Zvedací mechanismus pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

Provizorní stacionární stroj

Navrhovaný projekt stacionární okružní pily sestavené vlastníma rukama zahrnuje použití hotových dílů a sestav. K soustružení je zapotřebí pouze několik dílů. Základem modelu je elektromotor ze staré pračky.

Stojan

Výběr profilové trubky pro rám nebyl náhodný. Použité profily 20×20 mm a 25×25 mm.

Díky tomu je rám robustní a pevný. Boční kůly jsou vyrobeny shodně. Spojení pomocí profilu 25×25 ve spodní části a příčky 20×20 mm v horní části. Výsledný rám stolní kotoučové pily je vyvýšen nad povrch na plastových nožkách, což zvýšilo stabilitu nástroje. Na spodních příčnících jsou připevněny šrouby pro zajištění motoru.

Upevňovací bod hnacího hřídele je tvořen maticí. Vnitřní závit matice je broušený a jeho průměr odpovídá vnějšímu průměru ložisek hřídele. K zajištění ložisek se používá pojistný kroužek, pro který je zhotovena drážka.

Pracovní deska

Jako deska stolu kotoučové pily se používá plech o tloušťce 2 mm. Stačí, aby se obrobek na pracovním stole volně pohyboval.

Do kovu jsou vyvrtány otvory pro šrouby se zápustnou hlavou. Kromě kovu lze jako stolní desku použít také dřevotřísku, která může být vyrobena z překližky. Stůl kotoučové pily je vhodné vyrobit tak, aby na něj bylo možné namontovat doraz.

Motor

Řemenice již namontovaná na motoru. Jedná se o standardní řemenici, která se používá v pračkách.

Jako upevňovací body se používají prodloužené čepy skříně motoru. Běžné čepy byly nahrazeny delšími se závitem M8. Držáky jsou vyrobeny z úhelníku 60×60 mm. V místě uchycení k motoru jsou vyvrtány otvory a v místech uchycení k rámu je vytvořena drážka pro nastavení napnutí řemene.

Otáčení převodovky

U této stolní pily bude použit řemenový pohon. Z řemenice motoru se otáčky přenášejí na hnací hřídel pomocí klínového řemene. Řemenice stroje mají stejný průměr, takže otáčky pracovního hřídele budou stejné jako u motoru. 1450 ot/min. Jedná se o standardní řemenice používané v pračce.

Hřídel kotoučové pily je vyjmuta z úhlové brusky. Toto řešení je opodstatněné. Není třeba provádět žádné soustružení, je již připraven závit s podložkami o požadovaném průměru uložení. Průměr hřídele můžete upravit vlastníma rukama, stačí hřídel upnout do vrtačky a opilovat.

Hnací hřídel s řemenicí namontovaná na rámu bude vypadat takto.

Montáž

Montáž okružní pily začíná umístěním motoru na rám.

Po umístění motoru se řemen nasadí na.

Po napnutí řemene a umístění motoru se řemen zajistí maticemi.

Na krytu jsou namontovány štíty, které chrání motor před pilinami.

Kotoučová pila je nasazena a upnuta na pracovní hřídel.

Vypínač pro snadné zapnutí a vypnutí. Posledním krokem je nastavení stolu kotoučové pily.

Jako test jsme řezali různé materiály: dřevotřískovou desku, kus dřevotřískové desky, desku o tloušťce 30 mm.

Jak ji vyrobit vlastníma rukama?

Můžete si vyrobit vlastní kotoučovou pilu na dřevo s různými zařízeními. Důležitý předpoklad: musíte být zruční v práci s kovem.

Z úhlové brusky

Vyrobit si podomácku stacionární kotoučovou pilu není obtížné. Nejdříve je třeba určit návrh, nakreslit schéma a vytvořit výkres. Rozdíl mezi stacionárními a stolními kotoučovými pilami domácí výroby spočívá ve výšce základny. Než nástroj sestavíte, měli byste se zamyslet nad vytvořením „tabulky“. Obvykle je vyroben ze dřeva (tloušťka desky 3 cm) a pokrytý plechem nebo hliníkovým plechem. Vhodné mohou být i ocelové plechy o tloušťce až 6 mm. Příčníky jsou vyrobeny z úhelníků (do 80 mm).

Průměr kotouče je obvykle 35 % vně stolu, tj. pro tyč o tloušťce 120 mm by měl být průměr kotouče 370 mm. Napájecí jednotka bude potřebovat 1000 wattů (možná i více). Pokud jsou obrobky těžší, nemusí je vlastnoručně vyrobená kotoučová pila „unést“. Podpěra je vyrobena z úhelníku „8“. dostatečně pevné a robustní konstrukce, která vydrží poměrně velké zatížení. Podpěra přesahuje hranice stolu o 4-5 cm. Jedna police by měla být dokončena na obou stranách a zbývající část by měla být v délce stolu.

DIY Table saw Lift Mechanism Idea

Hřídel je velmi důležitou součástí. nejlepší je koupit si prefabrikovanou. Pokud umíte pracovat na soustruhu, není soustružení takového dílu nijak obtížné. Je nutná ochrana ložisek. Lepší je použít řemenici s klínovým řemenem. Jako motor může být vhodná pohonná jednotka z chladničky nebo pračky. Kondenzátory jsou obvykle na bázi olejového papíru.

Po sestavení stroje improvizovanými prostředky by měl být stroj vyzkoušen bez zatížení. Aby všechny prvky fungovaly jako celek, musí na sebe vzájemně navazovat. V průběhu testování se mohou objevit některé chyby, které je třeba opravit. Motor pračky je ideální pro domácí kotoučovou pilu.

Tyto napájecí jednotky pracují s napětím 220 V, mají dobrou účinnost a přijatelnou rychlost otáčení. Pokud dáte třífázový motor (je napájen z 380 voltů), budete si muset koupit kondenzátory, abyste jednotku přeformátovali na 220 voltů. Někdy se používají jednotky s benzinovými motory. tyto pohonné jednotky mají dobrou účinnost, jsou nenáročné při provozu.

Nejdůležitějším prvkem domácího stroje je hřídel. Lze jej ručně soustružit z litiny. Vyrobit takovou součástku na soustruhu není těžké. Je důležité, aby byl díl vystředěný, aby stroj poté zbytečně nevibroval. Na hřídeli jsou vyfrézovány speciální drážky, do kterých se upevní pilový kotouč a řemenice. Někdy se také vyřízne drážka pro uložení lopatek. Velikost pilového kotouče závisí na výkonu motoru. Průměr musí být 3,5násobkem tloušťky předmětu. Existuje také osvědčený výpočet: 110 mm tloušťky materiálu vyžaduje výkon motoru 1 kW.

Řemeslníci často vyrábějí kotoučovou pilu společně se stolařem na jedné základně. Obě nářadí mohou být poháněna stejnou pohonnou jednotkou. úhlovou brusku k vyhlazení dřeva do zrcadlového lesku, její přítomnost v kombinaci s kotoučovou pilou je více než vhodná.

Z ruční kotoučové pily

Sestavení kotoučové pily z ruční kotoučové pily je také jednoduché. Smyková deska může být vyrobena z úhlových držáků, které jsou namontovány na obou stranách rotujícího prvku (ozubeného kotouče). Prořez je obvykle široký až 5 milimetrů. Všechny hrany musí být opracovány tak, aby byly mírně zaoblené. Všechny držáky jsou vyrobeny s příčnými vzpěrami, které je drží pevně pohromadě. Jako upevňovací prvky lze použít šrouby a matice.

Ke karoserii musí být připevněna kovová svorka. Šroubovací vazba na spodní straně bloku. Svorka (o tloušťce až 2 mm) tvoří spolu se zadní výztuhou celek, který snese značné zatížení. Podpěra je připevněna k zadní části stroje. Podložky, které vytvářejí mezeru, lze posunovat nastavením velikosti štěrbiny mezi kotoučem a stranou zarážky.

Přenos je nejlépe provádět pomocí lino řemenů. pokud se do nich zachytí cizí předmět, tyto řemenice při zaseknutí proklouznou, čímž se vyloučí možnost zranění. Velká řemenice se nasadí na motor, řemenice s menším průměrem se nasadí na hřídel kotoučové pily. v tomto poměru se dosáhne optimálních otáček.

Z motorové pily

K výrobě kotoučové pily z řetězové pily je zapotřebí kovový kryt, který se připevní k tělu pily. Motor už je k dispozici, takže výroba stroje nebude příliš obtížná. Potřeba jsou také dva kanálové profily 185×8000 mm. Budete také potřebovat držáky (55 x 100 mm) a dva přířezy kolejnic, které se otáčejí podrážkami směrem nahoru. Do základny pily se vyvrtají otvory o průměru 16 mm a vzdálenost mezi otvory musí být jeden metr.

Vázací tyče z trubek (délka 255 mm). Upevnění konstrukce se provádí pomocí šroubů. Vyrobí se nohy, na které se připevní rám blokové pily. Je důležité zajistit, aby všechny prvky nebyly deformované. Vzdálenost mezi sloupky by neměla být větší než jeden metr. Pila je pak vybavena pohyblivým vozíkem. Je vyroben z ocelového plechu 620×55 mm, úhelníky jsou k němu přivařeny zespodu. Na vozíku jsou namontována malá ložiska. V horní části jsou také přivařeny dva úhelníky pro upevnění řetězové pily. Poté se vyrobí držák, který slouží jako svorka pro trám nebo kládu.

Potřebujete trubku o průměru 45 mm. Práce si vyžádá hadici, která bude připevněna v dané výšce, která by neměla být delší než délka samotného potrubí. Takto se staví pila. Na tomto stroji lze zpracovávat jakýkoli průřez dřeva nebo kulatiny.

Z vrtáku

Vrtačka je univerzální nástroj, který lze použít k výrobě takovýchto jednotek:

Zámečníci na čerpacích stanicích dokonce vyrábějí navijáky z vrtaček pro zvedání poměrně objemných břemen. Vrtačka se také hojně používá ve stavebnictví, zejména při malířských pracích. Zemědělci často používají secí stroj k zasazení sazenic do půdy. Kotoučová pila bude kompaktní. K vytvoření nástroje budou zapotřebí následující prvky:

zvedací, mechanismus, kotoučovou, pilu, vlastníma, rukama
  • podklad z 2-3 cm silných prken;
  • vertikální podpěry;
  • hřídel, na které je kotouč namontován;
  • Elektrický pohon v podobě vrtačky.

Místo desky lze použít také desky z dřevotřísky o tloušťce nejméně 30 milimetrů. Pila obdélník o rozměrech 310×255 mm na tomto materiálu. Na pracovní stůl potřebujete také duralový plech o tloušťce 5 mm. Tento materiál je vhodný, protože má přijatelný koeficient tuhosti a je také lehký. V místě označeném značkou vyřízněte otvor o rozměrech 165×12 mm.

Držák jádrové vrtačky lze vyrobit i ručně. Sestavu hřídele pily lze snadno sehnat v každém stavebním marketu. Při provozu vzniká velké množství prachu, proto hledejte ložisko se stíněním. výrazně prodlouží životnost. Kotoučová pila se sestavuje z vrtačky podle standardního algoritmu:

Zařízení musí být bezpečné:

  • Pracoviště musí být vyklizeno;
  • Obrobek musí běžet plynule a bez přerušení;
  • Stroj musí být vybaven bezpečnostním stíněním;
  • na stroji by se neměly hromadit odpadky, měly by být včas odstraněny;
  • preventivní údržba a mazání stroje.

Toto mechanické zařízení je vhodné nejen pro práci se dřevem. Při použití dobrých fréz je možné pracovat s neželeznými kovy, PVC, dřevotřískou, dřevěnými špalíky.

Jak vyrobit kotoučovou pilu vlastníma rukama

Stroje kruhového typu patří do třídy specializovaných obráběcích mechanismů, bez nichž se neobejde žádná dobře vybavená domácí dílna.

Tento dřevoobráběcí stroj je užitečný zejména na venkově a v chalupářství.

Při posuzování možností nákupu hotových zařízení narazíte na řadu problémů spojených s nepohodlím při práci s levnými samostatnými kotoučovými pilami a příliš vysokými náklady na profesionální obrábění.

Jediným rozumným řešením je postavit si kruhový pracovní stůl sám z běžně dostupných materiálů a zařízení.

Vezměte prosím na vědomí! V zájmu úspory nákladů se u kompaktních modelů strojů jako řezný nástroj často používá samostatná kotoučová pila pevně namontovaná na základním rámu.

S vlastnoručně vyrobeným strojem budete moci řezat prkna, tvarovat hraněné desky a vyrábět tyče požadovaného průřezu.

Pokud chcete, můžete výrazně rozšířit funkčnost svého stroje tím, že mu umožníte zpracovávat dřevo pomocí elektrického hoblíku.

Jak sestavit zvedací stůl vlastníma rukama

Navzdory svému názvu má standardní hydraulický zvedací stůl používaný na různých pracovištích mnohem více společného se zvedákem nebo výtahem než s běžným stolem. Nicméně podobné konstrukce (s podobným nebo podobným principem fungování) se běžně používají v každodenním životě, i když ne jako zařízení pro zvedání těžkých břemen.

  • Zvedací mechanismus
  • Materiály
  • Komponenty
  • Výkresy
  • Rampa pro paletizátory
  • Automatické paletizátory
  • Poloautomatické paletizátory

Jako příklad můžete vzít stoly-transformátory, jejichž širokou škálu najdete v každém větším obchodě s nábytkem; pokud však máte šikovné ruce, zkušenosti (i když malé) v truhlářství a spoustu volného času, můžete se pokusit vyrobit takový zvedací stůl vlastníma rukama.

Správně vyrobený stůl má řadu výhod, například:

  • Multifunkčnost. Stůl nakladače se vyznačuje proměnlivou délkou, šířkou a výškou. v neposlední řadě i samotným zvedacím mechanismem.
  • Kompaktní rozměry. Ve smontovaném stavu zabírá málo místa a po rozložení se z něj stane prostorný jídelní stůl s dostatkem místa pro všechny.
  • Skryté funkce. V závislosti na způsobu sestavení může být stůl vybaven skrytými skříňkami a policemi, které lze využít k odkládání nádobí a dalších potřebných věcí.
  • Unikátní. Stůl může být vyroben z libovolné velikosti, z libovolného druhu dřeva a s nejrůznějšími designovými prvky, takže je velmi originální a nepodobá se ničemu, co jste kdy viděli.
  • Snadné použití. Instalace a obsluha každého zvedáku na trhu je jednoduchá. Montáž a demontáž nevyžaduje žádnou velkou fyzickou námahu.
  • Spolehlivost. Stůl sestavený podle správných výkresů vám vydrží dlouhá léta bez nutnosti častých oprav a diagnostiky.

Větší funkčnost

Podívejme se na téma rozšiřování funkcí pracovní konstrukce, kterou jste vytvořili. Pokud je k dispozici místo, lze na pracovní plochu namontovat další dřevoobráběcí zařízení (například elektrický hoblík nebo frézu). Hoblík a frézka na dřevo mohou rozšířit funkčnost vašeho stroje a proměnit jej v plnohodnotné dřevoobráběcí centrum.

Kromě toho může být taková frézka vybavena speciálním mechanismem pro nastavení polohy její pracovní části, která se mění v předepsaných mezích (tzv. zdvih).

Domácí kotoučová pila vlastníma rukama

Domácí okružní pila je jedním z nejpotřebnějších strojů pro domácí kutily, zejména při stavbě domu nebo chaty. Značkové stacionární stroje jsou velmi drahé a pro většinu domácích potřeb postačí provizorní dřevoobráběcí zařízení jednoduché konstrukce. Existuje mnoho způsobů, jak si vyrobit kotoučovou pilu z ruční kotoučové pily, úhlové brusky, starého elektromotoru nebo dokonce vrtačky. Co je k tomu potřeba a jak sestavit stůl pro kotoučovou pilu s minimálním úsilím, je popsáno níže.

Jak vyrobit kotoučovou pilu?

Stejně jako v případě vynálezu jízdního kola neexistuje jednoznačná odpověď, každý případ má svou vlastní neprošlapanou cestu zkoumání a objevování.

Obecně se však řemeslníci v otázce, jak vyrobit kotoučovou pilu, pokoušejí o několik směrů:

  • vylepšit stávající ruční nářadí úpravou jeho hlavních částí. elektromotoru a kotoučové pily;
  • Vylepšení průmyslově vyráběného nástroje tak, aby vyhovoval specifikům dané aplikace;
  • Sestavte stroj z jednotlivých prvků. hřídel, motor, lože;
  • všechny části konstrukce, kromě elektromotoru, vyrobil sám.

ruční konstrukce kotoučové pily

Nejjednodušší a relativně levný způsob, jak vyrobit stacionární kotoučovou pilu na řezání dřeva, je přestavět ruční kotoučovou pilu na stacionární pilu. Podstatou úpravy je vytvoření stacionárního rámu a pracovního stolu pro průmyslově vyráběný prototyp standardního modelu.

Tento nástavec umožňuje připevnit pilu nahoru spolu s lůžkem pro nářadí, vodicí lišta je připevněna k pracovnímu stolu a pilu tak lze používat jako malou kotoučovou pilu. Vodítko pily pro vodicí lišty je vyrobeno z ocelového úhelníku 25×25 mm, který je připevněn ke stolu.

Samotný rám je svařen z úhelníků o rozměrech 25 x 25 mm. Vzhledem k tomu, že maximální standardní rozměry kotoučové pily jsou 230 mm, je tento rám dostatečný k vytvoření lehké, přenosné, ale stacionární pily, jejíž hlavní použití je při malých pracích, které nevyžadují dlouhý motor.

Tato varianta použití je realizována u některých modelů domácích i zahraničních výrobců elektrického nářadí, u nichž se jako základna stroje používá jakýkoli pevný povrch a samotná montážní pila je k základně připevněna pomocí svorek.

Stolní pila. malá okružní pila

Tato varianta zahrnuje konstrukci těla stroje ze dřeva nebo železných úhelníků či profilovaných trubek s tím, že nástroj bude umístěn ve stolním provedení. Vzhledem k tomu, že základna bude malá, otevírá použití takového nástroje nové možnosti. Takový dřevoobráběcí stroj umožňuje pracovat na libovolném místě.

Princip konstrukce takového stroje je podobný jako u ruční kotoučové pily. pro základnu, tělo, horní desku, upevňovací zařízení pro montážní pilu nebo úhlovou brusku, pokud jako motor použijete úhlovou brusku.

Pro snadnou obsluhu se doporučuje, aby byla vodicí lišta vyrobena s vodicími lištami pro upevnění zarážky do základního pouzdra, čímž se zvýší bezpečnost upevnění. Pro upínání se zde doporučuje používat šrouby s křídlovými maticemi, což zvyšuje pohodlí při práci.

Stolní kotoučová pila vlastníma rukama, montáž, upevnění

Pro samotný stůl pily budete potřebovat materiál, který se prodává v každém stavebním obchodě.

Potřebujeme následující nástroje:

  • Překližka o tloušťce 15-20 mm;
  • Dřevo 5050 mm;
  • desky, cca 50100 mm;
  • přepínač;
  • zásuvka;
  • samořezné šrouby;
  • lak;
  • PVA lepidlo;
  • válečky;
  • kovové rohy.

Pokyny krok za krokem pro výrobu

Pro domácí sestavení stolu pro kotoučové pily potřebujete zakoupit následující nástroje

  • elektrická skládačka;
  • vrták;
  • elektrický šroubovák;
  • frézka;
  • mlýnek;
  • měřicí páska, pravítko, tužka.

Zvažte pořadí stavební montáže na konkrétních příkladech.

Zvedací stůl pro kotoučovou pilu

Přibližné rozměry konstrukčních výkresů jsou vybrány individuálně:

Návod krok za krokem na sestavení stolu se zvedacím mechanismem z dřevěné tyče:

  • vyrovnejte desky hoblíkem. Sestavení rámu. Na 4 stranách desky stolu vyvrtejte otvory o průměru 0,5 cm. Pro nohy stolu vyvrtejte ještě po jednom průchozím otvoru;
  • stejný postup opakujte pro sloupce. Do nohou také vložte po jednom průchozím otvoru. Průměr otvorů neměňte;
  • vložení hmoždinek do pracovní desky. Předtím je natřete tesařským lepidlem. Připevněte obrobky na značky provedené při vodorovné ploše. To zajistí rychlý návrat pilového listu při odstraňování bez použití značek;
  • Umístěte disk do umístěné oblasti. Pro vytvoření podélného otvoru prořízněte základnu. Obraťte konstrukci vzhůru nohama;
  • Pokračujte v montáži paralelní zarážky. Z překližky vyřízněte dva proužky. Průměrná šířka kusu je 100 mm. Věnujte pozornost! Tato šířka musí odpovídat šířce tabulky. Zaoblete povrch rohů;
  • Pokud plánujete stroj často používat, zajistěte zarážku na základně. Vodicí lištu nasaďte tak, aby svírala s kotoučem úhel 90 stupňů. Připevněte startovací tlačítko na spodní straně a uveďte jednotku do pohybu;
  • připevněte nohy k desce stolu;
  • připevněte pilu k pracovní desce;
  • instalace startovacího tlačítka.

Po dokončení montáže je konstrukce připravena k použití.

  • před připojením stroje se ujistěte, že je pila řádně zajištěna;
  • Nedržte řezaný materiál rukama;
  • Používejte ochranné brýle.

Multifunkční stůl

Pokud jste se rozhodli postavit univerzální stůl a našli jste správný plán, začněte pracovat. Musíte se připravit na to, že vás čeká spousta práce a budete potřebovat truhlářské dovednosti.

Postupujte v několika fázích:

  • Otvory vyvrtejte pod úhlem, aby se vám lépe šroubovaly samořezné šrouby;
  • V pracovní desce vytvořte otvory pro umístění nářadí;
  • spojte rám a pracovní desku;
  • Na povrch překližky naneste 2 vrstvy mořidla;
  • Rám zbruste a natřete světlou barvou;
  • Aby byl stůl obratný, připevněte po skončení práce k nohám kolečka, výrobek lze uložit do rohu, aby nezabíral místo;
  • namontujte kabelový svazek;
  • sestavte elektrický řetěz;
  • Podle potřeby připevněte zmačkanou hadici, aby se na ni neprášilo;

Jednoduchý a levný stůl pro ruční kotoučovou pilu z improvizovaných materiálů

Zvažte konstrukci s kovovým rámem a dřevěnou pracovní deskou.

Jakmile si připravíte náčrtek nebo jej najdete na internetu, připravte si podklady.

Nejprve vyrobte rám pro budoucí pracovní desku. Staré profilové trubky jsou pro tento účel vhodné. V případě potřeby kov očistěte a přebruste. Pracujte podle schématu:

  • Svařte čtyři boční sloupky;
  • v místech spojů brousit brusným kotoučem;
  • připevněte šrouby ke koncovým částem nohou, abyste mohli upravit nerovný povrch;
  • natřít konstrukci, aby byl kov chráněn před korozí a výrobek získal atraktivní vzhled;
  • vyvrtejte otvory pro upevnění pracovní desky.

Dřevěná kotoučová pila

alternativní varianta pro kovovou konstrukci stolu z dřevěných trámů. Postačí deska o průřezu 50 x 100 mm.

  • samořezné šrouby;
  • kovové rohy;
  • hmoždinky;
  • prostředek na ochranu dřeva proti vlhkosti. Lze jej zakoupit ve stavebních supermarketech.

Pokud máte starý stůl, mohl by dobře posloužit jako základ pro váš produkt. Důležité je, aby si dřevo zachovalo svou přirozenou pevnost.

tip! Odborníci doporučují na desce stolu nešetřit, vyrobit ji z nového dřeva, hliníku nebo voděodolné překližky. V druhém případě jsou k sobě slepeny dva 12 mm silné plechy. Dvojitý povrch unese zařízení o hmotnosti 4 4,5 kg.

Stůl pro kotoučovou pilu

Ano, kotoučová pila umožňuje nejširší rozsah použití, od klasických podélných a příčných řezů až po dokončovací řezání na míru.

Oblast použití tohoto nástroje je však stále omezená vzhledem k jeho hmotnosti a velikosti stroje.

Kvůli velké hmotnosti a rozměrům je velmi obtížné, nebo v některých situacích dokonce nemožné, provést hladký řez kotoučovou pilou. Z tohoto důvodu mnoho řemeslníků, kteří musí často a dlouho pracovat s „kotoučovou pilou“, modernizuje pilu tím, že ji zabuduje do speciálního stolu. Mám na mysli stůl pro ruční kotoučovou pilu. Výstupem je podomácku vyrobená okružní pila, která umožňuje velmi rychlé a pohodlné řezání velmi hladkých obrobků.

Nejbližší obdobou kotoučové pily je tradiční pila. Hlavní rozdíl mezi těmito typy zařízení je v typu materiálu, který lze zpracovávat. Pokud pila umožňuje řezání kmenů stromů a jiného surového dřeva na desky, pak je kotoučová pila uzpůsobena k řezání řeziva s hladkým (finálním) povrchem.

Kotoučová pila DIY: jak postavit funkční zařízení

Konstrukce podomácku vyrobených stolů pro ruční kotoučové pily jsou četné, ale většina z nich je výsledkem tvůrčího hledání a/nebo sebevyjádření. Je však stále schopen pracovat. Nicméně optimální varianty pro ty, kteří nevytvářejí a nepředvádějí, ale pracují na tom, lze vidět dostatečně jasně.

Jedná se o výklopný stůl pro ruční kotoučovou pilu (na obr. vlevo).). deska stolu. laminovaná překližka 12 mm a vyšší; sloupky od výšky 400 mm. nábytková laminovaná dřevotříska 16-24 mm. Výroba příčníků z prken je nežádoucí, nezískáte potřebnou tuhost stolu. převisy desky 30-60 mm.

Konstrukce stolu pro ruční kotoučovou pilu

Konstrukce stolní desky kruhového pracovního stolu je znázorněna na obrázku vpravo. Drážky pro výstup pilového kotouče (je možná jedna drážka) jsou vyříznuty v šířce 6-10 mm. Není vyžadována žádná zvláštní přesnost, tj.к. Zastávka (viz výkres). Pilový kotouč (viz níže) je nastaven pro řezání. rozměry desky lze libovolně měnit (až do cca. 900 x 1200 mm v 16 mm překližce). blokování pracovní polohy (podsestava C na obr.). použijte křídlové matice M8. Otočná sestava (poz. B). část trubky (může být plastová). Upevnění k pracovní desce. možné pomocí šroubů se zápustnou hlavou skrz průchozí otvory.

Místo závěsů. kusy tyče D8 ve tvaru L; mírná vůle v trubce nemá vliv na kvalitu řezání. Každý „závěs“ je navíc ohnutý ve svislé rovině pod úhlem 30-45 stupňů. Dlouhé tyče „G“ jsou opatřeny závitem a zajištěny ve válci dvojicí matic s dělenými podložkami. Upevňovací otvory pro válec se nejlépe vyznačí na místě zasunutím „závěsů“ do trubky a umístěním desky stolu na základnu.

Zhotovte pevný posuvný doraz pro obrobek, jako na obrázku. 3b na velkém obrázku. na začátku, ne nutně. Jeho (doraz) je lépe vyrobit z kusu ocelového úhelníku 40×40, řezání svislé příruby, jak je znázorněno na obr. (pohled zezadu).

Konstrukce posuvného dorazu z ocelového úhelníku pro domácí kruhový stůl

K pracovní desce se připevňuje pomocí šroubových svorek a je nutné ji vždy vyrovnat rovnoběžně s pilovým kotoučem pomocí přímočaré frézky s milimetrovými značkami.

montáž nástrojů

Připevnění ruční kotoučové pily ke stolu pily v upínacím zařízení

kotoučová pila musí být připevněna k desce stolu kotoučem směrem nahoru. Pokud není záruka a ztráta hloubky řezu je zanedbatelná, vyvrtají se do patky pily 4 otvory D8 a pila se upevní šrouby se zapuštěnou hlavou. Mezi botu a desku stolu je vhodné vložit 1-2 mm gumy (např., autokamery), kvalita řezu se znatelně zlepšuje díky tlumení vibrací nástroje. Pokud je nutné dodržet minimální hloubku řezu, je v desce stolu zhotoven výřez pro pilovou botu, pila je připevněna k ocelovému plechu o tloušťce 3-6 mm, který je umístěn v obdélníkovém vybrání na desce stolu (viz deska stolu). obrázek. vlevo). Otvor je však třeba vybrat ruční frézou na dřevo, dláto není fréza na rovinu.

Pokud je nástroj regálový nebo pronajatý, nelze se vyhnout ztrátám hloubky řezu, tj. ztrátám hloubky řezu.к. Nedělejte díry v botce pily. Pro tyto případy se pila upíná do upínacího stolu (viz upnutí pilového kotouče na stůl pily). stezka. Obrázek.). Není vhodné pro pravidelnou práci s velkým množstvím, ale lze ji provést rychle a den nebo dva rovnou řezat.

Upevnění ruční kotoučové pily v pilovém stole s minimální ztrátou hloubky řezu

skládací do kufru pro práci v terénu:

zvedací, mechanismus, kotoučovou, pilu, vlastníma, rukama
| Denial of responsibility | Contacts |RSS