické pily tupá, lze ji odnést do profesionálního brusičského servisu, ale mnoho majitelů nářadí si ji raději brousí sami. K tomu, abyste se mohli pustit do tohoto procesu, potřebujete podrobně vědět, jak doma nabrousit řetěz elektrické řetězové pily.

doma, nabrousit, řetěz, elektrické, řetězové, pily

Parametry zubů řetězu

To jsou základní součásti řezacího řetězce:

Aby zubové ostří mohlo efektivně vykonávat svou práci, musí mít určitý úhel. Pro řezání do dřeva je nutný úhel horního nože na zádi. Zadní úhel koncového nože je nutný k odříznutí třísky na boku. Řezná hrana spolu s kluznou plochou tvoří úhel sklonu. Ta se může pohybovat mezi 60 a 85 stupni. Existuje také zadní úhel. představuje sklon horní lopatky směrem dozadu. Nejdůležitější je zadní úhel horní lopatky. Je obtížné ji měnit, pro její vytvoření je třeba přesně dodržet hodnoty ostatních parametrů.

Při volbě úhlu je třeba dodržovat následující pravidlo: čím větší úhel, tím účinněji pila řeže měkké dřevo. Menší úhel je vhodnější pro tvrdé nebo zmrzlé dřevo. Úhel se může pohybovat od 25° do 35°. Ostřením se mění úhel záběru, úhel ostření a horní úhel ostří.

Pokyny k ostření

Chcete-li si doma správně nabrousit řetěz, měli byste znát a dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Úhel řezu elektrického pilového kotouče lze udržovat pouze pomocí přípravku nebo stroje;
  • Při broušení pilníkem by měl být pohyb pilníku podél břitu rovnoměrný po celé délce břitu;
  • Pilník se používá pouze k obtahování (broušení ne silně otupených řezných prvků);
  • Udržujte otáčky brusného kotouče na co nejnižší úrovni (ideálně 0,5. 1,0 tis. lbf). RPM);
  • Soubor se pohybuje pouze vpřed;
  • Pokud je délka většiny zubů obroušena na více než 90 %, fréza se vyřadí;
  • Pokud je zub řetězu opotřeben o více než 50 %, lze výšku omezovače zbrousit o 0,5 mm, ale omezovač nesmí být zbroušen dříve.

Poslední dva body vyžadují malé vysvětlení. Pokud je délka zubu zbroušena na více než 90 %, hrozí vysoké riziko zlomení při řezání. V takovém případě pocítí obsluha silné trhnutí dopředu, které může způsobit pád na pracovní pilu. Totéž se může stát při broušení výšky hloubkoměru. zub se zařízne velmi hluboko do dřeva, třísky nejsou odštípnuty a pila je trhnuta dopředu.

Nástavce na broušení řetězů pro řetězové pily

Nejběžnější sada na broušení řetězu obsahuje kulatý pilník na speciálním držáku, plochý pilník na snížení hloubkového dorazu, šablonu pro poslední operaci a háček na odstraňování pilin z řetězové pily.

Hlava pily a držák pilníku s pilníkem umožňují správné umístění nástroje vzhledem k řetězu. Podle orientačních čar se držák pilníku nasadí na broušený zub. Opírá se o horní hranu a omezovač hloubky a pilník je pod řeznou hranou.

Držák pilníku umožňuje, aby pilník spočíval na zubu ve správné výšce. Pro řetězy s různou roztečí existují různé brousky. Výběr správného držáku pilníku a správného průměru pilníku umožní, aby pilník přesahoval zadní část zubu o 1/5 jeho průměru.

Před broušením je vhodné pilník zajistit. Při broušení provádějte 2-3 tahové pohyby, přičemž pilník pevně přitiskněte k boku zubu a neměňte velikost držáku pilníku. Nevyvíjejte příliš velký tlak, ale pohybujte pilníkem plynule a rovnoměrně. Pilník by se měl pravidelně otáčet, aby nedocházelo k jeho zanášení a jednostrannému opotřebení. Tímto postupem naostřete všechny zbývající zuby. Pro větší pohodlí nejprve naostřete všechny zuby v jednom směru a poté zuby v opačném směru.

Při broušení zubů se snažte vyrovnat tlak a počet tahů pro každý zub. Zuby tak budou mít stejnou délku. V opačném případě bude řetěz pracovat nepravidelně a může prasknout. Rozdíly ve velikosti zubů lze odstranit opilováním všech zubů na délku nejkratšího zubu.

Po 5 až 10 ostřících zubech musí být omezovač hloubky broušen. K tomuto účelu se používá šablona. Umístí se tak, aby zarážka vyčnívala z drážky, a tento vyčnívající hrot se opiluje plochým pilníkem.

Konstrukce druhé sady je odlišná, ale princip fungování se od výše uvedeného příliš neliší. Používá stejné kulaté a ploché pilníky a univerzální speciální šablonu pro správné naostření řezného zubu a hloubkového dorazu. Při broušení řezného zubu musí řetěz zapadnout do drážek. Pilník se položí na šablonu a vede se pod řeznou hranou, podepřenou na vodicích válečcích. Soubor musí probíhat podél bočních okrajů šablony.

Před ostřením výškového dorazu zvažte, jaký druh dřeva budete v nejbližší době řezat. U měkkého dřeva vložte omezovač do otvoru označeného „soft“, u tvrdého dřeva do otvoru označeného „hard“. Broušení omezovače výšky se stejně jako u prvního nastavení musí provádět několika plynulými pohyby plochým pilníkem.

Broušení řetězu pilníkem

Tento typ ostření lze použít přímo v terénu. Vyžaduje kulatý pilník, držák pilníku (svorku) a svěrák pro uchopení lišty.

Chcete-li soubor doostřit, postupujte takto

  • Pneumatiku upněte do svěráku. Pokud se nacházíte na odpočívadle a nemáte s sebou svěrák, můžete tyč upnout ke kmeni.
  • Připevněte pilníkovou sponu k řetízku tak, aby svíral úhel 30°.
  • Několika tahy dopředu (dozadu) nabruste zub. Nový soubor potřebuje pouze 5 7 tahů. Pokud byl soubor již několikrát použit, je nutné provést více přírůstkových pohybů.
  • Po nabroušení zubu odstraňte pilník a svorku a otočte řetěz na další zub. Po přejetí všech pravých hrotů pilu otočte (nebo změňte polohu pilníku) a nabruste levý hrot.

Některé držáky pilníků mají šablonu s vyznačeným úhlem ostření. Tímto způsobem nemusíte úhel „odhadovat od oka“. Zkušenost nám však říká, že než se podaří nabrousit dokonale rovný pilník na řetěz, je třeba hodně cviku.

Jak správně nabrousit motorovou pilu: osvědčené postupy a metody

Včasné a kompetentní broušení řetězu pro motorovou pilu vlastníma rukama nejen prodlouží dobu používání zařízení, ale také ušetří úsilí a čas při zpracování dřeva. Znakem ostrého pilníku je tvorba geometricky pravidelných a stejně velkých pilin. Pro správnou úroveň ostrosti řetězu řetězové pily je vhodný jakýkoli nástroj, např. brusný kámen. Patří sem pilník, úhlová bruska a strojní zařízení.

Jak vybrousit řetěz motorové pily pilníkem

Je ceněna pro svou schopnost pracovat v jakémkoli prostředí, dokonce i v terénu, pro svou jednoduchost a absenci drahých nástrojů. Pro správné naostření řetězu řetězové pily pilníkem používejte pouze kruhový brousicí nástroj. Pro určení rozměrů pilníku je třeba znát rozměry samotné pily, zejména rozteč zubů. Při obrábění hloubkového dorazu vodicího zubu je přípustná plošná odchylka.

šablony nebo šablony udávají nástroji správný směr a mohou usnadnit práci. Ty musí být připevněny k broušené ploše. Po provedení všech přípravných prací můžete zahájit vlastní broušení podle doporučení odborníků:

  • Připevněte řetěz ke svorce.
  • Nasaďte na šablonu pilník na broušení řetězu.
  • Broušení zubů směřujících jedním směrem pod zvoleným úhlem. Poslední z nich se nesmí měnit. Samotný pracovní nástroj musí být držen tak, aby jeho hrot vyčníval pouze v pětině jeho tloušťky. Pilník používejte co nejšetrněji, jen jemnými pohyby. Zpětný chod musí být proveden za studena. Doporučuje se nástroj pravidelně otáčet, aby se snížilo riziko opotřebení brusné plochy.
  • Úhel sklonu nástroje musí být přímý a úhel ostření řetězu řetězové pily musí být ostrý ve vodorovné poloze v rozmezí 10° až 30°. Jako základ použijte nejmenší zub v řadě.
  • Otočte tyč a proveďte stejnou práci pro zuby v opačném směru.

Tato metoda má některé drobné nevýhody. Zejména je nutný vysoký časový vstup. Nepotřebujete však žádné drahé vybavení ani speciální nástroje.

Jak nabrousit řetěz řetězové pily pomocí úhlové brusky

Při broušení řetězu řetězových pil úhlovou bruskou je nutné zkontrolovat ostrost řetězu a olejem ošetřit hnací řetězové kolo. Tato metoda má velkou výhodu: není nutné sundávat hlavové složení řetězu z pily, můžete vizuálně zkontrolovat úhel ostření.

Mnoho majitelů řetězových pil a řetězových pil se domnívá, že tento nástroj může poškodit řezné zuby řetězu, ale pokud jej provádí zkušená osoba, je riziko minimální.

Vhodný je pouze speciální nůž pro práci s kovem. Jeho průměr by neměl být menší než 2,5 mm. Doporučuje se použít použitý kotouč se zaoblenými hranami.

Než začnete brousit, musíte mezi řetěz a spodní stranu lišty vložit dřevěný klín, aby se lišta nepohybovala.

Broušení řetězu řetězové pily vrtačkou

Chcete-li si řetěz nabrousit sami, použijte vrtačku nebo elektrický šroubovák a kulatý pilník. Chcete-li ji zjistit, musíte určit průměr řezného zubu řetězu. Většinu domácích řetězových pil lze brousit pilníkem s průřezem 4,8 mm.

Kromě brousku budete potřebovat jakékoliv ložisko, které je vhodné k přidržení vnější klece prsty.

  • Nejprve odstraňte stopku pilníku pomocí úhlové brusky.
  • Vložte pilník do sklíčidla a zajistěte jej na místě.
  • Z plastu, korku nebo malého kousku dřeva vyrobte objímku takového průměru, aby těsně zapadla do ložiska.
  • Zajistěte volný konec pilníku ve výsledném pouzdře vloženém do ložiska.

Při broušení řetězu postupujte takto. Nejprve pilu zajistěte, nejlépe upnutím vodicí lišty do svěráku a uvolněním řetězu, aby se mohl volně pohybovat. Před broušením je vhodné označit první zub fixem. Nyní umístěte pilník na zaoblenou hranu nože, přičemž se řiďte požadovaným úhlem ostření, který je obvykle vyznačen hřebenem na vnější straně zubů. Poté držte podomácku vyrobené zařízení oběma rukama (jednou na rukojeti vrtačky nebo elektrického šroubováku a druhou na vnější kleci ložiska), zapněte elektrický nástroj a přiložením pilníku k okraji zubu proveďte broušení. Stejným způsobem naostřete každý řezný článek a postupně posouvejte řetěz po vodicí liště.

Chcete-li se o tomto způsobu broušení řetězů dozvědět více, můžete se podívat na video nebo fotografické návody od různých řemeslníků na internetu.

stroj na broušení řetězů řetězových pil

Žádný problém s daným úkolem a brousicí stroj na řetězy pro řetězy řetězových pil. Existují různé možnosti použití takového nástroje automatické nebo ruční ostření. Je také možné vyrobit si podomácku brousicí stroj na řetězy.

Elektrické brusky řetězů pro řetězové pily

Automatické brusky jsou vybaveny elektromotorem, který spouští otáčení hlavního brusného kamene.

Elektrické ostřičky spočívají ve vložení pily do speciálního otvoru v přístroji, následném zvolení optimálního úhlu pro ostření zubů a zapnutí řetězové pily. Zuby řetězu se pak samy brousí o smirkový kámen. Nejlepší brusky jsou však drahé, takže se zřídkakdy vyrábějí pro domácí použití.

Ostřičky řetězových pil s „ručním“ ostřicím mechanismem

Ruční broušení řetězu pomocí brusky je jednoduché. Postup je následující

  • Povolte šroub, který upíná řetěz.
  • Nastavte správnou úroveň ostření a určete maximální stupeň ostření na základě vizuální kontroly nejtupějšího zubu. Zvolte také úhly ručního brousku. Můžete použít speciální tabulky v návodu k použití řetězové pily.
  • Ostření podle všech zvolených nastavení.
  • Postříkejte řetěz čistým strojním olejem.

K tomuto účelu můžete použít ruční brousicí stroj dvěma způsoby:

  • Sekvenční broušení zahrnuje postupné broušení jednotlivých zubů s pravidelným střídáním polarity.
  • Brousí se každý druhý zub, tj. nejprve se brousí pravý zub a poté levý. Obrácení polarity není nutné.

V čem je ruční broušení horší než broušení na elektrickém brousku

  • Broušení na ruční brusce je velmi zdlouhavý a pracný proces.
  • Ruční broušení vyžaduje určitou zručnost, trpělivost, pečlivost a pozornost k detailům.
  • Méně přesné ruční ostření kvůli lidskému faktoru.

Jak nabrousit řetěz pily

Pokud vlastníte profesionální řetězovou pilu, kterou pravidelně používáte, je pro vás elektrická automatická bruska smysluplná. Šetří váš čas a prodlužuje životnost nástroje.

Ořezávátko PowerSharp

Jedinečný systém PowerSharp společnosti Oregon pro ostření hobby řetězových a motorových pil zahrnuje:

  • plastový box s tlakovým mechanismem a přihrádkou na brusný kámen;
  • vodicí lišta s přídavným otvorem pro následné upevnění plastového brousicího boxu;
  • nízkoprofilový řetěz;
  • brusný kámen.

Sady PowerSharp jsou k dispozici v různých velikostech. Chcete-li zjistit správnou velikost, jednoduše vyjměte řetězový kroužek z pily a vyberte vodicí lištu, která odpovídá délce vašeho vzorku.

Nasaďte řetěz na novou vodicí lištu a sestavte pilu. Tato náhlavní souprava může být použita místo „původní“ náhlavní soupravy až do prvního ostření.

Chcete-li brousit pomocí brousku, vložte brusný kámen do boxu a zajistěte jej západkou na vodicí liště, poté zapněte pilu na plný výkon a zatlačte tlačný mechanismus zařízení svisle dolů do tvrdého povrchu (pařez, kláda, kámen, zemina) a lehce zatlačte. Brusný kámen se tak dotkne zubů řetězu a nabrousí je za pouhých 3-5 sekund. Po vyjmutí brousku můžete začít brousit znovu.

Jak správně nabrousit řetěz motorové pily rukama?

Dobrý den všem! V tomto článku vám ukážu, jak doma nabrousit řetěz motorové pily.

Měli byste použít speciální nástroj na broušení řetězů řetězových pil, kotoučový pilník s vhodným průměrem nebo elektrický nástroj.

Ostření pilníkem se správněji nazývá obtahování. Řetěz se brousí pomocí pilového řetězu s pevnou vodicí lištou nebo bez ní. V případě pevné vodicí lišty lze řetěz brousit na elektrickém nářadí bez nutnosti ostření, pokud řetěz nenarazí například na hřebíky. Pokud používáte pilník bez pevného úchopu a po 8-10 broušeních je nutné řetěz nabrousit v elektrické brusce, protože úhel řezu řetězu postupně klesá, i když broušení provádí osoba s nejpevnější rukou.

Nedoporučuje se brousit řetěz v elektrické brusce, jakmile je mírně tupý, protože při tomto broušení se spotřebuje velká část řezného zubu a řetěz vydrží mnohem méně, než by mohl. Pokud například dojde ke šlápnutí na hřebík, je třeba řetěz nabrousit na brusce. Zub není možné ošetřit pilníkem.

120 různých řetězových pil za velmi dobré ceny. Klikněte zde pro zobrazení

Následující doporučení samozřejmě platí i pro elektrické řetězové pily.

Broušení řetězu: základní principy

Pracovní stav se určuje podle napětí v hlavě a vzhledu třísek, které vznikají při řezání. Dobře nabroušená řetězová pila vytváří při řezání rovnoměrně tvarované odřezky. V opačném případě je třeba zvolit proces broušení.

Stroje a nástroje

Dnes se používá jak ruční broušení, tak vysoce kvalitní broušení na brusce. Obě metody mají určité výhody i nevýhody:

  • k broušení se často používá úhlová bruska, ale je důležité kontrolovat ostrost řetězu a mazat hnací řetězové kolo strojním olejem. Tyč se pravidelně přemisťuje opačným směrem, aby se zabránilo jednostrannému oděru. Jednou z výhod této metody je, že není nutné sundávat řetěz z pily a je možné vizuálně zkontrolovat úhel ostření;
  • Automatický stroj ostří řetěz v několika jednoduchých krocích, které zahrnují vložení pily do stroje, volbu požadovaného úhlu ostření a zapnutí motoru pily na plný výkon, což vede k samoostření proti brusnému kameni stroje;
  • ruční brousek se poměrně snadno používá. V prvním kroku se uvolní šroub upínající řetěz, poté se nastaví úhel vhodný pro broušení a na základě vizuální kontroly nejtupějšího zubu se určí maximální stupeň broušení. Po broušení následuje vyfoukání a ošetření čistým olejem.

Pokyny krok za krokem pro ruční broušení pilníkem

Pilník nebo brousek je rychlý způsob, jak řetěz naostřit a zajistit, aby byl dostatečně ostrý pro práci. Průměr kulatého pilníku by měl být zvolen podle rozteče řetězu a měl by se pohybovat mezi 4 a 5,2 mm. K broušení nožů by se měl používat plochý pilník. je také nutné umístit na plochu souboru šablonu nebo šablonu pro vedení souboru.

Techniky ostření náhlavních souprav nejsou složité, ale měly by se provádět podle následujících pokynů:

  • upnutí broušeného řetězu;
  • broušení pod určitým, neměnným úhlem, přičemž pilník vyčnívá nad zadní stranu zubu o pětinu jeho tloušťky;
  • jízda pilníku by měla být plynulá a jemná, bez trhavých pohybů při cestě zpět;
  • Aby se minimalizovalo opotřebení jedné strany, měl by se pilník pravidelně otáčet;
  • pilník je držen v pravém úhlu ke svislé rovině a vodorovný úhel se pohybuje v rozmezí 10-30°;
  • při ostření by měl být zaostřen nejkratší zub v řadě.

Hlavní nevýhodou tohoto způsobu broušení je značná časová náročnost, která je však kompenzována absencí nutnosti nákupu drahého vybavení a speciálních nástrojů.

Jak zjistit, zda se řetěz otupil

Dlouhá životnost každé řetězové pily závisí na správné péči a používání, včetně řetězového kroužku. Dobrý řezný výkon poslední pily má vliv na výkon stroje a výstupní parametry. Včasné nenabroušení může způsobit problémy se samotnou pilou. Mezi nejčastější patří:

  • křivé řezy;
  • vyšší nároky na pilu, což vede ke zvýšenému opotřebení stroje, a tím ke zkrácení životnosti stroje jako celku;
  • zvýšená spotřeba paliva.

Pokud při řezání vznikají jemné, prachové třísky a pila se velkou silou zanořuje do řezné hrany, řetěz se otupil.

Existují i další příznaky tupého řetězu:

  • otáčky nástroje se sníží;
  • Tvoří se nerovnoměrné a ostré řízky;
  • Řezání dřeva vyžaduje velké úsilí;
  • Řetěz je natažený nebo uvolněný.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS