Indikační šroubovák s drátem jak používat

Jak testovat pomocí indikačního šroubováku

Někdy je potřeba provést určité elektroinstalační práce v domácnosti. A pokud máte doma malý šroubovák, snadno poznáte, zda je například fáze. Při zkoumání přístrojů se bere v úvahu princip fungování a je důležité porozumět různým druhům. Moderní produkty se snadno používají, ale musíte znát.

Indikátorový šroubovák je nástroj, který se používá ke zjišťování fázového napětí. Multifunkční zařízení umožňuje detekovat aktivitu v určité oblasti. Snadno lokalizuje nulový vodič nebo nebezpečný vodič pod napětím.

Kontrola funkčnosti

Před jakoukoli manipulací s indikačním šroubovákem se ujistěte, že funguje.

indikační, šroubovák, používat

Kontrola je velmi snadná: jednou rukou sevřete žihadlo šroubováku a druhou se dotkněte jeho konce. V důsledku toho by se měl rozsvítit indikátor. Pokud se nerozsvítí, je se šroubovákem něco v nepořádku a je třeba se poohlédnout po jiném.

Jak funguje indikační šroubovák

Nejjednodušší šroubovací indikátor funguje následovně:

  • Když se žihadlo indikačního šroubováku dotkne fázového vodiče (kladného pólu baterie), začne jím protékat elektrický proud;
  • Za žihadlem protéká proud rezistorem o odporu 1 mOhm. Protékající proud je snížen na hodnotu, která je pro lidské tělo bezpečná.
  • Když se obejde rezistor, proud protéká neonovou lampou a způsobí, že načerpaný plyn začne svítit;
  • Zbytkový proud protéká tělem uživatele do země.
indikační, šroubovák, používat

Celý proces určení přítomnosti proudu v určitém úseku obvodu tedy trvá několik sekund.

Jak vyzkoušet demonstrační šroubovák

Před pokračováním je třeba zkontrolovat, zda funguje. Toho můžete dosáhnout několika způsoby:

Testování šroubováku s indikátorem napětí pomocí zásuvky

Poznámka: Nepřistupujte k práci, aniž byste nejprve zkontrolovali, zda je indikátorový šroubovák v dobrém stavu. To je nutné provést pokaždé. Důležitá je také neporušenost krytu, protože práce není bezpečná, pokud je kryt prasklý.

indikační, šroubovák, používat

Bezdotykové indikátory napětí

Bezkontaktní indikátory napětí jsou ve své konfiguraci také jakýmsi šroubovákem. V porovnání s předchozími modely využívají silnější zdroj proudu. Mají plastový stylus místo kovového.

Rozdíly potenciálů se zjišťují bez kontaktu s živými částmi, pouze pomocí indukovaných elektromagnetických polí. Tento model není měřicím modelem a umožňuje pouze detekci rozdílu potenciálů. Existuje několik provozních režimů s odpovídající citlivostí pro různé zdroje napětí.

Aktivní bezkontaktní šroubovák nesmí během měření přijít do přímého kontaktu s předmětem. Signály jsou vydávány blikajícími diodami LED a u některých modelů jsou doplněny zvukovým signálem. Tato zařízení se používají hlavně k vyhledávání vodičů pod napětím v kanálech nebo uvnitř stěn.

Další funkcí bezkontaktního testeru je vyhledávání kovových předmětů ve stěně. Může jít o staré nepoužívané vodiče, kování a další díly. Vzhledem k nízké citlivosti těchto šroubováků jsou však ve většině případů získávány nepřesné výsledky.

Indikační šroubováky a indikátory napětí. Typy, konstrukce a princip činnosti

Musíte umět zacházet s elektřinou. (osvědčená moudrost).

Mnoho lidí už asi slyšelo, že skutečný elektrikář není ten, kdo se nebojí elektřiny, ale ten, kdo se dokáže vyhnout přímému kontaktu s elektřinou. Podle statistik z úrazu elektrickým proudem nejčastěji umírají elektrikáři s deseti a více lety praxe. V tomto věku je smysl pro nebezpečí otupen. Někteří zkušení elektrikáři kontrolují elektřinu hmatem, ano, ano, přesně hmatem. Ale proč riskovat vlastní život, když existují přístroje, které mohou indikovat přítomnost napětí?

Zařízení vykazující přítomnost napětí poměrně hodně. Od nejjednoduššího indikátoru napětí na výbojce (neon) až po zařízení ukazující nejen přítomnost napětí, ale i mnoho dalších parametrů.

V tomto článku se budeme zabývat indikátory napětí a ukazateli, které nejčastěji používají ve své praxi jak profesionální elektrikáři, tak domácí kutilové. V elektrických zařízeních se nejčastěji používají indikátory se signálními světly.

Poměrně nedávno jsme se dočkali indikátorů napětí, které dokáží detekovat přítomnost napětí bez přímého kontaktu s vodičem pod napětím.

Příkladem tohoto typu indikátoru je Made in China (i když je všude napsáno, že je vyroben v Německu). MS-18, MS-58 a.Т.Д.

Tyto testery se skládají z LED diody, dvou miniaturních baterií a několika rádiových komponentů. Tyto indikátory lze bezpečně používat, pokud máte dostatek zkušeností a znalostí o elektřině, protože tyto indikátory reagují na vše. Pro začátečníky v oblasti elektřiny nebo pro osoby bez zkušeností je používání těchto testerů nežádoucí a dokonce nebezpečné.

Mezi začínajícími elektrikáři a domácími kutily je nejoblíbenější šroubovák s ukazatelem momentu. Takový nástroj má jistě k dispozici každý domácí kutil.

Existuje mnoho variant takového indikátoru napětí. Nejjednodušší se skládají z neonové žárovky, odporu několika set ohmů až 1 megaohmu, průhledného pouzdra a hrotu šroubováku.

Varování! Indikátorový šroubovák je předem vyzkoušen na funkční zásuvce. Během testu by nemělo být zapnuto jasné světlo, jinak by světlo uvnitř šroubováku nebylo viditelné. Během testu musí být speciální hrot na konci šroubováku zatlačen dovnitř.

Jednopólové indikátory napětí se skládají z neonové kontrolky s prahem zapálení nepřesahujícím 90 V a přídavného rezistoru, uzavřeného v izolovaném pouzdře podobném plnicímu peru. Pouzdro má kontakt na straně dorazového kroužku a kontakt na hlavě. Při kontrole napětí je nutné dotknout se rukou kontaktu na hlavici indikátoru. Zemní spojení se uskutečňuje prostřednictvím lidského těla.

Ovládání sondy je poměrně snadné. Špičkou šroubováku se dotkněte holého vodiče nebo živé části zařízení a prstem se dotkněte kovové části sondy, což může být malý kroužek nebo jen kousek plechu na víčku. Po přivedení napětí se rozsvítí doutnavka. Těchto ukazatelů je celá řada. INO-70, IN-91 atd.Д.

Jednopólový indikátor napětí typu IN-90; IN-91: а. Schéma, b. Způsob použití, 1. Izolační těleso, 2. Hrot v podobě šroubováku, 3. Kontakt, 4. Otvor v tělese pro pozorování žhavení, L. Doutnavka typu IN-3, R. Rezistor typu BC, 1 MOhm; 0,5 W, Ri. Izolační odpor vodičů vůči zemi.

Jednopólové indikátory napětí lze vyrábět ve vlastní režii. Na obrázku jsou uvedeny údaje o výrobě indikátoru napětí UNN-10. Jako indikační lampa se používá tyratron se studenou katodou typu MTX-90 s prahem zapálení 90 V.

Pokud není možné sehnat neonovou žárovku nebo tyratron, je povoleno použít jako indikátor napětí žárovku o maximálním výkonu 10 W, která je uzavřena v jednom z krytů indikátoru napětí. V druhém případě je instalován přídavný drátový odpor. Pro síťové napájení 380 V a 10wattovou žárovku 220 V musí být hodnota přídavného odporu 5 000 ohmů.

Mezi elektrikáři jsou dále oblíbené bipolární indikátory napětí. Tyto ukazatele se skládají ze dvou částí. Jedna část obsahuje všechny součásti zařízení a druhá část obsahuje sondu.

Bipolární indikátor napětí: а. Indikátor UNN-10: b. Indikátor MIN-1, T. Tyristor typu MTX-90, R1. Bočníkový rezistor MLT-0,5, 1 MOhm, R2- přídavný rezistor MLT-2, 0,24 MOhm, L. Žárovka typu IN-3: R. Bočníkový rezistor typu BC, 10 MOhm, Rd. Přídavný rezistor typu BC 3 MOhm.

Dvoupólový indikátor napětí se skládá z doutnavky, pomocného rezistoru a kontaktů 1. Neonová lampa je přemostěna rezistorem, aby kapacitní proud nezpůsoboval žhavení. Indikační prvky jsou upevněny ve dvou plastových tělesech 2, spojených ohebným vodičem 3 o délce 1 m se zvýšenou spolehlivostí izolace.

Dvoupólové indikátory vyžadují dotyk dvou bodů na elektrické instalaci, mezi nimiž je třeba zjistit přítomnost nebo nepřítomnost napětí.

Těchto indikátorů existuje několik druhů. Liší se také funkčností.

Nejjednodušší indikátory ukazují pouze přítomnost napětí. Dobrým příkladem takových indikátorů jsou přístroje řady PIN-90 (-2m.2mu), UN500.453, UNNNU-1, UNNN-10, MIN-1 atd.Д. Pokročilejší modely. Řada ELIN-1 (-SZ.C3 IPM.Combi) a mnoho dalších zařízení ukazuje nejen přítomnost napětí na zkoumané části vedení, ale také jeho jmenovitou hodnotu, polaritu napětí.

Jak používat indikační šroubovák ke kontrole napětí

Každý elektrikář a sebeúctyhodnější řemeslník musí mít ve svém arzenálu jednoduchý šroubovák, který umožňuje snadno zjistit přítomnost a umístění fázového kontaktu v zásuvce, na tom či onom vodiči, na kontaktním jističi v bytovém rozváděči nebo dokonce na krytu jakéhokoli domácího spotřebiče.

To je nezbytné, pokud například náhle zhaslo osvětlení v domě a vy chcete zjistit, zda je to způsobeno závadou na jednotlivém vypínači, žárovkou, která jednoduše praskla, nebo zda byla z nějakého důvodu odpojena celá domácnost v bytě.

Při instalaci jističe je také užitečné umět identifikovat fázový vodič ve svazku, protože jistič musí připojit nebo odpojit fázový vodič od zbytku obvodu spotřebiče, nikoli nulový vodič. V rámečku je o tom článek (viz „Lepší způsob poznání“). Proč jistič vypíná fázi a ne nulový vodič?).

A v některých případech vás může indikátorový šroubovák ochránit před úrazem elektrickým proudem a dokonce vám zachránit život. Představte si, že pračka nebo ohřívač vody začnou podezřele jiskřit tam, kde by neměly. Kde začít diagnostikovat? A pokud jsou v místnosti děti?

Stačí se dotknout těla podezřelého spotřebiče indikačním šroubovákem a můžete s jistotou zjistit, zda se na tělo přenesla fáze. Pak se můžete rozhodnout, co dělat a jak vytáhnout zástrčku ze zásuvky bez nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

Stručně řečeno, takové jednoduché zařízení. „Indikátorový šroubovák„. By měl mít každý kutil po ruce. Podívejme se nejprve na jeho konstrukci, abychom pochopili, proč se používá tak, jak se používá (holou rukou)!) a proč je naprosto bezpečný.

Klasický indikační šroubovák nebyl původně určen k montáži šroubů. Jejím účelem je v případě potřeby zasunout ji do některého z otvorů v zásuvce, do kterého se obvykle zasouvají kolíky zástrčky některého domácího spotřebiče se střídavým napětím 220-240 V (maximálně 380 V).

Žihadlo indikačního šroubováku je v tomto případě vodivou kontaktní elektrodou, kterou lze zasunout do některého z otvorů v zásuvce. Uvnitř těla šroubováku je na hrotu připevněn rezistor o odporu přibližně 1 megaohm, dimenzovaný na výkon nejméně 0,25 W.

Uvnitř průhledného pouzdra můžete vidět neonovou žárovku, která je jedním svým kolíkem připojena k tomuto rezistoru, zatímco druhý kolík neonové žárovky je připojen k vnější kontaktní elektrodě šroubováku, která je přístupná zvenčí na jeho rukojeti, tvarované jako vodivá plocha, a je určena k dotyku pouhou rukou.

Ke zjištění, zda je v určitém otvoru zásuvky přítomno napětí, se používá (zkušební) šroubovák!) Šroubovák se drží v ruce tak, aby se konec rukojeti šroubováku dotýkal dlaně. Druhý konec šroubováku je zapojen do zásuvky. Pokud je v daném bodě „fáze“, rozsvítí se neonová žárovka uvnitř šroubováku.

Proud procházející šroubovákem (přes rezistor, neonovou žárovku a lidské tělo) nepřesáhne několik set mikroampérů, což je pro lidské zdraví bezpečné. K tomuto účelu je uvnitř šroubováku umístěn rezistor o odporu nejméně 1 megaohm. Tento proud však stačí k tomu, aby plyn uvnitř neonové žárovky začal svítit. Takto se obvykle používá klasický šroubovák.

Typy šroubováků

Tento princip je základem všech zkušebních šroubováků. Jejich varianty a počet technických provedení jsou však dnes velmi rozsáhlé:

  • Jednoduché testery jsou šroubováky se standardní sadou dříve popsaných ovládacích prvků a dutým plastovým krytem. K indikaci se obvykle používají neonová světla a nulová fáze je přímo na osobě, která se dotýká kontaktní desky. Rozsah použití a funkčnost šroubováku je poněkud omezena tím, že výrobek nepracuje při síťovém napětí nižším než 60 V. Je možné zjistit kontaktní vodič, zkontrolovat fázi šroubovákem, ale přerušení obvodu je nepravděpodobné.
  • Tester s LED diodami. Tato zařízení se od výše popsaných mírně liší svou konstrukcí a samozřejmě i funkčností. Použití LED diod jako zobrazovacích prvků umožňuje testovat obvody s napětím pod 60 V. Pomocí tohoto přístroje můžete zkontrolovat vnitřní obvody elektrických zařízení, zjistit neporušenost pojistek, vodičů a přerušení. V tomto typu sond se často používají bipolární tranzistory a autonomní napájení, které umožňují bezkontaktní testování.
  • Univerzální testovací šroubováky mají nejširší možnosti: testování zkratu, testování kontaktů a přiblížení, zvuková a vizuální indikace, detekce otevřeného obvodu. Navíc mají relativně nízký práh odezvy, takže jsou vhodné pro konfiguraci a opravy střídavých a stejnosměrných obvodů ve vozidlech, domácnostech, elektronických zařízeních apod. Д. Hlavní nevýhodou je nutnost vlastního zdroje energie. Pokud se baterie vybije, je tester zcela nepoužitelný.

Výběr určitého zařízení přímo souvisí s rozsahem práce, která se s ním má provádět. Mezi jednotlivými kategoriemi přístrojů je malý rozdíl. Šroubováky jsou jednoduché ve svém výkonu, takže rozpočtové výrobky v kvalitě jsou nižší než dražší.

Jak používat jednoduchý tester

V této části budeme hovořit o jednoduchých indikačních šroubovácích, které mají uvnitř neonovou žárovku. Ty jsou samozřejmě vhodné pro nejzákladnější úkoly. Identifikaci zátěže na zásuvce nebo lokalizaci fázového vodiče v kabelu. Zásuvku držte v ruce tak, aby jeden prst pevně spočíval na konci rukojeti a ostatní prsty nebyly v kontaktu s žihadlem zásuvky (protéká jím proud 220 V).

Stylus se pak postupně zasune do každého otvoru v zásuvce, o kterém se předpokládá, že je pod napětím. Při kontaktu s jedním z nich se rozsvítí kontrolka LED. Pokud se tak nestane, zásuvka není pod napětím.

Vzhledem k vysokému prahu odezvy nejsou tato zařízení vhodná pro přesnější „sondování“. Dbejte na to, aby se indikační sonda dotýkala pouze jednoho z vodičů nebo svorek jádra, protože nesmí dojít ke zkratu fáze a nulového vodiče.

Použití indikátoru s LED diodou

Jak bylo popsáno výše, šroubováky LED mohou podporovat bezkontaktní testovací režim. To znamená, že osoba provádějící zkoušku nemusí zkratovat elektrický obvod uvnitř zařízení. Tento vysoce citlivý režim umožňuje velmi rychlou a snadnou lokalizaci skrytých elektrických rozvodů v rámových konstrukcích a stěnách, detekci napětí na elektrických komponentech nebo kabelech.

Stačí umístit „patu“ kontrolovaného předmětu. Část konstrukce, na kterou se při kontaktní zkoušce přikládá prst. Často nestačí dotknout se vodiče, ale stačí k němu přiložit kontakt. Citlivost zařízení je dostatečná k tomu, aby se LED dioda rozsvítila. Při hledání fáze v zásuvkách postupujte stejně, jak je popsáno v příkladu s jednoduchým testerem.

Bezkontaktní verze zkoušky má tu drobnou nevýhodu, že šroubovák může reagovat na vodič a indikovat napětí i při rozpojeném obvodu. Displej LED má oproti jednodušším modelům značné výhody. Poskytuje jasnější světlo a pracuje s napětím pod 60 V. Záření neonové žárovky může být při použití venku nebo v dobře osvětlené místnosti jednoduše nepostřehnutelné. Abyste zjistili, zda svítí, nebo ne, musíte rukojeť ztlumit.

Jak fungují univerzální testery

Univerzální testery se v principu použití a fungování příliš neliší od výše uvedených zařízení. Méně však připomínají klasický šroubovák a více elektronický teploměr. Nejpokročilejší zařízení mají digitální displej, který zobrazuje napětí. Tato funkce je docela užitečná, ale zvyšuje cenu výrobku do té míry, že plnohodnotný multimetr by byl za tyto peníze vynikající alternativou.

Kromě displeje mají všechny univerzální testery dotykový panel pro nulování řetězce prstem a přepínač pro přepínání režimů. Tyto režimy najdete na přepínači:

  • H. Bezkontaktní režim s vysokou citlivostí. Potřebujete najít skryté trasy elektrických rozvodů.
  • L. Bezkontaktní režim. V tomto případě indikátor pípá nebo svítí během reakce na elektrické pole (kontaktní část se přiblíží ke zkoušenému objektu).
  • O. Kontaktní režim. Funguje jako jednoduché zařízení: prst na kontaktní podložce, sonda na vodivém prvku.

Fázový identifikátor vlastníma rukama

Jak si vyrobit indikátorový šroubovák vlastníma rukama, abyste ho mohli použít ke zkoumání elektrických zařízení.

Lze jej vytvořit pomocí jednoduchého schématu zapojení. Sestavená zkoušečka vám umožní zjistit přítomnost napětí v zásuvkách, zástrčkách a dalších elektrických spotřebičích.

Pro sestavení obvodu je nutné vzít 2.Rezistor 5 ohmů, rezistor 100 ohmů, tranzistor, vhodný, KT-312, LED a 3.5 V (baterie). Při sestavování testeru je třeba mít na paměti, že báze tranzistoru je vpravo, emitor vlevo a kolektor uprostřed.

Mínus LED diody je připájen ke kolektoru tranzistoru. Na plusovou stranu diody je připájen rezistor 100 ohmů. K emitoru KT-312 připájejte mínus napájecího zdroje. Ke svorce 100 ohmového rezistoru je připájena kladná svorka napájecího zdroje. 2Ω rezistor je připájen k bázi tranzistoru.5 Mohm, bude fungovat jako sonda.

Kontrola pomocí vlastního testeru se provádí pomocí známého algoritmu. Místo podložky se na plusovou nebo minusovou stranu zdroje umístí prst. Volný vodič rezistoru se přiloží ke svorce spínače, kontakt kazety se střídavě umístí do otvorů v patici.

Pokud je kontakt pod napětím, LED dioda se rozsvítí, ale nic se nestane, pokud je kontakt rezistoru nulový.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS