Spínač tlaku vzduchu pro kompresor s malým úsilím

Výroba tlakového spínače vzduchu pro kompresor

Levné modely vzduchových kompresorů nemají vždy spínač tlaku vzduchu, protože na vzdušníku jsou namontovány stejné armatury. Z tohoto důvodu považují společnosti vyrábějící tato zařízení přítomnost vizuální kontroly manometru za dostatečnou. V případě dlouhé pracovní doby je však lepší instalovat regulátor tlaku kompresoru, který chrání před přehřátím a umožňuje automatické zapínání a vypínání pohonu.

Vlastní výroba tlakoměrů

S pomocí šikovného a provozuschopného termostatu z vyřazené chladničky lze vytvořit pressostat pro kompresor. V tomto případě však nemá praktické využití, protože nedokáže dlouhodobě udržet horní hranici. Protože pevnost pryžových měchů je velmi omezená.

Nejvhodnější je upravit termostat KTS 011. Mají striktně opačnou posloupnost operací. To znamená, že relé se aktivuje, když teplota v chladničce stoupne, a deaktivuje se, když teplota klesne.

Postup operací je následující:

  • Sondou v obvodu určete polohu příslušných kontaktů.
  • Upřesněte spojení mezi termostatem a kompresorem připojením potrubí a manometru k ventilu a kontaktů ke svorkám motorového obvodu.
  • Pod krytem je seřizovací šroub. Zapnutí kompresoru je doprovázeno postupným otáčením kompresoru se sledováním hodnoty manometru.
  • Nastavení dolní polohy umožňuje postupný pohyb dříku předního tlačítka.
  • Nasaďte kryt na místo a nastavte jej naslepo, protože zde není místo pro druhý manometr.
spínač, tlaku, vzduchu, kompresor

Z bezpečnostních důvodů se interval regulace tlaku u takového termostatu pohybuje mezi 1 a 6 atmosférami. V případě zesílených tlakoměrů je však horní rozsah měřicí stolice zvýšen na 10 atmosfér, což je často dostačující.

Po kontrole funkce relé je třeba kapilární trubičku odříznout a vypustit nahromaděné chladivo. konec trubky je připájen k ventilu vypouštěče.

Poté je nutné provést kroky k připojení vlastnoručně vyrobeného pressostatu k řídicímu obvodu kompresoru. Pomocí matice pro připojení relé k řídicí desce vyřízněte závit na dříku. Poté zašroubujte pojistnou matici pro nastavení rozsahu tlaku vzduchu.

Vzhledem k tomu, že kontaktní skupina každého takového relé z chladničky je určena pro velmi značné proudy, spíná tato metoda výkonné obvody, včetně sekundárních obvodů řízení motorů kompresorů.

Výše popsané zařízení je velmi důležitým prvkem pro každý spotřebič. Slouží k regulaci pohonu motoru. Vlastnoručně vyrobené relé není příliš praktické, ale pomocí zesíleného měchu můžete zvýšit tlakový interval a zlepšit výkon zařízení. Umožňuje také spínat vyšší výkonové obvody v sekundáru pro řízení motoru kompresoru.

K udržování tlaku ve vzduchojemu na určité úrovni je většina vzduchových kompresorů vybavena automatickou jednotkou, tzv. pressostatem.

Tato součást aktivuje a deaktivuje motor v požadovaném okamžiku, aby se zabránilo nadměrné nebo příliš nízké hladině stlačení v zásobníku.

Malá schránka na kompresor

Tlakový spínač pro kompresor je jednotka, která se skládá z následujících prvků.

  • Terminály. Určeno pro připojení elektrických kabelů k relé.
  • Pružiny. Montáž na stavěcí šrouby. Jejich pevnost v tlaku určuje úroveň tlaku ve vzduchovém zásobníku.
  • Membrána. Pod pružinou a stlačený stlačeným vzduchem.
  • Tlačítko pro zařazení. Určeno ke spuštění a nucenému zastavení jednotky.
  • Připojovací příruby. Jejich počet může být 1 až 3. Příruby jsou určeny pro připojení kompresorových spínačů k přijímači a také pro připojení pojistného ventilu s manometrem.

Kromě toho lze ovládání kompresoru doplnit o.

  • Přetlakový ventil. Navrženo pro uvolnění tlaku po nuceném zastavení motoru, což usnadňuje jeho opětovné spuštění.
  • Tepelné relé. Tento snímač chrání vinutí motoru před přehřátím omezením proudu.
  • Časové štafety. Montáž na kompresory s třífázovými motory. Relé vypne rozběhový kondenzátor několik sekund po spuštění motoru.
  • Přetlakový ventil. Pokud dojde k poruše relé a hladina stlačeného vzduchu v zásobníku stoupne na kritickou hodnotu, sepne se bezpečnostní ventil, aby zabránil poruše a uvolnil přívod vzduchu.
  • Redukce. Tento prvek je vybaven tlakoměry pro měření tlaku vzduchu. K nastavení požadované úrovně stlačeného vzduchu vstupujícího do hadice se používá redukční ventil.

Princip činnosti pressostatu je následující. Po spuštění motoru kompresoru začne v přijímači narůstat tlak. Protože je regulátor tlaku vzduchu připojen k přijímači stlačeného vzduchu, proudí stlačený vzduch z přijímače do membránového bloku relé. Vzduch způsobí, že se membrána ohne nahoru a stlačí pružinu. Pružina po stlačení aktivuje spínač, který rozepne kontakty, načež se motor jednotky zastaví. Při poklesu hladiny stlačeného vzduchu v zásobníku se membrána v regulátoru tlaku vychýlí směrem dolů. Pružina rozepne a spínač sepne kontakty, načež se motor spustí.

Zařízení pro regulaci přívodu vzduchu

Bez diferenčního tlakového spínače spalin nemůže fungovat žádná kotelna. Pressostat, který je součástí potrubního systému, řídí přívod vzduchu k plynovým hořákům spotřebičů na vytápění a ohřev vody.

Kryt pressostatu obsahuje membránu a spínač a kryt je vybaven silikonovými trubkami pro odvod kondenzátu nebo kouře. Automatika ventilátoru vytváří tlak vzduchu na membránu, která mění polohu spínače pro zapálení hořáku. V případě překročení nastavených parametrů tlaku plynu je přebytečný produkt z kompresoru odváděn přes pojistný ventil.

Hrubé řemeslné zpracování

V garážových podmínkách je velmi obtížné vyrobit relé svépomocí. Je nutné mít v dílně důmyslné znalosti a sofistikované technologie. Princip činnosti zařízení je založen na principu fungování mechanismu při průchodu elektrického proudu speciálními prvky. Tyto prvky se při určitém proudu zahřívají a zapínají nebo vypínají mechanismus. Sestrojit takový mechanismus by bylo obtížné i pro zkušeného elektrikáře. Při výrobě domácího kompresoru se používají staré chladničky, které mají vždy vlastní relé.

Instalace senzoru, nastavení tlaku vlastníma rukama je realistické. Práce prováděné podle schématu a pro nováčky v systému. Pokud si nejste jisti, že dokážete regulovat tlak a nastavit jednotku, zavolejte odborníka. Specializované služby jsou k dispozici u soukromých řemeslníků, firem a dalších dodavatelů.

  • Připojte spotřebič ke kompresorovému systému přes hlavní port.
  • Poté se ke spotřebiči připojí manometr s přírubami. Lze použít i další příslušenství, které vyžaduje samostatné připojení (pojistný ventil, bezpečnostní čidlo).
  • Všechny kanály, které se nepoužívají pro připojení, musí být utěsněny záslepkami.
  • Relé musí být připojena k vnitřním kontaktům obvodu podle schémat.
  • Malé motory se připojují přímo k systému, u větších motorů se instaluje magnetický stykač s definovaným výstupem.

Připojení tlakového spínače ke kompresoru by mělo být provedeno podle schémat. o nich budeme hovořit dále. Na první pohled zohledněte také provozní podmínky zařízení. Všechna nastavení se provádějí pod tlakem; před spuštěním musí být vypnuto napájení motoru.

Schémata připojení vzduchového relé

Pressostat kompresoru je připojen k různým typům elektrických obvodů z hlediska zatížitelnosti. Optimální model reléové jednotky bude vybrán podle jmenovitého výkonu sekací linky.

  • Ke standardní síti 220 V. motor (pohon) je jednofázový. Vyžaduje dvojici skupin provozuschopných kontaktů.
  • Třífázové napájení 380 V nebo 220 V. nejlépe se třemi linkami pro současné připojení všech fází.

Pressostaty, které lze použít pro schémata: RDK-xT18P-x, xT10P-x, xT10K-x, xT19P-x. Ujistěte se, že znáte všechny další funkce vyhazovacích jednotek. Před spuštěním se ujistěte, že jsou všechny komponenty správně připojeny, jinak nebudou senzory fungovat a systém nebude správně fungovat.

Pravidla úpravy

Nastavení tlakového spínače kompresoru vám umožní nastavit pro vás optimální provozní parametry, protože tovární hodnoty ne vždy odpovídají potřebám konkrétního spotřebitele. To se nejčastěji mění:

Chcete-li nastavit kompresi, pečlivě si přečtěte tabulku s vyrytými parametry konkrétních modelů kompresorů, elektromotorů a kompresorů. Měly by být vybrány nejvyšší hodnoty produkované spotřebičem. Parametr udává mezní hodnotu tlaku nastavenou na relé a nutnou pro správnou funkci pneumatického systému.

Pokud je hodnota nastavena na 4 atmosféry, kompresor přesto nedosáhne optimálního tlaku.2 atmosféry, kompresor stejně nedosáhne optimálních hodnot tlaku, přičemž se zohlední opotřebení součástí, kolísání v síti a další faktory. Takové provozní podmínky vedou k přehřátí, deformaci a tavení součástek.

Jak opravit maximální hodnoty

Pro stanovení maximálních provozních parametrů relé je třeba vzít v úvahu maximální hodnoty ejektorů. Ty musí být nižší než jmenovitý tlak kompresorového systému. Pokud jsou tyto požadavky dodrženy, provoz bude nepřerušený.

Aby byl zajištěn spolehlivý provoz systému bez vypínání, jsou na výstupu relé nastaveny mezní hodnoty tlaku. Nedosahuje jmenovitých hodnot vyrytých na kompresoru, tj. pohybuje se kolem 0.4-0.5 atmosfér.

Nastavení kompresoru

Regulace tlaku na kompresoru umožňuje určit mezní hodnoty, při jejichž dosažení se kompresorová jednotka zapne a vypne. Pouze jeden šroub, aby se uživatel při nastavování nespletl, je k dispozici šipka pro nastavení hodnoty.

Vypočítejte optimální úroveň vyjmutím hlavního tělesa reléového prvku. Pod krytem se nachází dvojice regulátorů. velká a malá matice. Směry utahování a povolování přítlačných pružin jsou označeny šipkami. Šroub označený H je nutný k nastavení maximálních otáček motoru. Jak se hodinová ručička otáčí ve směru šipky, spirála se stlačuje a tlak se zvyšuje. Regulace v opačném směru snižuje kompresi, tlak klesá.

Práce se samotným relé

Hlavní princip spočívá v tom, že zvýšením přítlačné síly se nepřekračují hodnoty přednastavené z výroby, které jsou nastaveny z určitého důvodu a jsou optimální pro určité typy zařízení. Před provedením nastavení je proto vhodné si pečlivě přečíst technickou dokumentaci. Zde jsou uvedeny limity, které by neměly být při úpravách překročeny.

Pořadí operací je nyní třeba upravit:

  • Odpojte napájecí zdroj od elektrické sítě.
  • Změňte stlačení pružiny otočením matic o 3 nebo více otáček v daném směru.
  • Na desce seřizovacího šroubu s větším průměrem najdete symboly různých nastavení tlaku.
  • Vizuálně zkontrolujte průběh korekce na manometru.

Některé modely jsou pro větší pohodlí uživatele vybaveny nastavovacím kováním. Je umístěn na krytu přístroje a poskytuje nejlepší možné podmínky pro změnu parametrů během samočinného nastavení.

Proces seřízení a uvedení do provozu

Parametry nastavené z výroby ne vždy odpovídají požadavkům zákazníka. Ve většině případů je to způsobeno nedostatečnou tlakovou silou v nejvyšším bodě.

Také rozsah ovládání pressostatu nemusí být vhodný. V tomto případě je nutné provést samočinné nastavení pohonu.

Pro zahájení nastavení provozní hodnoty komprese je nutné zkontrolovat vyrytý typový štítek elektromotoru a kompresoru.

Potřebujeme pouze nejvyšší hodnotu, kterou může zařízení poskytnout. Udává maximální tlak, který lze na relé nastavit pro správnou funkci celého systému stlačeného vzduchu.

Pokud je tato hodnota nastavena (na obrázku 4,2 atm), pak s ohledem na všechny faktory. kolísání napájení, uplynutí životnosti dílů atd nemusí kompresor dosáhnout mezního tlaku, a proto se nevypne.

V takovém případě se pracovní prvky zařízení začnou přehřívat, poté deformovat a nakonec roztavit.

Pro spolehlivý provoz bez vypínání musí být nejvyšší možný vypínací tlak na relé nastaven pod jmenovitou hodnotou vyrytou na kompresoru, tj. 0,4 až 0,5 bar. Podle našeho příkladu. 3,7-3,8 atm.

Po určení nastavované úrovně je třeba vyjmout těleso relé. Pod ním jsou dva regulační prvky. malá a velká matice (na obr. 1,3).

V blízkosti jsou šipky označující směr, ve kterém se má nastavení provést. tím se stlačí a vyšroubuje pružinový mechanismus (2,4).

Velký seřizovací šroub a pružina slouží k regulaci stlačení. Otáčením ve směru hodinových ručiček se stlačí kompresní pružiny. zvýší se zapínací tlak kompresoru. Nastavení zpětného chodu. uvolní se a následně se sníží úroveň zapínacího tlaku.

Při reprodukci nastavení musí být přijímač naplněn alespoň ze 2/3.

Jakmile pochopíte účel jednotlivých prvků, pokračujte:

  • Pro zajištění odpovídající úrovně bezpečnosti odpojte napájení.
  • Změna úrovně stlačení pružiny se provádí otočením matice o několik otáček v požadovaném směru. Seřizovací šroub o větším průměru má standardizovanou konvenci P (tlak) a menší ΔP (tlak).
  • Vizuálně zkontrolujte proces korekce na manometru.

Někteří výrobci umísťují seřizovací kování pro změnu jmenovité hodnoty na povrch jednotky pro větší pohodlí.

Tlakový spínač pro kompresor. připojení a nastavení

Levné vzduchové kompresory nemají vždy tlakový spínač, protože podobná zařízení jsou namontována na vzduchovém sběrači. Výrobci této technologie se proto domnívají, že vizuální kontrola tlaku v kompresoru na základě údajů z manometru je zcela dostačující. V případě nepřetržitého provozu kompresoru je však užitečné namontovat na motor tlakový spínač, aby se zabránilo přehřátí motoru. V tomto případě se pohon automaticky zapne a vypne.

Typy tlakových spínačů

K dispozici jsou dva hlavní modely. Pneumomechanická část je identická, rozdíl je dán způsobem sepnutí kontaktů při pohybu dříku:

  • Normálně zavřeno (NC). Platí pro přímé řízení malého nebo středně velkého motorového obvodu.
  • Normálně otevřený (NO). Pohyb pístní tyče uzavře kontakty, když je dosaženo mezního tlaku. Zpětný chod je otevírá, když klesá. Kontakty slouží k ovládání většího relé, které spouští a zastavuje elektromotor. Obvod je složitější, ale snižuje se zatížení kontaktů pressostatu a zvyšuje se jeho životnost.

Při výměně relé je třeba dbát na to, aby jeho typ odpovídal schématu zapojení kompresoru. jeho typ.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS