Jak demontovat spojku u řetězové pily STIHL

Výměna spojky u řetězové pily: základní pravidla, posloupnost úkonů

Spojka řetězové pily je díl, který je velmi náchylný k různým poruchám. Týká se spotřebního materiálu. Skládá se ze setrvačníku, spojky, zapalovacího modulu, tlumiče výfuku a montážního pouzdra. Nejčastějšími příčinami poškození jsou prasklá nebo vykloubená pružina, naštípnutý spojkový buben řetězové pily. Spojka řetězové pily funguje při snížených otáčkách jako brzda, takže je vystavena obrovskému namáhání, které se projevuje i poruchami.

Výměna tohoto mechanismu se liší v závislosti na značce. Obecně je algoritmus pro samoobnovu stejný. Samozřejmě, pokud můžete, je nejlepší nechat ji odstranit profesionálním servisním partnerem. O jemnostech demontáže mechanismu a výměny pružiny spojky řetězové pily vlastníma rukama se dočtete v následujícím článku.

Konstrukce řetězové pily

Stojí za zmínku, že všechny řetězové pily jsou klasická zařízení poháněná benzínovým motorem.

Schéma elektronického zapalování řetězové pily.

Jednoválcové motory na vysokooktanový benzín se používají v řetězových pilách. Pohonná jednotka nemá převodovku. Jedná se o jednostupňovou převodovku, která pohání řetěz. Jednoduchá konstrukce zajišťuje spolehlivý a bezproblémový provoz i v obtížných podmínkách.

Kromě výše uvedených součástí je řetězová pila vybavena systémem čištění vzduchu, který je přiváděn do motoru pro přípravu palivové směsi, vodicí lištou s namontovaným pilovým řetězem, startérem, který zajišťuje spuštění pohonné jednotky řetězové pily, napínacím mechanismem řetězu, systémem zapalování, systémem tlumení výfuku. Řetězová pila je navíc vybavena tzv. nouzovou brzdou, která umožňuje v nouzové situaci okamžitě odpojit pohonnou jednotku řetězové pily od hnacího kola, a tím zabránit zranění osoby obsluhující zařízení.

Sestava motoru řetězové pily

Moderní řetězové pily jsou vybaveny dvoutaktní jednoválcovou karburátorovou pohonnou jednotkou.

Motor se skládá z několika systémů a součástí, které tvoří jeden celek. V konstrukci motoru je několik prvků, které zajišťují jeho provoz:

Motory používané v řetězových pilách jsou vysokootáčkové. Maximální otáčky pohonné jednotky jsou 13500 ot/min.To vyžaduje použití vysoce kvalitního oleje při mazání motoru, který se přidává do palivové směsi.

řetězové pily jsou obvykle provozovány za nepříznivých podmínek a motor je třeba chladit. Motory používané pro instalaci řetězových pil jsou pohonné jednotky s nuceným chlazením. K tomuto účelu je na jedné z polovin klikového hřídele namontováno uzavřené oběžné kolo. Otáčení oběžného kola přivádí vzduch k chlazení válce pohonné jednotky prostřednictvím vhodného vzduchového kanálu.

demontovat, spojku, řetězové, pily

Karburátor a palivový systém

Palivový systém řetězové pily: 1. palivový filtr, 2. karburátor, 3. ruční plnicí čerpadlo.

Karburátor v pohonné jednotce je určen k přípravě a dodávce palivové směsi do válce. Nejběžnější karburátory používané v řetězových pilách jsou od výrobců jako Walbro, Zama a některých dalších. Na karburátoru je nahoře namontován speciální filtr pro filtrování vzduchu vstupujícího do karburátoru. Palivový systém se skládá z nádrže, filtračního prvku a přívodní palivové hadice. Palivová nádrž zpravidla vystačí na 30 až 40 minut práce.

Aby se nádrž během provozu plnila vzduchem, je víko nádrže opatřeno odvzdušňovacím ventilem, který umožňuje vniknutí vzduchu do nádrže a zabraňuje úniku paliva. Pokud se odvzdušňovací otvor ucpe nečistotami, motor přestane fungovat. Na konci volné hadice je namontován palivový filtr. Palivo je čerpáno čerpadlem umístěným uvnitř karburátoru.

Když motor běží, je třeba nasát vzduch, aby se v karburátoru vytvořila palivová směs. Vstupující vzduch je čištěn speciálním vzduchovým filtrem. Řetězová pila je obvykle vybavena dvěma filtry: hrubým a jemným filtrem. Předfiltr má několik prvků a zabraňuje vniknutí velkých nečistot do motoru. Jemný filtr čistí vzduch od prachových částic. Některé modely mají setrvačník, který čistí proud vzduchu odstředivými silami. Jemné filtry se vyrábějí s použitím rozptýlené pěnové pryže, nylonové síťoviny nebo jiných materiálů jako filtračního prvku. Filtr řetězové pily je třeba pravidelně čistit.

Zapalovací systém a startér řetězové pily

Schéma motoru dvoutaktní řetězové pily.

V současné době jsou řetězové pily s benzinovými agregáty vybaveny elektronickými zapalovacími jednotkami, které nevyžadují seřizování ani čištění. Systém zapalování se skládá ze setrvačníku s magnety, elektronického modulu, zapalovací svíčky a vysokonapěťového kabelu.

Startér namontovaný na zařízení slouží ke spouštění motoru řetězové pily otáčením klikového hřídele. Startovací mechanismus se skládá z následujících součástí:

Náhlým zatažením za lano se západka startéru zasekne do čelistí klikového hřídele a klikový hřídel se začne otáčet. Vratná pružina je určena k návratu lanka do původní polohy. Ke spuštění pohonného systému je zapotřebí určité síly, protože motor se spouští pouze při určitých otáčkách klikového hřídele.

Spojka řetězové pily

Řetězové pily jsou vybaveny odstředivou spojkou, která se aktivuje automaticky v závislosti na otáčkách motoru.

Při nízkých otáčkách motoru jsou prvky ve skříni spojky s distančními deskami přitahovány pružinami ke středu hřídele. Tím se zabrání přenosu rotačního pohybu z klikového hřídele na řetězové kolo. Při určitých otáčkách motoru se vyložené prvky roztáhnou, zaberou do kontaktu se spojkovým bubnem a přenesou otáčky na řetěz. Hlavní vlastností této spojky je, že začne prokluzovat, když se řetěz zastaví, což zabraňuje poškození pohonné jednotky a mechanismů, které přenášejí pohyb na řetěz. Těžké aplikace často vyžadují preventivní údržbu a opravy. Spojka se za tímto účelem demontuje.

Jak vlastnoručně vyjmout a vyměnit spojku na motorové pile

Porucha spojky řetězové pily je jednou z nejčastějších příčin poruchy tohoto stroje. Otázka, jak odstranit spojku na řetězové pile doma správně a bez poškození nástroje, si myslí, že nejen nezkušení technici a odborníci, kteří ani jednou neprovedli jeho opravu. Spojka je totiž důležitým klíčovým prvkem řetězových pil všech výkonových tříd a značek, na kterém závisí jejich bezporuchový, dlouhodobý a úspěšný provoz.

V případech, kdy benzinové frézy špatně startují, prokluzují namísto startu, je povinná kontrola spojky, jejíž doporučení budou uvedena dále.

Výměna řetězky u motorové pily Stihl MS 211

Jak vlastnoručně vyjmout a vyměnit spojku na motorové pile

Řetězová pila je konstruována se spojkovým mechanismem, který se skládá z těchto součástí

  • klikový hřídel;
  • poháněný disk;
  • přítlačný talíř;
  • strážce mechanismu;
  • uvolňovací páka;
  • ložisko;
  • spínací vidlice;
  • klikové skříně;
  • pastorky;
  • potrubí;
  • spojovací materiál.

Při minimálních otáčkách motoru je spojka řetězové pily přitahována pružinovým mechanismem ke středu hřídele a nepřenáší žádný točivý moment na buben. V okamžiku, kdy otáčky motoru začnou dosahovat ukazatelů, při nichž vylamovací síla převýší sílu pružinového zařízení, začnou segmenty třecího typu tlačit na vnitřní povrch bubnového mechanismu, což přispívá k otáčení bubnu čínské řetězové pily.

Tím se spustí otáčení hnacího řetězového kola, které je zodpovědné za pohyb pilového řetězu.

Oprava spojky: podívejte se na nuance tohoto procesu

Při provádění servisu spojek na vlastní pěst je třeba toto vědět:

  • několik řetězových pil má mezi řetězovým kolem a spojkou a řetězovým kolem a motorem podložku. Na to pamatujte při opravách;
  • Speciální pružina pohonu olejového čerpadla nesmí být při demontáži poškozena a měla by být vrácena do původní polohy. Jinak bude řetěz namazán příliš málo nebo nebude namazán vůbec.

Po opravě nářadí je třeba zkontrolovat, zda jsou zajištěny šroubové spoje, mazání řetězu a zda motor běží bez problémů (měl by se hladce rozběhnout a běžet). Teprve pak může být provozován.

Jak seřídit spojku řetězové pily?

Jak se nastavuje spojka na řetězové pile? Přesnější je mluvit o opravě, protože seřízení obvykle vyžaduje karburátor, nikoliv spojka. Při seřizování spojky je třeba mít na paměti dva důležité body:

demontovat, spojku, řetězové, pily
  • Řetězové pily některých modelů, včetně německých, finských a švédských, mají speciální podložku, která může být umístěna mezi motorem a řetězovým kolem nebo mezi bubnem a řetězovým kolem. Tuto podložku je třeba opatrně vyjmout a poté ji znovu nasadit, a pokud je vyměněna, musí být nahrazena stejnou;
  • pružina se nesmí stlačovat, takže pokud selže, je díl poškozen a musí se vyměnit za nový. Chybějící funkční pružina má za následek nedostatečný tok maziva do řetězu.

Jak vlastnoručně vyšroubovat spojku na motorové pile:

Jak demontovat spojku na řetězové pile?

Demontáž spojky není doma obtížná, budete potřebovat základní sadu nářadí. šroubovák, klíč na zapalovací svíčky a stahovák (dodává se s pilou), napínací lano pro demontáž klikového hřídele. Mechanismus demontáže a montáže spojky je u modelů řetězových pil stejný.

Důležité! Po demontáži řetězové pily je možné zakoupit novou spojku. Starý spojkový buben si můžete vzít s sebou do servisu, abyste nedostali špatný díl.

Jak vyjmout spojku

Návod krok za krokem, jak vyšroubovat spojku na motorové pile:

  • Odšroubujte upevňovací matice krytu a vodicí tyče. Opatrně sejměte ruční brzdu, řetěz řetězové pily.
  • Odstraňte plastové víčko z krytu a odšroubujte zapalovací svíčku. Vyjměte vzduchový filtr (můžete jej rovnou vyčistit).
  • Odšroubujte zástrčky řetězové pily pomocí speciálního klíče.
  • Tímto otvorem prostrčte lano nebo stávající klíč, abyste klikový hřídel upevnili.
  • Dodaným stahovákem spojky vyšroubujte spojku. Pokud není k dispozici, použijte klíč z úhlové brusky.
  • Otáčejte spojkou ve směru hodinových ručiček (obvykle jsou namontovány ukazatele), když píst dosáhne mrtvého bodu, spojka se uvolní.
  • Vyjměte mechanismus z řetězové pily a v případě potřeby vyjměte buben a řetězové kolo. Obrázek 2. Demontáž spojky na řetězové pile

Při demontáži spojkového mechanismu pracujte vždy na rovném a čistém povrchu. Pracoviště si nejlépe připravte předem, abyste při opravě neztratili drobné díly.

Postup montáže spojky

Znovu sestavte mechanismus spojky v opačném pořadí, než byl demontován. Při montáži nezapomeňte, že u některých modelů může být mezi hnacím řetězovým kolem a spojkou podložka. je nutné ji vrátit do původní polohy. Řada řetězových pil je také vybavena pružinou palivového čerpadla, kterou je nutné zasunout do příslušného otvoru na tělese řetězového kola. jinak se řetězová pila nebude mazat.

Důležité! Po dokončení práce zkontrolujte stav všech upevňovacích prvků a sejměte ruční brzdu. Řetězovou pilu vždy spouštějte při nízkých otáčkách, abyste zkontrolovali kvalitu sestavy a umožnili proniknutí oleje na hlavní díly.

Důvody poruch

Při pravidelné, náročné práci a po znečištění pohyblivých částí řetězové pily se spojka postupně opotřebovává. Na rozdíl od řetězu je výměna a údržba mnohem méně pravděpodobná. Spojka je jednou z nejčastějších poruch tohoto stroje:

  • Poškození pružiny. Může se jednat o svitek nebo ocelový plech. Deformace tohoto prvku způsobené protažením, mechanickým poškozením. Musí se vyjmout z bubnu.
  • Poškozený a opotřebovaný naviják. Mechanismus spojky poznáte podle toho, že je naštípnutý, prasklý nebo poškozený. Modrá barva kovového povrchu může signalizovat přehřátí.
  • Opotřebovaná spojka. Šroubové spoje se obvykle opotřebují nebo se pružiny roztáhnou. Je třeba vyměnit celou spojku.
  • Opotřebované řetězové kolo. Výměna a seřízení řetězového kola je běžnou prací, která je součástí servisu řetězové pily.

Životnost spojky závisí nejen na kvalitě komponentů, ale také na správném používání řetězové pily. Je třeba zabránit vázání řetězu ve dřevě a používat starý nebo použitý olej. Rovněž nezvyšujte otáčky motoru, pokud je zatažená ruční brzda. Nejjednodušší způsob, jak odhalit vadný mechanismus, je odříznout malý kousek obrobku. Pokud dojde ke ztrátě rychlosti otáčení řetězu nebo k jeho zadrhávání, je třeba zkontrolovat vnitřní části nástroje.

Jak odstranit spojku u motorové pily?

Pro odstranění poruchy bubnu nebo hnacího řetězového kola musí obsluha sejmout spojku z řetězové pily.

Postup by měl být následující:

Nejprve je třeba uvolnit řetěz a sejmout celé hlavové složení pily; dále musí obsluha sejmout vzduchový filtr a plastový kryt původní spojkové skříně; poté je třeba zablokovat klikový hřídel. proto musí zůstat při demontáži tovární spojky nehybný. Chcete-li klikový hřídel zablokovat, můžete sejmout kryt skříně startéru a do rotoru, který je součástí zapalovací jednotky, vložit 2 malé kovové šrouby. Druhou možností je vyjmout zátku a poté píst spustit a zajistit. Často se k tomu používá role tenkého lana; pak lze demontovat samotnou spojku. Za tímto účelem opatrně vyšroubujte spojku pomocí nástroje dodaného s pilou nebo úhlovou bruskou ve směru hodinových ručiček

Je důležité, abyste mechanismus nevytrhli ze závitů; Poté je třeba vyjmout buben a hnací řetězové kolo; Dalším krokem je instalace nové spojky a její našroubování na závit proti ciferníku hodin, kam až to půjde. Poté klikový hřídel opět zablokujte

V opačném případě hrozí nebezpečí zlomení startéru, který je umístěn na opačném konci klikového hřídele; Poté je třeba spojku na řetězovou pilu znovu namontovat a nakonec dotáhnout. Pak odsuňte páku parkovací brzdy, nastartujte motor a rychle vraťte brzdovou páku zpět.

Po výměně mechanismu mu musíte dát čas, aby se s ostatními součástmi pily sžil. Za tímto účelem řetězovou pilu nastartujte a nechte ji chvíli běžet naprázdno. Po 5 minutách musíte jemně zatáhnout za páčku plynu. Po 2 až 3 úderech páky v intervalu 1-1,5 minuty můžete přejít k dalšímu používání benzínového zahradního nářadí.

Spojka pro řetězovou pilu

Spojka je spojovacím článkem mezi pohonnou jednotkou a řezacími jednotkami řetězové pily. Jeho hlavní funkcí je přenášet rotační sílu generovanou motorem na pilovou jednotku. Většina moderních řetězových pil pro domácí nebo profesionální použití má robustní kovovou spojku, která však časem zcela selže. Rozbitou jednotku je možné opravit doma, ale je důležité vědět, jak demontovat a jak vyměnit komponenty spojky vlastníma rukama.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS